'Ook gemeenten kunnen meer aan ontwikkelingshulp doen Prof.dr. Hilhorst nam afscheid van Cebemo Burgemeester Sehoute voorzitter projectgroep Overheid-Bediijfsleven PAGINA 13 ■VWJDAWmUAW] OEGSTGEEST - De Oegstgeester prof. dr. J.G.M. Hil horst (53) heeft afscheid genomen als voorzitter van het in Oegstgeest gevestigde Cebemo, een organisatie van katho lieke signatuur die ontwikkelingsprogramma's "medefi- nancieert". Hilhorst kreeg een koninklijke onderscheiding en mag zich nu Officier in de Orde van Oranje Nassau noe men. Hilhorst is sinds 1974 verbonden geweest aan Cebemo. Onder zijn voorzitterschap is de organisatie flink gegroeid. Vanuit het voormalige klooster aan de Rhijngeesterstraat- weg, een geschenk van bisschop Van Wijckerslooth, wor den nu jaarlijks voor een bedrag van 150 miljoen gulden kleine projecten in de Derde Wereld wereld ondersteund. Dat geld is afkomstig van het rijk maar Cebemo is per se geen over heidsinstelling. Hilhorst, een gros sier in understatements, zoals zal blijken, doet niet moeilijk over zijn vertrek: "Ik heb er nu twee perio des van vier jaar op zitten en dat is statutair het maximum. De organi satie moet niet te lang dezelfde voorzitter hebben, daar komt al leen maar verkalking van terwijl juist nieuwe ideeën alle ruimte moeten krijgen". door Wim Koevoet Zijn stijl van besturen zou Hil horst willen omschrijven met "sti muleren, zeker niet opleggen". Zijn omschrijving van het hoogte punt van zijn Cebemo-loopbaan is wat abstract: "We hebben een zeer grote groei doorgemaakt. Zo'n tien jaar geleden ging er hier 20 miljoen gulden om. Nu meer dan een zes- voud daarvan. Die groei is gelukt zonder dat de boel uit elkaar is ge spat. En je moet eens weten wat er allemaal kan gebeuren als een be drijf groter wordt. Aan het einde van de groeiperiode kent het zich zelf soms niet eens meer terug". Hilhorst voegt eraan toe dat hij zich vooral sterk heeft gemaakt voor het volgen van de statutair vastgelegde beleidslijnen. Dat was door de stormachtige groei wel eens moeilijk "maar ik heb nog nooit met mijn portefeuille ge zwaaid". En: "Het is vooral moei lijk om vanuit het evangelie te wer ken. Waarom? Omdat er nogal wat van je wordt gevraagd. Respect voor de ander bij voorbeeld. En als je met zo veel geld rondloopt, schuilt het gevaar van machtsmis bruik om de hoek". Geen doopjes In 1980 verhuisde Cebemo van Den Haag naar Oegstgeest. De or ganisatie moest het in de Residen tie stellen met "een stel panden" waarin het moeilijk werken was. Hilhorst vertelt erbij dat "er geen behoorlijke ruimte voor een be hoorlijke prijs was te vinden". Ce bemo kwam aan de Oegstgeester Rhijngeesterstraatweg terecht "doordat de zusters die dit kloos ters in eigendom hebben een schappelijke prijs in rekening wil den brengen. Zelf gebruiken ze nog een vleugel van het gebouw". Bij Cebemo, waar zo'n honderd mensen werkzaam zijn, draagt men een steentje bij aan de ontwikke ling van "eenvoudige, arme men sen in de Derde Wereld, vanuit een evangelisch perspectief', zegt Hil horst. "De bisschop schonk dit gebouw met de bedoeling om vanuit hier missiewerk te bedrijven. Wij doen aan ontwikkelingshulp. Dat onder scheid is heel moeilijk te begrijpen voor de mensen 'daar'. Ze respecte ren het hooguit. In Nederland is dat onderscheid ook niet helemaal duidelijk. Ik denk dat het niet meer dan een politiek eh, hoe noem je dat, juist ja, dat het opportuun is. Wij doen niet aan missiewerk in de zin dat we met bijbels langs de deur gaan, wij financiëren geen doop jes". Cebemo beoordeelt projectaan vragen die vanuit uiteenlopende organisaties uit de Derde Wereld zelf afkomstig zijn. Na de beoorde ling wordt een bepaalde hoeveel heid overheidsgeld overgemaakt. Cebemo "financiert mee" want de "partners" (dat kan een arbeiders- of boerenorganisatie zijn) in een Derde-Wereldland zorgen behalve voor een plan ook voor een eigen bijdrage. Dat houdt een blijvende deelneming en verantwoordelijk heid in stand, verklaart Cebemo in