Vloerbedekking speelt hoofdrol Art Deco keert terug in woninginrichting WONEN. Fotoboek toont modern, onbewoond Nederland Mini plantjes WOENSDAG 13 JANUARI 1988 PAGINA 9 Slaapvoorlichter vervult alle droomwensen Een goede nachtrust is niet ie dereen gegeven. Zij die hier pro blemen mee hebben doen er goed aan een slaapspecialist te raadplegen. Hiermee wordt geen huisarts of medisch specialist be doeld, maar een vakman- of wouw die alles kan vertellen over slaapcomfort. Goede voorlichting geven niet de eerste beste beddeverkopers, maar slaapvoorlichters, herken baar aan een exclusief vignet. Zij lichten klanten die een bed zoe ken op deskundige manier in; eerst wordt naar de problemen geluisterd en vervolgens een se rieuze oplossing gezocht. Zo zijn er veel aanpassingen mogelijk met bedden; bedden kunnen extra kort, lang, smal of breed worden gemaakt. Zelfs de hoogte van een ledikant kan ver anderd worden. Dat is vooral handig voor oudere mensen die niet zo gemakkelijk in een laag ledikant stappen. Om ervaringen uit te wisselen komen de slaapvoorlichters re gelmatig bijelkaar. Niet alleen worden daar ervaringen uitge wisseld, maar ook worden er nieuwe produkten kritisch beke ken en besproken. Voor meer informatie, de Stichting Slaapvoorlichting. Postbus 102, 3720 AC Bilthoven. Telefoon: 030-786341. Ieder heeft zo zijn eigen manier en stijl om een behaaglijke sfeer in huis te creëren. De een geeft de voorkeur aan knusse weelderige zitmeubelen, de ander kiest juist voor een strak, modern interieur tegen een achtergrond van warmgetinte gordijnen en vloerbedekking. Zelden was er zo'n grote verscheidenheid in het aanbod van meubelen en bekledingsstoffen als op het ogenblik. door Thea Wamelink Er is voof elk wat wils en alles kan en mag. Wel valt op dat er duidelijk grotere vraag is naar kwaliteit. In meubelen gaat meer en meer de voorkeur uit naar design, een be grip dat iedereen tegenwoordig in de mond neemt. Maar wat is dat ei genlijk, design? Design meubelen of -stoffen ken merken zich door strakke lijnen, een sober materiaalgebruik en het weglaten van tierelantijnen. Jaren lang wilden wij vooral klassieke en rustieke meubelen. Maar er is een steeds stijgende belangstelling voor het moderne, strakke ont werp. Op het moment is de vraag naar beide soorten meubelen in Nederland fifty-fifty. In stoffen zien we wol en katoen, veel vage blad en bloemmotieven en een terugkeer van Art Deco. Op vallend zijn dé fraaie kleurcompo- sities en ton-sur-ton tinten. Heeft u nog zo'n beige, bruine of oranje ribcord bank thuis, die een aantal jaren geleden een must was? Ja, natuurlijk, helemaal uit op het ogenblik. Er zijn nog wel ribstoffen voor meubelbekleding, maar die hebben een volledig vernieuwd ui terlijk gekregen. Ze hebben zelfs niet meer dat uitgesproken rib- streep-effect. De lengtestreep is on derbroken gedessineerd of krijgt een heel ander gezicht door het toe passen van verschillende kleuren en accenten. Veel grijs en zwart, ge combineerd met pastels, soms ge lardeerd met fijne kleurstipjes. Zelfs de modieuze mintkleuren ontdekken we bij deze herboren ribstoffen. MDF Het a-symetrische dessin is in opmars. Ook de vlak geweven jac quards en de jacquard-velours in moderne dessins zie je bij veel leve ranciers terugkeren. In de slaapkamer vinden we het in een compleet wandmeubel geïn tegreerde bed naast de traditionele modellen met hoofd- en voeteinde, zowel in blank hout, wit of fraai diepzwart gelakt, als in kunstig be werkt koper en andere metalen. Als materiaal voor kasten en ta fels is MDF sterk in opkomst. Dit plaatmateriaal, ook wel middel- hardboard genoemd, is gemakke lijker te ver- en bewerken dan bij voorbeeld spaanplaat en veel voor- Amarillo