'Felle kleuren monument onacceptabel' Conflict over het personeelsbeleid nog niet opgelost Comité accepteert compromis EBR niet LDM gestopt met chlorering Met leren jack en een 'matje' grotere kans op hoge boete? DINSDAG 12 JANUARI 1988 8 Monumentenzorg wijst blauw en geel van pand Nieuwe Rijn af LEIDEN - De eigenaar van tasting van het monument. G. De een monument aan de Nieu- chef van de afdeling monu- t>:- - t j-mentenzorg, verklaarde dat de we Hijn in Leiden mag van kleuren waarin het pand geschil de Rijksdienst voor de Mo- derd is het historisch karakter van numentenzorg de voorgevel het monument verknoeien, van het pand niet in de kleu- Afbreuk ren blauw en geel schilde- De Rijksdienst voor de Monu. ren. Het pand moet in de mentenzorg spreekt in een brief voor dergelijke panden ge- evenwel een woord van waarde- bruikelijke pasteltinten ring uit voor de interesse die de ei- worden overgeschilderd. het^bm^n vSfklfurlp historische gebouwen. Over de vroeg 18de eeuwse lijstgevel zegt monumentenzorg echter dat het pleisterwerk van dergelijke gevels altijd wit of licht-oker van kleur was en dat kozijnen in licht-oker en ramen in donkergroen of wit ge schilderd werden. Harde kleuren als waarin het pand Nieuwe Rijn 29 thans geschilderd is kwamen in het verleden niet voor, aldus Monu mentenzorg. Het kleurgebruik was meer gericht op pasteltinten. Af wijking van het genoemde kleu renscala doet volgens de rijks- door Jan Rijsdam Enige tijd geleden ontstond nogal wat opwinding toen het betreffen de pand, met een 18de eeuwse lijst gevel en daaronder eeri fraaie win kelpui, in felle kleuren werd ge schilderd. Volgens de eigenaar van het pand gaat het thans nog om grondverf, maar hij zou graag een definitieve verflaag in ongeveer de- - zelfde kleuren aanbrengen. Het dienst dan ook afbreuk pand krijgt door het opvallend chitectuur - kleurgebruik een extra accent en wensl' het monumentale karakter komt daardoor veel meer tot zijn recht, vindt de eigenaar. De afdeling monumentenzorg van de gemeente is een heel andere mening toegedaan en noemt de verfbeurt een onaanvaardbare aan- de daarom onge- POLITIEK DEZE WEEK Donderdag 14 januari verga dert de commissie ruimtelijke ordening, openbare werken, verkeer en milieu in Het Gul den Vlies aan de Breestraat 125, kamer 23/24. Aanvang 20.00 Op de agenda staat onder meer de behandeling van be zwaarschriften tegen een bouwplannnetje aan de Van Vollenhovenkade. Voorts wordt de behandeling van het inspraakverslag Vrouwenkerk- plein voortgezet. In de commis sie kopit ook een voorberei- dingsbesluit aan de orde in ver band met nieuwbouw en her stelwerkzaamheden aan de Agaatlaan en directe omgeving. Zo'n besluit loopt vooruit op een definitieve opknapbeurt van de Agaatflat, verlegging van de weg en nieuwbouw van 30 huizen met 20 garages. De voor woensdag aange kondigde vergadering van de commissie sociale zaken en maatschappelijke aangelegen heden gaat niet door. De vraag of voor de schilder^ werkzaamheden een vergunning nodig is, wordt door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg bevesti gend beantwoord. De afwerking van de gevel dient in overeenstem ming te zijn met de architectuur en de kleuren zijn daarvan een wezen lijk onderdeel, meent de rijks dienst. Mochten de huidige kleuren ge handhaafd blijven, dan handelt de eigenaar van het pand in strijd met de Monumentenwet. De eigenaar worat daarom verzocht de defini tieve