het jaarverslag over 1986. Volgens Hilhorst zijn de projecten die van uit de bevolking van een Derde We reldland zelf komen "de beste pro jecten". "De mensen weten zelf het beste wat ze nodig hebben". De beoordeling van projecten kan ook voor de beoordelaar bitter zijn. "Wilde voorstellen over het slaan van pompen, waarvan je weet dat ze over twee jaar droog staan, moet je afwijzen. Evenals projec ten die technisch perfect zijn maar economisch niet deugen omdat ze bij voorbeeld produkten opleveren die alleen maar tegen onverkoop bare prijzen zijn te maken. En het laatste waaraan arme mensen be hoefte hebben, zijn natuurlijk schulden". Revolutie Hilhorst is geenszins van zijn stuk gebracht als hij wordt gecon fronteerd met een cynische uit spraak van Freek de Jonge over ontwikkelingshulp: met ontwikke lingshulp geef je de mensen net ge noeg om in leven te blijven maar te weinig om de revolutie te ontkete nen. "Natuurlijk zou je het liefst al les op zijn kop zetten, de wereld an ders indelen. En natuurlijk is het zo dat wat het westen met de ene hand geeft, met de andere weer terug neemt, er stroomt meer terug dan er naartoe gaat. Dat is een afschu welijk iets van de internationale economie". "We raken nu verzeild in de dis cussies over de schuldenproblema tiek van de arme landen, de hoge rentestanden uit het verleden die gewoon bij de af te lossen bedragen worden opgeteld, terwijl die rente stand zo hoog heeft kunnen oplo pen door onder meer de tekorten van de Amerikanen op hun eigen overheidsbegroting", zegt de eco noom Hilhorst. "Neem Mexico. Dat land heeft gedaan wat het moest doen. Mexico heeft zijn pe- troleumopbrengsten geinvesteerd, daar waar wij onze aardgasop brengsten consumptief hebben be steed. De banken zeiden tegen Mexico: gaan jullie investeren, fijn zo, betalen jullie ons terug met de petroleuminkomsten. En toen du velde de olieprijs in elkaar en zat Mexico met de ellende. Kon dat land zijn programma's voor rijst en bruine bonen, die de Mexicanen zo graag eten, niet meer uitvoeren. Met als gevolg: nog meer honger en armoede in de steden. Ik wil maar zeggen datje Cebemo niet hoeft te vertellen dat alles te maken heeft met hoe de wereld samenhangt. Maar ontwikkelinghulp blijft on misbaar". "Los van de internationale eco nomie zijn er natuurlijk de proble men in het Derde-Wereldland zelf. Bij voorbeeld als er een kleine groep rijken aan de macht is, zoals de grootgrondbezitters in Centraal- Amerika. Ja, ook daar kan Cebemo helpen. Soms vinden de machtheb bers het goed dat we helpen, in an dere gevallen trekt een regering zich niets aan van haar eigen armen en zijn we volslagen afhankelijk van de kennis van de plaatselijke bevolking. Wij weten nooit precies hoe het moet in zo'n land". Spanning Hilhorst noemt de relaties met de Nederlandse overheid "erg goed" maar bespeurt ook een zeke re spanning tussen het buitenland se beleid enerzijds en het ontwik kelingsbeleid anderzijds. "De taak van de Nederlandse ambassades is om goede relaties te krijgen en te houden met de landen waar ze zijn gevestigd. Dat gebeurt via de offi ciële kanalen. Maar in landen waar je repressieve regimes hebt, steunt Cebemo wel eens groepen die zich verzetten tegen dat regime. Verzet tegen schending van de mensen rechten of in verband met het wil len hebben van een stuk grond. Wij zijn dan een doorn in het vlees van de ambassade. Er komen dan klachten over ons. Ik klaag niet over ambassades. Ze begrijpen het wel. Ontwikkelingshulp is en blijft een politiek probleem. Het is alleen daarom al logisch dat mensen aan de top het wel eens moeilijk kun nen krijgen met ontwikkelings hulp. Ook in het Chileense geval, ja. Daar kan het ook alleen maar omdat de kerk er zo sterk is. Daar moeten ze ontwikkelingshulp wel gedogen". Hoewel Cebemo geen typische Oegstgeester organisatie is, is ze wel bekend in het dorp. Al was het alleen maar vanwege de rol die ze heeft vervuld bij de gemeentelijke hulpverlening aan Sierra Leone. Hilhorst