ffiddink en Dorjee blijven Protesten tegen Cash SpoorPtTV Is er een aantrekkelijker spaaivorm mogelijk dan de Spaarselect-rekening? De Spaarselect-extra-rekening. £an de De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. DINSDAG 12 JANUARI 1988 SPORT PAGINA 17 PSV ziet af van verbintenis met Michels EINDHOVEN (GPD) - Het nieuws dat Rinus Michels vol gend seizoen niet naar PSV zal gaan, overtrof de toch op zienbarende tijding dat de trainers Guus Hiddink en Hans Doijee hun contract bij de lijstaanvoerder met twee jaar hebben verlengd. Tijdens de persconferentie in het noodonderkomen naast het Phi- lipsstadion gaf voorzitter Jacques Ruts opening van zaken omtrent het afketsen van de sinds afgelo pen zomer voor de hand liggende transfer. „Wij wilden een contract- duur van vier of vijfjaar, terwijl Mi chels slechts een termijn van maxi maal twee jaar accepteerde". De flirt tussen de huidige bonds coach en PSV ontstond tegen, het eind van vorig seizoen. Michels wilde van zijn KNVB-contract af en PSV zag in hem de juiste man voor de vacature van technisch di recteur. Een vacature die was ont staan door het vertrek van Hans Kraay naar aanleiding van een ern stig meningsverschil met Ruud Gullit. De KNVB hield Rinus Mi chels aan zijn verbintenis, omdat opvolger Thijs Libregts niet zonder grote financiële offers bij zijn werkgever Aris Thessaloniki kon worden losgeweekt. Continuïteit Alles bleef bij het oude, maar de overtuiging dat Michels na het Eu ropees Kampioenschap zijn wijk naar Eindhoven zou nemen, leefde alom in de voetbalwereld. Tot gis teren. „Een dergelijke functie", al dus voorzitter Ruts, „verlangt een op continuïteit gerichte en derhal ve langdurige contractduur. Het is een waarde toevoegende functie. Michels zou de totale verantwoor ding over de technische kant heb ben gekregen. Hij zou de eindver antwoording dragen over de selec tie van het eerste elftal, de scou ting, de samenstelling van die se lectie en de uitbouw en kwaliteits verbetering van ons voetbalinter- naat". „Het is een functie", verduide lijkt Ruts, „waarvoor een inwerk- periode van zeker een half tot een jaar zou gelden. Michels wilde een tweejarige verbintenis. Concreet zou dat inhouden dat op het mo ment dat de technisch directeur goed en wel was ingewerkt, we weer moesten uitkijken naar een eventuele opvolger. Bovendien zijn de contracten met Guus Hid dink en Hans Doijee met twee jaar verlengd. Een en ander zou hebben betekend dat in 1990 de verbinte nissen met de hele technische staf van PSV zouden aflopen. Een krankzinnige situatie". Rinus Michels koos volgens de PSV-praeses wel voor de functie, maar was tegen de contractduur. Daarop ketste afgelopen zaterdag na diverse gesprekken de zaak af. „De vacature van technisch direc teur is daarmee vervallen", aldus Ruts. „Michels was geknipt voor die taak en volgens PSV de enige die invulling eraan zou kunnen ge ven. Hij valt af, dus hebben we de taak verdeeld over het drieman schap Kees Ploegsma, Guus Hid dink en Hans Doijee. Die formule werkte het laatste half jaar al goed. Natuurlijk zal er wat aangepast moeten worden in de exploitatie sfeer en zullen ook lange-termijn- zaken opgepakt dienen te wor den". Verdeling Manager Kees Ploegsma zal over enige tijd in elk geval worden bij gestaan in zaken die de exploitatie sfeer betreffen. Ploegsma: „Er komt iemand bij die zich gaat be zighouden met alle activiteiten rond de nieuwe tribune, waaraan nu wordt gewerkt. PSV groeit enorm en ook ik kan niet langer werken dan zeven dagen. In de toe komst kan ik me weer meer met voetbal bezighouden. En dat is nog steeds mijn grootste hobby". Niet alleen Kees Ploegsma had vrede met de nieuwe situatie. Ook Guus Hiddink en Hans Dorjee zien de contractverlenging en de oplos sing die uit de bus is gekomen met betrekking tot de verdeling op technisch vlak