TAD LEIDEN JAZZWEEK Steeds NZH maakt geringe winst op het openbaar vervoer Whi Gemeentegarantie verlaagd tot 2 ton LEIDSCH DAGBLAD Cursus GAB voor vrouwen die de techniek in willen Vrouw (83) omgekomen s DINSDAG 12 JANUARI 1 Met nevenactiviteiten ruim twee miljoen LEIDEN - De busmaatschappij NZH heeft vorig jaar in totaal 59 miljoen reizigers vervoerd. Dat is hetzelfde aantal als het jaar daar voor. In de steden kreeg de NZH groter aantal reizigers te Ondanks het gelijkblijven van het aantal buspassagiers, heeft de vervoersmaatschappij vorig jaar een - geringe - winst gemaakt op het openbaar vervoer. In totaal werken. Die groei werd weer teniet boekte de NZH dank zij haar door een daling van het merciële nevenactiviteiten - tou- ringcarverhuur, busreclame en de bootdienst Enkhuizen-Stavoren - een winst van 2,3 miljoen. De om zet was gelijk aan die van 1986: 187 miljoen gulden. aantal buspassagiers. Overigens had de NZH in haar begroting al re kening gehouden dat de groei, die in voorgaande jaren merkbaar was, zich in 1987 niet zo doorzetten. onderwijs, bijvoorbeeld huishoud school, LEAO, MAVO of HAVO. Op 25 januari wordt een informa- de op leiding op het Centrum voor Be roepsoriëntatie en Beroepsoefe ning aan de Kanaalweg 141 te Lei den. Deze voorlichting begint om 9.30 uur en duurt tot 11.30 uur. Ge durende deze ochtend kunnen be langstellenden zich opgeven voor de opleiding. Voor meer informatie over de op leiding 'Vrouw en techniek' kan men contact opnemen met Coby de la Jtie of Hanny van Dijk (Vrouw en Werkwinkel Leiden), Breestraat 117, tel. 071-254892. LEIDEN - Het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden begint 22 fe bruari een opleiding voor vrouwen die belangstelling hebben voor een tie-óchtënd gehouden technisch beroep. Volgens het ar beidsbureau zijn de mogelijkhe den voor vrouwen om een tech nisch beroep uit te oefenen groter dan vaak wordt gedacht. Er komt steeds meer vraag naar vrouwen met een technische opleiding. Tijdens een oriëntatie op tech niek (20 weken, 5 ochtenden per week) kunnen vrouwen kennis ma ken met beroepen in de metaal, hout/bouw en elektrotechniek. De ze oriëntatieperiode omvat zowel een theoretisch als een praktisch gedeelte. Gedurende deze periode worden ook excursies naar bedrij ven gemaakt. Gedurende de oriëntatieperiode wordt duidelijk welke richting het meest aanspreekt en kan in overleg met docenten en begeleidster een keuze worden gemaakt voor een opleiding in de techniek. Mogelijk heden om deze opleiding parttime te volgen zijn aanwezig. Als de op leiding is afgerond, wordt bemid deld in het zoeken naar een betaal de baan. Omdat het werken van vrouwen in mannenberoepen de nodige weerstand kan oproepen wordt vrouwen als ze eenmaal een baan hebben de nodige ondersteu ning geboden. Directeur A.L.M.F. Testa van de NZH haalde tijdens zijn nieuw jaarstoespraak flink uit naar de plannen van het rijk om het aantal files terug te dringen. "Natuurlijk zijn die files een probleem", aldus Testa, "Maar om hoeveel auto's gaat het eigenlijk die per dag alle opstoppingen veroorzaken? Moe ten we voor die paar uur miljarden guldens uitgeven aan wegen, tun nels en railverbindingen?" "Het lijkt wel of de tegenwoordi ge problemen alleen kunnen wor den opgelost met geweldig dure ideeën. Ik ben ervan overtuigd dat met vrije busbanen, comfortabele bussen en passende tarieven een bijdrage aan de oplossing kan wor den geboden die nog geen kwart kost van de investeringen die an ders aan de infrastructuur moet worden uitgegeven". Testa concludeerde verder dat "de bus nog steeds als een zielig al ternatief wordt beschouwd. Daar doen we als NZH niet aan