windt er weinig doekjes om als hem wordt gevraagd naar de mogelijkheden voor gemeenten om aan ontwikkelingshulp te doen. "Gemeenten zouden veel meer kunnen doen. Ik zeg dat niet omdat ik gemeenten iets kwalijk neem. Ik kijk nu louter naar het verschil in levensniveau van een gemeente hier en dat van een gemeenschap 'daar'. Ik redeneer vanuit de be hoefte daar, niet vanuit het aanbod hier. Ik ben voor de Nederlandse regering in een districtshoofdstad je in Zambia geweest en als je zag hoe dat bestuur daar in elkaar stak en hoe groot de discrepantie was tussen het geld dat nodig was en het geld dat er daadwerkelijk was. Dat district telde meer dan 100.000 inwoners. Op de begroting stond... (Hilhorst pauzeert even) 30.000 gul den. Ze probeerden daar de inkom sten te vergroten met de exploita tie van een biertent. Ja, het zou best leuk zijn als Oegstgeest Mongu, want zo heet dat stadje, zou helpen. Mongu en Oegstgeest zijn even groot. Ze doen daar heel veel met een gulden, hoor". Bedrijven Eenzelfde geluid doet de schei dend voorzitter uitgaan naar be drijven. Moeilijkheid om die te sti muleren is dat ze ervan overtuigd moeten raken dat het om investe ringen gaat die op de lange termijn lucratief kunnen zijn. Dat lukt na de beurskrach toch niet meer? Hil horst: "Eh, er zijn ook nog wel ver standige ondernemers". Hilhorst wil ook nog wat zeggen over de pers, over de afgrijselijke beelden van uitgemergelde men sen die nodig zijn om de tv-kijkers naar hun giroboekje te laten grij pen. "Vroeger hadden kranten en bladen speciale redacteuren voor ontwikkelingshulp. De pers vindt het in de jaren tachtig minder be langrijk terwijl de nood alleen maar is toegenomen. Wat ik ook veel te weinig terug vind in artike len en uitzendingen is de verbazing over het feit dat in Derde-Wereld landen geen vakverenigingen mo gen worden opgericht, dat boeren zich niet kunnen organiseren. In ons eigen land vinden we het heel normaal dat belangenorganisaties door politieke druk een stuk van de koek naar zich toetrekken. Voor vroegere redacteuren was dit alles gesneden, oude koek. Maar die koek moet anno 1988 weer op tafel, misschien in een fris jasje. De pers doet het te weinig, daarom doen or ganisaties als Cebemo het zeil Tekort van De Does valt gemeente nog mee LEIDERDORP - De exploitatielas ten van het Leiderdorpse zwembad De Does zijn minder slecht dan de zomer deed vermoeden. Het tekort over 1987 blijft 18.000 gulden onder de vijf ton, waar de gemeente reke ning mee had gehouden. Deze mé dedeling deed de raadscommissie voor financiën gisteravond opve- Voor 1988 wordt uitgegaan van een tekort van 506.000 gulden. Wet houder Bezemer waarschuwde de raadsleden er echter voor dat tij dens de bouwwerkzaamheden ver rassingen niet zijn uit te sluiten. Raadslid G. Keijzers (PvdA) com plimenteerde het management van de Stichting Sportfondsenbad. De eerste resultaten zijn nu al merk baar, vindt hij - wijzend op nieuwe activiteiten als discozwemmen. Op vragen van CDA-raadslid A. Roest antwoordde Bezemer dat B en W de leegkomende woning op het zwembadterrein niet willen slo pen. Ze zijn het eens met de dienst gemeentewerken dat de 20 jaar ou de pre-fab woning in minder goede staat verkeert, maar willen het ach ter de hand houden voor noodge vallen. Hij noemde in dit verband de opvang van asielzoekers. "Het gaat tenslotte niet om een onbe woonbaar verklaarde woning", sprak de wethouder. Goedkoopste oplossing fietsbrug WARMOND - De aanleg van een nieuwe fiets/voetgangersbrug bij het Warmondse Tolhek zal op de veiligste, en tevens goedkoopste, wijze worden aangelegd. De leden van de commissie financiën heb ben dat gisteren besloten. Het plan voor de aanleg van een fietspad vanaf de brug tot halver- weg de Oranje Nassaulaan werd, in navolging van de commissie open bare werken, van de hand gewe zen. De voorkeur werd gegeven aan een situatie waarbij de fietsers direct na de brug weer op de weg komen zodat automobilisten niet halverwege de