'Heren, kan het wat meer crescendo na de laatste tel' Mislukken informatica-universiteit geen ramp Reportage Alternatieve opleidingen kunnen in behoefte bedrijven voorzien Amsterdamse politiekapel met opheffing bedreigd Geen middagdiensten meer door overlast op galerijen PAGINA 2 DINSDAG 12 JANUARI 1988 DEN HAAG - De Informatica Uni versiteit (IU>. bedoeld voor de ho gere en hoogste functionaris in het bedrijfsleven, zal er niet komen. door Marien van den Bos Dat werd vorige week besloten door de Raad van Toezicht van de ze universiteit in oprichting. Toch hebben de vergeefse pogingen van bedrijven en universiteiten om tot een dergelijke top-opleiding te ko men wel enig effect gesorteerd. Van de eerste teleurstelling beko men zegt projektleider G. van Wa- veren dat "alleen al door het initia tief voor de Informatica Universi teit de bestaande universiteiten zich meer op de markt zijn gaan richten". Er wordt volgens Van Waveren al gesproken van de 'on dernemende' universiteit'. De informatica-universiteit had een schoolvoorbeeld kunnen wor den van verregaande samenwer king tussen bedrijfsleven, over heid en universiteiten. Een zeer hoog gekwalificeerde informatica opleiding voor de manager die over zowel technische als organisatori sche kwaliteiten moet beschikken. Voor de gemeente Den Haag, die reeds twee miljoen gulden in het plan had gestoken, is de misluk king een doffe tegenvaller. De par ticuliere universiteit moest een be langrijke pijler vormen voor een hoog-technologisch centrum in het verpauperde Laakkwartier. De oorzaak van de mislukking is niet eenduidig. De initiatiefnemers uit het bedrijfsleven hebben niet meteen een beschuldigende vinger in de richting van de deelnemende universiteiten (Rotterdam, Delft en Leiden) gestoken, al klinkt in de woorden van Van Waveren (voor malig financieel directeur van IBM-Nederland) en A.A. Soete- kouw (NMB-bestuurder en beoogd voorzitter van de Raad van Toe zicht van de Informatica-universi teit) wel ergernis door over de bu reaucratie in het onderwijs. Ambitieus was het plan voor een aparte universiteit voor informati ca zeker. De opzet zou internatio naal worden, met een internatio naal docentencorps. Volgens Van Waveren bestaat iets dergelijks nog niet in Europa. De belangstelling voor samenwerking vanuit de Amerikaanse universiteiten toont dat ook aan gene zijde van de oce aan een tekort op dit terrein is. Nu dat plan is mislukt, zullen de (grotere) bedrijven zich op een an dere wijze met het academisch on derwijs in Nederland willen bezig houden. Van Waveren ziet voor het bedrijfsleven nog wel degelijk een 'klankbordfunctie' richting univer siteiten, die inmiddels bezig zijn - of gaan - met het opzetten van min der ambitieuze na- en bijscholings cursussen in de informatica voor academici. Ijskast Op de universiteiten van Gronin gen en Twente worden inmiddels minder ambitieuze 'pakketten' of 'modules' den. De faculteit voor bedrijfskun de in Rotterdam is iets dergelijks aan het uitwerken, terwijl volgens een woordvoerder van de Techni sche Universiteit in Delft soortge lijke plannen al 4 jaar in de ijskast liggen, waar ze nu zeker uitgehaald zullen worden. Minister Deetman (onderwijs) heeft inmiddels al aan gegeven dat de reguliere onder wijsinstellingen deze post-acade- mische vormen van onderwijs zul len moeten oppikken. Diverse andere universiteiten hadden al plannen voor 'informati- ca-pakketten' of waren zelfs bezig met de uitvoering ervan zonder dat zij daar extra subsidie voor te krij gen. Waarschijnlijk ligt hier een van de belangrijkste oorzaken voor het mislukken van de universiteit