Succesvol zangtrio zet er een punt achter Expositie in Schiedam uit angst voor rel afgebroken Saaie plaat met de juiste titel De gevaren bij een verhuizing Citaten zonder vette randjes Ruim baan voor ruige, rock Cherie en de Herenflikken gaan ieder hun eigen weg Schrijver Huysmans 'is een racist' AMSTERDAM - In korte tijd heeft het a capella zin gende trio 'Mon Cherie en de Herenflikken' alom be kendheid en waardering ge oogst. 'Voor de leut' nam de groep in 1986 deel aan het Leids Cabaretfestival en zo wel de jury- als de publieks prijs werden haar deel. door Frans Doeleman Hierdoor gestimuleerd ontstond het avondvullend programma 'Ik houd van zingen', dat nog tot mei in de theaters is te zien. En dan? „Er komt geen tweede programma", zegt Mariëtte van der Ploeg gedeci deerd. „Dat is onlangs besloten. Ie der gaat zijns weegs. 'Mon Cherie en.de Herenflikken' houdt gewoon op. Hoe succesvol ook, er waren ge noeg redenen om te stoppen". „Artistieke redenen", formuleert Mariëtte van der Ploeg het zorgvul dig. „Het is voor ons alledrie beter en daarom is het gewoon verstan diger geen tweede programma te maken. Maar we willen wel door gaan in het theatervak en met zin gen. Raoul Kurstjens en Ruud Hee- re misschien samen en ik ga nu uit zoeken of ik alleen of met anderen het podium op wil. Het is fijn ge weest om door zo'n festival een er kenning vafi je talent te krijgen. Dat heeft ons goed gedaan. Je kunt wat en het is belangrijk te proberen dat verder te ontwikkelen". 'Mon Cherie en de Herenflikken' is eigenlijk spelenderwijs ontstaan. Het drietal ontmoette elkaar op de Academie voor Expressie door Woord en Gebaar in Utrecht, waar zij de docentenopleiding volgden. „Helemaal niet met de bedoeling het toneel op te gaan, tenminste rond die tijd niet", vertelt Van der Ploeg. „Raoul en ik hebben ook nog enige jaren les gegeven. To neelspeelster worden, dat lag ei genlijk wat te ver weg. Uit zo'n mil ieu kwam ik ook niet". In haar ge boorteplaats Nijmegen was zij ech ter wel actief in het kinderkoortje en speelde zij bijvoorbeeld de hoofdrol in een kindermusical. Op de academie ontstond een hechte vriendschap tussen het drietal, die zich onder meer uitte in hun gezamenlijke liefde voor het zingen. Zo zaten ze in het renais- sance-koortje 'Toktet', waar voor het eerst kennis werd gemaakt met a capella, en ook 'in de wandelgan gen' zongen ze samen. „We zongen liedjes die we mooi of eigenlijk te sentimenteel vonden, driestemmig en dat klonk mooi. Onze stemmen kleuren gewoon heel goed bij el kaar. Voor een feestje maakte ik dan wel eens een tekst op een be staande melodie, voor een geslaag de of een docent die afscheid nam. Ter gelegenheid van het jubileum Miles Davis van 'Toktet' heb ik een aantal lied jes achter elkaar gedaan over zin gen en dat is uiteindelijk de basis voor ons programma geworden". Voor de lol besloot het trio naar het Leidse Cabaretfestival te gaan: „We dachten: dan krijg je mis schien wat publiciteit en kunnen we eens optreden op een feestje", grinnikt Mariëtte van der Ploeg. „We wonnen en toen begon het al lemaal natuurlijk een heel ander karakter te krijgen". Er moest een avondvullend programma komen. „We hebben geen regisseur gehad; we hebben het met z'n drieën ge maakt, waarbij de teksten hoofdza kelijk van mij komen en de arran- geergedeelten vooral van Ruud en Raoul. Hoe we de dingen neerzet ten en vormgeven, bepalen we weer met z'n drieën". „Het bleek heel goed te klinken. We voegden iets toe aan de be staande melodieën, we persifleer den zangstijlen door teksten hele maal te veranderen of er soms een beetje naar te verwijzen. Daardoor geef je een soort eigen commen taar; wordt