deliger dan meubelplaat. Het is on- wikkeld in Amerika en bestaat uit houtvezels die onder hoge druk en temperatuur met behulp van kunstharsen worden gebonden en die een vrij laag vochtgehalte hebben. Er is op het ogenblik zoveel te teel koop dat het heel moeilijk wordt keus. een keus te maken in meubels en bekleding. Dat geldt niet alleen voor de woonkamer, maar min stens evenzeer voor hal, slaapka mer en kinderkamers. Voor elke beurs en elke smaak is er momen- onwaarschijnlijk ruime Voor buitenlanders bestaat Neder land nog steeds uit molen, klom pen en tulpen. Wijzelf weten beter, maar de fotoboeken die er over ons land gemaakt worden over het al gemeen niet. Dat Nederland ook een hele andere kant heeft, toont het onlangs verschenen boek 'Een gebouwd gezicht van Nederland'. Het boek richt vooral op de stede lijke bebouwing, op nieuwbouw en stadsvernieuwing, maar ook op restauratie van monumenten. De nadruk ligt echter op de moderne architectuur. Op zich geeft 'Een gebouwd ge zicht' een prachtig beeld van dat deel van Nederland dat zelden in fotoboeken te bekijken is. In brede panoramafoto's, sommigen met een breedte van 65 centimeter leg de fotograaf Evert Bloemsma hele wijken in een enkele foto vast. Om dat het boek tweetalig is, zou het een prima geschenk zijn voor de Amerikaanse zakenrelatie die nooit verder is gekomen dan de bloembollen en kaas. Maar wat biedt het aan een Ne derlander? Er is iets vreemds met de foto's. Ieder voor zich zijn ze prachtig. Zelfs bij de vele luchtfo to's blijft niets verborgen. Maar juist die perfectie wordt op den duur vervelend. 'Een gebouwd ge zicht' is geen bewoond gezicht van Nederland. Natuurlijk lopen er wel eens mensen op de foto's, maar die hebben in de beelden geen enkele betekenis. Graffiti, een irritant ver schijnsel van deze tijd, is op een raadselachtige manier uit het straatbeeld verdwenen. De foto's van Bloemsma roepen geen enkele nieuwsgierigheid op naar de func tie van de gebouwen, naar het le ven dat in de woningen wordt ge leefd, geen enkele emotie of verras sing. Een ander probleem is de techni sche uitvoering. Een groot deel van de foto's lopen door over twee pagi na's. Met de binding is daar eigen lijk geen rekening mee gehouden. De rug is stijf en daardoor valt een deel van de foto weg in een niet plat te krijgen vouw in het midden. Bij een foto van het Maritiem Museum in Rotterdam valt het gebouw waar het om draait daardoor vrijwel weg. 'Een gebouwd gezicht van Ne derland', Phoenix en den Oudsten Uitgevers B.V. kost 89,50 gulden. RUNA HELLINGA Mini plantjes raken steeds meer 'in'. Dat is niet alleen in de tuin te merken waar kleine rotsplantjes en trpsrozen meer en meer voorko men, maar ook kleine kamerplan ten worden vaker gekocht. Ver scheidene van die plantjes in één pot levert een fleurig resultaat. Zo is er het mini-cyclaampje, primu- laatje, kleine roosje, het kaaps viooltje en van de plant Kalanchoé zijn de rassen Acapulco en Tijuana gekweekt. Ook snijbloemen zijn in het klein te krijgen; de stoere spinchrysan- ten hebben weliswaar nog niet af gedaan, maar de vraag naar klein- bloemige, waarbij meerdere bloe men op een steel staan, wordt steeds gToter. De mini plantjes moeten net zo worden verzorgd als hun grotere broers. r belangrij- vormt dus een de totaalinrich- mmers de basis, n meubelen en Deze Port-a-Bell haard heeft de Japanse "Good Design" onder scheiding gekregen. De prijs wordt een keer per jaar uitgereikt. Deze onderscheiding kreeg de open haard voor het bijzonder ontwerp, de effiency, duurzaamheid, veilig heid en verkoopbaarheid. Informa tie Markad. tel. 04977-1851. De vloer speelt ke rol bij het paalde sfeer in huis. Het vloerop pervlak maakt een zesde