in Den Haag. De subsidiëring van de Rijksoverheid (12 miljoen gul den) werd via de Erasmus-univer siteit naar de IU gesluisd. Rotterdam zou moeten toezien of aan alle criteria, die voor acade misch onderwijs gelden, werd vol daan. Een complicerende factor was dat de mensen achter de IU ook internationale topdeskundi gen als docenten wilden aantrek ken. Dat kost echter geld. De sala rissen zouden veel hoger komen te liggen dan voor een professor aan een 'gewone' Nederlandse univer siteit. Het opstappen van prof. Wie- renga als lid van de initiartiefgroep vorige week getuigde enigszins van het getouwtrek achter de schermen. Wierenga is decaan aan de Rotterdamse bedrijfskunde-fa- culteit. Hij vreesde voor 'verm enging van belangen'. Afwachtend De schuld wordt niet alleen bij de verdeelde onderwijswereld ge zocht. Van universitaire zijde wordt vooral de geringe belangstel ling van het bedrijfsleven voor de degelijke, langdurige en kostbare cursus naar voren gebracht. Om binnen enkele jaren quitte te spe len zou de IU zo'n 150 cursisten per jaar moeten hebben, een aantal dat bij peilingen niet werd gehaald. Veel bedrijven namen een afwach tende houding in. De universitaire vertegenwoor digers bleken een en ander toch te riskant te vinden, terwijl Soete- kouw en Van Waveren bleven vol houden dat de aanmeldingen van zelf komen wanneer eenmaal zou blijken dat de cursus van een hoog niveau is. Aanvankelijk was er ove rigens sprake van een tweejarig programma, maar dit werd tot de helft ingekort. Ook een jaar zou volgens de critici te veel vragen van bedrijven. Die kunnen hun managers immers niet voor zo'n lange periode missen. Volgens een woordvoerder van de TU in Delft is er bij de bedrijven veel meer behoefte aan het perio diek bijscholen op specifieke ter reinen. De teleurstelling bij een aantal bedrijven dat van begin af aan de oprichting van de IU in Den Haag heeft ondersteund is vooral groot vanwege de vergeefse in-, spanning. Toch constateert ook het hoofd interne opleidingen van IBM-Nederland, Van Borkus, met tevredenheid dat "de universitei ten er inmiddels een schepje bo venop hebben gedaan". Al had IBM zeker mensen op de nieuwe opleiding kunnen plaatsen, gevolgen voor de eigen opleiding heeft het mislukken van de IU ech ter niet. IBM heeft intern 45 men sen in opleiding, veelal voor speci alistische functies, maar ook op het gebied van 'management-develop ment'. Zoals overigens de meeste grote bedrijven in Nederland der gelijke opleidingen hebben. Van Borkus wijst echter ook op het al gemene belang van een Informati ca Universiteit voor het totale be drijfsleven en dat is zeker ook in het belang van een grote automati seerder zoals zijn Kater Met de grootste financiële kater zit nu de gemeente Den Haag. De twee miljoen die de stad voor het ontwikkelen van de plannen ter be schikking had gesteld zijn nage noeg op. Anders dan het 'potje' van de ministeries van onderwijs en van economische zaken, dat maar voor enkele tonnen is aangespro ken. Terwijl de garantie van het be drijfsleven voor verliezen in de eer ste vijf jaar van de IU nauwelijks tot betalingen zullen hebben ge leid, aangezien er nooit zelfs maar een eerste jaar geweest is. Voor Den Haag vormde de Uni versiteit een onderdeel van de plannen voor de Laakhaven, waar naast een aantal high tech-bedrij- ven ook de Informatica Hoge school (HBO) gevestigd zal wor den. Volgens een woordvoerder van de gemeente gaan de andere plannen wel door en zal er de ko- mepde weken met de projektgroep gesproken worden over de moge lijkheid een deel van het geld dat voor de IU is uitgegeven terug