Strafklacht tegen lozing van tanker Drugsgebruik in cel blijft probleem Ook politiechef Alkmaar wil mensen uit Heijn-team terug Gang naar alternatieve genezer in tien jaar meer dan verdubbeld 'Getuigenis' van politiehond paskamermoord betwijfeld WOENSDAG 13 JANUARI 1988 PAGINA 3 Kamerleden willen hardere aanpak DEN HAAG (GPD) De Dierenbescherming is van plan besproken, meldt ook dat een strafklacht wegens dierenmishandeling in te dienen tegen de nog onbekende tankerkapitein, die met een clan destiene olielozing duizenden vogels de dood in heeft ge jaagd. Secretaris Van Zuuren zegt dat er dierenleed is toe gebracht aan individuele vogels en het daarom mogelijk is een strafklacht in te dienen. De Dierenbescherming heeft besloten in soortgelijke gevallen altijd een strafklacht te zullen indienen, of het nu gaat om olielozingen of chemi sche lozingen. UTRECHT (ANP) - Het aantal al- ternatieve genezers is de laatste 10 jaar ruimschoots verdubbeld. Op 1 januari 1986 waren er ruim 4100 met gezamenlijk meer dan een mil joen patiënten, anderhalf keer zo veel als tien jaar daarvoor. Ze be haalden een omzet van van 567 mil joen gulden en boekten bijna 12,5 miljoen consulten. Die cijfers komen naar voren uit een onderzoek naar alternatieve geneeswijzen in de jaren '80, dat in opdracht van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid is uitge voerd door onderzoekster Maassen van den Brink van de Universiteit van Amsterdam. Haar onderzoeks gegevens hebben alleen betrek king op de georganiseerde be roepsbeoefenaren van zes alterna tieve geneeswijzen: acupunctuur, anthroposofie, homeopathie, ma nuele therapie, natuurgeneeswijze en paranormale geneeswijze. Het rapport, dat donderdag door de voltallige Nationale Raad wordt 60 procent van de praktizerende alter natieve genezers een reguliere op leiding heeft in de gezondheids zorg. Daarbij gaat het vooral om artsen (819), fysiotherapeuten (1648) en psychologen en psycho therapeuten (37). Ongeveer 70 pro cent van de mensen die alternatie ve genezers raadpleegt klopt bij de ze ongekwalificeerde mensen aan. Het onderzoek geeft niet aan hoe de 570 miljoen gulden per jaar is betaald. Volgens de commissie van de NRV is een onbekend deel er van direct of indirect vergoed door het ziekenfonds of de particuliere verzekeraars. Evenmin duideliik is. in hoever- De PvdA heeft minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) ge vraagd extra maatregelen te nemen om het illegaal lozen van olie op de Noordzee te voorkomen. De pak kans moet volgens de kamerleden Lilipaly en De Visser worden ver groot door het opsporingsapparaat te versterken. Verder zouden de straffen op illegale lozingen moe ten worden verhoogd en het aantal ontvangstinstallaties in zeehavens, waar tankers hun restlading kwijt kunnen, moet worden uitgebreid. De Rotterdamse officier van'jus titie Smid, die het onderzoek naar de illegale lozing leidt, noemde eer gisteren de huidige controle vol strekt onvoldoende. Hij reageerde daarmee op uitlatingen van Smit- Kroes dat er nu meer dan genoeg wordt gepatrouilleerd boven de Noordzee. Momenteel vliegt Rijks waterstaat jaarlijks 600 uur boven de Noordzee om de scheepvaart in de gaten te houden. Ook de Vogelbescherming en de Werkgroep Noordzee hebben bij de minister aangedrongen op maatregelen om nieuwe olieram pen te voorkomen. De twee organi saties pleiten voor vereenvoudi ging van de bewijsvoering door on der meer het merken van olie of het installeren van èen zwarte doos op schepen en toepassing van het Ne derlands recht op buitenlandse overtreders. Vogels Gisteren zijn opnieuw met olie vervuilde vogels op de Zeeuwse en Huis Twee Tilburgse minimumtrek kers krijgen alsnog een nieuw bouwwoning. toegewezen. Eerder had de woningbouwvereniging be sloten het tweetal de woning niet toe te wijzen, omdat ze deze niet zouden kunnen