'Geen rozenhoedje meer' Met auto uit Alphen op bedevaart naar Mekka PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 9 JANUARI 1988 Gijs Lieffering: "Leven niet denkbaar zonder veranderingen' Gijs Lieffering verruilde het priesterschap voor het huwelijk. ROOSENDAAL (GPD) - Omzien in wrok is er niet bij. Gijs Lieffering uit Roosendaal, vroeger pater van het Heilig Hart, heeft eerder de nei ging te glimlachen. „Ach, al die op eenvolgende wijdingen, al die ein deloze gebeden. Maar ik heb niet het recht me bij de neus genomen te voelen. Want ik heb alles zelf ge daan". Lieffering (52) verruilde in 1974 het priesterschap voor het huwe lijk. Sinds 1976 is hij districtscate cheet in Roosendaal. Samen met zijn vrouw, ex-religieuze, bewoont hij een ruim burgermanshuis in de Roosendaalse wijk de Kroeven. Een wereld van verschil met het stipte kloosterleven, waar hij zich nog maar amper twintig jaar gele den zonder morren aan onder wierp. Toch heeft hij bij de over schrijding van de grens tussen bei de werelden geen brokken ge maakt. Dat geldt zeker niet voor de hele op drift geraakte geestelijke stand van zijn generatie. De voedingsbodem voor een le ven, dat - hoe dan ook - van begin tot eind in dienst van de kerk staat, werd gelegd in een degelijk rooms- katholiek gezin in Den Haag. Tien kinderen, die braaf en dagelijks met vader en moeder ter kerke to gen. Een gezin, waar vaders in die tijd - het beeld is moeilijk meer te rug te roepen - vaak als vromer te boek stonden dan de meer 'rekke lijke' moeders. „Hoewel ik, als ik zo terugkijk, denk dat de vroomheid van mijn vader heel authentiek was. Maar mijn moeder was in dat soort zaken toch wat meer van vlees en bloed. Die deed ook wel eens dingen, die wij niet mochten. Rondkijken onder het bidden bij voorbeeld". Voetbalclub In mei en oktober (de Maria maanden) was er bovendien de da gelijkse gang naar het Lof. Bleef die onverhoopt achterwege, dan werd dat verzuim thuis ruim schoots goedgemaakt. Het was de tijd dat je als gezin het katholieke leven in al zijn bonte vormen van harte ondersteunde. Vader en moeder waren bij de Congregatie Aartsbroederschap van de Heilige Familie. Gijs' broer maakte indruk als (geüniformeerd) Kruisvader van Sint Jan en ook de anderen waren ten minste lid van de rooms-katholieke gidsen of ver kennerij. „En als je nog te jong was voor de parochiële voetbalclub - pupillen had je nog niet in die tijd -, dan was je toch zeker donateur voor één gulden per jaar". Toch was het geen benauwde wereld, herinnert Gijs Lieffering zich. „De tegenstelling met protes tanten bijvoorbeeld beperkte zich tot het voetbal op straat, als we voor 'vuile rot-papen' werden uit gescholden. Er kwamen nota bene streng gereformeerde kennissen bij ons over de vloer, die zelfs voor onze tien opeenvolgende eerste communies een katholiek kerk boekje of een rozenkransje mee brachten, hoezeer ze die geschrif ten en attributen ook verfoeiden". Met die achtergrond ging Gijs bijna als vanzelf in 1948 naar het klein seminarie van de paters in Sint Oedenrode. Een oudere broer was hem daarheen al voorgegaan. Er heerste een streng regime in LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk zie geref. kerk O. Vest; Marekerk 9.45 ds. Juckema, Leerdam, 12 studentenekkle- sia, 5 dr. Meijers; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. Koolstra; Oecumenische ge loofsgemeenschap De Regenboog (Me- renwijk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Hem stede, L.dorp, opendeurdienst mmv Emoenakoor; Bevnjdingsk. (Montgom- erystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 dr. H. Berk hof; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Keuning, Noordwijk. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie hen', gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethlehemkerk herv. gemeente; Oude Vest 10 ds. Hemmes, O.geest. Maranat hak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie hen-, gemeente; bejaardenhuis Groen hoven 10 hr. J. v. Wallinga, L.dorp; Me- renwijk zie herv. gemeente. Wijk Ste venshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. mevr. S. P. Vermeer. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Be thlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Verseput, O.geest. Doopsgez.- Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10.30 ds. Koek. Baptistengem. (Petrakerk, Surinamestr.) 10 ds. Agte- reek, Alphen, 7 ds. Agtereek, dienst met belangstellenden, thema: 'Met volhar ding verder', mmv Petra-gospelkoor. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. M. Kloostra. Evangelie- centrum-Pinksterbew. (Bethlehems- kerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. Zijlstra, vr. 8 jeugddienst. Pink- stergem. (O. Vest 13) 10 dienst. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adven tisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten)elke zat. 10 bijbelstudie, 11 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christenge meenschap' 9.45 mensenwijdingsdienst in oud-kath. k. Zoeterw.singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Ka- th. K. (Zoeterw.singel) zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaanse dienst. Rooms- Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; He rensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 10; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk -(zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. J. W. Hoffenaar. De vereniging 'Gehuwd en Onge huwd Priesterschap' liet onlangs weten, het onderzoek naar het ontstaan en verloop van het ver plichte priestercelibaat te willen voortzetten. Priesters komen en gaan. 'Gaan' doen ze niet alleen als ze er de leeftijd voor hebben, maar ook 'voortijdig' omdat ze bij na der inzien toch een andere ma nier van leven verkiezen. Zoals Gijs Lieffering uit Roosendaal. Een ex-priester, die kerk en geloof niet losliet. dat 'klooster voor mini-kloosterlin gen', waar de dag om 6 uur begon met gebed, om vijftien uur later op gelijke wijze te worden uitgeluid. „Ik heb er ook een hele hoop cul tuur opgedaan. We deden volop aan muziek, cabaret en toneel, echt geen flauwe stukken hoor. De Haagse Comedie en het Brabants Orkest kwamen bij ons optreden. Die periode ben ik zonder proble men doorgekomen, te probleem loos denk ik wel eens". Bidden Een jaar noviciaat volgde in het moederklooster in Bavel. Een proefjaar waarin alles er nog eens een schepje bovenop kreeg. Bid den gebeurde er volcontinu ('eeu- Veel Surinaamse moslims zijn op bedevaart naar Mekka (haddzj) ge gaan nadat ze in Nederland zijn gaan wonen. Zo ook de heer en me vrouw Chandoe uit Alphen aan den Rijn. Het blad 'Begrip Mos lims-Christenen' (Luybenstraat 17, 5211 BR Den Bosch, 073-145159) had een gesprek met hen. "Door de lage levensstandaard konden maar heel weinig moslims in Suri name zich een reis naar Mekka ver oorloven". "Je ziet ook wel, dat kinderen hun ouders uit Suriname naar Ne derland laten komen zodat ze van hieruit op haddzj kunnen. Tegen woordig gaan veel mensen niet één keer maar meermalen naar Mekka. Vroeger was dit hét hoogtepunt in het leven van een moslim, nu is het voor sommigen bijna een toeristi sche reis. Een nadeel is dat het aan tal pelgrims zo stijgt, dat de situatie in Mekka onhoudbaar wordt. De Saoedische regering beperkt nu .het aantal. Er mogen er hoogstens vier miljoen per jaar komen. Elk land krijgt een bepaald contingent toegewezen. Voor Europa en de twee Amerika's is dat nog onbe perkt". De Chandoe's zijn, heel onge woon, met de auto naar Mekka ge gaan. "Met een auto besef je dat het echt een lange reis is. Je moet moeite doen om er te komep. Een onvergetelijke ervaring. We had den ons voorgesteld dat het erg moeilijk zou zijn: slechte wegen, communicatie-problemen, lange wachttijden. Het viel allemaal ge weldig mee". Binnen het 'heilige gebied' van Mekka mag je niet met je eigen au to komen. "Wel rijden er constant AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 prof. dr. R. v.d. Broek, Ravenswaay. 