Fides en Pernix boeken winst in laatste ronde Yvonne van Dorp weer op scherp Martinus moeiteloos naar EC- finale Europa Cup naar Arnhem Kassa voor Kristiansen bij race in Gold Coast Gespannen TOP toch naar zege Gewichtheffers succesvol MAANDAG 11 JANUARI 1988 SPORT PAGINA 19 ANTWERPEN (ANP) - Oost Arn hem, dat vorig jaar in Leiden het landskampioenschap zaalkorfbal won, heeft gisteren in Antwerpen de Europa Cup veroverd. De ploeg versloeg in de finale AKC uit Ant werpen overtuigend met 17-11. Oost Arnhem, momenteel koplo per in de hoofdklasse A van de zaal competitie, ondervond alleen in de beginfase enige tegenstand van de Belgen, die met 3-2 de leiding na men. Nadat zaal-international Bram van der Zee de stand gelijk had getrokken, liep Oost Arnhem uit naar 7-3. De ruststand was 10-6, waarbij de helft van de Nederland se treffers in die periode op naam kwam van Ron Steenbergen. In de tweede helft kwam de Bel gische landskampioen terug tot 10- 8 door twee treffers van Frank Har dies, onlangs in België gekozen tot korfballer van het jaar. Bij 10-8 her vond de ploeg van Jan Wals het juiste ritme. Oost Arnhem ontrafel de de Belgische verdediging met snelle combinaties. De beker bleef daardoor voor het derde jaar Nederlands bezit, want Rohda en PKC gingen Oost Arn hem voor als winnaar van de Euro pa Cup. Achter de beide korfbal- grootmachten eindigde het West- duitse Adler Rauxel op een derde en Mitcham uit Londen op een vierde plaats. Lisboa (Portugal), Orleans (Frankrijk) en Marbella (Spanje) vormden de achterhoede van het zeven ploegen tellende deelnemersveld. LEIDEN - Fides-Pacta en Pernix kwamen de laatste ronde van de eerste helft van de korfbalcompeti tie goed door. De beide overgangs klassen wonnen van respectieve lijk Blauw-Wit '51 (14-12) en DEVD (9-10). Twee Leidse ploegen slaag den er in zich van de hatelijke nul in de rangschikking te ontdoen. Zuiderkwartier boekte een over winning op Klimop en Ons Eiland snoepte Weidevogels een puntje af. Fides-Pacta leek tegen Blauw- Wit voor rust al het beslissende gat geslagen te hebben. Jan-Willem Meyer, Bettina- en Robin Somme- ling tilden de stand van 5-5 naar 9-5. Het verschil van vier punten bleef na paalwisseling tot 11-7 in stand, maar toen plaatste de ploeg uit Dordrecht een tussensprint. Binnen zes minuten was de stand gelijk getrokken en Fides stond een moeilijk laatste kwartier te wachten. Het tweede aanvalsvak stond voor de korf en dat steunde vooral op de beide vrouwen. Die lieten hun ploeg dan ook niet in de steek. Eerst zette Bettina Somme- ling Fides weer op voorsprong en vervolgens forceerde Mieke Selier een strafworp, die René van der Vooren benutte. De ploeg van coach John Tims gaf de winst niet meer uit handen en eindigde op: 14-12. "We zijn niet echt in gevaar ge weest en de overwinning was dus terecht", concludeerde coach Rob van Dort van Pernix. Het Leidse achttal kwam, ondanks een 2-0 voorsprong moeizaam uit de start blokken. Tegenstander DEVD was in de eerste helft echter nog minder produktief en keek bij rust tegen een 2-4 achterstand aan. In het vervolg van de strijd toon de Pernix zich weer de betere. De thuisploeg maakte in eerste instan tie een 4-6 achterstand nog onge daan, maar Carla Kuipers wist het verschil opnieuw op twee punten te brengen. Geerten Breed veld Ons Eiland en Zuiderkwartier werken de nul weg stelde de zege zes minuten voor tijd veilig en DEVD kon de nederlaag niet meer afwentelen: 9-10. Tevreden "Eindelijk speelden