Nu al 'briljante' prestatie van Kania Ykema schaart zich bij wereldtop Zurbriggen gaat sneller dan ooit Familie-vete laait op bij shorttrack PAGINA 16 SPORT MAANDAG 11 JANUARI 1988 Tliialf benoemt nieuwe directeur HEERENVEEN (ANP) - Het be stuur van de Stichting Sport- en Recreatiecentrum Thialf heeft met ingang van 1 maart J.B. Wagenaar (44) benoemd tot directeur van het ijsstadion. Wagenaar staat nu aan het hoofd van het commercieel bouwinformatiecentrum Bouw huis Noord in Leeuwarden. Vol gens een woordvoerster van het ijs stadion is in goed overleg besloten dat de belangrijkste directietaken al vanaf zaterdag door Wagenaar zullen worden overgenomen. Wagenaar volgt tijdelijk direc teur drs. P. Langendijk (45) van Thialf op. Goed begin van Sovjetunie in hoekeytoernooi LUCKNOW (AFP/RTR) - Het Russische nationale hockeyteam is het Indira Gandhi-toernooi in Lucknow goed begonnen. Na de winst zaterdag op Zuid-Korea (2- 0) versloeg de Oosteuropese ploeg gisteren Malaysia met de zelfde cijfers. Olympisch kampi oen Pakistan, eind vorig jaar winnaar van een test-serie tegen Nederland, won zaterdag met 5-1 van Kenia. Organisator India startte het evenement, dat vorig jaar gewonnen werd door Neder land, slecht. Zuidkorea herstelde zich van de nederlaag op de eer ste dag door een overwinning met 2-1 op de Aziatische ploeg. De eerste wedstrijd van de tweede dag van het toernooi ter nagedachtenis van de vroegere premier Indira Gandhi werd vooral in de tweede helft een fraaie show van Pakistan. Bij de pauze stond het pas 1-0. Mohib (2), Irfan, Feroz en Ahmed zorg den voor de treffers. Akatsa scoorde voor Kenya de treffer. De Sovjetunie zag in de eerste helft tegen Zuidkorea geen kans de Aziatische defensie te passe ren. Dat lukte pas na rust. Plesjakov en Tsjatkosvki zorg den voor de eindstand. Een dag later herstelden de Koreanen, die zich al drie jaar voorbereiden op de Olympische Spelen, goed. De vroegere hockeygrootheid India stond al na elf minuten op 0-2. Ryull en Young Jo On scoorden. Pas vijf minuten voor het laatste fluitsignaal deed Balvinder Singh iets terug. INNSBRUCK (ANP) - Jan Ykema heeft zich defintief bij de beste sprinters op de schaats geschaard. Na de wereldbekerwedstrijden in Innsbruck leidt de Fries het wereldbekerklassement op de 500 en de 1000 meter. Ykema, die zich vorige week in Heerenveen nog merkwaardige ca priolen op de kortste afstand permitteerde, leverde gisteren op de Olympische baan van Innsbruck een vlekkeloze sprint af: 38,10. Ook zijn kilometer, waarop Ykema tweede werd achter wereldkampioen Nikol^j Goeljajev (1.15,76), was van uitstekend gehalte. Op de eerste dag had Goeljajev al de 1500 meter gewonnen in 1.56,18. Op de vijf ki lometer hield de Zweed Tomas Gustafson zijn Olympische ambities fris door als enige onder de zeven-minutengrens te duiken: 6.58,03. De Zweed zette een keur van Oostenrijkse en Noorse schaatsers op tien seconden of meer. De overige Nederlandse sprinters zijn inmiddels uit het spoor van Ykema geraakt. De Nederlandse 1000-meterkampioen boekte achter eenvolgende de vierde, de eerste en de tweede plaats. De beste 500- metertijd kwam zaterdag onder goede omstandigheden op naam van de Amerikaan Dan Jansen: 37,80. Op de tweede dag nam Ykema in een rechtstreeks duel revanche. In de eerste honderd meter (10,16 om 10,08) moest hij nog een fractie op de Amerikaan toegeven. Door een perfecte laatste buitenbocht achterhaalde de Nederlander „DJ" om hem vervolgens te passeren. Maarten Noyens, de kersverse 500-meterkampioen. Menno Boels- ma en Geert Kuiper kwamen op geen van de drie afstanden (twee keer 500 en een keer 1000 meter) bij de eerste tien. Met de elfde en de twaalf de positie op de kortste afstand kwam Kuiper het beste uit. Boelsma, vorige week in Heerenveen wegens het virus van het jaar afwezig, bleek tijdens de gedwongen bedrust veel scherpte te