Bonden: rijk moet meer geld uitgeven Bij Porsche is de vaart er volledig uit Bedrijven niet bang voor lage dollar Toch VHS bij Sony Computervirus bedreigt netwerken in Florida Mogelijk samenwerking van Fokker en Lockheed Verenigde Naties somber over wereldeconomie '88 Afhankelijkheid van VS breekt sportwagenfabriek nu op DINSDAG 12 JANUARI 1988 economie PAGINA 7 Twaalf miljard extra investeren DEN HAAG (GPD) - De FNV is voorstander van het star ten van projecten als de TGV (Train Grand Vitesse), het droogleggen van de Markerwaard en het aanleggen van een oeververbinding over de Westerschelde. De overheid moet daarvoor een financiële opstap geven: volgens de vakbond door de komende vijfjaar twaalf miljard gulden te investeren. TAMPA (AP) - Een zichzelf ver menigvuldigend computerpro gramma verspreidt zich in de Ame rikaanse staat Florida als een elek tronisch virus door de plaatselijke computernetwerken en bedreigt systemen uiteenlopend van het plaatselijke hoofdkwartier van IBM tot kleine computerclubs. Vo rige maand was in het enorme net werk van IBM in Tampa ook al een dergelijk virus aan het werk. Een virus is in computeijargon een computerprogramma dat door een saboteur wordt ontworpen om automatisch te worden gekopieerd van de ene geheugenschijf naar de andere, waardoor geleidelijk steeds meer geheugenruimte in het netwerk wordt opgeslokt. Een dergelijk virus, dat was ont worpen om duizenden computerfi les en jaren van werk in een klap op te slokken en uit te wissen, werd in gevoerd in de computer van de He- breeuwse Universiteit in Jeruza lem. Het virus, ook wel 'Paard van Troje' genoemd, was geprogram meerd om op vrijdag 13 mei van dit jaar toe te slaan, aldus Yisrael Ra- dai van het computercentrum van de universiteit. "Het is de meest verwoestende zaak die wij ooit zijn tegengekomen", zei Radai vorige week. De krant Tampa Tribune meldde zondag dat de experts nog niet we ten hoeveel schade het nu in Flori da gevonden virus kan aanrichten. Het zou echter sterk lijken op het 'Paard van Troje' dat in Israël is ge vonden. Jeff White van de Amiga Gebrui kersgroep in Tampa zei dat het vi rus al op 20 floppy's (computerpro grammaschijfjes) stond voor het werd ontdekt. Op dat moment was het programmaatje al verspreid met de 'disk-van-de-maand' van de club. In Israël zijn aan de Hebreeuwse Het geld daarvoor kan worden drijfsleven 13 miljard gulden c kregen, zo meent de FNV, door het heidssteun per jaar terwijl boven- tekort bij de overheid de komende jaren 0,4 procent minder te laten dalen en 600 miljoen gulden uit de ir-pot (subsidieregeling dien de winsten vaak fors stijgen. Hofstede toonde zich ook bitter over de rol van de werkgevers bij de werkloosheidsbestrijding. Zelfs vesteringen door bedrijven) te ha- de zondag als wekelijkse rustdag len. Het resterende bedrag kan vol gens de vakbond beschikbaar ko men door belastingen en premie heffingen met 0,2 procent te verho gen. Dit staat in het FNV-plan 'In vesteren in de toekomst' dat gister middag tijdens de nieuwsjaarsbij- eenkomst van de vakcentrale werd gepresenteerd. Nederland mag dan afhankelijk zijn van economische grootmach ten als Japan en de Verenigde Sta ten, het blijft volgens de vakcentra le belangrijk de eigen binnenland se economie sterk te maken. Hoe wel premier Lubbers het bedrag te hoog vindt, wil de FNV dat de over heid twaalf miljard extra gaat in vesteren. Voor verkeer en vervoer moet 2,7 miljard worden uitgetrokken, waarvan 800 miljoen voor het weg werken van achterstallig onder houd aan wegen en vaarwegen. De FNV wil 1,1 miljard besteden aan het verbeteren van de wegen en het opheffen