Verband tussen angst en langer verblijf patiënten in ziekenhuis Brugwachtershuizen moeten wellicht wijken voor flats Provincie vraagt rijk geld voor I ITÜ Quidel mogelijk naar Leiden Bouwen in stadswijken actief in vrije tijd WOENSDAG 13 JANUARI 1988 Parapsychologie In het kader van een lezingen cyclus over parapsychologie houdt drs. H. van Dongen don derdag 14 januari een spreek beurt over 'Het leven na de dood'. De lezing wordt gehouden in de Kapelzaal van K&O aan de Ou de Vest 45, aanvang 20.15 uur. Kaarten zijn daar dagelijks tus sen 9.00 en 17.00 verkrijgbaar of anders telefonische te reserveren via 141141. Ouderen De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen houdt maan dag 18 januari een bijeenkomst over medicijngebruik in de soos aan het Rapenburg 48. Drs. H. van den Broek geeft een toelich ting, onder meer aan de hand van dia's. De soos is te bereiken via Pieterskerkhof 4a. Aanvang 14.00 uur. Calligrafie In samenwefking met het Dien stencentrum Zuid-West wordt in Buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan een vervolgcursus calligrafie gegeven. De cursus omvat 12 lessen. De kosten zijn 10,50 gulden, exclusief materi aal. Voor informatie tel. 768711. De Burcht Muziekvereniging De Burcht houdt zondag 17 januari in haar gebouw aan de Aalmarkt 9 een klaverjas- en sjoelmiddag. Aan vang 14.00 uur. Promotie-onderzoek van Leidse Saskia Boeke: Aantal bewoners heeft woningen aan Roomburgerweg pas gekocht De Leidse psychologe Saskia Boeke is vandaag in Rotterdam gepromoveerd op een onderzoek naar de 'Pychologische aspecten van het ondergaan van een operatie'. Saskia onderzocht in het Academisch Ziekenhuis Leiden ruim honderd patiënten die aan hun galblaas warert geopereerd. Het onderzoek bestond uit twee onderdelen: nemen patiënten onder narcose geluiden waar en hoe groot is de angst vlak voor en direct na de operatie. door Jan Westerlaken LEIDEN - Patiënten die na de ope ratie angstiger waren dan voor de ingreep, lagen twee dagen langer in het ziekenhuis dan patiënten die minder angst vertoonden. Die angst, denkt Saskia Boeke, zou in vloed kunnen hebben op het her stel van de patiënt. Patiënten die onder narcose wa ren, namen geen geluiden waar die hun via een koptelefoon werden aangeboden. Zes dagen na de ope ratie kon niet één van de patiënten zich ook maar iets van een geluidje herinneren. Tot deze twee conclusies komt de Leidse psychologe Saskia Boe ke in haar proefschrift 'Psychologi sche aspecten van het ondergaan van een operatie' waarop zij van daag in Rotterdam promoveerde. Saskia zou aanvankelijk alleen het geluidsonderzoek doen, maar kop pelde het angstaspect eraan vast, omdat dit een unieke kans was om een dergelijk onderzoek te verrich ten. De patiënten waren voorhan den. Angst Over de angst zegt Saskia met nadruk: "We hebben een verband gevonden tussen verandering van angst en langer in het ziekenhuis liggen. Dat is alles. Er is niet naar oorzaken gezocht. Laat dat vooral duidelijk zijn. Want er zijn legio an dere factoren die een rol kunnen spelen waarom een patiënt langer dan normaal in het ziekhuis moet blijven. Angst is er slechts een Saskia vertelt het angstonder- zoek te hebben opgezet met de cen trale vraag: welke invloed heeft het ondergaan van een operatie op de angstgevoelens van een patiënt. Vlak voor de ingreep is de patiënt over het algemeen angstiger, dan kort erna. "Maar", zegt Saskia, "dat hoeft niet altijd zo te zijn. Ik kwam patiënten tegen met een houding van: ach, die operatie morgen is een fluitje van een cent. Achteraf kon je zien dat diezelfde