'Imago visprodukt moet verbeteren' Kwaliteit is wapen om te overleven' Groeiende activiteiten keuringsdienst groente- en bloemzaden (NAKG) Strafhaven kajuitboten in Nieuwkoop Voormalig scoutinghuis uitgebrand Nationaal Park Noordwijk/De Zilk onzeker Bestuur streekcommissie dreigt op te stappen PAGINA 14 W 3 REGIO WOENSDAG 13 JANUARI 1988 ALKEMADE - De activitei ten van de NAKG in Roelof- arendsveen, keuringsdienst voor allerlei groente- en bloemzaden, worden dit jaar sterk uitgebreid. Op het pro gramma voor 1988 staan on der meer drie internationale bijeenkomsten met vertegen woordigers uit landen van de Europese Gemeenschap. Die werkbezoeken vormen on derdeel van een nieuw tech nisch, twee jaar durend pro gramma dat een herbeschrij ving behelst van oude groen terassen. door Gerard Haverkamp Voor dat doel worden in Europa zes zogeheten vergelij kings vel den aangelegd. Drie daarvan (be zaaid met bloemkool, prei en wortelen) komen bij het keu ringsstation in de Veen. "Op die velden wordt in de praktijk be keken wat aan tafel, in theorie dus, wordt afgesproken", vertelt NAKG-directeur N. Koomen. Die herbeschrijving van de groenterassen was voor de Ne derlandse keuringsdienst niet per se nodig geweest, maar viel uiteindelijk niet tegen te houden. "En in dat geval staan we voor aan, liggen we het liefst aan het voorspeen. Een beetje brutaliteit is ons niet vreemd", aldus Koom en, "waardoor het lukte om hier drie proefvelden te krijgen". Feitelijk tekent dat al de voor aanstaande positie van de Neder landse Algemene Keurings dienst voor Groente- en bloemza den, kortweg NAKG. Het is een stichting die onder toezicht werkt van het ministerie van landbouw en visserij. Er zijn on geveer zevenhonderd bedrijven bij aangesloten. Op het kantoor aan de Sotaweg in Roelofarends- veen, met laboratorium en proef tuinen, werken zo'n vijftig men sen. Koomen: "Nederland produ ceert zaad in kleine hoeveelhe den, in de zogenoemde moeder fase. Dat gaat naar Zuid-Europa en ook wel naar de ontwikke lingslanden voor het vermeerde ringsproces. De kostentechni- sche en klimatologische omstan digheden zijn daar het gunstigst. Vervolgens komt het zaad in gro te hoeveelheden terug en wordt het van hier uit gedistribueerd". Betrouwbaar De keuringsactiviteiten die daarbij worden verricht, moeten de betrouwbaarheid van het teeltmateriaal bevorderen. "En dat is wat een goed bedrijf wil hebben om te kunnen voortbe staan. De kwaliteit is het wapen om te overleven. Daar hoort kwa liteitsbewustzijn en kwaliteits bewaking bij. Je hoeft niet direct aan kostbare systemen te den ken, omdat de bedrijven zichzelf al verantwoordelijk voelen voor de kwaliteit van hun produkt. Ie dereen wil het beste materiaal le veren. Dat bewustzijn is in de tuinbouw heel sterk, omdat de produkten erg dicht bij de con sument staan. Met melk, bij voorbeeld, wordt van alles ge daan voordat het in een pak bij iemand op tafel komt. Maar bloe men staan in de winkel zoals ze van het veld komen. De klant is verwend, stelt Koomen. "De consument heeft behoefte aan kwaliteit en varia tie. De één wil een beter conser- NAKG-directeur Koomen (rechts) en bedrijfsleider Droogh in de kassen op het proefstation van de keu ringsdienst. "De consument heeft behoefte aan kwaliteit en variatie". (foto Nanno Bioupot) veerbare knolselderij, de ander rode spruiten. Waarom? Omdat mensen die graag culinair bezig zijn, een gekleurde schaal mooi er vinden. Groente is een decora tie. Gewassen en vruchten moe ten steeds nieuwer, mooier en beter worden. De