WD wil drie centra houden 'Oegstgeest hoeft geen stad te worden' Gemeente: grondwater Morsebel niet vervuild Woningen aan Rijndijk vervangen Nieuwe schets gaat uit van behoud bestaande dorpsstructuur Brand in werkplaats Weer poging bouw sport complex te stoppen DE LAATSTE RESTJES Minister Smit- Kroes spreekt over ethiek LEZERS OPGELET! FELICITATIE-BON KABELKRANT FELICITATIE-BON PAGINA 12 REGIO LEIDEN WOENSDAG 13 JANUARI 1988 Zware metalen aan oostkant MEOB OEGSTGEEST - Volgens de Oegstgeester milieu-wethouder T. Kohlbeck (PvdA) en de directeur gemeentewerken J. Hermes hoeft niemand bang te zijn dat de bo demverontreiniging door het Mari ne Elektronische en Optisch Be drijf in de Morsebelpolder gevol gen heeft voor het grondwater. "Zware metalen, in dit geval cad mium, zetten zich daar niet vast", heet het. De verontreiniging kwam gister avond aan de orde in de raadscom missie openbare werken. PPR- raadslid Van Eisen suggereerde dat als er rotzooi in de sloot is te recht gekomen, die ook wel in het grondwater zal zitten. Wethouder Kohlbeck vertelde nog eens dat de zware metalen die zijn aangetroffen zich aan de oost kant van het MEOB bevinden. De sloot in kwestie zal onder auspiciën van en voor rekening van de mari ne worden uitgebaggerd. De kan ten zullen worden afgegraven. CDA'er Hellinga plaatste enkele kanttekeningen bij het herhaalde lijk opduiken in de kranten van een geruststellende wethouder en een dito directeur gemeentewerken. "Het is beter om niet zo veel te zwaaien met de opmerking dat er geen enkel gevaar voor de volksge zondheid bestaat. Door het telkens herhalen van die boodschap, wordt juist het wantrouwen opgewekt" denkt het raadslid. Wethouder Kohlbeck reageerde hierop met: "Wanneer je iets in zijn juiste proporties wilt neerzetten, loop je de kans de toon wat fors aan te zetten, da's waar. Maar hadden we ons niet zo nadrukkelijk uitge sproken, dan hadden we evengoed vragen gehad". Duidelijk is inmiddels geworden dat de met het afvalwater meegel- oosde cadmium vrij is gekomen bij bepaalde corrosiebehandelingen. Sinds enige tijd loost het MEOB niet meer op de sloten van de pol der maar op het riool. PPR'er Van Eisen gaf in overwe ging in het vervolg voorwaarden in contracten bij grondaankopen op te nemen. "Als de dader (de vervui ler, red.) op het kerkhof ligt dan moet de eigenaar van de grond voor de kosten van het schoonma ken opdraaien, niet de gemeente", vindt hij. Het gebiedje waar het om gaat, is een paar weken geleden door de gemeente aangekocht voor 2,5 mil joen. Op het programma staat nu een vervolgonderzoek naar de veront reiniging. Ten gemeentehuize heeft men goede hoop dat de nade- re metingen zullen uitwijzen dat de polder verder schoon is. CDA'er Hellinga ..."niet te veel ge ruststellen"... (foto Wim Dijkman! HAZERSWOUDE - De drie wo ningen aan de Rijndijk in Hazers- woude die negen jaar geleden ge deeltelijk zijn afgebrand, worden mogelijk dit jaar nog vervangen door premie-koopwoningen. Het college van burgemeester en wet houders heeft de raadscommissie voor ruimtelijke ordening voorge steld de eigenaar toestemming te geven nieuwe huizen te bouwen. De commissie vergadert maandag over het voorstel. Met het aanbod lijkt een einde te zijn gekomen aan de strijd om dit rijtje woningen. Tien jaar geleden verklaarde de gemeente Hazers- woude de drie huizen (de nummers 33, 35 en 37) onbewoonbaar. De toenmalige bewoners tekenden hiertegen beroep aan bij gedepu teerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Deze vernietigde het besluit. "We konden hier dus gewoon blijven wonen", vertelt M. Wortman, die nu als enige in deze panden woont. Het rijtje verpauperde langzaam. Iets meer dan een jaar later woon den alleen de Wortmannen er nog. Een brand legde één van de huizen gedeeltelijk in de as. De woning er naast werd zwaar beschadigd. De oorzaak van de brand is tot op he den toe onduidelijk. Wortman: "Er gingen geruchten dat het was aan gestoken. Of dat zo is, is nooit zeker geworden". De nu 75-jarige Wortman heeft laten weten haar huis alleen te ver laten als zij gegarandeerd