als erkenning voor hun werk in het afgelopen halfjaar. Toen de stoel van Hans Kraay be gin van dit seizoen leeg bleef, sloe gen beide trainers de handen ineen om de dreiging de verantwoording over het eerste elftal te verliezen het hoofd te bieden. Een plaats in de kwartfinales van Europa's be langrijkste bekertoernooi en een ongeslagen reeks van zeventien wedstrijden in de eredivisie waren het resultaat. „Er moest niet worden ingegre pen in de succesformule Hiddink- Dorjee", zegt Ruts in dit verband. Met andere woorden, de verant woording in de coaching zou, los van de eventuele komst van Mi chels, bij Guus Hiddink blijven. Een situatie die van de zomer nog geheel anders lag. Toen ging men er bij PSV van uit dat Michels ook de eindverantwoording over het eerste elftal en de opstelling zou krijgen. Verantwoording „De situatie is in dit halfjaar ver anderd", vindt Guus Hiddink. „Praten over een overwinning, zo ver wil ik niet gaan. We hebben ge werkt en bewezen dat het mogelijk is in de huidige constructie te func tioneren. Ik ben sportman en als zodanig wil je het hoogste berei ken. De verantwoording over het eerste elftal van PSV bijvoorbeeld. Die verantwoording ligt bij mij. Als Rinus Michels was gekomen, was die verantwoording ook bij mij ge bleven. Daarover hadden we dui delijke afspraken kunnen maken". Een situatie als destijds tussen Hans Kraay en Jan Reker wordt nu in elk geval vermeden. Reker deed tijdens de wedstrijd de coaching, Kraay zat als verantwoordelijke op de tribune. Binnen de kortste ke ren leverde dat de grootste tram melant op. „Ik ben er nooit bang voor geweest", zegt Guus Hiddink. „Er werd altijd al veel meer gepraat over de ophanden zijnde aanstel ling van Rinus Michels dan over de wedstrijd die net was afgelopen. Ik heb me daarin altijd afstandelijk opgesteld. Als Michels zou zijn ge komen in de functie zoals die nou omschreven was, had ik er geen probleem mee gehad. Op die basis hadden we wel kunnen samenwer ken. Hoe lang en hoe goed, dat kun je niet vooruit bepalen. Ik heb thans een goede verstandhouding met mijn vrouw en mijn hond; dat kan over een half jaar heel anders zijn". ADVERTENTIE Geen minimuminleg. Rentepercentage 4,7 5% per jaar. Vrij opneembaar tot f 5.000,- per kalendermaand. Opnamen kontant. Geen minimuminleg. Rentepercentage 5,25% per jaar. Vrij opneembaar tot f 2.500,- per kalendermaand. Opnamen kontant. Wie voor iets kostbaars spaart, moet zich het nodige ontzeggen. Toch kan het gebeuren dat u opeens tegen een aantrekkelijke aanbieding aanloopt. De Spaarselect-rekeningen van de Nuts- spaarbank bieden u dan alle financiële vrijheid die u nodig hebt om het leven te veraangenamen. Bovendien is er geen minimuminleg vereist en krijgt u toch een hoge rente. Bij de Spaarselect-rekening is dat 4,75 pro cent, terwijl u de vrijheid houdt om per kalender maand 5.000 gulden op te nemen. Let wel: zonder moeizame overboekingen, zonder boete. Alleen wanneer u meer wilt op nemen, wordt er over het meerdere 1% retourrente ingehouden. Bij de Spaarselect-extra-rekening krijgt u zelfe een rente van 5,25 procent en kunt u desgewenst, zonder restrikties, per kalendermaand 2.500 gulden opnemen. Over het meerdere wordt 1% retourrente ingehouden. Mocht u nog twijfelen welke spaaivorm van de twee voor u het aantrekkelijkst is, v raag dan gerust - vrijblijvend - advies bij de Nutsspaarbank. Waar u in ieder geval zeker van kunt zijn, is dat de Spaarselect-rekeningen net zo aantrekkelijk aijn als de zaken waarvoor u spaart. nutsspaarbank De nieuwjaarsbijeenkomst van de Leidse Sport Federatie, dit keer in het clubhuis van de wie lervereniging Swift, was weer zo druk bezocht dat velen met een staanplaats tevreden moesten zijn. Het evenement is even gezel lig als nuttig (met de uitreiking van de Leidato-prijs als hoogte punt), omdat bestuurders van al