Oranje Nassaulaan worden geconfronteerd met invoe gende fietsers. Ook voor voetgan gers is de situatie veiliger. De brug zal worden uitgevoerd in hout omdat is gebleken dat de duurdere uitvoering in beton net zoveel onderhoud vergt. Opknapbeurt muur rond Wassenaarse begraafplaats WASSENAAR - De vervallen muur rond de begraafplaats van de Was senaarse dorpskerk wordt verder opgeknapt. Een nieuwe actie van de stichting Dorpskerk heeft 50.000 gulden opgebracht en dat bedrag wordt vanmiddag, in de vorm van een cheque, door burge meester P.H. Sehoute overhandigd in raadhuis De Paauw. Het smeedijzeren hek rond kerk en begraafplaats is ongeveer 300 meter lang en vorig jaar zijn, na het ophalen van 25.000 gulden, twee draaideuren van het geval gerepa reerd. Nu gaat men verder inde we tenschap dat afmaken er nog niet bij is: daar is zeker 200.000 gulden voor nodig. Het hek is door achterstallig on derhoud namelijk tot in de funda menten zwaar verroest en de verf zeer gebladderd. De kerk heeft enigzins gewacht met opknappen omdat andere renovatie-activitei ten aan de kerk voorrang hebben gekregen. De 50.000 gulden is ver zameld door mensen die vorige keer iets hebben gegeven een nieu we brief te sturen en in plaatselijke bladen oproepen te plaatsen. Politie deelt bonnen uit OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest heeft het gisterochtend druk gehad met het uitschrijven van processen-verbaal. Bij twee snelheidscontroles langs de Presi dent Kennedylaan en de Rhijn geesterstraatweg werden in drie uur tijd 54 automobilisten op te hard rijden betrapt. De vervallen muur bij de Wassenaarse dorpskerk. Jazz De Jojo Swing Band uit Breda verzorgt op zaterdag 9 januari voor de Leiderdorpse Jazzclub "De Wagenschuur" het eerste jazz concert van het nieuwe jaar. De band speelt vanaf 21.30 uur in De Hollandse Tuyn aan de Hoofd straat. Postduiven De Warmondse Postduiven Ver eniging houdt ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum op 9 en 10 januari in het "Stations Koffie huis" een postduivententoonstel- ling. Belangstellenden zijn zater dag vanaf 14.00 uur en zondag vanaf 12.00 uur welkom. Concert Martine van der Spek (fluit) en Rob Holleman (piano) geven zon dag 10 januari een ochtendcon cert in gebouw "De Pauwhof' aan de Paauwelaan in Wassenaar. De aanvangstijd is 12.00 uur. Ge speeld worden onder andere werken van Bach en Dutileux. Receptie De Zoeterwoudse jongerenver eniging "Utopia" viert zondag 10 januari het feit dat zij vijfjaar ge vestigd is in gebouw De Westen- der. Tussen 14.00 uur en 17.00 uur zal daar een receptie worden ge houden. Met de vertoning van een diaserie zal worden teruggeblikt op de afgelopen vijf jaar. Tentoonstelling een aan de kinerboeken van Roald Dahl gewijde tentoonstel ling. Aan de hand van diens boek 'Joris en de geheimzinnige tover drank' hebben tien kinderen bij Sjelter werkstukken gemaakt die te bezichtigen zijn. WD en Marine De afdeling Oegstgeest van de WD nodigt belangstellenden uit voor een nieuwjaarsbijeenkomst op 19 januari om 20.15 uur in het gemeentecentrum aan de Lijt- weg. De bijeenkomst zal worden opgeluisterd door een verhaal over het plaatselijke Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf. De liberalen vragen zich af: wat wordt er gedaan bij de grootste industrie van Oegstgeest? Na het formele gedeelte van de avond volgt een informele sessie met drankjes en hapjes. Mededelingen Gemeentebestuur Gemeenteraad Maandag 11 januari a.s. om 20.00 yur in de Raadszaal van het Stadhuis. Commissievergaderingen Psychiatrisch Ziekenhuis "Endegeest" c.a.: 11 januari a.s. Sociale Zaken en Maatschappelijke Aangelegenheden: 13 januari a.s. Overige vergaderingen Commissie voor de Beroep- en Be zwaarschriften: 15 januari a.s. Diversen Plaatsing op gemeentelijke Monumen tenlijst. r Oproep groepsgesprekken over oude renvoorzieningen in Noorderkwartier- /Groenoord en De Kooi. Inspraakbijeenkomst "Bouwen in be staande Leidse wijken", r Bouw Waaghoofdbrug uitgesteld, r