betalen. De afwij zing deed eind vorig jaar veel stof opwaaien in Tilburg en ook daar buiten. Volgens betrokkenen, on der meer woningcorporaties, mag inkomen geen criterium zijn voor woningtoewijzing in de sociale sec tor. De Waarheid Hoofdredacteur Paul Wouters is met onmiddellijke ingang vertrok ken bij het communistische dag blad De Waarheid. Hij verbleef al enige tijd ziek thuis. Wouters volgt daarmee de 7 van de 13 redacteu ren die precies een week geleden opstapten. Volgens Wouters is er kloof tussen de wens Zuidhollandse stranden aange spoeld. Een zoekactie leverde 284 nog levende en vele tientallen dode zeevogels op. De levende vogels zijn volgens coördinator Zandstra van de zoekactie in een buitenge woon slechte conditie. Ook van daag zou er verder worden gezocht. Vijfhonderd met olie besmeurde vogels, die de afgelopen dagen dood op de stranden zijn gevon den, zijn gisteren naar het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) op Texel gebracht voor wetenschappelijk onderzoek. Veel van de olieslachtoffers zijn volgens ornitholoog Swennen van het NIOZ zo zwaar onder de olie ko men te zitten, dat zij snel zijn over leden. Bij andere vogels heeft de olie de neusgaten afgesloten, zodat zij stikten. Het NIOZ gaat onder meer onderzoeken waarom de zee vogels, in tegenstelling tot enkele jaren geleden, zo dicht bij de kust overwinterden. De ongeveer 100 ton stookolie die verantwoordelijk is voor de slachting onder de watervogels, is maar een fractie van wat er jaarlijks illegaal aan olie in de Noordzee wordt geloosd. Het hoofd operatio nele zaken van de Directie Noord zee van Rijkswaterstaat Schriel schat dat per jaar 20.000 ton clande stien in zee wordt gestort. Dat cijfer slaat dan alleen op het Nederland se deel van het continentale plat en betreft uitsluitend de zeescheep vaart. Offshore-bedrijven voor op sporing en winning van olie en gas op zee zijn verantwoordelijk voor nog eens 35.000 ton olie per jaar. Schadeclaim van gemeente Alkmaar tegen Croiset ALKMAAR (ANP) - Burgemeester en wethouders van Alkmaar zullen bij de acteur Jules Croiset een schadeclaim indienen als hij wordt vervolgd voor zijn onder meer te gen zichzelf gerichte bedreigingen en de valse aangifte van ontvoe ring. Toen Croiset, de cabaretier Freek de Jonge en het cultureel centrum De Vest in Alkmaar brie ven ontvingen, waarin bomaansla gen in het vooruitzicht werden ge steld, hebben de gemeente Alk maar en de politie tijdens drie voor stellingen in oktober en november in De Vest uitgebreide veiligheids maatregelen genomen. Een tiental politiemensen ver richtte tijdens de voorstellingen surveillances in en om het theater, er werd extra gemeentelijk perso neel voor bewaking ingezet, terwijl de voor de gemeente lucratieve parkeergarage onder het cultureel centrum bleef afgesloten. Alkmaar LOS ANGELES De hond van de Nederlandse country westernzang er Leo Koewe, die in hongerstaking is gegaan omdat zijn Loekie tijdens een vliegreis van Dallas naar Los Angeles verdeen, is terecht. Het beest werd doodgereden aangetroffen op een weg langs het vliegveld van St. Louis. Koewe verklaarde gisteren al niet veel hoop meer te hebben dat Loekie nog in leven is. Maandag ging hij in hongerstaking bij de TWA-terminal op het vliegveld van Los Angeles. Hij zei geen hap te zullen eten tot alles in het werk was gesteld om Loekie op te sporen. "De mensen moeten meer res pect hebben dieren. Ik doe dit voor iedereen die een hond of een kat heeft" Symposium Heidegger gaat door AMSTERDAM (ANP) - Het vori ge week vrijdag uitgestelde sympo- de Universiteit van Am sterdam beschikbaar te stellen. De Chileen Farias schreef vorig jaar een op zienbarend boek waaruit blijkt dat de Duitse filosoof Heidegger, algemeen beschouwd partijleiding om van De Waarheid wil deze extra uitgaven en gederfde partijblad te maken en het be leid