hebben verloren. De prestaties van Kuiper en Boelsma, die nog als kandidaat gelden voor de Olympische ploeg, kunnen nauwelijks als vormbehoud wor den gekwalificeerd. De vier naar Innsbruck afgevaardigde stayers kwamen op de vijf ki lometer zelfs niet bij de eerste twintig. Het Friese talent Annejan Por- tijk kwam buiten eigen provincie niet tot verdere ontwikkeling. Met een achterstand van ruim twintig seconden op Gustafson klasseerde Portijk zich als 21e. De Noordhollander Jan Berkhout (negentiende) ging Portijk, over twee weken wel deelnemer aan de Europese titel strijd in Den Haag, nog net voor. Eén dode bij ongeluk met skilift VAL-D'ISERE (SID) - De Zwit- vijfde plaat: serse skiër Pirmin Zurbriggen leiding, heeft zaterdag in Val-d'Isère een re cordtijd nodig gehad om de derde afdaling van het seizoen voor de wereldbeker te winnen. Hij was dan ook een klasse apart. In 1.57,10 was hij een halve seconde sneller dan de verrassende Oostenrijker Anton Steiner. Nooit was iemand in Val-d'Isère zo snel. De Luxem burgse slalom-specialist Mare Gi- rardelli eindigde als derde. De start van de afdaling voor de wereldbeker in Val-d'Isère werd vertraagd door een ongeluk bij de kabelbaan, waarbij een dode en drie gewonden vielen. Een rups voertuig van de piste-onderhouds dienst begon op een ijsplaat te glij den. Een van de inzittenden sprong eruit, de ander vond de dood toen het voertuig een stellage van de ka belbaan ramde. De mast brak. Een van de gondels van de kabelbaan stortte naar beneden. De Zwitserse wereldkampioen afdaling Peter Müller was een van de getuigen van het ongeluk. De gondel, waar hij in zat, bleef hangen. De deelne mers werden verder met ladders naar de startplaats gebracht. De Westduitse skiër Markus Wasmeier heeft zondag in de Fran se wintersportplaats Val d'Isere de eerste super reuzeslalom voor de wereldbeker gewonnen. De 24-jari- ge Westduitser bleef de Fransman Frank Piccard en de Zwitser Pir min Zurbriggen voor. In de strijd om de wereldbeker algemeen bleef de Italiaanse specialist op de korte slalom, Alberto Tomba, door de SKIËN - Tijdens internationale free style skiwedstrijden in Mount Gabriel (Verenigde Staten) is de Nederlandse Martien Nouwen ze vende geworden op het onderdeel ballet. Michiel de Ruyter werd bij het springen mannen achttiende. Randstad brengt Bax in problemen LEIDEN - De vrouwenploeg van Randstad Sport drukte in de eerste klasse van de zaalvoetbalcompeti- tie Bax nog vaster op de laatste plaats: 0-5. Randstad Sport had in Debbie de Jong (drie goals) een trefzekere schutter. Ook Hennie Steensma en Bettina de Boer scoorden voor de ploeg uit Voorschoten. Eveneens in de eerste klasse klopte McDo nald's het tweede team van dezelf de club met 1-5. In de tweede klasse kwam FC Lisse 2 twee keer binnen de lijnen. Stompwijkse Girls werd met 9-4 verslagen, maar van Bax 2 verloor FC Lisse met 2-1. Ingrid van den Berg en Connie van der Poel doel puntten voor Bax. Kraan Saloon zegevierde met 7-2 over het tweee de team van Stompwijkse Girls. De wedstrijd tussen Jipi's Twee sprong en THB Girls werd uitge steld. Stand eertse klasse: Jipi's Tweesprong 8-14, THB Girls 8-13, McDonald's 9-13, Randstad Sport 6-6, McDonald's 2 10-4, Bax 9-0 Stand tweede klasse: FC Lisse 9-16, THB Girls 2 9-16, Bax 2 11-11, Kraan Saloon 9-8, FC Lisse 2 6-7, Stompwijkse Girls 10-7, Stomp wijkse Girls 2 10-1, Kraan Saloon 2 2-0 i Val d'Isere, aan de De Oostenrijkse Sigrid .Wolf heeft zaterdag de zege in de super- reuzeslalom van Lech verspeeld door een paar veiligheidsspelden. Een protest van de Westduitse Münch kostte vier Oostenrijkse skisters hun klasseringen. Het door Wolf aangevoerde kwartet had gebruik gemaakt van veilig heidsspelden om hun startnum mers strakker te bevestigen. Dat is volgens artikel 608-1 van het inter-' nationale wedstrijdreglement ver boden. De 26-jarige Zwitserse Zoé