Opsporen olielozer is moeizame zaak TOTO ■■V CDAgaat niet tot het uiterste bij opheffen cellentekort Seksueel geweld voor hulpverlening probleem Zuidafrika nodigt politici uit voor bezoek Politieteam voor Heijn nog niet ingekrompen Ouders Oude Pekela eisen voortzetting van onderzoek DINSDAG 12 JANUARI 1988 PAGINA 3 'EG moet strenge maatregelen nemen' ROTTERDAM/DEN HAAG (ANP/GPD) - Het zal moeilijk worden het schip te achterha len dat de olieramp langs de Zeeuwse en Zuidhollandse kust heeft veroorzaakt, en nog moeilijker om de eigenaars strafrechtelijk te vervolgen en eventueel te veroordelen. Aldus gisteren officier van justitie Smid in een reactie op de bewering van de milieu-organisatie Werkgroep Noordzee dat bewijsvoering in dergelijke zaken nauwelijks is rond te krijgen. Het Openbaar Ministerie in Rotterdam is gisteren officieel begonnen met justitieel onder zoek naar de vervuiling. Smid onderschrijft in grote lijnen de stelling van de werkgroep. "Wij moeten het in dergelijke gevallen heel sterk hebben van wat wij 'he terdaadjes' noemen. We moeten zien dat een schip loost en meteen daarna monsters nemen van de ge loosde olie en de olie in het schip. Als dat allemaal niet lukt wordt het heel moeilijk om de bewijsvoering rond te krijgen. Zo simpel, en tege lijkertijd ook ingewikkeld, ligt de zaak", aldus de officier. Oude moord Een gedetineerde in Gent wordt al drie dagen lang ondervraagd in verband met de verkrachting en moord op een 15-jarig meisje in de Rotterdamse metro, in 1974. De verdachte werd in België tot zes jaar veroordeeld wegens een roof overval op een supermarkt in Gent in 1984. De gevangene was al eer der ondervraagd in de zaak, maar werd toen bij gebrek aan bewijs weer losgelaten. Het onderzoek werd hervat, nadat de verdachte over de affaire zou hebben gepraat en details zou hebben genoemd die alleen de dader kon kennen. Wim Kok PvdA-fractieleider Kok is bereid lijsttrekker van zijn partij te wor den bij de volgende kamerverkie zingen (uiterlijk 1990). "Als de par tij dat wil ben ik dê volgende keer weer present, desgewenst als lijst trekker. Ik ben er voor nu en voor straks", aldus Kok in een interview met een partij-kaderblad. Kok zegt het werk als fractieleider zwaarder te vinden dan als FNV-voorzitter. "Er wordt een nog groter beroep gedaan op je persoonlijke inzet. De wijze waarop je je via de 'publiciteit moet verantwoorden is indringen der". Orgelpijpen In de Zuidhollandse gemeente Monster zijn bij een inbraak 1600 metalen orgelpijpen gestolen van het voormalige kerkorgel van de Nederlands Hervornjde Kerk in Ede. De waarde van de pijpen be draagt ongeveer 40.000 gulden. De ongeveer tweehonderd houten pij pen van het orgel hebben de dieven laten staan. De huidige eigenaar van het uit 1942 daterende orgel had het instrument in 1980 gekocht en weer opgebouwd in zijn schuur. Brandstichter Een 19-jarige man uit Zaanstad heeft tegenover de politie bekend vorig jaar juni de brand in een Shell station in Zaandam te hebben ge sticht nadat hij daar ingebroken had. Het station werd daarbij ge heel in de as gelegd. De man gaf geen motief voor het stichten van de brand. Destijds bestond het ver moeden dat er een actiegroep ach ter deze en andere aanslagen tegen Shell zat, die protesteerde tegen de Shell-activiteiten in Zuidafrika. Ook de eerste aanwijzing, de ana lyse dat de geloosde olie afkomstig is uit het gebied rond de Zwarte Zee, blijkt vals. Volgens Rijkswa terstaat heeft een nadere analyse uitgewezen dat deze conclusie niet juist was. Inmiddels gaat de politie door met het checken van alle schepen die de afgelopen week de Nederlandseh havens hebben aan gedaan. Wanneer de olie afkomstig is van een schip dat