TAD LEIDEN JiZZWEEK mhi Financiële problemen voor circa 40 Leidse kunstenaars LEIDSCH DAGBLAD Jazzweek geopend in tjokvol Waaggebouw Sinds opheffing van BKR Riool Vrouw krijgt klappen Brand in oude Lorentzschool Inval in koffiehuis Jongens bedreigen vrouw Vernielende jongeren aangehouden Schuurman overleden Lozingencyclus over het kind in de middeleeuwen Leiden zevende bij reddingswedstrijden Vrouw (62) aangereden s LEIDEN - In De Waag is gister avond de Leidse Jazzweek begon nen. Een ceremonie die volgens de organisatie vraagt om een presen tator van enig jazzkaliber. Vandaar Drugs De Jongerenbeweging verbon den aan het FNV houdt dinsdag 12 januari een bijeenkomst over drugs. Er wordt onder meer een film gedraaid en een vrouw met een drugsverleden houdt een spreekbeurt. Aanvang 20.00 uur in het pand Koppenhinksteeg 2. Fotocursus In buurthuis Morschwijk wordt een fotocursus gegeven voor tieners van 10 tot en met 14 jaar. De cursus omvat tien bij eenkomsten op woensdag van 18.30 tot 20.00 uur. Materiaal is aanwezig. Voor informatie of op gave voor deelname: Topaaslaan 19, tel. 765656, vragen naar Pa trick of Marcel. JAC De openingstijden van het Jon geren Advies en begeleidings Centrum aan de Breestraat 15 zijn gewijzigd. Met ingang van deze maand zijn die: maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 12.00 tot 20.00 uur en woens dag van 17.00 tot 20.00 uur. Tel. 126052. FNV De uitkeringsgerechtigden van de FNV, afdeling Leiden, houden woensdag 13 januari een nieuw jaarsbijeenkomst in de Petrus zaal aan de Lammenschansweg. Aanvang 14.00 uur. Volkshuis In het Volkshuis aan Apothe- kersdijk wordt binnenkort een aantal nieuwe cursussen gehou den. Donderdag 27 februari be gint een cursus klussen voor vrouwen 10 lessen, 40 gulden) en in diezelfde maand begint er een cursus fotografie, eveneens voor vrouwen (12 lessen, 48 gulden). Voor informatie of opgave voor deelname, tel. 149180. dat de leider van de Dutch Swing College Band, Peter Schilperoort, was gevraagd die officiële opening te verrichten. Peter Schilperoort, die de sleu telstad spontaan tot één van de grootste jazzsteden van Nederland bombardeerde, hield tevens de tweede jazzelpee 'Keytown Swings' ten doop, een plaat met al leen maar Leidse orkesten. De Leidse wethouder voor cultuur, Kuijers, kreeg door Peter Schilper oort één van de eerste exemplaren van deze elpee aangeboden. De eerste dag van de achtste Leidse jazzweek viel gisteravond samen met de start van jazzmara- thon. Zes dagen achtereen van vijf uur 's middags tot half drie 's nachts spelen deze week weer vele jazzmusici in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Een marathon die werd geopend door het Leidsch Studenten Jazz Gezelschap. An ders dan andere jaren bevat de jazz- marathon deze keer niet alleen jazz oude stijl, maar voor elk wat wils. Het bijna non-stop-jazzprogramma was gisteravond meteen al een suc ces: De Leidse Waag zat tot de nok toe vol en het swingde er de pan uit. Op de foto heffen Peter Schilper oort (tweede van rechts) een pul bier met onder anderen André de Jong (rechts) als teken dat de Leid se Jazzweek is geopend. (Foto Loek- Zuyderduin). LEIDEN - Vele kunstenaars uit Leiden en omstreken verkeren fi nancieel in grote problemen. Vol gens het hoofd van de directie cul turele zaken, de heer Van der Loo. is dat het gevolg van het uitblijven van een vervanging van de Beel dende Kunstenaarsregeling (BKR). Door het uitblijven van een nieuwe regeling, blijven naar ruwe schatting zo'n 40 kunstenaars in Leiden afhankelijk van sociale uit keringen. Volgens Van der Loo is een uit kering onvoldoende voor kunste naars om actief te blijven. De i ten hebben een RWW of algemene bijstandsuitkering. "Daar kunnen echt geen beroepskosten zoals een tube verf vanaf. Laat staan de huur van een atelier of een brok steen voor een beeld. Voor dat laatste ben je al gauw zo'n vijfduizend gul den kwijt", zegt Van der Loo. Bij de gemeente noemt men het beleid dat door de provincie wordt ge volgd een 'tombola-beleid', omdat de procedure het karakter draaft van een verloting. Kunstenaars moeten bij de provincie een aan vraag indienen voor een toelage en moeten maar zien wat er wordt toe gekend. Nu de BKR is opgeheven is soci ale zaken niet langer verantwoor delijk voor de