Chaotisch begin van proces Action Directe Ster Stoltenberg verbleekt Onderzoek naar effecten manipulatie erfelijkheid Weg naar Russisch-Chinese top bezaaid met obstakels Rotterdamse politie wil buitenlandse jongeren Luie politieman vliegt er in district Breda uit 'Vertrek ;a gewenst' BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 9 SINGAPORE - China heeft van daag het voorstel van Sovjetlei der Gorbatsjov voor een topont moeting met de Chinese leider Deng Xiaoping afgewezen. In een interview met het Chinese weekblad Liaowang zei Gor batsjov, dat een politieke dialoog tot stand is gebracht tussen Mos- door Bob Mantiri kou en Beijing, hetgeen 'logi scherwijs' zou moeten uitmon den in een topontmoeting. Het is voor het eerst in 25 jaar dat een Russische leider zich direct wendt tot het Chinese volk. Maar behalve in dit weekblad heeft het interview met Gorbatsjov in geen enkele andere krant ge staan. Chinese regeringsfunctiona rissen weigerden aanvankelijk commentaar, maar de reactie die daarna van het ministerie van buitenlandse zaken kwam, be vatte weinig nieuws: China wil alleen een top wanneer Sovjetu nie zich terugtrekt uit Afghanis tan, de problemen aan de Chi nees-Russische grens worden opgelost, en Vietnam de bezet ting van Kampuchea opgeeft. "Het is een vurig verlangen van de internationale gemeenschap dat Vietnam onmiddellijk al zijn troepen uit Kampuchea terug trekt", aldus een woordvoerster. De Chinese partijleider Deng Xiaoping had vorige maand nog verklaard dat Gorbatsjov niet was ingegaan op de drie door China gestelde voorwaarden voor een top. Maar Moskou is bezig om de eerste twee obstakels uit de weg te ruimen: de Sovjetunie is van plan om dit jaar haar troepen uit Afghanistan terug te trekken. Wanneer de bemiddeling van de VN in Geneve lukt, kan de terug trekking op 1 mei beginnen, zo meldde gisteren het partijblad Pravda. Daarnaast heeft partijl eider Gorbatsjov te kennen gege ven dat hij bereid is om enkele divisies weg te halen van de ge meenschappelijke grens in Mon golië. Het ziet er echter niet naar uit, dat de Sovjetunie Vietnam onder druk zal zetten om zijn troepen uit Kampuchea weg te halen. Op schorting van haar invloed in In- do-China zou ten koste gaan van haar strategische belangen in dat gebied. Moskou heeft twee be langrijke bases in Vietnam: Da Nang en Camranh. Vietnam Een Chinees-Russische toena dering zou voorts gevolgen heb ben voor de positie van Vietnam, dat een bondgenootschap is aan gegaan met de Sovjetunie om eventuele expansieve dreiging van Chinese zijde tegen te gaan. Het heeft ook gevolgen voor In dia, dat daardoor in isolement komt te zitten. Een feit is echter dat de betrek kingen tussen de Sovjetunie en China de laatste anderhalf jaar beduidend zijn geïntensiveerd. Niet alleen op handelsgebied, maar ook op politiek terrein. Voor Kerstmis reisde de waarne mend minister van buitenlandse zaken naar Beijing om de Chine zen te informeren over de topont moeting in Washington tussen Reagan en Gorbatsjhov. Het was voor het eerst dat het Kremlin zo iets deed. De Russische onder minister maakte toen al gewag van een mogelijke top tussen Gorbatsjov en Deng Xiaoping. Hoewel de ideologisch geschil len nog steeds bestaan, hebben de twee landen toch een ding ge meen: zij zijn bezig met een eco nomisch hervormingsprogram ma dat het wezen van hun socia listische model aantast. China loopt bij de liberalisering voor op de Russen. Het economische hervormingsprogramma daar is al over het kritieke punt heen, terwijl in Rusland de hervormin gen nog gestalte moeten krijgen. Vroeger werd Moskou