'Ret' zet je weer op de rails Steun voor aanstellen van milieudeskundige Looncontrole in Boskoop Dierenvriend raakt te water Verbranding kerstboom in flatgebouw Vernielingen aan station door uitblijven Veldslag' Rijk en provincie betalen twee jaar lang salaris Twintig auto's bij vier kettingbotsingen Truckchauffeur overlijdt na botsing met streekbus MAANDAG 11 JANUARI 1988 Leidse psychologen helpen mensen met 'rationeel emotieve therapie' uit de put Sylvia Gho (links) en Yvonne Hartgers geven de cursus. "De mensen zien dat ze niet de enigen zijn die met soortgelijke problemen als zij zelf te kampen hebben". (Foto Jan Holvast). Twee Leidse psychologen leren angstige mensen om anders tegen het leven aan te kijken. Speciaal voor mannen en vrouwen die zich neerslachtig en gespannen voelen, hebben Yvonne Hartgers en Sylvia Gho een cursus opgezet hoe ze met hun problemen moeten leren omgaan. Een cursus van een week of tien die in gemengde groepen van zes tot acht personen wordt gegeven. Wekelijks komen de mensen zo'n twee uur bij elkaar om ervaringen uit te wisselen en te kijken of er verbetering is ingetreden. Rationeel emotieve therapie. Zo heet het verschijnsel. In Nederland nog vrij nieuw. De Amerikanen lopen er weg mee. De klinisch psychologen in Leiden ook. Want 'ret' helpt om de angstige medemens weer op de rails te zetten. door Jan Westerlaken LEIDEN - Stapsgewijs leren hoe geestelijk aangeslagen mensen zelf hun problemen kunnen overwinnen. Daar draait het alle maal om. Of het nu gaat om moei lijkheden op het werk óf geen ge sprek durven aanknopen in ge zelschap óf bang zijn voor een arts óf zich overbodig voelen als de kinderen het huis uit zijn óf niet alleen de straat op durven óf niet voor jezelf durven opkomen. Anders gezegd: mensen die geen contact meer hebben met de wer kelijkheid. Het maakt niet uit. Voor hen hebben de Leidse psy chologen Yvonne Hartgers en Sylvia Gho de cursus opgezet. Een cursus waarin hun wordt ge leerd zich wat losser tegenover de wereld op te stellen. Yvonne zegt: "Mensen stellen LISSE - Het rijk en de provincie betalen twee jaar lang de kosten van een milieudeskundige voor de duin- en bollenstreek. Die wordt binnen enkele maanden aange trokken om milieu-ambtenaren te adviseren en een goede samenwer king tot stand te brengen tussen de tien gemeenten in de bollenstreek. Dat zijn gedeputeerde J. Van der Vlist van Zuid-Holand en de mi lieu-wethouders van de tien ge meenten in de duin- en bollen streek met elkaar overeen geko men. De bestuurders hebben eind vo rige week voor het eerst met elkaar vergaderd over de milieuproble matiek. Dat gebeurde aan de hand van een rapport van het Bureau Berenschot. Het bureau heeft op kosten van het ministerie van vrom een onderzoek ingesteld naar de noodzaak van en de mogelijkhe den voor samenwerking op milieu gebied door de gemeenten die zijn aangesloten bij het Samenwer- soms hele hoge eisen. Zo hoog, dat daaraan met geen mogelijk heid kan worden voldaan. Zoiets als streven naar de sterren. Per fectie dus. Lukt dat niet, dan krijg je schuldgevoelens. Dan zie je dat de mensen allerlei lichame lijke klachten krijgen. Hoofd pijn, maagpijn, enz. Wat wij nu doen is hun laten zien dat ze aan de klachten zelf voor een belang rijke deel schuld hebben. We la ten ze ontdekken waarom ze zich nu zo rot voelen. Ja, we houden hun een spiegel voor. Op die ma nier proberen we te bereiken dat ze weer zichzelf worden". Behoefte aan zo'n cursus is er zeker, verzekert Sylvia. Dat is in middels wel gebleken. Nadat in Nijmegen de rationeel emotieve therapie van de grond werd ge tild, volgde Leiden. En ook hier wordt de sneeuwbal almaar gro ter. Er zijn huisartsen die hun pa tiënten naar Yvonne en Sylvia verwijzen. Op hun beurt houden zij de huisarts weer op de hoogte van de vorderingen die de pa tiënten maken, als dezen daar tenminste geen bezwaar tegen maken. Goed beeld Yvonne: "Als het goed is heb ben de artsen die hun patiënten verwijzen inzicht in de manier hoe wij te werk gaan. Bijeen aan tal van hen hebben we een vaste plek