van knelpunten in de Randstad. Verbetering van het openbaar vervoer en de bouw van tunnels zijn onontbeerlijk om het fileprobleem op te lossen. De FNV voelt echter niets voor de door dit kabinet voorgestane samenwer king tussen overheid en particulie re beleggers. Zij ziet meer in sa menwerking óp regionaal niveau. In dat verband pleit de vakbond voor een eigen budget voor ge meenten en provincies van 1,5 mil jard gulden. De overheid zou verder geld moeten vrijmaken voor uitbrei ding en verbetering van riolerin gen (2 miljard), energiebesparing (800 miljoen), waterzuivering (1 miljard), stadsreconstructies en te lecommunicatievoorzieningen. Nu het economisch wat moeilij ker lijkt te gaan mag het kabinet niet bij de pakken gaan neerzitten. Integendeel, Lubbers en de zijnen zullen zich extra moeten inspan nen om het aantal werklozen in 1990 op of onder de 500.000 te krij gen. "Het kabinet mag worden ge vraagd wakker te worden uit die diepe winterslaap, met hooguit enig gesnurk over opwaartse bij stelling van het aantal werklozen of om extra bezuinigingen". Dit heeft voorzitter H. Hofstede van het CNV gisteren in zijn nieuwjaars toespraak gezegd. Ook de CNV-voorman hamerde erop dat de gevolgen van de econo mische malaise niet kunnen wor den bestreden met wéér nieuwe bezuinigingen. Het kabinet moet met een nieuw beleid komen, meer investeren en een gericht indus triebeleid ontwikkelen waarbij ook vakbeweging en werkgevers wor den ingeschakeld. Ook vroeg hij zich af waarom de vele stimiUe- ringsregelingen die gelden voor ondernemend Nederland niet ge heel gericht worden op het oplos sen van de grote knelpunten van deze tiid. In totaal krijgt het be- Economie kort Tulip Computers De omzet van Tulip Computers over 1987 zal uitkomen op onge veer 150 miljoen gulden en daar mee ongeveer 55 procent hoger zijn dan die over 1986. De nettowinst over vorig jaar zal vermoedelijk rond negen procent meer bedra gen, aldus Tulip-directeur Hetzen- auer gisteren. Tulip maakte vorig jaar een winst van 9,2 miljoen gul den. Hypotheekrente De levensverzekeraars verlagen met ingang van vandaag de hypo theekrente met 0,3 procent. Daar mee komt de basisrente op 6,9 pro cent. Deze rente geldt voor hypo theken met gemeentegarantie of voor contracten die betrekking hebben op leningen van ten hoog ste 75 procent van de executie- waarde van het onderpand (rente betaling achteraf). Oldelft Besprekingen van de Oldelft Groep met de curatoren van het op tische bedrijf OIP te Gent om deze failliete onderneming over te ne men zijn in een vergevorderd stadi um. De afwikkeling van het faillis sement is in een laatste fase geko men, zo blijkt uit een communiqué van de curatoren van het Belgische bedrijf. OIP had bij het faillisse ment een opdracht voor nachtkij kers voor het Belgische leger ter waarde van 750 miljoen Belgische frank (37,5 miljoen gulden) in por tefeuille. mag naar het museum. "Wat de communisten in Rusland uit ideo logische motieven afschaften, moet hier kennelijk worden neer gelegd op het altaar van de vooruit gang, van de winstoptimalisering", verzuchtte de CNV-voorzitter. Hij waarschuwde ook tegen het forse banenverlies dat kan onstaan ten gevolge van inruilarbeid. Hier bij moeten grote groepen oudere, minder goed opgeleide werkne mers plaats maken voor jongeren met een betere opleiding. Hofstede riep de CNV-bonden op allerhande vormen van inruilarbied te bestrij den "en zo mogelijk met wortel en tak uit te roeien". Hofstede consta teerde dat met name Philips, met 70.000 werknemers in Nederland de grootste particuliere werkgever vari ons land, aan de CNV-verlan- gens geen boodschap