Dodelij ke actie van kolonisten Israël Stuyvesant Kohl meldt komst Gorbatsjov IN HANDIGE 25 BOX! Vervuiler Amoco moet 150 miljoen betalen Palestijnse jongen (16) neergeschoten 25 /4?5 mm s DINSDAG 12 JANUARI 1988 JMHH-l'IH-kH lil'J PAGINA 5 JERUZALEM/WENEN (DPAyAFP/Rtr) - Twee Israëlische kolonisten hebben gisteren in het dorp Beitin op de bezette westelijke oever van de Jordaan een 16-jarige Palestijn dood geschoten. De twee kolonisten, een leider van een joodse nederzetting en zijn lijfwacht, verklaarden dat zij zich bij een blokkade in Beitin, in de buurt van Ramallah, bedreigd voelden door een dertigtal Palestijnen die hen zouden hebben aangevallen met stokken en stenen. Na een aantal waarschuwingsscho- nen waren gegooid naar de auto ten vuurden de kolonisten met M- maar dat de twee mannen direct 16 geweren op de benen van de Pa- het vuur hadden geopend toen er lestijnen, waarbij de zestienjarige een brandende autoband op de jongen dodelijk werd getroffen. In weg bleek te liggen, de bezette gebieden zijn vrijwel al- In de door Israël bezette gebie- le volwassen kolonisten uitgerust den heeft gisteren een meerder- met vuurwapens. Een ooggetuige heid van de anderhalf miljoen daar vertelde overigens dat er geen ste- woonachtige Palestijnen gehoor gegeven aan een oproep van de Pa- Ondanks alle bitterheid en gewelddadigheid in de botsingen tussen Is raëlische militairen en Palestijnen zijn er af en toe ook nog wel positieve momenten te signaleren zoals hier in Jeruzalem waar een Palestijnse jon gen op zijn verzoek het gasmasker van een militair mag 'uitproberen'. (foto AP) Sovjetunie en Zweden leggen geschil bij STOCKHOLM (Rtr) - Zweden en de Sovjetunie hebben een slepend geschil bijgelegd over de afbake ning van hun exclusieve economi sche zones in de Oostzee. Dit heeft een Zweedse regeringsfunctiona ris vandaag bekendgemaakt. Sov jetpremier Ryzjkov en premier Carlsson bereikten gisteravond na een vier uur durend gesprek een akkoord over de kwestie. Ryzjkov arriveerde gisteren voor een drie daags bezoek in Stockholm. De regeringsfunctionaris zei dat premier Carlsson later op de dag de bijzonderheden van het akkoord bekend zal maken. De overeen komst maakt een einde aan een 19 jaar lang slepend conflict over een 13.500 vierkante kilometer metend stuk zee tussen het Zweedse eiland Gotland en de Sovjetrepubliek Letland. Volgens Zweden moest de grens tussen de economische- zones midden tussen het eiland en de kust van Letland komen te lig gen. Daarentegen stond de Sov jetunie erop dat de afstand tussen het Zweedse en Sovjetvasteland als uitgangspunt voor de verdeling van het zeegebied zou worden ge- Het conflict draait om de vraag wie het recht heeft in het omstre den gebied te vissen en de natuur lijke rijkdommen van de zeebodem te exploiteren. De kwestie werd in Zweden beschouwd als een be langrijke graadmeter voor de hou ding van de Sovjetunie jegens het neutrale Zweden. Veel Zweden koesteren wantrouwen tegen de Sovjetunie vanwege berichten dat Sovjetonderzeeërs herhaaldelijk de Zweedse territoriale wateren hebben geschonden. De Sovjetu nie heeft deze beschuldigingen steeds van de hand gewezen. Aids Meer dan honderd ministers van volksgezondheid van 120 landen hebben de uitnodiging aanvaard om de eerste top van gezondheids ministers in Londen te houden. Onderwerp van de conferentie is aids. De conferentie zal tussen 26 en 28 januari plaatsvinden en wordt georganiseerd door de We reld Gezondheidsorganisatie WHO. Er zal over manieren om aids te bestrijden en de juiste voorlich ting worden gesproken. De WHO voorspelt dat dit jaar 150.000 men sen met het virus besmet zullen worden. Haïti De junta van Haïti heeft gisteren verscheidene internationale orga nisaties uitgenodigd de verkiezin gen van 17 januari op Haïti bij te wonen. De Voorlopige Kiesraad heeft dit gisteren meegedeeld. Haï ti heeft waarnemers van de Vere nigde