Kulker wéér Leids sportman Karpov heeft geen last van vermoeidheid Jansen schiet AZC naar winst Flitsende start Hoogovens-schaaktoernooi Bult dreigt met rechter Roche sluit weer vrede met sponsor Fagor 'Paulides verenigt fanatisme en realisme' Mandy de Jong tweede, Yvonne van Dorp derde 'Voor de sport, weg met het vandalisme' Trofee voor Irene de Kok Kama laat opnieuw verstek gaan bij EK ZATERDAG 9 JANUARI 1988 SPORT PAGINA 15 AMSTERDAM - AZC/Tarvo heeft gisteravond een voorschot geno men op de eindzege van het Hoofd- stadtoernooi. De Alphense water- poloploeg begon het driedaagse evenement met een knappe 16-13 zege op de Hongaarse bekerhouder Spartacus Boedapest. Oorspronkelijk zouden de Al- phenaren tegen de Russische titel houder Dynamo Moskou hebben gespeeld. Maar de Sovjetploeg, die vorig jaar het toernooi van de orga niserende vereniging Het Y won, meldde maandag middels een kor te telex dat het de titel niet 2 had AZC het initiatief. Er werd zelfs een marge van drie punten (7- 4) bereikt. Maar na twee perioden waren de warmgedraaide Honga ren toch dicht genaderd: 9-8. In de derde fase volgde een 'struggle for life'. Het fysiek sterkere Spartacus, met Imre Peter en Imre Toth in de hoofdrollen, greep naar forse mid delen en AZC hapte naar adem. Vooral dankzij de prima keepende Ruud Misdorp hield de Nederland se titelhouder de schade in die pe riode beperkt tot 9-10. Conditioneel was er toen veel men verdedigen. Hoewel de orga- beide ploegen gevergd. AZC, dat nisatie reeds in oktober de schrifte- Ewoud van Winsen al vroegtijdig lijke bevestiging van de komst van geblesseerd had zien uitvallen, Dynamo op zak had, vonden de kende te weinig wisselmogelijkhe- Russen het niet noodzakelijk om den. Maar de Reedijk-ploeg her hun late afmelding te beredeneren, stelde zich van de loodzware in- Aangenomen wordt dat men zich spanningen opmerkelijk snel. In in het Olympische jaar niet bloot het slotpart (7-3) raasde de kampi- wil geven. Het Hoofdstadtoernooi oen onder aanvoering van konings- is door het wegblijven van Dynamo schutter John Jansen voorbij de behoorlijk gedevalueerd. Magyaren, die een paar ondertalsi- In plaats van twee poules van tuaties duur moesten bekopen. Zo drie ploegen schakelde de organi- sprong AZC met drie keer een man satie noodgedwongen over op een meer van 10-11 naar 13-11. Dat was halve competitie tussen de vijf beslissend. De alles of niets poging overblijvende teams. Daarvan oog- van Spartacus mislukte volkomen WIJK AAN ZEE (GPD) - Anatoli Karpov heeft samen met Robert Hübner en Ivan Farago de leiding genomen in de hoofdgroep van het Hoogovens Schaaktoernooi. De ex-wereld kampioen ziet er nog vermoeid uit. De zware match van Sevilla is hem niet in de koude kleren gaan zitten, maar niettemin spreekt hij er tevreden over. Kasparov heeft hem ten slotte niet kunnen verslaan en dus beschouwt hij zichzelf tenminste als 'halve' wereld kampioen. de Spartacus op papier het sterkst. AZC mocht orimiddelijk bewijzen dat dat in de praktijk niet klopte. En de formatie van coach Piet Ree dijk deed dat overtuigend. AZC zegevierde afgetekend met 16-13. HZC de Robben, dat eerder op de avond met 16-10 van Het Y had gewonnen, had tegen de Westduit- se selectie, bestaande uit vier A-in ternationals en verder spelers uit de B-categorie en de jeugd, onvol doende adem en kracht over voor een stuntje. De Hilversummers na men in de tweede periode nog wel een voorsprong van 7-6, maar gin gen daarna toch kopje onder: 10-14. AZC - Spartacus: 16-13 (5-3, 4-5, 