heeft. AMSTERDAM (ANP) - Gewaar schuwd maar niet geschokt. Zo ty peerde drs. A. van der Zwan, sinds 1 januari vice-voorzitter van de hoofddirectie van Vendex, de stemming onder de vijftien onder nemers, die gisteren in Amsterdam bijeen waren voor de traditionele 'presidents' lunch'. Daar gaven topmensen uit bedrijven hun visie op 'Ondernemen na beurskrach en dollarcrisis'. Veel hangt af van wat de dollar gaat doen. Van der Zwan denkt dat de Amerikaanse munt op korte ter mijn op 2 gulden redelijk zal zijn te handhaven. Op langere termijn moet de dollar bij een sanering van de Amerikaanse economie volgens hem naar 2,50 tot 3 gulden kunnen. Directeur drs. H.B. van der Weerdt van het vastgoedbeleggingsfonds VIB voorziet daarentegen voor de rest van het jaar fluctuaties en een verdere daling. Op termijn ver wacht ook hij een koersstijging. Van der Zwan verklaarde de beurscrisis behalve uit de proble men in de Verenigde Staten ook aan verlies van vertrouwen door de teruglopende economie in Neder land en een aantal andere landen. Zo daalde in ons land de groei van investeringen in machines al in het tweede kwartaal van 1987 van meer dan 20 procent naar 6 tot 8 procent. Niets van gemerkt, was de reac tie van topman jhr. mr. F.O.J. Sickinghe van de machinefabriek Stork. De export in moeilijkheden door de harde gulden? Ook geen probleem bij Stork. "Wij kopen daardoor goedkoper in het buiten land en het loonpeil is hier gema tigd gebleven", aldus Sickinghe, die zei te beschikken over een goed gevulde orderportefeuille en nog geen vertraging in de orderont vangst had bespeurd. In het geheel niet bevreesd voor de gevolgen van een mogelijke eco nomische recessie toonde zich mr. R.H.J. Jansen van Center Pares. Juist als het minder goed gaat blij ven de mensen dichter bij huis en huren zij sneller een bungalow in eigen land, zo betoogde hij. Center Pares heeft voor het net begonnen jaar een investeringsprogramma van minstens 450 miljoen gulden op stapel staan. Van de lage dollar heeft de onderneming geen last omdat zij niet exporteert naar of concurreert met Amerika. Integen deel, de lage dollar betekent lage energieprijzen en bij een jaarlijke afname van 30 miljoen kubieke meter aardgas is de zwakte van de 'greenback' althans voor Center Pares eerder een voordeel dan een nadeel. Ook Grolsch kent weinig angst want "wij zijn niet erg conjunc tuurgevoelig', zo zei directievoor zitter drs. P.P. Snoep. In de automatiseringssector noopt de economische situatie wel tot enige voorzichtigheid. Voor Ge- Van der Zwan: dollar op termijnveke Electronics betekent cent een daling van de guldensom- zet met ongeveer 3 procent, zo zei directeur drs. A.H.J. Risseeuw. Dat hoeft volgens hem geen winstdaling te betekenen. Hij voor ziet een vermindering van de groei van de aanschaf van computerap paratuur, maar toeneming van de vraag naar onderhoud. Dankzij het laatste zal Geveke Electronics de groei kunnen voortzetten. Kleinere bedrijven zijn door het inzakken van de beurskoersen weer goedko per geworden en dat betekent dat r 3 gulden (foto anp) ling van de dollarkoers van 10 pro- TOKYO (Rtr) - Het Japanse elek tronicaconcern Sony gaat videore corders produceren die werken volgens het VHS-systeem (Video Home System). Sony heeft de weg gebaand voor het gebruik van vi deorecorders in de huiskamer met zijn eigen Betamax-systeem, maar volgens Nobuo Kanoi van Sony kan het concern niet meer om het VHS-systeem heen onder meer omdat de videotheken voor het grootste deel VHS-videobanden op de plank hebben staan. Kanoi verklaarde dat Sony in april VHS-recorders in Europa gaat verkopen. Die recorders wor