ze zoals ik het wil en de ballen gingen er ten minste een keer in", aldus een te vreden Wim van Huis van Zuider kwartier. De blauw-gelen benut ten de wedstrijd tegen Klimop om de eerste winstpunten van deze competitie te pakken. Dirk-Jan de Kreek gaf het goede voorbeeld en zette zijn ploeg binnen een minuut op 1-0. Mede door doelpunten van Erik van Lunteren en Edith Hille- brand, beide twee keer, kon Zui derkwartier met een 8-6 voor sprong gaan rusten. Klimop wist in de tweede helft twee maal het verschil tot één punt terug te brengen. Nooit kwamen de bezoekers echter op gelijke hoogte en Zuiderkwartier rook de over winning. Christa Metselaar bracht de stand in de tweëentwintigste minuut op 11-8 en de ploeg van Wim van Huis liet zich de winst niet meer ontglippen. Het harde werken van Zuiderkwartier werd beloond en met 12-9 konden de eer ste Dunten begroet worden. De Danaïden speelde tegen PSV in alle opzichten een ongelukkige wedstrijd. Enerzijds verloor de Leidse formatie het belangrijke du el om de koppositie en anderzijds raakte zij Ingrid Slingerland (sleu- telbreenbreuk) en Heiko Locher (enkelblessure) kwijt. Het eerste kwartier kwamen beide ploegen niet tot scoren, maar bij rust leidde PSV al met 7-2. Direkt na de spelhervatting lie pen de Eindhovenaren verder uit en De Danaïden keek tegen een forse achterstand aan. Door tref fers van onder andere Eric Krom hout en Monique Slingerland, bei den drie keer, kwamen de Leidena- ren nog wel heel dichtbij, maar ble ven op de valreep steken: 10-9. „Dit was een misser, die we ons eigen lijk niet kunnen permitteren", con cludeerde coach René Versloot na afloop. Theo Vreeken opende na vijf se conden de score voor Fiks tegen Kinderdijk. De bezoekende ploeg maakte in het vervolg echter goed gebruik van het fysieke overwicht onder de korven en Fiks kwam er niet meer aan te pas. In de zesde minuut na rust keek de Oegstgeestse formatie tegen een maximale achterstand aan (5-12). Kinderdijk kwam in de rest van de wedstrijd niet meer tot scoren en het team van coach Henny Piket naderde langzaam. Bij 10-12 stokte de inhaalrace van Fiks, dat in Die- derik van Veen (4x) zijn topscorer had. "Als je ziet wat ze kunnen en wat ze die eerste helft laten zien dan heb je er wel een beetje de pest in", zo typeerde coach Lenie Slegten- horst de matige start van Crescen do. NIO benutte het gebrek aan concentratie bij de tegenstander en liep via 4-0 weg naar een 9-5 rust stand. Crescendo kwam in het tweede gedeelte van de strijd sterk terug. Bij de stand 10-9 werd een door loopbal van Henk Alberts ten on rechte afgekeurd en in plaats van een gelijke score kon NIO opnieuw afstand nemen. Crescendo slaagde er, doelpunten van Wijnand Al berts en Carolien van Noort ten spijt, niet in dat verschil goed te maken: 12-11. Overtuigend Velocitas, dat in Lian Copier een sterke vervangster had voor de af wezige Elvira Corts, behaalde een ruime overwinning op KIOS (13-6). De ploeg uit Nieuw-Vennep kon tot 5-4 aardig volgen, maar keek bij rust al tegen een 7-4 achterstand aan. Na de spelhervatting bouw den Jeroen van Driel en Jan Schef- fers, beiden twee maal, de voordeli ge marge verder uit en met 13-6 moest KIOS uiteindelijk het hoofd buigen. Fluks bekroonde het eerste op treden in de nieuwe Noordwijkse sporthal met een zege op Vrienden schaar. In een doelpuntrijke wed strijd eindigde Fluks, via 7-5 hal verwege, op een overtuigende 16- 10. Aad van Drongelen en Kees Imthorn hadden met tien treffers een