lerlei verenigingen in ontspan nen sfeer eens met elkaar van ge dachten kunnen wisselen. Maar als je een groot deel van de avond moet staan, is dat niet zo leuk. De LSF mag zich daarover wel eens gaan beraden. Swift treft geen verwijt, de wielervereniging had de zaak goed georganiseerd. Het probleem is, denk ik, dat geen clubhuis een dergelijke schare nog goed kan huisvesten. Dan maar een accommodatie gezocht buiten de sportwereld? Daar ben ik ook weer niet voor. Er moet maar eens over gepiekerd wor den. Jan de Wolf heeft zich ontpopt als de beste prijsuitreiker in de geschiedenis van de Leidato- prijs. Vooral de toon van zijn conference was weer hoogst ver makelijk. Een soort parodie op een ouderwetse 'sprekerd'. Maar ik handhaaf mijn bezwaar tegen de jury dat er te veel prijzen en prijsjes worden uitgereikt: tien hoofdprijzen en tien aanmoedi gingsprijzen. Daarmee devalu eer je de uitverkiezing. Vijf hoofdprijzen lijken mij meer dan voldoende. Op de nieuwjaarsbijeenkomst werd ook de Blessure Preventie Bokaal (hierna te noemen BPB, want ik breek er mijn tong op) van het Sportmedisch Adviescen trum uitgereikt. Een nieuwe prijs. (Steeds meer onderschei dingen deinen mee op het succes van de Leidato-prijs, na de Jop- pensz-prijs nu ook de BPB) Die BPB is ongetwijfeld reuze goed bedoeld en Ad van Houdt van het Sportmedisch Advies Centrum hield ook een prima verhaal over de materie, maar met die prijs weet ik toch niet goed raad. Wat zijn nu precies de criteria en hoe kom je er achter wie wat doet? Ik dank de hemel op mijn blote knietjes dat ik voor de BPB niet in de jury zit. Pries De voorzitter van de LSF, Carl Pries, hield een korte toespraak, waarin de nodige verbolgenheid was gelegd. Zo riep hij bitter dat er zes jaar na het opheffen van de Sportstichting nog altijd geen nota voor de Leidse sport op de middellange termijn is. Te gek om los te lopen, noemde hij het. Ik begreep dcCt niet zo goed. Als de gemeente (in feite de Dienst Sport en Recreatie) niet met zo'n nota op de proppen komt dan maak je hem als LSF zelf, je roert de trom en je gaat er politiek de boer mee op. Er gebeurt dan in elk geval iets. De LSF gaat toch niet met zijn armen over elkaar zitten? Na afloop van de prijsuitrei kingen heb ik er nog met Pries over gepraat. Hij bleek nogal te leurgesteld over de samenwer king met de gemeente. ''Beleids adviezen worden ons soms op zo'n korte termijn gevraagd dat we moeite hebben om het met de vereiste zorgvuldigheid te doen. We hadden ons dat anders voor gesteld". En wat de sportnota be treft, verzuchtte hij dat de LSF daar op den duur wel toe zou moeten overgaan. "Eenvoudig is het niet. We hebben geen appa raat achter ons, we hebben alle maal ons werk en de meesten van ons zitten ook nog in het vereni gingsleven". Duivesteijn Ik heb over die zaak ook Jan Duivesteijn van Sport en Recrea tie aangeschoten en van dat ge sprek ben ik bepaald niet vrolij ker huiswaarts gekeerd. Ik zal het maar even boud (en voor ei gen rekeningzeggen: als morgen de LSF ter ziele gaat, zal Sport en Recreatie daar niet wakker van liggen. Men kan het zonder de LSF ook wel af Wat goed is voor de sport in Leiden wordt bepaald door wethouder Tesselaar (PvdA) en directeur Duivesteijn (PvdA); de rest (inclusief de ge meenteraad) telt niet echt mee of gelooft het wel. Nogmaals: het is mijn conclusie van de gesprek ken met Pries en Duivesteijn. Is de Leidse sport daarmee slecht af? Zo eenvoudig ligt de zaak niet. Met zijn rigoureuze manier van besturen heeft Tesse laar voor de Leidse sport veel tot stand gebracht wat anders wel licht in eindeloze praatpartijen zou zijn verzand. En Duivesteijn is buiten kijf iemand die hart voor de Leidse sport heeft behal ve voor tennis dan, waarover hij spreekt alsof we nog in 1958 le ven). Juist omdat hij meer wil zijn dan een formele ambtenaar heeft