TAD LEIDEN JAZZWEEK Steeds 'Provincie houdt zich niet aan eisen van vergunning' Huisartsen heffen boycot van AZL op LEIDSCH DAGBLAD Grote belangstelling van vrouwen voor brandweer All that Jazz niet spetterend s WOENSDAG 13 JANUARI 1988 Inzake Leidse vuilverbranding: LEIDEN - De werkgroep vuilver branding Leiden meent dat de pro vincie met de maatregelen die ze met de Gevulei is overeengekomen voor de Leidse installatie niet vol doet aan haar eigen vergunnings voorwaarden. De werkgroep vreest dat vooral de uitstoot van stof veel te hoog blijft. Bovendien is de werkgroep bang dat de controle op de verontreiniging van de Leidse vuilverbranding onvoldoende zal zijn. De leden van de groep - die be staat uit verontruste omwonenden van de vuilverbranding - hebben de provincie en de bestuursleden van de Gevulei - de beheerder van de installatie - nu gevraagd toch afdoende maatregelen te nemen en de richtlijnen zorgvuldig te laten controleren. Als afdoende maatre gelen te duur zijn, wil de werk groep dat de Gevulei de vuilver branding binnen afzienbare ter mijn sluit. De werkgroep klaagt er onder meer over dat er geen zwaardere LEIDEN - Brandweercomman dant B. Mark hoopt binnenkort vier vrouwen als 'brandweerman' aan te stellen. Daarmee zou Leiden een van de eerste gemeenten in Ne derland zijn, waar vrouwen als spuitgast gaan werken. Volgens Mark is alleen bij de brandweer in Utrecht een vrouw aangesteld en overweegt ook de Haagse brand- i te Autobrand LEIDEN - Door kortsluiting is gis teravond op de A 44 op de grens met Wassenaar de auto van een 83- jarige Hagenaar in brand gevlogen. De Leidse brandweer heeft het vuur geblust en het wrak vervol gens naar Leiden laten slepen. Flinke buit uit koffers LEIDEN - Een 27-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan van diefstal uit zijn koffers. De man was maandagmiddag teruggeko men van een reis naar het buiten land. Op de Breestraat kwam hij met koffers en al te vallen en moest door de EHD voor behandeling naar het AZL worden vervoerd. Gisteren kwam hij thuis en con stateerde dat er 500 gulden aan bui tenlandse valuta, een diamant van 0.75 karaat, een personal computer ter waarde van 300 Singapore dol lars, papieren en 15 muziekcasset- tes uit zijn koffers waren gestolen. De respons op de advertentie, waarin de gemeente enige tijd gele den vrouwen opriep te solliciteren naar een functie bij de brandweer, was volgens de brandweercom mandant groot. Op een informatie avond begin deze week waren maar liefst 39 kandidaten aanwe zig. Mark had niet gedacht dat er bij vrouwen zoveel animo zou zijn voor een baan bij de brandweer. "Ik dacht dat er veel vrouwen hui verig zouden staan tegenover het werk bij de brandweer. Het is een typische mannengemeenschap en het vak vraagt nogal wat techni sche kennis". In het verleden ketste het aan stellen van vrouwen steeds af op het ontbreken van die technische vakkennis bij vrouwen. ''Er zitten nu twee kandidaten bij met een op leiding tot automonteur en ook ie mand die bij de PTT technisch is geschoold", aldus Mark. Er zijn intussen 16 vrouwen op geroepen voor een testdag die vol gende week wordt gehouden. Het hoofd van de brandweer vreest wel dat de meeste vrouwen bij de test dag zullen afvallen. De fysieke con ditie wordt dan op de trimbaan en in het zwembad getest. "Bij de sol licitatieprocedure in Den Haag bleek dat vrouwen vooral op het onderdeel 'kracht' tekortschoten. Daar heeft men een speciaal pro gramma opgesteld om dat bij te spijkeren". Mark verwacht toch minimaal één vrouw te kunnen aanstellen. De brandweercommandant neemt echter het liefst meteen vier vrou welijke kandidaten' aan. "Die kun nen dan een goede steun aan elkaar hebben gedurende de opleiding". De opleiding tot brandweervrouw neemt ongeveer één tot anderhalf jaar in beslag. filters worden aangebracht. De Ge vulei heeft vorig jaar, toen haar be zwaarschrift