weer een woning krijgt op 'haar hoekje'. De eigenaar van de woningen, Delta Bouw, is nog niet op de hoog te van het collegevoorstel. Direc teur A. van Reeuwijk laat weten dat de huisvesting van Wortman in geen geval gevaar loopt. "Wat ons betreft kan ze daar blijven wonen zo lang ze daar zin in heeft. Als er nieuwe huizen worden neergezet, moet ze waarschijnlijk wel tijdelijk verhuizen". Hij is overigens blij met het mogelijke voorstel van de gemeente: "Hierop zitten we al tien jaar te wachten". OEGSTGEEST - De Oegstgeester WD heeft er geen enkele behoefte aan om te streven naar één cen trum in het dorp. Oegstgeest telt er drie - Lange Voort, De Kem- penaerstraat en het Boerhaave- plein in Haaswijk - en dat moet zo blijven. Elke verandering is een aantasting van het dorpse karakter van Oegstgeest en dat is uit den bo ze. Die duidelijke taal over de structuurschets sprak gisteravond in de raadscommissie openbare werken mevrouw van Vloten. Ook het CDA heeft bezwaren te gen het versterken van de cen trumfunctie van de Lange Voort/I- rislaan. Volgens de christen-demo craat Hellinga worden daarmee al leen maar "grootstedelijke ontwik kelingen" in gang gezet en Oegst geest moet een mooi, groen dorp blijven. PvdA'er Haasnoot is wat minder uitgesproken. Hij vraagt zich welis waar af of het versterken van de centrumfunctie van de Lange Voort "niet ten koste van andere zaken gaat" maar wel wil hij de Lange Voort "qua infra-structuur" verbeteren, "gezelliger maken". Nu waait het er te veel en vormt het gebied een "kaal geheel". D66-voorman Poelmans zit zo'n beetje op dezelfde lijn als Haasnoot en is ook voor versterking van de Lange Voort. Maar hij onderkent het bestaan van "subcentra" die op hun eigen merites dienen te wor den beoordeeld. PPR'er van Eisen wil nog geen "harde uitspraken" doen over de structuurschets. Volgens hem gra ven fracties die dat wél doen zich alleen maar in en kunnen ze dan straks geen water bij de wijn doen. De radicaal vindt dat de inspraak dan "een wassen neus wordt". Inspraak De gemeente Oegstgeest pakt trouwens weer flink uit wat de in spraak betreft. Op het gemeentehuis komen in formatie-panelen te staan waar de diverse fracties op een A4-tje hun standpunten over de structuur schets uit de doeken doen. De ver dere inspraakprocedure zal door de gemeente worden begeleid in het huis-aan-huis-blad. Instellin gen zoals de Vereniging Oud Oegstgeest krijgen ruimschoots de gelegenheid om hun zegje te doen. En de 'gewone' burger kan zijn grieven of aanmoedigingen kwijt in een speciaal daarvoor op het ge meentehuis opgestelde bus. OEGSTGEEST - "We hebben geen ambities om een grote stad te worden. Een behoefte om het roer drastisch om te gooien, is er ook niet. De rode lijn van de Oegstgeester structuurschets wordt dan ook gevormd door het verhaal over het behoud van de bestaande dorpsstructuur; de ka rakteristieke elementen moeten worden behouden of her steld". LEIDERDORP - De brandweer moest er gisteravond aan te pas ko men om een brandje te blussen in het gebouw van de sociale werk plaats aan de Leiderdorpse Touw- baan. Volgens de politie 5s het vuur gisteravond om ongeveer half acht ontstaan. Over de oorzaak en de schade konden vanmorgen nog geen mededelingen worden ge daan. Goede voornemens In de bibliotheek van Zoeterwou- de-dorp (Schenkelweg) is momen teel een tentoonstelling ingericht met als titel 'Goede voornemens'. Er is een keuze uit boeken te zien die de aandacht vestigen op afslanken, voeding, sport en klussen in huis. In dezelfde bibliotheek zijn ook formu lieren verkrijgbaar voor de prijsbe paling van de kinderboeken die vo rig jaar zijn verschenen. Door gaans bepalen volwassenen welke kinderboeken er met Griffelsen Penselenworden bekroond, er is nu een Nederlandse Kinderjury in het leven geroepen die de top vijf gaat samenstellen van kinderboe ken. Alle Nederlandse kinderen en jongeren kunnen hier hun bijdrage via genoemd formulier aan leve- Eenakters Toneelgroep Voorschoten brengt komende zondag, 17 januari, twee eenakters in het Ambachtshuis (Voorstraat 12). In het eerste stuk