door Chi na beschouwd als de 'oudere broer', maar nu ziet Beijing de Sovjetunie als de 'jongere broer', die nog veel van de Chinezen kan leren. Conservatieven Afgelopen weekeinde ont moette de Chinese premier Li Peng een hoge Sovjetfunctiona ris van de staatsplancomissie. "De twee landen hebben identie ke problemen en kunnen van el kaar leren", zo verklaarde de Russische functionaris. De fre- kwente bezoeken van culturele en handelsdelegaties in het afge lopen anderhalve jaar hebben grote invloed gehad op de Chine-f se politiek. Politieke waarne mers geloven dat de benoeming van Li Peng tot premier een uit vloeisel daarvan is. Li Peng heeft lange tijd in de Sovjetunie ge woond en gestudeerd en met zijn benoeming heeft Deng Xioping willen inspelen op een eventuele normalisatie van de betrekkin gen met Moskou. De introductie van de econo mische hervormingen in de Sov jetunie hebben anderzijds ook de invloed van de Chinese conser vatieven in de partijtop onder mijnd. De conservatieven heb ben altijd gezworen bij een cen traal staatsbeleid zoals dat in de Sovjetunie werd gevoerd. Zij verloren aan gezag toen Gor batsjov het voorbeeld van China volgde en economische liberali satie nastreefde. De toenaderingspogingen van de Sovjetunie komen op een mo ment dat Moskou's bondgenoot India, na bijna 25 jaar op voet van oorlog te hebben geleefd met de Chinezen, vriendschappelijke betrekkingen wil aanknopen met de Chinese Volksrepubliek. Premier Rajiv Gandhi zou tot toenadering hebben besloten om te voorkomen dat India in isole ment wordt gemanoeuvreerd. India heeft een indertijd een vriendschapsverdrag met Mos kou gesloten om een eventuele dreiging van zijn noordelijke bu ren met Russische hulp te kun nen opheffen. Een Russisch-Chi nese bondgenootschap in de toe komst ziet India als een bedrei ging. Maar China heeft ook goede re den om op vriendschappelijke voet te leven met zijn buurland. Het aan India grenzende Tibet, waar de bevolking het bewind in Beijing vijandig gezind is, is Chi na's zwakste plek aan de ge meenschappelijke grens. De Chi nese regering is zich daarvan be wust en heeft daarom ook Gand hi uitgenodigd voor een bezoek aan Beijing. Politieke waarnemers menen dat, al zou er een topontmoeting komen tussen Gorbatsjov en Deng, de Chinezen zeker niet te rug willen naar herstel van de banden zoals die in het verleden hebben bestaan. De Chinezen bezien de Russen met het groot ste wantrouwen vanwege de uit gestrekte gemeenschappelijke grens. WASHINGTON (GPD) - De VS moeten hun aandacht verleggen van kernwapens naar uiterst nauw keurige conventionele wapens. Dat staat in een rapport over Ame- rika's defensiebehoeften tot het' jaar 2010, dat president Reagan de ze week krijgt. Het is opgesteld door een groep deskundigen onder wie oud-minister Kissinger, de voormalige veiligheidsadviseurs 'VS moeten meer gewone wapens maken' Het meest in het oog springend is dat de VS veel meer aandacht moe ten gaan besteden aan conventio nele zogenaamde 'smart weapons', zoals radargeleide raketten. Deze wapens zouden de VS kunnen ge bruiken bij regionale conflicten in Derde-Wereldlanden zonder dat dat onmiddellijk tot de nucleaire eindstrijd tussen Amerika en de Sovjetunie hoeft te leiden. Bovendien heeft de Amerikaan se strategie van nucleaire afschrik king volgens het rapport niet ge werkt bij het in de hand houden van Sovjet-expansie. In Midden- Amerika, Afrika, het Caribische ge bied, Zuid-Azië en het Midden- Oosten immers hebben de Sovjets hun invloed de afgelopen decennia weten te vergroten. Inmiddels meldt de New York Times dat de