mee. Meer nog dan voorheen gaan we deelmarkten op eigen wijze bedie nen: belbussen op het platteland - een taxi-achtig vervoer dus - en comfortabele spitsbussen voor fo renzen. De marktsegmenten vra gen om een verschillende aanpak. We kunnen niet meer alleen met de gele twaalf-meterbussen de haltes langs. De klant vraagt om meer, om niet traditionele oplossingen. Daarmee moeten we ook voor het voetlicht komen", aldus Testa. De Bernard Berkhout's Swingmates dragen hun steentje bij aan deJazzmarathon in De V/aag Links Leiden: Morspoortbrug voor autoverkeer afsluiten De opleiding begint 22 februari. Er kunnen maximaal 14 vrouwen deelnemen. Aan de opleiding zijn geen kosten verbonden. Deelname is mogelijk voor vrouwen vanaf 21 jaar met enkele jaren voortgezet LEIDEN - Links Leiden vindt dat de Morspoortbrug voor het auto verkeer moet worden afgesloten. Hiermee kan een einde gemaakt worden aan het sluipverkeer in de Morsstraat en kan deze tot een aan trekkelijk autoluw fiets- en voet gangersgebied worden omge bouwd. Links Leiden heeft ver keerswethouder Peters een derge lijk voorstel gestuurd. Volgens de fractie van Links Lei den is de Morsstraat door het sluip verkeer en ladende en lossende vrachtwagens een gevaarlijke straat voor fietsers en voetgangers. Ook nu de Breestraat is afgesloten, blijkt de Morsstraat nog veelvuldig als sluiproute gebruikt te worden. Hieraan moet een einde gemaakt worden door de Morspoortbrug voor autoverkeer af te sluiten, vindt Links Leiden. Tegelijkertijd moet de straat op nieuw ingericht worden waarbij de doorgaande fietsroute in de straat blijft bestaan. Door de verkeerscir- culatie in de wijk aan te passen blijft het mogelijk dat laad- en los- verkeer bij de winkels in de Mors straat kan komen. Links Leiden wil de wijk ontsluiten via het Kort Galgewater en de Eerste Binnen vestgracht. Het voorstel wordt donderdag in de commissie ruim telijke ordening besproken. LEIDEN - De Jazzweek op maan dagavond is altijd lauw. In De Waag staat een groot aantal studen ten in groepjes met elkaar te praten terwijl Bernard Berkhout's Swing mates zich uit de naad staan te spe len. Het is een gebruikelijk tafe reel. Nadat op zondagavond het startschot is gegeven van de week die bol moet staan van de jazz, lijkt het alsof er sprake is van een valse start: alle deelnemers terug naar hun plaatsen! Het programma is op de eerste werkdag van de week ook een beetje mager. Alleen in café The Duke aan de Nieuwe Beesten markt speelt nog Hans Dulfer. In De Waag wordt na elk num mer braaf geklapt, maar daarbij blijft het dan ook. Het publiek gaat niet 'uit de bol'. Het is een kwestie van rustig een biertje drinken met jazz als muzikaal behangetje. En een beetje brallen, want dat doen studenten wel graag. Voor hen is De Waag weer eens iets anders dan een pilsje pakken in de sociëteit. Gesprekken over de komende ten tamens waaraan nog zo verrekte weinig is gedaan zijn de voornaam ste gespreksonderwerpen van de avond. Vooraan in De Waag zijn een paar rijen stoelen neergezet. Daar zitten mensen van wie verwacht mag worden dat ze inmiddels geen student i het gemak a hebbers van het eerste Redactie: Simone van Oriel en Melndert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Glorie Rond deze tijd wordt het voor middelbare scholen en scholen voor beroepsonderwijs weer be langrijk om zich aan het publiek te presenteren. Het is het jaarlijk se gevecht om de leerlingen. In de onderwijswereld geldt een keiharde regel: geen leerlingen, geen leraren. Een terugloop van het leerlingenaantal heeft tot ge volg dat de leerkrachten die er het laatst zijn bijgekomen ook weer het eerst kunnen vertrek