zullen met name nieuwe leden van de toneelgroep hun kunnen laten zien. De tweede eenakter is een her haling van een succesvol stuk uit het vorig seizoen. De voorstelling begint om half één; de toegang is gratis. Penningen De vitrines van de openbare bi bliotheek in Oegstgeest zijn deze maand gevuld met penningen van de hand van Jan Paul Kruimel. De ze Oegstgeester medailleur laat zien wat een penning allemaal kan zijn en waarvoor hij kan dienen. Kruimel ontwerpt penningen voor allerlei gelegenheden, bijvoorbeeld voor geboorten, huwelijken en jubi lea. De tentoonstelling is tot en met 30 januari te zien op maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag van twee tot vijf uur, alsmede op maan dag- en vrijdagavond van zeven tot negen en zaterdag van half tien tot half één. Volksdansen In de Leiderdorpse Muzenhof (Gordijnsingel) wordt komende vrijdag weer een volksdansinstuif gehouden. De instuif staat onder leiding van Ella Schinkel en Joke Scholma. Aanvang kwart over acht 's avonds, toegang drie gulden vijf tig. LEIDERDORP - De Stichting Leefbaar Leiderdorp blijft probe ren de (nu inmiddels begonnen) bouw van het vernieuwde zwem bad en de sporthal aan de Hoogma- deseweg tegen te houden. Bij de Raad van State heeft ze om schorsing van de bouwactiviteiten gevraagd. Volgens advocaat A.M. van Arkel maakt de gemeente Lei derdorp het terrein momenteel bouwrijp, maar dat zou in strijd zijn met wettelijke bepalingen om dat de bouwvergunning nog niet is verleend. Aanvankelijk begon men met de bouw van het nieuwe zwembad in afwachting van de ver klaring van geen bezwaar die de provincie voor de bouw van de sporthal moet afgeven. Die verkla ring is inmiddels verleend en op grond daarvan hebben burgemees ter en wethouders een bouwver gunning voor de sporthal afgege ven. De bouw van het zwembad heeft procedureel gezien weinig voeten in de aarde omdat het be staande bestemmingsplan hierin voorziet. De advocaat van de Stichting Leefbaar Leiderdorp heeft inmid dels verzocht de werkzaamheden te staken, maar de gemeente heeft daar tot nu toe niet op gereageerd. Gisteravond zaten beide partijen bij de gemeentelijke commissie be roep- en bezwaarschriften. Daar verklaarde wethouder Den Boeft dat hij er volstrekt van overtuigd is dat de Stichting niet ontvankelijk moet worden verklaard in haar be zwaar. Dat is de Stichting eerder al overkomen toen ze met protesten kwam tegen de vergunning die burgemeester en wethouders heb ben afgegeven voor het kappen van bomen op het zwembadter- De brief van de advocaat werd gisteravond door de wethouder ter zijde geschoven. "Ik heb er behoef te aan om te zeggen dat ik me niet zal laten hinderen door parmantige brieven van het advocatenkan toor", aldus de wethouder. De commissie beroep- en be zwaarschriften zal binnenkort uit spraak doen. ven'. Wat stel je als ideaal en hoe ziet de werkelijkheid eruit? Antwoorden op die vragen zul len centraal staan in de lezing, die de titel 'Ideaal en Werkelijkheid' heeft gekregen. Op verzoek van de organisator, de kerkeraad van de Dorpskerk, hebben ook de beken de Wassenaarders Chr. van Veen en J. Zijlstra hun licht laten schij nen over ideaal en werkelijkheid. Laatste spreker in de Dorpskerkle zingen wordt Wassenaarder G.A. Wagner. De lezing van de minister begint om acht uur. Toch hebben B en W de doelstel lingennota al uitgebreid bespro ken. In een brief aan de raadsleden geeft het dagelijks bestuur van de gemeente te kennen dat het de stel ling onderschrijft dat in "aaneen gesloten woongebieden" alle aan dacht uit dient te gaan naar "het conserveren en beheren". Veel meer moeite hebben B en W met de suggestie van de werkgroep om de "bebouwingsmogelijkhe den" na te gaan van de hockeyvel- De Oegstgeester directeur gemeen tewerken J. Hermes zegt het en de wethouder ruimtelijke ordening, T. Kohlbeck (PvdA> knikt instem mend. Samen met ambtenaar P.Hordijk en gemeentevoorlicht ster J. Kolfschoten lichten zij de doelstellingen en uitgangspunten van de structuurschets Oegstgeest toe. De structuurschets, legt Kohl beck uit, vloeit voort uit de bijeen komsten