Israël: bruut geweld als 'geheim' wapen Reportage Palestijneii in Gazastrook tonen hun wonden 'Bij harde aanpak komen ook soft drugs in criminele sfeer' Drie doelstellingen voor Nederlands Willebrord jaar PAGINA 2 MAANDAG 11 JANUARI 1988 GAZA-Hij is 13, maar de Palestijnse jongen ziet er niet ou der uit dan 8 jaar. Hij huilt zacht. Op de tengere rug van Walid zijn in bloedige striemen de contouren zichtbaar van een knuppel. Ook zijn lever en een nier zijn beschadigd. Hij werd zaterdag afgetuigd door een Israëlische soldaat in het Maghazi-vluchtelingenkamp in de Gazastrook. in elkaar geslagen te zijn. Op het hoofd heeft hij een forse wond. De rest van het lichaam vertoont blau we striemen en schaafwonden. Mohammed is dertien jaar. Ban ge ogen kijken je aan. Een uur gele den is de jongen uit Nuseirat naar dit ziekenhuis overgebracht. Het bloed sijpelt door het verband om het rechterbeen. De kogel zit er nog in. Verstijfd van angst en pijn pro beert Mohammed zich toch flink te houden. Misschien is hij toch trots op de stenen die hij naar de solda ten heeft gegooid. De UNWRA (de Palestijnse vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties) moet zijn ouders nog melden dat hun zoon is ge wond geraakt. Ik hou een tijdje z'n hand vast als een onbeholpen po ging hem gerust te stellen. Bij het weggaan kust hij m'n hand en glimlacht vaag. Met het drugsbeleid gaat het volgens mr. Henk Jan van Vliet, beleidsmedewerker van de Federatie van Instellingen voor Alcohol en Drugs (FZA) de foute kant op. Over verdoven de middelen wordt alleen nog maar gespro ken in termen van de bestrijding, niet meer in termen van gezondheidszorg. Een te betreu ren ontwikkeling, meent Van Vliet. Hij vraagt zich af waarom de bewindsman met drugsbe leid in zijn portefeuille, staatssecretaris Dees (volksgezondheid), zich in stilzwijgen hult, terwijl minister Korthals Altes (justitie) zich opwerpt als de bestrijder van druggebruik en -handel. Korthals Altes noemt het geld dat de onder wereld aan de verkoop van soft drugs ver dient 'de motor' voor andere criminele activi teiten. Hoofdcommissaris J. van Straten van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) vindt dat er.meer moet worden gedaan tegen de criminelen die zonder al te veel risico veel geld verdienen met de hasj-verkoop. Aan het tijdperk der tolerantie, dat zijn hoogte punt vindt in de wijziging van de Opiumwet in '76 (waardoor bezit van minder dan 30 gram soft drugs geen misdrijf maar een overtreding is) lijkt voorgoed een einde te zijn gekomen. door Taco Slagter Walid is slechts een voorbeeld van de brute wijze waarop het Israëli sche leger het afgelopen weekein de in de Gazastrook heeft huis ge houden. In het Ahli-ziekenhuis van Gaza-stad moeten zondagmiddag door kogels getroffen teenagers buiten op een draagbaar wachten voor behandeling. Er zijn geen eerstehulpkamers meer beschik baar. Er woedt in de wijk Nasr van de stad een veldslag tussen het leger en een massa de dood verachtende Palestijnse jongeren. Kogels voor stenen. Maar terwijl de stenen zel den een militair raken, missen de met automatische wapens afge vuurde projectielen zelden hun doel. De Palestijnse opstand tegen de Israëlische bezetting van de Ga zastrook en de westelijke Jordaan- oever is dit weekeinde weer in alle hevigheid opgelaaid. In het overbe volkte Gaza is het verzet het meest virulent. In alle Palestijnse vluch telingenkampen wordt gevochten, ook al geldt hier en daar een uit gaansverbod. Israël heeft slechts nog in naam de controle over dit gebied. De kampen en de straten worden in feite geregeerd door zijn bewoners Kinderen die eigenlijk in de schoolbanken horen te zitten, ma ken uit of een barricade ten dele wordt geslecht om onze taxi door te laten. Pas als je duidelijk het V- teken hebt gemaakt - het vrijheids symbool van de PLO - zijn ze be reid stenen, oude koelkasten en