0-2, 7-3). Scores AZC: Jansen 8, Van der Leden 3, Noordegraaf 2, Pielstroom 2, Verboom 1. Sparta cus: Peter 4, Szilvasan 3, Toth 2, AMSTERDAM (ANP) - Handbal- Kovacs 2, Berikala 1, Kuron 1. Arbi- international Marianne Bult stapt, ters: Van Dorp en Hoepelman. Toe als zij haar tussentijdse overschrij- schouwers: 200. ving van OSC naar het Voorhoutse Foreholte niet voor elkaar krijgt, naar de rechter. Deze week werd Bult door het bestuur van de afde ling Amsterdam de transfer gewei gerd, omdat zij niet voldeed aan het criterium van een verhuizing. Christien Knigge, die van V&K naar Foreholte wilde, kreeg net als Bult geen toestemming van de af deling Groningen. De afdelingsbesturen van Am sterdam en Groningen hebben de zaak van de betwiste transfers doorgeschoven naar het verbonds- bestuur. Het Nederlands Handbal Verbond buigt zich maandag avond over de protesten van Bult en Knigge. „Als de zaak op de lange baan ge schoven wordt, dan stap ik naar de rechter. Mij wordt op deze manier een positie-verbetering onthou den. Mijn belang is duidelijk in het geding", aldus Bult. SAN SEBASTIAN (ANP) - Step hen Roche en de sponsor van de Spaanse wielerploeg Fagor hebben de vrede weer getekend. Na een ge heim onderhoud van ruim vier uur besloten beide partijen donderdag zich strikt te houden aan de ver bintenis, die ze op 17 september waren overeengekomen. Maandag stapte Roche met achttien ploegge noten op bij de ploegenpresentatie. Aanleiding van het protest vormde het ontslag van ploegleider Philip pe Crepel, die meer zeggenschap over het beschikbare budget eiste. Roche heeft zich hiermee neer gelegd bij het feit, dat de leiding van Fagor de verantwoordelijk heid behoudt over het beheer van het budget van circa zes miljoen gulden. De sponsor deed ook water bij de wijn. Crepel blijft als advi seur aan de ploeg verbonden. Ma nager Patrick Valcke, die Roche en Crepel steunde, blijft de spreek buis tussen Roche, de overige ren ners en de sponsor. WIM VAN WANROOY Uit handen van SM A-voorzitter Ad. van Houdt ontvangt fysiotherapeut en BV Leiderdorp-coach Peter Paulides (links) de eerste 'Blessure preven- tieprijs'. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Peter Paulides is de eerste winnaar van de Blessurepreventie- bokaal die beschikbaar is gesteld door het Sport Medisch Adviescen trum. De 32-jarige coach van de basketbalvereniging Leiderdorp heeft zich volgens de jury, die werd gevormd door drie sportverslaggevers en twee vertegenwoordigers van het SMA, buitengewoon verdienstelijk ge maakt op het gebied van de blessurepreventie. In het juryrapport staat dat Paulides het levende bewijs is dat fanatisme en realisme karakterei genschappen zijn die elkaar niet per definitie hoeven uit te sluiten. Als praktiserend fysiotherapeut en bezielend coach stelt Paulides, ooit een toonbeeld van sportiviteit als actief basketballer totdat een knieblessure een einde maakte aan zijn sportcarrière, de gezondheid van de sporter voorop. Hij neemt al te fanatieke sporters vaak tegen zichzelf in bescher ming en leert zijn pupillen behalve basketballen ook hoe blessures voor komen kunnen worden. Hij hoopt het 50e toernooi in Wijk aan Zee te winnen en gisteren heeft hij daarvoor al een stukje van de basis gelegd. Zijn tegenstander, de jonge Deen Curt Hansen, werd heel langzaam maar zeker in het defensief gedrongen. Zijn stelling was al slecht toen hij bij de 58e zet de tijd overschreed. Hansen schrok daar nogal van. Te laat realiseerde' hij zich dat men tegenwoordig 60 zetten moet