van de redactie om een veel al gemener links dagblad te maken. Psychologen De Nationale Raad voor de Volksgezondheid vindt dat er 47 extra psychologen moeten komen in algemene ziekenhuizen. Hun hulp kan belangrijk, omdat psychi sche problemen de genezing kun nen beïnvloeden. Momenteel wer ken er in de 149 ziekenhuizen 179 inkomsten van de acteur terug. Volgens woordvoerder Muller zal het om een 'aanzienlijk bedrag' Heidegger gaat (waarschijnlijk maart) toch door. Het college van bestuur verklaarde gisteren tijdens een vergadering van de universi teitsraad het symposium nooit te hebben verboden. Daarnaast bleek de universiteitsraad unaniem voor stander van het symposium. Het symposium rond de in 1976 overleden Heidegger zou 7 januari plaatsvinden, maar kon niet door gaan. Gastspreker Victor Farias werd ziek en het bestuur van de universiteit zou volgens het univer siteitsblad Folia Civitatis hebben geweigerd een universitaire ruimte de belangrijkste filoso fen van deze eeuw, veel meer ban den had met het nationaal-socialis- me dan werd aangenomen. Het symposium is vooral wetenschap pelijk van aard. Rector Thoden van Velzen ont kende gisteravond dat het college van bestuur het symposium wil verbieden. Er is de orgapisatie wel gevraagd, zei hij, om het symposi um 'in kleine kring' te houden. Het college heeft voorts gevraagd om 'geringe publiciteit', omdat met mensen 'niet wilde kwetsen' in een tijd van oplevend anti-semitisme. re patiënten gelijktijdig gebruik maken van alternatieve en 'gewo ne' geneeswijzen. Er is nog verder onderzoek nodig om een antwoord te krijgen op de vraag in hoeverre de gang naar de alternatieve gene zer de patiënt weg houdt van de ge wone arts. Deugdelijk Het grote aantal in de gewone ge zondheidszorg opgeleide alterna tieve genezers heeft de commissie verrast. Ze tekent er evenwel bij aan dat een reguliere opleiding niet garandeert dat de betrokkenen de alternatieve geneeswijzen be kwaam en deskundig uitoefenen, tenzij ze zich er via scholing in heb ben bekwaamd. De commissie vindt het in prin cipe een vorm van kwakzalverij als een regulier opgeleid iemand een alternatieve geneeswijze toepast zonder dat hij of zij daarin deugde lijk is opgeleid. Daarvan is in nog ernstiger mate sprake als de be roepsbeoefenaar ook geen regulie re opleiding heeft. De NRV behandelt donderdag ook een door de commissie opge steld ontwerp-advies, waarin staat dat een aantal deelstudies meer in zicht zal moeten verschaffen in de invloed die opneming van alterna tieve geneeswijzen in het zieken fonds zou hebben op het consump tiepatroon in de gezondheidszorg en op de kosten. Eén groot onderzoek naar de ver zekerbaarheid van alternatieve ge neeswijzen en naar de vraag of ze reguliere behandelingen vervan gen is volgens de commissie niet haalbaar. Ze bepleit deelstudies op het gebied van de homeopathie, acupunctuur en manuele therapei. Daarbij zal onder meer aandacht moeten worden geschonken aan het welbevinden van patiënten, het al dan niet verminderen van de me dische consumptie, relaties met de arbeidsongeschiktheidswetten en de ziektewet, tarieven, erkennin gen en dergelijke. De commissie vindt dat de deel studies vanuit één punt moeten worden gecoördineerd vanuit het ministerie van WVC, en dat daarbij ook vertegenwoordigers van de al ternatieve geneeswijzen, zieken fondsen en verzekeraars, de Zie kenfondsraad en de Nationale Raad moeten worden betrokken. ALKMAAR (ANP) - De Alkmaar- se korpschef Molenaar heeft on langs zijn Bloemendaalse collega gevraagd twee van de drie recher cheurs, die Alkmaar aan het bij standsteam in de ontvoeringzaak- Heijn heeft afgestaan, op korte ter mijn terug te sturen. De Alkmaarse commissaris wil zijn i nen twee weken terug, ne omstandigheden voorbehou den. Burgemeester Roozemond steunt het verzoek. De Zaanse korpschef Van Es, die de