PORT spooRrrvi Fel Quick Boys zet zwak Oranje te kijk 'Luider staat heel hoog op onze lijst' Wie roept waanzin een halt toe? MAANDAG 11 JANUAR11988 PAGINA 15 Johan Jonker voorlopig uitgeschakeld Nog een kans voor Vergeer Vijf spelers in Oranjeraad Spelers Ajax pleiten voor Hulshoff Sparwasser blijft achter BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Kurver blijft bij RB; Vonk naar Sparta LEIDEN - Arie Kurver blijft ook volgend seizoen werkzaam bij Rijnsburgse Boys. De trainer en het bestuur van de zaterdageerste klasser kwamen het afgelopen weekeinde een nieuw éénjarig con tract overeen. Kurver gaat daarmee zijn derde seizoen in bij RB. "Ik heb het goed naar mijn zin en ook het bestuur is blijkbaar tevreden. Dus was de contractverlenging niet zo'n punt", aldus Kurver. Leon Vonk, die enkele maanden geleden tevergeefs bij de rechter overschrijving naar Rijnsburgse Boys wilde afdwingen, speelt de rest van het seizoen bij Sparta. De ex-betaald voetballer van onder meer Emmen vroeg aan het einde van het vorig seizoen overschrij ving aan naar de Rotterdamse club. Later wilde de middenvelder over stappen naaF RB, maar de KNVB verhinderde dat. "Hij mag alleen voor Sparta spe len", aldus Kurver, die destijds als woordvoerder van Vonk optrad. "Hij wil dit jaar graag spelen en heeft daarom besloten toch bij Sparta te gaan voetballen. Het is de bedoeling dat hij volgend seizoen naar ons komt". KATWIJK - Na een een dagje uit in Katwijk wacht het Nederlands amateurelftal een veer tiendaagse oefentoer door het zonovergoten Australië. De sparringpartner van de Oranje klanten, Quick Boys, moet volgende week genoegen nemen met een weekendje Sauer- land. Het is dat het minst tot de verbeelding sprekende selectie-elftal van de KNVB op het feestvierende continent weinig tegenstand heeft te duchten anders had bondscoach Groe- newoud er goed aan gedaan op het laatste moment de 'reisgezelschappen' maar om te wis selen. De door verzorger Jan Roos op de been geholpen Johan Jonker hapt van Duyvenbode en arbiter Wijnholds bezorgd toekijken. De Quick Bo Oranje-doelman Teeuwen drie ribben. Want dat het nationale ameteurelf- tal aan de andere kant van de we reld de festiviteiten ter gelegen heid van het tweehonderd-jarig be staan van Australië kan opluiste ren, lijkt uitgesloten na de wanver toning in Katwijk. Met een 3-2 ne derlaag tegen het gehandicapte Quick Boys kwamen de geselec teerde liefhebbers er nog genadig van af. "Als je niet beter wist zou je hier inderdaad van in paniek ra- laar adem, terwijl elftalbegeleider Jaap ken", maakte Ron Groenewoud js-voorstopper brak in een luchtduel met zich overigens niet al te druk om de (foto Loek Zuyderduin) nederlaag. "Vlak voor zo'n trip wil DAVOS (GPD) - Hein Vergeer heeft in Davos een mogelijk heid laten passeren om zijn olympische uitzending zeker te stellen. Er stond een internatio nale 1000 meter op het pro gramma met diverse prominen te Oosteuropese rijders, maar die afstand lieten de Neder landse allrounders links liggen. Vergeer moet daarom het ko mende weekeinde tijdens de World Cup voor mannen, even eens in Davos, zijn laatste kans grijpen. Voor hem zijn de 1500 en 5000 meter beslissend voor het verdere verloop van het s Op zowel de 1000 als 1500 me ter is Vergeer 'potentieel kandi daat' voor de Winterspelen. Hij dient op een van deze afstanden een behoorlijke vorm, dat wil zeggen een kans bij de eerste acht in Calgary, te laten zien om uitzending te rechtvaardigen. Op de 1000 meter kan dat nu niet meer. Zijn coach Henk Gemser: "Zo kort na aankomst op grote hoogte is het erg lastig een goe de prestatie te leveren. Zijn zelfvertrouwen was al niet groot en daarom zou het onver standig zijn om te proberen zich nu waar te maken. We rich ten ons volledig op het komen de