Smakelijk koken in klei Je proeft de zon ETEN EN DRINKEN- Bonbons maken niet moeilijk Vernieuwd© belangstelling voor veelzijdige kwark Taartvorm WOENSDAG 6 JANUARI 1988 PAGINA 9 Zijn en blijven snoepjes gewoon snoepjes, met bonbons ligt dat an ders. Op de een of andere manier hangt daar een aparte sfeer om, waardoor een bonbon zich ook on derscheidt van andere lekkernijen. Waarschijnlijk weerhoudt de ma gie die om de bonbon heenhangt ons ervan in de keuken aan de slag te gaan om ze zelf te maken. En dat terwijl wij op andere momenten toch niet zo schuw zijn ook op het terrein van pattiserie. Toch hoef je helemaal geen tovenaar te zijn om een eenvoudige bonbon te maken. Van het Duitse merk Kayser is er zelfs voor de amateur een speciaal setje waarmee hij zich in deze avonturen kan storten. (Zie foto). Het omvat een lekroostertje, een vorkje om vierkante bonbons in de chocolade te dompelen, een hou- dertje voor ronde bonbons, 25 pa pieren cupjes om uw creaties in te bewaren en een Duitstalige folder met recepten. Dat de folder in het Duits is, is overigens niet zo'n groot bezwaar. Dank zij de stap voor stap-illustraties heb je de tekst bij na niet nodig. Het bonbonsetje is voor f 19,95 te koop bij de Spectrawinkels. Heeft u eenmaal de vreugden van het zelf bonbons maken ont dekt dan kan het zijn dat u er aarze lend over gaat denken ook eens te avonturieren met kersenbonbons. In dat geval heeft u professionele Chinezen en Romeinen gaven er de voorkeur aan bonbonvormpjes nodig, eerst de buitenkant van de bonbon maakt, vervolgens de kers laat zak ken en daarna voorziet van een bo dem. Kookwinkel La Cuisine in Tubbergen brengt deze vormen op de markt van een afmeting die ook nog door amateurs is te gebruiken. Per keer kunt u dan 12 bonbons maken, waarbij wij u wel vast waarschuwen dat het zeker de eer ste keren geheid mis zal gaan. Bij dit karweitje steekt het namelijk zeer nauw met de omgevingstem peratuur en de temperatuur van de chocoladecouverture. De vorm pjes kosten ƒ29,95 en gaan bijna een banketbakkersleven mee. Toen de primitieve mens het vuur leerde beheersen, begon de beschaving. Vanaf dat moment werd er boven de vuurgloed vlees geroosterd en leerde de mens dat dat veel lekkerder was. Dat niet alleen: allerlei voortbrengselen van de natuur die tot dan toe niet konden worden gegeten, werden door de invloed van het louterende vuur verteerbaar gemaakt. door Martin van Huystee Wie slim was, begroef zijn favoriete ontbijt 's avonds voor het slapen gaan in de hete as van het smeulen de vuur. De volgende morgen was dat hapje heerlijk warm en gaar. Dat vuur kon nog meer. Het kon een weke, uit klei gevormde pot tot een stevig gebruiksvoorwerp bak ken waar je water in kon bewaren. En je kon - als je die pot met water boven het vuur zette - dat water la ten borrelen en koken. Wat in het water werd gedaan aan knollen, vruchten of vlees werd na verloop van tijd zacht en veel lekkerder. Je kon ook de dingen die je wilde eten in vochtige, verse klei verpak ken. In de hete as droogde en bakte de klei tot een aarden pot en het voedsel werd gaar en mals. Het heeft heel wat tijd gekost voor de mensheid leerde koken, bakken en braden. Maar zo onge veer zal het gegaan zijn. En niet op een enkele plaats, maar op vele plekken van de wereld waar men sen zich vestigden. Hoe de bescha ving en ook de kunst van het koken zich verder ontwikkelde, is heel verschillend geweest. Maar die eer ste ontdekkingen waren het be langrijkste. Want ook nu nog wordt gebruik gemaakt van die oeroude verworvenheden. De keizerlijke