vuilcontainers te verplaatsen. Zwaar bewapende militairen pa trouilleren met open voertuigen door de straten van Gaza. Voorop de wagens steekt de loop van een mitrailleur dreigend naar buiten. De soldaten zoeken niet alleen naar 'ordeverstoorders', maar ook naar ongewenste journalisten die zich in Palestijnse taxi's - herkenbaar aan de afwijkende nummerplaat - naar binnen hebben laten smokkelen. Zonder er ook maar een flauwe no tie van te hebben kan plotseling blijken dat een bepaalde straat 'verboden militair terrein' is. Arres tatie en in beslagname van fotoma teriaal en notities zijn het gevolg. Blinde vlek Israel's socialistische defensie minister Rabin heeft via de radio toegegeven dat de plaatselijke commandanten mogen bepalen of verslaggevers 'welkom' zijn. En dat is op alle plaatsen waar de Israë liërs hun patroonmagazijnen legen op demonstranten niet het geval. Zaterdag was het geen enkele jour nalist toegestaan de Gazastrook binnen te gaan. Met name de buitenlandse cor respondenten hebben naar het oor deel van de legerleiding de rellen met hun aanwezigheid aangemoe digd. Dat Israël zelf de oorzaak is van de diep frustrerende gevolgen van 20 jaar bezetting en het nege ren van het Palestijnse vluchtelin genvraagstuk, is een blinde vlek in het denken van de politieke en mi litaire establishment. Het treurigst van alles is dat het Israëlische publiek niet mag zien welke verschrikkingen in bezet ge bied zich nu al vier weken voltrek ken. Is een Israëliër het slachtoffer van een Palestijnse aanslag dan kunnen de bloedige beelden bui ten de censuur om de straalzenders bereiken. In de Palestijnse zieken huizen van Gaza hebben de afgelo pen nog nimmer binnen- en buiten landse cameraploegen opnamen gemaakt. Om de doodeenvoudige reden dat deze beelden geen gena de vinden in de ogen van de militai- Palestijnen kijken ook televisie en dat hun verzet verder stimule ren, zo is de argumentatie. Maar de jeugdige slachtoffers hebben Israël en de wereld iets te laten zien en te melden. Het Ahli-ziekenhuis was gistermiddag niet bewaakt door Is raëlische militairen - in tegenstel ling tot het grotere regionale Shiba Hospitaal Dum-dum Een arts en verpleegkundigen to nen ons de schotverwondingen van die morgen binnengebrachte gewonden uil vluchtelingenkam pen en de wijk Nasr in Gaza. De verbanden er af om de verslagge ver te overtuigen. Er worden rönt genfoto's op de lichtbakken gehan gen om te laten zien dat het Israëli sche leger dumdum-munitie ge bruikt: volgens internationale wet ten verboden kogels die in het li chaam uiteen spatten. De arts en zijn staf bestrijden zo de in Israël populaire opvatting dat Palestijnen meesters zijn in het overdrijven. Taisir (15) uit het vluchtelingenkamp Nuseirat is ge troffen in hand en been. Pas na 24 uur bereikte hij het Ahli-zieken huis na eerst in een gevangenkamp Zelfbedrog Er zijn vele 'Mohammeds' in Ga za en op de Westoever, maar het Is raëlische journaal van zondag avond wijdt er geen woord aan. Slechts de communiqués van de le gerleiding worden als nieuws over de doden en gewonden gebracht. En de verklaring van Rabin dat het nog wel even zal duren voordat de orde en rust zal zijn hersteld. Maar die komen er, beweert de minister. Met alle wettelijke middelen die hem beschikbaar staan. Voor Rabin is het ook een kwes tie van tijd, kogels, traangas en voor honkbal geschikte knuppels doen de rest. Maar zowel de ver draaide weergave van de feiten als Rabin's ijzeren-vuist-politiek zijn zelfbedrog. In Gaza voert Israël een burgeroorlog die niet te winnen valt.. Op de Westoever zal het niet anders gaan. De Palestijnen zijn dit keer niet te intimideren. Omdat ze na twintig uitzichtloze jaren niets te verliezen hebben. Zelfs het leven niet. "Soft drugs worden gecriminali seerd" is de conclusie die mr. Henk Jan van Vliet, beleidsme dewerker van de Federatie van Instellingen Alcohol en