Philips geen geld voor verbeteren cao Griekenland zoekt meer toeristen met geld A aw-uitkering voor gehuwde vrouwen Zuivelindustrie voorziet nijpend tekort aan melk Beurskrach verhindert uitbreiding Robeco niet FNV wil verbod op nulurencontracten' Dollar nog iets omhoog WOENSDAG 6 JANUARI 1988 PAGINA 7 EINDHOVEN (ANP) - Tijdens de komende cao-onderhandelingen bij de Nederlandse Philips bedrijven is er geen ruimte meer voor verbeteringen. Het geld daarvoor is op. Di recteur F. van den Brand van Philips zei dit gisteravond in een uitzending van Omroep Brabant. Het jaar 1988 wordt voor Philips moeilijker dan 1987, het jaar waar in de onderneming zo'n twintig re organisaties aankondigde en deels al doorvoerde, aldus Van den Brand. Volgens hem wordt het bij voorbeeld weer normaal om in de weekeinden en 's avonds te gaan werken. De onderhandelingen over een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst bij de Neder landse Philips Bedrijven beginnen in maart. Van den Brand beklemtoonde dat Eindhoven voor Philips van wezenlijk belang is en blijft. Vanuit Eindhoven wordt het concern be stuurd en er is een concentratie van 'typische Philips-kennis'. Maar dat wil volgens Van den Brand niet zeggen dat er in Eindhoven even veel mensen in dienst zullen blij ven. "In Eindhoven zullen in de toekomst minder mensen bij Phi lips aan het werk zijn. Daar staat te genover dat de betekenis van Phi lips voor de economische bedrij vigheid wellicht nog groter kan worden". Dat laatste ontgaat veel mensen, meent Van den Brand. "Die vallen simpel terug op het aantal mensen dat bij Philips in dienst is". Philips moet met het oog op de concurrentiepositie de kostprijs van de produkten 'drastisch aan pakken'. Door de lage dollarkoers is de concurrentiepositie van Phi lips fors onder druk komen te staan. De discussie of de onderne ming een aantal produkten nog wel in Nederland moet blijven maken is nog niet afgerond, aldus Van den Brand. Wèl heeft de leiding van de Nederlandse Philips Bedrijven het principiële besluit genomen om niet langer alles zelf te blijven doen. "Als bepaalde vormen van dienstverlening goedkoper kun nen worden geleverd door derden zullen we daar gebruik van ma ken". Het gaat dan niet meer om de vraag of bij Philips werkgelegen heid behouden kan blijven, aldus de directeur. Het tempo waarin de onderne ming zich moet aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden wordt opgejaagd door allerlei externe omstandigheden. "Ik ben er van geschrokken dat de gevolgen van de loonmatiging, het aanhalen DEN HAAG (GPD) - De zuivelin dustrie verwacht het komend na jaar een nijpend tekort aan melk; meer dan in de afgelopen maan den. De zuivelsector neemt vier kant stelling tegen de mening van minister Braks (landbouw en visse rij) dat er geen tekort zou zijn. "Braks gaat op de toer van de zelf voorziening in Europa. Daarmee vergeet hij dat een derde van onze zuivelexport nog is gericht op der de landen. Als we dat vergeten en niet aan toekomstige ontwikkelin gen denken, kunnen we wel inpak ken", zei drs. C. J. Francken, de voorzitter van de Koninklijke Zui- velbond FNZ, tijdens de nieuw jaarsbijeenkomst van het Produkt- schap voor Zuivel. Het is volgens vice-voorzitter P. Blokland van de Nederlandse de buikriem, zo snel teniet zijn ge- Christelijke Boeren en Tuinders- daan door de daling van de dollar- bond, de boeren niet meer duide- koers". lijk te maken, dat zij aan de ene kant melk moeten inleveren om de overproduktie terug te dringen en aan de andere kant melk wordt in gekocht in het buitenland om de exportcontracten te kunnen uit voeren. Volgens Francken is het tekort aan melk ontstaan door de nog steeds stijgende export van kaas. Bijna de helft van de Nederlandse melkproduktie wordt tot kaas ver werkt. De schaarste aan melk heeft geleid tot prijsstijgingen. Zo stegen de prijzen voor kaas met gemid deld 10 procent. Een tekort aan melk waardoor de industrie niet op volle capaciteit kan werken, heeft op den duur vol gens Francken ook gevolgen voor de werkgelegenheid. Hij verwacht dat door het wegvallen van de Eu ropese overschotten aan boter en magere melkpoeder tegen het ein de van dit jaar de kosten van het Europese landbouwbeleid met de helft kunnen teruglopen tot onge veer 