kleuren te kiezen in overleg met het Bureau Monumentenzorg Leiden en daarbij een keuze te ma ken uit het genoemde kleurensca la. Alvorens tot het schilderen van het pand over te gaan, moet de genaar een vergunning bij de rijks dienst aanvragen. Hard hoofd De eigenaar van het bewuste pand aan de Nieuwe Rijn, J. Lam- mers, laat desgevraagd weten nog niets over de reactie van de rijks dienst vernomen te hebben. Lam- mers zegt in een eerste reactie be reid te zijn tot overleg "als recht wordt gedaan aan ons verlangen iets leuks met het pand te doen. In de adviezen van de rijksdienst kan ik mij best vinden", aldus Lam- mers. "Onder de kleuren die zij voorstellen komen heel sprekende tinten voor. Dat is toch heel wat an ders dan wit en gebroken wit, zoals de gemeentelijke afdeling monu mentenzorg voorstelt". Lammers heeft een hard hoofd in de opstelling van de gemeente. "Ik heb de stucgevel van het pand voor veel geld opgeknapt", ver klaart hij. "De enige reactie van ge meentelijke afdeling monumen tenzorg is geweest dat zij de gevel LEIDEN - Een poging om het conflict tussen PvdA en WD over het personeelsbeleid van de gemeente op te lossen, is mis lukt. Beide collegepartijen ver schillen van mening over de wij ze waarop er meer vrouwen aan werk bij de gemeente kunnen worden geholpen. PvdA-wet- houder Van Dongen heeft de raad inmiddels een compromis voorstel gepresenteerd, maar WD-leider Van der Nat liet gis teravond weten hier niets in te zien. Ook het CDA wijst het voor stel van de hand. Enkele maanden geleden stemden WD, CDA en enkele PvdA-raadsleden een voorstel van het college af om mannelijke ambtenaren achter te stellen bij vrouwen wanneer er een vacatu re bij de gemeente vervuld moet worden. Van Dongen nam het met name de WD zeer kwalijk dat die partij haar emancipatie beleid onderuit haalde. Volgens het compromis dat zij een paar weken geleden aan de raad toe zond, mogen mannelijke ambte naren wel gelijktijdig met vrou wen solliciteren maar genieten de laatsten in alle gevallen voor rang. "Eerst mocht je als man niet solliciteren, nu mag je wel een brief schrijven maar wordt deze terzijde gelegd", legde een PvdA-raadslid het gisteravond in de wandelgangen uit. Zowel WD als CDA beschou wen de compromispoging niet als voldoende verbetering. "Het blijft zo dat je als mannelijke ambtenaar pas in aanmerking komt voor een baan wanneer er nergens ter wereld een vrouw voor die baan wordt gevonden", zei WD-raadslid Bakker gister avond schamper. CDA-leider Walenkamp dacht er net zo over en kondigde aan met een nieuw voorstel te komen. WD en CDA hebben samen te weinig raadszetels om het het college lastig te maken. Het hangt er van af of de dissidente PvdA-raadsleden hun wethou der voor de tweede keer voor het hoofd willen stoten. Als dat niet het geval is, haalt het compromis waarschijnlijk een meerderheid in de gemeenteraad. Dat moet over enkele weken blijken. Het pand aan de Nieuwe Rijn dat volgens Monumentenzorg moet worden geschilderd in pasteltinten, (archieffoto) in verwaarloosde staat mooier von den dan nu. Dat is toch een uit spraak die geen pas geeft. Maar goed, als de gemeente zich nu ook reëel opstelt dan denk ik dat we wel tot elkaar kunnen komen. Het is niet mijn bedoeling i verfbeurt tot bij de Raad uit te vechten". Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Antonia Alida Kim, dv. M. van der Bent en A.E. Koome; Rebekka, dv. J. Beeuwkes en M. Beute; Gideon Leonard Thomas, zv. i G.P. Gerwin, zv. a. van Dijk en C. van der Spijk; Esra, dv. V. Altinbas en D. Al- tinbas; Martijn, zv. D. van Duijn en J. Oudshoorn; Stephan, zv. D. van Duijn en J. Oudshoorn; Wouter Pieter, zv. L.J.M. Nieuwenhuis en M.A. van Bode- gom; Roy. zv. J.M.A. van Berkel en D. Matser; Alexander Comelis Johannes, J.P.M. Zuidhoek en W.C.M. Verka- Judith Helena, dv. I. Erades Roest; Sandjai Prashantkoemar, Gajadien en I. Basgiet; Floris Roderick, zv. A.M. van der Sluis; Sven Comelis, zv. C. Eberwijn en M. Tuin; Gerard, zv. W.G. de Lange en A.H. de Bruin; Kaj Piotr, zv. A.P. Bergman senhoff; Wilhelmine Antonia, dv. P.J. Lansbergen en M.E. de Goede; Soraya, H.C.W.M. Voorham Sabine Cornelia, dv. R. Aarssen Postma; Jennifer Esther, dv. C. Kulk i der Sluis; Julius Jacob Dirk, Debat over feministische rechtsorde LEIDEN - Ter gelegenheid van het feit dat het vernieuwingsproject 'Vrouw en recht' aan de Leidse ju- JenThomas Johannes^bertus^wPL. Bakker; Mathijs Carolus, zv. W. Bodde en M.J. Soethoudt; Jeffrey, zv. B.H.M. Velthuijzen en D.C. Milané; Philip, zv. C.A.M. Duijndam en A.M. van der Plas; Casper, zv. D. Oudshoorn en E. Winkel- - man; Dirk Willem, zv. D. Doldersum en K.Y. Weys- M. Kooijman; Mariska Nathalie, dv. W. T Vliet en P.H. Cramer; Albert-Jan, M.A. Pool en M.L. de Graaff; Murat, M. Cetin en S. Cetin; Richard, W.C.M. 24, vrouw; ii. spierenburg, geb. 7 sep. 09, geh. gew. met S. van Weeghel; C.M. Kat- german, geb. 30 nov. 13, geh. gew. met C. Bosch. j. Heijmans, geb. 14 dec. 1916, man; H. Vervark, geb. 11 juni 1911, man; H. Scheurwater, geb. 28 okt. 1913, echtg. van C. Chrispijn; A. Crama, geb. 4 juni 1911, man; H.M. Messnik, geb. 25 aug. 1923, echtg. van W.F. Eijtinger; N.A. van den Toom, geb. 12 juli 1903, man; R. Bardaa, geb. 21 dec. 1987, zoon; J.J. van Wissen, geb. 22 okt. 1918, echtg. van W.J. Hopman; Inspraak over bouwen in stadswijken LEIDEN - De gemeente houdt maandag 18 januari de eerste infor matie- en inspraakavond over de LEIDEN - Het wijkcomité Ste- venshofjespolder wil nog niet in stemmen met het compromisvoor stel van het Energiebedrijf Rijn land voor het conflict over de on derhoudskosten voor stadsverwar ming. Het comité vindt het voor stel van het EBR nog onduidelijk en incompleet. Bovendien vinden de Stevenshofbewoners dat het EBR-compromis ook moet worden gesteund door de andere partij in het conflict, de federatie van Leid se woningbouwverenigingen. Onduidelijk vindt het wijkcomi té waarom het EBR het vastrecht dit jaar met 93 gulden heeft ver laagd naar 244 gulden - na een her- berekening van de kosten voor stadsverwarming terwijl het energiebedrijf daarvoor altijd heeft volgehouden dat 337 gulden per jaar het minimum was. Het comité vraagt zich daardoor af of de bewo ners behalve de 196 gulden - waar over nu al jaren wordt getwist - ook nog een 93 gulden per jaar te veel hebben betaald. Verder heeft het comité onduide lijkheden bespeurd in de verdeling van kosten tussen huurder en ver nota 'Bouwen in bestaande Leidse wijken'. De avond gaat over de in de nota genoemde bouwplekken in Meerburg, de Rijndijkbuurt en de Professoren- en Burgemeesters- wijk, zoals de Roomburgerweg, station Lammenschans en de oude Lorentzschool. De wethouders Pe ters en Tesselaar lichten op de avond de plannen toe. De bijeen komst wordt gehouden in de aula van de Reinwardt Academie aan de Van den Brandelerkade 24a en be gint om 