belangrijk aandeel in de Noordwijkse overwinning. Ons Eiland had zaterdag tegen Weidevogels twee redenen om te vreden te zijn. De Leidenaren toon den zich voor het eerst deze zaal competitie bijzonder produktief en dat leverde gelijk een punt op. In het laatste kwartier van de wed strijd zette Ons Eiland de opponent zelfs op een 11-14 achterstand. In de zestigste minuut slaagde Weide vogels er vanaf de strafworpstip toch nog in om op gelijke hoogte te komen: 16-16. Een doelpuntloze periode van drieentwintig minuten brak De Algemene op. DKC had intussen een 2-4 achterstand omgezet in een 6-4 voorsprong. Ramon Terwiel en invaller Ruud van Vliet brachten de score nog in evenwicht. De ploeg uit Delft sloeg vervolgens vanaf tweëeneenhalve meter als nog toe en de strijd was beslist: 8-6. Gedurende negenenvijftig minu ten had KNS goede vooruitzichten om het eerste winstpuntje binnen te halen. Het laatste schot van de wedstrijd besliste namelijk het du el tussen KNS en ODÖ. Helaas voor het Oegstgeester achttal door boorde die bal de eigen mand: 7-8. Edwin van Leeuwen en Edwin Kooien (beiden 3x) waren het meest trefzeker voor KNS. JETSKE GOUDSMIT EGMOND AAN ZEE (GPD) - Aan de zegetocht van Marti ten Kate door eigen land lijkt geen eind te komen. Uitgere kend in Egmond aan Zee pakte de Enschedese lichtge wicht gisteren de draad op van vorig jaar toen hij op 'eigen' bodem nagenoeg louter overwinningen boekte. Alleen op het strand van Noord-Holland moest hij in '87 voorrang verlenen aan Mike Bishop. Daarna was Ten Kate niet meer te houden in de Twintig van Alphen, de City-Pier-City, de internationale marathon van Maassluis, het NK marathon in Enschede en het NK tien kilometer op de baan. Pas toen de 29-jarige Fortis-atleet hem gewaarschuwd vooral in het september^de grens over ging, begin van de race op zijn hoede te GOLD COAST (RTR) - De Noorse atlete Ingrid Kristiansen heeft gis teren in Australië een bijna gouden overwinning behaald. Bij een wed strijd over 15 kilometer in de stad Gold Coast, volgens de organisatie de hoogst gedoteerde atletiekwed strijd in de geschiedenis, verdien de de Scandinavische ruim 55.000 gulden. Zij was daarvoor in Gold Coast minder dan een uur aan het werk: 50 minuten en 21 seconden. Dat was drie minuten meer dan haar eigen, en 's werelds', beste w prestatie op deze afstand. De liep het mis. Tijdens de WK in Ro- zijn en onmiddellijk het spoor te Nieuwzeelandse Lorraine Möller me eindigde hij op de klassieke kiezen van de premiejagers, die op werd op meer dan twee minuten loopafstand als vierentwintigste, de Egmondse boulevard jacht r tweede en de Amerikaanse Sylvia Zijn martelgang door de Italiaanse ken op de bonus die na één kilome- Mosqueda derde. De beslissing viel al na iets meer dan 1500 meter lopen. De 31-jarige Kristiansen had tot dat moment de Australische loopsters Lisa Martin t Caroline Shuwalow naast zich hoofdstad duurde twee i minuten en bracht de nationale kampioen even aan het twijfelen. Maar na een paar weken rust nam Ten Kate die twijfel zelf weg door in Finland heel ontspannen de Lasse Viren-loop op zijn i gedoogd. Een tempoversnelling te schrijven. "Toen maakte van de Australische atletes figuranten. "Ik vond dat het te langzaam ging", verklaarde de Noorse na afloop. Dat zij niet in de buurt was gekomen van haar eigen wereldrecord vond Kristiansen lo gisch. "In deze hitte is dat niet te doen. De laatste vijf kilometers was de warmte een verschrikking." Bij de mannen was er