weekeinde". DEN HAAG (ANP) - Ruud Gul- lit, Ronald Koeman, John van 't Schip, Sjaak Troost en Adrie van Tiggelen zullen namens de spelers van het Nederlands Elf tal zitting nemen in de 'Oranje- raad'. De vijf hebben in het weekeinde hierin toegestemd. Zij worden bijgestaan door Ka- rel en Rob Janssen van de WCS. De Vereniging voor Contract Spelers zal ook het se cretariaat bemannen. De Oranjeraad gaat fungeren als gesprekspartner voor het EK-bureau van de KNVB, waarin bestuursleden van de sectie betaald voetbal zitting hebben. Het zal hierbij gaan om de vast te stellen premies voor de wedstrijden in de eindron den van het Europees kampi oenschap en de commerciële activiteiten met spelers.. De spelers van de drie voornaam ste oranjeleveranciers hebben ieder een vervanger in de perso nen van Hans van Breukelen, Ronald Spelbos en Joop Hiele. Zweden en Spanje zijn overgebleven als kandidaten voor het organiseren van de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap voetbal 1992. De Sovjetunie heeft zich teruggetrokken. De Europese Voetbal Unie (UEFA) zal de keuze op zijn vroegst tij dens de eindronde van dit jaar (10 tot 25 juni) in West-Duits- land maken. Waarschijnlijker echter is, dat de UEFA wat later in het jaar zijn beslissing neemt. Zweden heeft in zijn aanbod ook enkele wedstrijden in Kopenhagen opgenomen. Voor deelnemening aan de kwalificatiewedstrijden voor de volgende Europese titel strijd hebben zich 34 van de in totaal 35 aangesloten landen aangemeld, ook het jongste UEFA-lid San Marino. Alleen Liechtenstein heeft niet inge schreven. niemand voetballen uit angst op het laatste moment een blessure op te lopen. Daardoor wordt een stuk techniek niet gedragen door de noodzakelijke inzet en kom je te gen een ploeg als Quick Boys in de problemen. Die jongens gaan er na melijk wel in en dat is hun goed recht". Maar de meeste inzet werd zater dagmiddag op de fraaie Quick Boys-mat aan de dag gelegd door een Oranjeklant, te weten Herman Teeuwen. De robuuste sluitpost van de hoofdklasser TOP uit Oss wilde zich ten koste van alles be wijzen zodat hij straks in Australië niet op de bank de verrichtingen van eerste keus Hans Suiker hoeft gade te slaan. Maar dat zal er wel van komen nu zijn onbesuisde optreden tegen Quick Boys in de eerste helft Johan Jonker een enkele reis hospitaal opleverde en in de tweede helft de gelijkmaker van Hans van der Plas tot gevolg had. De man uit Oss was na afloop onderwerp (en lijdend voorwerp) van gesprek, want de wijze waarop hij vijftien meter voor zijn doel de bal èn Johan Jon ker raakte, was in de ogen van ve len ontoelaatbaar. Quick Boys-trainer Hans van der Zee sprak zelfs van "een regelrech te Schumacher-actie", referend aan de aanslag waarmee de doel- verdediger van het Westduitse elf tal in 1982 de Fransman Patrick Battiston uitschakelde. Toch deed Teeuwen zaterdag precies datgene wat zo ongeveer alle voetbaltrai ners hun keepers inprenten: met OPORTO (GPD) - Kurt Linder is de belangrijkste kandidaat om bij Ajax de brokken te lij men en Johan Cruijff op te volgen. In tegenstelling tot de nummer twee op het Amster damse verlanglijstje, de Joegoslavische ex-Ajacied Velibor Vasovic, nu nog in dienst van Rode Ster Belgrado, kan de werkloze Westduitser onmiddellijk vanuit Bern naar de Meer afreizen. Vanwege zijn nationaliteit hoeft bovendien niet te worden gevreesd voor moei- lijkheden met de Stichting Arbeidszaken. Ook het feit dat Linder, in het seizoen 1981-'82 trainer van Ajax, de vereniging reeds van haver tot gort kent, wordt als een punt in zijn voordeel beschouwd. stekend werk verricht en de club telt geen geheimen voor hem. Het is echter niet zo dat we persé Lin der willen hebben. We oriënteren ons heel rustig. We gaan sowieso niet lang door met Hulshoff, Kohn en