Bedrijfsleven in bollenstreek werkt vrijwel vergunningloos 'Investeringen in Rijnland lager dan het gemiddelde' Oudste Nederlandse teksten nu in vijftien banden bijeen Nieuw bestuur voor Skuytevaert Katwijk NATTE VOETEN BEU PAGINA 12 REGIO VRIJDAG 8 JANUARI 1988 LEIDEN (ANP) - Het „Corpus van Middelnederlandse teksten (tot en met het jaar 1300)" is gereed. Hoofdverzamelaar en -auteur van het werk, dr. M. Gysseling van de Universiteit in Gent, zal op 10 fe bruari in Antwerpen tijdens een academische zitting van het Insti tuut voor Nederlandse Lexicologie (INL) worden gehuldigd. Hij krijgt dan het eerste volledige exemplaar van het boekwerk in vijftien ban den. Ook de Nederlandse minister van onderwijs en wetenschapen en de Vlaamse gemeenschapsminis ter van cultuur ontvangen elk een exemplaar. Het INL in Leiden heeft dit meegedeeld. Het eerste van de vijftien delen verscheen in 1977. De reeks bestaat uit negen banden waarin ambtelij ke bescheiden zijn samengebracht zoals rekeningen, oorkonden en ambachtskeuren. In de laatste zes banden zijn alle literaire teksten bijeengebracht. De academische zitting wordt gehouden in het Provinciehuis in Antwerpen. Gysseling krijgt het eerste exemplaar van zijn mede-au teur en naaste medewerker dr. W. Pijnenburg, die in Leiden werkt. De Nederlandse en Belgische be windslieden krijgen hun exem plaar van prof. dr. A. Kinsbergen, voorzitter van het INL en als gou verneur van de provincie Antwer pen ook gastheer, en van vice-voor- zitter mr. O. A. Thissen. Medische Diensten ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8. uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groene- veld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer, Stokroos 1, tel: 215510; zo 8 uur tot 24 uur: C.M. Maris/J.A. Ver hage, Pluimzeggekreek 3, tel: 218661, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middelste gracht 129, tel: 132500; zo 8 uur tot 24 uur: A. Van Luyk, Was- straat 2a, tel: 122522, spreekuur: Drift- straat 49a. Groep 3 - Pleiter, W. Lely, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: E.K. Fogelberg, Sit- terlaan 18, tel: 132877; zo 8 uur tot 24 uur: W. Lely, tel: 120412, spreekuur: Kernstraat 11* Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Wiersma, tel: 310420; zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Paga- ninistraat 1, tel: 314349. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Baart, tel: 220697; zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman, Noord- eindseplein 2a, tel: 122268. Leiderdorp i 8.00 i 24 i Woud, Hoofdstraat 40, tel: 410070; zo: L. Middendorp, Peppelschans K 14, tel: 895525, beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13 uur. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.B. Hu- genholtz. Prins Hendriklaan 4, tel: 155666. Voorschoten za: W. van Dam, Palestinalaan 29, tel: 3960; zo: J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel: 2520. Warmond Huisartsenpraktijk Hoornweg/Slee boom, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel: 02522-11393. Wassenaar za: mevr. I. Spelt, tel: 11844, spreekuur: Van Groenevelilaan 17; zo: J. Huls, tel: 13027, spreekuur: Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterw.oudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemtu welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 8/1 tot vr. 15/1 Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei den, tel: 071-120552; Apotheek Carlina, Boerhaveplein 21. Oegstgeest, tel: 071-176154; Wassenaarse Apotheek, Stadhouders plein 35, Wassenaar, tel: 01751-12402. DIERENARTSEN Voor de praktijk'van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Lei den, tel: 220513; Voor de praktjk van Vesfjens, v.d. den, tel: 144323; Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, Voorscho ten tel: 071-768616. Wassenaar via dokterstelefoon 070- 455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: W. van Riessen, Plantsoen 57, Leiden, tel: 071-124516. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts G.J.H. de Mir\jer telefonisch bereikbaar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. gunning. Slechts bij 19 procent van de bedrijven zijn ook afdoende ver gunningen voor handen. Daarmee wijkt de duin- en bollenstreek vol- gens bureau Berenschot in negatie ve zin fors af van de landelijke stand van zaken. Voor de gemeen ten is dan ook nog heel wat werk aan de winkel om alle bedrijven te controleren. Probleem daarbij is echter het gebrek aan personeel en geld. Katwijk, Voorhout en Warmond vormen volgens Berenschot hierop een gunstige uitzondering. In de gemeente Voorhout werden in 1986 maar liefst 65 van de 155 be drijven gecontroleerd. Warmond lichtte 20 van de 150 bedrijven door en Katwijk 70 van de 650 bedrijven. Overigens werden in Katwijk ook de meeste klachten geuit vanuit de bevolking. Naast de Hinderwet, moeten de gemeenten ook nog toezien op na- levering van bepalingen over ge luidhinder, lozingen, afvalverwer king en andere milieuzaken. Al heeft rond 1990 twee derde van de bedrijven geen hinderwetvergun ning meer nodig, toch moeten de gemeenten controles uitvoeren. Wanneer de gemeenten dat werk zelf blijven doen, zijn in totaal 21 ambtenaren nodig, terwijl er mo menteel 15 zijn. Wanneer een geza menlijke milieudienst zou worden opgericht, levert dat een besparing op van vijf ambtenaren en neemt de deskundigheid toe. Maar bureau Berenschot is in middels tot de conclusie gekomen dat een gezamenlijke dienst in de duin- en bollenstreek onhaalbaar is. Met name de grote gemeenten zijn daar fel op tegen, omdat die ge meenten dan minder invloed heb ben op het milieubeleid. Wel is ambtelijk en bestuurlijk overleg mogelijk, om een meer gezamen lijk beleid te ontwikkelen. Daarnaast blijven kleine ge meenten als Valkenburg en War mond gebruik maken van de mil ieudienst van Katwijk, blijft Noordwijkerhout af en toe een be roep doen op Noordwijk en helpt Sassenheim Voorhout bij onder zoeken op het gebied van geluid- overlast. Bureau Berenschot advi seert om wèl enkele zeer gespecia- leerde milieudeskundigen in dienst te nemen bij het samenwer kingsorgaan, waarbij de deskundi gen diensten verlenen aan de tien gemeenten. Wel hogere omzet, export en werkgelegenheid LEIDEN - Het Rijnlandse be drijfsleven heeft afgelopen jaar in vergelijking met landelijke ont wikkelingen minder gëinvesteerd. Daar staat tegenover dat de onder nemingen in Rijnland hoger scoren dan het landelijk gemiddelde wan neer het gaat om zaken als omzet, export en werkgelegenheid. Voor zitter A. Koningsveld zei dit gister middag tijdens de nieuwjaarsver gadering van de Kamer van Koop handel. Koningsveld baseerde zijn con- Vereniging van 1000 leden crisis te boven KATWIJK - De Katwijkse waters portvereniging Skuytevaert heeft een nieuw bestuur. Tijdens een buitengewone vergadering hebben de leden van een van de grootste organisaties uit de kustplaats H. Minnee gekozen als vervanger van voorzitter W. Schonenberg en ver der ook vier andere bestuursleden benoemd. Het voltallige bestuur van de watersportvereniging trad vorige maand af na een zeer rumoe rig verlopen ledenvergadering waarin scherpe kritiek op met na me voorzitter Schonenberg werd geuit. Het nieuwe bestuur onder lei ding van Minnee heeft ook het ver trouwen gekregen van de afgetre den bestuurders, die loyaal zullen meewerken aan het overdragen van de bevoegdheden. Die mede werking zou volgens Schonenberg niet gegeven zijn als de ledenverga dering steun had gegeven aan kan didaten uit de.'oppositie' die hij di rect verantwoordelijk houdt voor de bestuurscrisis in de maand de cember. De kandidaten voor het nieuwe bestuur van de watersportvereni ging zijn de afgelopen weken aan gezocht door drie 'informateurs', nadat een poging was mislukt om de oude bestuursleden alsnog over te halen in functie te blijven. Na de voordracht van de vijf kandidaten werden er door de leden geen te genkandidaten gesteld. Het nieu we bestuur werd gisteravond dan ook zonder stemming benoemd. De ledenvergadering ging