Martelen komt langzaam in belangstelling in Turkije Schat aan mode-informatie voor naaister met couture-ambities Kraamhulp 'Ambtenaren moeten leren beslissen' EXTRA op maandag Regenmode Nieuwe NC W-topman Andriessen MAANDAG 11 JANUARI 1988' Je kunt allerlei redenen bedenken om zelf kleding te maken. Doet de één het omdat zelfmaak-mode over het algemeen goedkoper uitvalt dan confectie, de ander zet liever de schaar in de stof, omdat de confectie niet tegemoetkomt aan specifieke figuureisen. Of gewoon, omdat men een bloedhekel heeft aan het gesjouw van de ene winkel naar de andere en het omkleden in een benauwd paskamertje. door Kitty van Gerven Maar er is ook een groep thuisnaai- sters, die kleding maakt uit pure liefhebberij. Die er plezier aan be leeft om vorm te geven aan stof en alleen al bij het zien van een lap al lerlei fantasieën krijgt. Die boven dien graag in een outfit loopt, waar in men geen ander tegenkomt. A1 kunnen de meesten met een beetje handigheid, goede materia len en wat kennis van de naaitech- nieken al heel wat voor elkaar krij gen, toch komen zij vaak niet ver der dan het maken van een jurk, pakje of rok aan de hand van een patroon uit een modeblad. Voor de 'amateur-couturier', die wat meer wil, brengt de uitgeverij Cantecleer Regenkleding voor fietsers, hoe functioneel ook, is nooit echt modi eus geweest. Agu BV, een fabri kant van sportkleding, heeft daar nu eens iets aan gedaan. Met de Kombilook-serie blijf je echt droog en je ziet er na het afstappen niet meer uit als een plastic worst. Het nieuwe regenpak heeft een sportief èn vlot-modieus uiterlijk, is 'uni-sex'. Het bestaat uit een jack met een oprolbare en naar het li chaam gevormde capuchon, een hoogsluitende Chinese kraag met snelstoppers en er zit in de rug ook nog een buidel. Bij dit jack (f 129,50) kan afzonderlijk een bijpas sende broek (f 39,50) voor een re- gendichte, maar goed ventilerende afscherming van het onderlichaam zorgen. Vrouwen zijn in het algemeen niet zo gesteld op regenbroeken. In de Kombilook-lijn is dan ook een heel nieuw stukje kleding opgeno men: de 'wikkel-regenrok', die er in De Bilt een handige en vooral mooie serie semi-professionele modeboeken op de markt, die ove rigens ook in de bibliotheek van aankomende ontwerpers, stylisten en mode-tekenaars niet mag ont breken. Als men eens wil afwijken van wat op het raderblad van de zelf- maakmodebladen staat aangege ven, dan zal men zelf moeten gaan ontwerpen. En daarvoor is het in de eerste plaats noodzakelijk, dat men een behoorlijk patroon kan te kenen. In het boek 'Patroonteke nen' van Mattie Couperus en Sjaan Maris wordt de amateur-kleerma ker stap voor stap ingewijd in de geheimen van het tekenen van ba sispatronen en variaties daarop voor vrouwen-, mannen- en kinder kleding. Ingewikkeld 'Patroontekenen' is niet een boek, dat men in een verloren uur tje even oppakt; daarvoor is de ma terie toch wat te ingewikkeld. Maar het is wel een handboek, waarmee ook degene, die geen opleiding aan een mode-academie heeft gevolgd, goed uit de voeten kan, al zijn ge concentreerd bestuderen en zeker ook wat praktijkoefeneningen wel noodzakelijk om de techniek onder de knie te krijgen. In heldere bewoordingen en aan de hand van duidelijke tekeningen wordt uiteengezet hoe grondpatro nen voor rokken, jurken en dames chic en charmant uitziet. En toch handig: met de drukknoopjes kan hij snel omgeslagen en weer ver wijderd worden. Tijdens het fiet sen biedt hij ruim voldoende bewe gingsvrijheid rond de benen. Die wikkelrok kost f 59,50. Informatie: Agu, Alkmaar, tel. 072-610404. broeken, voor colberts, herenpan talons, overhemden en kinderkle ren worden berekend en getekend. En hoe men daarop naar eigen in zicht kan variëren om zo te allen tij de aan het heersende modebeeld mee te kunnen doen. Het boek geeft bovendien duidelijk aan, hoe men de maten moet nemen, zodat de kleding, die aan de hand van een zelfgemaakt patroon is gemaakt, ook mensen met een 'moeilijk fi guur' als gegoten zit. Met de kennis van het patroonte kenen is in feite al de eerste stap ge zet op weg naar een eigen haute couture-collectie. Maar met een ei gen ontwerp alleen is men er niet. Couture vraagt om een zeker allu re, een 'handschrift' van de ontwer per. En waarom zou de thuisnaai- ster, op zoek naar dit eigen hand schrift, niet eerst eens mogen afkij ken bij de groten der aarde, de ont werpers van naam. 'Inside-information' over de werkwijze van belangrijke ontwer pers is te vinden in het boek 'Ge heimen van de Couturiers' van de hand van Frances Kennett, in het Nederlands vertaald door Lilian van Diemen. Een zeer fraai uitge voerd boek, dat ook voor mensen, die wel in mode zijn geïnteres seerd, maar nog geen draad door een naald kunnen krijgen, een kostbaar bezit is. In dat laatste ge val niet zozeer als instructieboek, maar meer als naslagwerk. Specifieke werkwijze 'Geheimen van de Couturiers' bevat namelijk de biografieën van de belangrijkste mode-ontwerpers sinds het ontstaan van de haute- couture. Zo worden achtereenvol gens behandeld Charles Frederick Worth, Paul Poiret, Madeleine Vionnet, Elsa Schiaparelli, Gabriëlle Chanel, Christian Dior, Christobal Balanciaga, Claire Mc- Cardell, André Courrèges, Pierre Cardin, Yves Saint Laurent en Va lentino. Wat het boek voor de thuis- naaisters echter extra interessant maakt, is de beschrijving van de specifieke werkwijze van elke ont werper afzonderlijk. Ook in dit boek wordt helder toegelicht hoe bijvoorbeeld Vionnet de schuinge- sneden volants op de kleding aan bracht, hoe de architect van de mo de, Dior, zijn kleding verstevigde, hoe Cardin schulpranden maakte en Valentino stof tot bloemen ver werkte. De handige tips uit de keu ken van de echte haute-couture zullen de amateur ongetwijfeld in spireren tot zeer originele kleding, waarvan men zeker geen tweede exemplaar tegenkomt. In 'Geheimen van de Couturiers' wordt uit de doeken gedaan hoe Valentino stoffen tot bloemen ver werkt. (foto ap) Voor wie na het lezen van deze boeken nog meer geïnteresseerd is geraakt in de mode heeft Cantecle er het boek 'Ontwerpen en Presen teren' laten verschijnen. Het boek werd samengesteld door de talent volle mode-illustratrice Clare Loeff en de succesvolle jonge ontwerper Hans Ubbink. Uiteraard is het een fraai geïllustreerd boekwerk ge worden, waarin de beide samen stellers het voor de meesten van ons wat mysterieuze proces, dat tot een bepaald modebeeld leidt, uit de doeken doen. Onderwerpen als Het ontstaan van mode, het ont staan van haute couture, het reilen en zeilen van de confectie en de verschillen in stoffen komen uitge breid aan de orde. Maar ook het ge bruik van kleuren, de onderzoe ken, die stylisten verrichten alvo rens prognoses worden gemaakt, de verschillende ontwerpmetho den, die worden gehanteerd en het dessineren van stoffen. Tenslotte komt de uiteindelijke styling aan bod en de presentatie van de nieu we modelijnen. Uitdaging In het boek 'De Illusie van de Modetekening', samengesteld door de gerenommeerde mode-il lustratrice Gerda van Gijzel, wordt de kunst van het modetekenen voor iedereen