helft van zijn rechercheteam aan de zaak kwijt is, kwam eerder prominent in het nieuws toen hij vroeg om de terugkeer van tien van zijn mensen, onder wie de leider van het opsporingsteam Munting. De kans dat de rechercheurs uit Zaanstad en Alkmaar binnenkort naar hun oude werkplek terugke ren, is uiterst klein. Procureur-ge neraal De Ruiter maakte in een ver klaring duidelijk dat aan inkrim ping van het Heijn-team op korte termijn niet wordt gedacht. Het team bestaat op dit moment nog al tijd uit ongeveer 60 man. Volgens woordvoerder Van Leussen van de Alkmaarse politie wordt vooral het gemis van het hoofdinspecteur Louwerse, die in het Heijn-bijstandsteam een lei dende functie vervult, zwaar ge voeld. Het Alkmaarse korps heeft onlangs het hoofd geboden aan re- AMSTERDAM (ANP) - Hoe be trouwbaar is een sorteerproef van een politiehond twee jaar na het plegen van een moord? Mag een rechtbank iemand tot 12 jaar cel veroordelen wegens moord, mede op basis van een dergelijk bewijs? Die vragen stonden gisteren cen traal bij het gerechtshof in Amster dam, waar de Zaanse paskamer- moord behandeld werd. Een 31-jarige Zaandammer werd vorig jaar tot 12 jaar veroordeeld wegens moord op de 21-jarige San dra van Raalten in 1984. De vrouw werd op 30 november in de boetiek waar zij werkte in Zaandam door een klant dood aangetroffen in de paskamer. Ze was gekneveld en ge boeid en haar keel was doorgesne den. In het vonnis van de Haarlem se rechtbank werd een verband ge legd tussen sado-masochisme en de dood van Sandra. De dood zou het gevolg zijn geweest van een uit de hand gelopen SM-spelletje. Een belangrijk bewijsmiddel bij dit vonnis was de speurneus van de Zaanse politiehond Tim. Na twee jaar, in 1986, toen het aanvankelijk op niets uitlopende onderzoek her opende werd, herkende de hond de geur van de verdachte aan een zak doek en stukken stof waarmee het slachtoffer was vastgebonden. Zoals de vele andere vraagtekens die raadsman Doedens zet achter de forse veroordeling (vier jaar ho ger dan de eis) wil hij de kunsten van Tim tot op de bodem uitge zocht hebben. Op de waslijst van getuigen in het proces, dat vele zit tingsdagen in beslag neemt, staan dan ook diverse deskundigen op het gebied van het africhten van politiehonden. Ook advocaat-generaal Korvinus weet niet van wijken. Als eerste verscheen gisteren de door haar opgeroepen directeur van de Lan- despolizeischule für Diensthund- führer uit het Duitse StUkenbröck, Alfred Maciejewski. Zijn verhaal kwam er in grote lijnen op neer dat Tim een uitstekende speurhond is die zich niet heeft kunnen vergis sen. Dat de hond eigenlijk een drugshond is en mogelijk proble men zou kunnen hebben met de vermenging van taken, noemde hij geen probleem. Later bleek overi gens dat de Duitse opleidings school van Maciejewski de speur- kunsten voor honden had 'afgeke ken' in Nederland, en daarbij was voorzien van informatie van de baas van Tim. Drie andere deskundigen op het gebied van het africhten van hon den deden zijn verklaring boven dien in meer of mindere mate te niet. Volgens hen konden ook poli tiehonden zich wel degelijk vergis sen: Tim had geen certificaat als speurhond op menselijke geuren, een drugshond moet geen andere taken hebben, de baas heeft de hond mogelijk onbewust en waar schijnlijk ongewild beïnvloed. De zitting gaat door op 26 januari. cherchewerk rond enkele grote branden, drie fragmentatiebom- men en een drugslijn. De bouw van een nieuw politiebureau vereist bo vendien permanent de aandacht van de stafleden, terwijl een recen te oproep om tips over een ver krachtingszaak in 'Opsporing Ver zocht' opnieuw stapels werk brengt. "Een dergelijke detachering van medewerkers is bedoeld voor en kele weken en is dan redelijk op te vangen. Maar nu het gemis aan mensen op vitale plaatsen al maan den duurt, wordt de plaatselijke si tuatie