luchtmacht bezig is met de ontwikkeling van een ver kenningsvliegtuig dat vijf maal zo snel als het geluid kan vliegen en niet zichtbaar is op radar. PARIJS (GPD) - Het proces tegen 19 leden van de Franse terroristenorganisatie Action Directe is gistermiddag in Parijs in volstrekte chaos en met twee uur vertraging begonnen. In het zwaar bewaakt 'Palais de Justice' moesten de vier leiders van de beweging door gendarmes in twee cellen van kogelvrij glas worden geduwd. Van daar uit zullen ze het proces, waarvoor 15 dagen zijn uitgetrokken, moeten volgen. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie maakt van de verlaging van de meerdeijarigheidsgrens van 21 naar 18 jaar gebruik om buiten landse jongeren te werven. De ongeveer 6000 tot 8000 jongeren uit deze groep, die in aanmerking komen voor een zelfstandige vestigingsvergun ning, moeten voor die vergunning naar de politie. Daar krijgen ze dan ge lijk folders over een baan bij de politie toegestopt. De campagne begon gistermorgen toen hoofdcommissaris Van Dorp de eerste nieuwe vestigingsvergunning overhandigde. Van Dorp gaf de betrokkene tevens een plastic tasje waarin folders met daarop de werven de tekst 'Een wereldbaan in een'wereldstad'. De actie wordt gevoerd om dat aandacht voor minderheden en bestrijding van racisme een van de vier hoofddoelstellingen van het Rotterdamse korps is. Het gaat om jongeren die veelal meer dan vijfjaar in Nederland wonen en dus de Nederlandse taal goed beheersen. De Rotterdamse korpslei ding gaat er bovendien vanuit dat een grote groep jongeren voldoet aan de eisen en dat er in deze leeftijdsgroep veel jongeren zitten die een baan zoeken. Een zwaarbewapende politieman controleert de wagen van een vrouw bij het Paleis van Justitie in Parijs. Gisteren begon daar het proces tegen een aantal leiders van de linkse terroristische organisatie Action Directe. Behalve een machinegeweer dragen de controlerende politiemensen ook kogelvrije vesten. <f0t0 anp> Een van de verdachten, Jean Assel- meyer, raakte al meteen in conflict met rechter Ducos. "Ik had eer- verklaring willen voorlezen bij de aanvang van het proces, maar die is me afgenomen', aldus begon Assel- meyer in de richting van de rech ter. "Bovendien hebben ze me mijn veters afgepakt en mijn broekriem en ik mag toch wel vragen om een beetje goede manieren". Rechter Ducos antwoordde: "Nu moet u eens goed luisteren, Asselmeyer'. Hij werd overschreeuwd door As selmeyer: "Menéér Asselmeyer, alstublieft; ik spreek u toch ook niet met 'Ducos' aan". De 'ideoloog' van Action Directe, Regis Schleicher, had bij binnen komst in de rechtzaal in de richting van de rechter uitgekreten: "Klas- sejustitie, schijtjustitie". Het duur de tot laat in de middag voor rech ter Ducos met het voorlezen van de aanklacht door kon gaan. De 19 aanwezige aangeklaagden worden voorlopig beschuldigd van 'samen zwering'. Pas in eeri tweede proces komen de daadwerkelijke bom aanslagen en moordpartijen aan de orde. De grote vraag voor de aanvang van het proces was geweest of het viertal topfiguren aanwezig zou zijn, dat in februari '87 bij een razzia was gegrepen in een on schuldig uitziende boerderij in Vi- try-les-Loges. Georges Cipriani, Jean-Marie Rouillan, Nathalie Me- nigon en Joelle Aubron waren 1 de cember een voorspelbare honger staking begonnen. Ze eisen vol gens de regels van hun clan de sta tus op van 'politiek gevangene' en ze willen alle vier bij elkaar in een cel zitte4n. Nathalie Menigon en Joelle Aubron werden herkend als de beide dames die Renault-direc- teur Georges Besse op 17 novem ber '86 voor zijn