Naties, de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid en de Organi satie van Amerikaanse Staten uit genodigd. Wapens De wereld heeft in 1987 ongeveer 930 miljard dollar aan wapens uit gegeven. Het afgelopen jaar wer den bovendien meer oorlogen ge voerd dan in welk ander jaar in de geschiedenis dan ook, aldus een voormalig medewerkster van het Amerikaanse Bureau voor Wapen beheersing en Ontwapening. De Sovjetunie en de Verenigde Staten waren goed voor 59 procent van de uitgaven van wapens. - Koudegolf De koudegolf blijft de Verenigde Staten teisteren. In de Amerikaan se staat Tennessee was het gisteren kouder dan in Alaska. Een kou front trok van de staten New Eng land in het noordoosten naar het zuiden. In Knoxville, Tennessee, was het ongeveer tien graden on der nul en in Anchorage maar vijf. In Concord, New Hampshire, zakte de thermometer echter naar min dertig. Doodstraffen Een Chinees volkstribunaal in de stad Shenyang heeft zeventien misdadigers ter dood veroordeeld en direct daarna de stra'f ten uitvoer gebracht. De beklaagden werden schuldig be vonden aan moord, verkrachting en roof. lestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO tot een algemene staking van drie dagen. In veel plaatsen op de Westbank en de Gaza-strook kwam het opnieuw tot botsingen tussen Palestijnen en het leger van Israël. In Gaza, Hebron, Nablus en Oost-Jeruzalem bleef een groot deel van de kantoren, winkels en bedrijven in verband met de sta- kingsoproep gesloten. Een militai re woordvoerder in Jeruzalem ver klaarde echter dat veel Palestijnen gewoon aan het werk zijn gegaan. In het geannexeerde oostelijke deel van Jeruzalem richtten Arabi sche demonstranten wegversper ringen op. De Palestijnen vielen militairen aan met stenen en brandbommen en het leger ant woordde met traangas, rubberko gels, en enkele malen met scherpe munitie. In Oost-Jeruzalem zijn gisteren drie Palestijnse journalisten voor zes maanden in administratieve ■hechtenis genomen door de Israëli sche militairen. Dit is uit Palestijn se bron vernomen. Het gaat om Sa- maan Khouri en Hani Al-Sawi, twee onafhankelijke journalisten, en Yahyaa Abou Charif, een corres pondent in Oost-Jeruzalem van de communistische krant Al-Ittihad die in Haifa verschijnt. De commentaren in de Israëli sche pers uiten in toenemende ma te kritiek op het optreden van de veiligheidstroepen en het beleid van minister van defensie Rabin. Het dagblad Yediot Achranot schreef: „Het leger is nog ver ver wijderd van een gepast antwoord op de problemen". De VN-afgevaardigde Marrack Goulding kreeg in Jeruzalem van minister van buitenlandse zaken Peres te horen dat de Gaza-strook dezelfde gewelddadige anarchie te wachten staat als Libanon, tenzii er een oplossing wordt gevonaen waar Jordanië bij betrokken is. In Baghdad is de Militaire Raad van de PLO gisteren een speciale zitting begonnen over de situatie in de bezette gebieden, zo is in Iraq bekendgemaakt. De Raad, waarin vertegenwoordigers zitten van alle bewapende Palestijnse verzetsbe wegingen, omschreef de gebeurte nissen als „de grote opstand van het Palestijnse volk". PLO-leider Arafat zei dat het Israëlische leger de afgelopen maand 67.000 militai ren heeft overgebracht naar de be zette gebieden. Volgens hem wor den tanks en helikopters ingezet om de opstand te bedwingen. Arafat zei verder dal? vanuit heli kopters nieuwe Amerikaanse tr- aangasbommen van vijftien kilo gram zijn afgeworpen op de de monstranten. Een adviseur van Arafat zei te gen verslaggevers dat de Israëli sche militaire commandant van de Gaza-strook het drinkwater in het gebied op rantsoen heeft gezet. „De oorlog van de dorst is begonnen", aldus Bassam Abu Sherif. IOWA FALLS (AP) - Gary Hart, één van de kandidaten voor de Democratische nominatie voor de Amerikaanse presidentsver kiezingen, heeft gezegd dat hij, mocht hij tot president worden gekozen, niet de eerste in het