kunstenaars, maar het ministerie van WVC. Daartoe is nu totaal een bedrag van 80 miljoen gulden van Sociale Zaken naar WVC overgeheveld. Daarvan is voor de provincie Zuid Holland een bedrag van 3,5 miljoen be schikbaar. Dat geld is nog steeds niet verdeeld omdat de nieuwe re geling op zich laat wachten. Vol gens Van der Loo is een nieuwe re geling voorlopig nog niet in zicht. Het onderwerp komt 14 januari ter sprake bij de commissie cultuur van provinciale staten. Wat een ellende op de De Sitter- laan 34 waar een tien meter verder staande boom het riool verstopte. Moeten we nu niet bang zijn voor alle bomen die met hun enge on deraardse wortels naar willekeur een riool dichtknijpen, zodat zelfs LEIDEN - Wethouder Van Dongen heeft zaterdagmiddag de officiële opening verricht van het buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppen- heimstraat. Het buurthuis van de burgemeesters-, professoren- en Rijn- dijkwijk is enkele maanden dakloos geweest door het afbranden van het oude gebouw aan de Lorentzkade. Het nieuwe onderkomen aan de Oppenheimstraat is een voormalige kleuterschool die is aangepast en verbouwd voor de buurthuisactiviteiten. De meeste van die activiteiten zijn de afgelopen week weer van start ge gaan. Zaterdag was er de hele dag een feestelijk programma voor jong en oud. Op de foto drukt wethouder Van Dongen op een knop waardoor een schijnwerper ontbrandde die de naam van het clubhuis verlicht. (Foto- Henk Bouwman). LEIDEN - Een 18-jarige vrouw is vrijdagavond door een 41-jarige man uit Zeist enkele malen in het gezicht geslagen nadat het tweetal op de Stationsweg ruzie kreeg. Toen de vriend van de vrouw zich ermee bemoeide, liep ook de man uit Zeist enkele klappen op. Nadat de vrouw bij de politie aangifte van mishandeling had gedaan, kon de Zeistenaar worden aangehouden. De man bleek bij de vechtpartij zo ernstig gewond te zijn geraakt dat hij in het AZL moest worden opge nomen. Later in de nacht vluchtte hij uit het ziekenhuis. De identiteit en de verblijfsplaats van de man zijn bij de politie bekend. BRAND - Een gloednieuwe aan de Bloemfontein geparkeerde auto is zaterdagavond volledig uitge brand. De politie vermoedt dat vuurwerk de oorzaak is van de brand. De daders zijn onbekend. de toiletpot vernieuwd moet wor den? Hebben we naast de wande lende tak nu ook de wurgende wor tel? Laten we ons wapenen tegen dit dreigend onheil, dat overal kan toe slaan, ons op hoge kosten jagend. Laten we de Nationale Bomen- plantdag omvormen tot een Natio nale Bomenkapdag... De werkelijkheid is anders. Uit de kapotte riolering, wellicht nog van gresbuizen, lekte warme mest, die de bodem jarenlang verontrei nigde. De boomwortels zoeken vocht en voedsel op. Ze groeien daar dus naar toe, de rotzooi oprui mend. Het is dus meer dat mevrouw Van Schaik met haar lekkend riool de boom verleidde. Als de boom hiervoor bezwijkt en met zijn wor tels het riool binnendringt ligt dit niet aan de boom. Het is pure uitlokking! Datus Voorhorst, Roomburgerweg 26a, Leiden. LEIDEN - Het' restant van de school aan de Lorentzkade is zater dagmiddag afgebrand. Het vuur werd door onbekenden aangesto ken. Van de school is nu niets meer over. Vorig jaar augustus brandde een gedeelte van de school af. Vori ge week werd voor de tweede maal brand gesticht in het schoolge bouw. De politie heeft de daders nog niet weten op te sporen. LEIDEN - De politie heeft zater dagavond een inval gedaan in het koffiehuis Koylu aan de Nieuwe Beestenmarkt na een tip dat daar vuurwapens aanwezig zouden zijn. De bezoekers bleken echter geen wapens bij zich te hebben. Vier mannen werden aangehouden om dat zij geen identiteitspapieren konden tonen. Later bleek dat één van hen illegaal in Nederland ver bleef. Hij is overgedragen aan de politie in Leiderdorp waar de man woonde. LEIDEN - Twee jongens van 15 en 16 jaar zijn zaterdagavond aange houden nadat zij gedreigd hadden een 24-jarige vrouw te verkrachten. Een van de jongens had op de Morsweg de vrouw bij de keel ge grepen waarna de ander had geroe pen: "Zullen we haar verkrach ten". Toen de vriend van de vrouw te hulp schoot, gingen de jongens er vandoor. Even later werden zij op de Damlaan opgepakt. Het tweetal is inmiddels weer op vrije voeten. LEIDEN - Negen jongens in leef tijd