Tentoonstelling "Vrijwilligerswerk: Lief dewerk Oud Papier?" f Verhoging van bepaalde WWV-daglo- nen. Benoeming nieuw gemeenteraadslid. Grof-/huisvuilophaaldienst Het grofvuilophaalschema voor volgen de week. Bouwplannen Verlenen van diverse bouwvergunnin- U kunt de gemeentelijke mededelingen ook elke zondag beluisteren via Om roep Rijnland op 88, 1 FM via de kabel en 105,7 FM via de etherl Uitzending: 10.30-11.00 uur. leiden WASSENAAR - De Wassenaarse burgemeester P.H. Sehoute is be noemd tot voorzitter van de Pro jectgroep Overheid-Bedrijfsleven. De projectgroep is in het leven ge roepen door de ministers Korthals- Altes van justitie en Van Dijk van binnenlandse zaken. Directe aan leiding tot de oprichting zijn de zo geheten Macro-branden van vorig jaar. De leden van de projectgroep gaan zich vooral bezighouden met de vraag welke maatregelen de overheid moet treffen om het be drijfsleven tegen dergelijke vor men van criminaliteit te bescher- Schoute zei voor deze functie door minister Korthals te zijn be naderd vanwege zijn belangstel ling voor "politionele zaken". Het is de bedoeling dat de projectgroep uiterlijk eind juni van dit jaar rap port uitbrengt. Volgens Sehoute wordt het even "hard werken". Dat Tweespalt over gastouderproj eet in Leiderdorp LEIDERDORP - Het Leiderdorpse gastouderproject heeft links en rechts tegenover elkaar gezet. CDA en WD willen het, zoals B en W voorstellen, tijdelijk in handen ge ven van de Stichting Kinderspeel zalen. Er valt dan geen gat nadat UW-mensen op 1 januari een punt zetten achter het project. De fracties van PvdA, D66 en PSP/PPR denken daar anders over, zo bleek tijdens een vergadering van de raadscom missie voor sport- en welzijnsza ken. Zij vinden dat de raad pas een goede beslissing kan nemen wan neer de notitie kinderopvang op ta fel ligt. Deze nota is tijdens de be grotingsbehandeling toegezegd, maar laat nog steeds op zich wach ten. Vooral R. Stam (D66) had moeite met de haast van B en W. (foto Jan Holvast) hij de voorzittershamer echter zon der problemen kan combineren met de ambtsketting van burge meester staat volgens hem buiten kijf. De eerste burger van Wassenaar zegt "zeker zo zijn ideeën te heb ben" over maatregelen om bedrij ven tegen politiek getint geweld te ONTVREEMD - Uit de Wassenaar se Ursulakliniek zijn gisternacht 3 rekenmachines ontvreemd. De da ders konden nog dezelfde nacht in Den Haag worden aangehouden. Het zijn een 25-jarige en 37-jarige inwoner van die gemeente. beschermen. "Het is echter niet de taak van de voorzitter om daar nu al op in te gaan", aldus Sehoute. Restauratie theekoepel mag naar Warmonder WARMOND - De restauratie van de theekoepel in het Warmondse Park Groot Leerust kan mogelijk toch door een Warmondse aanne mer worden uitgevoerd. Wethou der Schagen maakte dat gisteren bekend tijdens de commissie fi- In eerste instantie zouden alleen gespecialiseerde aannemers van monumentenzorg goedkeuring kunnen krijgen. Volgens architect Van Beek zijn die in Warmond niet te vinden. Monumentenzorg vindt nu echter dat ook Warmondse aan nemers die een lijst van eerder uit gevoerde restauratieprojecten kunnen overleggen, in aanmerking kunnen komen voor het karwei. De commissie-leden besloten daarom gisteren af te wijken van het advies van de architect om drie niet-Warmondse aannemingsbe drijven uit te nodigen. In plaats daarvan zal de inschrijving nu wor den opengesteld voor twee War mondse en twee niet-Warmondse Het bedrag dat voor de restaura tie nodig blijkt, werd door een aan tal commissie-leden nogal hoog ge vonden. Berekeningen hebben echter uitgewezen dat bezuinigen invloed heeft op de zeventig pro- cent subsidie die door de minister van WVC is toegezegd. De overige dertig procent (ongeveer 63.000 gulden), zou moeten komen uit de reserve die is gevormd uit de ver koop van het Jan-Steencomplex en de boerderij aan de Burgemees ter Ketelaarstraat 25. feasin^/EEK van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13