spelen en niet 56, zoals vroeger het geval was. Robert Hübner, de Westduitse kamergeleerde, die zo ongeveer tien talen machtig is, liet tegen Paul van der Sterren voortreffelij ke dingen zien. Hij verbeterde de openingstheorie zonder dat zelf te beseffen. Zo bleek weer eens dat kennis bevóoroordelend kan wer ken. In de loop van het middenspel moest de Nederlandse meester een pion geven en dat bleek na vier uur beslissend. Een aardige partij speelde Iv"an Farago uit Hongarije tegen de jon ge Noor Simen Agdenstein. De Hongaar maakte voortreffelijk ge bruik van de tijdnood van zijn te genstander en toen de klok aan al les een eind maakte, kon de arme Agdenstein werkelijk geen stuk meer verzetten. Uiteraard trok de partij van Jeroen Piket, de 18-jarige hoop des vaderlands, grote belangstelling. Hij zette de vurige Joegoslaaf Lju- bo Ljubojevic sterk onder druk, maar durfde in de tijdnood het noodlot niet te tarten. Zijn remise- aanbod werd door Ljubojevic di rect geaccepteerd. Michael Tal en John van der Wiel speelden een korte veilige remise, evenals Pedrag Nicolic en Ulf An- aersson. De partij tussen Genna Sosonko en Kyril Georgiev moest worden uitgesteld tot maandag. De Bul gaar was op een vliegveld ergens in Europa blijven steken. Hopelijk is hij op tijd voor de tweede ronde. Zo kon Genna op zijn gemak toe kijken hoe zijn illustere collega's elkaar in de haren vlogen. Over het feit dat hij maandag zijn rustdag moet opofferen om de partij in te halen, was hij minder tevreden. „Men moet in het leven bepaalde ongemakken kunnen i zo luidde zijn commentaar. In de B-groep werd hard gevochten. De eerste die on deruit ging was de Belg Luc Winants. Hij werd door de Ameri kaan John Fedorowicz in de aanval overspeeld. Ook Gert Ligterink be leefde een droevige dag tegen de Engelsman Glenn Flear. De Gro ninger had de verdediging van zijn koningsburcht wel erg veronacht zaamd. In een voortreffelijk positioneel gevecht versloeg de Rus Vitaly Tsjeskovski de Oostduitser Rainer Knaak in een aloude Franse partij. LEIDEN - Voor de derde achtereenvolgende keer is Han Kulker Leids sportman van het jaar geworden. Gister avond kreeg de Bataven-atleet uit handen van de (schei dende) Leidato-voorzitter Jan van Zijp de Zilveren Sleu tels en de bijbehorende 1000 gulden uitgereikt. Dat ge beurde in het clubhuis van de ren- en toervereniging Swift. Mandy de Jongh, wereldkampioene taekwondo, legde be slag op de tweede plaats. Atlete Yvonne van Dorp werd derde. De jury reikte tien hoofdprijzen uit en moedigde daarnaast nog tien talentvolle sporters/verenigingen aan. Kulker werd door de jury, bestaan- de maal achtereen nationaal kam de uit Jan de Wolf, Wim van Dui- \enbode en Rob Onderwater, una niem als 'eerste man' naar voren geschoven. In vergelijking met het vorig jaar waren de prestaties van de tegenwoordig in Leiden woon achtige atleet weer verbeterd. Op de Europese indoorkampioen schappen in het Franse Lievin greep de atleet het goud op de 1500 meter. Op dezelfde afstand incas seerde Kulker bij het WK-indoor in Indianapolis een bronzen plak. Die aansprekende prestaties maakten Kulker favoriet voor een hoge klas sering bij het WK op de baan in Ro me. Maar na een weliswaar aanval lend gelopen finalerace reikte hij niet verder dan een negende posi tie. Mandy de Jongh had de pech dat Kulker in het afgelopen seizoen na drukkelijk aan de weg timmerde, anders had de jury haar keuze on getwijfeld op de taekwondoka van sportschool Gerard van den Berg bepaald. Het wereldkampioen schap