gekregen. Nog niet zolang geleden zijn we ook begonnen met het geven van cursussen aan hbo-opleidingen. Wat ons betreft houd je dat betrokken bij de din gen die in het veld gebeuren". De psychologen zijn van plan de cursus vier keer per jaar te ge ven. Een cursus waarin, zoals ge zegd, de deelnemers leren hoe zij met hun problemen moeten om gaan. Leren hoe ze die de baas kunnen blijven. Het klinkt mis schien vreemd, maar humor speelt daarin een niet onbelang rijke rol. kingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB). De instelling van een gezamenlij ke milieudienst wijzen de gemeen ten van de hand. Wel blijven grote gemeenten als Katwijk en Noord- wijk en in mindere mate Sassen- heim milieuonderzoeken uitvoe ren in opdracht van kleine ge meenten. Het Bureau Berenschot stelde vast dat een geregeld ambtelijk en bestuurlijk overleg over milieu kwesties noodzakelijk is. Daar naast zou het SDB twee tot drie zeer gespecialeerde milieudeskun digen in dienst moeten nemen, die werkzaamheden verrichten in de tien gemeenten. Rijk en provincie zijn bereid de eerste twee jaar de kosten van deze ambtenaren te betalen. "Dat is een mooi aanbod, maar na twee jaar moeten de gemeenten wel zelf de kosten betalen", waarschuwde me vrouw C.A.M. Saris. Deze War- mondse wethouder is bij het SDB belast met milieuzaken. "Voor drie Yvonne: "Lachwekkende situ aties vergeten mensen niet zo gauw. Je geeft ze op die manier iets in de hand waarmee ze zelf uit de voeten kunnen. Iets waar aan ze kunnen zien hoe moeilijk ze het zichzelf toch wel maken. Zodoende worden die mensen hun eigen therapeut". De eerste vraag waarop de psy chologen antwoord van de cur sisten willen hebben: Hoe voelt u zich? En vervolgens: Hoe zou u zich willen voelen? Die gedachte deskundigen hebben we geen geld. Bovendien is het nog onduidelijk of we na 1990 dezelfde deskundi gen nodig hebben als nu het geval is". Saris deelde mee dat daarom was besloten voorlopig één deskundige in dienst te nemen. Die ambtenaar moet de nu voorzichtig ontstane samenwerking tussen de tien ge meenten op milieugebied tot stand brengen. Daarnaast moet hij of zij gemeentelijke milieudiensten ad viseren over ingewikkelde zaken", aldus Saris na afloop van het be stuurlijk overleg. Het rijk en de provincie steken de komende twee jaar ruim ander halve ton in de verbetering van het milieubeleid in de duin- en bollen streek. Om binnen enkele maan den aan de slag kunnen, wordt een specialist in de arm genomen van een bureau of een milieudienst. Sa men met de ambtenaren bij de ge meenten moet binnen enkele jaren de achterstand in het verstrekken van hinderwetvergunningen wor den ingelopen, moeten bedrijven beter worden gecontroleerd en moeten eventuele vervuilde plaat sen aan het licht worden gebracht. Laat Zowel Saris als Van der Vlist ge ven toe dat in de duin- en bollen streek de zorg voor het milieu pas laat op gang is gekomen. In tegen stelling tot bijvoorbeeld de Rijn mond is vervuiling in de bollen streek niet te zien of te ruiken. Dat verklaart ook waarom de meeste bedrijven zonder hinderwetver gunning werken. Na de onthutsen de conclusies van Bureau Beren schot zijn volgens Saris al veel ge meenten aan het werk gegaan om bedrijven te controleren en ver gunningen af te geven. Van der Vlist streeft ook naar een betere samenwerking en af stemming van het beleid tussen de provincie en het SDB. Problemen zoals het gescheiden inzamelen en verwerken van bedrijfsafval kun nen alleen gezamenlijk worden aangepakt. Het aanstellen van een deskundige bij het SDB is volgens de provinciaal bestuurder slechts de eerste staD od die wee. wordt dan aan de werkelijkheid getoetst. Alvorens die vragen worden gesteld, wordt nagegaan of de mensen het niet vervelend vinden om direct met hun pro bleem of een stukje ervan op de proppen te komen. Praktijk Wat leren ze de cursisten al zo? Yvonne Hartgers vertelt dat ze de mensen laten zien hoe die angstige, gespannen gevoelens nu eigenlijk tot stand komen. Zo BOSKOOP - De industrie- en voe dingsbond CNV controleert vol gende week hoe