Chinese keuken, de keuken van Peking, kent nog al tijd het gerecht 'kip in klei'. In heel speciale klei worden kip en smaak makende ingrediënten verpakt om daarna in hete as te worden gaarge- maakt. De kip krijgt op deze ma nier een onvergelijkbare en on overtroffen geur, smaak en zacht heid- Het geheim schuilt in die natte klei. Het vocht daaruit verdampt door de hitte. Dat gebeurt naar Kwark staat opnieuw in de belang stelling. In de loop der jaren is zo veel extra bekend geworden over dit wonderlijke produkt, dat de Ne derlandse zuivelindustrie heeft be sloten een nieuw receptenboekje erover uit te geven. Kwark past na melijk als nooit tevoren in het steeds sterker gezondheidsbewus- te eetpatroon. Mogelijk heeft ook het succes van Umer en biogarde- achtige produkten aan de come back van kwark meegewerkt. Kwark is eigenlijk een soort ver se kaas. Het grootste deel van kwark komt als naturel, vetarm (0,2 procent) produkt op de markt. Het" heeft een hoog eiwitgehalte van 10,9 procent. Men kan in de winkel kwark met allerlei soorten vruch ten kopen. Het nieuwe receptenboekje, dat het Nederlands Zuivelbureau heeft uitgegeven en dat voor nog geen vijf gulden bij de boekhandel ver krijgbaar is, richt zich op de crea tieve keukenklanten. Aan de hand van honderd recepten kan de en thousiaste hobbykok zijn hart aan kwark ophalen. Het gebruik van kwark - waar mee men zelfs taarten kan bakken, denk maar aan de beroemde Kase- kuche - lag in 1986 op 1,2 kilo per hoofd van de bevolking. De ronde taartvorm heeft één na deel: je zit vast aan één maat. Wie eens wat anders wil moet of meer dere vormen kopen of overstappen op vierhoekige taarten. In dat geval kun je namelijk gebruik maken van een variabele taartvorm. Van Dr. Oetker is nu een vorm waarmee je taarten kunt maken vanaf 24 bij 24 centimeter. Verwacht je de hele schoolklas op de koffie dan kun je er ook een taart mee maken, onge veer even groot als de bakplaat in de oven. De roestvrijstalen bak vorm die je los op de bakplaat ge bruikt kost net geen 35 gulden. De Romeinse pot is niet de snelste manier om iets klaar te maken, maar wel een heel gezonde(foto gpd> twee kanten: naar buiten toe, naar het voedsel, zorgt de waterdamp er voor dat de kip niet kan uitdrogen. (De stoom moet overigens door een klein gaatje in de klei kunnen ont snappen.) De verdamping aan de buitenkant van de klei maakt dat de temperatuur van het omhulsel niet te hoog wordt. Want anders zou de kip verbranden, en niet gaarstoven. Een proces dat we met onze eigen transpiratie kunnen vergelijken: het vocht behoedt ons tegen oververhitting. Er zijn meer bereidingstechnie ken waarbij voedsel in de een of an dere verpakking wordt gaar ge maakt. In aluminiumfolie bijvoor beeld. Maar daarbij moeten we al tijd oppassen dat de temperatuur binnenin het pakketje niet te hoog wordt. Hetzelfde geldt voor een ge wone pan - dat is ook een 'verpak king' tenslotte. Als we niet regel matig wat vocht toevoegen aan het voedsel, stooft het niet maar ver brandt op den duur. Hoe langer het stoofproces duurt, hoe meer vocht moet worden toegevoegd. En we willen nu juist langdurig kunnen stoven. Want alleen op die manier wordt het meest taaie en weerbar stige voedsel mals. En alleen zo kunnen alle smaken en geuren tot een wonderbaarlijk eindresultaat samensmelten. De oude Romeinen kenden al ijzeren pannen. Maar veelal gaven ze toch de voorkeur aan poreuze, aardewerken kookpotten. Want tij dens het garingsproces hoeft aan de inhoud van zo'n pot minder vocht te worden toegevoegd. Op zichzelf is toegevoegd vocht