alleen langs de kust is gevaren, wordt de opspo ring veel moeilijker omdat voor de- KAAPSTAD (GPD) - De Zuidafri- kaanse ambassadeur in Den Haag Quint zegt de vier grootste Neder landse politieke partijen - PvdA, CDA, WD en D66 - benaderd te hebben om een delegatie naar Zuidafrika te sturen. In een inter view met het Kaapse Afrikaanstali- ge dagblad Die Burger zegt Quint dat alle vier de partijen de uitnodi ging hebben aanvaard en dat het bezoek in april of mei zal plaatsvin- OUDE PEKELA (ANP) - Ouders van kinderen die vorig voorjaar be trokken waren bij de gevallen van ontucht in Oude Pekela eisen dat Justitie het onderzoek voortzet. Dat staat in een brief die 'een groep verontruste ouders' in Oude Pe kela bij een aantal woningen heeft bezorgd. De ouders vrezen dat Justitie binnenkort het onderzoek zal af sluiten wegens gebrek aan succes. De ouders vinden dat het recher cheteam dat zich bezighoudt met het onderzoek juist moeten wor DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft, wellicht uit behoefte aan publiciteit in deze po litiek windstille periode, weer eens een oud plan uit de kast gehaald: de opheffing van het tekort aan cel ruimte door het plaatsen van meer dan één gedetineerde in een cel. Een oud idee dat al jaren geleden werd geopperd, bediscussieerd, verworpen, herkauwd en opnieuw verworpen. door Jos Heymans Maar voor mevrouw Laning- Boersema, justitiewoordvoerster van de CDA-fractie, kan hét onder werp niet vaak genoeg worden be sproken. Zondag bracht zij het op nieuw te berde voor de VARA-ra- dio met argumenten, die zij als nieuw deed voorkomen maar die in eerdere stadia door het kabinet ter zijde zijn geschoven. De ambtenaren op het ministerie van justitie in Den Haag raken zichtbaar geïrriteerd door kamerle ze schepen geen meldingsplicht geldt. Gisteren is Rijkswaterstaat met de oliebestrijdingsschepen 'Rot terdam', 'Octrans' en 'Smalagt' be gonnen met het opvegen van de tweede olievlek, die zondag een ki lometer of 20 uit de kust ter hoogte van Noord-Holland werd gesigna leerd. Deze vlek heeft volgens de Vogelbescherming veel minder slachtoffers onder de in de Noord zee overwinterende vogels geeïst, dan de vlek die eind vorige week op de kust van Zeeland aanspoel de. Op de Noordhollandse stranden werden gisteren zo'n 75 dode vo gels gevonden, terwijl in Zeeland, vooral op Schouwen-Duiveland, 60 slachtoffers van de olieramp aan spoelden. Volgens woordvoerder Nico van Doorn van het ministerie van landbouw is dat geen opval lend hoog cijfer. Iedere dag spoe len wel een aantal dode vogels op het strand aan. Op zee drijven er waarschijnlijk nog zo'n 1500 be smette zeevogels rond, zo bleek na een rondvlucht over het rampge bied. In de opvangasielen van de vo gelbescherming waren maandag avond zo'n 2000 vogels binnenge bracht. Daarvan zal volgens dieren arts Buth niet meer dan tien pro cent de ramp uit eindelijk overle ven. Het is volgens hem dan ook beter ze direct uit hun lijden te ver lossen, dan nog langer voort te suk kelen met hetzelfde eindresultaat: de dood. Verbod De Nederlandse Europarlemen tariër Maij-Weggen wil in het kader van de EG tot. strengere maatrege len tegen olieverontreiniging ko men. Ze heeft een resolutie inge diend waarin ze vraagt om een ab soluut verbond op het lozen van olie en het spoelen van ruimen van olietankers op zee. Ze stelt voor om reders die de regels overtreden niet alleen een boete en schadevergoe ding op te leggen, maar hen tevens vijf jaar lang de toegang tot de Eu ropese havens te ontzeggen. Maij-Weggen wil dat er binnen twee jaar in alle EG-havens facili teiten komen voor het spoelen van tankers. Zolang die nog niet in alle havens aanwezig zijn, moeten schepen