het personeel bij boomkwekers in Boskoop wordt betaald. Aanleiding voor deze con trole is een onderzoek van het mi nisterie van sociale zaken en werk gelegenheid waaruit is gebleken dat 25 tot 30 procent van de werk nemers in de agrarische sector wordt onderbetaald. De bond vermoedt, dat ook in de boomkwekerij misstanden bij de beloning voorkomen. dra ze daar inzicht in hebben, worden trucjes geleerd waarmee ze die gevoelens te lijf kunnen gaan. Hoe die in het dagelijks le ven kunnen worden toegepast om het onbehaaglijke gevoel uit te bannen. Een voorbeeld. De psycholo gen hebben een man op cursus gehad die niet voor zijn mening durfde uit te komen. Zich in zich zelf terugtrok met alle gevolgen van dien. Die man, vertelt Yvon ne, stapt nu bijvoorbeeld rustig LEIMUIDEN - Een truckchauf feur van wie de identiteit van morgen nog niet was vastgesteld en bekendgemaakt, is vanoch tend vroeg om het leven geko men bij een frontale botsing in Leimuiden tussen zijn vrachtwa gencombinatie en een streekbus van Centraal Nederland. Op de Herenweg tussen Ku- delstaart en Leimuiden reed de vrachtwagen in de richting van een lingeriewinkel binnen om een bh voor zijn vrouw te kopen. Hij gaat naar feestjes en toont lef. Yvonne: "Het heeft hem veel opgeleverd. Die man heeft een totaal ander uiterlijk gekregen. Hij sluit zich niet meer af met zijn problemen. Op zijn werk wordt hij veel meer gewaardeerd. Krijgt nu wat meer dingen naar zich toe geschoven dan voor heen. Ja, die man is echt behoor lijk opgebloeid na het volgen van die cursus". Een ander voorbeeld is een vrouw die niet alleen de straat op durfde. Na een paar weken werd ze met opdrachten naar huis ge stuurd. Nog voor dat de cursus was afgelopen, kwam ze er alleen naar toe. De eerste keren moest ze worden gebracht. Wat later legde ze bezoeken af en durfde met vakantie. Opdrachten Opdrachten uitvoeren. Op drachten die helemaal op cursist zijn afgestemd. En op niemand anders van toepassing zijn. Daar in ligt de kracht. Opdrachten die zij thuis moeten herhalen. Oefe nen is van groot belang. Bij de af- sluiting van de cursus krijgt ie dereen informatie mee naar huis waarmee hij of zij zichzelf in evenwicht kan houden. Sylvia: "In die informatie wor den de meest belangrijke punten van de cursus vermeld. Zoals hoe de mensen zich goed kunnen houden en hoe ze moeten hande len als het de verkeerde kant op dreigt te gaan. Een vervolgcur sus kan ook. Als aansluiting op de basiscursus. De nadruk digt dan heel sterk op de praktijk. In Nijmegen heeft een dergelijke cursus geleid tot het oprichten van een zelfhulpgroep". Zodra de groepen zijn gefor meerd is de eerste taak van de psychologen de mensen op hun gemak stellen. Ze vragen de deel nemers aan de cursus slechts een Leimuiden niet voldoende aan de rechterzijde van de weg, waar door de combinatie botste op de streekbus met vijf passagiers. De bus vloog de dijk af. De in zittenden bleven daarbij onge deerd. De trekker en oplegger vlogen naar links, de dijk van de West- einderplassen op. De chauffeur was op slag dood. partje van hun problemen prijs te geven en hoeven niet direct met de hele lading moeilijkhe den op de proppen te komen. Bij dat kleine probleempje wordt een foefje gezocht waarmee dat kan worden opgelost. In het da gelijkse leven moet dat steeds weer worden gehanteerd. Net zo lang tot het een vanzelfsprekend heid is. Over de resultaten zijn de psycholgen enthousiast. Groepen De psychologen werken met gecombineerde groepen. In het begin deden zij dat niet. Op die gedachte zijn ze teruggekomen. Omdat mannen en vrouwen toch vaak dezelfde klachten uiten. "En", zegt Sylvia, "er waren mannen die zich gepasseerd voelden. Dat vrouwen andere problemen hebben dan man nen? Ja, het komt natuurlijk voor. Maar niet zodanig dat ze daarvoor in aparte groepen moe ten worden ondergebracht. Ik heb niet meegemaakt dat deelne mers aan de cursus erdoor terug houdend waren met iets van zichzelf prijs te geven. Na ver loop van tijd brengt iedereen zijn moeilijkheden wel naar voren". Mensen die geestelijk in de knoop