den dan nog wel gemaakt door Hit achi. In Japan begint de verkoop van VHS-recorders in de tweede helft van dit jaar en Sony begint dan ook zelf met de produktie er van. In de VS levert Sony de recor ders niet eerder dan volgend jaar. Het VHS-systeem is een vinding van het Japanse concern JVC. Op het ogenblik bestaat ongeveer ne gentig procent van de in de hele wereld verkochte viderecorders uit Universiteit twee 'geneesprogram- ma's' gemaakt, met de namen 'Im mune' en 'Unvirus', waarmee Tro jaanse Paarden kunnen worden opgespoord en vernietigd. Bij IBM werkte het virus als een soort elektronische kettingbrief, die een zo grote omvang aannam dat het boodscbappenverkeer er sterk door werd vertraagd. Het pro gramma was verpakt als een kerst boodschap, waarmee als groet een kerstboom op het scherm werd ge toverd. Het programma bleef zich zelf herhalen en kopiëren. De tech nische dienst van IBM kon het pro gramma onschadelijk maken voor het terecht kwam in apparatuur van klanten in de VS en in het bui tenland. Intussen is een elektronisch fil ter aangebracht in het netwerk, waardoor programma's niet meer automatisch van het ene systeem naar het andere kunnen verhuizen. Beurzen rustig TOKYO (UCN/VWD/ANP) - De ef fectenbeurzen in het Verre Oosten hebben zich vannacht iets hersteld van de koersverliezen op maandag. De beursbarometers in Tokyo, Hongkong en Sydney wisten met een kleine winst af te sluiten. De dollarkoers stabiliseerde zich rond de 1,84 gulden. De effectenbeurs van Wall Street heeft zich iets her steld van de forse verliezen van eind vorige week. De Amsterdamse effectenbeurs opende vanochtend een fractie ho ger. In Tokyo ging de Nikkei-index van 225 aandelen na een grillig koersverloop met 46,62 puntén om hoog tot 22.625,05. Het herstel op Wall Street zorgde voor een hogere opening, die echter door winstne mingen werd omgezet in een ver lies van bijna 120 punten. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de FNV gistermiddag werd een toost uitgebracht op het nieuwe jaar. Van links naar rechts: Jan Stekelenburg (vice-voorzitter), Jaap van de Scheur (voorzitter AbvaKabo), Maria van Veen (voorzitter Vrouwenbond FNV), Jakob Draijer (voorzitter Druk en Papier), Pierre Bruis (voorzitter Dien stenbond), Ahrend Drenth (voorzitter Vervoersbond) en Hatis Pont (voorzitter FNV) (foto and er ook voor Geveke Electronics weer mogelijkheden zijn om uit te breiden door aankoop van andere bedrijven. Ook directeur ir. H. Matthes van het automatiseringsbedrijf Raet ziet wel kansen, in het bijzonder voor grote en sterke bedrijven, maar de bedreigingen moeten vol gens hem niet worden onderschat. Directeur F. Hetzenauer van Tulip Computers voorziet voor zijn on derneming weinig negatieve effec ten van de dollardaling. HAARLEM (GPD) - Fokker en de Amerikaanse vliegtuigbouwer Lockheed praten al enige tijd over mogelijke samenwerking. Lock heed zoekt een Europese partner die zijn vliegtuigen in licentie wil laten bouwen in de Verenigde Sta ten. Fokker zoekt op zijn beurt naar een manier om de Amerikaan se markt met zijn vliegtuigen te pe netreren. Zowel Fokker als Lock heed bevestigen dat er contacten bestaan. "Het is echter nog uiterst speculatief om te praten over een ophanden zijnde overeenkomst", aldus een woordvoerder van Fok- Samenwerking zou op dit mo ment beide vliegtuigbouwers bij zonder goed uitkomen. Zoals be kend. stagneert de afzet van Fok ker 100's in Amerika door de zeer lage dollarkoers. Toen de dollar nog ruim boven de drie gulden stond, kostte een Fokker 100 zo'n 15 miljoen dollar. Wil Fokker nu nog iets aan zijn vliegtuig verdie nen, dan moet een