tegen de vergunning voor de Raad van State werd be handeld, zelf gesteld dat de hoe veelheid uitgeworpen stof alleen hiermee kan worden terugge bracht. De Gevulei wilde daar niet aan omdat de kosten dan veel te hoog zouden worden. De Raad van State heeft echter besloten dat de Gevulei toch aan de voorschriften moet voldoen. Pro vincie en Gevulei zijn nu echter slechts wat aanpassingen aan de bestaande filters overeengekomen. Bovendien moet de Gevulei enkele - betrekkelijk goedkope - maatre gelen nemen bij één van de drie verbrandingsovens. De overige twee ovens zouden pas later hoe ven te worden aangepakt. De omwonenden menen dat de ze maatregelen ontoereikend zijn en bovendien te laat worden uitge voerd. De Raad van State heeft be paald dat de Leidse vuilverbran ding voor 9 juni 1988 aan de eisen moet voldoen. Het bestuur van de Gevulei moet namelijk nog een be sluit nemen over de maatregelen en enkele van de aanpassingen ver gen minstens een half jaar werk. De leden van de groep hebben al eerder gedreigd in dat geval na juni juridische stappen te nemen. Ze sluiten niet uit aangifte te zullen doen wegens overtreding van de milieuwetten. Een woordvoerster van de pro vincie verklaart dat er 'niets aan de hand is' en dat de provincie zich houdt aan de eisen van de vergun ning. De maatregelen die worden doorgevoerd, brengen de hoeveel heid uitgeworpen schadelijke stof fen tot een niveau dat de richtlijnen 'heel dicht benadert'. "Misschien dat die op sommige punten net niet worden gehaald. Dat zou nog kun nen worden verbeterd, maar dat kost enorm veel geld. Dergelijke investeringen hebben niet zo veel zin omdat de installatie nog maar een paar jaar mee hoeft". Brandje in container LEIDEN - De brandweer heeft vannacht in de Kruisstraat een brandje geblust in een afvalcontai ner. Vermoedelijk was het aange stoken. Omdat de container zo dicht bij een huis stond, moesten de bewoners tijdelijk worden geë vacueerd. Ook een tegen de gevel geplaatste motorfiets vloog in brand. Jazz in het Rijksmuseum van Oudheden. LEIDEN - Greetje Kauffeld is één van de trouwste fans van de Leidse jazzweek. Haar naam ontbreekt nimmer in de programmaboekjes en deze week staat ze maar liefst twee keer op de planken in Leiden. Een jaar geleden hoorde ik haar voor het eerst gedurende de jazz- marathon in een kille en nagenoeg lege Waag waar ze samen met het trio van pianovirtuoos Philip Paar het beste er van trachtte te maken. Gisteravond had ze het met hetzelf de trio heel wat makkelijker in een warme en sfeervolle Taffehzaal van het Rijksmuseum van Oudheden in een nagenoeg uitverkocht 'huis'. Een museum is nu niet direct een plaats waar je vreselijk uit je bol gaat en pianist Paar waarschuwde het publiek dan ook bij voorbaat: "Je kan met jazz ontzettend te keer gaan, maar vanavond houden we het een beetje rustig". Een intiem onder-onsje van keurige mensen in een zeer beschaafde omgeving der halve. Het was de eerste keer dat het museum zijn stilte door toedoen van de Leidse jazzweek liet versto ren. Zonder twijfel ook niet de laatste. Een statige Egyptische tempel blijkt een prachtig decor stuk voor een muzikaal repertoire waarin de swing binnen de grenzen van het oirbare blijft. En zelfs in een schoenendoos als de Taffeh zaal is, blijken de verschillende in strumenten ook nog op de achter ste rijen hoorbaar. Dat extra echootje die zo'n ruimte voort brengt, kan dan weinig kwaad meer doen. Of het nu door de beladen aan wezigheid van die tempel kwam, ik vond Kauffeld op haar best in de langzame nummers. Wat mij be treft het liefst ondersteund door zo weinig mogelijk instrumenten, want die leiden de aandacht van de stem maar af. Hoewel drummer Bob Dekker en bassist Frans Bouwmeester ongetwijfeld be kwaam hun beider instrumenten bespeelden, was hun aanwezigheid niet echt inspirerend. Wellicht dat beiden zich te ondergeschikt maakten