'Invloed van decaan op wat je kiest is groot' 'Student is kritischer' Onderwijs =zzznzz=^=i==== Acht leerlingen Bonaventura over 'kies exact' Bedrijfsleider van J. Ginsberg mevrouw Bos: tw Onderwijs en arbeidsmarkt moeten beter op elkaar aansluiten, vindt de overheid. Vrijer vertaald: het moet afgelopen zijn met het kiezen van zogeheten pretpakketten en studies die 'alleen maar opleiden voor de WW'. Bij de keuze van examenvakken op de middelbare school en een eventuele vervolgopleiding moet de kans op een baan een grotere rol gaan spelen, aldus minister Deetman en staatssecretaris Ginjaar- Maas van onderwijs. door Nicole Lucas en Wim Fortuyn De exacte vakken vervullen daar bij in hun ogen een sleutelrol. De technologische ontwikkelingen leiden immers tot een toenemende vraag naar mensen die bepaalde technische en beta-opleidingen hebben gevolgd. Veel meer mid delbare scholieren moeten daarom wis-, natuur-, en/of scheikunde kie zen en daarna verder gaan in een exacte of technische richting. Daarom heeft Onderwijs diverse voorlichtingscampagnes opgezet, die niet alleen zijn gericht op de leerlingen zelf, maar ook op ouders en leraren. In maart ging de actie 'Kies exact' van start, die er op is gericht de keuze van het vakkenpakket te beïnvloeden. In november werd een begin gemaakt met de campag ne 'Slaag exact, kies een studie met perspectief. Doel hiervan is eind examenkandidaten te stimuleren een vervolgstudie te kiezen in de exacte of technische richting. Voor acht leerlingen van het Leidse Bonaventuracollege die ho pen aan het eind van dit schooljaar het VWO-diploma in hun zak te kunnen steken, komen beide acties te laat. Zij hebben hun keus al ge maakt. Van de twee jongens in het gezelschap gaat Chris van Niekerk (18) economie studeren, terwijl Stephan Pieterse (18) naar de TH wil om industrieel ontwerper te worden. Van de meisjes hoopt Dia na Verdel (17) ingeloot te worden voor medicijnen, gaat Miijam van der Veer (18) naar de pabo, wil Eliza Oudshoorn (19) bestuurskunde gaan studeren, heeft Mirjam Sies (18) gekozen voor het conservatori um en hebben Ellie Silverentand (17) en Pauline Laan (18) resp. een studie economie en rechten op het oog. Hebben zij zich bij de keuze voor een bepaalde opleiding laten lei den door de kansen op een baan? Ellie en Diana zeggen van wel. El lie: "Ik heb getwijfeld tussen rech ten en economie, maar met dat laatste heb je toch veel meer moge lijkheden". Diana wilde eerst een taal gaan studeren, maar besloot tot iets heel anders. "Er zijn im mers al zoveel werkloze leraren". Ze maakt wel een kanttekening: "Dat toekomstperspectief is na tuurlijk ook maar relatief. Nu is er in bepaalde richtingen veel werk, maar tegen de tijd dat wij zijn afge studeerd is de situatie misschien heel anders". prijs weer omhoog gaat zodra de dollar meer waard wordt. Nadelig voor de boekhandel. Of je tien procent van honderd gulden vangt of tien procent van zestig gulden. Dan heb je het wel over een een verschil van vier gulden. Wanneer je zo'n boek goedkoper aan de man kan brengen, is dat wel prettiger verkopen. Bij de student leeft vaak de gedachte, dat de boekhandel de prijs van een studieboek bepaalt. Dat is niet waar. De uitgever is de enige die dat vaststelt. Hij richt zich daarbij op de koers van de dollar". Het niet volgen van een dollarkoers die stijgt is verboden, benadrukt de bedrijfsleider van Ginsberg. Mevrouw Bos: "Een collega zal je onmiddellijk aanklagen als je een boek onder de prijs verkoopt. Er is een vereniging die controleert of je alles naar behoren naleeft. Doe je dat niet, dan kun je een boete krijgen die tot enkele tienduizenden guldens kan oplopen. De eerste keer dat je op ongeregeldheden wordt betrapt, loopt