patiënt heel teleurgesteld was. Omdat de toestand na de ingreep toch niet zo gemakkelijk was als hij vooraf had gedacht". Hoe is Saskia Boeke bij haar angstonder zoek te werk gegaan? Ze zegt: "We hebben niet naar groepen patiënten gekeken, maar naar het individu op zich. Eén dag vóór en drie dagen na de operatie hebben we hen een vragenlijst la ten invullen. Uit die lijsten kwam naar voren, dat de angst bij eender de van de patiënten na de ingreep toenam. Hiervan was, naar verhou ding, vooral sprake bij mannen. Zij waren direct na de ingreep angsti ger, dan vlak ervoor". Mentaal Saskia vermoedt, dat patiënten die vóór de operatie niet zo bang waren, zich mentaal niet optimaal hadden voorbereid. "Ze hadden niet genoeg ingeschat wat er zou gebeuren. Wanneer iemand dat niet doet, dan valt de situatie na de ingreep geweldig tegen. En dat kan leiden tot een toename van angst gevoelens na de operatie. Wellicht hebben die gevoelens ook weer in vloed op een voorspoedig herstel van de patiënt. Echter, een boel an dere factoren spelen in die herstel fase eveneens een belangrijke rol". Met deze constatering was het angstonderzoek niet afgesloten. Saskia heeft naar een methode ge zocht waarmee vóóraf kan worden vastgesteld of de angstgevoelens van een patiënt voor of na de opera tie zullen toenemen. De psychologe: "Indien ik vooraf kan zeggen, dat de patiënt na de in greep kans heeft angstiger te zijn dan ervoor, dan kun je zo iemand speciale aandacht geven. Aandacht om die toename van angst te voor komen. Lukt dat, dan zou je een sneller herstel, in mijn ogen al thans, in de hand werken". Om daar achter te komen heeft Saskia Boeke een soort 'meetlat' proberen te ontwikkelen waarmee patiënten kunnen worden opge spoord die als gevolg van angst de kans lopen trager te herstellen, dan patiënten die in eenzelfde situatie verkeren maar met minder angst. Antwoorden op een combinatie van vragen die hierover uitsluitsel geven. Of patiënten nu wel of geen ge luidjes opnemen als zij onder nar cose zijn. Het onderzoek van Sas kia Boeke is er duidelijk over: nee. Patiënten lijken geen geluiden op te vangen als zij worden geope reerd. Zes dagen na de operatie kregen de meer dan honderd pa tiënten deze vraag voorgelegd. Niet één van hen kon zich herinneren wat te hebben gehoord. Saskia stelt zich enigszins gere serveerd op. Ze zegt: "Ik heb niet kunnen aantonen dat de patiënten iets van de geluiden hebben opge pikt, die wij hun hebben aangebo den. Het is best mogelijk dat gelui den via andere wegen wel op te pakken zijn. Een collega van mij deed in 1980 een soortgelijk onder zoek. Hij kwam toen tot de slot som, dat patiënten onder narcose wél geluid registreren. Ik heb dat onderzoek nu in een verfijnde vorm herhaald en ben tot een ande re conclusie gekomen. Diezelfde collega zal de draad van mijn on derzoek vermoedelijk in de loop van dit jaar oppakken en gaan kij ken of dit fenomeen misschien op een andere manier is op te sporen". Saskia Boeke beseft, dat er in principe niets is veranderd. "In fei te weten we dus niks nieuws", zegt ze. "We hebben geen nieuwe infor matie er bij gekregen. Mijn collega wel en ik niet. Hoe dat komt? Wel licht een toevalstreffer. Soms vind je iets, soms niet. Belangrijk hierin is, dat patiënten toen langer in het ziekenhuis lagen dan nu. De kans om het effect van geluid aan te to nen, was dus groter dan bij mijn groep patiënten die korter waren opgenomen. Een andere mogelijk heid is: hij heeft andere geluiden gebruikt dan ik". Voor Saskia is het ook nog de vraag hoe het mogelijk is dat pa tiënten