die ongespoeld de haven verlaten aan de autoriteiten opge ven wanneer en waar ze van plan zijn hun ruimen schoon te maken. den. In politiek Den Haag is verbaasd gereageerd op de uitspraken. Woordvoerders van CDA, PvdA en WD zeggen van niets te weten. CDA'er De Boer 'wil niet specule ren over de vraag onder welke con dities een dialoog met dat regime zin heeft' en een uitnodiging aan vaard wordt. WD'er Weisglas zegt alleen naar Zuidafrika te reizen wanneer de uitnodging alle partij den, die telkens menen het wiel op nieuw te moeten uitvinden. In 1984 kwam het CDA voor het eerst met de suggestie om twee gevangenen in één cel te plaatsen. De bewind slieden van justitie, minister Kort hals Altes en staatssecretaris Kor- te-van Hemel, voelden daar echter niets voor. Ook de Tweede Kamer zag weinig heil in het plan van de christen-democraten, die het toen maar ijlings lieten varen. Twee jaar later werd een nieuwe poging gewaagd. In het verkie zingsprogramma van het CDA werd de mogelijkheid om meer dan één gedetineerde in een cel te plaatsen nadrukkelijk bespreek baar genoemd. Mevrouw Korte- van Hemel hield in haar weigering voet bij stuk, maar werd niettemin door het CDA opnieuw voorgedra gen als staatssecretaris van justitie. Zo hard was het standpunt van de christen-democraten blijkbaar ook weer niet. In datzelfde jaar, bij de behande ling van de begroting van het mi nisterie van justitie, pleitte CDA- woordvoerder Gualthérie van Wee zei voor het plaatsen van twee ge detineerden in één cel. Volgens UTRECHT (GPD) - Hulpverleners zitten vaak met de handen in het haar als zij cliënten behandelen die als kind of als volwassene seksueel geweld hebben meegemaakt. Emo tionele en andere weerstanden, on bekendheid met het onderwerp, vooroordelen maar ook onzeker heid over de eigen deskundigheid maken dat bij vele hulpverleners onvrede leeft over de behandeling. Dat ook lang niet alle hulpvraag sters tevreden zijn met hun thera pie, blijkt onder meer uit het grote aantal klachten van vrouwen over hun hulpverlener. Hij of zij zou in die gevallen niet genoeg doorvra gen, niet alert genoeg zijn op een ervaring van cliënte met seksueel geweld of het onderwerp al hele maal niet ter sprake brengen. Deze uitkomsten staan in het on derzoek 'Moet ik'er dan direct naar vragen?' (Hulpverleners over sek sueel geweld), dat drs. G. Boland in opdracht van de Utrechtse Stich ting Tegen Seksueel Geweld uit voerde. De studie is vandaag in Utrecht gepresenteerd. De stichting, die de hulpverle ning aan slachtoffers van seksueel geweld wil verbeteren, heeft zich en 'van GPV tot PSP' omvat en wanneer de delegatie 'in volledige vrijheid' haar programma kan sa menstellen. Een PvdA-woordvoer- ster bestempelt de uitspraken van Quint als onzin. De PvdA zal ook niet op een dergelijke uitnodiging ingaan, zo liet het hoofdkantoor in Amsterdam weten. Zelfs op de Zuid-afrikaanse ambassade in Den Haag is de uitnodiging onbekend. "Dat moet dat door de ambassa- verwachting werd het plan door kabinet en Kamer van de hand ge wezen en opnieuw berustte het CDA daarin. De opvattingen van de Tweede Kamer veranderden pas, toen ook de WD plotseling voorstander bleek te zijn geworden van een dubbele bezetting van cel ruimte. WD-fractievoorzitter Voorhoe ve raakte in januari van het vorig jaar geschokt door de mededeling van de Rijksgebouwendienst, dat de bouw van vijf gevangenissen door een tekort aan geldmiddelen ernstig zou worden vertraagd. Voorhoeve betoogde toen dat "de geloofwaardigheid van de recht staat een snelle oplossing van het celtekort vereist". Uitstel is onver antwoord, liet Voorhoeve weten. "Als de overheid niet snel genoeg kan bouwen, moet dat werk aan particulieren