sprake van veel meer strijd. Pas vlak voor de eindstreep slaagde de Amerikaan het mij al duidelijk dat die teleurstel ling in Rome niets met kracht, snel heid of looptechniek had te maken, maar alles met het regelen van de ademhaling. Ik was trouwens niet de enige die daar problemen mee had, want er zijn in Rome heel wat reputaties gesneuveld". Betekende zijn Finse zege al een flinke opsteker na het Italiaanse drama, de winst in Egmond aan Zee was voor Ten Kate van nog Arturo Barrios er in de Tanzaniaan- veel grotere waarde. Niet z marathon specialist Gidamis Shahanga van zich af te schudden. Het verschil bedroeg twaalf secon den. Barrios kwam over de finish lijn na 44 minuten en 31 seconden. Hij bleef daarmee twee minuten verwijderd van het officieuze we- relrecord. financieel opzicht, maar vooral in sportief opzicht, want een betere start van het Olympische seizoen had de computer-programmeur zich fiiet kunnen voorstellen. Afvalrace Bondscoach Wim Verhoorn had DORTMUND- Yvonne Van Dorp staat weer op scherp. Dat is de conclusie die getrokken mag worden na haar zege op de 200 meter gisteren tijdens een indoor wedstrijd in Dortmund. In de fi nale van de 200 meter kwam de AV- Holland atlete tot een tijd van 24,6. Op de 60 meter eindigde de Leidse als vierde in 7,83 nadat ze in de series al een handgeklok- te 7,5 had gelopen. Ook clubge note Ester Schouten was in Dort mund aanwezig. Bij het versprin gen kwam ze tot een sprong van 5,50 meter terwijl ze in de halve finale van de 60 meter strandde met een tijd van 8,0. De traditionele halve mara thon van de Keukenhof, die gis teren in Lisse werd gehouden, is na een spannende race gewon nen door streekatleet Theo van Alkemade van NSL. In de eind sprint rekende hij af met Wim Hoek en finishte in een accepta bele tijd van 1 uur 11,06. Al snel na de start ontstond er uit het 250 koppen tellende deel nemersveld een kopgroep van vier atleten, die naast Alkemade en Hoek bestond uit Katwijker Wout Duyndam en Cees van Ma nen van de Spartaan. Na verloop van tijd moest Van Manen als eerste lossen en verder alleen zijn weg vervolgen. Voor de ove rige drie leek het op een uitsprint uit te draaien tot Duyndam in de laatste van de vier af te leggen ronden alsnog afhaakte. Alkema de won de spannende einsprint uiteindelijk met een drietal se conden voorsprong op Hoek. Duyndam eindigde als derde met een achterstand van 13 se conden terwijl Van Manen be slag legde op de vierde stek in 1.12,20. Theo van der Veek (De Spartaan) eindigde op een goede vijfde plaats in 1.13,10 terwijl zijn clubgenoot Rob van Everdink op de zevende plaats eindigde. Eric van Diemen uit Buitenkaag, Rijnsburger Jan Schijf en Mar- tien Hoogenboom uit Roelof- arendsveen completeerden de top tien. Op het sfeervolle sportpark Ter Specke ging de overwinning bij de Veteranen 1 naar Fer Koe- leman uit Ter Aar in 1.16,03. In deze categorie behaalde Leo Warmerdam (Spartaan) een fraaie derde plaats. Bij de Vetera nen 2 ging de hoofdprijs even eens naar een streekgenoot: Jan van der Hoorn uit Hoogmade legde de 21,195 kilometer af in 1.20,54. Erica Duyvenvoorden was de snelste bij de een tijd van 1.28,48. ter valt te verdienen. Verhoorn: "Vorig jaar hadden we afgespro ken rustig te beginnen en toen ging Mike Bishop er als een haas van door. We dachten dat hij de premie spurt wilde winnen en zich daarna zou laten terugzakken, maar we hebben hem pas na de finish terug gezien". Gisteren was het Geert de Rud- dere die de lont in