tijdens de operatie gelui den kunnen registreren en zich die erna herinneren. "Best mogelijk", veronderstelt ze, "dat de narcose niet diep genoeg is geweest. In mijn onderzoek hebben we gepro beerd bij iedere patiënt de narcose even diep te houden. Maar daar voor zijn geen objectieve maten. Dit zou dus best een storende in vloed op het onderzoek kunnen hebben gehad". Waarom wilde Saskia weten of patiënten tijdens een narcose prik kels van buitenaf kunnen waame- De psychologe: "Zou uit een on derzoek blijken dat operatiepatiën ten wat waarnemen, dan zou het opvangen van nare geluiden een nadelige invloed op de genezing kunnen hebben. Dus zou je dingen kunnen doen die het herstel bevor deren. Zoals het toedienen van po sitieve geluiden. Het onderzoek van mijn collega gaf dit aan. Pa- Eind november heeft het gemeentebestuur de nota 'Bouwen in bestaande Leidse wijken' het licht laten zien. Daarin is een aantal plekken geïnventariseerd, verspreid over grote delen van de stad, waar nog het één en ander gebouwd kan worden. Het gaat daarbij veelal om plantsoentjes of grasstroken waar een blokje nieuwbouw volgens de gemeente niet zou misstaan of de omgeving zelfs ten goede zal komen. Het gemeentebestuur is tot die keuze gekomen omdat Leiden langzamerhand raakt volgebouwd en toch nog steeds een groot aantal LEIDEN - Tot op heden heerst aan de Roomburgerweg nog een beetje de landelijke sfeer van een Gro ningse veenkolonie. De vier brug wachterswoningen van provincia le waterstaat leveren daaraan een niet geringe bijdrage. Over een paar jaar zou dat allemaal wel eens anders kunnen zijn. De nota 'Bou wen in bestaande wijken' wijst de ze plek namelijk aan voor woning bouw. Heras bouwt op terrein van Wernink LEIDEN - Heras Hekwerken be gint in februari met de bouw van een nieuw kantoor ën opslagruim te op het Wernink-terrein. Het be drijf, dat sinds 1983 in Leiden is ge vestigd, is tot nu toe in een noodge bouw gehuisvest. Het nieuwe gebouw heeft een oppervlakte van 10 bij 30 meter. De hoogte variëert van 3 tot 5 meter. Bij de vestiging van Heras in Lei woningzoekenden telt. Voor de vele woningzoekenden zijn de voornemens van de gemeente dan ook goed nieuws. De bewoners van de wijken waar gebouwd gaat worden lijken echter minder opgetogen. Vanaf 18 januari houdt de gemeente in verschillende wijken bijeenkomsten over de bouwplannen. Op die avonden lichten de wethouders Tesselaar (volkshuisvesting) en Peters (ruimtelijke ordening) de plannen toe en kunnen burgers op hun beurt vertellen wat zij er van denken. Maandag is de eerste bijeenkomst over bouwplannen voor de gebieden Meerburg, Rijndijkbuurt, Professorenwijk en Burgemeesterswijk. Voorafgaand aan elke bijeenkomst zullen artikel in dit dagblad verschijnen over de plannen van het gemeentebestuur. Vandaag de locatie Roomburgerweg. door Jan Rijsdam De brugwachterswoningen zou den volgens de gemeente plaats kunnen maken voor een flat met 70 appartementen. Het is een ideale plek om te wonen, redeneert het gemeentebestuur. "Momenteel wonen er maar vier gezinnen. Als we er een flatgebouw neerzetten zouden er veel meer mensen kun nen wonen. Vooral ouderen zou den we een plezier doen omdat het een heel aantrekkelijke omgeving is om over uit te kijken", aldus ge meente-ambtenaar D. Halfwerk. "Het gemeentebestuur is zich er van bewust dat het huidige karak ter van de Roomburgerweg ook zeer de moeite waard is", vertelt Halfwerk. "Een groot flatgebouw maakt daar natuurlijk inbreuk op. Het is een moeilijk afwegingspro ces geweest of deze plek nu wel of niet als mogelijke