zitten zijn dikwijls terug houdend. Durven de buitenwe reld daarover niet aan te spreken. De Leidse psychologen werken desalniettemin met groepen. Geeft dat geen extra drempel? Wat is het voordeel om met groe pen te werken? Voordelen zijn er wel degelijk, benadrukt Sylvia. "De mensen zien dat ze niet de enigen zijn die met soortgelijke problemen als zij zelf te kampen hebben. Zij zien dat als erkenning. In die sfeer voelen de cursisten zich veilig. Het biedt hun hoop en steun. Praktisch heeft het ook zijn voordelen. Je kunt een rol lenspel componeren waarin je een probleem aan de orde stelt. Oefenen in een beschermde om geving met mensen die dezelfde moeilijkheden hebben. Dus din gen doen die je normaal eng vindt. Samen werken ze aan een nieuw gedrag. Ze stimuleren el kaar. Wij helpen hen om weer zelfstandig te worden. Dat staat voorop. Om dat te bereiken hoe ven de mensen heus niet met al hun problemen op tafel te ko men". Alphenaar (35) loopt klappen op bij aanhouding ALPHEN AAN DEN RIJN - De aanhouding van een dronken fiet ser op de Prins Hendrikstraat in Alphen heeft de politie gistermor gen vroeg handenvol werk ver schaft. De 35-jarige man probeerde eerst de politiewagen kwijt te ra ken door de achtertuin van het Hof van Alfen in te rijden. Vervolgens dook hij in een kleine vijver achter de serviceflat. Bij. zijn aanhouding spartelde de zwemmer heftig tegen, waardoor over en weer rake klappen vielen. Nadat de man in de handboeien was geslagen, moest hij worden be handeld voor een hoofdwond in het ziekenhuis Rijnoord. ALPHEN AAN DEN RIJN - Rem men voor een overstekende kat heeft ervoor gezorgd dat een 29-ja- rige automobilist uit Waddinxveen en zijn 23-jarige Alphense pasasa- giere zaterdagavond in het water van de Oude Rijn zijn beland. De twee inzittenden konden tijdig en ongedeerd uit de zinkende wagen ontsnappen. De kat stak over op de Kort- steekterweg. De bestuurder remde en week uit, waardoor de auto in een slip kwa/n en te water raakte. Duikers van de brandweer moes ten eraan te pas komen om de auto te localiseren voordat deze kon worden opgetakeld. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een kerstboomverbranding op de tiende verdieping van een flat aan het Topaasplantsoen heeft bij de bovenburen voor consternatie ge zorgd. De door de bezorgde flatbewo ners gealarmeerde brandweer en politie konden echter alleen een zware rookontwikkeling constate ren. In een hal waar de liften op uitkomen werden de deels ver koolde resten gevonden van een spar. Van de brandstichters ont- breenkt elk spoor. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tussen de zestig en honderd jongeren heb ben gistermorgen vernielingen aangericht op het NS-station in Alphen. Vele ruiten werden ingegooid en getracht is een bus van Westnederland omver te duwen. De politie hield zes verdachten aan. De ongeregeldheden begonnen zaterdagavond in de Julianastraat toen een groep van circa twintig jongelui uit Woerden, Bodegraven en Koude kerk op de vuist ging met Alphense leeftijdgenoten. Voor zover bekend vielen daarbij geen gewonden. De jongeren van buiten de gemeente wer den op dat uur al geweerd door discotheek Starlight. Onderweg naar een café aan de Hooftstraat kon de groep worden onder schept door de Alphense politie. Onder begeleiding van de spoorwegpoli tie werden die jongeren op de trein gezet. Rond het vertrekuur van de laatste trein wachtten vele tientallen Alphense jongeren de groep uit Woerden en Bodegraven op bij het station. Omdat een confrontatie uit bleef, koelden de jongeren hun woede op en om het stationsgebouw. De buschauffeur van lijn 75 kon alleen door vroegtijdig te vertrekken voorkomen dat de stadsbus omver werd geworpen. Van het stationsge bouw sneuvelden zeven ruiten en van de wachtruimte op het tweede per ron moesten zes ruiten het ontgelden. De schade wordt geschat op zeven duizend gulden. Met assistentie van zes agenten uit Leiden en zes man van de rijkspolitie zijn op straat zes aanhoudingen verricht. MAANDAG 11 JAN. Leiden voortzetting van de Jazzmara- thon