Nieuw raadhuis in Zoeterwoude Nieuwe affaire rond laatste stuk busbaan Oegstgeester ambtenaren alvast verhuisd 'Dit is het ergste dat we hebben meegemaakt" Voorstel om over te gaan tot nieuwbouw verzakkend pand Wassenaarse politie pakt autoradio-dieven na tip Morgen, woensdag 13 januari, rijdt tijdens de Leidse Kroegentocht, wederom de NZH-borrelbus langs de volgende route: gjt nÈyRêrarVIViï J) Medesponsor J1 JJ ff /g PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 12 JANUARI 1988 Moet kwestie openbaar of besloten worden behandeld? VOORSCHOTEN - De aanleg van het laatste, omstreden stukje busbaan bij de Voorschotense Karei Doormanlaan heeft tot een nieuwe affaire geleid. Moet het openbaar of besloten worden be handeld? Tot vóór de vergade ring van openbare werken, vori ge week donderdagavond, leek het erop dat raadsleden én om wonenden van de Veurseweg in alle openheid hun zegje konden doen voordat Voorschoten op nieuw rond de tafel gaat zitten met de provincie. Om half vijf's middags deelde verkeerswethouder J. Visser (PvdA/PPR) de uitgenodigde be woners echter mee dat het punt van de agenda zou worden afge voerd. Zijn CDA- en WD-colle- ga's hadden tijdens zijn ziekte beslist dat het achter gesloten deuren aan de orde zou komen, in de commissie bestuurszaken. En wethouder Visser verzette zich daar niet tegen. "Ik heb niet de gewoonte afspraken achteraf te annoteren", noemt hij dat om zichtig. In de commissievergadering die avond, wilden de vier politie ke fracties niets weten van volle dige beslotenheid. En voor het oog van zéér geinteresseerde Veursewegbewoners, werd een extra vergadering ingelast van de commissie voor openbare werken. In de openbare vergadering van financien, gisteravond, leek het erop dat de kaarten ondertus sen anders liggen. De kwestie moet allereerst in bestuurszaken worden behandeld "om af te tas ten waar Voorschoten staat, poli tiek gezien". Hoe dat daarna moet werd gisteravond niet dui delijk - zeker niet in het openbare deel van de bijeenkomst. Ook na een besloten deel was het niet al le aanwezigen duidelijk of het nog in openbare werken komt. Van haast bleek in ieder geval heel weinig. Volgens de wethou der openbare werken, Visser. D66-fractievoorzitter, J. Ai- kens, heeft maar één verklaring voor de opvallende gang van za ken: burgemeester en wethou ders willen het CDA "een politie ke afgang besparen". De grootste (college)partij heeft de afgelopen maanden met toenemend tam tam stelling genomen tégen de busbaan, maar zal waarschijnlijk moeten buigen voor het harde 'nee' van de provincie. Die pro vincie is hooguit bereid een stuk van de busbaan als parkeers- trook aan te leggen, maar zodra blijkt dat de busbaan niet aan zijn verwachtingen voldoet - moet het hele stuk tussen Karei Doormanlaan en Gouden Leeuw busbaan worden. Aikens: "Het CDA heeft mooi weer gespeeld tegenover de be woners van de Veurseweg, zon der de consequenties te trekken. Een voorstel heb ik nooit gezien. En nu moeten ze zich met stille trom kunnen terugtrekken". Met democratie heeft dit volgens hem niets te maken en hij gaat de vergadering bestuurszaken van vanavond extra kritisch binnen. "Ik weet niet of ik blijf', zegt hij. "En wanneer het niet meer in openbare werken komt, stap ik zeker op". OEGSTGEEST - In afwachting van definitieve besluiten over de huisvesting van de Oegstgeester gemeente-ambtenaren (totale nieuwbouw of een nieuwe, grotere dependance) worden er op korte termijn maatregelen getroffen om de ruimtenood