het kruitvat stak, maar na als eerste de kilometer te hebben voltooid kwam de Belg in het stuk niet meer voor. Datzelfde gold voor zijn landgenoot Alex Ha- gelsteens, de winnaar van '82 en '84 en Mike Bishop, die als excuus kon aanvoeren dat hij nog maar nauwe lijks hersteld was van een buik griep. Ook de winnaar van twee jaar ge leden, Henrik Jorgensen, voelde zich in Egmond aan Zee niet topfit. Toch kon de Deen Ten Kate lange tijd bijbenen, maar op de terugweg over het strand moest hij uiteinde lijk afhaken. Wel wist hij nog juist Rob de Brouwer en de nationale crosskampioen Tonnie Dirks voor te blijven. Die hadden tot hun teleurstelling geconstateerd dat het parcours in het eerste gedeelte ingrijpend was veranderd. In plaats van een selec tief duintraject, moesten de bijna achtduizend deelnemers aan het massale evenement een nauwelijks hellend fietspad afleggen. "En dat was natuurlijk in mijn voordeel", wist Ten Kate, "want ik ben niet zo'n heuvelloper. Nu was het een echte hardloopwedstrijd waarin de tactiek nauwelijks meer een rol speelde". Pure snelheid des te meer en om dat Ten Kate het hoogste tempo wist te draaien bleef hij als enige over in een afvalrace. Zijn winnen de tijd van 1.03.25 betekende een forse verbetering van het parcours- record van Bishop (1.05.11), maar dat was nauwelijks relevant want de Engelsman moest vorig jaar on der barre winterse omstandighe den een aantal heuvels beklimmen, terwijl zijn opvolger gisteren in een rustig lenteweertje slechts op een stukje vals plat stuitte. Krachttoer Na zijn tweede zege in Egmond aan Zee, de eerste boekte hij vijf jaar geleden, gaat Ten Kate zich richten op de internationale mara thon van Rotterdam. In april hoopt hij zich rechtstreeks te kwalifice ren voor de Spelen van Seoul, wat betekent dat hij in de Maasstad on der de 2 uur 12 moet lopen. "Maar als dat niet lukt, zal mijn wereld heus niet instorten", houdt hij een slag om de arm. "Bovendien zou ik het liefst een Olympische vijf of Henrik Jorgensen ziet af op het strand van Egmond aan Zee v nemen om voor de tweede keer in zijn loopbaan te zegevieren. r Marti ten Kate (rechts) even later de benen z tien kilometer lopen en dan in het najaar de marathon van New York meepakken". Hetgeen financieel het meest aantrekkelijk is voor Ten Kate die in het begin van het baanseizoen de Olympische limiet op de tien kilo meter in het vizier (27.55) hoopt te krijgen. "Dat betekent dat ik ruim een halve minuut van mijn per soonlijke record af moet halen. Dat zal een hele zware klus worden, maar onbegonnen werk is het niet". Voorlopig zal de nationale mara- thontroef, als zodanig de opvolger van Gerard Nijboer (in Egmond aan Zee zesde in 1.04.53) zich ech ter bezighouden met wat cross- en wegwedstrijden die als voorberei ding moeten dienen op de eerste grote krachttoer van het jaar over drie maanden in Rotterdam. Twij fels over een goede afloop van zijn eerste marathon na Rome zijn in middels verdwenen, getuigde de opmerking dat hij zichzelf in staat acht een tijd van 2.10 of 2.11 te reali seren. SASSENHEIM - "Een matige wed strijd, beslist geen hoofdklasse-ni veau", oordeelde coach Jasper En gel overTOP-KVS. Maar de 15-9 ze ge vergoedde veel, zo niet alles bij het enthousiaste thuispubliek. De Sassenheimse debutant heeft met een zes uit zeven score immers uit stekende perspectieven voor de tweede competitiehelft. "Er was een stuk spanning in de ploeg", detailleerde Engel zijn me ning nader. "Dat uitte zich