toegankelijk ge maakt. Ook dit exemplaar uit de modeserie van Cantecleer is niet een boek om mee in een hoekje van de bank te kruipen, al zal de recht geaarde mode- of tekenenthousias teling alleen al aan het lezen ervan veel plezier beleven. Het boek is echter een uitdaging voor een ie der, die van tekenen houdt, om zelf aan de slag te gaan met potlood, verf en papier. Met een beetje oefe nen zal het na het doorwerken van het boek mogelijk zijn om de ka rakteristieke structuur van ver schillende stoffen, zoals linnen, tweed, leer en zijde tot uitdrukking te brengen in de modetekening. Patroontekenen, geschreven door Clare Loeff en Hans Ubbink, uitgeverij Cantecleer bv, De Bilt, ISBN 90 213 0342 6, prijs f39,50. Geheimen van de Couturiers, ge schreven door Frances Kennett (oorspronkelijke titel: Secrets of the couturiers), vertaald door Li lian van Diemen, uitgeverij Cante cleer bv, De Bilt, ISBN 90 213 01164, prijs f 58,50. Ontwerpen en presenteren, ge schreven door Clare Loeff en Hans Ubbink, uitgeverij Cantecleer bv, De Bilt, ISBN90 213 0368 X, prijs f 49,50. De Illusie van de Modetekening, geschreven door Gerda van Gijzel, uitgeverij Cantecleer bv, De Bilt, ISBN 90 213 0388 4, prijs f 49,50. De nachtvorst maakt mijn sokken hard als b. merangs. Zo had ik dit stukje willen beginnen. Maar er is geen naclu«forst. Nog niet tenminste. Het is uitzonderlijk mild voor de tijd van het jaar. Zoals mijn grootvader placht te zeggen: het weer is zo zacht dat je er met je vinger doorheen kunt prikken. En het zijn ook niet mijn sokken die aan het wasrek hangen, maar de sokjes, broekjes, hansopjes en rompertjes van mijn zoon, die nu een maand oud is. En niet alleen daar hangen die kledingstukjes. Ook de magere ribbenkast van de verwarming is in babywol gestoken. Al dat drogende wasgoed heeft mijn man verleid tot de versregels: 'De wasmachine stampt en bonkt. Ons huis is een schip dat gestookt wordt op stront'. Wanhoopspoëzie! En wat kunnen ze tekeer gaan, die nieuwe wereldburgers! In handboeken voor de opvoeding wordt dan wel gezegd dat huilen goed is voor de longen, maar als je zoals ik ook nog af en toe wat schrijfwerk moet verrichten ben je van het nut van dat gekrijs niet erg overtuigd. Ik hoop dat mijn man er wat op vindt. Hij is nu dan wel bezig met - ja, u leest het goed, fabrikanten - het ontwerpen van een kinderwagen met een bakje van plexiglas (zodat de baby tijdens boswandelingen wat meer kan zien dan een stukje hemel alleen), maar een anti-huilpil heeft wat mij betreft toch prioriteit. Ik weet niet hoe ik het allemaal klaargespeeld zou hebben als ik geen kraamhulp had gehad. Paulien, zo heette ze, heeft ons op werkelijk bewonderingswaardige wijze door die eerste dagen van het ouderschap geloodst. Ze begeleidde het bezoek als een streng suppoost naar de kraamkamer, ze zag er op toe dat nat zoenende ooms niet al te veel bacteriële schade zouden aanrichten, en - last but not least - ze zorgde ervoor dat ik aan mijn rust kwam. Wat dat laatste betreft is ook mijn man haar dankbaar: hij mocht van Paulien 's morgens naast mij in bed uitslapen, ja, kreeg van haar zelfs thee op bed. Paulien is dan ook een van de weinige vrouwen die hem met een ongewassen kop en 'geëxplodeerd haar' heeft gezien. Nu maar hopen dat ze daar geen trauma's van overhoudt. Door de respectievelijke oma's wordt een kraamhulp, vooral als ze nog jong is, met enige argwaan bekeken. Je ziet ze denken: wat weet zo'n wicht dat ik niet weet. Ze hebben het immers zelf ook allemaal meegemaakt. Dat is natuurlijk ook wel zo, maar je wilt