in de ge bouwen in het Wilhelminapark het hoofd te bieden. ZOETERWOUDE - De vertrouwde aanblik van het Zoeter- woudse gemeentehuis zal in 1989 verdwijnen. Tenminste, als het voorstel van B en W tot sloop en nieuwbouw door de gemeenteraad wordt aangenomen. Het oude voorgedeelte dat uit 1870 stamt, bestond oorspronkelijk uit een woonlaag. Later is daar een verdieping bovenop gebouwd. Omdat het gebouw niet op heipa len staat, is de fundering al jaren aan het verzakken. In het gemeen tehuis zijn vele scheuren ontstaan. De ambtenaren zouden te kampen hebben met onaangename tempe raturen en tocht. Het gebouw is on voldoende geïsoleerd. Behalve deze gebreken voldoen de werkruimten niet aan de eisen van deze tijd. Volgens burgemees ter Houdijk is de werksituatie van verschillende ambtenaren die in dit oude gebouw werken, schrij nend. Sinds de aanbouw van het nieuwe gedeelte in 1976 zijn er acht vaste en acht part-timers bijgeko men. Ook voor de automatisering is extra werkruimte nodig. Uit al lerlei onderzoeken die de gemeen te heeft gedaan en uit vergelijkin- laat zich Uit de eerste reacties van de woordvoerder van de drie gemeen teraadsfracties wordt duidelijk dat sloop en nieuwbouw goed vallen in de Zoeterwoudse dorpspolitiek. Dat geldt in veel mindere mate voor het collegevoorstel over de uitbouw aan de achterkant. CDA-voorman Hogenelst is zeer terughoudend wat dat laatste be treft. Hij vraagt zich af of een wat efficiëntere indeling van de huidi ge achterzijde, in samenhang met een vernieuwde voorkant, niet af doende is. De christen-democraat denkt in tegenstelling tot B en W dat het Zoeterwoudse ambtenaren apparaat eerder zal slinken dan groeien. PZ-woordvoerder Ringersma gen met omliggende gemeenten (Oegstgeest bij voorbeeld, waar een vergelijkbare discussie is uit gebroken) zou blijken dat de Zoe terwoudse gemeente-ambtenaren er best wat meer vierkante meters bij zouden kunnen hebben. Om de huisvestingsproblema tiek het hoofd te bieden werd er eerst gedacht aan renovatie en een herindeling van het oude gedeelte. De hele fundering moet dan wor den vernieuwd, evenals alle kozij nen en isolerende voorzieningen. Kosten van zo'n operatie: 696.000 gulden. Niet meegerekend zijn kosten die moeten worden ge maakt als er onvoorziene proble men tijdens de werkzaamheden ri j- Óp voorstel van onder meer Pro gressief Zoeterwoude is ook gestu deerd op de mogelijkheid om het gebouw in zijn geheel te vernieu wen. Dat zou 865.000 gulden kos ten. Voordelen ten opzichte van re novatie zijn de besparingen op het onderhoud en lagere uitgaven voor energie. De plannenmakers heb ben becijferd dat in een nieuw ge meentehuis de energierekening 13.000 gulden per jaar lager kan uit vallen. Van belang in de vergelijkingen is ook de verplichte invalidenlift die in een nieuw gebouw eenvoudi ger zou zijn aan te brengen. Burge meester Houdijk noemt zelf nog als voordeel van nieuwbouw "de gro tere arbeidsmotivatie van het per soneel". Kiest de gemeenteraad voor nieuwbouw dan zal de aandacht zich richten op het dorpsgezicht en de mate waarin dat door een nieuw bouwsel wordt ontsierd. De archi tect die hierover zijn licht heeft la ten schijnen concludeert dat het oorspronkelijke gebouw zeer har monisch was opgezet. De verdie ping die er later bovenop is gezet heeft het beeld echter verstoord. Verder zouden zich in het gebouw geen gebeurtenissen van histo risch belang hebben voltrokken. Het oude raadhuis hoeft uit archi tectonische of plaatselijk histo risch