het met een sisser af. Gebeurt het een tweede keer, dan zul je moeten boeten. In het ergste geval kan het ertoe leiden, dat je geen Nederlandse boeken meer mag verkopen". Concurrentie Over concurrentie, zo blijkt uit het relaas van mevrouw Bos, valt in het wereldje van de boekverkopers helemaal niet te praten. Concurrentie is een verboden begrip. De bedrijfsleider: "Je kunt alleen maar concurreren op basis van service die je verleent, de bediening, snelle aflevering en de kwaliteit van de boeken die je in huis hebt. Meer niet. Met de prijzen valt absoluut niet te sjoemelen. Die moeten overal gelijk zijn. En de handel in tweedehands studieboeken? Ja, dat is een service die niet elke universiteitsboekhandel biedt. Ginsberg doet dat wel. Om het studeren voor de student aantrekkelijker te maken". De meeste studenten hebben het niet breed. Draaien elk dubbeltje eerst om voordat ze het uitgeven. Studeren is duur. Vooral de boeken. Hoewel die studenten krap bij kas zitten, hebben de boekverkopers niet echt te klagen. Hun omzet stijgt nog altijd. Een gesprek met mevrouw C. Ph. Bos-Vink, bedrijfsleider bij de Leidse universiteitsboekhandel J. Ginsberg, over de vraag hoe dat te rijmen valt. En hoe groot de invloed van de lage dollarkoers op de prijs van studieboeken is. door Jan Westerlaken De zaak ligt simpel. Studieboeken. De omzet lijkt af te kalven. Bij Ginsberg gaan ook minder nieuwe boeken over de toonbank. Maar omdat er meer studenten komen, blijft die omzet toch op peil. Zo zit de vork in de steel. Veel is er veranderd, merkt mevrouw Bos in de loop van het gesprek op. Vroeger kocht de student zijn boeken in één keer. Nu doet hij dat niet meer. De verklaring: de student is kritischer geworden. Mevrouw Bos: "Hij bladert nu Met behulp van de computer zoeken deze studenten of het gewenste boek misschien in de bibliotheek is. (foto gpdi Boos Mevrouw Bos kan zich daar verschrikkelijk boos om maken. Ze zegt: "Kijk, wij hebben dan die boeken in huis en blijven er vervolgens mee zitten. Mevrouw Bos: "Reken maar. Boeken die vorig jaar meer dan honderd gulden kostten, gaan nu voor nog geen zes tientjes de deur uit. Als gevolg van die lage koers. De andere kant is. dat die Mevrouw Bos: "Met de prijzen valt absoluut niet te sjoemelen. Je kunt alleen naar concurreren op basis van de service die je verleent". (foto Holv kunde wordt aangeraden dat vak maar te laten vallen, een jongen met hetzelfde cijfer wordt geadvi seerd wat harder te werken. De acht leerlingen van het Bona ventura ontkennen in eerste in stantie bijna allemaal dat de lera ren op hun school verschillende maatstaven aanleggen voor jon gens en meisjes. Stephan: "Ik heb daar niets van gemerkt". Gaande weg komen echter de nodige voor beelden waaruit blijkt dat er wel degelijk onderscheid wordt ge maakt. Ellie vertelt dat haar is afgeraden natuurkunde te kiezen, terwijl jon gens met dezelfde cijfers werd ge zegd dat ze het maar moesten pro beren. En volgens Paulien maken leraren weieens opmerkingen dat vakken als wiskunde en scheikun de eigenlijk niets voor meisjes zijn. De tegenwerping dat dat toch al leen maar geintjes zijn wordt door Mirjam van der Veer gepareerd met de opmerking dat dergelijke grapjes wél veel invloed hebben. Invloed Collectief zijn ze het er over eens dat de invloed van leraren (vooral de decaan) en ouders bij de keuze van vakkenpakket en verdere op leiding groot is. Mirjam van der Veer- "Toen ik in de vierde klas moest beslissen, twijfelde ik erg. Dan ben je heel beïnvloedbaar" De andere Mirjam vindt dat de voorlichting dan ook vooral zou moeten worden gericht op ouders en leraren. "Maar dat gebeurt nu ook wel", constateert ze. "De pos ters van 'Slaag exact schreeuwen' je