Drugs (FZA), trekt uit de recente op merkingen van de minister en de hoofdcommissaris. "In Amsterdam wil het Open baar Ministerie de verkoop van soft drugs aan mindeijarigen verbieden. Krankzinnig. Het drugsbeleid is gebaseerd op het in de Opiumwet ook gehanteer de onderscheid tussen soft en hard drugs. Om te voorkomen dat mensen, vooral jongeren dus, van soft naar hard drugs over stappen, werd bezit en kleinhan del getolereerd. Als je nu een deel van de gebruikers verbiedt in een koffieshop te komen - waar ze niet verder komen dan flipperen, tosties eten, koffie drinken en hasjies gebruiken gaan tieners zelf experimente ren. Dat doen ze op die leeftijd nu eenmaal. En dan kunnen we wel eens te maken krijgen met ge vaarlijke ontwikkelingen. Ze gaan cocaïne of lijm snuiven, wat nu nog nauwelijks voorkomt on der jongeren". Van Vliet voorspelt dat de han del in soft drugs van karakter wijzigt bij toenemende repressie. "Ik ben het met Wiarda (hoofd commissaris van Utrecht) eens dat er een economische samen hang is tussen risico's en winst. Met andere woorden: zo lang de risico's voor de handel klein zijn, hoeven er niet zulke grote win sten te worden gemaakt. Pak je de handel daarentegen aan, dan moeten de winsten groter wor den om de risico's te kunnen dekken. Ze gaan zichzelf beter beveiligen, bijvoorbeeld tegen afluisterapparatuur van de poli tie. Dat betekent, simpelweg, een verharding in de handel". Onder de toonbank Waar Korthals en Van Straten voorstanders zijn van de harde hand, pleit Van Vliet voor toe staan van de kleinhandel toe staan zo lang zij geen overlast door Henny de Vos geeft, er geen hard drugs onder de toonbank worden verkochten er geen criminele activiteiten door de handelaar worden ont plooid. "Korthals en Van Straten we ten natuurlijk donders goed dat die zogenaamde harde aanpak niets helpt. Ze hebben gelijk als ze zeggen dat de verkoop van soft drugs een makkelijke ma nier is om rijk te worden omdat er weinig risico's aan zijn verbon den. Maar ze weten ook dat er zulke bedragen in die handel - soft plus hard drugs - omgaan, dat het tij niet te keren valt. Van Straten heeft dat geschreven; de minister heeft het in de Kamer gezegd". "Het is veel beter - dat kost maatschappelijk ook minder - de zaak te sturen dan te bestrij den. Maar ja - en nu stel ik een re torische vraag - heeft iemand wel eens wat op drugsterrein van Dees gehoord? Hij is coördine rend bewindsman voor het drugsbeleid, maar hij zwijgt", wijst Van Vliet beschuldigend de vinger. "Zijn voorgangers Van der Reyden en Gardeniers boden nog enig tegenwicht aan de cri minalisering". Van Vliet vindt het onverstan dig dat de minister zo fel van leer trekt tegen de handel in soft drugs. "De Nederlandse situatie is zo gek nog niet. Vergeleken met de ons omringende landen, telt Nederland percentueel ver reweg de minste jonge soft drug gebruikers. In de buurlanden is het roken van een stickie span nend, een avontuur, Je bent er een held als je het doet. Hier is de houding meer van: "Huh, daar begin ik niet aan. Roken is slecht voor je gezondheid. Ik gok dat er enkele honderdduizenden ge bruikers van soft drugs in Neder land zijn. Die stoppen door re pressie niet met roken. Het zou verstandiger zijn het gebruik van soft drugs te accepteren, net als bij tabak en alcohol is gebeurd. Dat kost ook een stuk minder geld". Europa In 1992 stellen Duitsland, Frankrijk en de Benelux de gren zen voor elkaar open (volgens het Schengen-akkoord). Van Vliet ziet hierin de grondslag voor de aanzienlijke koerswijziging voor het drugsbeleid van dit kabinet. „Als er in Europa een interne handelsmarkt ontstaat, moet er harmonisatie plaatsvinden. Ook op het terrein van de drugs. Dat betekent voor Nederland aan passing. Ons milde strafrechtkli maat zal worden verscherpt, een redelijk succesvol drugsbeleid wordt ondergraven". Van Vliet schetst de gevolgen op