het iets nieuws. Vol gens de normen van het cabaret is het te weinig scherp of te weinig shockerend. Maar er zit zeker enga gement of althans het op de korrel nemen van engagement in. Er is een duidelijke ondertoon, maar te gelijkertijd wordt alles heel erg ge relativeerd". „Er wordt veel om gelachen en we proberen gewoon heel mooi te zingen. Dat ontstaat en dan denk ik: hé, dit is blijkbaar leuk en dan ga je door met leuk zijn. Dat pro beer je tenminste". Ook het lengteverschil wordt uit gebuit om een komisch effect te krijgen. Mariëtte van der Ploeg, niet een van de kleinsten: „Overi gens ben ik niet zo lang, dat valt best mee, maar dat komt door die hakken en die lange jurk en door het feit dat de jongens net een half hoofd kleiner zijn. In mijn pas poort staat 1.78 of 1.80 meter, dus dat is niet zo ontzettend lang, maar doordat ik dun ben, krijg je meer dat effect". „Je hoopt dat de mensen door ons programma ontroerd worden, heel erg moeten lachen en ook wat meenemen van de relativering. Zelf ben ik eigenlijk nooit tevre den. Soms zitten de stemmen fan tastisch, heb je heel mooi gezon gen, maar werd het niet echt leuk. Maar het kan ook zo zijn dat het hartstikke leuk was, terwijl je niet echt mooi hebt gezongen. Het is fijn dat de mensen naar het theater komen, dat er geapplaudisseerd wordt, dat er bijna altijd respect is voor het produkt. Dat voelt heel fijn. We zijn niet persoonlijk be roemd, maar de groep heeft naam en dat is leuk". „Die naam? Ik geloof dat ik ooit een keer 'Mon Cherie' heb gezegd en toen kwam een vriendin met de toevoeging 'Herenflikken'. Choco laatjes, mierzoet, bijna te zoet mis schien wel. We vonden het een prachtige naam die bovendien werkt. En natuurlijk een kleine as sociatie met het begrip flikkers. Dat mag ook baat hebben". De groep wordt over een aantal maanden ontbonden en het is de vraag of de naam zal voortleven op een grammofoonplaat. „De kracht van het programma is het visuele, het commentaar, de gekke dingen er om heen. Puur die drie stemmen op een plaat? Misschien zou het leuk zijn voor de mensen die het gezien hebben". Voor Mariëtte van der Ploeg zijn zingen en theater hoofdzaak ge worden. Ook in de toekomst: „Ik hoop dat ik mij kan ontplooien en mijn gang kan gaan. Ik vind het be langrijk dat ik dingen kan doen die ik écht wil, waar je in kan groeien en waar mensen uiteindelijk veel aan hebben, maar vooral jij zelf. Dat vind ik belangrijker dan suc ces of beroemd zijn". Kristel prikkelt Argentijnen BUENOS AIRES - Bijna 15 jaar na dato is de Franse soft-pornofilm 'Emmamuelle' in de Argentijnse bioscopen in roulatie gegaan. De film was de afgelopen week al aangekondigd met posters bij bus haltes en treinstations. 'Emmanuelle' was door de mili taire censuur, die pas in 1983 werd afgeschaft toen de burgerpresident Raul Alfonsin aan de macht kwam, verboden en Argentijnen die de film toch wilden bekijken, moes ten daarvoor een uitstapje maken naar het buurland Uruguay. Wim Koevoet Ariejan Korteweg Siesta' (WEA) Miles Davis heeft weer een plaat gemaakt met zijn compagnon en multi-instrumentalist Marcus Miller. Het niveau van 'Tutu', de fraaie vrucht van hu eerder sa menwerkingsverband, wordt echter op geen stukken na ge haald met deze soundtrack. 