worden overgelaten. Een andere oplossing is het plaat sen van twee gedetineerden in één cel". Voorhoeve had wel een verkla ring voor de opvallende standpunt wijziging van de WD. "Het CDA- idee was te algemeen en is daarom door ons afgewezen. Wij hebben beperkt tot de Utrechtse situatie. Niet omdat hier meer problemen zouden zijn, maar omdat deze stad als een der eerste een samenwer kingsverband kende tussen de ver schillende hulporganisaties die hun methoden met elkaar bespre ken en op elkaar afstemmen. Voor het onderzoek van Boland is tussen 1985 en 1986 aan zo'n 250 hulpverleners - 60 procent vrou wen, 40 procent mannen - uit de geestelijke gezondheidszorg in Utrecht gevraagd hoe zij hulp ver lenen aan hun cliënten die seksu eel geweld hebben ervaren, en wat zij vinden van de hulp die ze bie den. Gesproken werd met mensen van, onder andere, het Algemeen Maatschappelijk Werk, een wijkge zondheidscentrum, de RIAGG- stad Utrecht, het Krisiscentrum en de psychiatrische afdeling van het Overvecht-ziekenhuis. deur persoonlijk zijn geregeld", al dus een woordvoerder. In het interview reageert Quint verder op het feit dat hij, als de eer ste kleurling-ambassadeur van Zuidafrika, extra kwetsbaar is voor kritiek van de anti-apartheidsorga nisaties. Hij zegt dat hij gedurende zijn verblijf in Nederland nog nooit iets heeft moeten doen dat in strijd met zijn geweten was. een veel genuanceerder plan. Het is niet onze bedoeling om in alle cellen twee gevangenen te plaat sen. Het kan alleen in die cellen, die voldoen aan de bouwkundige ei sen. En ook niet alle gevangenen komen ervoor in aanmerking. We denken vooral aan de kortgestraf ten. Bovendien gaat het om een tij delijke maatregel, die niet langer dan twee jaar mag duren". Het WD-plan kreeg de steun van het CDA en beide partijen trokken samen op om de bewind slieden te overtuigen van het meer derheidsstandpunt van de Tweede Kamer. WD-minister Korthals Al tes bond wat in bij zijn afwijzing en zegde de Kamer toe het plan seri eus te bestuderen. De Kamer liet zich met die toezegging in slaap sussen. In werkelijkheid kwam er niets van terecht. De gevangenisdi recteuren reageerden woedend op de toezegging van de minister en droegen argumenten aan, waarvan de bewindslieden dankbaar ge bruik maakten om de Kamer te overtuigen van haar ongelijk. Staatssecretaris Korte-van He mel schreef in een brief aan de Ka mer, dat de inrichtingen in ons Voor vele hulpverleners, zo con cludeert de onderzoekster, is het gebied van seksueel geweld nog een onontgonnen terrein. Zij weten niet hoe zij moeten reageren, hoe zij signalen daarover kunnen op vangen, hoe ze kunnen zien of mer ken dat iemand daardoor in de pro blemen zit. Lastig daarbij is dat vrouwen er bovendien zelf vaak nogal huiverig voor zijn en er niet makkelijk en soms pas na jaren mee voor de draad komen. Het rap port bepleit daarom een actievere opstelling van de hulpverlening, een die duidelijk maakt dat er over gepraat kan worden als de cliënte dat wil. Zo'n 78 procent van de hulpver leners (uit de eerste-, tweede- en derdelijns-gezondheidszorg) vindt zichzelf niet deskundig genoeg om seksueel geweld met hun cliënten HAARLEM/ZAANSTAD (GPD) - Het rechercheteam dat de ontvoe ring van Gerrit-Jan Heijn onder zoekt, blijft voorlopig op volle sterkte. Hoofdinspecteur Munting, leider van het opsporingsteam, vindt dat er pas een beslissing over inkrimping moet worden genomen als er over twee weken nog geen uitzicht op een ontknoping is. Waarschijnlijk zal Munting dan, zij het met enige tegenzin, terugkeren naar de gemeentepolitie van Zaan stad, die hem weer hard nodig heeft. Procureur-generaal De Ruiter, de hoogste autoriteit in het opspo ringsonderzoek, liet