onwerkbaar en moeten te weinig mensen veel te veel werk doen", aldus Van Leussen. Tips Het expertisebureau Polakschoute in Amsterdam liet dinsdag desge vraagd weten tot nu toe 800 tips in de Heijn-zaak te hebben ontvan gen. Dat is ongeveer eentiende van wat de politie aan aanwijzingen uit het publiek ontving sedert de spe ciale uitzending van Opsporing verzocht, eind vorig jaar. Polakschoute looft Ahold en de familie Heijn een belo ning van maximaal een miljoen gulden uit voor de tip of tips die lei den tot het terugvinden van Gerrit- Jan Heijn en tegelijk tot de arresta tie van de ontvoerders en het bo ven water komen van de losprijs. Een echt belangrijke tip ontving Polakschoute volgens zijn direc teur tot nu toe niet. Alle s achte tips zijn al dan niet c aan de politie doorgegeven. De aard van de tips die bij het re chercheteam in Haarlem binnen komen verschilt niet wezenlijk van die bij Polakschoute. Dat bij het expertisebureau eventueel een be loning in de wacht is te slepen doet daar volgens Polakschoute en de politie niets aan af: bij Polakschou te komen naar verhouding toch niet meer gerichte tips binnen. DEN HAAG De bijna tien jaar durende strijd van het ministerie justitie tegen het gebruik van psychologen. Naast het begeleiden verdovende middelen in gevange van specifieke patiënten moeten z huizen van bewaring i ook helpen met het creëren van een nog altijd niet gestreden. Ondanks voor de patiënten prettig klimaat. De uitbreiding kost 6,5 miljoen. de bemoedigende resultaten experimenten met drugsvrije afde lingen, urinecontroles en drugs vrije regiems, slaagt Justitie er niet in de verdovende middelen buiten de muren van de gevangenis te Verkeersvliegers voelt veel voor houden. Zo'n 70 procent van de ge- Pilotenwekker De Vereniging van Nederlandse het inbouwen van wekkers in cock pits. Uit Amerikaans onderzoek blijkt namelijk dat 20 procent van de piloten weieens slaapt tijdens een vlucht. De VNV denkt aan een wekker die afgaat als er een kwar tier niet is gesproken. De vereni ging wil ook een nieuwe discussie over een verlaging van de maxi- mum-vliegtijd van 9 tot 8 uur, om dat vermoeidheid en verveling de veiligheid kunnen bedreigen. detineerden in de inrichtingen i land is verslaafd aan alcohol, hoofdstad 1 Ruim 800 gebruikers van hardd rugs werden aan het experiment onderworpen. Het ging om zwaar verslaafden, die al enkele jaren harddrugs gebruikten. In Amster dam werden de verslaafde gedeti neerden begeleid door hulpverle ners van het Centrum voor Alcohol en Drugs (CAD). In Rotterdam daarentegen werden de zwaar ver slaafden zonder enige begeleiding alleen maar in aparte cellen ge plaatst. De uitkomst liet zich snel raden. De gedetineerden in de len. Ook werd geadviseerd om waar mogelijk drugsvrije afdelin gen op te zetten en verplichte uri necontroles in te stellen. De aanbe velingen werden, na intensieve raadpleging van de procureurs-ge neraal, de Centrale Raad van Ad vies en de Reclassering, vorig jaar door de staatssecretaris overgeno- door Jos Heymans Aan het, vooral in de jaren '70, explosief gestegen gebruik van drugs in gevangenissen werd voor het eerst in 1978 serieuze aandacht besteed met de instelling van een projectgroep voor de opvang van drugsverslaafden in de Amster damse Bijlmerbajes. De toenmali ge staatssecretaris van justitie, me vrouw Haars, liet verslaafde gedeti neerden op basis van vrijwilligheid Brabant blijven omdat zijn onderbrengen in een speciale afde- daar een praktijk heeft als hng, waar hulpverleners klaar stonden om de gevangenen te be deel anders gaan denken over drugsgebruik en hadden verbro ken contacten met de hulpverle ning hersteld. In Rotterdam was slechts een minderheid anders gaan denken en dat alleen maar vanwege de negatieve ervaringen tijdens de afzonderingsperiode. Verhuizing Het Psychologen Team Gronin gen