te krijgen. Veel geld zal er echter niet te halen zijn en Van Waveren ver wacht het projekt dan ook binnen enkele weken definitief af te kun nen sluiten. draaien. Maar niet de toch al veel te krap gefinancierde politie. Bernard Scholten is behalve voorlichter bij de Amsterdamse politie ook nog de zakelijk leider van de Amsterdamse Politiekapel. Hij is er emotioneel onder. "Ik voel het alsof ze bij mij een vrucht af drijven", zegt hij en lijkt het te me nen ook. "Wie ook maar een beetje in de buurt van het orkest heeft ge leefd, weet hoeveel waarde de ka pel heeft. Wij zijn niet te beroerd om de grootste solisten te begelei den. Maar we spelen ook de sterren van de hemel in het bejaardenhuis, of op de binnenplaats van het Am sterdams Historisch Museum". Hoempapa Kritische opmerkingen over de beslissing van zijn politiebaas om de kapel van de begroting te schrappen, zal hij niet maken. Hij brengt zelfs zoveel begrip op voor het besluit, dat hij het tegenover de buitenwereld verdedigt. Maar hij is ook realist genoeg om te weten dat het zwaar zal worden andere geld bronnen aan te boren. "Daar moe ten we nu aan werken. Mensen die de kapel niet kennen hebben nog altijd het idee dat we oude mars muziek en hoempapa spelen. Maar we spelen het hele arsenaal, van klassiek tot populair". Dirigent Gerrit Fokkema, die ook nog het stokje hanteert voor twee mannenkoren in IJsselstein en IJmuiden: "Iedere hoofdstad m Europa heeft zijn eigen politieka pel. De meeste van die muziek korpsen zijn veel groter dan het on ze. Parijs heeft een kapel van bijna honderd man en in Brussel spelen er ook meer dan honderd muzikan ten. Dus zo bijzonder is het niet. Als we straks in plaats van poli tiekapel een soort gemeentekapel zouden worden is het me ook best. Stadskapel. Dat klinkt ook nog aar dig. En stadskapellen waren er al in de middeleeuwen". Fokkema heeft nog steeds goede hoop dat de kapel waar hij nu al Gerrit Fokkema voor zijn politiekapel tijdens de repetities. weer negen jaar voor staat, over eind blijft. Bernard Scholten is pessimistischer. "In het voorstel dat half februari in de raad bespro ken gaat worden staat nadrukke lijk dat als we naar Kunstzaken gaan, dat de politiekapel dan onder de zaaglijn komt. Dat is een ver zachtend begrip voor Geen Geld. Je moet, vind ik, de zaken wel reëel blijven bezien. Dat betekent voor minstens veertig man het einde van een muzikale loopbaan bij de politie". Oorlog Het begon allemaal voor de poli tiekapel in de donkere jaren van de Tweede Wereldoorlog. De muzi kanten uit de militaire bands wer den in de verschillende politie korpsen in de grote steden onder gebracht en vormden daar al snel nieuwe orkesten. Na de oorlog wer den die orkesten weer opgeheven en keerden de muzikanten naar hun vroegere militaire orkest te rug. In Amsterdam echter vond de toenmalige burgemeester het wel aardig om de politiekapel voort te laten bestaan. De musici werden voor de keus gesteld te blijven of naar hun militaire band terug te ke ren. Het overgrote deel koos voor de hoofdstedelijke kapel en daar mee was de Amsterdamse Poli tiekapel een feit. Officieel zijn de muzikanten in de kapel agent. Ze zijn ook als zo danig beëdigd. Maar evenmin als het burgerpersoneel hebben ze op sporingsbevoegdheid. Sterker nog, alleen bij optreden mogen de muzikanten zich in politie-uniform steken Ze komen en gaan in hun burgerkloffie. Hebben ze nooit genoeg van het gezeur van het publiek over hun uniform? Fokkema: "Er is hele maal geen gezeur. Blijkbaar*heb ben we geen van allen een smeris- sengezicht. Wat dat betreft ken ik nog wel een aardig voorbeeld. Tij