bedrijfstak be seft dat en kan alleen voortbe staan door met snelle ontwikke lingen mee te gaan. Tien tot vijf tien procent van de totale omzet wordt om die reden teruggestopt in nieuwe onderzoekingen, om de positie te handhaven en ande ren steeds voor te zijn". "Voor wat betreft de export van groentezaden is Nederland onbetwist de nummer één in de wereld. Of dat zo blijft, weet je nooit. Bijna de helft van alle groenterassen in de EG, in totaal zo'n zesduizend, is Nederlands. Een riante, maar kwetsbare en gevoelige positie, want je kunt alleen maar slechter. Er zitten meer landen op het vinkentouw. In Frankrijk draagt de overheid veel bij aan de ontwikkeling van de bedrijfstak, terwijl de over heid hier steeds minder subsidi eert. Het kabinet stoot taken af en dat heeft ook voor ons gevol gen. Dit jaar krijgen we drieën eenhalve ton minder, waardoor we met de andere financier, het bedrijfsleven, naar een oplossing zullen moeten zoeken". De officieel in 1941 in Den Haag begonnen NAKG legde de proeftuin in Roelofarendsveen 25 jaar geleden aan. "We hadden goede grond en goede mensen nodig, mehsen met gevoel voor tuinbouw", aldus Koomen, al veertien jaar in dienst bij de keu ringsdienst waarvan de laatste tien als directeur. In die tijd groeide het aantal hectaren waar over de NAKG beschikt aan de Sotaweg uit tot zeven, waarvan zes zijn beteeld. Deze maand hoopt het stichtingsbestuur het met de gemeente Alkemade eens te worden over de aankoop van ruim twee hectare grond aan de andere kant van de rijksweg. De NAKG is nauw verbonden met andere keuringsdiensten, zoals de NAKB (bomenkweek) en NAKS (siergewassen). Laatst genoemde dienst is naast het NAKG-kantoor aan de Sotaweg gevestigd. "Buitenstaanders vra gen zich af waarom we daar niet één dienst mee vormen, omdat ze denken dat dat goedkoper is. Waar mogelijk werken we na tuurlijk samen. Je bent een dief van je eigen portemonnee als je dat niet doet. Maar uit verdere sa menwerking rollen niet automa tisch voordelen. Die zijn ons ten minste nooit duidelijk gemaakt. Beide diensten werken in ver schillende sectoren en hebben daarin hun eigen, korte contac ten met het bedrijfsleven. Daar moet je geen bureaucratie rond opbouwen". Nieuwe taken Behalve de algemene controle op de zaadproducerende bedrij ven, de bijbehorende onderzoe ken in het eigen laboratorium en het al genoemde nieuwe EG-pro- gramma voor de herbeschrijving van groenterassen, krijgt de NA KG er nog twee taken bij. Koom en: "We zullen worden ingescha keld bij onderzoeken voor het af geven van internationale certifi caten, die de precieze kwaliteit aangeven van het zaad. Van zaad dat is gekeurd, kunnen we zeg gen dat het aan de minimumei sen voldoet. Maar om in bepaal de landen, bij voorbeeld achter het IJzeren Gordijn, zaken te kunnen doen, willen de afne- mers precies weten hóe goed het zaad is". Ook bij een andere overheids taak, die net als het certificaat- onderzoek nu nog in Wagenin- gen wordt uitgevoerd èi? naar de Veen komt, zal de NAKG wor den ingeschakeld. Het betreft het onderzoek naar het verlenen van kwekersrecht, zeg maar het toekennen van octrooi in de plantenwereld. Over dat laatste bestaat echter nog geen volledi ge zekerheid. Slechte publiciteit een van de oorzaken malaise bij Ouwehand (Vervolg van pagina 1) KATWIJK - Met een inkrimping van het personeelsbestand met bijna 20 procent, het bundelen van de produktie-afdelingen en het aanpassen van het assortiment, moet Ouwe- hand's Visverwerking in Katwijk uit het dal komen. De directie van het bedrijf