Haas, die met vierhonderdste van een seconde verschil door Wolf was verslagen, profiteerde het meest van de diskwalificatie. De wedstrijd werd onder optima le omstandigheden gehouden. Aanvankelijk was deze „Super G" voorzien in het Westduitse Pfron- ten. De Zwitserse Heidi Zurbrig gen, zuster van Pirmin, brak bij een valpartij een kuitbeen. DAVOS (GPD) - Echte wereldrecords zaten er voor Karin Kania deze keer net niet in, al zat de Oostduitse er op de 1000 meter bijna bovenop. Aan het slot van de vier afstanden voor de World Cup kwamen de organisatoren in Davos, die met lede ogen toekijken hoe in moderne hallen buitenrecords aan flarden gaan, echter met een surprise voor de dag. De ravage in beeld. Linksonder het rupsvoertuig, dat al glijdend een stel lage van de kabelbaan ramde. Die manoeuvre kostte één inzittende het le- Officieel werd aangekondigd dat Karin Kania een nieuw punten-we- reldrecord op de kleine vierkamp had gevestigd met haar serie van 40,57 - 2.00,60 -1.18,31 - 4.21,13. Beat Hassler, de secretaris van de ISU (Internationale Schaats Unie) en tevens fungerend als scheidsrech ter, riep Kania naar het erepodium en overhandigde haar de gebruike lijke gouden edelweis met briljant, die een waarde heeft van 2800 gul den. Dat is de prijs die Davos over heeft voor een wereldrecord. De kleine vierkamp (500, 1500, 1000 en 3000 meter) is bij de vrou wen uit de gratie geraakt sinds de invoering van de 5000 meter in de allround-toernooien. Het totaal van de Russin Natalja Petroesjova (166.682 punten), gevestigd in 1983, leek dan ook een eindeloos leven beschoren. Voor Karin Kania was het geen kunst dit klassieke record te breken, zoals ze al een keer of drie deed. In Inzeil, twee jaar terug tijdens de finale om de World Cup, dit seizoen in Butte en Calgary was haar puntenscore over de vier be wuste afstanden veel lager, maar omdat het toen om vier afzonderlij ke wedstrijden handelde kon er record geen sprake zijn. In andere plaatsen waar Kania al eerder tot een lager puntenaantal kwam is een dergelijk protocol in elk geval niet opgemaakt. De Ame rikanen in Butte en ook de organi satie in Calgary had daar blijkbaar geen enkele notie van, maar de doorgewinterde ISU-topman Has- Tot Kania's eigen verbazing sier hoeft men wat dit aangaat niets kreeg ze in Davos, vlak voor de te leren. Hassler: „Wordt het record deur van het ISU-kantoor, wel f nieuw puntenrecord (163,446) toe gewezen. Beat Hassler, bij wie de aanvragen voor internationale wedstrijden tijdig en volgens de re gels op het bureau moeten liggen: ,.De reglementen zijn niet geheel duidelijk. Het belangrijkste is dat er een protocol moet verschijnen van de wedstrijden als die tevens in een meerkamp-vorm zijn gehou den. Dat hebben wij hier gedaan. De technische commissie van de ISU bepaalt of het record volgens gevestigd". DAVOS (GPD) - Leggen de superieure Oostduitse vrouwen in Davos de laatste hand aan het vervolmaken van hun olympische vorm, binnen de Nederlandse ploeg is het een ge harrewar van jewelste. Natuurlijk draait het niet om de enige Oranje-rijdster die zich met de absolute top kan meten. Yvonne van Gennip fietste onbe kommerd vele kilometers op het balkon van haar hotelkamer en verscheen alleen even voor een 500 meter op het ijs van de hooggele gen Zwitserse baan. Maar bij de an deren, die nog steeds niet de hoop hebben verloren straks ook in Cal gary te mogen schaatsen, is er ie mand die zich tot het bittere einde taai verzet en zich ergert aan het ge marchandeer waarmee bonds coach Egbert van 't Oever zijn olympisch team in elkaar tracht te timmeren. Een medaille zit er voor Ria Vis ser bij lange na niet meer in. Al is ze pas 26, het olympisch zilver van La ke Placid dateert al weer van acht jaar geleden en de vijf nationale ti tels zijn door de opkomst van Yvonne van Gennip eveneens in de vergetelheid geraakt. Twee voet