huisdeur hadden neegeknald. Het viertal verscheen maandagmiddag op eigen kracht in de rechtzaal. Ze zagen er welis waar lichamelijk verzwakt uit, zon der dat de hongerstaking tot nu toe kennelijk invloed had gehad op hun geestelijke vermogens. Het Paleis van Justitie is ter gele genheid van het proees omge bouwd tot een fort dat voorzien is van alle moderne verdedigings middelen. Bij aankomst en vertrek van de ware en vermeende terroris ten is het verkeer op en om het 'Ile de la Cité' volledig lam gelegd. Het proces speelt zich af onder de ogen van de advocaten en van de geac crediteerde journalisten, die bij het binnengaan spitsroeden moeten lopen langs fouilleringen door poli tiemannen en elektronische detec toren. De eerste aanklacht van 'samen zwering' tegen de leden van Action Directe is gebaseerd op de aloude 'Code Napoleon'. 'Samenzwering' was in het begin van de 19e eeuw als misdrijf in het Wetboek van Strafrecht opgenomen om paal en perk te stellen aan roofovervallen op de openbare weg. In onze dagen - en in dit proces - heeft het ten doel om als het ware een 'röntgen foto' te maken van de verbindin gen die tussen de meelopers in de beweging hebben bestaan en die met elkaar ten doel hadden over te gaan tot het plegen van terroristi sche aanslagen. Op basis van deze rechtsregel is het bovendien moge lijk verdachten in staat van be schuldiging te stellen in relatie tot concrete misdrijven waarbij ze wellicht niet zelf direct betrokken waren. De taak van de rechter om deze bewijslast tot een goed einde te brengen, is buitengewoon zwaar. BONN - De ster van Gerhard Stol tenberg, de Westduitse minister van financiën, verbleekt. De man die vijf jaar geleden door Helmut Kohl naar Bonn werd gehaald om financieel schoon schip te maken, maakt dit jaar de meeste schulden uit de geschiedenis van de Bonds republiek. Ook op andere fronten raakt hij in de verdrukking. door Hans Hoogendijk Stoltenberg was vele jaren mi nister-president van Schleswig- Holstein en gaf dit ambt over aan zijn pupil Uwe Barschel, toen hij naar Bonn werd geroepen. Vele ja ren was Gerhard Stoltenberg de populairste politicus in West- Duitsland. Elke keer als kanselier Kohl weer in moeilijkheden was geraakt, dook de naam van Stolten berg op als potentiële opvolger. Nu staat de rechtlijnige man uit het ho ge noorden vrijwel alleen. De 59-ja- rige heeft krachtig meegewerkt aan zijn eigen demontage door een hele reeks verkeerde beslissingen en door beloftes die hij niet kon waarmaken. Wende De 'Wende' van Helmut Kohl was in 1982 alleen mogelijk door dat de liberale FDP genoeg had van de steeds grotere leningen die coalitiepartner SPD afsloot om ga ten in de begroting te dekken. De liberalen liepen in 1982 dan ook over naar de christen-democraten. Opruimen, orde scheppen en de er fenis van het socialistische wanbe leid verwerken. Dat was het pro gramma van de conservatieven. Gerhard Stoltenberg, de koele kla re uit het noorden, zoals zijn fans hem noemen, was de ideale figuur voor die zaak. Een zichtbaar teken van de zwakte van de staat was voor hem de enorme staatsschuld. Stolten berg pakte het probleem aan, zoals hij al zijn hele leven zaken had aan gepakt: vlijtig, competent en to taal. De boekhouder van het land combineerde de met de charme van een rekenmachine met de puri teinse rigiditeit die hij uit het ou- RIJSWIJK (ANP) - De Gezond heidsraad zal zich op verzoek van minister Brinkman en staatssecre taris Dees (WVC) binnenkort bui gen over de ethische aspecten van het opsporen van erfelijke en aan geboren aandoeningen. De raad zal ook advies uitbrengen