niet erg, als het maar lekker is. Bouillon of wijn bijvoorbeeld verbetert de smaak van erg veel ingrediënten. Maar water voegt niets toe aan de smaak, dus dat moeten we zo min mogelijk gebruiken. En kookwater neemt nu juist veel smaakjes van het voedsel in zich op, en ook aller lei waardevolle bestanddelen. Zon de om die weg te gooien. Romeinse braadpotten zijn nog altijd te koop. Erg veel gerechten kunnen er op onnavolgbare wijze in worden toebereid. Zo'n pot is ge maakt van ongeglazuurd aarde werk en dus poreus. Hij moet eerst een kwartiertje in een bak met koud water worden gezet, zodat hij zich vol vocht kan zuigen. Daar mee heeft hij vrijwel dezelfde ei genschappen gekregen als die ver se, natte ldei uit de oudheid. Het te stoven vlees, of de kip, gaat erin. Het ruige landschap Het zuidelijkste wijngebied van Frankrijks vasteland is Roussil- lon. De grenzen ervan zijn gelijk aan die van het departement Py- rénées-Orientales, en de hoofd stad is Perpignan. Ongeveer vier eeuwen, tot 1642, heeft Roussil- lon deel uitgemaakt van het ko ninkrijk Mallorca. Vandaar dat Spaanse invloeden nog duidelijk aanwezig zijn. Zo spreekt men in deze streek het Catalan van Spaans Catalonië en zitten in veel tradities Spaanse elementen verweven. Een groot deel van Roussillon bestaat uit bruine heuvels en bergen, maar achter de lange zandstranden strekt zich een grote vlakte uit waar veel fruit en groente wordt ge- teelt: aarbeien, abrikozen, ap pels, groene asperges, frambo zen, kersen, peren en perziken. De meest voorkomende vrucht werd echter nog niet genoemd, de wijndruif. Daarmee is zo'n 40 procent van het landbouwopper- vlak beplant. Reeds in de jaren '60, veel eer der dan in de Languedoc, begon nen de wijnbouwers van Roussil lon zich te richten op kwaliteit. Hun inspanningen werden in 1977 beloond, toen de status van appelation contrólée werd toege kend aan Cótes du Roussillon en de superieure versie daarvan, Cótes du Roussillon Villages. Deze in hoofdzaak rode wijnen worden gemaakt van rijpe, zon- doorstoofde druiven waarin strenge zuren niet aanwezig zijn. Vandaar dat deze rode wijnen een heerlijke souplesse bezitten, alsmede een ferme structuur. Bovendien kunnen interessante aroma's aanwezig zijn, soms met kruiden, soms met vruchten, soms ook met beide. Een deel van de producenten laten hun wijnen in eikehouten vaten rij pen, wat het wijnaroma even eens ten goede komt. Bij de dor pen die Cótes du Roussillon Vil lages leveren zitten enkele met een bijzondere reputatie. In de eerste plaats zijn dat Caramany en Latour-de-France. Maar ook Cassagnes en Vingrau genieten een goede naam, terwijl Rasigu- ères de geboorteplaats is van een verrukkelijke droge rosé. Het mag een plezierige bijkomstig heid worden genoemd dat vrij wel alle wijnen van Cótes du Roussillon en Cotes du Roussil lon Villages een uitstekende ver houding bieden tussen prijs en kwaliteit. Naast de gewone wijnen brengt het gebied een aantal boeiende dessertwijnen voort. Deze worden vervaardigd van suikervrye druiven. De gisting daarvan wordt onderbroken door alcohol toe te voegen, met als gevolg dat de wijn sterker is dan normaal en een hoeveelheid natuurlijke restsuikers bevat. In Frankrijk heet zo'n wijn een vin doux naturel. De mooiste dessertwijn van Roussillon is Muscat de Rivesaltes. Een koud glas daarvan bij vers fruit of vruchtengebak vormt een he melse traktatie. Volstrekt anders van karakter is Banyuls, waar van de smaak het midden houdt tussen madeira en port. HUBRECHT DUIJKER

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9