luchtvaartmaat schappij bij de huidige koers zo'n 25 miljoen dollar per vliegtuig neertellen. Hierdoor wordt het bij zonder moeilijk om te concurreren met Amerikaanse vliegtuigbou wers als Boeing en McDonnell Douglas. Door bij Lockheed vlieg tuigen te laten bouwen, kan Fok ker de kostprijs van zijn toestellen enorm drukken. Lockheed zoekt om geheel ande re redenen een partner. Op het ogenblik bouwt Lockheed in zijn fabrieken in Marietta, Georgia, transportvliegtuigen (C-5B's) voor het Amerikaanse leger. Dit project loopt begin 1989 af. Daarom zoekt Lockheed nu naar een Europese partner om de produktiefacilitei- ten in Georgia op gang te houden. Dick Martin van Lockheed be vestigde gisteravond dat Fokker een van de gesprekspartners is. Maar er wordt volgens hem ook ge sproken met andere Europese vliegtuigbouwers, zoals het Franse Aerospatiale, British Aerospace en Airbus. Ook deze vliegtuigbou wers kampen met verliezen op hun verkopen door de lage dollarkoers. "Het gaat ons erom werk naar Ma rietta te halen", aldus Martin. "Het is nog te vroeg om te zeggen met wie we een contract zullen teke nen. Bovendien is het niet ondenk baar dat we met meerdere Europe se vliegtuigbouwers tegelijk kun nen samenwerken". Lockheed produceert in Georgia zo'n 170 vliegtuigen per jaar. Fokker-woord voerder G. Knook noemt de berichten over mogelijke samenwerking 'voorbarig en spe culatief. Hij bevestigt wel dat Fok ker met Lockheed praat. Maar, zo voegt hij hieraan toe, "we praten met tal van mogelijke partners. Op dit ogenblik past het niet om Lock heed naar voren te halen. Niets wijst nog in de richting van enige besluitvorming. De voor- en nade len van samenwerking moeten al tijd eerst nauwkeurig onderzocht worden. En dat kan een zeer lang durig proces zijn". VHS-recorders. Niettemin vinden velen het Betamax-systeem van Sony beter dan het VHS-systeem, vooral in de VS. Deskundigen hebben gezegd dat Sony nu heeft toegegeven het niet gehaald te hebben met zijn eigen systeem. Philips is iets dergelijks ook overkomen. Het Video 2000- systeem werd ook technisch supe rieur geacht, maar dat systeem wordt niet meer geleverd. Sony blijft wel apparatuur vol gens zijn eigen Betamax-systeem maken. Volgens de deskundigen kan Sony profijt trekken van zijn besluit om ook VHS te gaan produ ceren. De merknaam Sony is zo be kend dat het concern een bepaald marktaandeel met VHS kan ver werven, zo werd gezegd. Sony zou tot zijn besluit zijn ge komen door het succes van video recorders die werken volgens het nieuwe Super VHS-systeem, dat een vrijwel perfecte beeldkwaliteit levert. Op die nieuwe recorders kunnen ook normale VHS-video banden worden afgespeeld. NEW YORK (UPI) - De afdeling Economische en Sociale Informa tie van de Verenigde Naties is in haar rapport over de ontwikkelin gen van de wereldeconomie in 1988 vrij somber. De beurscrisis van ok tober gaat hand in hand met enkele structurele zwakheden in de we reldeconomie en tezamen zorgen zij ervoor dat de vooruitzichten in het gunstigste geval zeer onzeker zijn. Een flinke recessie op wereld schaal is niet denkbeeldig. "In de voor ons liggende maanden kan een nieuwe economische schok in de industriële wereld een recessie veroorzaken", aldus het rapport. Het rapport voorspelt in het alge meen een kleinere en trage groei van de produktie en de handel, ter wijl het internationale financiële systeem uitermate instabiel zal blijven. Verwacht wordt dat de economie van de industrielanden met twee procent zal groeien. De groei in rest van de wereld zal drie procent bedragen. Volgens het rap port zal de wereldhandel met drie procent toenemen. Als