'Sie sta' gaat gebukt onder het euvel van vrijwel alle soundtrack-pla ten: het is veel te fragmentarisch en de muziek kan niet zonder de beelden, heeft te weinig in zich om op zichzelf te kunnen staan. Extra vervelend is dat de meeste stukken veel te lang zijn uitgerekt waardoor de verveling ongenadig toeslaat. De plaat had dan ook geen betere titel kunnen dragen. Met 'Siesta' wordt ook de sug gestie versterkt die op 'Tutu' al werd gewekt, namelijk dat Miles Davis heel erg afhankelijk is van The Triffids zijn compagnon. Overmoedige Davis-adepten roepen dat de ruim 60-jarige trompettist jong talent aan zich bindt om dat ver volgens alle ruimte te gunnen. Maar op 'Siesta' lijkt het er op dat Miller Davis de weg wijst. Zijn trompetsalvo's maken af en toe een heel erg verdwaalde indruk. Miller houdt de zaak aanvan kelijk toch overeind met inven tief toetsenspel. Maar op kant twee is er ook voor Miller geen redden meer aan. Halfslachtige latin-deunen, opgewekt door muziekcomputers, meer is het ei genlijk niet. Laat je verder niet strikken door die indrukwekkende rij na men op de heel mooie hoes. Sting-drummer Hakim doet maar op één nummertje mee. Hetzelfde geldt Voor gitarist John Scofield. WK 'Calenture' (Island) The Triffids deden vorig jaar twee gevaarlijke dingen. Ze stap ten van een kleine onafhankelij ke maatschappij over haar het grote Island. En ze brachten 'In the pines' uit, een plaat met ele mentaire songs, op gebrekkige apparatuur opgenomen tijdens een verblijf in hun geboorteland Australië. 'Calenture' zou je een optel som van die twee ondernemin gen kunnen noemen. De verhui zing naar de grote firma klinkt door in de muziek, die ineens veel 'duurder' aandoet. Klokge lui weerklinkt, de toetsen neigen naar kamerbreed, een doedelzak toetert voorbij, een drummachi ne levert z'n doodse aandeel en de kamerzang is massaal en lui. Dat is allemaal volstrekt overbo dig. Door de muziek van The Triffids moet de woestijnwind van West-Australië waaien. Daar zijn helemaal geen klokketorens, en er wonen amper genoeg men sen voor een massale zangpartij. De plaat is dus een tikje over- geproduceerd. Maak je hun mu ziek te mooi, dan gaat het gek ge noeg, een beetje als BZN klin ken, die per slot van rekening ook een folk-achtergrond heeft. Al is door alle rimram heen nog goed te horen dat de nummers vaak adembenemend mooi zijn. Zoals de semi-hit 'Calenture' en het dreigende "Open for you". Sinds "In the pines' weten we hoe de elementaire Triffids klin ken: als een oase van rust temid den van de uitgekiende opna men die meestal op de plaat wor den gezet. Wat het gevaar is van het uitbrengen van zo'n plaat blijkt uit het van "In the pines" afkomstige nummer "Hometo wn farewell Kiss", dat ook op "Calentare" staat. Aan het raam werk van de song is niets veran derd, zelfs de solo is noot voor noot hetzelfde. Maar in de veran derde instrumentatie schuil iets vals. Daarom is het een beetje jam mer dat the Triffids juist met de ze plaat de doorbraak naar een groter publiek maken. Hopelijk zet "Calenture" luisteraars aan tot het volgen van het spoor te rug. AK SYDNEY - Hij had gezworen nooit meer een voet op Australische bodem te zetten, maar gisteren brak Frank Sinatra die belofte. De problemen die hij veertien jaar geleden met de Australische autoriteiten had, wogen niet op tegen de miljoen dollar die Sinatra krijgt voor een optreden in Sanctu- ry Cove, een sjieke badplaats in Queensland. Getuige deze foto staat The Voice echter niet te popelen. (foto ap> Van Straaten stopt met 'Vader Zoon' 'Ik werd te oud voor de zoon' AMSTERDAM (GPD) - 'Vader Zoon', de bakkeleiende stripfigu ren die Peter van Straaten achttien jaar dagelijks voor Het Parool te kende, zijn niet meer. De tekenaar heeft er met ingang van het nieuwe jaar een punt achter gezet. Dit jaar verschijnt bij Van Gennep de laatste bundel, getiteld 'Vader Zoon fini'. "Het probleem is voornamelijk dat ik te oud werd voor de zoon. Ik kon hem niet meer volgen", licht Van Straaten (52) toe. "Ik wilde hem bijvoorbeeld eens als een kra ker voorstellen, maar ik weet niets van