dens de grote bouwvakstaking ja ren terug werd ik aangeschoten op het station in Rotterdam door een alcoholist die geld vroeg. Ik zeg hem dat zoiets belachelijk was om te vragen, omdat we immers staak ten. Kijkt die man me aan en zegt hoofdsschuddend: Jij bent geen bouwvakker. Jij bent artiest. Blijk baar straal je dat toch uit". Publiekskapel Als we de muzikanten mogen ge loven, en waarom niet, is de Poli tiekapel een echte publiekskapel. ■Het spelen van Amsterdamse volksliederen gaat de ex-conserva toriumklanten even makkelijk af als de begeleiding van Marco Bak ker in een klassieke omgeving. Vooral het operetterepertoire is een dankbaar repertoire in het zangminnende Amsterdam. Die operettedeunen zitten dan ook volop in in de muziekkoffer. Verstopt tussen In the Mood van Glen Miller, het dixielandrepertoi- re en New York New York, de Sina- AMSTERDAM - Wel een politie-uniform, maar geen en kele bevoegdheid om een bon te schrijven. De enige bonnen waarmee de 39 leden van de Amsterdamse poli tiekapel werken zijn consumptiebonnen. Maar ook die zijn schaars geworden, nu de bezuinigingswoede is los geslagen: Neerlands laatste politiekapel wordt met op heffen bedreigd. Terwijl hoofcommissaris Nordholt naarstig op zoek is naar sponsors, repeteert het orkest nog iedere dag in de politiesocieteit aan de Voorburg straat. "Ach, zolang ik ai speel wordt er gezeurd over de opheffing van de kapel. Op een gegeven moment weet je niet beter. Als je beseft dat we daarmee in het rijtje Kleine Ko medie en Hoofdstadoperette pas sen. dan zou je cynisch kunnen zeggen dat we blijkbaar toch er kenning hebben gekregen". De saxofonist pakt zijn koffer. De re petitie zit erop. de stemming is be drukt. Op de koffer tussen alle stic kers ook die van de politie. Vigilat ut Quiescant. Hij waakt opdat zij kunnen rusten. door Huub Klompenhouwer Dat politie-embleem dreigen ze kwijt te raken. De Amsterdamse politie is jaarlijks 2,5 miljoen gul den kwijt aan deze manier van re presentatie en dat is de hoofdcom missaris Nordholt net even teveel van het goede. Als die kapel dan moet blijven bestaan, dan moet kunstzaken maar voor het geld op De Amsterdamse Politiekapel in galatenue bij een galapremiere in de Amsterdamse bioscoop Tuschinski. tra/Lee Towers hit. Fokkema: is heel leuk om te ervaren dat het orkest helemaal geen is om als het publiek erom Tulpen uit Amsterdam te Terwijl we nu toch met inzet de begeleiding van violiste Vera Beths in Zigeunerweisen re peteren". Voor dit jaar is er voor de kapel nog niets aan de hand. De 2,5 mil joen staan nog in de begroting. Mocht halverwege de volgende maand de raad beslissen dat de po litiekapel onder kunstzaken moet vallen en inderdaad ook onder de zaaglijn zal verdwijnen, dan is het probleem hoe de 39 muzikanten hun ontslag moeten krijgen. Want het zit er niet in dat ook maar een enkeling van plan is de partituur voor een dienstfiets te ruilen. Op de repetitie in de politiesocie teit mag na de repetitie de stem ming somber zijn, tijdens die repe titie is er van een ongeinspireerde houding geen sprake. Fokkema weet wel waarom. "Muziek maken is toch zoiets als een therapie. Zo dra je speelt heb je het gevoel datje al het andere kan vergeten. Dan is alle aandacht er op gericht om zo mooi mogelijk te spelen". Tegelijk klinkt er toch iets door van een po- litiementaliteit. De aandacht van de muzikanten wordt nog altijd ge vraagd met de woorden "Heren", terwijl er toch ook een aantal da mes deel uit maakt van het orkest. "Heren, mag ik iets meer crescen do na die laatste tel?" De gereformeerde kerkeraad van Dokkum heeft besloten