LEIDSCH DAGBLAD Bom barst bij Industriebond HEBT U HET IETS MIST? Eenmalige uitkering 1987 GEVOEL DAT U f7s7l Eindelijk aanhoudingen in ontuchtzaak Oude Pekela Top mensen Schermer en Van der Veen stappen op na conflict Justitie helpt banken tegen computerfraude f9?51 —TOTALE— LEEGVERK00P voetbalartikelen alles halve prijs wilms floet Doe het samen met Gamma. bon::: u had t kunnen lezen in de krant voor uw eigen stuk van nederund WOENSDAG 13 JANUARI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 38521 In Katwijk Ontslag bij Ouwehand voor zestig man (Van e onzer verslaggevers) KATWIJK - Het visverwerkend bedrijf Ouwehand in Katwijk zal deze week ontslag aanvragen voor 60 van zijn 330 personeelsleden. De afvloeiing is noodzakelijk omdat de afzet van visprodukten de afge lopen periode is teruggelopen. Met de ondernemingsraad en de vakbonden wordt de komende we ken een sociaal plan opgesteld waarin onder meer een financiële regeling voor de vertrekkende per soneelsleden wordt opgenomen. Het bedrijf zal zich volgens alge meen directeur L.E. Ouwehand verder zoveel mogelijk inzetten om de betrokken medewerkers aan een andere baan te helpen. "Ik heb goede hoop dat dat voor een groot deel van deze mensen ook gaat lukken", aldus Ouwe hand. "Op het Katwijkse industrie terrein 't Heen zijn bedrijven volop aan het uitbreiden en er is met na me behoefte aan produktieperso- neel". Welke personeelsleden bij Ou wehand worden ontslagen is nog niet bekend. De inkrimping heeft plaats in alle geledingen van het bedrijf, zowel bij de produktie, de administratie als de overige dien sten. De betrokken personeelsle den zullen waarschijnlijk in het voorjaar, afhankelijk van de ver schillende opzegtermijnen, af vloeien. Ook op het persoonlijke vlak boterde het niet tussen voorzitter Dick Vis- jard gulden op. ser (links) en stafmedewerker Jan Schermer. De laatste is met penning meester Van der Veen opgestapt. (fOto'S GPD) Staatslening 6,25 procent DEN HAAG (ANP) - De minister van financiën gaat weer over tot de uitgifte van een staatslening met een rentevoet van 6,25 procent. Het bedrag en de koers van uitgifte worden vastgesteld na sluiting van de inschrijving op 19 januari, zo heeft het ministerie van financiën vandaag bekendgemaakt. De looptijd bedraagt 6 jaar en de lening wordt in haar geheel op 15 februari 1994 afgelost. Het is de tweede lening die nodig is om het tekort van de overheid in 1988 te dekken. De eerste bracht 2,25 mil- AMSTERDAM (GPD/ANP) - In de top van de Industrie bond FNV is de grote onenigheid tot een uitbarsting geko men. Cao-coördinator J. Schermer en penningmeester A. van der Veen hebben besloten het bondsbestuur te verla ten vanwege een diepgaand conflict over het te volgen be leid. BRETAGNE - Vissers op de kade van de havenplaats Portsall in Bretag- ne lezen in de plaatselijke krant met gemengde gevoelens dat de rechtbank van Chicago maar een fractie van het bedrag wil toewijzen dat als vergoe ding is geëist voor de schade die de wegstromende olie uit de gezonken su pertanker 'Amoco Cadiz' heeft aangericht. (foto ad AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse Justitie gaat banken helpen fraude te voorkomen. Vol gende week organiseren de politie en het Openbaar Ministerie een bij eenkomst waarop beveiligings functionarissen van vrijwel alle grote banken worden geïnfor meerd over fraude-preventie. Aanleiding tot de bijeenkomst is de poging van een bankemployé in Amsterdam en twee' anderen om een bank 15 miljoen dollar lichter te maken. De bankemployé boekte vlak voor Kerstmis via de compu tergestuurde overboekingsappara- tuur van zijn baas 8,4 en nog eens 6,7 miljoen dollar over naar twee banken in het Zwitserse Zürich. Twee vrienden hadden daar reke ningen geopend en zouden zo het geld in ontvangst nemen. Door een technische storing in de overboe king kwam de zaak echter aan het van alle Alleen geopend do.