operaties dreigden het einde van haar schaatscarrière in te luiden, maar ze herstelde na een lang gene zingsproces en schraapte nog een keer alle moed en vechtlust bij el kaar voor haar laatste doel: Calga- ry. Haar eigen bond liet haar na de Om definitief helderheid te krij- nationale titelstrijd in Heerenveen gen over de nationale rangorde had vallen. Met succes klopte Ria Vis- Stam, die al is verzekerd )veld. Van de top ontbrak in feite alleen Yvonne van Gennip, maar daar stond tegenover dat een van de vier Oostduitse rijdsters voor haar in de uitslag kon worden weg gestreept, want in Calgary zijn drie rijdsters per land het maximum op de lange afstanden. Al zeker is dat de 3000 meter op het olympische programma van Van Gennip voorkomt en na dit weekeinde is er ook geen twijfel meer over de aanwijzing van Ingrid Paul, die de afgelopen week op de kandidatenlijst van het NOC werd gezet en als nummer zeven van Davos over de drempel gleed. Als achtste zou dat eveneens voor Ria Visser moeten gelden, terwijl Grietje Mulder in het selectie-ge- drang op het nippertje buiten de boot viel. De hele kwestie is alleen dat een andere gegadigde, Marieke Stam, gisteren voor de drie kilome ter werd teruggetrokken. Van 't Oever had het zo gewild en die be slissing veroorzaakte een nare smaak. zelf aan bij NOC-bestuurder Bram Leeuwenhoek, die een zwak heeft voor sporters die op een be hoorlijke (internationale) staat van dienst kunnen bogen. Ria Visser mocht alnog de ploeg achterna rei zen naar Davos en strikt genomen voldeed ze daar gisteren aan de Ne derlandse olympische norm. Ze eindigde als achtste op de drie kilo meter in een zeer sterk (World Cup- Van Kempen wint periodestrijd DEN HAAG (ANP) - Met de winst van de vijfde en laatste wedstrijd uit de derde periode, zaterdag in Den Haag, heeft Richard van Kem pen zijn aanspraken op de KNSB-marathon beker nog meer kracht bijgezet. De rijder uit De Hoef bleef in de eindsprint van de door 2500 toeschouwers bekeken wedstrijd op De Uithof zijn naast concurrent van de laatste weken Jan Eise Kromkamp net voor. De jeugdige Van den Boogert werd derde. Door het wegvallen van de marathon van Amsterdam werd de der de periode in de strijd om de KNSB-beker besloten met de ontmoe ting tussen de mannen van de lange adem in Den Haag. Het duel in de residentie spitste zich vooral toe op het treffen tussen Richard van Kempen, aanvoerder in het tussenklassement, en Jan Eise Krom kamp, zijn naaste vervolger. De rijder uit Oldeholtpade had alleen aan een zege, gevoegd bij een mindere prestatie van Van Kempen, genoeg om de derde periode op zijn naam te schrijven. Op De Uithof bleek echter niet alleen Kromkamp van plan strijd te leveren. Alle coryfeeën hadden er zin in. Dat resulteerde in verschillende uitloopogingen. Na ongeveer zestig ronden vonden tien rijders elkaar: Van Kempen, Kromkamp, Van den Boogert, Kasper, Kramer, Hagen, De Boer, Nies ten, Ruitenberg en Van Wijhe. Na zo'n veertig bochten slaagden zij er eindelijk in dat te realiseren waar ze op uit waren geweest: Een voor sprong van meer dan 400 meter op de rest van het peloton. Voor de achterblijvers was het pleit toen eigenlijk al beslecht. Het tiental hield aan de kop van het peloton het tempo hoog de zaken goed in de gaten. Van Kempen won uiteindelijk de eindsprint. olympische vijf kilometer, aan de 3000 meter behoren mee te doen. Van 't Oever liet haar echter uitpuf fen na een zwakke 1000 meter en schrapte de naam van de Egmond- se op de deelnemerslijst van een in ternationale drie kilometer, die pal na de World Cup werd gehouden. Ineens bedacht de bondscoach dat de drie kilometer voor Stam onge legen kwam in verband met het EK van het komende weekeinde. Van 't Oever: „Haar belangen daar wil de ik hier niet op het spel zetten. Op het EK moet Stam maar laten zien wat we op de drie kilometer aan haar hebben". Eerder