8 miljard gulden in plaats van 15 miljard gulden nu. Nederlandse veeboeren uit te leg gen hoe de vork in de steel steekt. De boeren hebben flinke investe ringen gedaan en nu zitten ze door de quotering met een lege stal, waardoor de gedane investeringen niet ten volle kunnen worden be nut. "Nu halen we in delen van Eu ropa melk weg bij boeren die deze investeringen niet hebben ge daan". De zuivelindustrie benadrukt dat volgens recente rapporten van de wereldvoedselorganisatie de in komens in derde landen in de jaren negentig zullen aantrekken en dat dan juist die landen weer zuivel zullen gaan kopen. "Die derde lan den zijn voor de Nederlandse in dustrie een traditionele markt. Die mag je ook op de lange duur niet verwaarlozen", aldus drs. H. Schel haas, de voorzitter van het Pro- duktschap voor Zuivel. Volgens directeur Boer van de IJsselwerf schrijven sommige werven ver beneden de kostprijs in op orders. ROTTERDAM (ANP) - Ondanks de beurskrach heeft het beleg gingsconsortium Robeco Groep het beheerde vermogen vorig jaar met 5 procent uitgebreid, van 30,1 miljard tot 31,6 miljard gulden. Een belangrijke bijdrage aan deze groei kwam van het vastgoedfonds Rodamco, waarvan het vermogen steeg van 2,8 miljard tot 4,3 miljard gulden. Rodamco was goed voor een beleggingsresultaat van 9,9 procent. Het vermogen van Roparco, de spaarbank van de groep, steeg fors van 3,4 tot 4,1 miljard. Rotrusco, beheerder van vermogens van in stitutionele beleggers, zag de por tefeuille toenemen van 4 tot 4,6 mil jard gulden. BALLAST NEDAM - De overne ming door de Britse vliegtuig- en wapenfabrikant British Aerospace van het Amstelveense aanne mingsbedrijf Ballast Nedam is rond. Britsh Aerospace liet giste ren weten 90 miljoen dollar (onge veer 160 miljoen gulden) te betalen voor het meerderheidspakket van 99,8 procent van de aandelen. Vendex De 52-jarige prof. dr. J.M. Dir ken, rector magnificus van de Technische Universiteit Delft, gaat per 1 september over naar het Ven- dex-concern. Hij krijgt de leiding over de Vedior Opleiding Groep. Akzo Akzo neemt de Braziliaanse verf- onderneming Tintas Ypiranga over. Het hoofdkantoor van is ge vestigd in Rio de Janeiro. Qe on derneming heeft ook vestigingen in Sao Paulo en Recife. Over 1987 behaalde Ypiranga een netto-om- zet van 65 miljoen dollar. Het aan tal werknemers bedraagt 1200. Lpg Een liter lpg wordt vandaag twee cent goedkoper. De meest voorkomende literprijs aan de pomp wordt 47,9 cent. Deze prijs verlaging is het gevolg van prijsda lingen op de internationale pro- duktenmarkt. Makro Taiwan Het SHV-concern heeft van de autoriteiten op Taiwan toestem ming gekregen om samen met lo kale partners een Makro-zelfbedie- ningsgroothandel te beginnen. Het concern ziet na een marktverkke- ning goede mogelijkheden in Tai wan, maar directie en commissaris sen moeten hierover nog een be sluit nemen. Winst VNU De nettowinst van het uitgevers concern VNU is in 1987 gestegen met ongeveer 20 procent ten op zichte van de 75,2 miljoen gulden die in 1986 werd verdiend, zo bleek gisteren uit de nieuwjaarstoe spraak van bestuursvoorzitter drs. J.L. Brentjens. VNU kondigde vo rige week de uitgifte aan van nieu we aandelen om de voorgenomen overneming van collega-uitgever Audet gedeeltelijk mee te betalen. Inkomstenbelasting Met het oog op een verwacht be grotingstekort van achttien miljard gulden en een wereldoliemarkt waarop de prijzen voorlopig onder druk zullen blijven, heeft de rege ring van Saudiarabië besloten op nieuw belasting te heffen. Dit zal gebeuren over de winsten van bui tenlandse bedrijven en deinko mens van buitenlandse werkne mers. Bedrijven zullen maximaal 45 procent van de brutowinst moe ten afdragen. De beurskrach trof uitsluitend de aandelenfondsen Robeco en Rolinco. Robeco daalde van 10,4 naar 9,5 miljard en Rolinco van 5 tot 4,5 miljard gulden. Over geheel 1987 bedroeg het resultaat van Ro beco -10,9 procent en dat van Rol- -11, CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De overheid moet niet al leen, zoals nu gebeurt, de scheeps bouw steunen door ordersubsidie te geven, maar zal ook premies ter beschikking moeten stellen aan procent. DeTêursindex scheepswerven die de poorten slui- dezelfde periode echter *en- Dit stelde directeur