in Barcelona betekende voor de- Zoetermeerse voorlopig het hoogtepunt van haar sportcarrière. Eerder had zij de open kampioen schappen van Nederland en België gewonnen en werd ze voor de vier- LEIDEN - Carl Pries, de voorzitter van de Leidse Sport Federatie, hield het gisteren op de Nieuwjaarsreceptie bij Swift kort. Maar krachtig. Poneerde een stelling: 'voor de sport - weg met het vandalis me', en verbond daaraan een beleid. Een bevorderingsbeleid op lange termijn. Waarbij hij tot zijn spijt moest constateren dat het daaraan ook in Leiden nog altijd ontbrak. Goede mogelijkheden tot actieve sportbeoefening voor jeugdigen draagt volgens praeses Pries bij tot positieve resultaten op maat schappelijk gebied. Ontsierende gebeurtenissen, zoals vandalisme, zullen teruggedrongen worden als de sport zelf veel te bieden heeft. "Maar zes jaar na het opheffen van de Leidse Sportstichting, waar het verwijt was dat die geen beleid ontwikkelde, is het eigenlijk te gek om los te lopen dat er nog steeds geen nota is voor de middellange ter mijn", aldus Pries. Die vervolgens met een beschuldigend vingertje wees in de richting van de 'professionals' uit de politiek. Zijns inziens zadelen die de ama teurs in de sport ("met hun beperkte visie en verantwoordelijkheid) maar al te vaak op met tijdrovende procedures en beleidsvoorberei dingen. Hardop vroeg Pries zich af waarom een gemeente als Voor schoten zelf wel een eenvoudige norm kon ontwikkelen voor een ta rievenstelsel en waarom in Leiden vertegenwoordigers uit de diverse takken van sport elkaar nog altijd met argusogen beloeren of de één niet meer moet betalen dan de ander. "De LSF heeft een aanzet voor een beleid gegeven, zij het eenzijdig en geconcentreerd op de prijskaartjes. Het ziet er naar uit", conclu deerde Pries, "dat de LSF de fakkel van de ene in de andere hand moet nemen, nu die niet is overgenomen". pioene. De tweede plaats Leidato-klassement leverde Man dy de Jongh een geldprijs van 750 gulden op. Yvonne van Dorp ontwikkelde zich afgelopen sportseizoen tot een nationale vedette. "De afgelopen zomer was koud en nat, maar voor haar scheen de zon", omschreef de jury de progressie van de AV-Hol- land-atlete. Van Dorp haalde natio nale titels op de 200 en 400 meter. Ze is nog steeds kandidate voor de Olympische Spelen in Seoel, maar zal wel al haar talenten moeten aan spreken om aan de scherpe limie ten te voldoen. De derde plaats van gisteravond maakte Van Dorp 500 gulden rijker. Vorig jaar eindigde shorttrack- rijder Charles Veldhoven met zijn club IHCL op een tweede plaats, 'alleen' was de Oegstgeestenaar volgens de jury goed genoeg voor een vierde positie, wat hem een geldprijs van 450 gulden oplever de. Veldhoven won vorig jaar goud met de Nederlandse ploeg op het WK in Canada. Een vijfde plaats voor de roeiers van Die Leythe. Kennelijk waren de aanstaande Zomerspelen een motivatie voor deze club om zich nationaal en in ternationaal te manifesteren. De reeks van goede prestatie hebben er toe geleid dat Jos Compaan, Va leria van Groningen-Racilia en Ro nald Florijn waarschijnlijk in sep tember naar Zuid-Korea afreizen. Dio Deegenaars werd zesde. Bij een vorige prijsuitreiking was de krachtsporter nog power-lifter. In middels heeft hij een ommezwaai gemaakt naar het gewichtheffen, zijn oude liefde. Dat Deegenaars dat nog niet is verleerd bewijzen zijn prestaties van het afgelopen sportjaar. Nederlands kampioen in de categorie tot 90 kilo en een ver betering van drie nationale record. Deegenaars kwam in