overal tegemoet. Dat zet dan meer mensen aan het denken dan alleen leerlingen". Over de noodzaak om exacte vakken, en dan vooral wiskunde te kiezen, lopen de meningen uiteen. Stephan en Chris vinden dat het ei genlijk wel moet, omdat je voor een heleboel opleidingen nou eenmaal wiskunde nodig hebt. Mirjam van der Veer heeft daar zo haar beden kingen bij: "Straks krijg je een sa menleving waarin alleen mensen met een exacte opleiding nog maar meetellen". Diana verwoordt de gedachten van de anderen als ze stelt dat als iemand nog niet weet wat-ie wil gaan doen, het dan wel verstandig is wiskunde in het pak ket te nemen: "Dan kun je daarna nog alle kanten op". Ze voelt er echter niets voor om wiskunde verplicht te stellen, want 'als je het nou echt niet kan'. Mir jam Sies is het met haar eens. "Het is een aantasting van je vrijheid en bovendien heb je het voor bepaal de opleidingen helemaal niet no dig". Eliza is de enige die wel voelt voor wiskunde als verplicht vak 'zolang er decanen zijn die zeggen dat meisjes beter talen kunnen doen dan exacte vakken'. "Het is dan een soort bescherming, want de invloed van de decaan op watje kiest is nu eenmaal heel groot". Én dat laatste wordt door de anderen niet ontkend. Op de eerste rij Pauline Laan en Ellie Silverentand. Daarachter van links naar rechts: Mirjam van der Veer, Eliza Oudshoorn, Chri Piterse. Ook Eliza vindt dat je je bij de keuze voor een bepaalde vervolgo pleiding niet al te zeer moet laten leiden door de kans op werk. "Je moet een bepaalde studie natuur lijk ook leuk vinden. Als je alleen maar afgaat op wat je er daarna mee kunt doen, zit je misschien je hele leven vast aan iets waar je ei genlijk helemaal geen plezier in hebt". Geen van de acht heeft ove rigens een duidelijk beeld van de baan die ze straks (willen) krijgen. "Het hangt er maar vanaf waar je inrolt", aldus Chris. Minder kans In zowel 'Kies exact' als 'Slaag exact' wordt specifiek aandacht besteed aan meisjes. Dat past bin nen het emancipatiebeleid van de ze regering. In het Beleidsplan Emancipatie is vastgelegd dat de jongeren die na 1990 achttien jaar worden economisch op eigen be nen moeten staan. Dit betekent dat jongens én meisjes in principe hun eigen inkomen moeten verdienen. Meisjes hebben echter minder kans op een baan door de opleiding die ze kiezen. Ze volgen weliswaar steeds vaker een hogere opleiding - veertig procent van de studenten in het hoger onderwijs is vrouw -, maar kiezen daarbij heel vaak voor studies met beperkte kansen op werk. Bij een richting als werktuig bouwkunde of elektrotechnieken daarentegen - waar de banen bij wijze van spreken voor het op scheppen liggen - zijn ze bijna op de vingers van één hand te tellen. Toch heeft nog nooit iemand kunnen aantonen dat meisjes min der geschikt zouden zijn voor exac te vakken en opleidingen. Uit di verse onderzoeken is gebleken dat de houding van leraren een belang rijke rol speelt bij de keuze van meisjes voor bepaalde vakken en studies. De Emancipatieraad schrijft in een onlangs verschenen ina Verdel, Mirjam Sies en Stephan rapport: "Het is bekend dat docen ten bij jongens meer letten op leer prestaties en bij meisjes op eigen schappen als gedrag en netheid. De capaciteiten van meisjes worden vaak te laag ingeschat. Als ze slech te cijfers halen, denkt men al snel dat het te moeilijk voor ze is. Slech te resultaten van jongens worden minder makkelijk geaccepteerd. Jongens worden aangespoord om beter hun best te doen". Oftewel: een meisje met een 6 min voor wis- eerst het boek door om na te gaan of hij alles nodig heeft wat er in staat. Is dat niet het geval, dan kopieert hij het gedeelte dat voor hem van belang is. Op de universiteiten doen ze