-vrij.-zat.+ koopavond SPORT LEIDEN B.V. v.d. Werfstraat 39 Mogelijk regen Half tot zwaar bewolkt en mogelijk wat regen. Minimumtemperatuur on geveer 2 graden, middagtemperatuur rond 6 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuiden wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Wisselend bewolkt en vrijwel droog. Enige daling van temperatuur. Donderdag 14 januari zon op: 08.43 uur, zon dnder: 16.55 uur; maan op: 03.44 uur, maan onder: 12.08 Waterstanden te Katwijk hoog water: 10.35 en 23.09 uur; laag wa ter: 05.59 en 18.27 uur. licht en werden de rekeningen ge blokkeerd. Bij het verhoor bleek bleek de beveiliging bij de betrokken bank duidelijk niet voldoende. De em ployé was erin geslaagd de noodza kelijke tweede code (het zoge noemde password), nodig voor het overboeken van geld, te bemachti gen. Hoe hij daaraan kwam, zal een van de gespreksonderwerpen met de banken zijn, aldus officier van justitie De Wit. Na de poging tot oplichting bleek de angst er bij veel banken goed in te zitten. De politie werd tenminste overstroomd met de vraag om adviezen om dergelijke fraudes te voorkomen. Naar aanlei ding daarvan besloot Justitie de bijeenkomst te organiseren. De Wit verwacht er veel van. Niet alleen zal de feitelijke gang van zaken bij de laatste oplichtingspoging uit de doeken worden gedaan, ook zullen Justitie en politie een aantal tips ter voorkoming van fraudes aan de hand doen. W aardering voor drugsbestrij ding in Nederland PARIJS (ANP) - De buitenlandse kritiek op het Nederlandse drugs beleid begint langzaam te verstom men. Op een hoorzitting van het parlement van de Raad van Europa over de drugsbestrijding is maan dag en gisteren volgens PvdA-ka- merlid en mede-voorzitter Stoffe- len onverwacht veel waardering voor de Nederlandse aanpak geble ken. Blijkbaar is ook het buiten land er achter dat je het probleem niet oplost door drugsgebruikers in de gevangenis te zetten, aldus Stoffelen. In Parijs zetten de Amsterdamse GG en GD-arts Van Brussel en offi cier van justitie Wooldrik dat be leid uiteen. Volgens hen leidt het gebruik van softdrugs als hasj niet automatisch tot gebruik van hard drugs als cocaïne en heroïne als de markt maar afgeschermd wordt. Dat betekent in de praktijk dat hasjverkoop in cafés wordt toege laten, maar dat die worden geslo ten op het moment dat er zwaarde re middelen worden verhandeld. [col T-shirts JJlJ .2 voor 1$0* Haarlemmerstr Leiden Aarhof Alphen a/d Rijn Hoogstr Leiden 1 Leidschenhage 1 Leidschendam Schermer en Van der Veen dreig den in december al op te stappen vanwege hoog opgelopen me ningsverschillen met voorzitter Dick Visser. Zij zagen daar toen voorlopig van af om een interne 'commissie van helderheid' de ge legenheid te geven het conflict op te lossen. Uit de aankondiging van het vertrek van beide bondsbe- stuurders mag worden afgeleid dat de commissie daarin niet is ge slaagd. Inzet van het conflict is de vraag hoe de Industriebond FNV - met 200.000 leden de op één na grootste bond binnen de vakcentrale FNV - zijn positie en het ledental moet versterken. Schermer en Van der Veen toonden zich voorstander van een grondige interne reorgani satie, terwijl bondsvoorzitter Vis ser sterk betwijfelt of de bond te gen zo'n ingrijpend proces bestand is. Bovendien boterde het ook op het persoonlijke vlak niet tussen met name Visser en Schermer. De betrokken bestuurders wil den vandaag geen commentaar ge ven, evenmin als de leden van de 'commissie van helderheid'. Het personeel van de Industriebond krijgt vandaag de gelegenheid commentaar te leveren op de be vindingen van de commissie, die zijn vastgelegd in een voorlopig