heeft goe de hoop dat met dit pakket van maatregelen in 1988 en de volgende jaren weer goede resul taten worden geboekt. "Het doet natuurlijk pijn dat er op deze manier in de organisatie moet worden gesneden", zegt algemeen directeur L.E. Ouwehand, "maar we zijn er van overtuigd dat we weer op het goede spoor zitten". Het doel van de maatregelen is de kosten binnen het bedrijf zoveel mogelijk terug te dringen. Zo zal waarschijnlijk nog dit jaar de Ou wehand-vestiging aan de Prins Hendrikkade in Katwijk - het voor malige pand van N. Parlevliet bv - als produktiebedrijf worden afge stoten. De activiteiten worden ver plaatst naar de hoofdvestiging van Ouwehand aan de Industrieweg- /Rederijstraat. De sanering van het assortiment houdt in dat bepaalde produkten, onder meer afkomstig uit de rokerij, worden afgestoten en vervangen door artikelen die be ter aansluiten op de wensen van de consument. Als voorbeeld van deze nieuwe lijn noemt Ouwehand de culinaire haringmarinades en de onlangs NIEUWKOOP - De gemeente Nieuwkoop gaat een perceel grond met water van de Vereni ging tot Behoud van Natuur monumenten huren dat als strafhaven moet dienen voor kajuitboten die de vier urenre- geling overtreden. Die regeling bepaalt dat bootjes maximaal vier uur op één plaats mogen af meren. Volgens de politieveror dening is voor overtreders een haven nodig waar ze 'aan de ketting' kunnen worden ge legd. De strafhaven komt te liggen aan het Zuideinde, ten westen van het parkeerterrein De Roerdomp. Voor de aanleg van de haven is het nodig de betref fende sloot uit te diepen en af meer- en afsluitpalen aan te brengen. Hiermee is 2500 gul den gemoeid. De jaarlijkse kos ten worden geraamd op ruim duizend gulden. Dit bedrag wordt verhaald op de eigenaren van de kajuitboten die de veror dening overtreden. ontwikkelde vispaté. "De produk- tie van deze artikelen liep in de cember al achter bij de vraag. We moeten echter wel bedenken dat het ontwikkelen van nieuwe pro dukten erg veel inspanning en tijd vraagt en het vrij lang duurt voor dat ze een gunstige bijdrage leve ren aan de exploitatie van het be drijf', aldus Ouwehand. Opdrachten Ouwehand is niet het enige be drijf in deze sector dat door het te ruglopen van de omzet op de nood rem moet trappen. De directie her haalde gisteren nog eens dat de vis- verwerkende industrie in het bij zonder in 1987 onevenreding veel voor de kiezen heeft gekregen. Be halve met problemen die voort kwamen uit de verminderde aan- vper van vis, kreeg de sector ook te maken met de gevolgen van de ne gatieve publiciteit over de haring- worm, waardoor belangrijke afzet- marken als Duitsland en Italië vrij wel wegvielen.'Ook het 'klimaat' in eigen land is de afgelopen periode verslechterd door veel negatieve publiciteit over vis en visproduk- ten. "Bij veel kleine bedrijven heeft aan het eind van 1987 een 'stille uit stroom' plaatsgehad", zegt Ouwe hand-directeur A.D. Ouwehand. "Bij ons als marktleider met een personeelsbestand van meer dan 300 mensen komt de klap echter harder aan". Ouwehand heeft de afgelopen maanden met het aanne men van een aantal nauwelijks winstgevend opdrachten - zoals le veranties aan Polen - geprobeerd al het personeel aan de slag te hou den, maar volgens de directie kan dit beleid niet langer worden voort gezet. "Voor de medewerkers die heb ben moeten overwerken om deze orders uit te voeren, is het wellicht moeilijk te begrijpen dat nu deze pijnlijke maatregelen worden ge nomen. Maar voor iemand op de produktie-afdelingen is het altijd erg moeilijk