krakers. Ik schreef hem heel erg vanuit mezelf. De generatiek loof tussen vader en zoon werd daardoor steeds kleiner. Ze vloei den steeds meer in elkaar over. Het moest maar eens afgelopen zijn". In het boek '15 tekenaars over De Politieke Lijn' van Henriette Bona- rius zegt Peter van Straaten: "Alles wat ik doe is een beetje Carmiggelt. Niet dat ik hem bewust imiteer, maar ik voel me zeer met hem ver want". Dat de schrijver onlangs is over leden, heeft echter niets te maken met Van Straatens besluit om met 'Vader Zoon' - gebaseerd op de journalisten vader Leo en zoon Max Pam - te stoppen. "Zuiver toe val. Ik had al veel eerder besloten ermee op te houden. Bij Het Parool waren ze een beetje teleurgesteld. Dat kunnen we de lezers niet aan doen, zeiden ze. Maar tot nu toe zijn er nog niet de verwachte pakken brieven binnengekomen". Stilzitten doet Van Straaten al lerminst. Een prominente plaats is er nu elke dag op pagina 3 van He Parool voor hem beschikbaar: He dagelijks leven, waarin Van Straat en soms - maar niet altijd - ee beurtenis uit de actualiteit iffu streert. Daarnaast blijft hij weke lijks tekenen voor de boekenbijla ge van Vrij Nederland en heeft hij in datzelfde blad zijn stripachtige column Agnes. Over het afscheid van 'Vader Zoon' is hij opgelucht. "Ik kon ze bijna met m'n ogen dicht tekenen. In vijf minuten was het gebeurd. Nu kan ik weer bomen en huizen tekenen. Uitdagender, want ik ben toch van huis uit een tekenaar". Peter van Straaten Mon Cherie en de Herenflikken' met in het midden Mariëtte visuele, het commentaar, de gekke dingen er om heen". der Ploeg: "De kracht van het programma is het SCHIEDAM (GPD) - In opdracht van B en W van Schiedam is giste ren in het Stedelijk Museum van Schiedam een expositie, gewijd aan de negentiende eeuwse Franse schrijver Charles Marie Georges Huysmans, voortijdig afgebroken. Het gemeentebestuur heeft de beslissing genomen om te voorko men dat er 'discussies ontstaan die een eenzijdig en verkeerd licht op de tentoonstelling werpen'. Het Rotterdams Nieuwsblad typeerde Huysmans dezer dagen als joden hater en racist. De VVD-wethouder van cultuur, Luuk Hafkamp, noemt deze kritiek 'volledig uit zijn verband gerukt'. De expositie was uitsluitend be doeld om de cultuur-historische re latie tussen Huysmans en Schie dam aan te tonen. De schrijver ver bleef fn 1887 in de stad om naspeu ringen te doen naar het leven van de heilige Lidwina. De directeur van het Stedelijk Museum, Hans Paalman, wist dat Huysmans in zijn boeken hier en daar anti-jood se opmerkingen heeft gemaakt. „Maar in de Franse literatuur uit de tweede helft negentiende eeuw is dat schering en inslag", zegt Paal man, „ook bij schrijvers als Bau delaire, Verlaine en Mallarmé. Daar ging het hier niet om". Museumdirecteur Paalman be treurt de maatregel van de wethou der, omdat een volgens hem onge nuanceerde publicatie doorwerkt op het museumbeleid. „Elke exter ne deskundige zal kunnen bevesti gen dat deze expositie verant woord was opgezet. Wij verheerlij ken Huysmans niet. Wij wilden al leen een historische gebeurtenis toelichten". De gemeente Schiedam laat we ten dat het museum Huysmans ook niet verheerlijkt, laat staan diens ideeën propageert. Gezien de discussies rond de uitvoering van het Fassbinder-stuk wil de ge meente enige voorzichtigheid be trachten. „Wij willen enkel emotio nele problemen rond deze exposi tie voorkomen nu het woord racis me is gevallen. Dergelijke discus sies kunnen schadelijke effecten hebben. De kwaliteit van het Ste delijk Museum en deze expositie staan overigens buiten kijf'. Door de tentoonstelling twee weken eer der af te breken hoopt het Schie dams gemeentebestuur