dat als jonge moeder nu juist niet allemaal weten. Voor jou is de geboorte van je kind een unieke ervaring en niet een soort heropvoering van je eigen geboorte. Een goede kraamhulp nu, weetje het gevoel te geven dat de geboorte van jouw kind inderdaad iets unieks is. Paulien was zo'n goede kraamhulp. Overigens lijkt het me een beroep waar heel wat acteertalent voor nodig is. Want niet ieder kind wordt natuurlijk als een gaaf plafondengeltje geboren. Er zijn ook heel wat verkreukelde exemplaren bij, kleine gnoompjes met een hoofdje als een verschrompelde appel. En ja, dan kun je als kraamhulp natuurlijk niet zeggen: mevrouw, wat is dit kind lelijk, zo'n mormel heb ik in mijn hele carrière nog niet meegemaakt. Dan moetje bewondering spelen. Als trotse moeder heb ik het gevoel dat Paulien bij ons weinig gebruik heeft gemaakt van haar acteertalent. Ze vond mijn zoon gewoon een schatje, dat zag je aan de manier waarop ze zijn beentjes in de vioolgreep nam als ze zijn billen schoon moest maken. Al gauw stond ik dan ook op zeer vertrouwelijke voet met haar. Aan haar kon ik mijn twijfels en onzekerheden over het moederschap kwijt. Zij fungeerde als klankbord. Ook voor mijn man. En het fijne daarvan was, dat je niet het gevoel had datje haar met extra zorgen opscheepte, zoals je je moeder zou hebben gedaan. Het was immers haar beroep dit aan te horen en morgen of zo zou ze alles weer zijn vergeten. Of niet? Er is de laatste tijd nogal wat kritiek op de gezondheidszorg. Terecht. Maar Paulien verdient wat mij betreft het gouden ooievaartje. ANGELA PINNEBERG DEN HAAG - "Als ik van een staatssecretaris (Dees van volksgezondheid in NRC-Handelsblad, red.) hoor dat hij de hele dag door beslissingen zit te nemen en daar dan ook nog een kick van krijgt, dan denk ik dat zo'n man verkeerd bezig is. Zo zou de organisatie bij de overheid niet in el kaar moeten zitten. Laat ambtenaren, ook op betrekkelijk laag niveau, zelf beslissingen nemen. Dat zal de kwaliteit van het werk ten goede komen. En zorg voor een goed controlesysteem, ook in financieel opzicht. Dat hoort veel- door Jan Harren Hij wil niet meteen gezegd hebben dat het ambtenarenapparaat dras tisch kan worden ingekrompen. Wél dat het efficiënter en kwalita tief beter kan werken. Maar allicht kan het ook in omvang wat kleiner. Dan zal de overheid, en dus ook de politiek, zich moeten beraden op wat zy eigenlijk moet doen. "Net als in het bedrijfsleven zal het ma nagement zich moeten afvragen wat de kerntaken zijn die gedaan móeten worden. Maar de enige die dat tot dusver gedaan heeft, is De Korte (de minister van economi sche zaken)". Andriessen beseft dat het geen simpele zaak is, als een minister zijn departement van een aantal ta ken en activiteiten wil ontdoen. Ook hij ziet in Den Haag 150 ka merleden zitten, die zo hun wensen hebben. "Maar het is natuurlijk ook onzin dat de overheid overal verantwoordelijk voor zou moeten worden gehouden". Inkrimping van het ambtenaren apparaat - die het kabinet in zeke re mate trouwens ook nastreeft - zou een belangrijke bijdrage kun nen leveren aan een beperking in de kosten van het landsbestuur. Maar evenzeer zou een verbetering van de kwaliteit van de dienstver lening door de overheid een be langrijke bezuiniging opleveren. Ten onrechte, vindt de nieuwe NCW-voorman, functioneren de departementen en hun ambtena ren als instituten waar beslissingen voornamelijk worden voorbereid en de besluiten zelf slechts op hoog - vaak zelfs slechts het hoogste - niveau worden genomen. "Zelfs betrekkelijk eenvoudige zaken