gisteren weten dat het rechercheteam op korte ter mijn niet in omvang zal worden te ruggebracht. Momenteel werken ruim 60 politiemensen aan de zaak. Ze zijn beschikbaar gesteld door diverse politiekorpsen uit Haarlem en omgeving. Ondanks de uitlatingen van De Ruiter dient hoofdcommissaris Van Es van de gemeentepolitie Zaanstad vandaag een verzoek in om 6 van de 10 politiemensen die hij aan het bijstandsteam extra heeft uitgeleend, terug te krijgen. Gezien de werkdruk kan hij die re chercheurs niet langer missen. Van Es zegt kennis te hebben ge nomen van de stellingname van de procureur-generaal. "Maar ik neem aan dat er nog ruimte is voor over leg. Als het bevoegd gezag mijn verzoek dan alsnog afwijst, is ten minste volstrekt duidelijk dat de consequenties voor zijn rekening zijn". Alvorens zijn verzoek offi cieel in te dienen, had hoofdcom missaris Van Es in zijn nieuwjaars toespraak al aangekondigd dat een deel van de Zaanse inbreng in het rechercheteam terug moet komen. Procureur-generaal De Ruiter re- gaeerde gisteren geïrriteerd op de persberichten daarover. Hij stelde dat de Zaanse politie opdracht land er niet op berekend zijn om twee gevangenen in één cel te zet ten. Bij renovatie, waarvoor overi gens geen geld is, zouden niet meer dan 300 van de ruim 5000 cellen ge schikt kunnen worden gemaakt voor een dubbele bezetting. Bo vendien, zo deelde zij fijntjes mee, bleven de bewindslieden van me ning dat bij een dubbele bezetting de privacy van de gedetineerden in het geding komt. Tijdens een mondeling overleg met de bewindslieden sputterde het CDA-kamerlid Laning-Boerse- ma nog wat tegen. Afkomstig uit de sector van de volksgezondheid wist zij te melden dat ook patiënten in ziekenhuizen en gehandicapten nauwelijks privacy hadden en zij daarom ook geen begrip had voor het argument van de bewindslie den. Een jaar later komt Laning met precies dezelfde argumenten op de proppen. Een echte aanlei ding daarvoor had ze eigenlijk niet, liet ze weten. "Ik kwam op het idee door de stakingsactie van vorige week van de Bond van Wetsover treders. Een van de beweegrede nen van de actie was het plan om meer gedetineerden in één cel te te bespreken. Een mannelijke ver pleegkundige op een opname-afde ling zegt daarover: 'Je kunt wel een hele hoop los maken, maar ik vind datje dan deskundig moet kunnen hanteren watje losmaakt'. Een een psychotherapeute: 'Ik weet dat een aanranding enorm veel achter kan laten, maar ik weet niet wat je er meer mee kunt doen dan alleen maar luisteren. Hoe ver ga je met iemand mee die nog in het stadium zit dat ze alles kwijt moet, alles wil vertellen, hoe lang ga je daarmee door?'. Vooral incestervaringen bij kin deren van hun cliënten blijken hulpverleners machteloos te ma ken. Vaak gebeurde er niets, ter wijl er vele instellingen bij betrok ken waren. Iedereen wachtte af tot een ander iets zou doen en onder tussen ging de incest gewoon door. Deze klacht bevestigt wat de Utrechtse incestdeskundigen W. Kloosterman en C. van Lichten- burcht vorig jaar bepleitten, name lijk een wettelijk geregelde mel dingsplicht voor onderwijzers en hulpverleners, wanneer zij ver moeden dat een kind seksueel wordt misbruikt. heeft bijstand te verlenen aan het rechercheteam en dat haar inbreng niet eenzijdig mag worden inge trokken of verminderd. Hoofdcommissaris Van Es, ge steund door burgemeester Lems van Zaanstad, had echter alleen maar een schot voor de boeg gege ven. Hij zegt dat op korte termijn duidelijkheid moet komen omdat de dienstverlening aan de bevol king van Zaanstad onder de onder bezetting van de recherche lijdt. Over het standpunt van De Ruiter zegt hij: "Kennelijk ben ik dom ge weest om zoveel mensen