Duivesteijn menige met problemen worstelende vereni ging een helpende hand kunnen toesteken. Men moet hem daar dankbaar voor zijn. Die waarde is hier niet in het geding. Maar ik ben wel de mening toe gedaan dat de Leidse sport méér moet zijn dan een één-tweetje tus sen de directeur Sport en Recrea tie en de wethouder. Ooit ben ik er voorstander van geweest dat de Leidse Sportstichting werd opgeheven, omdat ik dat maar een raar, ondoorzichtig lichaam vond. Van de scheiding tussen particuliere sport en gemeentelij ke dienst verwachtte ik een helde re situatie, een duidelijk zicht op de besluitvorming. Die duidelijk heid is er nu inderdaad, maar niet van het soort dat tot opge wektheid stemt. Familievete Als Gullit in Milaan bij de hoekvlag uitglijdt over een gras polletje weten we daar meteen al les over. Want uit Hilversum spoedt Evert ten Napel zich dan naar Italië om de graspol close in beeld te brengen en de terrein knecht te interviewen. Maar van sporten die niet zo aan de weg timmeren, hoor je alleen bij toe val wat voor prachtige zaken daar spelen. Neem het short-track schaat sen. Studio Sport gaf er zondag avond enkele magnifieke beelden van. Bij de dames (nou ja dames) bleek die sport te worden beheerst door twee families: de Ossendrij vers en de Velzeboeren. Die na men alleen al - uitermate ge schikt voor een streekroman vol agrarisch leed en broeierige lus ten. Op de 1000 m veroorzaakte een der Velzeboertjes volgens de jury een valpartij. Ze werd later ge diskwalificeerd. Intussen ging een der Óssendrijvertjes van dat incident totaal uit de bol. Ze ge droeg zich in elk geval alsof ze rijp was voor het dwangbuis. De vijandigheid tussen de families was zo voelbaar datje er bijna te genaan kon leunen. Een verslag gever vroeg bezorgd aan een Vel- zeboertje (het kan ook een Ossen- drijvertje geweest zijn) of de vete voor het WK nog wel kon worden bijgelegd. Het meisje antwoord de verbaasd: "Maar het is al ja ren zo tussen ons De toon had iets van: "Bemoei je er nou maar met mee, want het gaat juist zo lekker". Het is natuurlijk betreu renswaardig, maar ik vond het om te smullen. Als coach van de WK-ploeg zou ik onder het uitslaan van onge ëmancipeerde taal meteen in het Hollands Diep zijn gesprongen, maar voor de camera verscheen een lankmoedig tiep dat zijn schouders ophaalde en de dames alleen een beetje explosief noem de. Magnifieke man. Als sociolo gen, psychologen, psychiaters en ander afkeurenswaardig volk hem nu maar niet voor de poten gaan lopen. RUUD PAAUW Uittocht Nederlanders bij Australische Open MELBOURNE (AFP/ANP) - De inbreng van het Nederlandse ten nis is gisteren bij het begin van het toernooi om de Australische ten niskampioenschappen in Melbour ne fors gereduceerd. Slechts Mi- chiel Schapers en Menno Oosting bereikten de tweede ronde van het eerste Grand Slam-toernooi van het seizoen. Tom Nijssen, Marcella Mesker, Brenda Schultz en Karin Bakkum doorstonden de eerste proef in de nieuwe tennis-arena van Melbourne niet. Vandaag ko men de overige vijf Nederlanders in actie. Schapers leek een gemakkelijke dag te gaan krijgen. Hij had geloot tegen Ivo Werner. De onbekende Westduitser had zich via de voor- NHV geeft geen overschrijving LEIDEN - Ook het bestuur van het Nederlands Handbal Verbond heeft gisteravond besloten niet met onmiddellijke ingang overschrij ving te verlenen aan Marianne Bult en Christine Knigge van respectie velijk OSC en V en K naar Forehol- te in Voorhout. Het verbondsbe- stuur nam daarmee de beslissing over van de Afdelingen Groningen en Amsterdam, die vorige week al besloten geen toestemming te ver lenen. "Wij zien geen redenen om het beroep in behandeling te nemen", was de officiële, uiterst bondige, toelichting van de bond. De top- handbalsters mogen door die uit spraak niet eerder dan volgend sei zoen uitkomen voor het