Haarms. Dat hebben we ze ook duidelijk laten weten". De spelersraad pleit daarentegen voorzichtigjes voor handhaving van de bestaande situatie. Wouters, Van 't Schip, Spelbos en Mühren overwegen bij het bestuur een ver zoek in te dienen om Hulshoff, Haarms en Kohn het seizoen te la ten afmaken en pas de volgende voetbaljaargang de opvolgings kwestie definitief te regelen. De kans dat het bestuur die suggestie zal overnemen, lijkt miniem. "Linder staat heel hoog op ons lijstje", gaf vice-voorzitter André Kraan gisteren in Portugal toe. „Hij heeft dat ene jaar bij ons uit- SAARBRUCKEN (SID) - De bekende Oostdnitse voetbal - Ier Jürgen Sparwasser is gis teren na een wedstrijd van zijn ploeg FC Magdeburg in Saarbrucken niet terugge keerd naar Oost-Duitsland. Sparwasser was in West- Duitsiand met het 'oude he ren' team van Magdeburg. De 39-jarige aanvaller werd in zijn geboorteland twee keer uitgeroepen tot voetballer van het jaar. Sparwasser werd bekend bij de strijd om de wereldtitel in 1974 in West- Duitsland. Zijn doelpunt in de eerste ronde tegen het gast land bezorgde Oost-Duits- land een plaats in de tweede schifting en betekende de enige nederlaag voor de gast heren in het toernooi. Twee jaar later was hij actief in de ploeg die bij de Spelen van Montreal goud won. In 1979 stopte Sparwasser met voet bal op hoog niveau door een heupblessure. Volgens Kraan, die zich gisteren in Portugal door voorzitter Harm- sen liet aflossen - de ploeg verruil de tegelijkertijd de zuidelijke Al- garve voor Oporto - hebben de spelersraad en de technische com missie een stevige vinger in de pap tijdens de opvolgingsperikelen. "Er zal veel meer overleg gevoerd worden dan in het verleden ooit het geval is geweest", aldus Kraan. "Na de wedstrijd tegen FC Porto gaan we met z'n allen om'de tafel zitten. Echt haast hebben we niet, nee. Namens de spelersraad heeft Ronald Spelbos ons gevraagd of we in hemelsnaam niets overhaast beslissen. Dat zijn we ook niet van plan. Waarschijnlijk slaan we pas over een week spijkers met kop pen". Kraan, na een lange afwezigheid vorig jaar terugekeerd in het be stuur van Ajax, zegt van de beslom meringen rondom Cruijff een enor me kater te hebben overgehouden. „En dat geldt ook voor de andere bestuursleden. Wij zien dit abso luut niet als een overwinning. Nie mand heeft in deze zaak iets ge wonnen, dus we slaan ons echt niet op de borst. Het meest trieste is het voor de familie Cruijff. Daar heb ik op dit moment echt mee te doen. Ik- ben echter blij dat er toch snel een oplossing is gekomen. Geen leuke oplossing, maar een oplossing. Ajax is een mooie club en dat moet zo blijven". Tot merkbaar genoegen van het bestuur is, sneller dan vooraf voor mogelijk werd gehouden, bij Ajax de rust teruggekeerd. De aandacht van de spelers en het waarnemend technisch trio Hulshoff, Kohn - die zaterdagavond getuige was van de 1-0 winst die FC Porto op streek genoot Espinho boekte - en Haar ms, is rap verschoven naar het Su percup-duel van woensdag. "Dus wat dat betreft komt die wedstrijd prachtig op tijd", meende Huls hoff. "De jongens hebben nu ge lukkig iets anders om over na te denken". De spelersgroep, die na de af mars van Johan Cruijff bij monde van aanvoerder John van 't Schip nog boosaardig aankondigde "sommige figuren binnen de vere niging" te gaan aanpakken, heeft zich neergelegd bij het afscheid van de 'TD' en wacht gelaten op de dingen die komen gaan. Kraan: "Alle neuzen staan ken nelijk weer dezelfde richting op. Ik had me voorbereid op een storm van kritiek omdat ze zich allemaal solidair met Cruijff hadden ver klaard. Die angst bleek ongegrond. Dat zou bij de vorige generatie spe lers wel even anders zijn geweest. Die had me waarschijnlijk continu ter verantwoording geroepen". Zelfs het doorsijpelen van