belang niet tot in de lengte der jaren te worden behoüden, luidt de eindconclusie. Over de stijl van het nieuw te bouweiv raadhuis is nog niets be kend, maar eerste burger Houdijk meent dat het enigszins dient te herinneren aan wat er nu nog staat. De voorzijde dient in elk geval uit metselwerk te worden opgetrok ken. Met nieuwbouw is het ruimtege brek echter nog niet weggewerkt. Zo moet er nog plek worden gevon den voor de remedial teacher, de schoolarts en de logopediste. Ook willen B en W rekening houden met verdere vergrotingen van het ambtenarenapparaat. Om die rede nen stellen B en W voor om het ach tergedeelte van het gemeentehuis uit te bouwen. De kosten van deze meest vergaande "optie" bedragen drie miljoen gulden. Gaat de raad dezelfde geest uit. Het tekort aan werkruimte moet door een nieuwe voorgedeelte worden aangevuld, vindt hij. WD'er Mulder is nog niet aan een oordeel toe. Hij wil meer infor matie. Mocht er een nieuwe aan bouw aan de achterzijde komen, dan geeft zijn fractie de voorkeur aan één bouwlaag. Een aanbouw met een verdieping, zoals B en W willen, ziet hij niet zo zitten. Meest in het oog springend is het betrekken van het pand Rhijngees- terstraatweg 2 waar nu nog het ad viesbureau Geo Logic is gehuis vest. Dat pand is gemeentelijk ei gendom maar het huurcontract met Geo Logic loopt af. In de eer dere plannenmakerij was Rhijn- geesterstraatweg 2 één van de "op ties" om de huisvestingsproblema tiek op te lossen. Het geschikt ma ken van Rhijngeesterstraatweg 2 om het pand bij de huisvesting te betrekken bleek al gauw te duur. Bovendien was er het bezwaar van een "gedecentraliseerd gehuisvest ambtenarenapparaat". Van gemeentewege wordt er met nadruk opgewezen dat het gebruik van Rhijngeesterstraatweg 2 "een tijdelijke noodmaatregel is". De verwachting is dat de twaalf amb tenaren van de afdelingen bouw-, milieu- en energiezaken (nu nog ondergebracht in het bijgebouw in» het Wilhelminapark) hooguit twee jaar aan de Rhijngeesterstraatweg 2 zullen verblijven. Op het gemeentehuis zelf zal ook druk worden geschoven met bu reaus. Wethouder personeelszaken T. Kohlbeck (PvdA) spreekt van "reshufflingsplannetjes". Vooral op de afdeling sociale zaken zal er veel worden veranderd. Warmonder gewond bij ongeval OEGSTGEEST - Een 26-jarige au tomobilist uit Warmond is gister middag gewond geraakt bij een on geval op de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest. Ter hoogte van het marinecomplex verliet de man via een afrit de Rijksweg. De auto van een inwoner van Oegstgeest, die juist over de Haarlemmerstraat- weg reed, merkte hij echter niet op. Bij de botsing die volgde, raakten beide wagens total-loss. De War monder moest met hoofdletsel overgebracht worden naar het AZL. WASSENAAR - De Wassenaarse politie heeft gisteravond vijf Haagse autoradio-dieven gepakt, na een tip van bewoners van de Dirk de Raetlaan. Deze bewoners zagen de heren om tien uur rondscharrelen op de parkeerplaats bij hun woningen en gaven het kentekennummer van de auto door. De politie stelde direct een onderzoek in en kon de auto staande hou den op de Wiegmanweg, niet ver van het politiebureau. De auto werd be stuurd door een 20-jarige jongen en verder bevolkt door twee 16-jangen, een 18-jarige en een 19-jarige. Onder de voorstoel lag een autoradio en achterin de auto bevond zich een set gereedschap waar de heren geen ver klaring voor hadden. De Hagenaars werden hierop ingesloten en de politie ontdekte kort daarop dat de gevonden