al had Van 't Oever zijn protégé weggehouden van de World Cup, zodat een rechtstreek se confrontatie met Ria Visser, In grid Paul, Grietje Mulder en de ho peloos falende Petra Moolhuizen op de 3000 meter van de baan was. De beweegreden van Van 't Oever. „Eigenlijk had ik Ria Visser voor de World Cup moeten laten afval len, want zij was als laatste toege voegd. Maar aangezien er voor haar belangen op het spel stonden en Stam toch al zeker is van Calgary heb ik dat veranderd". Een aardig gebaar of een listige zet? Het lijkt op dat laatste. Twee keer dit seizoen (in Butte en Heer enveen) moest Stam het op de drie kilometer duidelijk afleggen tegen Paul en Visser en een nieuwe ne derlaag, met alle gevolgen voor de olympische positie-verdeling, zat er dik in. Ook heeft Van 't Oever met niemand, behalve Stam, over legd wie er in de World Cup zouden starten. Ria Visser: „Ik had er hele maal op gerekend buiten de World Cup te zullen rijden. Dat maakte mij trouwens niets uit, wantje kunt de tijden dan toch goed met elkaar vergelijken". Komende zaterdag, op de eerste dag van het EK in Kongsberg, zou Marieke Stam zich dus voor de olympische 3000 meter kunnen plaatsen, zodat voor de daar afwe zige Ria Visser het doek gevallen is. Zo althans gaat Vanv't Oever er in zijn strategie van uit. Het NOC echter heeft steeds beweerd de EK- toernooien, die uitsluitend op het klassement zijn gericht, buiten be schouwing te willen laten, waar door de bondscoach wel eens van een kouwe kermis thuis kan ko men. Of hij het nu wil of niet, vol gens de selectie-eisen heeft Visser zich geplaatst en het NOC zal daar naar vermoedelijk handelen als op 25 januari de voltallige schaats ploeg bekend wordt gemaakt. Petra Moolhuizen zal daartoe niet behoren. De vorige winter kreeg ze de bevoorrechte status van „potentieel kandidaat", giste ren verspeelde ze de laatste kans haar kandidatuur veilig te stellen. Van 't Oever: „Voor Petra is het einde verhaal". Ingrid Paul slaagde wel op de drie kilometer en verge zelt Van Gennip en Stam in februa ri automatisch op de Olympische 5000 meter, die hiermee is volge boekt. „Paul is onbetwist de twee de dame Van 't Oever terecht, Christine Aaftink redt zich waar schijnlijk met de hakken over de sloot. Ze werd zaterdag zesde op de Marieke Stam eindigde op de 500 meter op de 19de plaats ANP) enigszins gedevalueerde 500 me ter, maar Van't Oever is haar 41,10 Van Gennip", stelde van Calgary niet vergeten. Na die race werd Aaftink evenwel ge diskwalificeerd wegens het te vroeg insnijden van de bocht, an ders had ze de negende positie op de seizoenlijst ingenomen. Van 't Oever: „De vraag is welke plaats het NOC haar toekent. Maar dat geldt ook voor Ria Visser wanneer Marieke Stam te kort komt op de 3000 meter. Het NOC bepaalt of haar tijd olympisch voldoende is". niet erkend, dan zullen we haar de prijs heus niet afnemen". Kania's trainer Rainer Mund: „Ze heeft hem in elk geval dik verdiend". Voor Mund verliep in Davos al les op rolletjes. Alle hoofdprijzen gingen tijdens de laatste World- Cupsessie voor de finales, die half maart in Heerenveen aan de orde zijn, naar zijn rijdsters. Karin Ka nia won de eerste drie afstanden, waarbij ze op de kilometer haar ei gen wereldrecord heel dicht bena derde: 1.18,31 tegen 1.18,11. Die tijd was wel goed voor een nieuw baan record, evenals haar 1500 meter. Eerder dit seizoen stelde Kania in Butte, Calgary en Oost-Berlijn op deze afstanden de lokale records scherper, hetgeen ook al aangeeft dat ze op de 1000 en 1500 meter straks in Calgary niemand hoeft te Met de voormalige hordenloop ster Gunga Kleemann en Cons tan- ze Scandolo, die op het EK debute ren, zit de DDR ook goed. Het duo nestelde zich op de 1500 meter bij de top-tien van de seizoenlijst. An drea Ehrig, enige tijd gehinderd door de gevolgen van een flinke griep, is weer in oude doen. Ze was