in het Waaggebouw vanaf 17.00 uur. Jazzcafé The Duke: optreden van Hans Dulfer, Boris v.d. Lek, vanaf 21.30 uur. uitvoering Nederlands Studen ten Orkest in de Stadsgehoorzaal o.l.v. Lucas Vos. Fred Oldenburg Piano, aanvang: 20.15 i Kapelzaal K&0, Vocalistenserie, concert door Sonja van Lier So praan. Marian van Nieuwkerken piano, met werk van Schumann en Turina. raadsvergadering in het Stad huis, aanvang 20.00 uur. DINSDAG 12 JAN. Koudekerk educatieve informatie-avond met dia's en geluidsopnamen Vo gels in en om uw eigen winterse dorp', aanvang 19.30 uur in Nieuw Poelgeest, Dr. Vlaanderenlaan. Leiden voortzetting van de Jazzmara- thon in het Waaggebouw, vanaf 17.00 uur. optreden van de Melk) Maniac's, vanaf 21.30 uur in The Duke. optreden- van Greetje Kauffelt met Philip Paar, Frans Bouwmees ter en Bob Dekker, Jazz in the Tem ple. tussen 20.00 en 23.00 uur in het Rijksmuseum van Oudheden. dansspektakel, All that Jazz. on der leiding van Maria More, op i ziek v ters, in de Leidse Schouwburg, aanvang 20.15 uur. bijeenkomst van de jongerenbe weging van de FNV over drugs met film en een spreekbeurt door een vrouw met een drugs-verleden, aanvang 20.00 uur aan de Koppen- hinkstèeg. oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk aan de Zoe- terwoudse singel, van 19.00 tot 19.30 uur. film: 'Ran', van Akira Kurosawa, 20.00 in het Lak-theater formatie het Ton Bavelaar Collec tief, aanvang 20.00 uur in De Hol- 'eTuynaanc huis bij Christelijke Orato 'Exultata Deo', van uur in gebouw De open huis bij rium Vereniging 20.00 tot 22.00 WOENSDAG 13 JAN. Lelden spreekuur verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis aan de Lange- Nieuwjaarsbijeenkomst van de uitkeringsgerechtigden van de FNV, afdeling Leiden, aanvang 14.00 uur in de Petruszaal aan de Lammenschansweg. voorstelling "Kleine Dorrit' van Charles Dickens door Dwarf Jeugdtheater, aanvang 14.30 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. voortzetting van de Jazzmara- thon in het Waaggebouw, met o.a. Jaap Dekker Boogie Set en jam session, vanaf 17.00 uur, informatiepunt Gemeenschap-- pelijk Wonen, van 20.00 tot 22.00 ir bij de Vereniging Centraal Wo- van Bert Stern, aanvang 20.00 22.15 uur in het LVC aan de Bree- straat. Voorschoten kindervoorstelling door Wellus Nietus. 'De dwerg achter de spie gel', aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum aan de Prinses Manjke- DONDERDAG 14 JAN. Leiden lunchconcert door de hoboïst Henk Storm en de pianiste Lisbeth de Jong, met werken van o.a. Schumann en Poulenc, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van het leven r dood, aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van KSO aan de Oude concert in de Meesterserie door het Residentie Orkest otv Alain Lombard en soliste Alicia o'e Larro- cha, piano, aanvang 20.15 uur in de Bij de vier kettingbotsingen op de Leidsevaart in Voorhout ontstond grote materiële schade. <foio Holvast VOORHOUT - Op de Leidsevaart in Voorhout onstonden in de nacht van zaterdag op zondag chaotische taferelen toen in totaal 20 auto's be trokken raakten bij vier ketting botsingen. Tien voertuigen werden zodanig beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. Drie vrou wen uit Leiden, Katwijk en Gouda raakten licht gewond. De toedracht van de reeks aanrij dingen was vanmorgen nog niet bij de politie bekend, maar vermoed wordt dat de auto's onderling te weinig afstand hebben gehouden en op elkaar botsten toen de be stuurder van de voorste auto op zijn rem trapte. De eerste aanrij ding, waarbij 5 auto's waren be trokken, leidde binnen korte tijd op drie andere plaatsen ook tot ket tingbotsingen waarbij respectieve lijk nog eens 3,7 en 5 auto's werden beschadigd. De aanrijdingen gebeurden rond half twee in de nacht, toen het op de Leidsevaart bijzonder druk was met auto's die kwamen uit het uit gaanscentrum in Noordwijk. Bij de afhandeling van de kettingbotsin gen kreeg de politie van Voorhoul assistentie van collega's uit Noord- wiik. Sassenheim en Rijnsburg.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8