vooral in foute passes en gehaast spel. Te veel werd de doorbraak gezocht, naar binnen getrokken waar men steeds weer in de fuik liep, in plaats van afstand te houden en op het schot te vertrouwen". Voor een deels had die spanning weinig met het korfbal te maken. Kort voor de wedstrijd namelijk had Frank Nijenhuis met een priem zijn linkerhand bijna door boord, waardoor hij maar weinig gevoel in z'n schot kon leggen. Aanvoerder Anne van der Zaag op zijn beurt had z'n auto ongelukki gerwijze in de berm geparkeerd en de anders zo betrouwbare verdedi ger bleek ook in de wedstrijd nog niet geheel bij de les. Het duo dat na zes minuten voor 2-0 had ge zorgd, was derhalve twee minuten later weer terug voor de korf. Toen de daaropvolgende twee puntsmarge echter door Gerco Langelaan tot 5-2 was uitgebouwd, kwam er meer rust in het TOP-spel. Gevaar van Scheveningse zijde was er nog nauwelijks te duchten. Alleen het snelle duo Rob- en Geert Jan Dijkhuizen wist de TOP-verde- diging bij vlagen uiteen te spelen, maar in het andere vak kwam An- toine Nadorp pas na drie kwartier tot een eerste goal. Inmiddels was TOP via een 6-3 ruststand al naar 9-4 uitgelopen en had het de strijd daarmee in feite al beslist. De nog puntloze hekkeslui- ter deed nog wel een laatste poging het tij te doen keren en kwam tot 12-9 terug. Anne van der Zaag en Ron van der Willik, met Frank Nij enhuis en Stella van der Zaag drie maal scorend, en Gerco Langelaan herstelden de marge weer snel: 15- Of TOP nu halverwege de com petitie al verzekerd is van lijfsbe houd kon coach Engel niet vertel len. "We hebben leuke stappen ge zet. Het doel was zes punten uit de eerste vier duels in het nieuwe jaar. We hebben er al vier en zijn pas in de tweede week". BRAM VAN GENT LEIDEN - Leden van de Leidse krachtsportvereniging De Spar taan waren het afgelopen weekein de succesvol bij de Nederlandse kampioenschappen gewichtheffen in de tweede klasse in Den Haag. Het toernooi werd georganiseerd door de Haagse club Apollon. Ar jan de la Rie werd eerste in de klas se tot 90 kilogram door 90 kilo te trekken en 122,5 kilo te stoten. Ed win Vlagsma won in de categorie tot 100 kilo eveneens de eerste prijs (95 kg trekken, 120 kg stoten). Pe ter van Amsterdam legde in de klasse tot 110 kilogram beslag op het goud (90 kg trekken, 125 kg sto ten). Oswald Tulen, eveneens van De Spartaan, kwam in de klasse tot 90 kilogram niet verder dan een vierde plaats (75 kilogram trekken, 100 kilogram stoten). Thompson op de weg terug "Dat zit gewoon in mijn benen, maar of het er ook inderdaad uit komt is afhankelijk van een hele boel factoren. Die les heb ik in elk geval in Rome geleerd, waar ik even heb gedacht dat ik mijn laatste marathon liep. Nu begin ik weer langzaam trek te krijgen in een marathon al blijf ik zo'n wed strijd als vandaag het plezierigst vinden. Na een uurtje lopen kun je namelijk de volgende dag gewoon naar je werk en en daarna zelfs een pittige training afwerken". JAAP VISSER WOLVERHAMPTON (SID) - Vijf maanden na de ontluistering bij de wereldkampioenschappen atletiek is de Britse tienkamper Daley Thompson na zijn blessure weer op de weg terug. Bij zijn eerste officië le wedstrijd na het debacle van Ro me verbeterde Thompson tot twee keer toe zijn persoonlijke record op de 60 meter. Op de indoorbaan van Wolverhampton liet hij eerst 6,86 seconden noteren en in de finale fi nishte hij na 6,84, driehonderdste van een seconde sneller dan ooit. AMSTELVEEN (ANP) - In een