structurele economische problemen, waar de ineenstorting van de effectenbeurzen op 19 okto ber nog eens bijkwam, noemt het rapport de steeds toenemende one venwichtigheid in de handel tus sen Japan, de Bondsrepubliek Duitsland en de VS en verder de snel veranderende rentetarieven en wisselkoersen. Door de beurscrisis kwam ook nog eens duidelijk aan het licht dat het zeer moeilijk is internationaal een gemeenschappelijk financieel en monetair beleid te voeren. Er wordt volgens het rapport op dit terrein maar weinig vooruitgang geboekt. Het rapport beklemtoont dat er internationaal samengewerkt moet worden om een klimaat te schep pen waarin rentetarieven en wis selkoersen beter voorspelbaar zijn. Ook wordt geadviseerd het inter nationale schuldenprobleem krachtig aan te pakken. OLIEPRIJS Saudiarabie ver koopt momenteel olie onder de door de OPEC vastgestelde prijs van 18 dollar per vat. Dit is gisteren gemeld door de maandelijkse nieuwsbrief Middle East Econo mie Survey. Volgens het blad heeft de Arab American Oil Company (Aramco) olie gekocht tegen marktprijzen. Ook Iran, Iraq, Qatar en Oman, dat geen lid is van de OPEC, verkopen volgens MEES olie tegen marktprijzen, die lager liggen dan de OPEC-prijzen. BONN - Porsche rijden, dat was eens de droom van vele jongeren. Maar die tijd is voorbij, want Por sche is Porsche niet meer. De sportwagenfabrikant uit Zuid- Duitsland zit zwaar in de proble men. Nadat de verkoopcijfers in de Bondsrepubliek al jaren daalden, is nu ook de afzet in de Verenigde Staten in elkaar geklapt. Topdirecteur Peter Schutz is al ontslagen. Deze Duitse Amerikaan opende de markt in de VS voor de snelle flitsers, maar dat hield wel in dat Porsche steeds afhankelijker werd van de koers van de dollar. Zeven gouden jaren beleefde Por sche. In de VS steeg de afzet van 8000 tot 30.000 stuks, zestig procent van de totale produktie. De kleine autofabriek uit Baden-Württem- berg verdiende honderden miljoe nen per jaar. door Hans Hoogendijk Maar met de val van de dollar be gon ook de val van Porsche. Mid den vorig jaar verklaarde Peter Schutz nog dat de pijngrens voor Porsche lag bij een dollarkoers van 1,70 mark. Intussen is de dollar nog maar 1,60 mark waard. Daarop was niet gerekend. Schutz destijds: "We hebben in de periode van de hoge dollarkoers (3,40 mark) een schaduwboekhou ding gevoerd, op basis van 2,20 mark. Daar was vooral in de perio de van de extreme winsten een hulpmiddel om met beide benen op de grond te blijven staan". Hij dacht realistisch te zijn, maar was veel te optimistisch. Dat heeft hem de kop gekost. Grote aandelenpakketten zijn nog altijd in handen van de fami lies Porsche en Piech. De grote ou de man Ferdinand Porsche (78) greep in. De 57-jarige directeur en financiële expert, Heinz Branitzky, kwam op de hoogste stoel. Maar vrij algemeen wordt aangenomen dat hij slechts als tussenpaus zal fungeren. Want de vraag is of hij de grote problemen die nog op Por sche af komen wel aan kan. Ontslagen De werknemers hebben de eer ste gevolgen al aan den lijve onder vonden. De kerstvakantie werd met een week verlengd en dit jaar moet er 47 dagen korter worden ge werkt bij de hoofdvestiging in Stuttgart-Zuffenhausen en bij Au di in Neckarsulm waar de Porsche 924 wordt geassembleerd. Ontsla gen worden niet langer uitgesloten, want niet alleen de zwakke dollar brengt de nijvere Schwaben in de problemen. De crisis is ook een gevolg van het feit dat prijzen en modellenpro- gramma bij Porsche al lang niet meer op elkaar zijn afgestemd. De vier-cilinderserie 924 - met de vari Porsche 924 ant 944 - werd goed tien jaar gele den ontwikkeld als