Gary Hart (foto anp» BONN (Rtr/UPI) - Michail Gor- batsjov, de partijleider van de Sov jetunie, komt binnenkort naar de Bondsrepubliek. Dit heeft bonds kanselier Helmut Kohl gisteren be kendgemaakt. „Vorig jaar hebben Gorbatsjov en ik in een briefwisseling besloten elkaar in de nabije toekomst te ont moeten voor een persoonlijke dia loog; niet alleen om een nieuwe bladzijde open te slaan, maar te vens om deze te vullen met tastba re resultaten", aldus Kohl tegen over verslaggevers in Bonn. Kohl Hart: Idezers hebben begrip voor overspel Witte Huis zou zijn die zich schuldig heeft gemaakt aan overspel. Tevens zei Hart de indruk te hebben dat de kiezers begrip willen opbrengen voor „de per soonlijke problemen" die hem in mei 1986 noopten zich als kandidaat terug te trekken. Hart meldde zich verleden maand opnieuw als kandidaat. „Het is geweldig om weer terug te zijn", zei hij in een zondag ge publiceerd interview met de Des Moines Register. Hart en zijn echtgenote Lee hadden zaterdag een ontmoe ting met de redactie van het dagblad in het kader van zijn streeft naar een verbetering van de betrekkingen tussen Bonn en Mos kou. Die relatie liep in 1986 schade op na een interview waarin Kohl Gorbatsjov vergeleek met de nazi propagandist Joseph Goebbels. De bondskanselier kondigde aan dat hij met Sovjetminister van bui tenlandse zaken Sjevardnadze zal overleggen over een datum voor de komst van Gorbatsjov. De Sovjet minister brengt op 18 en 19 januari een bezoek aan de Bondsrepu bliek. Het bezoek van Gorbatsjov staat voor de eerste helft van dit verkiezingscampagne in de staat Iowa. Volgende maand zullen in Iowa de gedelegeer den worden gekozen die tij dens de Democratische con ventie de uiteindelijke presi dentskandidaat zullen aanwij zen. Succes in Iowa is van es sentieel belang voor het ver loop van de campagnes voor de voorverkiezingen in andere sta ten. Tijdens het interview zei Hart te hopen dat zijn privéle- ven niet buiten proporties zal worden opgeblazen. Volgens de Register had hij tijdens het gesprek enkele malen moeite zijn tranen te bedwingen. Hart trok zich in mei 1986 te rug nadat zijn verhouding met het fotomodel Donna Rice uit gebreid in de pers naar buiten was gebracht. In ccn televisie- interview bekende hij destijds zijn vrouw „niet volledig trouw" te zijn geweest. Onlangs noemde hij zijn verhouding met Rice „een verdomd stom me vergissing". jaar op de agenda, wanneer de Bondsrepubliek voorzitter van de Europese Gemeenschap is. Kohl liet zich positief uit over de recente verbetering in de contac ten tussen Oost en West. Hij sprak in het bijzonder zijn dankbaarheid uit over de de positieve ontwikke ling in 1987 op het gebied van de emigratie van etnische Duitsers uit de Sovjetunie. Vorig jaar kregen 14.488 Sovjetburgers van Duitse af komst toestemming het land te ver laten, een veelvoud van het vooraf gaande jaar. PARIJS (GPD/AP) - Een Ameri kaanse rechtbank in Chicago heeft na tien jaar bepaald dat het bedrijf Amoco Corporation een schade vergoeding van 85,2 miljoen dollar (150 miljoen gulden) moet betalen aan de slachtoffers van de milieur amp na het vergaan van de super tanker Amoco Cadiz voor de Bre tonse kust. Het vrijkomen van 230 duizend ton stookolie in maart 1978 bracht enorme schade aan visserij en oestercultures en gederfde in komsten uit toerisme met zich mee. De bevolking van Portsall is echter ontevreden over het bedrag. Zij had op het dubbele gerekend. De advocate van de Franse kla gers, Lepage, verklaarde gister avond echter voor de Franse televi sie dat ze best tevreden was met het resultaat. „Tenslotte krijg je in een proces bijna nooit precies wat je vraagt", aldus Lepage. Zij vond de uitspraak bovendien van belang, omdat nu voor het eerst een veroor deling is gevallen in verband met een vervuiling van de leefomge ving. Al in 1984 bepaalde rechter Mc- Garr dat de oliemaatschappij Amo co