radio-cassetterecorder uit een auto aan de profes sor Molenaarlaan was gehaald. Een dag na de aanhouding zitten de vijf heren, die al eerder met politie en justitie in aanraking zijn geweest, nog steeds vast op het bureau. Volgens de regeling bij een zogeheten 'heterdaadje' mogen ze hooguit twee maal 24 uur ingesloten blijven, daarna zou de officier van justitie over een verlenging moeten beslissen. Een woordvoerder acht het on waarschijnlijk dat het zo ver komt: "Tenzij er nog meer vergrijpen losko men, natuurlijk". Oegstgeester vogelasiel poogt getroffen vogels van olie te ontdoen De olievlek die eind vorige week plots voor de kust van Zeeland en Zuid-Holland verscheen, lijkt inmiddels door de harde wind uiteen geslagen te zijn. Voor hele kolonies zeevogels is het leed echter niet te overzien. In het vogelasiel van Hans en Carla Raymaekers in Oegstgeest wordt met tientallen flacons afwasmiddel gepoogd de getroffen vogels van een vaak dikke laag olie te ontdoen. Een kwestie van slikken en doorgaan. Tot in de vroege uurtjes. REGIO - Hans Raymaekers van de dierenhulpdienst in Oegst geest heeft zich in een met olie besmeurde overall gehesen. "En nu meneer Dreesmann...", zegt hij met een brede grijns. 'Meneer Dreesmann' is een alk waarvan de veren schuil gaan onder een dikke laag olie. We hebben het ongelukkige beest samen met drie lotgenoten die middag in de dierenambulance opgehaald uit Katwijk. Het zit zolang verpakt in een tasje van een jubilerend warenhuis. door Jacques Koch Hans geeft de vogel Norit om de ingewanden schoon te krijgen en plakt de snavel af om te zor gen dat ze ook schoon blijven. Daarna begint de schoonmaakoperatie. Terwijl Hans de vogel boven een teil wa ter houdt, spuit zijn vrouw Carla een dikke laag citroenfris afwas middel over het aangetaste ve- rendek. Flink schrobben en lang zaam maar zeker wordt de alk ontdaan van de zwarte smurrie. Het ligt niet erg voor de hand om de gevederde slachtoffers van de geloosde olie met een af wasmiddel te reinigen. Maar Car la licht toe: "Je moet in dit vak vindingrijk zijn en gewoon alles uitproberen. Van garage-olie tot een biologisch voorwasmiddel. Verdrinken In het vogelasiel van de dieren hulpdienst voor de regio Leiden, gevestigd in een groot pand vlak naast het Groene Kerkje in Oegstgeest, gonst het van de be drijvigheid. Sinds zaterdag zijn in de 'wassalon', zoals Carla de schuur achter het huis noemt waarin zo druk wordt geboend, 44 vogels opgevangen en gewas sen. De beesten, waaronder zee koeten, futen en eidereenden, komen van de stranden in Kat wijk en Wassenaar. Noordwijk heeft zijn eigen opvangcentrum. Vrijwilligers zijn al dagen in touw om de aangetaste beesten te vangen en over te brengen naar Oegstgeest. Sommigen zit ten onder zo'n dikke laag olie dat alleen nog aan de vorm te zien is dat het om vogels gaat. Het vangen is vaak geen een voudig karwei. Hans: "Je staat geregeld voor joker daar. De mensen komen met honden het strand op en die beesten jagen de besmeurde vogels weer de zee in. Je ziet ze dan voor je ogen ver drinken." Carla stelt voor om de politie te vragen of ze niet met een geluidswagen het strand op kunnen. Maar Hans maakt een gebaar in de lucht. "Ach, dat heeft geen zin", verzucht hij. Hij twijfelt er overigens niet aan dat de jongens van de politie het ge- De asielhouder start een video recorder. In beeld verschijnt mi nister Neelie Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat, standvas tig in de harde wind op het Was senaarse