in de eer ste divisie spelende Foreholte, dat wordt gesponsord door Datateam. Dat bedrijf heeft tevens een over eenkomst met het NHV. Interna tional Bult kondigde in een eerder stadium al aan de uitspraak via een kort geding ongedaan te willen ma ken. Ontslag Lopez BARCELONA (AFP) - De direc teur van de organisatie van de Olympische Spelen in Barcelona, Antonio Lopez, is gisteren ontsla gen. Het organisatiecomité besloot de verbintenis met de functionaris te verbreken, omdat hij in staat van beschuldiging is gesteld wegens fraude. Als voorzitter van de Spaanse motorsportbond zou Lo pez voor privé-gebruik geld uit fondsen hebben gelicht. ronden geplaatst voor het hoofd toernooi. Werner, via het plaat- singstoernooi tot de eerste ronde toegelaten, gaf zich echter pas na vier-en-een-half uur gewonnen in een verlengde vijfde set, nadat hij de eerste twee sets gewonnen had: 3-6, 4-6, 7-5, 6-3, 12-10. Oosting had minder werk met de op papier sterkere Fransman Thierry Tulasne. De Eindhovenaar won in drie sets: 6-2, 7-6 (6-0), 6-3. Oosting moet het in de tweede ron de opnemen tegen de winnaar van de partij tussen de als negende ge plaatste Zwitser Hlasek en de Au straliër Dyke. Schapers krijgt te maken met de Amerikaan Rostagno of de Zuidafrikaan Mül- ler. Nijssen kon slechts een set win nen van de Canadees Michibata. Diens landgenote McCann won vrij gemakkelijk in twee sets van Schultz. Voor Bakkum kwam te gen de Zweedse Lindström even eens in twee sets een einde aan haar Grand Slam-optreden. Mes ker won alleen de eerste set tegen de Australische Collins. Voor Hes ter Witvoet stond een partij tegen de Amerikaanse Schwartz op het programma. De 20-jarige speelster uit Driebergen moest zich echter terugtrekken wegens een ribbles- sure, die zij tijdens het toernooi in Sydney had opgelopen. Verrassingen waren schaars op de eerste dag. De als dertiende ge plaatste Amerikaan Annacone, nummer 31 op de wereldranglijst, verloor in vijf sets van de Frans man Potier. De langste partij kwam op naam van Noah en de on bekende Smith, afkomstig van de Bahama's. De Franse vedette won in vijf sets na vier uur en 51 minu ten. De beslissende set, waarbij het systeem van tie-break niet van toe passing is, eindigde met 16-14 in het voordeel van Noah. De vedet ten Navratilova, Evert en Lendl plaatsten zich vrij gemakkelijk voor de tweede ronde. Pat Cash moest het bij zijn eerste optreden in zijn geboortestad sinds zijn tournee door Zuidafrika ont gelden bij anti-apartheidsgroepe ringen. Een groep van dertig perso nen protesteerde tegen de deelne ming van Cash aan de open Zuid- afrikaanse titelstrijd in november. Aan de ingang van het vernieuwde National Tennis Centre waren de demonstranten actief met span doeken. Tijdens het duel tegen het Oostenrijkse service-kanon Mus ter, dat Cash won met 7-5, 6-1, 6-4, werden van de tribunes zwarte ten nisballen gegooid. Na deze actie werden de demonstranten uit het tennispark verwijderd. Michiel Schapers: ronde verder. (archieffoto AFP) DINSDAG 13.15-15.20 Did 1: ARD-Sporl extra: reportage van de vandaag gespeelde wedstrijden in de Open Australische Ten niskampioenschappen in Melbourne. 14.00-14.30 SKY: Motorsport News. 16 03-16.50 BBC 2: WK darts: vanuit Frimley Green. 21.00-21.30 BBC 1: A Question of Sport: sportquiz. 22.00-23.00 SKY: Nederlands voet bal, met eerste-divisiewedstrijden. 2230-22.35 SCH: Gillette Soccer 22 35-23.40 SCH: Australian Touring Car Championship. 23.00-23.15 SKY Paris to Dakar Rally Report. 23.10-23.40 BBC 1EK kunstrijden op de schaats (Praag). 23.15-00.15 SKY: US College Footto- WOENSDAG 13 15-15 20 Did 1 ARD-Sport extra: reportage van de vandaag gespeelde wedstri|den in de Open Australische Ten niskampioenschappen in Melbourne. 13 50-14 05 SKY Pans to Dakar Rally Report

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17