ook ak koord met het aanstellen van nieu we voorzitters voor de verschillen- die binnen de wa tersportvereniging met een aantal uitvoerende taken zijn belast. Coup De aftredende voorzitter W. Schonenberg omschreef de be stuurscrisis gisteravond tijdens een door bijna 200 leden bezochte vergadering als een zwarte bladzij de uit de geschiedenis van Skuyte vaert. Hij hekelde de groep leden die aanvankelijk had geprobeerd een 'coup' te plegen door een groot deel van het toenmalige bestuur te vervangen. Dat plan ging uiteinde lijk niet door, maar de sfeer tijdens de ledenvergadering van decem ber was zodanig dat voorzitter Schonenberg aan het eind van de avond toch zijn consequenties trok en zijn functie beschikbaar stelde. Ook de andere bestuursleden tra den vervolgens af. "Nog steeds heb ik van deze dis sidenten niet één zinnig argument gehoord dat een dergelijke kritiek op het bestuur rechtvaardigde", zo keek Schonenberg terug op de af gelopen weken. "Aan het functio neren van de totale organisatie kan het niet hebben gelegen. Skuyte vaert is de afgelopen jaren uitge groeid tot een gerespecteerde vere niging met een uitstekende finan ciële positie". De scheidende voor zitter deed de gebeurtenissen van de ledenvergadering dan ook af als een ordinaire poging van een groep leden om de macht naar zich toe te trekken. "Voor de vereniging was het een hele beschamende verto ning". aldus Schonenberg. clusies op de resultaten van de en- quete die de kamer jaarlijks onder de ondernemers in Rijnland houdt. De precieze uitslag van deze en- quete wordt pas over een maand bekend gemaakt, maar Konings veld lichtte gisteren alvast een tip van de sluier op. Koningsveld wijt de daling van het investeringsniveau aan een ge brek aan vertrouwen van de onder nemers in de toekomst. Met name internationale ontwikkelingen als de val van de dollar zijn daar vol gens de voorzitter van de kamer de bet aan. Omwille van de concur rentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven pleitte Koningsveld voor het terugdringen van collec tieve lasten, loonmatiging en meer fiscale voordelen voor het bedrijfs leven. De voorzitter van de kamer her haalde zijn pleidooi voor de aanleg van een op Schiphol-gericht be drijfsterrein in de buurt van Lei den. Als geschikte lokatie noemde hij de Oostvlietpolder. Het spijt hem dat het gemeentebestuur van Leiden en de provincie deze 'groen' willen houden. "Als de Oostvlietpolder niet haalbaar is, liggen er in de gemeente Alkemade zeer goede mogelijkheden", aldus Koningveld. Niet nieuw was ook de kritiek van de kamer op het verkeersbe leid van de gemeente Leiden. De bereikbaarheid van en de parkeer gelegenheid in de binnenstad ble ken al eerder een aanhoudende bron van zorg, dit jaar werd daar een nieuw kritiekpunt aan toege voegd: het parkeerregime. "Omdat er in Leiden een ernstig tekort aan parkeerplaatsen is, verwordt zo'n systeem ondanks de goede bedoe lingen tot een verdelen van de ar moede", aldus Koningsveld. Hij pleitte voor het herstel van het tweerichtingverkeer in de Bree straat en de bouw van een parkeer garage aan de westzijde van de stad. Ook op regionaal verkeersgebied had Koningsveld zijn wensen: ver snelde aanleg van secundaire weg 2 om Hillegom en Lisse te ontslui ten, vergroting van de capaciteit van secundaire weg 7 in de Rijn streek, een vierbaansverbinding tussen rijksweg 11 ten oosten en de A44 ten westen van Leiden, een tweede brug over de Rijn oostelijk van Koudekerk en het omleggen van de vaarroute van de Rijn in Al phen. STREEK - Slechts één vijfde van de hinderwetplichtige bedrijven in de duin- en bollenstreek beschikt over de juis te vergunningen. Vooral de bloemen- en bloembollenbe- drijven werken vrijwel vergunningloos. Van afdoende mil- ïeucontroie door de tien gemeenten is over het algemeen geen sprake. Dat concludeert het onderzoeksbureau Be renschot in een vanmorgen gepresenteerd rapport. Het bu reau heeft in opdracht van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) onderzoek