verslag. De ledenvertegenwoordi- Bom in vliegtuig mogelijk grap EDMONTON (Rtr) - De vermeende bommelding in een Canadees vliegtuig, dat gisteravond leidde tot een tussenlanding in Edmonton en de evacuatie van de 268 inzitten den, is volgens de Canadese politie mogelijk een grap geweest. De DC-10 van een Canadese luchtvaartmaatschappij werd op ging zal dan volgende week dins dag een besluit nemen over de toe komstige koers van de Industrie bond FNV. Een werkgroep onder leiding van Schermer stelde vorig jaar in een nota aan het bestuur dat de werkorganisatie van de Industrie bond FNV onvoldoende is afge stemd op de problemen en behoef ten van de werknemers in de be drijven. Wil de vakorganisatie haar afbrokkelende positie tot staan brengen, dan moet de bond weer een voor werknemers herkenbaar produkt bieden. Maar, aldus de no ta, dat kan alleen als de bond zijn organisatie ingrijpend wijzigt en afstemt op het bondswerk in de be drijven. 22 PAGINA'S Jan Rietman is 'per onge luk presentator'. PAGINA 19 De beul van Ommen staat na 45 jaar voor zijn rech ters. Bezoek aan alternatieve genezers in afgelopen ja ren meer dan verdubbeld. PAGINA 3 Vietnam wil snel weg uit Kampuchea. PAGINA 5 Tuinbouw gaat periode van grote bloei tegemoet. PAGINA 7 Internationaal schaak meester Jeroen Piket ver liest door tijdnood van Ulf Anderson. PAGINA 15 T-shirts met dode Barschel in badkuip zeer gewild BONN (GPD) - In West-Duitsland zijn t-shirts te koop met de foto van de dode ex-minister-president van Schleswig-Holstein, Uwe Bar schel, in de badkuip. Op de shirts staat de tekst 'Wann gehen die An deren baden' (Wanneer gaat de rest in bad). Een andere firma verkoopt het Barschel-t-shirt met de opdruk 'In mijn badkuip ben ik de kapi tein'. Het boulevardblad Bild meldt vandaag dat de shirts, die 18 mark kosten, vooral onder de toonbank worden verkocht. Volgens het be drijf dat de shirts drukt, vliegen ze weg. Een woordvoerder zei tegen over Bild: "We willen de mens Bar schel niet kwetsen, maar de vraag stellen wanneer eindelijk de man nen op de achtergrond eens aan de beurt zijn. De foto hebben we niet van Stern maar uit Genève". Een fotograaf van Stern maakte de foto van Barschel in de badkuip in een Zwitsers hotel. Het blad wil het gebruik voor deze doeleinden verbieden. De CDU-CSU eist dat justitie de "vlegelachtige, smakelo ze t-shirts" verbiedt. In Keulen is enige opschudding ontstaan door een poster van een alternatieve carnavalsvereniging, waarvoor ook de foto van de dode Barschel is gebruikt. Het hoofd van Barschel is echter vervangen door dat van minister van binnen landse zaken Zimmermann. Badkamerkachel EWT Cllma 480 - 3 warmtestanden; 600, 1200 en 1800 watt - trekschakelaar met standaanduiding - afm. (hxbxd) 15x50x8 cm - 12 maanden fabrieksgarantie Aidstest mag bij levensverzekering DEN HAAG (GPD) - Mensen die een levensverzekering willen af sluiten voor een bedrag van boven de tweehonderdduizend gulden moeten een aidstest ondergaan. De circa zeventig levensverzekerings maatschappijen in ons land willen die maatregel binnen drie maan den invoeren. Het kabinet stelde in een notitie aan de Tweede Kamer dat de verze keraars volgens de wet zo'n aids test mogen voorschrijven. Maar dan moet wel iedereen worden ge test. Spaanse piloten Staken het internationale vliegveld Edmonton ontruimd nadat beman- MADRID (AP) - De Vakbond van Spaanse Verkeersvliegers wil mor gen een 24-uursstaking uitroepen om de luchtvaartmaatschappij Ibe ria te dwingen zich aan het vakan- tierooster te houden. Volgens Ibe-i ria-woordvoerder Andres Castro zal de maatschappij 146 van de 390 dagelijkse vluchten moeten annu leren. Namens de piloten verklaarde Alfonso Suarez dat Iberia de va kantieplannen van de piloten steeds in de war