ken. Een weinig aanlokkelijk vooruitzicht. Daarom doen scholen heel veel om positief in de publiciteit te komen om zodoende de aan dacht te trekken van ouders. Eén van de scholen die wel erg veel aan de weg timmert is De Noor- derwiek, een school voor Middel baar Dienstverlenings- en Ge zondheidszorgonderwijs (MD- GO). Morgen houdt de school een voorlichtingsdag met het thema Hollands Glorie. Leerlin gen laten zien wat ze onder meer op modegebied in hun mars he- ben. Hollands Glorie is ook de naam van een radioprograma van de AVRO. Laat nu gisteren de karavaan van de omroep - waar je zo goed zit - bij de school langs komen... Hollands Glorie is een populair programma op de zender Radio 3 dat wordt uitge zonden van 12.00 tot 14.00 uur. Miljoenen Nederlanders luiste ren tussen de middag naar het programma dat altijd op lokatie wordt opgenomen en live wordt uitgezonden. In het programma komen alleen Hollandse arties ten aan bod. De man die op de school zorg draagt voor de public relations, Wim van der Hoeven, weet niet meer wat er nu eerst was: het the ma of het radioprogramma. Niet dat het wat uitmaakt, want gis termiddag hadden de leerlingen het in ieder geval naar hun zin. En daar zal het de schoolleiding, naast de verkregen publiciteit, toch ook wel om te doen zijn ge weest. Glorie (2) Vlak voor het begin van de uit zending was de spanning te mer ken in de gymnastiekzaal waar het spektakel zich afspeelde. Groepen meisjes stonden gie chelend te wachten. Tien minu ten voor twaalf kwam presenta tor Krijn Torringaaa al in de uit zending om te vertellen wat er voor een sentatie te gebeuren stond. Nederlandse grootheden zoals Willeke Alberti, Ben Cra mer, Arie Ribbens, Frank en Mi- rella en The Dutch Boys maak ten volgens onze Krijn hun op wachting. "Het wordt met zoveel arties ten vanmiddag een gevarieerd gebeuren. Nu het bijna februari is, wordt het vanmiddag ook een beetje een carnavalsgebeuren. Ja, jongens maken jullie je maar op voor een spectaculair gebeu ren want hier zijn De Deurzak kers", aldus v/elbespraakte Krijn. Het jonge publiek wist wat hem te doen stond en juichte de kelen schor. In de inmiddels vol gepakte zaal deinde de massa driftig mee op de muziek. De stemming zat er goed in. Ook Dolf Brouwers, alias Sjef van Oekel, trad op voor de scho lieren. "Je speelt in Leiden nu wel een thuiswedstrijd hè, Dolf' vroeg Krijn. "Ja", beaamde Dolf, "ik heb al vaak opgetreden voor studenten". Het is maar dat je weet. Dolf play-backte er vervol gens lustig op los in een carna valskraker die iets met de ver vuilde Rijn te maken had. De scholieren vonden het prachtig. Ook het spelletje Toonje Ho ger, een vast onderdeel in het Hollands-Glorie-gebeuren, ont lokte veel reacties aan het pu bliek. Een scholiere moest met een grote koptelefoon op haar hoofd bepalen of een plaat al dan niet op de juiste snelheid draai de. Ondanks de aanwijzingen van haar medescholieren raadde ze het verkeerd. Een docente van de school deed het even later overigens niet veel beter, want ook zij liet de plaat iets te snel draaien. Zij greep echter de gele genheid wel aan om nog even re clame voor haar school te ma ken. Via een leerling, die bevriend is met een medewerker Van Hol lands Glorie, werd i het radioprogramma Noorderwiek kwam. Een gratis evenement dat evenwel een kar- revracht aan publiciteit met zich meebracht. De andere scholen in Leiden zullen vermoedelijk lik kebaardend naar het programma hebben geluisterd. Hekwerk Tientallen scholieren negeren een almaar langer wordend hek op de Plesmanlaan om langs de kortste weg, de nieuwe ingang van het AZL, hun school in de Kagerstraat en omgeving te be