heeft de vrouw van de nieuwe PTT-baas Dik een plJats in hun team aangeboden, nadat Dik eer der deze week liet weten niet naar Groningen te willen verhuizen. Hij wil i psychologe en psychotherapeute. Vrijwillig Op grond van die ervaringen en een door de Tweede Kamer aan vaarde motie over de terugdrin ging van het drugsgebruik in in richtingen werd in 1983 door staatssecretaris Korte-van Hemel een werkgroep ingesteld, die moest onderzoeken of drugvrije af delingen in gevangenissen een op lossing konden bieden. Na twee jaar rondde de werkgroep de stu die af. Volgens de werkgroep moet elke inrichting ei voor terugdringing In een aantal gevangenissen en huizen van bewaring wordt inmid dels met wisselend resultaat ge werkt met drugsvrije afdelingen. In die ruimten worden verslaafde gevangenen geplaatst, die vrijwil lig willen afkicken, en gedetineer den, die niet verslaafd zijn en be slist niet in de drugcultuur in de in richtingen willen belanden. Het gaat om ongeveer honderd drugs vrije plaatsen. Korte-van Hemel wil dat aantal in de komende twee jaar opvoeren tot tenminste 250. De kosten daarvan bedragen twee tot drie miljoen gulden, een bedrag dat pas in 1989 volledig beschik baar komt. De behandeling in een drugvrije afdeling gebeurt op geheel vrijwil lige basis. Voor sommige deskun digen is die vrijwilligheid wat al te groot. Er wordt door gedetineer den nogal eens tussentijds gestopt met de behandeling en daar staan dan doorgaans geen sancties op. Directeur Paul Koehorst van de beleidsplan jeugdgevangenis Nieuw-Vosse- het gebruik veld in Vught heeft daarom voor- contract voor te leggen, waardoor deze zich verplicht de behandeling volledig te ondergaan. Op die ma nier wordt een beroep gedaan op het verantwoordelijkheidsgevoel van de gedetineerde. De kans op een succesvolle behandeling wordt daardoor aanzienlijk vergroot. De behandeling van verslaafde gedetineerden mag dan hier en daar vruchten afwerpen, de proble matiek blijft bestaan zolang drugs nog met grote regelmaat de gevan genis worden binnengesmokkeld. Gedetineerden worden steeds slimmer in het misleiden van be waarders om drugs binnen de mu ren van de inrichting te laten bren gen. De kus van een bezoekster is een handige manier om iets via de mond over te brengen. Andere me thodes zijn het aanbrengen van do pe onder een postzegel, het wisse len van de identieke horloges van bezoeker en gedetineerde en het verwisselen van pantoffels onder tafel tijdens het bezoekuur. Een adequate aanpak om het ge bruik van drugs binnen de gevan genismuren terug te dringen is een veel strengere controle van gedeti neerden. Maar van werkelijke uit banning kan alleen sprake zijn, als de gedetineerden volledig worden geïsoleerd. Dat laatste is echter uit gesloten in het door humaniteit ge kenmerkte strafbeleid, dat de Ne derlandse overheid voor ogen DEN HAAG/DOORN -Van de in Doorn gelegerde 'Eerste Amfibische Ge vechtsgroep' zijn gisteren 650 mariniers naar het noorden van Noorwegen vertrokken voor een wintertraining in temperaturen van soms 40 graden onder nul. Een groep van 150 man was hen eerder deze maand voorge gaan om de training voor te bereiden. Defensie heeft in het Haagse voorlichtingscentrum een tentoonstelling ingericht rond deze jaarlijkse oefening. Met een afdaling van het Defen sievoorlichtingscentrum aan de Korte Houtstraat werd de expositie ge opend. De 800 Nederlanders werken met de Britse 'Derde Commando Bri gade Royal Marines' samen. Dat is de enige vorm van permanente samen werking tussen twee NAVO-landen die historisch zo gegroeid is. Het is een eenheid van ongeveer 5000 man die koopvaardijschepen, helikopters en amfibische schepen voor landingsoperaties op de kust tot haar beschik king heeft. De tentoonstelling is t/m zaterdag 23 april te zien. Op werkdagen van

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3