stuiïrt. ningsleden tijdens de vlucht in de OUDE PEKELA (GPD) - De Gro- toiletten een aantal vellen^ papier ningse politie heeft een vader en een zoon uit Vriescheloo aange houden in verband met de seks- spelletjes met ongeveer 40 kleuters uit Oude Pekela in april vorig jaar. Justitie heeft .de aanhouding be vestigd, maar bewaart verder voor alsnog een diep stilzwijgen. vonden waaruit kon worden concludeerd dat er een bom in het toestel was. Men vond dit dermate bedreigend, dat tot een tussenlan ding werd besloten. Het vliegtuig was van Amster dam op weg naar Vancouver. De inzittenden verlieten het toestel waarna de Canadese politie met speurhonden op zoek ging. Er werd niets ongewoons aangetrof fen. De eenmalige uitkering is er deze keer voor het laatst. Wie in 1986 een eenmalige uitkering kreeg -of wie'm in 1986 vergat aan te vragen maar die van 1985 wel kreeg - en in 1987 nog steeds een minimuminkomen had, zal in veel gevallen weer in aanmerking komen. Bijna iedereen die in aanmerking komt, heeft op dit moment al bericht gehad van de gemeente. Hebt u geen bericht gehad en denkt u toch recht te hebben op de uitkering, neemt u dan even contact op met de sociale dienst of afd. sociale zaken van uw gemeente. Op 31 januari 1988 sluit de aanvraagtermijn. Justitie wil niet meer informatie verstrekken, omdat men vreest dat deze de verdere voortgang in de zaak kan belemmeren. Het is niet uitgesloten dat er nog meer arresta ties worden verricht. De aanhoudingen waren al eer der verwacht. Een poging om de zoon in Finstenvolde aan te hou den, zou evenwel zijn mislukt. Va der, moeder en zoon zijn vorig jaar al betrapt op een zwendel in horlo ges en kleding in West-Duitsland. De politie is tot de aanhouding overgegaan op grond van gegevens van de kinderen. Die wezen onder meer de personenauto, een auto busje, een caravan, het huis en het zwembad van de familie in het bij Oude Pekela gelegen Vriescheloo aan als de plaats waar de spelletjes op video waren opgenomen. Voor veel ouders komt de aan houding van het tweetal niet als een verrassing. Ze hadden al eer der druk op Justitie uitgeoefend om de twee mannen aan te houden. De rijkspolitie heeft ze een tijd lang gevolgd, alvorens het tweetal in de kraag te grijpen. Een aantal ouders heeft afgelo pen zondagavond nog honderden folders in Oude Pekela laten ver spreiden met daarin onder meer de beschuldiging dat het Openbaar Ministerie het seksschandaal niet serieus genoeg neemt en dat ze te weinig informatie over de voort gang kregen. Officier van justitie Blok ontkende dat. Volgens hem is ook het samenvallen van het rondsturen van de brief en de aan houding 'puur toeval'. In Oude Pekela is nog geen spra ke van opluchting. Een van de va ders van de betrokken kleuters, die anoniem wil blijven, zei: "Ik ben nog niet in een hoera-stemming. Het is nog lang niet zo dat alles wordt opgelost. Deze aanhouding had al veel eerder moeten gebeu ren. De politie wist van deze ver dachten al langer het een en ander. Ik vrees dat de mannen die nu zijn aangehouden, zo geïnstrueerd zijn dat ze niet doorslaan". Uit vrees voor een volksgericht en ter bescherming van de twee verdachten, wier betrokkenheid bij de seksaffaire overigens nog niet is bewezen, wil de rijkspolitie ook niet zeggen waar ze momen teel worden vastgehouden. Burgemeester Smidt van Oude Pekela zegt dat het nog te vroeg is voor al te optimistische verwach tingen. Justitie zal de ouders van de betrokken kinderen binnen een maand van de stand van zaken op de hoogte brengen. r; t voor m n eigen stuk v Per maand 23,95 Per i ir deze bon op naar het leidsch Alphens Dagblad, p a Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden (postzegel niet nodig) ot bel 071 -144941

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1