deel uit van een kamer wezenlijk deel ting. De vloer i: ook letterlijk, stoffering. Een vloer heeft dan ook veel meer te verduren van welk ander oppervlak in huis, dus hij moet aan bepaalde eisen voldoen. Veilig heid, levensduur en comfort vor men daarbij de hoofdmoot. En daarbij moeten we de warmte- en geluidsisolatie zeker niet vergeten. Bij de keuze van een vloer en/of vloerbedekking is het belangrijk een aantal overwegingen in het achterhoofd te houden. Waar komt de vloer of vloerbedekking te lig gen. Een slaapkamer bijvoorbeeld wordt veel minder intensief benut dan een woonkamer of hal. Dan is materiaalkeuze en kwaliteit van groot belang. De stijl is van grote invloed. De vloer moet binnen de rest van het interieur passen. Kleur en materiaal zijn daarbij belangrij ke elementen. Het cruciale punt is echter het kostenaspect. Binnen welk budget moet gebleven wor den en wat zijn dan de mogelijkhe den. Als we gaan kijken naar de ver schillende soorten vloeren, komen we aén een lange lijst. Uiteenlo pend van beton en baksteen tot ke ramische tegels en natuursteen. En laten we de houten vloeren niet vergeten. Veel oudere huizen heb ben een houten vloer. Brede vloer delen die worden ondersteund door balken die dwars onder de vloerdelen lopen. Als deze balken niet verrot zijn kan daar tussen iso latiemateriaal worden aange bracht. De vloer zelf kan geverfd of gebeitst worden en dat levert een fraai resultaat. Een mooi kleed er op of gewoon 'puur natuur' brengt een eigen sfeer in huis. Stenen vloeren zijn over het alge meen bijzonder duurzaam. Hierbij zijn ook tal van mogelijkheden. Plavuizen kunnen uiterst kostbaar zijn, maar ze zijn ook in een goed kopere prijsklasse verkrijgbaar. Ze zijn sterk maar zijn toch iets zach ter dan keramische tegels. Er is niet zo'n groot kleurenscala in pla vuizen, met rode-, bruine en goud gele tinten heb je het meeste wel gehad. Duurdere stenen vloeren zijn er van marmer, natuursteen leisteen en terazzo. Het grote nadeel van marmer is echter dat het zo koud is. Leisteen heeft dat minder. Voor wat betreft de kleurkeuze biedt terazzo de meeste mogelijkheden. Over de duurzaamheid bestaat geen twijfel; ijzersterk'. Het reini gen van een stenen vloer biedt over het algemeen weinig problemen. Alleen bij marmer is vuil vrij gauw zichtbaar en zijn sommige vlekken niet eenvoudig te verwijderen. Het zelf leggen van deze vloeren is een moeilijke zaak. Houten of stenen vloeren heb ben over het algemeen geen vloer bedekking nodig. Een kleed is ei genlijk het uiterste. De vloeren zijn op zich fraai genoeg. Maar een niet bewerkte houten of betonnen bouwvloer vraag wel om een be dekking. Tapijt is er in allerlei vari- éteiten op de markt. Langpolig, kortgeschoren, tegels, effen en ge dessineerd. Mogelijkheden te over. In de prijs bestaan er forse ver schillen, de koper kan terecht van goedkoop tot zeer duur. groepen zijn wol, katoen, acryl, nylon en polyester. Daarnaast ken nen we vlakke vloerbedekking als vinyl en linoleum. Vinyl is een syn thetisch produkt, dat sinds de in troductie eind jaren '60 een storm achtige ontwikkeling heeft doorge maakt. Evenals linoleum is vinyl makkelijk in het onderhoud. Het is verkrijgbaar in vele kwaliteiten, kleuren en dessins. Vinyl wordt ge maakt in verschillende diktes. Het is leverbaar in de breedten 2, 3 en 4 meter breed. Linoleum is een natuurprodukt dat al meer dan 100 jaar bestaat. Het bestaat uit de grondstoffen lijnolie, hars, houtmeel, kurk en pigment op een jute weefsel. Het is een praktische vloerbedekking, sterk en makkelijk te onderhou den. Naast linoleum aan de rol is er nu ook een maatvaste linoleumte- gel; de linoflex.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9