in te zet ten. Daar word ik nu op vastgespij kerd. Je zal maar spijt krijgen". Hij wil niet ingaan op de vraag of er momenteel zo weinig perspec tief zit in het opsporingsonderzoek in de zaak-Heijn, dat de ontkno ping nog heel lang op zich kan la ten wachten. "Dat doet er voor mij ook niet toe. Het gaat mij erom dat deze situatie geen maanden meer mag duren." Hoofdinspecteur Munting zegt erg gemotiveerd te zijn om de ont voeringszaak tot een volledige op lossing te brengen. Hij zal even moeten slikken als hij van de zaak wordt gehaald. "Ik zal met wee moed afscheid nemen van de man nen hier. Maar ik ga. Ik kan me de problemen van het korps in Zaan dam erg goed voorstellen. Het is niet niks als je de top van je recher chedienst zo lang uitleent". Munting zegt dat aan het eind van de maand bekeken moet wor den hoe de stand van zaken in het opsporingsonderzoek is. ,,Dan moeten we bezien wat er nog te doen valt en hoe we verder gaan. Eind januari is een goed tijdstip, omdat we dan een maand de tijd hebben gehad om tips na te trek ken. Ik denk dat op dat moment ook een verantwoorde beslissing over de omvang van het recherche team kan worden genomen". zetten. Gevangenen verzetten zich daartegen". Gevraagd naar de reden waarom zij het plan tot dubbele celbezet ting alleen met de mond belijdt en, ondanks het feit dat er een kamer meerderheid voor te vinden is, nog altijd geen motie van die strekking heeft ingediend, zegt Laning- Boersema: "We willen eerst nog eens precies horen waarom Justitie zo tegen het voorstel is. In februari is er een mondeling overleg en dan zal ik de bewindslieden ernaar vra gen. Overtuigen ze me niet, dan kunnen we in maart tijdens een uit gebreide commissievergadering eventueel een motie indienen". De slag om de arm, die Laning houdt, is niet ten onrechte. Een door de Kamer aanvaarde motie zal, gezien het verzet van Korthals Altes en Korte-van Hemel, door dit kabinet niet worden uitgevoerd. Dan zou het CDA voor een moeilij ke keuze komen te staan: gezichts verlies lijden of een motie van wan trouwen indienen. Voor dat laatste is het onderwerp van het celtekort, dat bij de gereedkoming van de vijf nieuwe gevangenissen in 1990 na genoeg is opgelost, te onbenullig. ADVERTENTIE Afgelopen zondag had BUB Bal 1 J m niemand 12 goed in de Tbto. Daarom pakt de Tbto deze week twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incL de jackpot van circa f 6S.000,-. -jyvxfA Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan... I vJ'Tv*-' MAASTRICHT (ANP) - Over een maand barst de carnavalviering weer los. Deze feestwinkel in Maastricht is klaar voor de verkoop van onder meer maskers. Aanstaande zondag wordt in de Limburgse hoofdstad de 2 prins carnaval gekozen. (foto anp> den versterkt. De onbekende ou ders eisen van hoofdofficier van justitie Blok excuses, omdat Justi tie de zaak zou hebben onderschat. Ook wensen de ouders op de hoog te te worden gesteld van de stand van zaken in het onderzoek. Tijdens de paasvakantie vorig jaar bleek dat 50 tot 60 kinderen met ontucht waren geconfron teerd. De recherche zette een team van 12 man aan deze zaak. Justitie in Groningen zal het on derzoek naar de ontucht met kin deren in Oude Pekela voortzetten. De vrees van de ouders van de kin deren dat het onderzoek binnen kort gestaakt zou worden is niet te recht, zo stelt de Groninger hoofd officier van justitie Blok in een re actie. Volgens hem heeft het onder zoek tot dusver nog weinig opgele verd, maar zijn er nog wel sporen die nog zullen worden nagetrok ken. Versterking van het recher che-team is niet nodig, omdat er voldoende politiemensen beschik baar zijn voor het onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3