reiken. Dit tot wanhoop van de politie, want de pubers - en ook anderen - zorgen voor levensge vaarlijke situaties door een eind over de drukke autoweg te fiet- Maar daarmee is het verhaal niet af, vindt Jannie Koorn uit Alphen aan den Rijn. Ze werkt in de omgeving van de plek des on- heils en geeft volmondig toe ook altijd de kortste weg vanaf het station te nemen. "Als je de echte oversteekplaats neemt, ben je als voetganger helemaal overgele verd aan de auto's die daar maar langsrazen. Soms sta je halver wege het zebrapad en dan nog stoppen ze niet. Dan heb ik dus af en toe echt zin om met m'n pa raplu een lel op een auto te ge ven. Je kunt amper oversteken, ik sta er wel eens tien minuten te wachten. En dat is vooral met dat slechte weer van de laatste dagen een ramp. Ik wil maar zeggen: de politie wordt moedeloos van die eigenwijze fietsers, maar voet gangers worden moedeloos van die auto's". Het moet maar eens l worden. Met de voeten wordt op de maat van de muziek meegetikt en men neemt zo af en toe een slokje uit het plastic glas. Zij genieten zichtbaar van het soort jazz dat op dat moment wordt gespeeld. En dat is de traditionele jazz. Een oude dicussie, maar nog steeds aan de orde. Er zijn vreselijk veel soorten jazz, maar alleen be paalde stromingen komen aan bod. Te vrezen valt dat de nummertjes van Woody Herman, Beny Good man en Glenn Miller deze week we derom in grote overvloed over de jazzgangers in Leiden wordt uitge strooid. Wanneer komt daar nu eens verandering in? De klassiekers 'Saints' en 'Ice cream' zijn nog niet gespeeld, maar hoe lang zal dat nog duren? De va riatie is gezien het programma ook deze aflevering van De Leidse Jazzweek vrij gering. Het is alle maal 'oude' jazz wat de klok slaat. De liefhebbers van de moderne jazz hebben allang de moed opge- gevën en voelen zich in de kou staan. De toevallige passant zal dat alle maal niet opvallen. Zij komen voor de gezelligheid, maar die is er ver moedelijk pas op woensdag. Dan breekt zoals elk jaar de hel los: tij dens de kroegentocht. MEINDERT VAN DER KAAIJ Bestuur AZL stemt in met bezuiniging van 18 miljoen LEIDEN - Het bestuur van het Academisch Ziekenhuis heeft gis teren de door de directie voorge stelde begroting goedgekeurd. Het sein voor een omvangrijke bezuini gingsoperatie voor dit jaar staat hiermee op groen. In totaal zal 18,3 miljoen gulden moeten worden be zuinigd. Gedwongen ontslagen worden daarbij niet uitgesloten ge acht. De centrales van het overheids personeel van het Academisch Zie kenhuis, verenigd in het Opazl, hebben schriftelijk te kennen gege ven dat het personeel niet de dupe mag worden van het feit dat de di rectie tot nu toe niet in staat is ge bleken financieel orde op zaken te stellen. In hun brief van gisteren stellen de centrales weinig vertrou wen te hebben in de haalbaarheid van de voor 1988 voorgestelde maatregelen. Daarom wordt nog eens de eis herhaald dat met ge dwongen ontslagen geen genoegen zal worden genomen. De centrales hebben aangedron gen op een overleg op zeer korte termijn over een gedegen sociaal plan waardoor de nadelige gevol gen voor het personeel worden voorkomen en de belangen van het personeel veilig gesteld. Volgende week dinsdag beleg gen de centrales een informatieve bijeenkomst voor het voltallige personeel van het AZL. LEIDEN - De 83-jarige mevrouw A. Haasnoot uit Leiden is gister avond omstreeks zes uur om het le ven gekomen bij een aanrijding op de Kennedylaan. De vrouw wilde de straat oversteken toen een be stelbusje, bestuurd door een 57-ja- rige man uit Bennebroek en ko mende uit de richting van de Beet- hovenlaan, linksaf de Kennedy laan wilde