worden de hoogte in gestuurd als het op het nemen van een beslis sing aan komt. Dat kan ook voor eer tot de managementtaak dan wat die staatssecretaris zegt te doen". De nieuwe voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond Andriessen lokte onlangs bij zijn aan treden in zijn nieuwe functie nogal wat weerwoord uit, toen hij zich behoorlijk kritisch uitliet over het overheids apparaat. Nu, een paar weken later, is hij wat voorzichti ger. "Ik pretendeer niets", zegt hij, maar desondanks maakt hij de nodige kanttekeningen bij de wijze van werken van de overheidsorganen. een bewindsman niet overzichte lijk blijven". Cultuur Het zal veel tijd kosten om in die cultuur verandering te brengen. "Ambtenaren zijn niet meer ge bouwd om beslissingen te Dat is overigens overal zo; wat dat betreft hoeven we ons niet eens veel te verwijten. In veel gevallen zullen ambtenaren het nemen van een beslissing niet eens aandur ven". Tegelijkertijd leidt het sys teem tot een elkaar voortdurend af tasten en voortdurend coördineren om zaken zo precies mogelijk voor te bereiden. Dat zou dan perfecte beslissin gen van de top moeten kunnen op leveren, maar, zo constateert And riessen, daar is ook geen sprake van. "Er komen toch nog veel fou ten voor; het hele beslissingspro ces is dus blijkbaar toch niet zo heel goed. Ook in financieel op zicht niet. Ook bij de overheid zou het toch mogelijk moeten zijn om de uitgaven binnen de grenzen van een budget te houden en over schrijdingen te voorkomen. Zelfs bij de Postbank bleek bij de ver zelfstandiging dat het aan een goe de controle ontbrak. Door de ge brekkige organisatie kreeg de ac countantsdienst - hoe goed de mensen er ook mochten zijn - geen greep op een groot aantal zaken". Andriessen erkent dat verande ringen die hij nu bij de overheid bepleit, in het bedrijfsleven ook lange tijd hebben gevergd. "Maar er zijn gigantische bedrijven, bij voorbeeld in de Verenigde Staten, met meer personeel in dienst dan de Nederlandse staat waar het ook is gedaan. En waar het effect heeft gehad ook". Mentaliteit Er zal een bewustwordingspro ces voor nodig zijn, waarvoor velen zullen moeten worden getraind. In de top zal de mentaliteit moeten veranderen, eventueel moeten wérden veranderd om de verschui vingen tot stand te kunnen bren gen. Andriessen is er niet zo zeker van dat de huidige toppen, de se cretarissen- en directeuren-gene raal, er ontvankelijk voor zijn. Hij heeft de indruk dat zij er niet zo veel gevoel voor hebben. Dat zij liever (regerings)beleid zitten te maken dan dat zij zich aan dit soort managementtaken wijden. Een periode van tien jaar zal wel het minste zijn om een verandering door te voeren. "Maar de mensen zelf, de ambtenaren, zullen er ge lukkiger door worden wanneer zij meer verantwoordelijkheden krij gen. Wanneer zij zelf ook een aan tal beslissingen kunnen nemen, di recter verantwoordelijk worden voor het resultaat van hun arbeid. Het zal de kwaliteit van het werk verbeteren en de efficiency van het apparaat vergroten Natuurlek blijft een minister verantwoorde lijk tegenover het parlement voor het doen en laten van zijn departe ment. Maar dat hoeft niet in te hou den dat hij of zij alles zelf hoeft te beslissen, te paraferen of van een handtekening te voorzien. Het ver eist wel een goed controlesysteem. De zorg daarvoor hoort veel meer tot de managementtaken waarvoor de ambtelijke en politieke toppen zich zouden moeten inspannen. Daar mogen ze wat mij betreft wèl een kik van krijgen". Overschrij dingen "Maak mensen ook op lagere ni veaus