om te bekijken of met deze opdrachten door het bedrijf ook wat wordt verdiend", zegt Ou wehand. Het personeel is inmiddels al en kele keren op de hoogte gesteld van de problemen waarin het be drijf verkeert en in hoofdlijnen is ook het pakket van maatregelen dat nu wordt getroffen, toegelicht. Ouwehand: "Er bestaat uiteraard nogal wat onzekerheid over de per soonlijke werkplek, maar we doen er in overleg met vakbonden en on dernemingsraad alles aan om die zo snel mogelijk weg te r KATWIJK - Aan de Biltlaan op de grens van Katwijk en Noordwijk is gistermiddag brand uitgebroken in een slooppand. De brandweer ver moedt dat er sprake is van brand stichting omdat het vuur uitbrak nadat de slopers om vier uur hun werkzaamheden hadden beëin digd. Het pand aan de Biltlaan was tot voor enkele weken in gebruik bij de Katwijkse Scoutinggroepen. Na de verhuizing van de scouts naar een nieuw onderkomen aan de Kokskamp werd begonnen met de sloop van het oude gebouw 't Noor derlicht. Bij het bestrijden van de brand zette de Katwijkse brandweer gis termiddag twee blusvoertuigen in. Door de hevige vonkenregen be stond er aanvankelijk gevaar dat het vuur zou overslaan naar een boerderij direct naast het branden de pand. De brandweer had het vuur binnen een half uur onder controle. Bij het nablussen zijn de muren van het gebouw door dë slo per omver getrokken. Verhuizing Ouwehand's Visverwerking ver wacht dit jaar niet alleen resultaat van de maatregelen om de bedrijfs kosten terug te dringen. Op korte termijn wordt ook begonnen met een publiciteitscampagne om de merkprodukten van het bedrijf meer onder de aandacht van het publiek te brengen. In febuari wordt onder meer begonnen met televisiereclame. Ouwehand richt zich daarbij in eerste instantie op de traditionele produkten als zure haring en rolmops - nog steeds de belangrijkste artikelen uit het as sortiment - om geleidelijk aan over te schakelen op de nieuwe produk- tielijn. "Artikelen die de afgelopen periode aan 'slijtage' onderhevig waren, zullen verder in een nieuwe jasje worden gestoken", aldus Ou wehand. De plannen om het bedrijf te ver plaatsen naar het industrieterrein 't Heen van de kustplaats staan op een laag pitje, maar achter de schermen wordt nog wel aan de verplaatsing gedacht. "We willen opnieuw met het gemeentebestuur om de tafel gaan zitten om onze claim op een perceel grond nog eens te bevestigen", zegt Ouwe hand. Het bedrijf maakt aanspraak op ongeveer 30.000 vierkante me ter. De verschillende onderdelen van Ouwehand's Visverwerking zijn momenteel ondergebracht in een aantal panden aan de Industrieweg en de Rederijstraat in Katwijk. In een nieuw complex zal volgens de directie van het bedrijf doelmati ger en goedkoper kunnen worden gewerkt. NOORDWIJK/DE ZILK - Het is nog zeer de vraag of het duingebied ten noorden van Noordwijk wordt aangewezen als Nationaal Park Noordwijk/De Zilk. De Voorlopige Commissie Nationale Parken neemt in haar februari-vergadering een definitief besluit, maar de kans op een positieve beslissing lijkt niet erg groot. Het belangrijkste obstakel voor het tot Nationaal Park aanwijzen van het duingebied is volgens se cretaris J. Visser van de Voorlopi ge Commissie de aanwezigheid van een groot aantal 'natuurvreem- de' activiteiten. In het duingebied zijn onder meer een zweefvlieg- veld, defensieradiostation Nora, een golfbaan en het grote recreatie gebied Langevelderslag gevestigd. Het is volgens secretaris Visser niet mogelijk de doelstellingen van het nationaal park, instandhou ding en