die 'zijn' raadscommissie heeft gewijd aan de open-plekken- nota. in feite een lange opsomming van plekken die voor bebouwing in aanmerking zouden kunnen ko- De discussies over die nota lie pen telkens vast omdat een "heli kopterview" over het hele dorp ontbrak. Gemeentebestuurders misten net inzicht in de gevolgen van het ene bouwplan op de directe en verdere omgeving. Om dezelfde reden kwamen de raadsleden ook niet uit de gemeentewervenkwes- tie. B en W willen de werf met alles wat erbij hoort, verplaatsen van de Kwaaklaan naar de Morselpolder, nabij de marine. Maar de echte voor- en nadelen van zo'n operatie zijn nog niet duidelijk. Ook de dis cussie over de Lange Voort liep stuk op het gemis aan een totaal overzicht. Raadsleden wisten niet welke verkeersmaatregelen er het beste konden worden getroffen omdat ze geen inzicht hadden in de door Wim Koevoet verkeersstromen in de toekomst. Kohlbeck: "Met een structuur schets in de hand kan worden be paald welke ontwikkelingen moe ten worden gestimuleerd en welke juist moeten worden tegengegaan. Je voorkomt er mee dat er heel lang heen en weer wordt getennist over de vraag of een ontwikkeling nu gunstig is, ja of neen. Met een struc tuurschets immers spreek je met elkaar af wat je wel en niet in het dorp vindt passen". Iets bleeks De structuurschets is gemaakt door een werkgroep waarin ge meente-ambtenaren en adviseurs van het Rotterdamse adviesbureau Stad zitting hadden. Wethouder Kohlbeck vertelt dat B en W nog geen standpunt hebben ingeno men. "We wilden de doelstellingen niet nu al afvlakken. Er moet een inspirende discussie losbarsten. Bestuurders hebben de neiging om heel voorzichtig te zijn. Dit in ver band met de commotie die in het dorp ontstaat als er ingrijpende voorstellen worden gedaan. Na al die ingrepen van onze kant zou er iets bleeks overblijven waarover niet valt te discussiëren". Eén van de drie centra van Oegstgeest, de Lange Voort en omgeving. In discussie is of dit gebied hét centrum móet worden. Zoja, dan dient het te worden versterkt met misschien wel een nieuw gemeentehuis, een bioscoop en een bibliotheek. (foto Wim Dijkman! den en tennisbanen aan de Hof- brouckerlaan. Het bouwen op die plek moet van B en W blijven be perkt tot hooguit "een strook gren zend aan de Lange Voort". De werkgroep suggereert, heel voor zichtig overigens, "een heroverwe ging van het gebruik van de Over- veerpolder (bij zwembad Poel meer)". Die polder moet wel open blijven maar wellicht dat er kan worden "geruild" met de sportacti viteiten aan de Hofbrouckerlaan, aldus de werkgroep. De bodemge steldheid van de polder zou de aan leg van sportvelden beter verdra gen dan de bouw van woningen. Een belangrijke uitspraak doen B en W over de "centrumfunctie" van de Lange Voort. In Oegstgeest wordt al jaren gekissebist over de vraag of nu het gebied De Kem- penaerstraat/Wilhelminapark waar het gemeentehuis staat) of de Lange Voort het centrum van het dorp is. Kohlbeck: "Je kunt je eerst afvragen of er een centrum is in Oegstgeest en zo neen, of je er wel een moet hebben. En als je er een hebt aangewezen, moet je dat ge bied dan ook daadwerkelijk een centrumfunctie meegeven? De werkgroep situeert het centrum in het gebied Lange Voort/Lijtweg. Watje daar ook van denkt, daar ligt in elk geval het geografische cen trum. B en W nemen de gedachte van de werkgroep over en willen de inrichting van dit gebied verbete ren. Nu is er veel wind en veel leeg te. Belangrijke strijdvraag is na tuurlijk of er een nieuw gemeente huis moet komen en of je er voor zieningen als een eventuele nieuwe bibliotheek, een bioscoop en een postkantoor moet stimuleren. De werkgroep heeft opgemerkt dat de plek waar het nu het multifunctio nele gebouw staat - in Haaswijk - ei genlijk een verkeerde is, dat het aan de Lange Voort had moeten staan". Eigen aanwas In de doelstellingen bij de struc tuurschets worden ook belangrijke uitspraken gedaan over woning bouw. Oegstgeest zal naar het zich laat aanzien zijn eigen aanwas niet volledig kunnen opvangen. Uitge rekend is dat als de gemeente dat wél zou