verantwoordelijk voor deel budgetten. Het betekent tegelijker tijd dat binnen de overheid in klei nere eenheden moet worden ge werkt". Gevaar dat deze ambtena ren altijd zullen proberen om hun (deel)budget op te maken? Vol gens Andriessen zal dat natuurlijk gebeuren. Zoals dat ook in bedrij ven voorkomt. Maar in een goede organisatie zal telkens worden be keken of in de taken of de taakuit voering geen wijziging moet of kan worden aangebracht. "En het ge vaar van overschrijdingen van uit gavenposten kan beter in de gaten worden gehouden". Daar ligt voor de nieuw NCW- voorzitter een belangrijk punt. De huidige problemen in de over heidsfinanciën zijn voor een niet onbelangrijk deel toe te schrijven aan overschrijdingen, aan het feit dat departementen hun eigen uit gaven niet goed in de hand (kun nen) houden. Zou dat wel het geval zijn, dan waren extra bezuinigin gen daartegenover niet nodig of zouden die voor een werkelijke verdere verkleining van het tekort in de staatskas kunnen worden ge bruikt. Een financieringstekort van 5 procent van het nationaal inkomen is voor Andriessen acceptabel. Maar het geld dat daarmee is ge moeid, zou overeen moeten komen met het bedrag dat de overheid aan investeringen uitgeeft. Waarbij dan vooralsnog voornamelijk mag wor den gedacht aan de bouw van we gen, tunnels, bruggen en dergelij ke projecten. Op het ogenblik komt de over heid aan niet meer dan 3 procent van het nationaal inkomen aan in vesteringen, terwijl het tekort op 7 procent ligt. Geen ruimte dus om de 3 procent op te trekken tot 5? "Het zal even duren voor het in evenwicht is". Dan dus toch tol geld voor nieuw te bouwen tun nels? "Dat lijkt me geen oplossing. Nederland is volgens mij te klein voor het heffen van tollen. Het lijkt me althans geen praktische oplos sing. En het gemak waarmee op het ogenblik wordt gepraat over elektronische tolheffing....dat is toch een vreselijk ingewikkeld sys teem. Ik kan dat niet als een prak tisch voorstel zien. Laten we het in vredesnaam maar zoeken in een verhoging van de motorrijtuigen belasting". ATHENE De Turkse minister van buitenlandse zaken, Mesut Yilmaz, heeft eind vorige week bekendgemaakt dat zijn land nu ook de Europese Conventie te gen het martelen zal onderteke nen, die binnen de Raad van Eu ropa is ontworpen. Turkije en Ierland zijn de enige twee van de 21 lidstaten die dit nog niet heb ben gedaan. De Conventie houdt onder andere in dat bij beschul digingen van foltering delegaties moeten worden toegelaten om deze te onderzoeken. door Frans van Hasselt Het besluit komt stellig voort uit de intentie om de EG, waar van Turkije al jaren graag lid wil worden, ervan te overtuigen dat het over de mensenrechten de zelfde maatstaven wil hanteren als de reeds aangesloten landen. Maar het kan ook een poging van het Turkse ministerie van bui tenlandse zaken zijn de ministe ries van binnenlandse zaken en justitie in Ankara onder druk te zetten nu eindelijk eens ernst te maken bij de bestrijding van het fenomeen foltering, dat als een soort hardnekkige ziekte moet worden beschouwd. De hele folteraffaire begint in Turkije een nachtmerrie te wor den. In de eerste plaats voor de getroffenen, maar ook voor dege nen die er minder rechtstreeks mee worden geconfronteerd, en dat zijn ook de diplomaten die in het buitenland ter verantwoor ding worden geroepen. Het kli maat in het Europese Parlement jegens Turkije is ook na de nogal democratisch verlopen parle mentsverkiezingen van 29 no vember niet veel vriendelijker geworden. De voornaamste re den daarvoor is de