over de be handeling ervan met toepassing van de recombinant-DNA-tech- niek, waarbij wordt ingegrepen in de genen, de dragers van het erfe lijk materiaal. Brinkman en Dees hebben dit meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer. Aanleiding is de groeiende be zorgdheid over de mogelijke maat schappelijke uitsluiting van grote groepen mensen op grond van voorspellingen aan de hand van dit soort onderzoek. Het is de bedoe- Hond zoek na vliegtocht: baas in hongerstaking LOS ANGELES (AP) - Een Ne derlandse toerist heeft aange kondigd op het vliegveld van Los Angeles in hongerstaking te gaan, als zijn hond niet wordt ge vonden. De 50-jarige Hagenaar Leo Koewe boekte vorige week donderdag zijn vier jaar oude hond, Loekie, voor een vlucht van Trans World Airlines van Dallas naar Los Angeles. Na van vliegtuig te zijn veranderd in St. Louis arriveerde Koewe in Los Angeles. De hond arriveerde daar echter niet en is nog steeds zoek. De Nederlander had een deel van de kerstdagen bij zijn zuster in Dallas doorgebracht. Donder dag vertrok hij uit Dallas naar Californië, waar hij een vriend in Huntington Beach wilde bezoe ken. Zijn hond nam hij mee op reis, hoewel dit betekende dat het dier achter slot moest en met de bagage zou worden mee ver voerd. Een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij ver klaarde dat al het mogelijke was gedaan om te achterhalen wat er met het dier is gebeurd. Hij voeg de eraan toe dat zowel de hond als het hok waarin de hond werd gestopt, verdwenen zijn. derlijk predikantenhuis had mee gekregen. Emoties zijn hem vreemd. Staat, burgers, ministeries en gezin, alles moet duidelijk zijn afgebakend en hiërarchisch geor dend. Zo leeft en denkt Gerhard Stoltenberg. Franz Josef Strauss vertelde eens het volgende mopje: „Stoltenberg komt in een fotozaak en vraagt een fotorolletje. De ver koopster vraagt: '6 x 9?'. Stolten berg antwoordt: '54'. Rimpelloos Gerhard Stoltenberg heeft een rimpelloze loopbaan achter de rug. Hij werd op 29 september 1928 in Kiel geboren en studeerde geschie denis, filosofie en sociale weten schappen. In 1954 promoveerde hij. Op zijn 26e was hij de jongste parlementariër in de deelstaat Schleswig-Holstein, op zijn 29e jongste lid van de Bondsdag en op zijn 37e de jongste minister. In 1971 werd hij minister-president in zijn geboorteland Schleswig-Holstein ling dat vertegenwoordigers van banken en verzekeringsmaat schappijen, werkgevers en werk nemers, artsen, ethici, juristen en beleidsmakers zich buigen over de maatschappelijke gevolgen. Ook komt de vraag aan de orde of het wenselijk of nodig is er nu al regels voor op te stellen. In het algemeen zien de bewind slieden het als een taak van de overheid bij de vergaande techni sche mogelijkheden in de medi sche wetenschap op te komen voor de belangen van 'de mens en de sa menleving als geheel'. Daarbij wil len ze terughoudend gebruik ma ken van wetgeving. Daarnaast zul len ze overleg tussen en met de be trokkenen bevorderen, evenals voorlichting, omdat die van belang is voor de gedachtenvorming. Een vaste beraadsgroep binnen de Ge zondheidsraad houdt zich voortdu rend bezig met ethische en juridi sche aspecten van medische ont wikkelingen. Het regeringsstandpunt over de grenzen van de zorg verschijnt voor de zomer. Het gaat daarbij om vijf soorten grenzen: wat is wèl ge zondheidszorg en wat niet, wat is ethisch toelaatbaar, waar houdt de zorg op doeltreffend te zijn, waar ligt de grens van de betaalbaarheid en hoever gaat de grondwettelijke plicht van de overheid om de ge zondheidszorg te bevorderen. Een wetsvoorstel