aan het pianowerk van Redactie: Simon© van Driel en Meindert van der Kaaij. telefoon 144941, toestel 217 of 222. Goeie Mie Nu het plan voor de bouw van twee complexen woningen aan de Langegracht voorlopig niet doorgaat - de de Woningbouw vereniging Leiden ligt daarover met architectenbureau Barkema in de clinch - blijft de vroegere woning van Goeie Mie nog even staan. De woning op de hoek van de Langegracht en Volmolen gracht, waar de gifmengster haar vernietigende werk voorbereid de, zou ten behoeve van de nieuwbouw namelijk tegen de grond gaan. Dat ging Leo Meijer, hoofd van directie stadsvernieuwing, des tijds aan het hart. Hij verzamelde alles over Goeie Mie en wilde het huisje behoeden voor sloop. Meijer had het plan opgevat om het bouwvallige woninkje op te knappen en daar een museum te maken over Goeie Mie. Zo hier en daar kreeg hij voor dat plan medestanders en het kwam zelfs zover dat over het voorstel in de gemeenteraad moest worden ge stemd. De uitslag van -die stem ming pakte uiteindelijk ten na dele uit van de voorstanders. Van de 39 raadsleden waren er 16 voor het plan van Meijer. De actie van Pvda'er Meijer werd hem trouwens in zijn eigen partij niet in dank afgenomen. Hij had namelijk de euvele moed om de woningbouwplannen van de PvdA-wethouders te onder mijnen. Meijer zegt dat hij nu geen zin meer heeft om alles op nieuw op te rakelen. "Ik heb in middels andere hobby's gevon den. Een tijd geleden heeft de raad daarover een duidelijke uit spraak gedaan. Ik heb daarbij de kans gehad het plan in zijn ge heel aan de raad te presenteren en alle daarbij horende informa tie te verstrekken. Ik leg me dus dus neer bij het besluit dat is ge nomen". Inmiddels zijn de besprekin gen tussen Woningbouwvereni ging Leiden en een andere archi tect in vergevorderd stadium. Conclusie is dat de ruzie tussen de Woningbouwvereniging Lei den en Architectenbureau Bar kema slechts uitstel van executie betekende. De woning van de gifmengster gaat tegen de grond. Kinderziekten Sinds half december zijn er 's ochtends en tijdens de bezoeku ren van het Academisch Zieken huis Leiden lange rijen wachten de auto's te zien aan de Wasse- naarseweg en Rijnsburgerweg. Dat zijn auto's van mensen die zich door de toegangspoort van het AZL proberen te wringen. De oorzaak van de probemen is het nieuwe parkeersysteem van het ziekenhuis. Vorige maand is het binnenter rein, waar de oude gebouwen staan, niet meer voor al het ver keer toegankelijk. Nu mogen au to's van personeel en vrachtwa gens die wat bij de gebouwen moeten afleveren wel het bin nenterrein op. Zij hebben daar voor een vignet gekregen voor onder de autoruit en een mag neetkaart waarmee een hefboom kan worden geopend. Bezoekers en personeel kunnen incidenteel wel toegang krijgen, maar daar voor moeten ze zich bij de portier aan de Wassenaarseweg melden. In het geval van een geldige re den kunnen zij van hem een File bij de toegang van het Academisch Ziekenhu muntje krijgen voor de hefboom. Volgens woordvoerder Dirk Ketting van het AZL heeft het nieuwe systeem enige tijd nodig om ingeburgerd te raken. "Door onwetendheid en onwennigheid ontstaan er rijen voor de ingang die eigenlijk niet nodig zijn. Zo zijn er mensen die hun muntje in de gleuf van de magneetkaart proppen. Daar kan het apparaat niet tegen en moet er een tijdje aan het ding worden geprutst worden eer het weer bruikbaar is. Dat komt dan doordat de men sen gewoon niet goed lezen". Afgezien daarvan spelen nog andere dingen mee. "Bezoekers zijn nog wat onhandig en daar door laten ze het muntje vallen. Sommigen weten niet dat zë zich voor het binnenterrein moeten melden en rijden door. Als de hefboom niet omhoog gaat ko men ze weer terug om te vragen wat er aan de hand is. Dat soort gevallen leidt ertoe dat er wacht tijden ontstaan. Ik zou dat willen kenschetsen als kinderziekte. De rijen worden trouwens nu al