het terrein van de hard drugs: "We kennen zeventig procent van de gebruikers. In andere lan den ligt dat cijfer een stuk lager - in Amerika zelfs op twintig pro cent. De groep gebruikers is re delijk onder controle en te berei ken. Spuiten wordt afgeraden in verband met infectiegevaar en je ziet dan ook dat het afneemt. Als een junk blijft spuiten, bieden programma's om gebruikte in jectiespuiten in te ruilen tegen nieuwe, zodat hij het veilig kan doen, soelaas. Dat betekent ont zettend veel voor de aids-preven- tie. Een angstwekkende besmet telijke ziekte als Aids is bij ons wellicht nog beheersbaar. In New York zijn tweehonderddui zend gebruikers, de meeste in slechte conditie en onbereik baar. Eén grote, oncontroleerba re groep. Ik voorspel dat daar tienduizenden ten slachtoffer zullen véllen aan het Aids-virus". "Ga je nu aan het drugsbeleid morrelen in <je zin van repressie, dan wordt Het volkgezondheids aspect uit het oog verloren. Het is van extreem belang dat het be leid wordt voortgezet, voor de hard drugs alleen al vanwege het aids-gevaar". Twee jonge Pa lestijnen ontvan gen eerste hulp in het Khan Yunis ziekenhuis in de bezette Ga zastrook, na door Israëlische solda ten te zijn afge ranseld. (foto AP» Het 'Willibrordjaar', dat kardi naal Simonis gisteren in Rome aankondigde, heeft drie doelstel lingen: een nieuw besef van de 'rijkdommen van Christus', een nieuw bewustzijn van de missio naire opdracht die de Nederland se rooms-katholieken hebben, en bevordering van de oecume ne. Het jaar is van 7 november 1989 tot 7 november 1990. Dit jaar en volgend jaar wordt het voorbereid. Aanleiding is het feit dat Willi- brord - eerste bisschop van Utrecht en aartsbisschop van de Friezen - op 7 november vol gend jaar 1250 jaar geleden stierf. Een jaar later wordt herdacht, dat hij vanuit Engeland naar de lage landen kwam om de bevol king de christelijke boodschap te brengen. Kardinaal Simonis kondigde het bijzondere jaar aan tijdens een eucharistieviering voor de Nederlandse gemeenschap in Rome. Die werd gehouden in de 'Kerk van de Friezen' vlakbij het Vaticaan. Het gebouw diende eeuwenlang als kerkelijke ver blijfplaats voor gelovigen van boven de grote rivieren die als pelgrim naar Rome kwamen. Nederlandse katholieken, zei Sirjionis, moeten vaak constate ren "dat de vreugde die wij door ons behoren bij Christus mogen ontvangen, wordt verkleind en uitgehold. Een 'nieuwe evangeli satie en catechisering' zijn nodig, "opdat wij opnieuw ontdekken, welk een rijkdom ons in het ge loof in Christus is gegeven, maar ook in de kerk, als zuil en grond slag van de waarheid". "Het ge loof wordt bedreigd door een golf van verwereldlijking en in dividualisme, die onze westerse wereld overspoelt'. Daarom moeten de Nederlandse katho lieken zich beter bewust worden van hun missionaire opdracht. De bisschoppen hopen, dat het 'Willibrordjaar' ook een injectie voor de oecumene mag zijn. Maar Simonis beseft tegelijk, dat er in de herdenking elementen zitten die de oecumene belem meren, zoals Willibrords onder werping aan het gezag van de paus. "Maar kan herbezinning op onze gezamenlijke geschiedenis en op het erfgoed van Willibrord ons er niet toe brengen, meer dan ooit alle nadruk te leggen op wat ons in het geloof in Christus ver enigt?" Met de voorzitters van de hervormde en gereformeerde sy nodes is al informeel over het Willibrordjaar gesproken. Alle Nederlandse bisschoppen zijn nu in Rome voor het ver plichte vijfjaarlijkse bezoek. De afgelopen dagen bezochten zij de congregatie voor de geloofsleer en die voor de bisschoppen. Van morgen gingen zij naar de con gregatie voor het onderwijs. Daarna naar de paus. Simonis zei gisteren voor de KRO-radio in Rome 'ophelde ring' te willen krijgen over de po sitie van pastorale werkers en werksters. Het Nederlandse sta tuut daarover heeft het Vaticaan nog steeds niet in behandeling genomen. Rome is duidelijk be ducht voor een soort 'alternatie ve priesters'. Alliantie De vroegere adjunct-direc teur van de jongerenbeweging 'Youth for Christ' A. J.