variërend van 13 tot 18 jaar zijn zaterdagavond aangehouden we gens het plegen van vernielingen in de Pelikaanhof. Zij hadden onder meer vuurwerk afgestoken, een ruit ingegooid en de slang van een brandblusapparaat doorgesneden. De negen werden twee uur later vrijgelaten nadat was afgesproken dat zij in het kader van het Halt- project een alternatieve straf zou den ondergaan. LEIDEN - De oud-hoofdonderwij zer van de Noorderkring-school (voorheen de Willem de Zwijger- school) Bertus Schuurman is zater dag overleden. Hij is 82 jaar oud ge worden. De crematie zal plaatsvin den op woensdag 13 januari te 14.00 uur in het crematorium Eike lenburg te Rjjswijk. LEIDEN - In het Vijf Mei-zwem bad zijn zaterdag de de Nederland se kampioenschappen Eerste Hulp aan Drenkelingen gehouden. Aan deze jaarlijks terugkerende wed strijden, georganiseerd door de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen in samenwerking met Leidse Red dingsbrigade, werd deelgenomen door 25 reddingsbrigades uit het hele land. De Nederlandse kampi oenschappen zijn de eerste van een reeks evenementen die de Leidse Reddingsbrigade dit jaar organi- LEIDEN - Een 62-jarige vrouw uit Leiden is vrijdagavond gewond ge raakt toen zij op de Vijf Meilaan door een auto werd aangereden. De vrouw had het rode voertgangers- licht genegeerd. Zij moest met een hoofdwond en diverse kneuzingen naar het AZL worden gebracht. seert in verband met het 70-jarig bestaan. Gestreden werd om prijzen die ter beschikking waren gesteld door de Stichting Maatschappij tot Red ding van Drenkelingen, het Oranje Kruis en de Koninklijke Neder landse Vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken. Tijdens de wedstrij den wordt gewoonlijk een verdrin- kingsgeval in scene gezet om geoe fende reddingsteams van de 25 red dingsbrigades eerste hulp te kun nen laten verlenen. Het peil van de reddingsbrigades is volgens de organisatie echter dermate gestegen dat dit jaar vier slachtoffers van de 'verdrinkings dood' moesten worden gered, waaronder een paniekslachtoffer en een drenkeling die zogenaamd gewond was. De eerste prijs werd dit jaar in de wacht gesleept door de ploeg uit Dordrecht en ook de prijs voor ploegleiders ging naar deze stad. De Leidse Reddingsbrigade, be staande uit Marga van Pijpen, Paul L'Ecluse en Fred van Rooijen (ploegleider), eindigden in beide categorieën op de zevende plaats. Het redden van drenkelingen tijdens de nationale kampioenschappen in het Vijf Mei-zwembad was dit jaar ex tra moeilijk gemaakt omdat er niet één maar vier 'slachtoffers' van de 'verdrinkingsdood' moesten worden gered. LEIDEN - Het Leids Mediëvisten Contact (een samenwerkingsver band van docenten op verschillen de vakgebieden aan de universiteit die zich bezighouden met de perio de van de middeleeuwen) houdt in januari en februari op 7 maandag avonden een keuzevakcyclus over 'Het kind in de Middeleeuwen'. De colleges zijn bestemd voor studen ten, maar ook toegankelijk voor an dere belangstellenden. De cyclus begint vanavond met als onderwerp 'Het kind in de late middeleeuwen'. Op de twee vol gende maandagavonden in januari komen 'Het kind in het middel eeuws recht' en 'Het kind in de middeleeuwse kunst' aan bod. Op 1, 15, 22 en 29 februari komen res pectievelijk de thema's 'Het kind op het oude IJsland', 'Middeleeuw se schoolgebouwen en onderwijs', 'Kind en boek in de middeleeu wen' en 'Naar het beeld van Samu el. Oblatie van kinderen in de vroe ge middeleeuwen' aan bod. Als een rode draad door alle le zingen loopt de vraag naar de ma nier waarop de middeleeuwse sa menleving van volwassenen aan keek tegen het kind. Door welke rechten en plichten was de wereld van het kind afgebakend? Wat we ten we over kinderspelen en onder wijs? Hoe was het gesteld met kin dersterfte en kinderarbeid? Uitein delijk rijst daaruit ook een beeld op van de middeleeuwse maatschap pij als geheel. Nadere informatie wordt ver strekt door dr. D.E.H. de Boer van de vakgroep geschiedenis, Doelen steeg 16 in leiden (tel 272652). ADVERTENTIE DENKT AAN RECLAME? Neem dan eens vrijblijvend contact op met Jan de Wilde. Directeur van het enige erkende reclamebureau in Leiden. Telefoon 071-143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden. -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7