het bezit van een geldprijs van 300 gulden. Unicum viel in de prijzen (de ze vende) vooral dankzij de inspan ningen van de talenten Jan Sieme- rink en Margot van Overloop. De jeugdige spelers loodsten het eer ste team naar de op één na hoogste klasse, terwijl zowel Siemerink als Van Overloop individueel de nodi ge prijzen bijeensloegen. Sieme rink won een toernooi op de Filipij- nen, Van Overloop legde beslag op de hoofdprijs op een A-toernooi in Domburg, hetgeen haar de A-sta tus opleverde. De jury achtte de roeiers van Njord ditmaal goed voor een acht- De Sovjet-veteraan zal stellig hoog willen eindigen, want dan mag hij volgend jaar in de A-groep mee doen. En de Sowjets spelen nu een maal graag in Westeuropese toer- De Nederlandse deelnemers voerden in deze ronde onder elkaar een geweldig harde strijd. Rudy Douven pakte met de zwarte stuk ken Joris Brenninkmeyer in een Koningsindische aanval en Friso Nijboer overmeesterde Liafbern Riemersma in de loop van het mid denspel. Na de tweede tijdcontrole wilde de laatste de partij nog niet opgeven, maar zijn positie is erger dan hopeloos. Twee partijen eindigden in remi se. Peter Lukacs en Bacher Kouat- ly hadden er maar negentien zetten voor nodig, maar Roberto Cifuen tes en Zdenko Krnic kloven de par tij tot op het bot af, alvorens het punt te delen. De kop is eraf, maar de aardig heid nog niet. Het 50e Hoogovens schaaktoernooi heeft in elk geval een flitsende start beleefd. Ongevaarlijke aanval Wit: P. van der Sterren: Zwart: R. Hübner Wijk aan Zee 1988 eerste ronde Aangenomen damegambiet 1. d4 d5; 2. c4 dxc4; 3. Pf3 Pf6; 4. e3 e6; 5. Lxc4 a6; 6. 0-0 c5; 7. a4. Zo speelde Botwinnik. Een an dere methode is 7. De2, bijvoor beeld 7. b5 8. Lb3 Lb7 9. Tdl Pbd7 en nu is tegenwoordig het pionoffer 10. e4!? populair. 7. Pc6; 8. De2 Dc7; 9. Pc3 Ld6; 10. b3 Vermoedelijk is 10. dxc5 Lxc5 11. e4 eenvoudiger en sterker. Hort vond, dat wit de loper niet moest fi- anchetteren. In aanmerking komt verder 10 Tdl 10. 0-0; 11. Lb2 cxd4; 12. exd4 Pa5!; 13. d5 Wederom een dubieuze zet. Te overwegen viel 13. Pe5 of 13.Tadl. Hu"bner stelde na afloop het pion- offer 13. Ld3 voor. 13. Pxc4; 14. bxc4 Ld7. Na afloop verklaarde Hübner, dat hij weinig van de theorie van deze opening wist, maar dat hij hier het gevoel had de betere kansen te bezitten. Het was hem niet bekend, dat hij met 12. Pa5! de theorie had verbeterd. 15. Pe4 Pxe4; 16. Dxe4 Tae8. Hij vertrouwt op zijn gezonde ontwikkeling. De witte aanval blijkt ongevaarlijk. 17. Pg5 f5; 18. Dh4 h6; 19. Pxe6 Lxe6; 20. dxe6 Txe6; 21. Tael? Vermoedelijk heeft de witspeler het volgende antwoord over het hoofd gezien. Wit had beter 21. Tfel kunnen spelen. Hij heeft dan rede lijke remisekansen. 21.Tg6! De stelling: Wit: Kgl,Dh4, Tel, Tfl, Lb2, pi.: a4 c4, f2, g2, h2. Zwart: Kg8, Dc7, Tf8, Te6, Ld6, pi.: a6, b7, f5. g7, h6. Er dreigt 22. Tg4 en hiertegen helpt 23. h3 niet, wegens 23.Dc6 24. f3 Lg3! 22. f3 Da5. Dreigt 23. Dd2 24. Df2 Lc5! en 23. Tdl Lc5 24. Ld4 Lxd4+; 25. Dxd4 Dxa4. Van nu af aan vecht Van der Ster ren, die tot overmaat van ramp in tijdnood verkeerde, voor een verlo- 26ZaTbl Dc2; 27. g3 b6; 28. Tb2 Da4; 29. Tfbl Tff6; 30. Dd5+ Kh7, 31. Kg2 Dc6; 32. Dxc6 Txc6; 33. h4 Deze verzwakking wreekt zich direct. 