verricht naar de noodzaak en mogelijkheden om op milieugebied samen te werken. Een gezamenlijke milieudienst lijkt onhaalbaar. Bijna alle ongeveer 1400 land- bouwbedrijven m de duin- en bol lenstreek werken zonder hinder wetvergunning. Daarbij springt volgens bureau Berenschot vooral de bollenteelt eruit. Problemen doen zich voor bij het overvloedig gebruik van bestrijdingsmiddelen. De gemeenten doen daar weinig te gen, omdat de Hinderwet zich al leen richt op het opslaan van be strijdingsmiddelen. Op het ge bruik moet de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van Landbouw en Visserij toezicht houden. Volgens Berenschot stellen de gemeenten zich daarnaast zo pas sief op. omdat de bollenteelt een bedrijfstak is, die sterk is geacc- cepteerd in de streek. Ook het ge bruik van bestrijdingsmiddelen wordt daarbij getolereerd. De ge meenten controleren de bedrijven alleen, wanneer er klachten ko men. het bedrijf wil uitbreiden of een bouwvergunning vraagt (meestal voor de bouw van kassen). Terwijl er tussen de tien gemeen ten geen overleg is over milieuza ken, hebben de milieu- en leefbaar- heidsgroepen wèl geregeld overleg in de stichting Milieugroep Bollen streek. Bureau Berenschot sprak ook met deze groep en ontdekte dat de bollenteelt als het belang rijkste milieuknelpunt wordt ge- en. Het zeer intensieve gebruik Van bestrijdingsmiddelen heeft duidelijk gevolgen voor de bodem en het oppervlaktewater. Volgens de milieugroep kunnen de gemeenten meer doen dan nu het geval is. Zo kunnen gemeenten de bedrijven voorlichten over bij voorbeeld het spoelen van bestrij dingsmiddelentanks. Daarnaast kan elke gemeente regels stellen in de algemene plaatselijke verorde ning (APV), om milieuvervuiling tegen te gaan. Willekeur Ook de Agrarische Structuur Commissie voor de bollenstreek heeft kritiek op de werkwijze van de gemeenten. Met name de hou ding ten opzicht van de bollente- lers verschilt per gemeente. Zo zijn er gemeenten die zeer soepel optre den. Vooral plaatsen waar in de ge meenteraad géén vertegenwoordi ging is van de agrarische belangen, stellen zich minder soepel. Ge meenten zijn ook verschillend in hun beoordeling van milieu-aspec ten als geluid- en lichtoverlast van kassen. De Agrarische Commissie wil dat de gemeenten meer één lijn trekken. Het inzamelen van restan ten van bestrijdingsmiddelen wordt bij de ene gemeente wel ge daan, maar bij de andere niet: Ook de mogelijkheden om pelresten van bollen, landbouwplastic en steenwolresten in te leveren, ver schillen per gemeente. Ook voor andere bedrijfstakken moeten betere afspraken worden gemaakt over afvalverwerking. Dat concludeert bureau Beren schot na gesprekken met de Kat wijkse Vereniging van Industrie en Handel en de Kring Bedrijven Bol lenstreek. De organisaties zelf ver gaderen zelden over milieuproble men. De twee verenigingen pleiten voor meer samenwerking tussen de tien gemeenten. Een gelijke be handeling van bepaalde bedrijfs takken wordt noodzakelijk geacht, ook al om eventuele concurrentie vervalsing te voorkomen. Bureau Berenschot constateert enorme verschillen in de milieu controles. Alleen de gemeenten Sassenheim en Warmond beschik- Eis tegen tasjesdief: 9 maanden cel DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Tegen een 22-jarige Alphe- naar is gisteren voor de Haagse rechtbank twaalf maanden gevan genisstraf geëist, waarvan drie voorwaardelijk, voor een tasjes diefstal en twee inbraken. Boven dien moet hij zich onder toezicht stellen van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. De man had in september een 75- jarige vrouw gevolgd en haar tasje met daarin een portemonnee met 500 gulden afgepakt. Daarbij was de vrouw gevallen. Ze bleef echter ongedeerd. Volgens officier van justitie mr. Van den Broek ging het om een diefstal met geweld. Dat concludeerde hij uit het feit dat de vrouw haar evenwicht had verlo- Vooral bloemen- en hloembollenbedrijven blijven in gebreke Een narcissenveld in Lisse in volle bloei. ken over een