TAD LEIDEN Besluit over EHD uitgesteld 'Een aantal mensen hoort hier niet thuis Authentiek herstel van de Clusiustuin LEIDSCH DAGBLAD Teveel vragen blijven onbeantwoord 'Voorbarig besluit over gedeeltelijke openstelling Breestraat' Bejaarde ook zelf gewond Benoemingen hoogleraren Van der Klugt opgevolgd door Kliick Meerderheid bewoners voor opknapbeurt flat Agaatlaan Tasjesdieven s VRIJDAG 8 JANUARI LEIDEN - Een besluit over de toekomst van de Eerste Hulpdienst (EHD) is uitge steld. De verschillende raadsfracties vinden de zaak nog zo onduidelijk dat ze gisteren - tijdens een ge zamenlijke vergadering van de raadscommissie voor ge zondheid en personeel - niet tot een afgerond oor deel konden komen. De verantwoordelijke wethouders Kuijers en Bordewijk oefenden de nodige druk uit op de commissie om toch een advies te geven deze kwestie. Ze wilden per se dat de gemeenteraad maandag een be sluit zou nemen. Het aantal vragen van commissieleden was echter zo overweldigend groot dat ook zij maar besloten tot uitstel. Bordewijk en Kuijers wilden besluit over de EHD doordrukken omdat ze vinden dat het personeel van deze dienst niet langer in onze kerheid kan worden gelaten. De meerderheid van de EHD wil bij de brandweer blijven, de overige me dewerkers zijn voorstander van het collegeplan om de dienst over te doen naar het ambulancebedrijf Gebr. De Jong. Het feit dat het per soneel verdeeld is, komt de werk verhoudingen bij de EHD niet ten goede, aldus Bordewijk. Vandaar dat Kuijers en hij zo snel mogelijk klaarheid in deze kwestie willen brengen. Hoewel er al het nodige gezegd en geschreven is over de toekomst van de EHD, vinden alle Leidse raadsfracties dat er nog zoveel din gen vaag zijn dat op dit moment geen zorgvuldig besluit kan wor den genomen. Kuijers deed gister avond een poging alle vragen te be antwoorden. Maar zijn antwoorden riepen weer zoveel nieuwe vragen op dat de zaak er eigenlijk alleen maar onduidelijker door werd. Het college zal nu proberen om voor de eerstkomende vergadering van de commissie voor personeels zaken of de commissie voor volks gezondheid de belangrijkste vra gen schriftelijk te beantwoorden. Wanneer de zaak in de gemeente raad kan worden behandeld, is echter nog niet duidelijk. Onzekerheid bestaat er onder meer over de vergunningen. Het is de bedoeling dat deze, als de EHD overgaat naar De Jong, in handen blijven van de gemeente. Die kan daardoor beter toezicht blijven houden. Het is echter niet uitgeslo ten, zo vrezen raadsleden, dat de gemeente haar vergunningen kwijtraakt omdat ze na de privati sering geen eigen ambulances meer heeft. Bovendien staat er op het gebied van het ambulancevervoer de ko mendejaren het nodige te verande ren. Volgens raadsleden bestaat het risico dat de privatisering de provincie goed uitkomt en zij de gelegenheid aangrijpt om één of meer vergunningen in te trekken. Kuijers legde uit dat na ambte lijk overleg is gebleken dat de pro vincie 'niet negatief staat tegen over de constructie die de gemeen te op het oog heeft. Bovendien is het 'Zeer onwaarschijnlijk' dat de toekomstige veranderingen in het ambulancevervoer zullen leiden tot het intrekken van vergunnin gen. Absolute zekerheid kon hij echter niet geven. Welles-nietes Een ander punt dat de commis sieleden bezighield was de be trouwbaarheid van het AbvaKabo- plan waarin de EHD bij de brand weer wordt ondergebracht. Vooral de linkse partijen - en D66 nog het sterkst - lieten doorschemeren dat een privatisering van de dienst voor hen niet zo nodig hoeft als de 'brandweer-oplossing' ook de ge wenste bezuiniging van twee ton oplevert. Kuijers probeerde de commissie duidelijk te maken dat de Abva Kabo een denkfout heeft gemaakt en dat zijn plan anderhalve ton duurder is dan de bond heeft bere kend. Maar ook hier wist de wet houder weinig klaarheid te bren gen. En uiteindelijk strandde zijn betoog