verbetering van natuur en milieu, te realiseren als de recrea tieve activiteiten in het gebied ge woon doorgang blijven vinden. Het uitkopen van de golfbaan, het zweefvliegveld en andere recre atieve gebruikers van het terrein biedt volgens Visser geen soelaas. Visser: "Het westen van het land is vol. Het zweefvliegveld en de golf baan kunnen niet zo maar worden verplaats want er zijn nauwelijks nog stukken braakiggende grond voorhanden". Bovendien vraagt uitkopen van de gebruikers enor me investeringen. Een andere mogelijkheid om het probleem met 'natuurvreemde' ac tiviteiten op te lossen, is de golf baan, het zweefvliegveld, het Lan gevelderslag en het radiostation buiten de begrenzing van het park te leggen. Ook hierin lijkt Visser weinig heil te zien. Er blijft op die manier een te klein gebied over dat als nationaal park zou kunnen wor den aangewezen. Hoewel Visser nadrukkelijk zegt nog geen uitspraak te willen doen over de haalbaarheid van de vesti ging van een Nationaal Park in het duingebied ten' noorden van Noordwijk, geeft hij wel duidelijk te kennen dat de kans op aanwij zing als Nationaal Park niet al te groot moet worden ingeschat. Visser: "Er wordt al jarenlang ge studeerd op de mogelijkheid. Er is zelfs een interimrapport uitge bracht waarin alle problemen op een rij zijn gezet. Het feit dat het be sluit zo lang uitblijft, geeft wel aan hoe moeilijk de zaak ligt". De gemeente Noordwijk heeft al eerder te kennen gegeven niet af wijzend tegenover een Nationaal Park te staan. In een brief aan de Voorlopige Commissie stelt de ge meente wel de voorwaarden dat de zuidelijkë grens van het gebied bo ven het Langevelderslag wordt ge legd en dat het nationaal park niet met hekken wordt omsloten. Het definitieve toesluit wordt op 11 fe bruari genomen. BOLLENSTREEK - De streek commissie Bollenstreek, een ad viesorgaan van het dagelijks be stuur van de provincie Zuid-Hol land, is fel gekant tegen het plan van gedeputeerde staten om de commissie te verzelfstandigen. Man raakt duim kwijt bij ongeval ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een ongeluk op een bouwplaats aan het Tsarenhof in Alphen is een 25-jarige inwoner uit Heesch gis termorgen een duim kwijtgeraakt. De man raakte bij het overbren gen van stenen met zijn duim be kneld in een transportinstallatie. Hij moest worden overgebracht naar het ziekenhuis Rijnoord. Volgens het bestuur van de streek commissie leidt deze maatregel er toe dat de commissie niet langer als inspraakorgaan voor de bevolking kan fungeren. Mochten GS hun plannen doorzetten, dan stapt het huidige bestuur van de streekcom missie op. Eén en ander bleek gisteravond tijdens een in Noordwijk gehouden vergadering van de Streekcommis sie Bollenstreek. Volgens voorzit ter W.N. Grimme betekent verzelf standiging van de tien Zuidhol landse streekcommissies een uit holling van de taken van de com missies: "We hebben dan nog slechts een signaalfunctie". De tien commissies moeten het in de toekomst doen met veel min der subsidie dan zij in het verleden kregen. Toch is dat volgens Grim me voor GS niet de belangrijkste reden om tot verzelfstandiging te komen. Grimme: "Politieke motie ven liggen aan het besluit ten grondslag. Gedeputeerde J. van der Vlist heeft ons duidelijk laten weten de commissies nog liever vandaag dan morgen op te doeken. Gedeputeerde staten zijn niet geïn teresseerd in inspraak. Verzelf standiging is voor hen gewoon een ander woord voor opheffen". Plaatsvervangend voorzitter M. Wiersema denkt, zo bleek gister avond, dat