bouwlocatie moest worden opgevoerd. Uitein delijk is besloten het wel te doen en een definitieve beslissing af te la- Universiteit vraagt subsidie postdoctorale opleiding LEIDEN - De Medische Faculteit Leiden heeft bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen een startsubsidie aangevraagd voor het opzetten van een postdoctorale op leiding farmaceutische geneeskun de. Hiermee is een bedrag van ruim driekwart miljoen gulden ge moeid. Als het ministerie de subsi die-aanvraag honoreert zal de op leiding reeds in december 1988 van start kunnen gaan. Het plan voor deze opleiding is door de Medische Faculteit Leiden opgezet in nauw overleg met de far maceutische industrie en zal ver der worden uitgewerkt door de fa culteit, het bedrijfsleven en het Centrum voor Biofarmaceutische Wetenschappen in Leiden. Docen ten zullen uit binnen- en buiten land worden betrokken vanuit uni versiteiten en bedrijfsleven. De cursus zal engelstalig zijn en ge richt op een internationaal publiek, Voor de opleiding zou al grote be- 'Toekomst hulpdiensten anders in gevaar' DEN HAAG/LEIDEN - De provin cie Zuid-Holland wil jaarlijks een kwart miljoen gulden van het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur voor de telefo nische hulpdiensten in Leiden, Schiedam, Spijkernisse en Dord recht. Stelt minister L.C. Brink man dat geld niet beschikbaar, dan dreigen er gedwongen ontslagen en mogelijk zelfs opheffing van hulpdiensten, aldus de provincie in een brief aan de bewindsman. LEIDEN Leiden is een van de mogelijke vestigingsplaatsen voor het biotechnologische bedrijf Qui- del. Deze Amerikaanse onderne ming heeft besloten het hoofdkan toor voor Europa in Nederland te vestigen. De Maatschappij voor In dustriële Projecten (MIP) inves teert vier miljoen dollar in het be drijf. Bij Quidel, dat middelen ontwik kelt om allergieën te onderdruk ken, werken ongeveer 200 mensen. Bij het Europese hoofdkantoor gaan ongeveer 25 mensen werken. Tot voor kort werden de hulp diensten betaald door het rijk en de gemeenten. Maar met het in wer king treden van de nieuwe Wel zijnswet op 1 januari 1987 werd de provincie verantwoordelijk voor de hulpdiensten. Het ministerie stelde daarvoor ruim 140.000 gul den beschikbaar, maar dat is veel te weinig. "Er is in Zuid-Holland een tekort van 250.000 gulden op jaarbasis uitgaande van een 'over- levingsbegroting' die is gebaseerd Het is de bedoeling van het Ameri kaanse bedrijf eerst een kantoor in Nederland te vestigen. Als de ge neesmiddelen in Europa zijn gere gistreerd, overweegt Quidel ook een produktie-afdeling op te rich ten. Mevrouw S. Groenewegen van de gemeentelijke directie economi sche zaken bevestigde vanochtend dat Leiden een van de mogelijke vestigingsplaatsen is voor het be drijf. "Voor dit soort bedrijven is Leiden altijd interessant". Zij wil- op continuering van het huidige ni veau van hulpverlening", schrijven gedeputeerde staten van Zuid-Hol land (GS). In 1987 werd het tekort opgevan gen door de gemeenten die hun bij drage nog een jaar gaven zonder dat daar tegenover een vergoeding van het rijk stond. Maar de betrok ken gemeenten kondigden tevens aan in 1988 geen subsidie meer te verstrekken. Zij vinden ook dat de de niet meedelen of er al contacten zijn met Quidel. Ook volgens directeur Blaak van de MIP is Leiden een serieuze kan didaat. "Wij hebben tot nu toe drie bedrijven op het gebied van de bio- technolgie naar Nederland ge haald, Mogen, Centocor en Cetus. Twee van die bedrijven zijn in Lei den gevestigd". Blaak verwacht overigens dat het nog wel enkele maanden duurt