in een 'welles-nietes spelle tje' met AbvaKabo-woordvoerder Voormeulen. Op de suggestie van de bond om een onafhankelijk accountant de cijfers van het 'brandweer-plan' nog eens te laten narekenen, willen Bordewijk en Kuijers niet ingaan. Ze menen dat dit teveel tijd vergt, waardoor de onzekerheid voor het personeel nog langer zal voortdu ren. Bovendien zijn de beide wet houders er heilig van overtuigd dat de cijfers van de bond niet deugen. Of de constructie die de gemeen te op het oog heeft problemen ople vert met de pensioengaranties voor de overgeplaatste ambtenaren - de bonden beweren dat dat zo is - werd niet duidelijk. Ook is onbe kend wat politie, regiogemeenten en betrokken instellingen van het gemeentelijk plan vinden. Aan de ze en andere vragen kwam Kuijers niet meer toe. LEIDEN - Het besluit van de ge meenteraad om de Breestraat bui ten de openingsuren van de win kels open te stellen voor verkeer is voorbarig geweest. Dat vindt de heer Linders, hoofd van de afde ling marktonderzoek van het bu reau Van Heesewijk. Dit bureau deed onderzoek naar de economi sche gevolgen van de proef op de Breestraat. Linders vindt dat de gemeente raad er beter aan had gedaan de discussie uit te stellen tot het mo ment dat het onderzoek definitief was afgerond. Uit het inmiddels verschenen definitieve rapport van Van Heesewijk blijkt dat de oplos sing van de gemeente geenszins als de beste wordt beoordeeld. Linders: "Ik begrijp dat de poli tiek wat heeft willen doen aan de verkeersoverlast op de Witte Sin gel, al vind ik die zelf wel meeval len. Het probleem van de voorge stelde oplossing is dat die moeilijk beheersbaar is. Het kan alleen wan neer er streng gecontroleerd wordt op de momenten dat het verkeer LEIDEN - Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. De directie verkeer heeft een paar dagen geleden het hek bij de Plesmanlaan weliswaar aan zienlijk verlengd om te voorkomen dat fietsers de weg oversteken; toch zijn er waaghalzen die eerst een stuk over de drukke autoweg fietsen om dan over te steken. Enkele weken geleden werd op de plaats voor de ingang van het AZL al een klein hek geplaatst om te voorkomen dat met name scholie ren de kortere weg over het terrein van het ziekenhuis zouden nemen. Omdat het bij de Plesmanlaan om een niet-officiële oversteekplaats gaat leveren de fietsers volgens politie-woordvoerder Graveland veel ge vaar voor zichzelf en de automobilisten op. "Veel mensen stappen boven dien niet eens van hun fiets af, waardoor ze van de verhoging afhobbelen en autobestuurders de stuipen op het lijf jagen. Auto's die uit de tunnel ko men verwachten op die plaats geen overstekende mensen. Een levensge vaarlijke situatie kortom", aldus Graveland. Hij zegt enigszins 'moedeloos' te worden van mensen die blijven volhar den in het kiezen van de kortste weg. De nieuwe situatie is nog gevaarlij ker dan de vorige, want op het moment dat de scholen uitgaan komt ook de spits op gang. Graveland weet niet wat er nu moet gebeuren. Misschien moeten we wel een gracht graven", zegt hij gekscherend. De politie hoopt dat er een einde aan deze gevaalijke situatie komt als aan het eind van dit jaar een tunnel in het verlengde van de Vondellaan gereed komt. niet de Breestraat in mag. En ik heb begrepen dat de politie daar geen mogelijkheden voor ziet". Het CDA/WD-altematief om de Breestraat alleen op donderdag avond en zaterdag af te sluiten voor verkeer, wordt door het bureau van de hand gewezen. Overigens heeft de gemeenteraad de mogelijkheid open gehouden om na de inspraak periode op zijn besluit terug te ko- voor: bussen in één richting over de Breestraat en retour over de marktenroute met handhaving van de fietsers op de Breestraat. Of: bussen in twee richtingen over de Breestraat en de fietsers over de daarvoor ingerichte Langebrug. Twee suggesties die wel in het eerdere rapport voorkwamen, zijn