de middagdiensten in de Ooster- kerk aldaar tijdelijk stop te zet ten omdat er te veel overlast is van de kant van jongeren op de galerijen. De middagdiensten worden voorlopig in een andere kerk gehouden, in de hoop dat de jeugd zich daar wat beter zal ge dragen. Ds. Bcuke Terpstra - die bin nenkort naar Rijnsburg vertrekt - vertelde, dat de middagdien sten al jaren een trefpunt voor Dokkumer jeugd zijn. De kerke raad heeft steeds meer de indruk gekregen dat de jongelui niet zo zeer voor de dienst komen maar veel meer voor elkaar. "Het wil er wel eens heel roerig zijn", gaf ds. Terpstra toe. "Het is niet altijd trammelant op de gale rijen, maar toen het onlangs weer eens flink uit de hand was gelo pen, vond de kerkeraad het toch maar beter de nodige maatrege len te nemen". 'Uitmuntend idee'. In pro testantse kringen is positief gere ageerd op het door aartsbisschop Simonis aangekondigde Willi- brord-jaar (november 1989 tot november 1990). 'Een uitmuntend idee', zei se cretaris ds. W. R. van der Zee van de Ragd van Kerken. Voorzitter ds. E. Overeem van de gerefor- meerde synode acht een oecume nische injectie waar alle bis schoppen achter staan 'altijd welkom'. Onduidelijk is nog of het the- m^jaar voornamelijk vanuit de Rooms-Katholieke Kerk gestalte gaat krijgen. De hervormde se cretaris-generaal dr. K Blei: "Willibrord staat aan de basis van het christendom in Neder land". Volgens hem zou de Raad van Kerken het voortouw moe ten nemen. "Het zou niet juist zijn als de Rooms-Kathoheke Kerk zich als enige erfgenaam van Willibrord ging opwerpen. Wezenlijke verschillen kunnen in zo'n jaar wat meer op de ach tergrond raken". Van der Zee van de Raad van Kerken gaat er vooralsnog van uit dat 'een aantal facetten' van het Willibrord-jaar via de Raad van Kerken zal lopen. "Het is een goede gelegenheid om gezamen lijk stil te staan bij dé zendings opdracht van de kerk" Lof van paus De paus heeft de Nederland se bisschoppen - die hun ver plichte vijfjaarlijkse bezoek aan Rome brachten - geprezen om hun beleid voor meer eenheid binnen de Nederlandse kerk en tussen deze kerk en de wereld kerk. Hij noemde daarbij de op richting van nieuwe priesterop leidingen, de pastorale brieven over euthanasie en oecumene en de persoonlijke contacten met parochies en kerkelijke organi saties. Vooral hun benoemingsbeleid kreeg de instemming van de paus. "Dat garandeert de ge loofsgemeenschap, dat belang rijke functies worden vervuld door personen op wier geloof men kan vertrouwen". Maar te gelijk hield de bisschop van Ro me zijn broeders voor, dat een volledige eenheid in de Neder landse kerk nog heel veel inspan ning vraagt. Ontkerkelijking, tegenstellin gen binnen de kerk, onverschil ligheid van velen, vooral van jon geren, en onvoldoende mede werking van theologen en ande re intellectuelen, dat zijn - vol gens de paus - de problemen waarvoor de bisschoppen staan. Ook noemde hij het 'negatieve beeld' dat de media ophangen van kerk en geloof. De paus had goede woorden voor de 'voorzichtige pogingen' om tot een vruchtbaar gesprek te komen met kritische groepen "die zich dreigen te verwijderen _van de volledige eenheid". Hij vroeg de bisschoppen een hoge plaats te geven aan het gezins pastoraat en door te gaan met versterking van het karakter van het rooms-katholiek onderwijs en verbetering van het cateche tisch onderricht. Godsdienstles sen mogen niet alleen maar alge meen godsdienstig onderricht of maatschappijleer bieden. Een waarschuwing liet de paus horen ten aanzien van pastorale werkers en werksters. Zij moe ten geen tweede geestelijkheid worden. "Hun taak