de verzelfstandiging wèl het gevolg is van de bezuinigin gen die het rijk de provincies heeft opgelegd. De meerderheid van de commissie steldezich evenwel achter het standpunt van Grimme. De streekcommissie zal van GS ei sen haar werk op de normale wijze te kunnen voortzetten. Als GS niet op haar verzoek ingaat, bekijkt de commisie of voortbestaan ervan nog langer zinvol is. WOENSDAG 13 JAN. Leiden voortzetting van de Jazzmara- thon in het Waaggebouw met Du ke's Hot Five, Leids Studenten Jazz Gezelschap en jamsession, vanaf 17.00 uur. informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, van 20.00 tot 22.00 uur bij de Vereniging Centraal Wo nen aan de Gerestraat 20. film: 'Jazz on a summer's day', van Bert Stem, aanvang 20.00 en 22.15 uur in het LVC aan de Bree- straat. optreden van het 'Dindi Kwartet', zigeuner jazz, vanaf 21.30 uur in Art Centre Droomfabriekaan de Oude Singel. in kader van het Jazz-festival; kroegentocht in de binnenstad, vanaf 21.00 uur. DONDERDAG 14 JAN. Leiden lunchconcert door de hoboïst Henk Storm en de pianiste Lisbeth de Jong, met werken van o.a. Schumann en Poulenc, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapeizaal van K&O aan de Oude Vest. lezing door drs. H. van Dongen over reïncarnatie, het leven na de aanvang-20.15 uur in de Ka al van K&O aan de Oude concert in de Meesterserie door het Residentie Orkest olv Alain Lombard en soliste Alicia de Larro- 120.15 uur in de ouderen die iets meer willen weten over wilsbe schikkingen en testamenten, aan vang 10.00 uur in het Dienstencen trum Binnenstad aan de Hoge- woerd 65. spreekuur voor jongeren vragen WDM, Breehuys aan voorlichting n 19.00 tot 22.00 uur in 1 begeleiding 20.00 tot 21.30 u 1 in Troef, Stationsweg 32. Jazzmarathon met Blue Friend Jazz Band met Ann Vossen, Karei Boehlee en Hum phrey Cambell en jamsessions, vanaf 17.00 uur in het Waagge bouw. Meyer, vanaf 21.30 uur in The live jazz concert 'Bob Rigter speelt Dexter Gordon', aanvang 19.45 uur in het LVC aan de Bree- straat. Leiderdorp klaverjassen bij de Buitengewo nen, aanvang 20.00 uur in de Mu- zenhof aan de Cor Gordijnsingel. klaverjas- en sjoelavond bij Con Bravoura aan de Beukenschans, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest lezing over medische ethiek door prof. dr. Heieen Dupuis, aan- vang 20.15 uur in het Gemeente centrum aan de Lijtweg. lezing met als thema: Toekomst voorspellen, zin of onzin; 'De We- Wassenaar optreden van The Workshop Oldtimers, en Jamsession, aan Steenhuis uit Nijverdal, aanvang 20.00 uur in de Lokhorstkerk aan vang 20.30 uur in Café Maaldrift aan de Rijksstraatweg. film: The cotton club' van Fran cis Coppola, aanvang 21.15 uur in het LVC aan de Breestraat. jazzmarathon met Marathon Dixiland Syncopaters, Leids Stu denten Jazz Gezelschap en finale Leiden concert in de cello-serie door Pieter Wispelwey, cello en Paul Prenen, piano, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. jamsession, vanaf 17.00 uur in het Waaggebouw. optreden Old Black Horse Sa loon Band, v.a. 21.30 in The Duke. optreden van de Big Band Spe cial, vanaf 20.30 uur in het Sint An- tonius clubhuis. Lefderdeorp volksdansinstuif om 20.15 uur in de Muzenhof aan de Cor Gordijn singel. ZATERDAG 16 JAN. Lelden jazz-markt, tussen 11.00 en 17.00 uur in het Waaggebouw. optreden van de Engelse band van Bob Kerr bij Jazz for the Kids, tussen 13.00 en 16.00 uur in het Waaggebouw. De Katwijkse brandweer had het vuur binnen een half uur onder controle.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14