H.A. Boer 25 procent. de IJsselwerf, een onderdeel het scheepsbouwbedrijf Yssel- Rorento, een fonds voor beleg- Vliet-combinatie (YVC) in Capelle gingen met een vaste rente, gaf een aan den IJssel gisteren bij de doop beleggingsresultaat te zien van 8 van het koelschip Prins Casimir. procent en een stijging van het ver- Volgens Boer worden de huidige mogen van 4,5 tot 4,6 miljard gul- problemen in de scheepsbouw den. Rogiro, het rekeningensysteem van de Robecogroep, zag het aantal rekeningen met 25 procent groeien van 356.000 tot 448.000. Het aantal Ro-totaal rekeningen, een spaar- vorm waarbij gedeeld wordt in de resultaten van diverse Robeco- fondsen, steeg met 32 procent van 59.000 tot 78.000. Het resultaat be droeg 3,1 procent. Het aantal personeelsleden van de Robeco Groep is vorig jaar met 40 toegenomen tot 400. De groep wil dit jaar doorgaan met de inter nationale spreiding van aandeel houders. In Frankrijk gaat een gi raal rekeningensysteem van start, waardoor de Franse aandeelhou ders rechtstreeks met de Robeco Groep transacties kunnen verrich- vooral veroorzaakt door 'Geef werven premie om er mee te stoppen' schot aan scheepstonnage. Hij zei te verwachten dai dit overschot in circa twee jaar grotendeels verdwe nen zal zijn. Ook dan nog echter zijn er volgens hem, ondanks het grote aantal faillissementen in de sector in het afgelopen jaar, nog ie veel werven. Om dat terug te bren gen is een sluitpremie volgens hem noodzakelijk. "Dat is de enige ma nier voor werfdirecties en aandeel houders om te kunnen stoppen", aldus Boer. Door de huidige overcapaciteit onder werven hebben enkele werf directies volgens Boer 'een wan hoopsoffensief ingezet. Zij schrij ven volgens de YVC ver beneden de kostprijs in op orders, waar de andere werven vervolgens de dupe van zijn. UTRECHT (ANP) - De Diensten bond FNV wil dat er een wettelijk verbod komt op het afsluiten van zogenaamde 'nulurencontracten', waarbij de werkgevers de werkne mers op afroep naar believen nul tot 40 uur per week kan laten wer ken. De bond wil via dergelijke wettelijke maatregelen een dam opwerpen tegen al te grote wille keur met flexibele arbeidscontrac ten, zo schrijft de bond in een brief aan de Tweede Kamer. Op zich is de Dienstenbond FNV, evenals trouwens de rest van de vakbeweging niet meer geheel afkerig van flexibele arbeidscon tracten, maar die contracten moe ten wel binnen de perken blijven en de rechten van het personeel waarborgen. Werknemers met flexibele contracten moeten in principe dezelfde rechten hebben als hun collega's met normale, full time-contracten, is het uitgangs punt van de bond. De dienstenbond wil via de cao onderhandelingen de positie van de flexibele werknemers zoveel mogelijk verbeteren. Maar ook de volksvertegenwoordiging met via de wetgeving het nodige om tal van werknemers nog steeds niet onder cao's vallen en de bonden voor die categorie dus betrekkelijk weinig kunnen betekenen, aldus een woordvoerder van de bond. Vooral de dienstenbond FNV kent op haar werkterrein een aantal sectoren - bij voorbeeld in de detailhandel en de groothandel - waar de werkne mers het nog steeds zonder cao moeten stellen. UTRECHT (ANP) - Gehuwde ar beidsongeschikte vrouwen heb ben recht op een uitkering op grond van de algemene arbeidson- geschikheidswet (aaw). De Centra le Raad van Beroep, de hoogste rechter in geschillen over uitkerin gen, heeft gisteren bepaald dat de in 1978 ingevoerde overgangsrege ling, die gehuwde vrouwen uitsluit van een aaw-uitkering, ongeldig is. Volgens de raad zijn de gewraak te aaw-bepalingen in strijd met het discriminatieverbod dat is vastge legd in het Verdrag van Politieke en Burgerrechten (Verdrag van New York) dat Nederland in 1979 onderschreef. De raadslieden van zes vrouwen hadden tijdens de be handeling van de gedingen eind november vorig jaar aangevoerd, dat dit verdrag discriminatie op grond van geslacht in samenhang met de echtelijke staat verbiedt. De aaw-overgangsregeling is ge lijktijdig ingevoerd met het van kracht worden van het recht op een aaw-uitkering voor gehuwde vrou wen. Volgens de regeling hadden gehuwde vrouwen alleen recht op een uitkering als ze arbeidsonge schikt zijn geworden na oktober 1975 of als ze vanaf ten minste hun zeventiende jaar