inrijden. Volgens de automobilist was niet duidelijk dat de vrouw zou overste ken en deed zij pas op het laatste moment een stap naar voren. De automobilist kon de bejaarde vrouw niet meer ontwijken. De vrouw werd na het ongeval met hoofdletsel en buiten bewustzijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis waar zij in de loop van de avond overleed. Volgens de politie bestaat ondui delijkheid over de juiste toedracht van het ongeval. De politie zoekt dan ook getuigen. LEIDEN - De gemeenteraad heeft gisteravond besloten de maxi mum-prijs van woningen waarvoor gemeentegarantie kan worden ver kregen op twee ton te stellen. Het college, dat van plan was de grens aanmerkelijk lager vast te stellen, kwam op het laatste moment tege moet aan deze wens van WD en CDA. Deze partijen ging de tegemoet koming echter niet ver genoeg. Zij wilden de grens voor met name nieuwbouwwoningen veel hoger stellen. Een (progressieve) meer derheid van de raad vond echter dat wie een huis duurder dan twee ton koopt, het rentevoordeeltje dat gemeentegarantie biedt, niet nodig heeft. De nieuwe regeling voor ge meentegarantie maakt het kopen van een huis voor veel mensen duurder. Zo is de grens van ge meentegarantie voor nieuwbouw woningen verlaagd van 275.000 gulden naar twee ton. Kopers van Diefstallen bij Minerva vanaf 1978 LEIDEN - Het bestuur van de Leidse studentensociëteit Minerva heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van diefstal van geld en verduistering van goederen. Volgens het bestuur is de diefstal gepleegd tussen 1978 en heden en zou het gaan om een bedrag van circa 20.000 gulden aan geld plus een grote hoeveelheid drank en etenswaren waarvan de waarde niet bekend is. Een en ander zou aan het licht zijn gebracht'door een bedrijfsrecherchebureau. Zes per sonen die in dienst waren van de studentensociëteit worden ver dacht van de diefstal. bestaande woningen die ouder zijn dan 15 jaar (dat was 25 jaar) moeten het huis laten schouwen door de Vereniging Eigen Huis hetgeen cir ca 250 gulden kost. Bovendien zijn zij verplicht een taxatierapport te laten opmaken door makelaardij Proper uit OegstgeeSt en dat kost nog eens 225 gulden. Voor de eigen diensten rekent de gemeente 275 gulden. Het verkrijgen van ge meentegarantie kost deze groep kopers circa 750 gulden, een derde deel meer dan tot nu toe het geval Tesselaar zei gisteravond in de gemeenteraad dat de verplichting van het schouwrapport was inge geven door het feit dat makelaars die betrokken zijn bij de aan- en verkoop van de woning de kopers onvoldoende vertellen welke kos ten zij kunnen verwachten. Hij zei bereid te zijn na verloop van tijd te bekijken of het werkelijk nodig is huizen die ouder zijn dan 15 jaar te laten schouwen. De makelaars uit Leiden hebben woedend gereageerd op het voor nemen alle taxaties aan Proper te gunnen. Tesselaar was echter niet te vermurwen, ook al deden VVD en CDA daar alle moeite voor. Vol gens Tesselaar is het omwille van de duidelijkheid noodzakelijk dat de taxaties door dezelfde makelaar worden verricht. Zowel de fractie van de PvdA als die van Links Leiden waren ver deeld geweest over de maximum grens waaronder gemeentegaran tie kan worden verkregen. Gister avond in de gemeenteraad zege vierde de fractiediscipline en gin gen beide partijen unaniem ak koord met het voorstel van het col lege. De argumenten van WD en CDA dat gebleken is dat de ge meente bij duurdere woningen weinig risico loopt en het omwille van de doorstroming van belang is voor zoveel mogelijk huizen garan ties te verlenen, konden PvdA en Links Leiden niet overtuigen. -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13