inzake medi- BREDA (GPD) - Politiemensen die wel beter kunnen, maar niet willen werken worden overge plaatst of zelfs ontslagen. Bijzonde re ijver en inzet daarentegen wor den extra beloond. Alleen vakkun dig en gemotiveerd politieperso neel zal de rijkspolitie de komende jaren in staat stellen beter de bur gerij van dienst te zijn. Dat 'goede voornemen' heeft districtscom mandant Lutken van de rijkspoli tie Breda in zijn nieuwjaarstoe spraak bekend gemaakt. Het beleid in het district, dat een van de laagste oplossingspercenta ges heeft van de rijkspolitie, is er de komende jaren op gericht meer misdrijven terug te dringen en op te lossen. Alle 800 politiemensen zullen daar van hoog tot laag aan mee moeten werken. Groepscom mandanten die twijfelen aan hun kwaliteiten als manager, worden bijgeschoold. Aan het eind van dit jaar zal ge toetst worden of de inspanningen resultaat hebben gehad. Maar pas over vier jaar kan werkelijk wor den bekeken wat de effecten zijn geweest. Mogelijk zullen de rende mentseisen de komende jaren nog worden opgevoerd. Lutken zal er geen persoonlijke consequenties aan verbinden als de prognose niet wordt gehaald. "Een politieman kost 250 gulden per uur, daar mag je wel wat voor verwachten. Als zo'n politieman dan de deur uit gaat, moet hij we ten wat 'ie gaat doen. Hij moet zich ook afvragen of het wel per se no dig is wat hij doet. Of door het ne en hij bleef dat tot Kohl hem naar Bonn haalde. Na het veelbelovende begin kampt Stoltenberg nu met proble men. Hij beloofde een gigantische hervorming van het belastingstel sel, die uiteindelijk de belastingbe taler 45 miljard zal opleveren, maar hij 'vergat' er bij te vertellen waar hij het geld vandaan wilde halen. De reputatie van 's lands be kwaamste boekhouder werd nog verder aangetast. Anderhalf jaar geleden noemde hij de afbouw van de staatsschulden „de kern van een sociaal-ethisch nieuw begin in de Duitse politiek". Maar toen al schreven vooraanstaande kranten dat de financiering van de tekorten op de begroting met behulp van de winsten van de centrale bank slechts mogelijk waren zo lang de koers van de dollar hoog bleef. In feite betaalden de Amerikanen het imago van Stoltenberg. Iedereen wist dat de dollar niet eeuwig hoog zou blijven, maar Stoltenberg stelde driekwart jaar sche experimenten is inmiddels voorgelegd aan de adviesorganen. Het Deoogt bescherming van de proefpersonen via een aantal nor men en voorschriften en toetsing vooraf. Er is ook een wetsvoorstel org aantransplantaties in voorberei ding om de belangen van donoren en ontvangers te beschermen en om meer rechtszekerheid te schep pen voor glle betrokkenen, inclu sief familieleden en artsen. Wetge ving kan er volgens de bewindslie den toe bijdragen dat meer donor organen beschikbaar komen en dat deze zo goed mogelijk worden ge bruikt. Ze denken over een half jaar zover te zijn dat het wetsvoor stel naar de adviesorganen kan. Brinkman en Dees zullen het parlement 'zo spoedig mogelijk' een notitie aanbieden over kunst matige bevruchting. Daarin zullen ze ingaan op de voorwaarden die daaraan moeten worden gesteld uit een oogpunt van de kwaliteit van de zorgverlening en de belangen van het toekomstige kind, de wen- souder(s) en de maatschappij. Ver der komen in de notitie de juridi sche aspekten aan de orden van re ageerbuisbevruchting en kunstma tige inseminatie met zaad van do nors, de juridische en psycho-soci- ale aspecten van het draagmoeder schap, het ter beschikking stellen en bewaren van embryo's en we tenschappelijk onderzoek op em bryo's. men van bepaalde maatregelen op