uit de definitieve versie geschrapt. Het CDA-plan voor eenrichting verkeer over de hele city-ring is volgens het bureau onwenselijk omdat een en ander betekent dat er nauwelijks nog bussen in de buurt van de Breestraat komen. Een vari ant om het openbaar vervoer te la ten rijden tot aan de kop en de staart van de Breestraat is vanwege de hoge kosten, die het omleiden van de bussen met zich meebrengt, komen vervallen. Het bureau Van Heesewijk is hierbij afgegaan op berekeningen van de gemeente. Hoewel sommige raadsleden destijds vraagtekens hadden over de juistheid van deze berekeningen, zegt Linders geen reden te hebben om er aan te twij felen. LEIDEN - De Clusiustuin in de Hortus Botanicus wordt, ter gele genheid van het 400-jarig bestaan in 1990 van de botanische tuin, zo veel als mogelijk in zijn authentie ke staat hersteld. De Clusiustuin, vernoemd naar de eerste Hortus- directeur, ziet er dan weer net zo uit als in 1594. Met de reconstructie is een bedrag van ongeveer 65.000 gulden is gemoeid, wat wordt be taald door de Nutsspaarbank, die het project heeft geadopteerd. De Leidse Hortus, een van de oudste botanische tuinen in Euro pa, werd in 1590 gesticht en in 1594 volledig beplant. Omdat Clusius precies opschreef welke plant waar in de tuin stond en deze eerste cata- LEIDEN - De 69-jarige man die gis teren een 28-jarige man een flinke klap verkocht in de Burgsteeg, is ook zelf niet zonder letsel geble- Nadat de bejaarde de klap uit deelde verweerde de jongeman zich en verwondde de man even eens in het gelaat die daarvoor in het AZL moest worden behandeld. De ruzie ontstond woensdag middag in de Burgsteeg. De oudere man reed in zijn auto door de steeg en passeerde de andere man. Die kwam per ongeluk met zijn arm te gen de spiegel, overigens zonder schade. De man stapte uit en haal de vrijwel direct uit. Daarna werd het initiatief overgenomen door de jongere man met als resultaat dat beiden in het gelaat gewond raak- BETRAPT - De politie heeft afge lopen nacht twee Leidenaars van 21 en 24 jaar op heterdaad betrapt bij de inbraak bij een kruideniers zaak aan de Sitterlaan. De mannen waren de winkel nog niet binnen gegaan, maar hadden wel een raam geforceerd. logus bewaard is gebleven, kan een vrij nauwkeurige reconstructie van die eerste Clusiustuin worden ge maakt. In 1931 is hiermee al een begin gemaakt, maar volgens weten schappelijk directeur dr. G. van Vliet van de Hortus betrof het hier vooral de reconstructie van de vorm van de tuin. Daaraan zal dan ook niets worden veranderd; nu gaat het om de plantjes. Volgens Van Vliet zijn met de naamgeving daarvan in 1931 nogal wat fouten gemaakt, want er moesten oude frasenamen uit de 16de en 17de eeuw worden vertaald in een mo dernere naam. "En er zijn namen waarvan we zeker weten dat die niet goed zijn. De interpretatie van de gegevens toen was nogal eens natte vingerwerk. De kennis was in die tijd ook veel minder". De Hortus nu weet zich behalve door veel meer kennis ook ge steund door de herontdekking van een groot aantal aquarellen die Clusius gebruikte voor de beschrij ving en benaming van planten. Die aquarellen leken na de oorlog te zijn verdwenen uit de Berlijnse Staatsbibliotheek maar werden be gin jaren tachtig teruggevonden in het Poolse Krakow. De afbeeldin gen spelen een grote rol bij de in- tepretatie van de namen. Volgens Van Vliet zijn de meeste plantensoorten van de oude Clusi ustuin (zoals madeliefjes, viooltjes en tulpen) wel te verkrijgen. Maar het is volgens hem goed mogelijk dat de Hortus zelf aan het kruisen moet slaan om de juiste plant te krijgen en dat er bepaalde plantjes uit het buitenland moeten worden gehaald. In de Clusiustuin zullen de tuintechnieken zoals snoeien, uit de zestiende eeuw worden toe gepast. De reconstructie begint nog dit jaar en moet in 1990 klaar zijn. Vol gens de Hortus zullen de bezoekers van