moeten zij vervullen op basis van gedegen theologische vorming en diepe leken-spiritualiteit". Verontrust toonde de kerkleider zich over wat hij noemde de 'verburgerlij king van het kloosterleven in Ne derland'. Kloosters moeten niet een soort alternatieve kerk wor den, toevluchtsoord voor wie problemen heeft met standpun ten van de bisschoppen". De paus erkende, dat bis schoppen in concrete situaties verschillend kunnen handelen. Maar ze moeten wel blijven stre ven naar 'waarachtige en diepe collegialiteit'. Dat kan door sa men te bidden en te vieren. toespraak tot de paus bevestigde kardinaal Simonis, dat de verschillen binnen de kerk én in de kring van de bis schoppen een obstakel zijn voor een slagvaardig beleid. Maar de bisschoppen laten zich door de verdeeldheid niet ontmoedigen. "Saamhorigheid onder de gelo vigen is een veeleisende taak, die dagelijks om vernieuwing en be kering vraagt". Moker Leiden. Morgenavond (woensdag) om half 7 is er weer een radio-uitzending van 'Mo ker', het media-overleg van ker ken in Rijnland (op kabel 88.1 FM en op 105.7 FM). Onderwer pen zijn: de actie 'Kerkbalans' (gesprek met H. Marck van hel kerkelijk college van beheer in Leiderdorp), orgelsymposium van de Stichting Vrienden van de Pieterskerk in Leiden (gehou den op 9 januari) en de winkel voor tweedehandskleding 'Be gijntje' onder de toren van de Hooglandse kerk in Leiden. 'Moker' zendt uit elke tweede en vierde woensdag van de maand. Leiden. De evangelist D. Steenhuis uit Nij verdal zal de ko mende maanden in Leiden een viertal lezingen verzorgen onder de titel 'Toekomst voorspellen, zin of onzin?' Ze worden gehou den in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat op de vrijda gen 15 januari, 12 februari, 11 maart en 15 april, steeds om 8 uur. Van kwart voor 8 af is er sa menzang. Centraal in de lezingen staat het oudtestamentische bijbel boek Daniël. Komende vrijdag, 15 januari, behandelt Steenhuis het onderwerp 'De wereldmach ten'. Na een pauze met koffie kunnen vragen worden gesteld. Nadere inlichtingen kan de heer E. B. de Jong geven, Faljeril- straat 2, 2334 CM Leiden, 071- 175383. Zoeterwoude. De Raad van Kerken in Zoeterwoude stemt deze en volgende maand de oe cumenische catechese-avonden af op het onderwerp 'vrede, ge rechtigheid en het behoud van de schepping', waartoe de We reldraad van Kerken heeft opge roepen in verband met een in 1990 te houden wereldconferen tie. Morgenavond spreekt mr dr. A. W. Kist over 'Het christelijk le ven als culturele ongehoorzaam heid'. De avonden zijn in 'Ons Huis', Kosterpad Zoeterwoude-dorp, telkens om kwart over 8. Hervormde Kerk: beroepen te Barneveld C. van de Scheur Nederlangbroek; aangenomen naar Avezaath vicaris J. Kool Kerk-Avezaath, de benoeming tot geestelijk verzorger van 'Hui ze Schotanus' te Heerenveen E. Chr. Poepjes Zwijndrecht. Ongewenst gescheiden. Overal wonen wel echtparen die gedwongen gescheiden zijn om dat een van de partners in een verpleeghuis verblijft. Het gere formeerd Centrum voor Zending en Diakonaat en de hervormde Generale Diakonale Raad berei den voor deze echtparen een va kantieweek voor, "zodat ze ook weer eens samen uit kunnen zijn". De week is van 26 maart tot 2 april in het (goed aangepaste) Roosevelthuis in Doorn. Er zal daar ook deskundige hulp zijn om samen te bespreken hoe mensen hun leven, gezien de om standigheden. zo goed mogelijk kunnen inrichten. Voor nadere inlichtingen en inschrijving kun nen belangstellenden zich wen den tot het Roosevelthuis. Oude Arnhemse Bovenweg 5,3941 XN Doorn, 03438-15214.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2