sneller dan ooit op de 1000 meter (1.20,09), zodat Bonnie Blair er weer een (Oostduitse) rivale bij heeft. De Amerikaanse kwam za terdag vijftig meter voor de finish van de 500 meter ten val en bleek gisteren op de dubbele afstand zelfs tegen de stayer Ehrig niet op gewassen, terwijl Christa Rothen- burger, een andere geduchte con current, geblesseerd aan de kant bleef. Zonder zich er doelbewust op te richten nam Andrea Ehrig bijna het 3000-meter-wereldrecord over van Gabi Zange, die de vorige maand in Calgary tot 4.16,76 kwam. Op de natuurlijke ijskorst van Davos was iets te veel water ge sproeid door de ijsverzorgers, an ders had Ehrig „haar" record zeker teruggepakt. Ze finishte nu in 4.17,75, maar wel met de geruststel ling dat het met haar vorm weer he lemaal in orde is gekomen. Oost-Duitsland kan zich in Cal gary ook bij de mannen laten gel den, Want Jens-Uwe Mey blinkt uit bij de sprint-elite. „In het verleden reed ik erg afwisselend, nu zijn mijn prestaties constant goed", merkte de Oost-Berlijner terecht op. Hy liet in het omlijstende pro gramma van de vrouwen-World Cup de complete sprinttop van de Sovjet-Unie zijn hielen zien. Met 37,05 (500 m) en 1.13,73 (1000 m) re aliseerde Mey de op een na beste seizoentijden. Alleen de Zuidkore- aan Bae (36,97) en Zjelezovski (1,13,54) waren nog sneller. De Sovjet-krachtpatser Zjelezo vski werd naar de tweede plaats verwezen op zijn specialiteit, maar voor hem waren het slechts trai ningsritjes. Daarom waagde hij zich zaterdag, toen de zon achter de Alpentoppen was verdwenen en in Davos de kragen omhoog gingen, ook nog maar even aan een 3000 meter. Hij deed er 4.12,85 over, een onbeduidende tijd, maar wel de snelste. GRONINGEN (ANP) - Peter van der Velde heeft het afgelo pen weekeinde verrassend het Nederlands kampioenschap schaatsen op de korte binnen baan overgenomen van Oegst- geestenaar Charles Veldhoven. De 20-jarige kernploegrijder uit Zoeterwoude loste gisteren in Groningen Veldhoven na vier jaar af. Bij de vrouwen zege vierde de Rijswijkse Esmeralda Ossendrijver. De diskwalifica tie van Simone Velzeboer uit Oud Ade op de 1000 meter deed een oude familievete tussen de Ossendrijvers en de Velzeboe- ren opleven. „De dames zijn erg explosief'. constateerde bondscoach Gijs Rijneveld. Van der Velde diende op de laatste afstand, de drie kilome ter, slechts in de buurt van Veldhoven te blijven om het kampioenschap op te eisen. Veldhoven, derde bij de we reldtitelstrijd in Montreal, be sloot tot een taktische race. Van der Velde liet Jaco Mos, Jeroen Otter en Richard Suyten, niet tussen hem en Veldhoven ko men. Alleen bij een vierde plaats of minder was Van de Velde de titel nog misgelopen. Twee families heersen in het schaatsen op de shorttrack- baan waar het de treft. Als winnares werd gister avond Esmeralda Ossendrijver gehuldigd. Daaraan ging een relletje rond Simone Velzeboer vooraf. De oudste van de Velze- boer-zusjes zag op de voorlaats te afstand een gaatje om haar concurrentes te passeren. Die moedige poging leidde echter tot een massale valpartij en diskwalificatie. Uit woede over het roekeloze gedrag van de oudste Velzeboer en vanwege een scheve schaats, verscheen het duo Ossendrijver bij de tweede 1000 meter niet meer aan de start. Monique Velze boer reed solo een nieuw baan record. Aan de wereldtitelstrijd, be gin februari in St. Louis en de Olympische Spelen waar short track demonstratiesport is, doen tien Nederlanders mee. De KNSB wijst voor beide eve nementen vier vrouwen en mannen alsmede twee reserves aan. De Nederlandse ploeg rijdt het komende weekeinde in Budapest, waar waarschijnlijk voor het eerst de strijd met de Sovjetunie wordt aangegaan. Onder druk van buitenlandse tegenstand kan dan ook een op merkelijke familievete in het Nederlandse schaatsen worden bijgelegd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16