Museumkunst tussen de etende hotelgasten 'Niet-confessionelen' praten met Warmondse basisscholen SBSiiBSI Overeenstemming over grondprijs 'Leerhoeve' 'Enorme doorbraak bij Volkenkunde' Man (63) valt van ladder Ondernemers helpen met solliciteren Warmond hoeft niet te onteigenen LEZERS OPGELET! FELICITATIE-BON KABELKRANT FELICITATIE-BON MAANDAG 11 JANUARI 1988 GIRO 646900 WASSENAAR - Om een Bali nees weekeinde in Hotel Wasse naar op te luisteren, heeft het Rijksmuseum voor Volkenkun de tien grote beelden beschik baar gesteld met een totale waar de van een halve ton. Ze stonden zaterdag en zondag in gangen en tussen etende mensen en op ta fels lagen folders over het muse um aan de Leidse Steenstraat. De general manager van het hotel, Martin C. Spaargaren, heeft het over een "enorme door braak: Met een museum is het vaak zo van: ja, nou nee. Dat kan niet. Het komt als iets stoffigs over". Dit weekeinde niet. Toen stonden de werken tussen de mensen, op een moment dat ze zich vermaakten. En Spaargaren merkte dat het werkte: "Het kreeg aandacht en je hoorde dat mensen, in een hele fijne sfeer, zeiden: 'Is dat in onze regio? La ten we daar eens naar toe gaan". De assistent conservator Indo nesië, Van der Wilk, zegt het iets voorzichtiger. In een tijd van te ruglopende bezoekersaantallen, wil zijn museum naar buiten tre den met de schatten. Dit door- braak-idee is geboren in een tijd dat het museum flink werd ver bouwd en slechts een deel van de collectie, een deel van de tijd1, te zien is. De directie heeft er inmiddels een beleid op afgestemd en zo kan het gebeuren dat wanneer de bloemenveiling van Aalsmeer enkele beelden uit Thailand wil, het museum een afspraakje maakt. Volkenkunde moet er wel zeker van zijn dat de werken "een beetje goed staan" en de verzekering vreselijke en minder vreselijke dingen dekt. Om het dieven niet te makkelijk te ma ken, leent het museum nooit kleine dingen uit. Die kunnen te gemakkelijk onder een jas of in een tas worden geschoven. Mooi In Hotel Wassenaar stonden enkele beelden van goden, een beeld van een danseres en een nauwkeurig nagemaakte tempel, waar voor de vruchtbaarheid van land en mensen wordt gebeden. Het museum had nog meer in de aanbieding, maar ruimtegebrek noopte tot voorzichtigheid. De mensen moeten wel rustig kun nen zitten en behoorlijk kunnen rondlopen. Bovendien had ook de Indone sische ambassade een pronkstuk beschikbaar gesteld: een twee meter hoge bouwwerk, dat nor maal in de hal van de ambassade staat. Dateren de contacten met de ambassade van jaren her, de directeur van Volkenkunde, pro fessor dr. W.R. van Gulick, kwam eind vorig jaar langs op een infor mele zakenborrel. Spaargaren: "Ik had in de hal aangekondigd dat we Bali-avonden willen orga niseren en Van Gulick, vroeg wat hij voor ons kon doen". Iets moois was geboren en de general manager hoopt dat ook andere bedrijven soortgelijke initiatieven zullen ontplooien. Dat kunnen hotels en restau rants zijn, maar ook bedrijven met aula's - groot genoeg voor een flinke brok kunst, een uit de kluiten gewassen museumstuk Met Balinese museumkunst op de achtergrond, drinkt assistent-manager A. van der Pol van Hotel Wassenaar (r), een slokje. <foto Henk Bouwman) of een ander werk uit de regio. De VW zou daarin kunnen be middelen, maar Spaargaren vindt het management van die organisatie niet altijd even sterk. "Men gaat dan wel de boer op met de kreet 'Leiden museum- stad', maar je kunt zo'n yell ook dood ódverteren zonder er ver der mee te étaleren", vreest Spaargaren. Zelf waakt hij er met heel zijn hart voor en heeft hü concrete plannen voor een Ja panse week. Het is leuk voor zijn bezoekers, het is leuk voor Vol kenkunde, het is leuk voor Lei den. En: "als het Leiden goed gaat, gaat het óns goed". Foto: Jos Donkers Filippijnse kinderen zoeken PLEEGOUDERS op-afstand terredes hOmmes VOORSCHOTEN Geboren: Madeleine Margareta Anna, d.v. M.H.P. Braakman-Riekert, Miranda Henriëtte, d.v. A.F. Riswick-Zonneveld, Johannes Willebrordes Antonius, z.v. J.A.J. VLnk-Duyvestijn, Jimmy Antho ny, z.v. E.J.G. Kievits-Heijdra. Vincent Gijsbert, z.v. J.P. van der Veen-Goudri- ADVERTENTIE Lezing Voor K&O Oegstgeest houdt Prof. Dr. Heieen Dupuis donder dagavond 14 januari in het Oegst- geester Gemeentecentrum aan de Lijtweg een lezing over medi sche ethiek. Centraal staat de vraag in hoeverre de medische