de eigenlijke werkzaamheden niet veel merken omdat het meeste werk in de winter wordt gedaan en de kruidentuin dan toch voor pu bliek gesloten is. In de zomermaan den zal de begroeiing wel iets min der dicht zijn. LEIDEN - Prof.mr. J.A. Nota is aan de Leidse universiteit benoemd tot bijzonder hoogleraar in het jeugd recht. Prof. Nota is al sinds 1965 aan de Leidse universiteit verbon den, sinds 1980 als hoogleraar in de inleiding in de rechtswetenschap. Nota promoveerde in 1969 te Nij megen op het proefschrift 'De adoptie: rechtsinstituut in ontwik keling'. Sinds 1969 is hij vast inge deeld rechter-plaatsvervanger van de Arrondissementsrechtbank in Den Haag. VTL Voetbalvereniging VTL houdt vrijdag 8 januari een klaverjas- en jokeravond in het clubgebouw aan de Voorschoterweg, Aan vang 20.00 uur. Horus De folkclub Horus houdt vrij dag 8 januari open podium in 'De Bruine Boon' op de hoek van de Stationsweg/Rijnsburgersin- gel. Wie volksmuziek wil spelen, wordt verzocht dat even telefo nisch te melden via tel. nr. 01717- 2726. Aanvang 21.00 uur. Dr. M.R. Daha is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de inwen dige geneeskunde in het bijzonder de biologie van het complement systeem aan de Leidse universiteit, waar hij sinds 1976 werkzaam is. Daha promoveerde in 1973 in Lei den op het proefschrift 'De synthe se van glomerulus basaal mem braan bij ratten'. Tot bijzonder hoogleraar in de somatische celgenetica is dr. P. Meera Khan aan de Leidse univer siteit benoemd. Meera Khan is van af 1971 verantwoordelijk voor alle activiteiten van het Leidse labora torium voor enzymgenetica van het Instituut voor Antropogeneti- LEIDEN - Het CDA-raadslid M.B. van der Klugt stapt op. Hij heeft het te druk met zijn zaak en het werk dat hij op verschillende soci aal-maatschappelijke terreinen verricht om zijn raadslidmaat schap voldoende te kunnen waar maken. Van der Klugt is winkelier. Hij wordt opgevolgd door de 39- jarige biochemices Paul Klück. Klück is de afgelopen paar jaar al actief geweest als fractie-assistent. Het is de bedoeling dat hij op 1 fe bruari wordt beédigd. LEIDEN - De bewoners van de Agaatflat zijn in grote meerderheid voorstander van het plan om de ruim 15 jaar oude flat in het Mors- kwartier te renoveren, de woonom geving ingrijpend te verbeteren en de 'sociale controle' te verhogen. Een aantal vreest evenwel dat als sommige bewoners in de flat blij ven wonen het een rotzooi blijft. Bewoners en omwonenden wer den gisteravond voorgelicht over de renovatie, de wijziging van de verkeersituatie rondom de flat en de bouw van 30 driekamerwonin gen aan de Turkooislaan. Verte genwoordigers van de gemeente, de woningbouwvereniging en het architectenbureau Verheijen/Heu- er waren er om de plannen toe te lichten. De bewoners konden vra gen stellen en maakten van de gele genheid gebruik hun hart te luch ten over de huidige toestand. Vandalisme, vervuiling en een dreigende leegstand zijn maar en kele van de problemen waarmee bewoners van de flat aan de Agaat laan thans te kampen hebben. "De meeste mensen zijn netjes maar er woont hier ook een hoop gajes", vertelde een bewoonster. "Een paar jaar geleden was het nog keu rig. Maar als je het nu ziet. Je houdt het gewoon niet voor mogelijk. De hopen stront liggen op de galerij. En als je er wat van zegt kun je nog ruzie krijgen ook". Schuld Hoewel de avond een rustig ver loop had, werd duidelijk dat de toe stand van de flat veel bewoners hoog zit. Een bejaarde bewoner geeft de schuld van alle ellende aan "het toewijzingsbeleid van de Lan- gegracht" (de afdeling woonruim teverdeling van de gemeente, red.). "Vroeger vroeg de woningbouw vereniging het hemd van je lijf voordatje een woning kreeg. Maar tegenwoordig douwen ze alles er maar in. Sommige flats worden he lemaal uitgeleefd en dan krijgen ze gewoon weer een andere flat", weet een bewoonster te