de na men van de kandidaat-opvolgers heeft Ajax in Portugal niet tot hef tige discussies kunnen verleiden. De spelersraad was gisteravond nog niets ter ore gekomen, hoewel het college zoals gememoreerd van het bestuur te horen heeft gekre gen dat inspraak zeer gewenst is. "De namen van Linder en Vaso vic zijn nieuw voor mij", meldde Jan Wouters bijvoorbeeld. "Wij zijn daarover door niemand inge licht. Ik denk dat de meesten van ons blanco tegen die twee aankij ken. Wij kennen ze nauwelijks". En John van 't Schip, die indertijd on der Linder de stap naar de A-selec- tie maakte: "Ik heb begrepen dat Linder kandidaat nummer 1 is. Persoonlijk heb ik daar geen moei te mee, al denk ik dat we het sei zoen best met deze drie kunnen uit zingen. Want welke echte toptrai- ner is nou op dit moment vrij?". geheven been een luchtduel aan gaan. Hoe dan ook, de Katwijkse voor- stopper werd vol getroffen door de zwaargewicht en moest met drie gebroken ribben en in hevige ademnood naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht waar hy de afdeling Intensive Care inmiddels heeft verlaten. In elk ge val is de vaste waarde in de Quick- Boys basis minstens vijf weken uit geschakeld. Behalve over Jonker, halverwe ge de eerste helft vervangen door Kees Haasnoot (die net als de ande re jongelingen Tom van der Niet, Jaap van Duyn, Leonard Pluim graaf en Rob Kraan een prima in druk maakte), kon Van der Zee ook niet beschikken over de verdediger Teun van der Plas en de midden velders Gert Aandewiel en Floor van Duyn. Laatsgenoemde werd nog het meest gemist door Groene woud in wiens selectie de Quick Boys-aanvoerder de laatste jaren vaste klant is. Van Duyn is echter nog altijd niet genezen van een en kelbreuk en liep daarom niet alleen de oefenwedstrijd van zaterdag, maar ook de trip naar Australië Zijn plaatsvervanger Leo Ront- berg (DHC) werd door Groene woud in de rust gewisseld door de evenmin imponerende Elinkwij- ker Chusi Reglero. Ronduit ont hutsend was het optreden van de door Groenewoud geselecteerde vleugelverdedigers René Hendriks van Aalsmeer en de rechtsbenige linksback Ton Janssens van Sport club Enschede. Geen wonder dat hun directe te genstanders Mart en Leen van der Plas aan de basis van de drie Quick Boys-treffers stonden. Eerst mikte Mart van der Plas de bal op het hoofd van Kees van Rooyen, die vlak na rust fraai de 0-1 van John van der Zwan (Wilhelmus) onge daan maakte. Nadat Frits Nölgen (SVN) de bal uit een vrije trap in één keer achter Van der Niet had geschoten, stelde hij vervolgens Hans van der Plas in staat de mist astende Teeuwen te verschalken. Daarna was het de beurt aan Leen van der Plas. Met nog een kwartier tje te spelen bediende hij Arie van Duyn die vallend en met het hoofd de Oranjeklanten op hun nummer zette. JAAP VISSER De overblijfselen van de DAF-truck, die zaterdag tijdens de rally Parijs Daker verongelukte. Navigator Kees van Loevezijn kwam daarbij om het leven. (foto anpi MAANDAG 16 03-16.50 BBC 2: WK Darts van uit Frimley Green 19.25-20.00 Ned 1: Sportpanora- ma: met een vooruitblik op de ver kiezing van de sportmensen van het jaar '87, een verslag van de rally van Parijs naar Dakar en de halve mara thon van Eqmond aan Zee. 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time. 20.28-21.37 Ned 1Sportverkiezing van het jaar 1987 waarin vijftig be kende Nederlandse sportmensen en oud-sportmensen via stemming bekend maken, wie tot sportman, sportvrouw en sportploeg van het jaar 1987 worden gekozen. PARIJS (GPD) - De menselijke tragedies die zich in het afgelopen weekeinde tijdens de ral ly Parijs-Dakar hebben afgespeeld, hebben be wezen dat de opvolgers van wijlen Thierry Sa bine opnieuw een monsterlijke tocht hebben weten uit te stippelen. Het imago van de morbi de woestijnklucht