met de dag minder. Laatst stonden de verkeerslichten te knipperen waardoor het probleem zichzelf oploste want er waren geen fi les", aldus Ketting. Naast de parkeergelegenhe- den op het binnenterrein zijn er twee grote parkeerterreinen bij het AZL. De voormalige heliha ven is uitgebreid en door de sloop van gebouw 30 is achter ge bouw 5 het parkeerterrein even eens uitgebreid. Vanaf de par keerterreinen vertrekken zoge naamde opstapbussen die de be zoekers naar de plaats van be stemming brengen. "Mensen die slecht ter been zijn hoeven dus niet de afstanden naar de gebou wen strompelend af te leggen". Het file-probleem wordt ech ter ook veroorzaakt doordat be zoekers die naar één van die par keerterreinen wil, zich nog mel den bij de portier. Hierdoor hou den ze de hele verkeersstroom richting AZL op. Het is kortom een kwestie van gewenning al dus Ketting. Volgens anderen is het een kwestie van duidelijke voorlichting aan de autobestuur ders, maar daarover zullen de meningen wel uiteenlopen. Philip Paar die van de heren musi ci de meeste creativiteit tentoon spreidde en daarmee de aandacht van dit trio naar zich toetrok. Over de vocale prestaties van Greetje Kauffeld past de eenvou dig toeschouwer enkel een beleefd stilzwijgen. Meeslepend in haar ballades en swingend ten voeten uit. Kauffeld staat als een huis en ze had een publiek voor zich verdiend dat - alle adviezen van Philip Paar ten spijt - wél te keer was gegaan. Daar echter was het concert in het museum net wat te netjes voor. Vrijdagavond krijgen de toe schouwers een herkansing wan neer Kauffeld samen met de big band van Frits Landesbergen het Anthonius clubhuis op stelten zet. GERT VISSER Van Aardenne voorzitter LEIDEN - Oud-minister Van Aar denne is benoemd tot voorzitter van de bestuurscommissie die de samenwerking tussen de medische faculteiten van Leiden en Rotter dam verder gaat begeleiden. Deze bestuurscommissie is door de mi nister van onderwijs en weten schappen ingesteld in het kader van de operatie 'Selectieve krimp en groei'. Van Aardenne was minis ter van economische zaken in de kabinetten Van Agt en Lubbers. De bestuurscommissie bestaat naast Van Aardenne uit de deca nen van de medische faculteiten: prof. dr. W. Th. Daems van Leiden en prof. dr. H.K.A. Visser van de Rotterdamse faculteit. Behalve het coördineren en begeledeiden van de samenwerking heeft de com missie ook tot taak te bemiddelen bij eventuele conflicten over die sa menwerking. Voorstelling: All that Ja2z van het Ma ria More Dynamisch Danstheater. Met choreografieën van Benny Bell, John Fetter en Maria More, Concept, regie, toneelbeeld en lichtontwerp: Bob Bouber. Muziek van o.a. Count Basie, Qulncy Jones, Barbra Steisand, Al di Meola. Gezien op 12 januari in de Leid se Schouwburg. LEIDEN - All that Jazz is het eerste programma van het Ma ria More Dynamisch Dansthea ter dat vier jaar geleden ge lieerd wed aan de Brabantse Dansacademie en sindsdien de opleiding tot jazzdanser ver zorgt: een eerste stap in de rich ting jazzdans als unieke dans, gelijkwaardig aan het modern en klassiek ballet, te erkennen. All that Jazz geeft een aardig beeld van wat er op jazzdansge- bied allemaal te koop is. Grof gezegd kun je zeggen dat de jazzdans na de jaren zeventig een synthese is van diverse danstechnieken, hoewel je een onderscheid kunt maken in een stroming waarin de 'blanke' in vloeden overheersen en een stroming die meer nadruk legt op authentiek zwarte invloe den. Voorbeeld van de zwarte in vloed is overduidelijk in het tweede deel van het program ma: Ashe, waarin in de jungle een Afrikaans religieus ritueel plaats heeft. Een hogepriester verkoopt als een tweede Faust zijn ziel in ruil voor een walkman en een tv. Hierdoor raakt hij geïso leerd van zijn eigen cultuur en maatschappij, maar het loopt goed af voor hem wanneer Oio- run, de god-almacht zelf, in grijpt. In prachtige