voor de directie van het bedrijf een beslissing neemt over een vesti gingsplaats. provincie daarvoor verantwoorde lijk is. Uit eigen beurs heeft de provin cie voor dit jaar 100.000 gulden uit gekeerd aan de hulpdiensten. Er resteert nog een tekort van 150.000 gulden dat alleen verdwijnt als WVC dit betaalt. Voor 1989 en vol gende jaren moet er telkens een kwart miljoen extra van het rijk ko men, aldus GS, die de minister wij zen op het grote belang van de tele fonische hulpdiensten. "Uitgaande van de belangenloze inzet van goed getrainde vrijwilli gers is hier sprake van een vorm van hulpverlening die laagdrempe lig en goedkoop is. Veelal vervul len de diensten een functie in de 7- maal-24-uurs bereikbaarheids dienst", schrijven GS, die in de brief de minister verwijten wel de verantwoordelijkheid voor de tele fonische hulpdiensten te hebben gekregen maar niet de benodigde financiële middelen. "Wij achten het onwenselijk dat de telefonische hulpdiensten daarvan de dupe worden". Amerikaans biotechnisch bedrijf discussie in de gemeenteraad. Het is de bedoeling dat de raad in juni over de plannen zal beslissen". Hoe denken de bewoners van de vier brugwachterswoningen over het idee van de gemeente. "Nou, we hebben met verbijstering staan te kijken", reageert mevrouw Van Dijk van de Roomburgerweg 20. "Ik vind het eigenlijk te gek voor woorden. We hebben Monumen tenzorg al een brief geschreven, nergens anders ziet. Twee van de woningen zijn onlangs verkocht", vertelt mevrouw Van Dijk. "Die mensen zijn net begonnen hun huis op te knappen en zijn natuur lijk ook doodongelukkig met dit plan". De bewoners van de vier wonin gen hebben het plan om hun wo ningen af te breken ten behoeve van een flatgebouw uit de krant moeten vernemen. "Wij zijn niet meente met deze gedachten speel de. Vorige week hebben we wel een brief ontvangen. Geen per soonlijk schrijven, maar een uitno diging voor de informatie-avond op 18 januari. Daar gaan we natuur lijk naar toe, en dan wachten we verder maar af', aldus brugwach ter Piet Van Dijk. "Of ik het netjes vind van de gemeente dat we dit in de krant hebben moeten lezen? Ach, netjes... We zijn er in elk geval "We gunnen iedereen een goede woning", zegt mevrouw Van Dijk. "Maar als ze onze huizen afbreken worden wel veel meer mensen ge schaad dan alleen de vier gezinnen die er wonen. Achter de woningen staat namelijk al een flat waarin meer dan honderd mensen wonen. Die raken ook hun uitzicht kwijt. En het zicht van bewoners aan de Kanaalweg wordt er ook niet beter op. Eigenlijk is niemand in de tiënten die positieve geluiden aan geboden kregen, werden sneller ontslagen dan patiënten met ande re geluiden". Met behulp van een koptelefoon heeft Saskia haar onderzoek ge daan. De patiënten werden in vier groepen verdeeld en kregen ver schillende geluiden aangeboden. De eerste groep kreeg positieve suggesties met ruisen van de zee; de tweede groep kreeg dezelfde suggesties, alleen onverstaanbaar. Slechts de toon waarop zij werden uitgesproken, was gelijk. Het zee geruis hoorden zij ook. De derde groep hoorde uitsluitend zee-ge ruis en de vierde groep de geluiden die op dat moment in de operatie kamer thuis hoorden. Achteraf werd gekeken of die geluiden in vloed hadden op de genezing, pijn, misselijkheid en de duur van de opname. Enig verschil heeft ze niet kunnen aantonen. De vier brugwachterswoningen aan de Roomburgerweg die plaats zou den moeten maken voor een flat met 70 woningen. onderzoek 'Psychologische aspecten van het onderga

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13