20.00 uur. huurder en vraagt het zich ook af of bewoners rente vergoed krijgen over het bedrag dat ze de afgelopen jaren te veel hebben betaald. Het comité voelt er weinig voor om een overeenkomst te sluiten, met het EBR om vervolgens te moeten verder twisten met de fede ratie. Dat zou betekenen dat ze de kwestie op twee 'fronten' moet uit vechten. Subsidie aan SBD door raad gehalveerd LEIDEN - De gemeenteraad is gis teravond akkoord gegaan met het halveren van de subsidie van zes ton aan de schoolbegeleidings dienst (SBD) met ingang van 1990. Het geld dat vrijkomt wordt be steed aan de bijscholing van leer krachten in het basisonderwijs en interculterele en emancipatie-acti viteiten op de scholen. Volgens wethouder Van Dongen (onderwijs) kan de bezuiniging op de SBD grotendeels gerealiseerd worden wanneer deze organisatie verhuist van de Latijnse school naar een passender kleiner onder komen. De individuele begeleiding aan leerlingen door de SBD is vol gens Van Dongen gewaarborgd. Het is niet de bedoeling dat er bij de dienst gedwongen ontslagen vallen. D66 was tegen de bezuini ging omdat de begeleiding hier door aangetast zou worden. W.A. Nell i Schie; Henriette, dv. H. de Rooij; Elin D. Hazelhoff en A.C.P.M hout; Martin Johannes, zv. H.J. Liefheb ber en M.J. Haarman; Meintje Christina, dv. W. Guijt en J.W. Scholten; Daniël, zv. H.A. de Jong en G. Poel; Sabrina, dv. J. Visscher en M. Zandbergen; Kimber- ley, dv. W.C.J. Zuidhoek en J. Lancas- den Berg üs, zv. M.F. Stoop L.M.L. Taggenb W.P.H. van Velzen en I.K. Ober; Linda, denEls- dv. J.J. Grimbergen en M.M.N. Sloof; Alicia, dv. J. Neuteboom en G. van Die- ridische faculteit met twee jaar n wordt verlengd, wordt op vrijdag Openga 22 januari aan de Leidse universi- h.J.A". teit een debat gehouden over 'Hoe- dv. H.J.A. zo gelijk? Op weg naar een feminis- roen Pieter, zv. P~. van Dijk en E.A.M. tische rechtsthèorie'. Noordover; Tugba, dy. A. Kayhan en R. Aan het debat nemen deel: mr. Kayhan; Sabine, dv. A.H. van der Lin- J.E. Goldschmidt van de Leidse JJJ.vmDon» n K.A. Hoek; Johannes Pieter Machiel, a der Kraan M. Gun- lissa SUvana, dv. B. van der Weijdén en Am- j. Bosman; Sebastiaan Edwin Mitchell, universiteit, tevens lid Emancipatie Raad; mr. ning van de universiteit v sterdam; mr. R. Holtmaat Leidse universiteit en mr. D. Pres- sers van de universiteit van Am- M B- Vlieland; Arendje Geertruida, dv, sterdam. Het debat wordt gehou- £.M. Ouwehand en M.H. Kloos; Jan Al Gehuwd: G.J. Oostindie en I.V.M. Koulen; J.H. Hoorn en C. van den Broek; H.W. de Water en J.M. Bonnet. Overleden: N. Zwanenburg, geb. 6 nov. 25, man; E. Reidel, geb. 25 sep. 02, geh. gew. met A.J. van Dijk; J. van der Zwet, geb. 19 jun. 05, man; L.F.H. Dijk en P.M. Prins; Fenne, Braun, geb. 2 feb. 23, man; M. van Dam, Dijk en P.M. Prins; Je- geb. 28 nov. 71, dochter; P.I. Ruben, geb. 26 jun. 46, e.v. A.J. van der Velde; A. Verstraaten, geb. 20 aug. 17, man; K. van der Ster, geb. 9 jan. 22, man; H. Pe tiet, geb. 15 feb. 59, e.v. S. de Jong; J.W. Borst, geb. 12 aug. 03, man; F.R. La- M.A.C. Bader; Kevin, N. Godé en M. Wendels; Bart Hilko, I. Wolters; And den in het faculteitsgebouw Hugo de Grootstraat 27 en begint om kwart voor drie 's middags. P.H. Hovenkamp bert Isidoor, G.A. van Uffelen; Marit Marlies, dv. A, van Delft en L.M.J. Couwenberg; Jan, zv. H.A. van Doren en M.N. Noorman; A.E. Vooijs; Me- kamp, geb. 18 jul 86, zoon; H. Trapman, geb. 