kostuums en maskers (van Marieke Timp en Bob Bouber) wordt het ri tualistisch karakter getoond in rij- en kringdansen en in het zo kenmerkende schuddedansen, vooral van het bekken. De live uitgevoerde percussie (Willem Jansen) zweept de hogepriester op tot een trance in heerlijke ritmen. Het eerste en derde deel van All that Jazz zijn voorbeelden van een meer westerse inter pretatie van de jazzdans. Musi cal-choreografie (West Side Story en Bubbling Brown Su gar), showballet, tapdansen en een 'spiritual' brengen de swing en het effect in de voor stelling. Het Maria More Dynamisch Danstheater heeft goed getrain de dansers die hun vak uitste kend verstaan. Maar hoewel All that Jazz onderhoudend en af wisselend is, heb ik nooit op het puntje van mijn stoel geze ten. Daarvoor waren bijvoor beeld de interpretaties van de liedjes niet origineel en sterk genoeg en kreeg het geheel iets weg van een betere aflevering van de play-back show. Het spetterde niet. En dat was zon de van de vele toch niet onaar dige vormmomenten van de verschillende choreografieën. INGRID VAN FRANKENHUYZEN. LEIDEN - De Plaatselijke Huisart sen Vereniging (PHVj heeft beslo ten de boycot van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) op te heffen. Zij heeft dit de directie van het AZL en het bestuur van de me dische faculteit schriftelijk laten weten. In december 1986 besloten de huisartsen in Leiden en omstreken het AZL te boycotten uit protest te gen de mogelijke opheffing van de vakgroep huisartsengeneeskunde. Sinds half december '86 werden daarom geen patiënten meer door verwezen naar het AZL. Eind 1987 kreeg de Plaatselijke Huisartsen Vereniging de toezeg ging dat de taken van een volwaar dige vakgroep huisartsengenees kunde (onderwijs, wetenschappe lijk onderzoek, nascholing en be roepsopleiding) in Leiden gehand haafd blijven. Over de totale gevolgen van de boycot voor het ziekenhuis kan het AZL vooralsnog weinig duidelijk heid verschaffen. In de eerste maanden van het vorig jaar signa leerde het AZL dat als gevolg van de acties van de huisartsen op de afdelingen keel-, neus- en oorheel kunde en interne geneeskunde het aantal patiënten met 10 tot 20 pro cent was teruggelopen. Alleen op afdelingen waarin het AZL gespe cialiseerd is en waar de ziekenhui zen in de omgeving geen alterna tief konden bieden, was geen ver mindering van het aantal patiënten merkbaar. Een woordvoerder van het AZL zegt nu dat over het hele jaar geme ten van een terugloop van het aan tal patiënten geen sprake is. Inte gendeel. Het aantal patiënten bij keel-, neus- en oorheelkunde en in terne geneeskunde is vorig jaar zelfs licht gestegen. Ook in finan cieel opzicht heeft de boycot geen invloed gehad, aldus de woord voerder. Precies valt een en ander niet te zeggen omdat sprake kan zijn van verschuivingen tussen ver schillende afdeling die het effect van de boycot vertroebelen. "Van een drastische vermindering van het aantal patiënten is in elk geval^, geen sprake geweest". "Op zich is het natuurlijk 1 maal niet leuk om als ziekenli geboycot te worden", wil de woordvoerder van het AZL wel kwijt. "Het feit dat patiënten min of meer wordt geadviseerd niet naar het AZL toe te gaan is natuur lijk nooit goed. Wat dat betreft heeft de reputatie van het AZL wel schade geleden". Volgens de secretaris van de Plaatselijke Huisartsen Vereni ging, H.J.H.R. Prince, hebben de acties van de huisartsen wel dege lijk effect gehad maar is de schade voor het AZL beperkt gebleven omdat de boycot in april vorig jaar al werd opgeschort toen de toe komst van de opleiding en vak groep gewaarborgd werd. "Ver moedelijk heeft het AZL daarna de gevolgen van de acties aardig kun nen opvangen", aldus Prince. "In de eerste maanden van het vorig jaar hebben die acties zeker effect gehad en ook resultaat geboekt", meent Prince. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11