-van Heus- den wordt met ingang van 1 fe bruari directeur van de Evangeli sche Alliantie. Die telt ongeveer 1700 persoonlijke leden en 70 deelnemende organisaties. De Alliantie werd in 1979 opgericht als plaats voor ontmoeting en sa menwerking voor evangelische chnstenèn en organisaties uit al le kerken. Tot nu toe had de Evangeli sche Alliantie geen directeur. Vertegenwoordiger naar buiten was voorzitter ds. F. H. Veenhui- zen (Apeldoorn), die deze functie jn zijn vrije tijd vervult. Van Heusden (42) werkte van 1968 tot heden bij 'Youth for Christ Ne derland'. sinds februari vorig jaar als hoofd van een nieuwe af deling die jongeren voor een kor te periode naar het buitenland zendt voor dienstverlening aan diverse kerken. Vluchtelingen. De commis sie 'Justitia et Pax Nederland' en de stichting 'Mensen in Nood/Ca ritas Neerlandica' willen paro chies en plaatselijke kerkge meenschappen stimuleren tot opvang en begeleiding van vluchtelingen en asielzoekers. Nu de minister vluchtelingen over het hele land wil versprei den, moeten de kerken worden gemobiliseerd, zeggen beide or ganisaties. Ze hebben een bro chure uitgegeven, getiteld 'Over al heen....nergens thuis? Kerken en de opvang van vluchtelingen'. Vrijdag werd dit boekje officieel gepresenteerd. Kinderen krijgen In een langdurig, 'openhar tig' en 'diepgaand' gesprek heb ben de rectores van de rooms-ka- tholieke universiteiten van Nij megen, Lille, Leuven en Lou- vain-la-Neuve zaterdag in het Va ticaan hun problemen kenbaar gemaakt met het Vaticaanse ver bod op kunstmatige bevruch ting. "Wij wilden gehoord worden, en dat is nu gebeurd", zei profes sor dr. B. van Iersel, rector-mag- nificus van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen bij zijn terug keer. "We hebben zelfs de in druk, dat er is geluisterd". Meer dan een 'gedachtenwisseling' was het niet. Het enige concrete resultaat is, dat er nog 'vervolg- besprekingen' komen. Voorlo pig zullen de behandelingen op het gebied van kunstmatige voortplanting (donor en reageer buis-bevruchting) worden voort gezet. (De Vaticaanse instructie is, dat voortplanting alleen via ge slachtsgemeenschap binnen het huwelijk mag gebeuren. Er zijn rooms-katholieke ziekenhuizen die in reactie hierop kunstmatige bevruchting als medische han deling hebben stopgezet). Over de uitgangspunten van het Vaticaan, namelijk de be scherming van 'ontluikend le ven' en de waardigheid van de menselijke voortplanting, zijn de vier universiteiten het eens, maar zij vinden het verbod op kunstmatige bevruchting, dat het Vaticaan daaruit afleidt, niet terecht. Professor dr. J. Volle- bergh, voorzitter van het Rad- boud-ziekenhuis in Nijmegen: "Rome kiest voor de invalshoek van het beginsel, de universitei ten voelen meer voor de invals hoek van de mensen die lijden omdat ze geen kinderen kunnen krijgen". In bestuur. Mr. H. Weiland te Oegstgeest is benoemd in het be stuur ('Commissie tot de Zaken') van de Remonstrantse Broeder schap. Hij is lid van de remon strantse gemeente in Leiden en zat daar ook enige jaren in de ker- keraad. Hervormde Kerk: benoemd te Heerenveen tot geestelijk ver zorger in 'Huize Schotanus' (deelwerk) E. Chr. Poepjes Zwijndrecht; aangenomen naar Goudriaan-Ottoland kandidaat P. B. Verspuij Kampen, Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Groningen M. A. de Niet Hilver sum; bedankt voor 't Harde M. Brandes Groningen. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Boskoop J. Kareis Rijssen, voor Beekbergen J. Baaijens Aagtekerke, voor Rot terdam-I Jsselmonde A. Bac Bo degraven, voor Rilland-Bath A. Hofman Wijk en Aalburg, voor Krimpen aan den IJssel B. van der Heiden Woerden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2