strand. "De verant woordelijke moet hangen", zegt ze over het olie-drama. Daarna gooit de minister een stok door de lucht, waar een enthousiaste Labrador achteraan rent. Me vrouw Smit-Kroes blijkt notabe- ne zelf haar hond meegenomen te hebben. "Ik krijg er kromme tenen van", zegt Hans. Samenwerking Ook de beelden van de dieren arts die met een zogenaamde re- peteerspuit aan de lopende band getroffen vogels afmaakt, erge ren hem. "De beestjes hadden nog best schoongemaakt kun nen worden", mompelt hij. Heeft het zin om ze te redden? Hans: "Het ligt er aan hoe ze er inwen dig aan toe zijn. Dat er een dikke laag olie op zit, ach, dat gaat er wel af." Zelf heeft hij van de 44 vogels er uiteindelijk maar twee hoeven afmaken. Zegt: "Die had den zoveel rotzooi binnengekre gen dat hun darmen naar de knoppen waren." Twee andere vogels hebben zelf de geest gege- Via de radio moesten Hans en Carla horen dat er iets aan de hand was. Dat de dierenhulp- diensten en vogelcentra elkaar onderling waarschuwden, daar was geen sprake van. "De sa menwerking is onvoorstelbaar slecht", zegt Hans. "Ik weet niet waar 'm dat in zit. Er zijn zat plannen om er iets aan te doen. Stapels concepten geschreven. De open haard brandt er goed op en zo modderen we voort. Er ver andert niets. Als er eens een keer bij elkaar gekomen wordt, dan wordt er geruzied over een merk vogelzaad..." Hans zucht en steekt een grote sigaar op. De beesten die gered zijn blij ven voorlopig te gast bij de die renhulpdienst. Tot ze weer hele maal gezond zijn en het zeewater schoon is. Waarna ze boven zee zullen worden losgelaten. "Een kwestie van 'In Godsnaam, en daar ga je'. Je weet niet of zo'n beest hét dan redt. Maar de mees ten vangen wind en vliegen weg. Een heerlijk gezicht." Hans kan het zich van voorgaande gevallen herinneren. "Toch: dit is het erg ste wat we in ons 15-jarig bestaan hebben meegemaakt", zegt hij. Zijn vrouw knikt, vermoeid. Slikken Het schoonmaken van één vo gel kost ruim drie kwartier. Met een paar vrijwilligers zijn ze de afgelopen dagen tot vroeg in de ochtend in touw geweest. Van slapen is nauwelijks iets geko- mei). "Als je om vier uur 's nachts weer klaar bent met een exem plaar en er staat nog een doos vol te wachten, dan is het wel even slikken", geeft Carla toe. "Maar we gaan door". Inschatten kan hij het niet, maar volgens Hans zullen ook de komende dagen nog wel de nodi ge beestjes gebracht worden. En in een slechtere conditie dan nu het geval is. Hans: "Ze zullen af zwakken, niet meer kunnen eten, longontsteking oplopen... Er zwemmen nog honderden in de kustlijn en je weet niet of die ook besmet zijn". "De lui die dit geflikt hebben? Hans klemt zijn sigaar stevig tussen zijn lippen als hij nadenkt over een manier om ze te straf fen. Het antwoord is uiteindelijk weinig zachtzinnig. Maar Carla relativeert. "Goed te praten is het natuurlijk nooit", zegt ze. "Laat ze maar eens komen helpen met schoonmaken hier. Dan leren ze het wel af." 'Meneer Dreesmann' is aan het eind van de middag schoonge- schrobt. Tussen zijn lotgenoten kan hij van de schrik bekomen. Voor Carla en Hans Raymaekers en hun vrijwilligers wacht op nieuw een lange nacht. Station - Steenstraat - Prinsessekade - Breestraat - Steenschuuri - Douzastraat - Witte Singel - Noordeinde - Breestraat - Levendaal - Hooigracht - Haarlemmerstraat - Turfmarkt - Nieuwe Beestenmarkt - Station. rsjJTj -e? r_r^_r_ jj van <je LeicjSe Jazzweck J DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14