bijvoorbeeld bestuurlijk vlak de zaak niet kan worden opgelost. Als ik vroeger aan de politieman vroeg of hij nog wat deed tijdens de sur veillance, sprong hij tegen het pla fond. Nu weet hij wat er bedoeld wordt", zegt Lutken. Politiemensen die hun werk niet goed doen, zullen door hun superi eur worden onderhouden. Willen ze geen betere prestatie leveren, dan is de districtscommandant van plan een contract met hen af te slui ten waardoor ze geen automatische loonsverhoging meer krijgen. Deze maatregelen gelden niet voor poli tiemensen die niet voldoende capa citeiten hebben om hun werk extra goed te doen. Lutken: "Die passen in ons sociaal beleid". Bankrover gepakt DEN HAAG (ANP) - In Rotterdam is een 32-jarige man gearresteerd die ervan wordt verdacht eind vo rig jaar een postkantoor in Den Haag te hebben overvallen. Bij de overval werd 3 ton buitgemaakt. De overvaller drong aan de ach terkant het postkantoor in de Vale- riusstraat binnen en bedreigde de 7 personeelsleden met een pistool en dwong een van hen de kluiste ope nen. In maart overviel hij al hetzelf de kantoor en maakte toen 1,5 ton buit. geleden nog zonder blikken of blo zen dat hij in 1987 uit zou komen met een staatsschuld van 22 mil jard. Eind augustus moest hij toe geven dat het 26 miljard zou wor den en drie dagen na de verkiezin gen in Schleswig-Holstein was er sprake van meer dan 29 miljard. Dat bedrag staat ook in de begro ting voor 1988, maar nu al is duide lijk dat dat ruim 40 miljard wordt. Door extra belastingen op drank, sigaretten en benzine wil hij in 1989 die extra tien miljard terug verdie nen. Daartegen hebben Frans Jo sef Strauss van de CSU en Lothar Spath, de CDU-minister-president van Baden-Wurttemberg, al pro test tegen aangekondigd. En Stoltenberg komt steeds meer alleen te staan. De conserva tieve dagbladen roepen nu kanse lier Helmut Kohl op zich achter zijn minister van financien te scha ren, maar Kohl wacht zoals gebrui kelijk af. De machtspoliticus pur sang ziet opnieuw een van zijn riva len in de problemen en zal waar schijnlijk pas handelen als Stolten berg geen enkele bedreiging meer voor zi jn positie vormt. WASHINGTON (IPS) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, heeft bevestigd dat de Verenigde Staten de sterke man van Panama, generaal Noriega, graag zien vertrekken. Shultz sprak gisteren op een persconfe rentie in Washington. De staatssecretaris van defensie en internationale veiligheidszaken, Armitage, was twee weken geleden op bezoek bij Noriega. Hij bracht volgens Shultz de Amerikaanse wens over "dat de militairen terug treden en een democratische bur gerregering wordt geinstalleerd". Noriega vertrok afgelopen week einde naar de Dominicaanse Repu bliek, wat door veel Panamezen meteen werd opgevat als een vlucht. Er kwam een geruchten stroom op gang dat Washington de generaal had gevraagd ontslag te nemen. Maar de chef van de strijd krachten keerde terug naar zijn land en verklaarde dat hij een pri- vé-bezoek had afgelegd. In Panama-stad hadden tegen standers hem tijdens een betoging inmiddels opgeroepen weg te blij ven. Shultz zei over de demonstra ties dat "veel Panamezen het blijk baar eens zyn met de gedachte die wij hebben uitgesproken". De betrekkingen tussen Panama en de Verenigde Staten zijn de af gelopen zeven maanden snel ver slechterd. Noriega wordt beschul digd van fraude en betrokkenheid bij een politieke moord. Washing ton heeft alle economische en mili taire hulp opgeschort tot er een "overgangsregering zonder militai ren" is geïnstalleerd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9