Hinderwet Uitvoe- rings Programma. De andere ge meenten werken daar nog aan, zo dat niet precies bekend is hoeveel hinderwetplichtige bedrijven in de gemeenten zijn. Noordwijk telt ruim 750 bedrij ven die onder de Hinderwet vallen. De meeste bedrijven vallen in de sector handel. Bij Rijnsburg is de helft van de 700 bedrijven in de landbouw werkzaam. Katwijk (650 bedrijven) en Hillegom (500) tellen meer dan 40 procent van de bedrij ven in de industriesector. Dat is aanzienlijk meer dan het landelijk gemiddelde. Van de ruim 4150 hinderwet plichtige bedrijven in de tien ge meenten heeft 35 procent een ver- ALPHEN AAN DEN RIJN - Demonstratief poseren de 53-jarige M. Arnoldussen (rechts) en de 60-jarige A. van Leeuwen als visser en water- fietser in het brandpad achter hun huizen aan de Jan van Nieuwenhuij- zenstraat in Alphen. Een ware verschrikking", aldus Arnoldussen gistermiddag over de ge regeld terugkerende wateroverlast in het 'poortje'. "Mijn drie kinderen moeten elke dag tweemaal door de woonkamer met hun fietsen. Dat is voor mijn vrouw geen leven meer", vertelt Arnoldussen. De twee buren zeggen al veertien jaar overlast te ondervinden van het pad, dat na elke fikse stortbui over een lengte van twintig meter blank staat. Klagen bij de woningbouwvereniging doen ze pas sind enkele ja ren, maar vooralsnog zonder resultaat. "We kunnen het probleem alleen maar verplaatsenzegt J. de Lange van de woningbouwvereniging Alphen. "De brandgang ligt lager dan de buizen van de riolering. En wanneer wij het pad ophogen, loopt het water de bergingen in. Dit is een typisch probleem in oudere wijken. Het vraagt om een ingrijpende oplossing, maar daar zijn we nog niet aan toe". Nanno (foto Bloupot) VRUDAG 8 JAN. Lelden Nieuwjaarsbal met de Art Bird Bigband van de streekmuziekscho- len uit Leiden en Leiderdorp, aan vang 21.15 uur in De Regenboog aan de Watermolen 1 in de Mererv wijk. optreden van Keith Hightower met Engelse volksmuziek, aanvang 21.30 uur in Art Centre Droomfa- bnek. Oude Singel. ruilavond in de aula van de Dr van Voorthuysenschool aan de Mamocstraat, aanvang 19.00 uur. Leiderdorp klaverjassen supportersvereni ging RCL aanvang 19.45 uur in de kantine, sportpark De Bloemerd. ZATERDAG 9 JAN. Alphen optreden Earth Fire,in plaats van The Magnificent 7. in Het Kas teel. Concertweg, aanvang 21.00 Lelden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen. van 10.00 tot 16.00 uur, vertrek Molenwmterwandeltocht over 10 of 15 km, start vanaf het WV aan het Stationsplein tussen 10.00 en 13.00 uur. Nieuwjaarsbal bij de "Hutspot- ten' met als gast de partnervereni ging Die blaue Funken' uit Krefeld, nationale kamptoenschappen Eerste Hulp aan Drenkelingen ver zorgd door de Leidse Reddingsbn- gade, van 12.00 tot 17.00 uur in het Vijf Meibad. film: "Betty Blue" van Jean-Ja- ques Beineix, aanvang 21.15 uur in het LVC aan de Breestraat. optreden van "El Son", Samba Latino, aanvang 21.30 uur in Art Centre Droomfabriek aan de Oude Singel. Nieuwjaarsfeest van de jonge renbeweging van de FNV, aanvang 21.00 uur in het pand Koppenhink- steeg 2. Leiderdorp kindervoorstelling 'Het beest van monsieur Racine' naar het vanaf 6 jaar, aanvang 14.30 u bel door Het Duo. werken v Nieuwjaarsbal bij de Wasse naarse Jazzclub mmv La Vida Jazzband en het Joop Verbaan Kwintet, aanvang 21.00 uur Kasteel officiële opening van het Key To rn Jazzfestival door Peter Schil- peroort en het Leids Studenten Jazz Gezelschap, aanvang 21.00 1 optreden van Luc Boyer, perfor- ler en mimespeler, aanvang 15.30 ur in het kunstcafë van de LHW an de Langegracht. 1 Nieuwjaarsbijeenkomst Leiderdorp koffieconcert door Jan van der Meer, piano en Koos Verheul, fluit, aanvang 12.30 uur in de Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel, koffie klaar om 12.00 uur. Oegstgeest concert door Wendela Brons geest, sopraan, Vera Verzijden, mezzo-sopraan en Tan Croone, piano. 14.00 uur,Groene Kerkje aan de Haarlemmerstraatweg. de

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12