de discus sie, zo die al door deze maatregel ontstaat, "eerder af te ronden". Lloyd Cole 'Mainstream' (Polydor) Komt het toch nog goed met Lloyd Cole. Eerlijk gezegd dat ik de hoop al een beetje opgegeven. Met zijn ontroerend mooie de buut Rattlesnakes maakte hij een diepe indruk, maar daarna leek de magie verdwenen. De op volger was vooral meer van het zelfde en bovendien dichtge smeerd met strijkers en blazers. Tijdens optredens maakte hij met zijn band een zo uitgebluste indruk, dat er weinig reden was om reikhalzend naar nummer drie uit te zien. Van een zanger/songschrijver als Lloyd Cole hoefje, als hij een maal zijn stijl heeft gevonden, geen grote vernieuwingen meer te verwachten. Die zijn op 'Main stream' dan ook niet op vinden. Het gaat er maar net om in wat voor vorm hij steekt en hoe hij zijn liedjes laat erpakken. 'Main stream' is in dat opzicht zeer ge slaagd. Het geluid is helder en subtiel. Alle vette randjes die bij 'Easy pieces' in de weg zeten, zijn weg gelaten. Een enkele keer, zoals in 'These days', bestaat de begelei ding zelfs uit niet veel meer dan één instrument. Ook de keuze van de arrangementen is beter; de uit duizenden te herkennen trompet van Jon Hassell combi neert in 'Big Snake' mooi met de kwijnende zang van Cole. Een enkele keer gaat het zowaar zelfs wingen, zoals in het funky 'My bag' of de rockende finale van 'Mister Malcontent'. Daarbij komt dat Cole zich als songschrijver weer van zijn beste kant laat zien. De teksten zijn vervuld van melancholie en hang naar het verleden en vormen een dankbare bron van studie voor kenners van geschiedenis van de popmuziek. Want C0I5 citeert weer dat het een aard heeft en dan is hij op zijn best. Is Miles Davis de weg kwijt? Inxs Kick' (WEA) Het Australische sextet Inxs slaat hard toe op deze puike plaat. De bedoeling van 'Kick' was Europa te veroveren. Dat moet inderdaad maar eens luk ken. We zitten hier echt te wach ten op de ruige, agressieve, vaak zeer seksueel geladen Inxs-rock, die de oude tijden van de Rolling Stones in hun goede doen, doet herleven. Het moet maar eens uit zijn met al die gel, die baby-faces en dat één vingerspel op peperdure, voorgeprogrammeerde toetsen- bordjes. De hoes maakt al veel duidelijk. Zwarte, leren kleding en grote zwarten laarzen op een skate-board. 'Kick' bevat elf ijzersterke tracks, de meeste met een speelduur van minder dan 3,5 minuten, en één mislukte bal lad: 'Never tear us apart', nota bene de single. Dat nummer is absoluut niet representatief voor Inxs en heeft het effect van een kerstboom met Pasen. De gitaar van een van de drie broertjes Farriss klinkt zeer angstaanjangend in de opener 'Guns in the sky' dat over SDI handelt. Inxs grossiert in state ments. Bijna elk nummer bevat hooguit zes, zeven tekstregels die weliswaar een samenhang vormen maar ook op zichzelf kunnen staan. Soms zijn het re gelrechte clichés maar dat is nooit storend want de voor dracht van de uitstekende zanger Michael Hutchence maakt veel, zo niet, alles, goed. Erotiek en seks zijn er volop in 'Need you tonight' en in 'Devil inside'. Een paar stukken zijn ge wijd aan de wil om zo veel moge lijk vrij te zijn. Een uitgemolken thema dat door de energie waar mee er aandacht aan wordt be steed toch fris blijft klinken. Producent was deze keer (de groep bestaat in 1989 tien jaar) Chris Thomas, bekend van The Pretenders. Hij heeft uitstekend aangevoeld wat er met de twaalf nummers moest gebeuren. Ze klinken allemaal rauw maar glas helder. De Aussies doen wat in Europa steeds meer wordt ver zuimd: pure rock en vage fusies met andere stijlen botweg afwij-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 37