33. h5; 34. Ta2? Txc4; 35. Txa6 f4. Wit geeft het op. HANS BOUWMEESTER ste plaats. De zeilers Ester de Blocq van Kuffeler en Hans Schelling (beiden zijn kandidaat voor de Olympische Spelen) volgden op een negende positie. Shortrack-rij- der Peter van der Velde sloot de rij met een tiende plek. De jury reikte voorts tien aan moedigingsprijzen uit. De 'geluk kigen' waren: bowler Bas Menken, atleet Jeroen Sunter, kunstrijder Marcus Deen, roeister Marguerite Bruyning, de kadetten van de rug byclub DIOK, de voetbalvereni ging Leiden, de basketballers Mar co Pikaar en Jeroen van Veen, de turnster Anuschka Huschka, de jeugdschakers van Op Eigen Wie ken en de schaakster Caroline Slin gerland. De jury keerde ruim 5000 gulden aan prijzengeld uit, bijeengebracht door het Leidato-comité, de Nutsspaarbank, de Groenoordhal- len, het Slaapkamercentrum, sporthuis Wout Bergers, reclame bureau Joop Visser en lunchroom Hendriks. UTRECHT (ANP) - Judoka Irene de Kok heeft gisteravond in het Jaarbeursgebouw in Utrecht uit handen van IOC-lid Anton Geesink de Sportsupport Trofee gekregen voor haar prestaties in het afgelo pen jaar. De Kok werd Europees- en wereldkampioene in de ge wichtsklasse tot 72 kilogram. Aan de trofee is voor het eerst ook een bedrag van 10.000 gulden, bestemd voor trainingen, stages en materi aal, verbonden. Tijdens de bijeenkomst reikte Hans Muller, voorzitter van de Stichting Sportsupport, in totaal 37 onderscheidingen uit aan een ge zelschap van ruim tachtig Neder landse topsporters. Zij ontvingen deze 'awards' voor een eerste plaats in een Europees - of wereldkampi oenschap, het vestigen van een Eu ropees - of wereldkampioenschap of een andere vergelijkbare top prestatie. Tien teams, veertien indi viduele mannen en dertien sport vrouwen werden gehuldigd. De eerste sporter, die de Sport support Trofee in 1985 ontving, was Joop Zoetemelk, die dat jaar verrassend wereldkampioen bij de profwielrenners was geworden. In 1986 kreeg schaatser Hein Vergeer de trofee. In de vier jaar van zijn be staan heeft Sportsupport ruim tien miljoen gulden bij het Nederlandse bedrijfsleven losgeweekt als extra inkomsten voor de sport. DAVOS (GPD) - Op de imposan te erelijst van Karin Kania zal geen Europese titel voorkomen. De Oostduitse schaatsster, die bezig is aan haar laatste seizoen, mijdt het EK, dat volgende week op 16 en 17 januari in het Noorse Kongsberg wordt gehouden. Ze laat een trainingsstage in Davos prevaleren om zich voor te berei den op de Olympische Spelen in Calgary. Karin Kania heeft zich na 1983, toen ze achter haar landgenote Andrea Ehrig tweede werd, niet meer op een Europees titeltoer- nooi laten zien. Omdat elk jaar zowel het WK sprint als het WK allround op haar programma stonden, sloeg ze het EK steeds over. Kania kwam als meest suc cesvolle schaatsenrijdster in'de geschiedenis tot tien wereldti tels. De Oostduitse ploeg voor het EK staat nu wederom onder aan voering van Andrea Ehrig, die de afgelopen drie keer met gemak triomfeerde, vóór de Nederland se Yvonne van Gennip. Ook Ehrig sluit over ruim twee maan den haar carrière af. Naast een andere routinier, Gabi Zange- Schönbrunn, telt het Oostduitse kwartet in Konsberg twee debu tanten, Gunda Kleemann (21) en de een jaar oudere Constanze Sandolo. Evenals de Oostduitse rijd sters treden de Nederlandse vrouwen dit weekeinde in Davos aan voor de World Cup. Bonds coach Egbert van 't Oever be schikt over een ploeg van negen vrouwen - Ria Visser heeft op het laatste moment nog toestem ming gekregen aan de start te verschijnen - terwijl elk land maximaal acht rijdsters mag in schrijven. Daarom is Yvonne van Gennip, die van plan was zich uitsluitend op de 500 meter te testen, aangemeld voor het bij- programma.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15