wetenschap het recht heeft om menselijk leven te manipuleren. De lezing begint om 20.15 uur. Expositie In het Oude Raadhuis aan de Warmondse Dorpsstraat expo seert deze maand de kunstenaar Cees Landsaat. Te zien zijn schil derijen, tekeningen, gouaches en kleuretsen. Het Oude Raadhuis is iedere week geopend van woens dag tot zondag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Zaterdag al vanaf 11.00 Open huis De Christelijke Oratorium Vereniging "Exultate Deo" uit Voorschoten houdt dinsdagavond 12 januari een open huis in ge bouw "De Werf' aan de Voor- schotense Schoolstraat. Belang stellenden kunnen tussen 20.00 uur en 22.00 uur horen en zien hoe de vereniging haar voorbereidin gen treft voor een toekomstige uitvoering van de Matthaus Pas sion van Teleraann.' OEGSTGEEST - Een 63-jarige Oegstgeestenaar is zatermiddag met rug klachten overgebracht naar het AZL. De man was van een ladder gevallen die tegen zij'n woning aan de Oude Rijnzichtweg stond. Hij was bezig met het repareren van zijn dak. Door nog onbekende oorzaak begon de ladder te schuiven. De Oegst geestenaar kon zich aanvankelijk nog aan de goot vastgrijpen maar viel toch en kwam daarbij op de ladder, die de gropd al had bereikt, terecht. Algemeen bijzonder onderwijs betekent dat de katholieke basis school De Leerhoeve en de protes tants-christelijke basisschool Oos tergeest worden samengevoegd tot één onderwijsinstelling. Daarin is dan weer plaats voor verschillende geloofsopvattingen. De idee van dit soort onderwijs is feitelijk een alternatief voor een derde, openba re basisschool in Warmond. Hoe wel uit de teruggezonden ant woordformulieren van de vorig jaar gehouden enquête is gebleken dat een meerderheid hiervoor zijn voorkeur heeft uitgesproken, is ie dereen het er wel over eens dat voor drie scholen in het dorp geen plaats is. 1 april Toch hebben het bestuur van zo wel De Leerhoeve als Oostergeest te kennen gegeven niets voor een fusie te voelen. Onderhandelingen daarover lijken bij voorbaat vast te zullen lopen. Zo somber wil Van der Vooren niet vooruit blikken. Hij zegt: "We moeten gewoon eerst alle moge lijkheden met elkaar doornemen. Maar als de besturen vast willen blijven houden aan hun identiteit, komt er toch een openbare school om de hoek kijken". In dat geval zal bij de gemeente een verzoek tot openbaar onder wijs worden ingediend. Mits verge zeld van voldoende handtekenin gen van belanghebbende ouders en ingediend vóór 1 april van dit WARMOND - De grond die nodig is voor de integratie verbouwing van de War mondse katholieke basis school De Leerhoeve is bin nen. Na anderhalfjaar over leg zijn de gemeente en de eigenaar van die grond, bij de katholieke kerk aan de Herenweg, het eens gewor den over de prijs. De over eenstemming die nu is be reikt, is een mondelinge. De notaris zou bezig zijn met een voorlopige koopakte. LEIDERDORP - De Leiderdorpse Ondernemingsvereniging (LOV) is vorig jaar gegroeid met dertig le den en telt er nu zeventig. Dit werd duidelijk tijdens de nieuwjaarsbij eenkomst van de LOV. De LOV bestaat volgend jaar vijf jaar en viert dat in mei 1989 met een forumdiscussie. Op kortere ter mijn willen de plaatselijke onder nemers een sollicitatieproject voor schoolverlaters op poten zetten. In overleg met de middelbare scholen zullen de scholieren worden bege leid bij het schrijven van zulke brieven. De prijs is al die tijd het grote knel punt geweest. Burgemeester me vrouw Hendrickx heeft bij diverse gelegenheden duidelijk gemaakt dat zij, als de minnelijke weg een heilloze zou blijven, wel eens naar het middel van de onteigening zou moeten grijpen. Gemeentesecreta ris C. Zoetemelk zegt dat Warmond dat middel "inderdaad achter de hand heeft gehouden maar blij is dat het niet zo ver heeft hoeven te komen". De kloof die liep tussen de ge meente en de grondeigenaar was 30.000 gulden. Zoetemelk: "De ge meente heeft er nog eens 5.000 gul den bij gedaan maar geen stap ver der". Gemeentesecretaris C. Zoete melk verwacht dat de school na de bouwvak van 1988 met de integra tieverbouwing kan beginnen. De Leerhoeve heeft nu nog een hoofd gebouw aan de Endepoellaan en een dependance (De Hummel burcht) aan de Herenweg. De beschikking van het ministe rie van onderwijs is al een tijdje binnen en loopt af op 1 januari 1989. De "dead-line" is dus ge haald. Met de grondtransactie is in totaal 6.000 vierkante