vertellen. LEIDEN - Twee jongens op een bromfiets hebben gistermiddag om 17.30 uur op het Kort Rapen burg de tas gestolen van een 46-ja- rige Leidse. De tas van de vrouw - met een bedrag van 75 gulden en girobetaalkaarten - stond in de boodschappenmand voor op de fiets. Eerder op de dag rukten twee jongens op een bromfiets op het Plantsoen de tas van een bagage drager van een 33-jarige Leidse. De tas bevatte echter geen waardevol le spullen. "U kunt nog zulke mooie plan nen maken", aldus een mevrouw tegen de architect, "maar een aan tal bewoners hoort in deze flat ge woon niet thuis. En als ze hier blij ven, verandert er niets. Dan gooien straks net zo goed weer de vuilnis zakken over het balkon". Architect Verheijen verklaart dat het maxi male wordt gedaan om de proble men op te lossen. "Als dat niet helpt weet ik het ook niet meer". Directeur A. Mulder van de wo ningbouwvereniging heeft al eens gedreigd bewoners die zich niet weten te gedragen desnoods de huur te zullen opzeggen. Nieuwbouw Om te bereiken dat het leefkli maat in en rond de flat verbetert, wordt de Agaatflat straks in vier af zonderlijke delen gesplitst met elk een eigen entree en twee liften. De Agaatlaan zelf wordt aan de andere kant van de flat gelegd. Op de plaats van die laan komt een fiets pad en een stuk groen. De garages onder de flat verdwijnen. Op de be gane grond komen straks 14 extra woningen met een tuintje. Aan de Turkooislaan worden 30 nieuwe woningen gebouwd met 20 gara ges. Hierbij gaat het om luxe wo ningen in tien bouwblokjes tussen het groen. Uit een enquête is gebleken dat 85% van de bewoners positief staat tegenover de plannen. Ook de bouw van 30 nieuwe woningen lijkt vooralsnog niet op bezwaren van omwonenden te stuiten. Met dit bouwplan loopt de gemeente overigens vooruit op de discussie over de nota 'Bouwen in bestaande wijken'. Het terrein aan de Tur kooislaan/Agaatlaan is één van de 40 lokaties in de stad die in de nota zijn aangewezen als mogelijke bouwplaats. Het gemeentebestuur verwacht nogal wat verzet tegen deze bouwplannen. Daarvan was gisteravond dus nog geen sprake. Volproppen Een bewoner van de Agaatflat wilde weten of de flatbewoners als eerste in aanmerking komen voor de 30 nieuwe woningen. "Als het aan de woningbouwvereniging ligt wel", zei een medewerkster van de vereniging, "maar de gemeente wijst de woningen toe". De Wo ningbouwvereniging Leiden wil dat dat in de toekomst verandert. Gemeente-ambtenaar Bunt ver klaarde dat "de toewijzing van de 30 nieuw te bouwen woningen op dit moment nog prematuur is". Een omwonende vroeg zich af of het nog meer volproppen van de wijk niet meer vandalisme in de hand werkt. De architect zegt er van overtuigd te zijn dat dat niet het geval zal zijn omdat door de woningen de sociale con trole zal toenemen. Een oudere bewoner verwacht dat sommige tegenstanders van de renovatie zich nog wel zullen roe ren omdat uit de opknapbeurt een huurverhoging van 32 gulden voortvloeit. "Er zitten hier veel mensen die het minimumloon heb ben, die denken het eerst aan hun portemonnee". Vertegenwoordi gers van de woningbouwvereni ging verzekerden de bewoners dat ze achteraf niet met een extra huur verhoging of een verhoging van de onroerend-goedbelasting gecon fronteerd zullen worden. De bedoeling van de gemeente is om nog voor de bouwvakvakantie een begin te maken met de renova tie van de Agaatflat. De eerste paal voor de nieuwbouw gaat vermoe delijk voor het einde van het jaar de grond in. LEIDEN - Een Leids bedrijf is voor een bedrag van 55 gulden op gelicht. Het bedrijf kreeg een pakje onder rembours toegestuurd van een Rotterdamse Trade Agency'. Bij de receptie werd 55 gulden be taald aan de PTT. Het pakje bleek wat piepschuim en een stukje plas tic te bevatten. De Rotterdamse en Leidse politie hebben de zaak in onderzoek. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11