11 sep. 21, geh. gew. met S. Hasper; A. van der Plas, geb. 3 apr. 29, e.v. M. van der Plas; J. Tazelaar, geb. 24 dec. 87, dochter; L.C. van der Graaf, geb. 6 nov. 26, man; J.C.K. Roodheuvel, geb. 30 apr. 23, man; W. de Jager, geb. 11 dec. 62, vrouw; H. van Zutphen, geb. 12 dec. 14, geh. gew. met F. Aarts; J.D. Schneider, geb. 26 jun. 07, geh. gew. met W. de Roo- de; M.P.T. Houdijk, geb. 17 jul. 29, e.v. LEIDEN - De Leidsche Duinwa termaatschappij (LDM) heeft eind vorige maand de chlorering van het drinkwater gestopt. De LDM was enkele maanden daarvoor be gonnen met het toevoegen van lichte doses chloor aan het drink water omdat wegens de te kleine winningscapaciteit het risico be stond dat het water verontreinigd zou raken met bacterieën. Het wa ter moest zo snel de filters passeren dat er kans was dat niet alle veront reinigingen eruit gehaald zouden worden. Inmiddels kan de LDM de vraag naar water weer aan. Directeur Ha- ijkens van de LDM verwacht dat er /ijkvereniging Aktief heeft overigens geklaagd over de kwali teit van het gechloreerde water. Aktief omschreef het drinkwater als bijzonder onsmakelijk. Ze vond het zelfs zo slechts, dat ze de LDM de suggestie aan de hand deed om gezinnen een schadevergoeding te geven. Haijkens heeft de wykvereni- ging inmiddels uitgenodigd voor een bezoek aan het drinkwaterlei- dingbedrijf. "We hopen dat de ze daardoor meer inzicht in en begrip krijgen voor de problemen van het bedrijf'. Overigens heeft de LDM, behalve van Aktief, niet of nauwe lijks klachten gekregen over de chlorering van het drinkwater. De problemen van de LDM wor den vooral veroorzaakt door het feit dat het bedrijf niet voldoende winningscapaciteit heeft in de dui nen. De duinwatermaatschappij heeft bij de provincie een verzoek ingediend de capaciteit uit te brei den. De provincie heeft dat ver zoek echter afgewezen. Volgens Haijkens dient de LDM deze week een beroepschrift in bij de Raad van State. Hij hoopt dat deze be- roepsinstatie binnen enkele maan den uitsluitsel geeft. LEIDEN - Bestaat klassejusti- tie? Het is nooit bewezen. Toch rees gisteren bij de kantonrech ter het vermoeden dat een ver dachte in een leren jack meer kans loopt op een hoge boete dan een vrolijk lachende studente. Ze zag er keurig uit, knikte vriéndelijk naar rechter Rigters en officier van justitie Van Ek. Het meisje had zonder rijbewijs gereden en was op de Langebrug gesnapt. Ze woonde in Kaagdorp en omdat haar moeder ziek was, was ze met het - ongetwijfeld tweede - wagentje boodschap pen gaan doen. Ze zei overigens wel te kunnen rijden. Bovendien had ze intussen haar rijbewijs ge haald. door Willem Spierdijk "U heeft voor u werd gesnapt, dus wel vaker gereden" vroeg verkeersschout Van Ek. "Wel ge reden, maar niet zo vaak hoor", stelde het meisje Van Ek gerust. "De normale boete is 200 gulden, maar in dit geval eis ik 150 gul den", sprak de verkeersschout op een toon dat hij dit meisje nu veel liever een Fanta gunde. "Ja, ik zie ook geen reden om er nog wat van af te halen", con stateerde de kantonrechter met spijt in zyn stem, "150 gulden dus". Mustang Cobra De volgende verdachte droeg een leren jack en had een matje in zijn nek„ het Mario-Beenkap- sel. Hij had zonder verzekering gereden in zijn Mustang Cobra, ook al niet het type voertuig waarin de rechterlijke macht zich pleegt voort te bewegen. De jongeman gaf wel toe zonder ver zekering te hebben gereden, het was