dat ook. Voor een paar centen kunnen de studenten die syllabus kopen. Wat je tegenwoordig ook ziet, is dat ze samen met één studieboek doen". Ginsberg ervaart die tendens heel duidelijk. Mevrouw Bos zegt er dit over: "We merken het aan het hele patroon in de boekhandel. Voorheen was het echt verschrikkelijk druk als de studie op het punt stond te beginnen. Nu is het veel meer gespreid. Watje nogal eens ziet is dat een studieboek pas wordt aangeschaft op het moment dat de student het daadwerkelijk nodig heeft. En er wordt behoorlijk wat groepsgewijs ingekocht. Dan mogen wij een bepaalde korting verlenen. Jaren terug zag je dat nauwelijks of helemaal niet. Ja, het drukt onze inkomsten. Behoorlijk zelfs". Marginaal Echt klagen doet mevrouw Bos niet. "Maar", zegt ze, "als je wilt blijven bestaan, is het hard werken geblazen. De boekhandel is bepaald geen business waarin goed te verdienen valt. Je moet er van alles bij doen. Dus verkopen we tevens tweedehands boeken. We kopen ze ook terug. Voor de student is die tweedehands handel best aantrekkelijk. Zeker als de prijs van een nieuw boek aan de hoge kant is. Die student is onze markt. We zorgen er dus voor, dat hij zijn studieboeken zo goedkoop mogelijk krijgt. Indien mogelijk kopen wij altijd paperbacks in en geen gebonden boeken. Dat scheelt enorm in de prijs. De andere kant is echter wel, dat je ervoor moet waken niet zelf in moeilijkheden te geraken". Daarom ook geeft mevrouw Bos af op de beunhazen. Ouderejaars studenten die bij een uitgever studieboeken tegen inkoopsprijs proberen te kopen en ze voor het volle pond aan de beginnende student slijten. Als lokkertje stelen ze een korting van tien procent in het vooruitzicht. Mevrouw Bos heeft het al eens meegemaakt. De bedrijfsleider van Ginsberg: "Via de verenigingen zien ze kans de adressen van de eerstejaars te pakken te krijgen. Ze schrijven die mensen aan en vertellen wat ze in de aanbieding hebben. Ooit heeft een student onze naam daarvoor misbruikt. Op het terrein van de universiteit had hij een kraam waar boven onze naam prijkte. Nee, wij wisten van niets. Ik kwam er achter toen eén van zijn klanten onze winkel binnenstapte om zijn boeken op te eisen. Die waren wel betaald, maar niet geleverd. Uiterst kwalijk". Terugsturen heeft weinig zin want de portokosten zijn enorm hoog. Bovendien kost het je dan geld en verdien je er geen cent aan. Wij zijn voor de studieboeken, maar die beunhazen gaan met de winst strijken". Raar, maar waar. Toch doet Ginsberg alle moeite om het de student zo gemakkelijk mogelijk te maken. Zoals een gespreide betaling. Mevrouw Bos daarover: "De student krijgt pas in de loop van oktober zijn toelage, maar in september heeft hij zijn boeken al nodig, omdat dan de colleges beginnen. Daar doen wij niet moeilijk over. De student krijgt gewoon zijn boeken en mag ze later betalen". Ook hier verloopt het niet zo gladjes als men zich in de boekhandel zou wensen. Mevrouw Bos: "Dat is voor ons soms een vrij dure aangelegenheid. Vooral als de student niet betaalt. Want dat komt nogal eens voor. Dan blijft er niets anders over dan de deurwaarder erop af sturen. Eerst hebben we wel zelf de nodige moeite gedaan om het geld te innen. Ja, je praat dan wel over een behoorlijk bedrag. Ik schat dat we een kleine tien procent van de studenten die bij ons kopen achter hun broek moeten zitten om de rekening te betalen. Zeker, dat loopt aardig in de papieren. Aardig in de papieren betekent, dat we het over tonnen hebben. Tonnen die de studenten bij ons in het krijt staan". Dollar De lage koers van de dollar heeft die, omdat veel studieboeken uit Amerika komen, invloed op de prijs?

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23