meter ge moeid. Duizend daarvan zijn be doeld voor de school, op de andere moet onder meer woningbouw worden gepleegd. De langdurige pnderhandelin- gen hebben volgens Zoetemelk tot een vertraging van een jaar geleid. Die vertraging heeft verder geen fi nanciële consequenties. LEIDERDORP - Bij een verkeersongeval op het Engelendaal in Leiderdorp is de inzittende van een personenau to licht gewond geraakt. De bestuurder van genoemde auto, een inwoner van Alphen aan de Rijn, verzuimde bij het afslaan voorrang te verlenen aan een automobiliste uit Leiden. Deze kwam juist vanaf de Persant Snoepweg het Engelendaal op rijden. Bij de botsing die volgde raakte beide auto's zeer zwaar beschadigd en moesten wor den weggesleept. jaar, moet de gemeente het dan wel opnemen in het scholenplan. Op name in dit plan, dat in augustus 1989 van kracht wordt, betekent dat de provincie financieel gaat bij springen. Zover is het echter nog niet. Van der Vooren benadrukt dat er in ie der geval tot midden maart zal wor den bekeken of een andere oplos sing niet tot de mogelijkheden be hoort. De datum 1 april lijkt bij het zoeken daarnaar als een soort pres siemiddel te kunnen worden ge hanteerd. Dat die '1 april-dreiging' de scho len uiteindelijk naar de onderhan delingstafel heeft gedreven, noemt mevrouw Vielvoye, voorzitter van de Stichting Katholiek Onderwijs, een verkeerde voorstelling van za ken. "De gemeente heeft de partij en uitgenodigd tot een gesprek en daar gaan we op in. Of de bespre kingen zin zullen hebben: ik weet nu nog niet wat de vraagstelling van onze gesprekspartners zal zijn. We nemen een afwachtende hou ding aan". De heer Verbeek, die optreedt als woordvoerder van zowel Oos tergeest als De Leerhoeve, geeft toe dat de gesprekken niet eenvou dig zullen zijn. "De marges van de discussie zijn niet verschrikkelijk groot. Als beide partijen echter al bij voorbaat niet van plan zijn wa ter in de wijn te doen, zouden we er niet eens aan beginnen". Is Verbeek bang voor de komst van een openbare school "Nee, waarom zou ik? Een derde school is volstrekt overbodig, af keurenswaardig en het gaat alle maal een hoop geld kosten. Maar G. Slingerland: ...onderhande len... (archieffoto) bang? Wij zijn wél de scholen die in Warmond al honderd jaar perfect functioneren. Dat moet nog maar eens gezegd worden". WARMOND - Voor het eerst in de slepende Warmondse onderwijs kwestie gaan de betrokken partijen rechtstreeks besprekingen met el kaar voeren. De voorstanders van algemeen bijzonder onderwijs in Warmond en de besturen van de twee plaatselijke basisscholen heb ben afgesproken elkaar op 4 febru ari aan de onderhandelingstafel te treffen. De gesprekspartners gaan bezien of en in welke vorm niet- confessioneel onderwijs in War mond mogelijk is. Volgens Piet van der Vooren, die samen met het oud-raadslid van Progressief Warmond Gerard Slin gerland een groep voorstanders van algemeen bijzonder onderwijs leidt, heeft het Warmondse college van B&W een brief verzonden waarin op de besprekingen werd aangedrongen. Tevens werd daar voor passende accommodatie toe gezegd. Verder mag de bemoeienis van de gemeente overigens ook niet gaan. Een CDA/WD meerderheid van de Warmondse raad heeft dit vorige maand tijdens de behande ling van de onderwijsenquète be paald. Protesten van de PW-fractie dat dit standpunt in strijd is met het collegeprogramma werden van de hand gewezen. Voordat de besprekingen begin nen, zullen de ouders die niet-con- fessioneel onderwijs willen nog minstens eenmaal bij elkaar ko men. "We moeten nog maar eens precies bezien hoe we de onder handelingen ingaan", aldus Van der Vooren. Met de Leidsch Dagblad Kabelkrant kunt u t.n.o. GRATIS een felicitatie richten aan familiele den. vrienden en kennissen in de nieuwe Kabelkrant-ru briek 'van harte' Per dag kunnen wij plm. 10 felicitaties plaatsen. Wie het eerst de felicitatie-bon inlevert, maakt dus de meeste kans op uitzending. Leidsch Dagblad Kabelkrant t.a.v. redaktle/felicltaties Witte Singel 1 2311 BG Lelden U kunt de bon ook persoonlijk komen afgeven of invullen aan de balie van het Leidsch Dagblad Niet-lezers betalen voor een felicitatie 25,- (incl. BTW). Voor inlichtingen (géén opgave), bel: 071-144941, tst. 221. 'van harte' - een felicitatie waard! Naam Adres: Woonplaats: Tel.: Datum plaatsing e:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9