verantwoordelijk was voor de aangerichte schade. De advocaten van Amoco willen, evenals de ei sers, tegen het vonnis in beroep gaan. Zij stellen dat eigenlijk de bouwer van de supertanker, een werf in het Spaanse Cadiz, aanspra kelijk is, evenals het Amerikaanse Bureau voor Koopvaardij, dat het schip na inspectie zeewaardig had verklaard. Op 16 maart 1978 liep de Amoco Cadiz, die onder Liberiaanse vlag voor de Standard Oil of Indiana voer, in een storm stuurloos bij Portsall op de rotsen. Het schip brak in stukken en verloor 230.OOO ton stookolie, die zich over driehonderd kilometer langs de Bretonse kust verspreidde. Na de ramp ontwikkelde zich een voor Frankrijk ongehoord initiatief van solidariteit. Wat niet wegnam dat heel wat Bretonnen meenden dat hun kust voor eeuwig voor de vis vangst, de oesterkweek en het toe risme verloren zou zijn. De Franse staat eistte 466 miljoen dollar en de hoteleigenaars en vissers 695 mil joen dollar. Het aangespannen proces leidde de inwoners van Portsall door een labyrinth van onvoorziene juridi sche problemen. De gerechtelijke procedures kostten alleen al mil joenen francs. Vorig jaar kreeg Volgens de Westduitse bewinds man is er een actieve rol weggelegd voor de voorzitter van de EG bij het stimuleren van de Oost-Westcon- tacten. Hij voegde eraan toe dat Bonn tegelijkertijd trouw blijft aan zijn solide band met de NAVO. Kohl zei dat de Oostduitse par tijleider, Honecker, hem dit week einde heeft laten weten dat in 1987 bijna 1,3 miljoen Oostduitsers on der de pensioengerechtigde leef tijd een bezoek hebben gebracht aan de Bondsrepubliek en West- Berlijn. In 1986 was dat aantal Shell 23 miljoen dollar voor het verloren gaan van de lading. De uit spraak van gisteren kwam neer op een schadevergoeding van omge rekend 253 miljoen francs, ver meerderd met nog eens 220 mil joen francs aan rente. De helft van de toegewezen som gaat naar de Franse staat, die het ieeuwendeel van de kosten voor het schoonma ken van de Bretonse kust voor zijn rekening nam. Er zal nu moeten worden afge wacht of de toegewezen schadever goeding in vrede en vriendschap tussen de door de olie geteisterde gemeenten zal worden verdeeld. De experts zijn het er echter over eens dat met deze uitspraak juridi sche geschiedenis is geschreven. De Franse minister voor milieube scherming Alain Carignon betreurt het echter dat de eisers niet hebben gekregen waarom ze hebben ge vraagd. Los van de gisteren gedane uit spraak gaven de Bretonnen na het bekend worden van het nieuws uit Chicago toe dat er op het ogenblik, dat wil zeggen tien jaar na de ramp, geen enkel spoor van de olie meer over is. Pessimistische voorspellin gen over een natuur die voor eeu wig door de olievlek zou zijn aange tast, bleken niet te zijn bewaarheid. Op het ogenblik vissen de Breton nen voor de kust van Portsall weer even intensief als voor de ramp, oogsten ze hun oesters en ontvan gen ze toeristen. De Franse media legden gister avond een duidelijk verband met de Amoco Cadiz en de olievervui ling van de Zeeuwse en Hollandse stranden van dit moment. Op de Franse televisie werden uitvoerig beelden getoond van Nederlanders die alles in het werk stelden om het leven van de door stookolie ten do de opgeschreven zeevogels te red den. Giscard Frankrijk gaat binnenkort beleg gers die in 1973 de staat 6,5 miljard frank hebben geleend, bijna vijf maal zoveel terugbetalen. Per 18 ja nuari lost de regering de zoge naamde 'Giscard bonds' (staatso bligaties gekoppeld aan de goud prijs) af, waarmee een bedrag van circa dertig miljard frank (tien mil jard gulden) is gemoeid. De obliga ties werden indertijd door de toen malige minister van financien en latere president, Valery Giscard D'Estaing, uitgegeven. Kohl (foto AP) 200.000 en het jaar daarvoor slechts 66.000. ADVERTENTIE RICH CHO FILTER RICH CHOICE TOBACCOS KING SIZE

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5