7 ds. v. Driel. Geref. Kerk 10 en 6.30 dr. Ba- de, Alphen, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Kok, Baarn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Jonkman, 5 ds. Vlas boom, Boskoop; Kruiskerk 10 ds. Ou- wendijk; Opstandingskerk 10 ds. Om- mering, ha, 6.30 ds. Jonkman; Nabij (Van Lennepstr.) 10 Arie Kammeraat, jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Nieu- wenhuis, ha, 5 ds. Moll, ha; De Bron 9.15 dienst, ha, 10.30 ds. Moll, ha, 6.30 ds. Nieuwenhuis, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; Oudshoornse kerk 10 ds. B. v. Ginkel, A.dam; Sionskerk (Me teoorlaan) 9.30 ds. L. Smelt uit Peru, 6.30 ds. J. het Lam, Waalwijk-Besoyen. Ger ef. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 10 ds. Lamme, Delft, met doven, 6.30 ds. v.d. Lugt. Koude kerk. Geref. K. Vrijg. (aula school Bos- park) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) zo. 9.30 en 4.30 en 13 jan. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 evang. J. H. Kits, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. M. v.d. Vlugt, 6.30 hr. G. Goessens. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 dienst. Pink- stergem. (school Batestein 16) 10. Chris tengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bet hel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meij- ering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (gebouw 'De Hoeksteen') 10.30 ds. Pera. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Terlouw, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. De Graaf, Loenen aan de Vecht; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. Hoogendijk, Al phen, 6.30 kand. J. v. Dijk, Nieuw-Lek- kerland. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Elderman. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. D. Los. Getef. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 jeugddienst; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. G. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac, 13 jan. 7.30 ds. v. Dieren. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. wigdurende aanbidding'), waaraan ieder volgens rooster z'n steentje moest bijdragen. „Dat wil zeggen dat je eens in de week nachtaanbidding had. Dan werd je wakker gemaakt om een uur te bidden. Ik stelde daar nau welijks vragen bij. Dat strenge zal er wel bij horen, dacht ik. Kranten en radio waren taboe. Alleen met Kerst en Pasen mochten we naar Urbi et Orbi luisteren en een enke le keer naar een stichtend hoor spel, dat zorgvuldig voor ons was geselecteerd". Ook die ervaringen brachten Gijs Lieffering niet van zijn stuk. Na zijn tijdelijke gelofte (voor drie jaar) toog hij naar Valkenburg om er zich twee jaar op filosofie en vier jaar op theologie te storten. In sep tember 1960 werd hij priester ge wijd. Vijf jaar later belandde hij na een langdurige ziekte in een parochie in Den Bosch, waar hij tot 1971 als kapelaan werkzaam bleef. „We za ten daar aanvankelijk nog met drie kapelaans en een pastoor. Toen ik er na zes jaar vertrok, liet ik de pas toor alleen achter. De hausse in uit tredingen was in volle gang". Aalmoezenier Ook bij Gijs Lieffering was dit de periode waarin het idee ontlook ...pelgrim verlaat Mekka- bussen heen en weer tussen de par keerplaatsen en de stad. We heb ben daar onze auto neergezet, een douche genomen en ons in de voor geschreven pelgrimskleding gesto ken. Die kleding bestaat uit twee witte doeken voor mannen, een om je middel en een om je schouders. Voor vrouwen is de kleding sober en decent". Hoogtepunt van zo'n pelgrimage is 'Arafat, een grote vlakte, ten oos- Trouwborst, Vlaardingen, 6.30 kand. C. N. v. Dis, Wassenaar. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Huisman, ha. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. 't Hooft, Lisse, 5 ds. Rothfusz. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Hofland. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 kand. J. v. Veen, Hillegom. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Christ, Katwijk aan Zee; Ontm.kerk 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 ds. Wagter, jeugddienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. dat er meer is dan het celibaat, al ging dit niet gepaard met een ge loofscrisis. „Ik deed het pastorale werk in de parochie met veel ple zier. Maar je begon wel vraagte kens te zetten. Ik was bijvoorbeeld aalmoezenier en geestelijk advi seur bij de verkenners en de tafel tennisclub. Maar ik vond dat die gasten zónder mij net zo goed kon den pingpongen, al meenden ze no ta bene zelf van niet". „Het was ook de tijd dat we nog vier missen deden, doorgaans voor slechts anderhalve man en een paardekop. Ik kreeg het gevoel: wat sta ik hier eigenlijk nog te doen? Aan de ene kant wilde ik graag de zielzorg blijven doen. An derzijds begon ik het celibaat als verplichting te ervaren, ook al was ik niet direct op zoek naar een vrouw". Via omzwervingen in Amers foort en de kop van Noord-Holland belandde Gijs Lieffering echter toch in het huwelijksbootje, dat in 1976 in Roosendaal aanlegde. Hij is er districtscatecheet in de regio Oudenbosch/Etten-Leur. Zijn vrouw geeft Duitse les aan een moeder-mavo. „De overgang van priesterschap naar huwelijk heeft zich bij mij ge leidelijk en natuurlijk voltrokken. Daarom ook geen rancune. Ik heb ten waarvan de 'Berg der Ontfer ming' ligt. Waarom 'Arafat een hoogtepunt? "Dat is de plek waar de laatste verzen van de Koran aan de Profeet zijn geopenbaard. Hier heeft de Profeet afscheid genomen van alle moslims, zijn laatste toespraak ge houden en voor de moslims om vergeving gebeden. Daarom is 'Arafat een symbool voor de een heid van de moslims en de vol maaktheid van de Islam. Maar het is ook de plek waar je alleen bent met God. 'Arafat is eigenlijk twee dingen: verdieping van je eigen re latie met God en ontmoeting met andere mensen". Mevrouw Chandoe: "Voor mij was de hele haddzj als een droom. We verstonden elkaar vaak niet. Maar we waren met hetzelfde bezig en iedereen was hartelijk en aardig voor anderen". Wiskunde... Het ledenbestand van de Vere niging van de Vrije Universiteit in Amsterdam vergrijst. In tien jaar is het aantal leden en donateurs 'met de helft afgenomen tot onge veer 25.000. Die vergrijzing van de georganiseerde protestantse ach terban is ook de belangrijkste re den dat mr. Pieter van Dijke als voorzitter aftreedt. "Het bestuur heeft een beetje het imago van oude mensen. Dat is niet goed". De 67-ja rige Van Dijke zei dat tegenover een medewerker van het VU-blad 'Ad Valvas'. Op de vraag of een confessionele universiteit geen achterhaalde zaak is antwoordde Van Dijke, dat een periode van 'vrij aanzienlijke vervlakking' achter de rug is. "Nu is er weer een tendens om zich te Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. Visser; O. Kerk 10 ds. Hovius, 5.45 samenzang, 6 ds. Sjollema, jeugddienst; Ichthusk. 10 ds. Vroegindeweij, 5 ds. Driebergen; Pniëlk. 9.30 ds. Christ, 6 ds. Hovius; Ma- ranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Volk, 6 ds. Bogaard. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Pol huis, R.dam. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Koster, 5 ds. v. Breevoort; Triumfatork. 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. v.d. Horst. Ger ef. K. Vrijg. 9 en 4 ds. D. Zandbergen. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 kand. J. M. de Groot. Chr. Ger ef. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst, di. 12 jan. 7.30 ds. Honkoop. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) zo. 10 en ma. 8.15 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapre, 7 ds. Wilschut, Al phen. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, 7 zie herv. gemeente. nog contacten met vroegere colle ga's, zit zelfs in commissies van de paters. Veel heb ik te danken aan mijn verleden. Vermoedelijk zou ik, was ik dertig jaar jonger, weer dezelfde opleiding kiezen. Maar dan met veel stage, praktijk en dia loog". Vakantie Toch schrijft ook Lieffering het celibaat niet af. „Maar het moet een persoonlijke keuze zijn. Natuurlijk is het zinvol als iemand zich via het priesterschap volledig beschik baar stelt voor de taak die hij op zich neemt. Maar of het noodzake lijk is? Het was in elk geval op een gegeven moment mijn persoonlij ke keuze niet meer. Ik had te sterk bezinnen op de grondslagen en de zin van het leven van de mens in deze samenleving. Dat is, denk ik, mede voortgekomen uit de drei ging van de atoombom". Van Dijke gelooft, dat de doel stelling van de VU - dienstbaar zijn aan God én de naaste - nog steeds mogelijk is. Christelijke wis kunde bestaat natuurlijk niet, maar het gaat om de sfeer die je om je heen schept. In gesprekken tussen docenten kan nog altijd een beroep worden gedaan op de legitimiteit van het evangelie. Het is ook niet voor niets dat er aan de VU zo'n ge weldige belangstelling bestaat voor de Derde Wereld. Daarin krijgt het dienstbaar zijn aan de naaste heel duidelijk gestalte. De VU is koploper in die belangstel ling". "Studenten komen tegenwoor dig naar de VU vanwege de kwali teit van het onderwijs. Ook de veel heid van gedachten oefent aantrek kingskracht uit op velen. Niet op iedereen, want sommigen streven weer naar de oude christelijke uni versiteit zoals Kuyper die voor ogen stond. Het zijn verouderde gedachten. Kwaliteit, dat is gewel dig belangrijk. Daarmee kan de VU ook het hoofd boven water hou den". Van Dijke gaf wel toe, dat het steeds moeilijker zal worden, geestverwante medewerkers te werven. "In dat geval zullen we wellicht buiten onze landsgrenzen moeten kijken". "Het is een pré als een kandidaat de doelstelling kan onderschrijven. Anderen willen dat niet, maar kunnen zich wel vin den in de geest ervan, bijvoorbeeld joodse kandidaten". LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v.d. Bom, 3 met ge handicapten, ds. Bovenberg, 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Doesburg. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 11 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Driel. Geref. Kerk 9.30 dr. Fernhout, Al phen, 7 ds. Den Heeten, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder, 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. v. Winterswijk, 't Harde. Geref. Kerk 10 hr. M. de Ridder, S.heim, 5 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 ds. Borg- dorff. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. zo. 10 en 4 en wo. 13 jan. 7.30 ds. Den Boer. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 hr. A. Schuurman. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; En- gelbew. zat. 7, zo. 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. We- gerif, 6.30 ds. Quartel, Gouda, jeugd dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Went-v.d. Vring. Evang. gem. (Kruis punt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 kand. N. W. Tramper, Zeist. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane, 7 ds. De Boer, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 kand. J. v.d. Kamp. Be verwijk. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Wijngaarden, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Elderman, Bodegraven, 7 hr. M. Schreu- NOORDWIJK; Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. v. Eijk, Gouda, 7 drs. G. A. Scholte, ves per; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Bogaard, Kat wijk aan Zee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Kooten, Delft. Zie ook geref. kerk. So le Mio 9 ds. Kuiper. Geref. Kerk Buurt kerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 5 ds. El- gersa; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgers- ma. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 drs. G. A. Scholte; De Zilk 10 ds. Wagen voorde, Bennebroek. Rk Kerk Victork. behoefte aan gezelligheid en sfeer. Niet dat het in een klooster per de finitie ongezellig is. Maar een va kantie met je vrouw is toch iets heel anders dan een vakantie met je medebroeders". „Mensen die zich vanuit religieu ze inspiratie inzetten voor een an der blijven ook in de toekomst no dig. Het onderwijs door religieuzen is dan weggevallen, maar wat dacht je van de zorg voor randgroe pen? Ook meditatie en bezinning zijn bij hen in goede handen. Onze wereld heeft misschien wel meer dan ooit zichtbare rustpunten no dig. De paters gaan ook die kant op, maar of dat werfkracht zal hebben, moet nog blijken". Zelf is Lieffering een andere weg Vuurwerk Jaarverslag-schrijver G. L. Heij over 1987 in de gezamenlijke kerkbode van de gereformeerde kerken van Hazerswoude, Kat wijk, Koudekerk, Leiden, Oegst geest, Rijnsburg, Valkenburg en Wassenaar: "Het Samen op weg-proces heeft na de verklaring van vorig jaar dat de Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken zich in staat van hereniging bevinden, weinig op zienbarends opgeleverd. Waar het goed loopt, blijft het lopen. Waar het niet goed loopt, blijft het kwak kelen of gebeurt er niets. Gebrek aan visie legt een deken van mat heid over het proces". "Gebrek aan visie maakt ook, dat in het verschijnsel van de kerkver lating wordt berust. Van tijd tot tijd roept een verontruste kerkblad- schrijver op tot een nieuw revéil in de kerken. Het gaat met zulke op roepen als met vuurwerk op Oud jaar. Als de stilte van de Nieuw jaarsnacht daalt, stapt iedereen in bed en slaapt in". "Zolang visie en veranderings bereidheid in de kerken blijven ontbreken, een heel andere manier van gemeente-zijn, die stimulerend werkt op de leden en wervend op de buitenwereld, niet eens serieus wordt overwogen, zolang zal 'Sa men op weg' een slepend proces blijven en de kerkverlating door gaan". Kerkbalans Van de 825 plaatselijke gerefor meerde kerken doen er nog geen 300 mee met de jaarlijkse landelij ke actie 'Kerkbalans'. Aan her- zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Stenfert Kroese, Bilthoven, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk 10 stagiaire W. Dekker. Ned. Geref. Kerk (Gem.cen trum) 8.45 br. S. H. Attema, 4 ds. W. Riet kerk, Utrecht. Van Wijckerslooth 4 ds. Da Costa. Endegeest 10 pastor K. Duy- vesteyn. Volle-evangeliegem. (Gem- centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, Leimuiden. Geref. K. 9.30 ds. Veenstra, Leiden, 5 mevr. A. H. v. Osnabrugge, A.dam. Re monstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9 30 ds. Stam, 7 ds. Wegerif. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.14 ds. H. de Haan, R.dam. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Smaling; Bet- helkerk 9.30 ds. Smaling, ha. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Kersten, Kat wijk, 5 ds. Ribberink; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Kersten. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Chris- tengem. (aula mavo) 10 hr. P. Gerrits, Den Haag. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. N. Korenhof, Heem stede, opendeurdienst, mmv jeugdkoor 'New Gospel Sounds' Rijnsburg. Geref. Kerk 10 ds. Baas. Chr. Geref. K. 10 en 5 kand. L. C. Buijs, Apeldoorn. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 ds. v.d. Poel, Den Haag. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. Aaldes, Woubrugge. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kferk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Ver meulen, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Geref. Kerk 10 ds. Rang, N.-Vennep, 6.30 ds. Cziria, Rijnsburg. Geref. K. Vrijg. 10.30 en 5.30 ds. D. Zandbergen. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge gegaan. „Geleidelijk nam ik grote re vrijheid. Ik verloor mijn rechtlij nigheid, ontdekte dat het leven niet denkbaar is zonder verande ringen, ook het geloofsleven niet. En dat terwijl ik toch echt ben op gegroeid met het idee dat het goed is te bidden ómdat de overste het goed vindt dat ik bid". Ook vandaag bidt districtscate cheet Gijs Lieffering tot God. Maar geen brevier of rozenhoedje meer. „Ik heb respect voor mensen die dat met overtuiging kunnen doen. Ikzelf kan dat niet meer. Ik zal mijn vrijheid zelf moeten invullen. Daar ben ik zelf verantwoordelijk voor. Maar ik geloof dat God me, hoe dan ook, vasthoudt. Daar ben ik mis schien kinderlijk in gebleven". vormde kant is er meer animo; 900 van de 1400 gemeenten nemen er aan deel. Ds. W. H. den Ouden, voorzitter van de interkerkelijke commissie 'Geldwerving', begrijpt wel waar om deze gemeenten hun financiële zaken regelen zonder hulp van bui tenaf. De kerkelijke betrokkenheid is daar nog groot en er is een sterke onderlinge band tussen de kerkle den. Dat geldt ook voor al die gere formeerde kerken die nog zonder 'Kerkbalans' kunnen. Den Ouden in een interview met 'Kerkinformatie', officieel orgaan van de Gereformeerde Kerken: "Maar op een gegeven moment zul len ze tot de ontdekking komen dat de oude, vertrouwde manier van geldwerving niet meer werkt. Al die hervormde gemeenten doen niet mee omdat hun kerkelijk le ven zo florissant is, maar omdat ze in de problemen zijn geraakt. Aan gezien de gereformeerde kerken op dit punt steeds hervormder zullen worden en meer en meer met rand kerkelijkheid te maken zullen krij gen, doen ze er goed aan, deelne ming aan 'Kerkbalans' ernstig te overwegen". Er is nog steeds een lichte finan ciële groei. Hoe lang dat kan door gaan? Den Ouden: "Het plafond begint waar het geloof ophoudt". Hij begrijpt niet dat plaatselijke kerken zoveel actiemogelijkheden laten liggen. "Huis-aan-huis-bla- den, regionale radio en kabel-tv kunnen worden benaderd, maar het gebeurt haast nooit. Heel Rot- terdam-Schiebroek - waar Den Ouden woont, red. - kan worden volgeplakt met posters, maar de muren blijven kaal". meenschap 10 ds. v. Achterberg, Lei den. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op geref. grondslag (kerk- geb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoek kade) 9.30 ds. Korevaar, R.dam, 4.30 ds. v.d. Kamp, Scherpenzeel. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 student J. Boerma. Aulagemeenschap Noordhof land 10.30 woorddienst. Rk Kerk Laur- .kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Goossen; Hoeksteen 9.30 ds. Marchand. Harderwijk, 6.30 ds. Kunz; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. I Schipaanboord; Rehobothschool 9.30 j kand. W. Groeneboom, Capelle a.d. IJs- sel; Imm.kerk 10 ds. v. Houwelingen, 5 ds. Terlouw, Bodegraven. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. De Moor; Ontm .kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Smelik, Capelle, 2.30 ds. D. Vreugdenhil, Berkel. Chr. Af- gesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud- Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. Remonstr. Gem. 10 ds. v.d. Laarse, Soest. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Meij- ering, V.schoten. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. P. Sierat, O.geest, 4.30 ds. De Graaf, H.woude; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge, ha; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude, ha. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, 6.30 ds. Eijsenga, Zw.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. De Reus, Ter Aar. Ned. Prot. Bond (De Wyk) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 hr. M. Schreuder, 7 ds. Wielsma, Uithoorn. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 prof. dr. v. Gennep. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsenga, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. C. W. de Ruiter, Huizen, gez. jeugddienst. Re monstr. Gem. 10 ds. Thieme-Tiesing, Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2