wedstrijd die nauwelijks recht had op die benaming, heeft landskam pioen Martinus zich zaterdag ten koste van SC Leipzig voor de derde achtereenvolgende keer geplaatst voor de finale van de strijd om de Europese volleybalbeker voor ti telhouders. Na de overwinning van 3-0 in Leipzig, volgde ook in Am stelveen de maximale score: 3-0 (15-8, 15-11, 15-3). Bij de eindstrijd om de Europa Cup, van 19-21 fe bruari in de Zuidfranse stad Lori- ent, treft Martinus waarschijnlijk titelhouder CSKA Moskou, de Ita liaanse kampioen Modena en CS KA Sofia, dezelfde ploegen die vo rig jaar in Den Bosch in actie kwa- De progressie die vooral het Ne- derlanse mannenvolleybal de laatste twee jaar doormaakt, kwam ook in Amstelveen duidelijk naar voren. Was de vorige twee keer de Bankrashal bij het duel in de halve finale uitverkocht, zaterdag was er voor het duel tegen Leipzig bijna alleen belangstelling van vrienden en bekenden. Het had allemaal veel meer weg van een vervroegde nieuwjaarsborrel voor leden van Martinus en genodigden, dan van een volleybalduel op hoog niveau waarbij veel belangen op het spel stonden. Slechts de helft van de tri bunes was geopend en daarvan was ook nog maar een deel bezet. De successen van zowel Marti nus als van het nationale team, hebben voor een soort verzadiging binnen het volleybal gezorgd. Du els tegen een 'tweederangs' team als SC Leipzig, kunnen de interes se van de volleyballiefhebbers al nauwelijks meer wekken. Daarin speelt waarschijnlijk ook de ruime overwinning (3-0), een week voor nieuwjaar in Leipzig, een rol. Door die triomf stond het bereiken van de eindstrijd in Lorient eigenlijk al voor meer dan 99 procent vast. Die ruime winst in Oostduitsland was gewenst omdat het Selinger de mo gelijkheid verschafte extra trainin gen met de nationale ploeg in te las- Het programmablaadje mocht dan wel reppen over een Oostduit- se ploeg die op vreemde bodem de beste prestaties leverde, van een nederlaag van Martinus ging eigen lijk helemaal niemand uit. Ook de spelers niet. Zij weten zeer goed welk niveau ze hebben bereikt en dat is voor de Oostduitsers veel te hoog gegrepen. Hoewel daar in Amstelveen weinig van bleek, heeft Leipzig geen slechte ploeg. Bij een toernooi eind vorig jaar in Leipzig versloeg de ploeg in de poule-wedstrijden de Nederlandse nummer twee AMVJ. In de plaat singswedstrijden volgde de revan che. Het krachtsverschil met Marti nus is echter te groot. Terwijl de Nederlandse man nen het ene succes aan het andere rijgen, lijden de vrouwen de ene na de andere nederlaag. Bij het inter nationale toernooi in de Noord- duitse stad Bremen bleef de winst voor Oranje beperkt tot drie sets: twee zaterdag tegen de tweede keus van Cuba en gisteren een in het duel tegen Zuid-Korea. Door dat verlies eindigde Nederland als achtste en laatste. Eerder had de ploeg verloren van Canada, Cuba en de Russische kampioen Oeralot- sjka Sverlovsk. Voor de vrouwen bleef de winst bij een toernooi Lon den op het gastland daardoor de enige winstpartij in het nieuwe jaar. Daar tegenover stonden ne derlagen tegen Canada (2), Cuba (2), Cuba 2, Zuid-Korea en Sverlo vsk. Het toernooi in Bremen werd ge wonnen door Cuba dat in de eind strijd Sverlosk met 3-1 versloeg. De Cubaanse vrouwen verloren de eerste set met 9-15 en pas in de slot fase van de tweede set slaagden zij er in de eindstrijd om te buigen: 16- 14. Met 15-6 en 15-11 besliste Cuba vervolgens het duel.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19