stoelt immers op doden en gewonden. De drama's rond de Nederlander Kees van Loevezijn en de Fransman Patrick Canado en de talloze (zwaar)gewonden in de voorbije dagen, vormen de lugubere uitbrei ding van de 'palmares'. Natuurlijk laaien weer de discussies op over de zin en de waanzin van Parijs-Dakar. En dringt zich de vraag op, hoeveel kalveren nog moeten verdrinken, alvorens de put wordt ge dempt. De tegenstanders van de onmenselijke woestijnrace kunnen hun afkeurende leuzen- arsenaal inmiddels uitbreiden. Omdat het aan de kaak stellen van de 'schandalige verkwis ting van geld en energie' glimlachend wordt weggewuifd, zullen de comités ongetwijfeld het accent van hun acties verleggen. Want met het onnodig verkwisten van mensenlevens valt niet te spotten. Hamvraag is echter, wiè de idiotie in Afrika een halt toeroept. Daarbij lijkt de enige hoop gevestigd op het moment dat de commercie een rilling van medeleven of schaamte be kruipt. Het ging in Parijs-Dakar immers echt mis toen diezelfde commercie brood zag in de woestijnverschrikking. Toen fabrikanten de miljoenen en meest geniale technici loslieten op het ontwerpen van de krachtige woestijn wapens, met het huidige slagveld tot gevolg. Mogelijk dat zij ook bereid zijn de opruim- werkzaamheden voor hun rekening te nemen. De parallel met de Formule 1 en de rallysport, waarin de fabrikanten reeds aan de handrem hebben moeten trekken, is een houvast. Ook de deelnemers aan Parijs-Dakar, hoe door gewinterd en getalenteerd ook, zijn kennelijk niet in staat om naast het afrekenen met de na tuurlijke elementen, het vermogen van hun 'woestijnschepen' te controleren. Helaas is het aan anderen om de kamikazes tegen zichzelf in bescherming te nemen. De deelnemers zelf zijn te bezeten van de vurige wens de limiet van de eigen krachten te ont dekken. Parijs-Dakar zou naar het rijk van bui tensporige grillen der beschaving moeten wor den verbannen, maar in hoeverre kun je aard- genoten verbieden het vege lijf in de waag schaal te gooien? Want of Parijs-Dakar aan het eind van de discussie in het zand bijt of niet, het 'avontuur tot elke prijs' blijft bestaan. De 31-jarige navigator Kees van Loevezijn uit Eindhoven heeft zaterdag voor dat avontuur de hoogste prijs moeten betalen, gisteren alweer gevolgd door de Fransman Patrick Canado. Vandaag beslist de Raad van bestuur van DAF of de producent van vrachtwagens in de toekomst nog zal deelnemen aan de gevaarlijke woestijnrally Parijs-Dakar. In het Vara-pro- gramma Achter het Nieuws verklaarde lid van het bestuur Baan, dat hij maandag tijdens de bijeenkomst van de Raad van Bestuur zal voor stellen in de toekomst van de rally af te zien. „De verslagenheid binnen het bedrijf is groot. Het is een zwarte dag in de geschiedenis van DAF", aldus Baan. De bij het ongeluk betrokken DAF-deelne- mers Theo van de Rijt en Chris Ross maken het gezien de omstandigheden goed. Het tweetal arriveerde gistermorgen op vliegbasis Volkel en werd direkt per ambulance naar het Cathari- na-ziekenhuis in Eindhoven overgebracht. „Gezien de aard van het ongeval maakt het tweetal het redelijk. De behandelend genees heer toonde zich tevreden over hun toestand. Beiden zijn buiten levensgevaar", verklaarde een DAF -woordvoerder. Bestuurder Van de Rijt liep bü het ongeluk ondermeer een arm- en kaakbreuk op. Van een eerder genoemd hersenletsel blijkt geen spra ke te zijn. De Schotse monteur Ross bleek naast enkele inwendige kneuzingen ook een knie te hebben gebroken. Het team van Jan de Rooy, dat na het ongeval door de fabiek uit de strijd werd genomen, wordt zondagnacht in Nederland verwacht. De Rooy bezette zaterdag na de tiende etappe van Arlit naar Djado de zes de positie in het algemeen klassement.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15