affaire van de twee communistenleiders Kutlu en Sargin, die in november vrij willig en voorzien van speciale papieren uit ballingschap naar hun land terugkeerden, maar te gen wie nu een groot proces in de maak is. Afgevoerd Bij aankomst op het vliegveld van Ankara werden ze, ten aan- schouwe van tientallen begelei ders onder wie Europarlementa riërs, niet alleen in hechtenis ge nomen, maar geblinddoekt afge voerd. Pas tegen het eind van de bijna drie weken durende perio de van verhoren konden twee le den van een deputatie van het Europarlement hen door glas be zichtigen, maar conversatie bleef verboden. Na hun formele arrestatie ver klaarden de twee hevig te zijn ge folterd. Aantijgingen die inmid dels door Amnesty International zijn overgenomen, hoewel het onderzoek in Turkije 'wegens ge brek aan bewijs' is gestaakt. Bui tenstaanders klonk het haast on gelooflijk in de oren: had men deze twee, op wie de belangstel ling van de hele wereld was ge richt en wier vrijlating door het Europarlement was gevraagd, nu niet voor foltering kunnen be hoeden? Menigeen in Turkije uit zich cynischer: natuurlijk zijn ze ge folterd. De Turkse politie kan nu eenmaal het folteren niet laten. Het is routine. Het folteren, zo hoort men, neemt niet af, hoe zeer er nu ook binnen Turkije vrijelijk over kan worden ge schreven. In zekere zin was het erger: de meldingen van Amnes ty International betreffende het elektrisch martelen van vier kin deren voor de ogen van hun ou ders in het Kurdische zuidoos ten, zijn betrekkelijk recent. An dere, over politie-optreden in de stad Adana, zelfs van vorige maand. Films Het onthullen van de folterin gen geschiedde aanvankelijk in nogal exclusieve Turkse bladen, zoals het dagblad Cumhuriyet en vooral in drie linkse weekbladen. Processen tegen politiemensen, die soms worden veroordeeld, trokken niet veel aandacht. Er kwam geen enkel groots en af schrikwekkend proces, zoals na het afzetten van de Griekse jun ta. En als er militairen bij zijn be trokken, vooral officieren, sle pen de processen zich jaren voort. De op vrije voeten blijven de verdachten komen soms niet eens opdagen. Langzamerhandechter is het folteren in Turkije een grote kwestie geworden, waar ook de massabladen over schrijven, speelfilms worden ge maakt en waartegen de nieuw opgerichte Vereniging voor de Mensenrechten die stelt dat er sinds 1980 170 Turken zijn dood gemarteld betogingen organi seert. Zij duikt op de meest on verwachte momenten op, bij voorbeeld tijdens de recente beë diging van het nieuwe parlement toen de oppositieafgevaardigde Kamer Gene te vergeefs probeerde een protest tegen het folteren in te vlechten in zijn eed. Glasnost Men kan gerust stellen dat het folteren van de laatste acht jaren, waarvan alle Turken wel direct of indirect iets hebben gemerkt, zich nu uitkristalliseert tot een van de grootste hoofdbrekens voor de Turken. Misschien wel de tweede na de voortdurende prijsstijgingen. Ook de roep om bestraffing begint te weerklin ken. Doordat er in Turkije geen 'val' van het regime heeft plaats gevonden, zoals in Argentinië of Griekenland, is daar vooralsnog weinig kans op. Maar hoofdzaak is natuurlijk, dat de folteraars ophouden. Voor het eerst begint zich iets af te te kenen als een 'publieke opinie'. Als daar nu ook nog pressie van bovenaf (Buitenlandse Zaken, bang voor Turkijes reputatie in Europa) bijkomt, dan kan men zich gaan afvragen hoe lang het paradoxale samengaan van folte ring en Turkse 'glasnost' nog kan voortduren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11