beginmodel voor minder welvarende klanten. Maar de prijs lag zo hoog dat de 924 weinig kansen had tegenover de concurrentie. Een klasse daarbo ven biedt Porsche de 911 aan, een 'oldie' met achterin geplaatste mo tor, al een kwart eeuw oud, kosten: anderhalve ton. De 928, het topmodel, kost nog veel meer. De 320 pk sterke 928, het snelste paard uit de Porsche-stal, moest eigenlijk de bejaarde 911 af lossen. Maar de zware achtcilinder werd niet het verwachte succes. De managers bleef niets anders over dan de 911 keer op keer te moderni seren en te variëren. De veteraan Luxe Het resultaat is dat de kleine au tofabrikant zich de luxe permit teert van drie totaal verschillende modellenseries, even veel als bij voorbeeld BMW. Maar terwijl bij de Beierse autofabrikant hele bou welementen bijna identiek zijn en daardoor in grote hoeveelheden goedkoop kunnen worden gepro duceerd, past bij Porsche niets sa men. De 924, de 911 en de 928 zijn auto werelden op zich. Het pakket hangt van toevalligheden aan el kaar. De ene keer werd een wagen ontwikkeld met de motor voorin, de volgende had de motor weer achterin, het ene type was luchtge- koeld, het andere had waterkoe ling. Bij Porsche hebben de modellen eigenlijk alleen het embleem ge meenschappelijk. De ontslagen Peter Schutz gaf eens toe, dat de fa briek in Stuttgart "meer weg heeft van een kunstenaarsatelier dan van een autofabriek". Dat deerde hem aanvankelijk niet. "Want wat we hier niet kwijt raken, zetten we wel in de VS af', zo dacht de laconieke ex-directeur. Inmiddels heeft Porsche beslo ten de produktie van de 924 en 944 te staken. Dat gaat waarschijnlijk bij Audi honderden werknemers hun baan kosten. Volgens Peter Schutz ligt de schuld voornamelijk bij Audi, omdat daar zo inefficiënt wordt gewerkt dat de wagens te gen veel te hoge prijzen op de markt moeten worden gebracht. Audi stelt dat de produktie is zo ver gerationaliseerd als bij de verou derde Porsche-modellen maar mo gelijk is. Angst Een uitzondering op de algeme ne Porsche-malaise vormt nog het veelgeprezen ontwikkelingscen trum in Weissach. Daar werd de su perauto 959 ontwikkeld, die ruim een half miljoen kost. De paar hon derd exemplaren waren binnen de kortste keren verkocht, zonder dat iemand die nieuwe superwagen nog had gezien. Hun reputatie is zo goed dat bijna alle autofabrikan ten, van Daimler-Benz tot Rolls Royce, de experts uit Weissach om raad vragen. Maar ook hier waart de angst rond. Drie externe efficiencyex- perts moeten het hele bedrijf door lichten. Alom vragen deskundigen zich af of Porsche nog wel kan blij ven bestaan als zelfstandige onder neming. Peter Schutz, die de pro duktie verdubbelde, stelde altijd dat de Porsche AG alleen kan over leven als de produktie minstens 50.000 bedraagt. Experts schatten dat de sporwa- genfabrikant dit jaar hooguit 30.000 auto's kan verkopen. De nieuwe strategie van Porsche lijkt gericht op klein maar fijn. De ver nieuwde 911 en 928 zullen verder worden gebouwd voor hele exclu sieve klanten. De markt onder de ton laat Porsche aan de concurren tie over. Ferdinand Porsche is ervan over tuigd dat zijn bedrijf kan overle ven. In een interview zei hij: "Net als bij schaken zijn er in een onder neming figuren die bepaalde mo gelijkheden openen, maar ook na delen hebben. Ik zoek de dame die alles kan". Tussenpaus Branitzki is die alleskunner niet en dus wordt er gespeculeerd. 'Ferry' Porsche heeft overname-aanbiedingen uit de hele wereld gekregen, maar in Stuttgart-Zuffenhausen staat een ding vast: als Porsche wordt ver kocht zal het bedrijf Duits blijven.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7