doen er jaarlijks 70 huizen moeten bij komen. Maar mede om dat in de toekomst prioriteit zal worden gegeven aan de "vernieu wing en verbetering van het be staande dorp", zal de groei worden teruggebracht tot 40-60 woningen per jaar. Directeur gemeentewer ken Hermes legt uit dat het opvan gen van de eigen aanwas "de laatste twintig jaar" ernstig wordt bemoeilijkt door twee ontwikke lingen: "Jongeren willen steeds eerder zelfstandig wonen en oude ren blijven steeds langer zelfstan dig wonen. Daarbij komt dat de ge middelde woningbezetting in Oegstgeest heel laag is en ook blijft afnemen". Wethouder Kohlbeck: "Het wordt weer nodig om na te denken over de woonruimteverdeling, het volkshuisvestingsplan moet wor den geactualiseerd. En als je je niet .wilt neerleggen bij het gegeven dat je je eigen aanwas niet meer kan huisvesten dan kunnen er inder daad discussies uitbreken over het splitsen van woningen, ja". De wethouder geeft aan dat de structuurschets een ingang biedt tot de discussie (tijdens de begro tingsbehandeling aangezwengeld door zijn partijgenoot P. Wegman) of Oegstgeest niet meer aan Werk gelegenheid kan doen. De werk groep denkt namelijk aan de bouw van kantoren in de groene zóne die loopt tussen de woonbebouwing aan het westelijke uiteinde van het dorp en de A44-rijksweg. De wet, geluidhinder laat woningbouw daar niet toe. die van kantoren wél. B en W zijn niet per se tegen kanto ren in die zóne maar denken er niet aan om de sportfaciliteiten in sportpark De Voscuyl te verplaat sen. Kohlbeck wijst op andere mo gelijkheden voor kantoorvesti ging. "Ik denk aan het groene ge bied bij de Jelgersmaklimek en aan de noordkant van het dorp, bij de marine". WASSENAAR - Mevrouw N. Smit- Kroes, minister van Verkeer en Wa terstaat, spreekt volgende week donderdag in de Wassenaarse Dorpskerk over 'de ethiek van ons handelen in politiek en bedrijfsle- VOORSCHOTEN - Het nooit gebruikte Leidse Baan-viaduct over de Papelaan bij Voorschoten is bijna gesloopt. Naast de doorgaande weg tussen Voorschoten en Wassenaar staat nog slechts een betonnen wand overeind, aan de kaïit van landgoederen de Horsten. Ook ligt daar nog flink wat zand. De Leidse kant van de laan kan alvast aan de nieuwe bestemming wennen: grasland. De sloper begon in oktober met de werkzaamheden, waar 80 werkdagen voor waren uitgetrokken en 300.000 gulden voor gereserveerd. Nu de werkzaamheden bijna klaar is, is duidelijk dat het voor die drie ton moet lukken. Het aantal werkdagen lijkt daarentegen aan de krappe kant. Doordat de provincie eiste dat verkeer en omwo nenden geen overlast mogen hebben tijdens de werkzaamheden, moest de sloper zijn grootste materiaal thuisla- teliet viaduct bestond in zijn 15 nutteloze levensjaren uit twee delen: een deel boven de weg en een deel boven de geasfalteerde dienweg, die ook door fietsers wordt gebruikt. Tijdens de sloop kwam dit goed uit. Op het moment dat slopers de overkapping boven de weg verwijderden, kon het autoverkeer over de dienweg worden geleid, ter wijl voor fietsers een aparte oplossing was verzonnen. Volgens een woordvoerder van de provincie is dit alles zon der hinder geschied. Klachten hebben de provincie niet bereikt. (foto Wim Dijkman) Met de Leidsch Dagblad Kabelkrant kunt u t.n.o. GRATIS een felicitatie richten aan familiele den, vrienden en kennissen in de nieuwe Kabelkrant-ru briek 'van harte' Per dag kunnen wij plm. 10 felicitaties plaatsen. Wie het eerst de felicitatie-bon inlevert, maakt dus de meeste kans op uitzending. Deze unieke lezersservice geldt alleen als u nevenstaan de bon gebruikt en opstuurt naar het Leidsch Dagblad Kabelkrant t.a.v. redaktle/felicitatles Witte Singel 1 2311 BG Lelden U kunt de bon ook persoonlijk komen afgeven of invullen aan de balie van het Leidsch Dagblad. Niet-lezers betalen voor een felicitatie 25.- (incl. BTW). Voor inlichtingen (géén opgave), bel: 071-144941, tst. 221. 'van harte' - een felicitatie waard! Naam- Adres Woonplaats Tel (wel/geen abonnee) schrijf in de vakjes de door u gewenste tekst

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12