een misverstand geweest. "Mijn vader regelt dit soort za ken, hij was vergeten te betalen. Ik rijd nooit zonder verzekering, zeker niet in zo'n exclusieve wa gen. Ik heb de zaak ook meteen na mijn aanhouding geregeld". Rechter Rigters wilde de me ning van Van Ek weten. "Blij kens het proces-verbaal hechtte ook de politie geloof aan het ver haal van de jongen", zei de rech ter. Van Ek zag echter geen enke le aanleiding om af te wijken van de standaard-eis in deze geval len: 600 gulden boete. De kan tonrechter toonde enige clemen tie en legde een boete van 400 gulden op. De volgende verdachte viel weer in de categorie gegoede bur gerij. Haar rijbewijs was verlo pen. Een maand voordat de gel digheid van het document was verstreken, had ze wel de papie ren om verlenging te regelen in huis gehaald. Juist toen kreeg ze het vreselijk druk op haar werk. En ze was oververmoeid geraakt. En toen was de regeling om rijbe wijzen te verlengen ook nog eens veranderd. Van Ek was wel gevoelig voor het betoog van de vrouw. "U had dus om twee redenen niet mogen rijden; u had geen rijbewijs en was oververmoeid", grapte hij nog. Het was geen reden voor een extra hoge straf. Integen deel. Schuldig zonder straf, vond hij. De kantonrechter was het daar mee eens. Machtiging Een garagehouder uit Leiden verscheen ook voor de rechter. Zijn vrouw moest eigenlijk ver schijnen, maar het leek de man beter als hij dit zaakje even zou opknappen. "Bent u gemachtigd door uw vrouw", vroeg de rech ter. "Nee, maar de wagen waar het om gaat, staat op mijn naam", al dus de Leidenaar. "Ja, maar u moet toch een machtiging hebben", vond Rig ters. Op dat moment stond zijn vrouw, die achterin de zaal zat, op en zei: "Ik machtig mijn man". Ook dat was niet volgens de regels. Rigters: "Als u er bent, moet u ook zelf voorkomen". De garagehouder was het hiermee niet eens en sputterde fel tegen. "Ik maak uit wat hier gebeurt", zei de rechter streng. De vrouw moest uiteindelijk haar zegje doen. De auto waarin ze reed was weliswaar niet ge keurd, maar ze was juist met een keuring bezig, ze wilde de rem men testen. Daajom waren er ook groene kentekenplaten op de wagen aangebracht. De rech ter kon niet anders doen dan me vrouw vrijspreken. Haar man genoot daarvan. Hij maakte een grote omweg langs de tafel van de rechter om met een pesterig 'goedemorgen he ren' de zaal te verlaten. FBI-hoorn Een Leiderdorper was aange houden met in zijn auto een zoge naamde 'FBI-hoorn', die overi gens niet op de accu was aange sloten. De hoorn was eigendom van een vriend van de Leiderdor- per. "Waar woont uw vriend", vroeg de rechter. "Hij zit in Zeist", zei de verdach te. "Woont-ie daar?". "Nee, daar zit-ie in de gevange- "Waar woont hij dan?" "Bij z'n ouders, maar hij zit nu in Zeist". "Ja, maar daar woont hij toch niet. Of heeft-ie soms levens lang? Waar woont hij?" "Ja, daar wil hij weg". "Daar heb ik niks mee te maken, waar woont hij". "In Leiderdorp". "Hè, hè, na zes keer vragen ben ik er achter". De dialoog droeg niet bij tot enige clementie voor de verdach te. "Volgens de wet is alleen al het in de auto hebben van zo'n hoorn al verboden", vond ver keersschout Van Ek. "Hoe zit het dan met alarminstallaties?" vroeg de verdachte zich af. Rech ter en verkeersschout wensten zich over deze vraag niet te bui gen. Met een boete van 55 gulden kon de verdachte de zaal verla ten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15