arbeidsonge schikt waren. De Centrale Raad heeft nu uitge sproken dat de zes vrouwen die hun zaak aanhangig hadden ge maakt vanaf 1980 - met terugwer kende kracht - recht hebben op hun aaw-uitkering. De arbeidson geschikte vrouwen raakten hun uitkering kwijt omdat ze gehuwd waren of wier uitkering werd inge trokken nadat zij trouwden. Volgens de raadslieden van de vrouwen heeft de uitspraak van de Raad aanzienlijke gevolgen voor andere vrouwen wie hetzelfde is overkomen. Deze kunnen in prin cipe (wanneer de bedrijfsvereni gingen meewerken) onder verwij zing naar de uitspraak van de Raad nieuwe aanvraag voor een uit kering indienen. De uitspraak van de Centrale Raad kan ook doorwerken in de uitvoering van andere uitkerings wetten waarin soortgelijke discri- minêrende bepalingen zijn opge nomen. Naar aanleiding van de ou de werkloosheidswet wwv, de alge mene weduwen- en wezenwet (aww) en de wet uitkering vervol gingsslachtoffers (wuv) zijn pro cessen voor de Centrale Raad in voorbereiding. Naar verwachting zal de rechter hetzelfde standpunt innemen als in de aaw-zaak. Er bestaan berekeningen, onder meer van Gemeenschappelijke Ad- minstratiekantoren (GAK), die er vanuit gaan dat duizenden gehuw de vrouwen en weduwnaars alsnog uitkeringen kunnen claimen. De kosten daarvan voor de staat kun nen de 600 miljoen gulden per jaar overschrijden. Niet uitgesloten moet echter worden geacht dat de regering de wettelijke regelingen om dit te voorkomen de wetten zal veranderen. JOHANNESBURG (GPD) - Shell-Zuidafrika heeft het afgelo pen jaar fors geïnvesteerd in een economische sector, waarin het tot nu toe slechts in de marge opereer de. Volgens het blad de Sunday Ti mes heeft Shell het afgelopen jaar in de provincie Natal 2000 hectare grond gekocht, waarop tot nu toe suikerriet werd verbouwd. Eerder NEW YORK - Met het oog op de toekomst presenteerde de Amerikaanse autofabrikant Generaal Motors gisteren wist Shell beslag te leggen op 6000 deze bolide in New York. Het is het prototype van een sportcoupé 'Pontiac Banshee' genaamd, die mogelijk in de hectare bosgebied in dezelfde pro- volgende generatie van het type Firebird wordt verwerkt. (foto ap> vincie. Volgens de Sunday Times Shell breidt uit in Zuidafrika is Shell van plan nog meer bossen en suikerrietplantages op te kopen. Deze aankopen hebben bij boe ren in het gebied de indruk gewekt dat Shell mogelijk belangstelling heeft om in Zuidafrika een ethanol- fabriek te openen, om uit suikerriet benzine te maken. Deze methode zou goedkoper zijn dan de synthe tische, waarbij benzine uit steen kool wordt gemaakt. Sinds de olie boycot heeft Zuidafrika op dit ge bied grote vorderingen gemaakt. DEN HAAG - Griekenland wil toeristen met een zogenaamde campingvlucht, een charterticket zonder accommodatie, gaan weige ren. Wie bij binnenkomst van het land geen reservering kan laten zien van een erkend hotel, pension of kampeerterrein, zal op kosten van de reisorganisatie met de eer ste beste lijnvlucht naar huis wor den teruggestuurd. In de reiswe reld komt deze stap niet echt als een verrassing, want touroperators worden al jaren geconfronteerd met problemen rond deze goedko pe tickets, die in Griekenland ei genlijk zijn verboden, maar een tijdlang oogluikend werden toege staan. door Runa Hellinga Dat ging niet altijd van harte. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena moest een aantal jaren ge leden al smeergeld betalen aan een naar Athene kopen, douaneambtenaar op het vliegveld of campings konden laten zien. Nu lijkt het de Grieken echter ernst te worden. Vanaf het komen de seizoen zal men streng gaan con troleren. Griekenland is overigens niet het enige land dat zo probeert alleen de wat rijkere toeristen bin nen te halen. In Tunesië en Marok ko zijn campingvluchten pertinent verboden, terwijl Spanje en Por tugal de goedkope tickets tolere ren, maar er net als Griekenland af en toe problemen over maken. In de reiswereld wijt men de ver anderde Griekse houding vooral aan de enorme stroom jonge Britse toeristen die de afgelopen jaren het land zijn binnengekomen. In Enge land bezit iedere touroperator zijn eigen vliegtuigmaatschappij, waar door een zeer felle concurrentie strijd is ontstaan. Als er vliegtuig- stoelen leegblijven, worden die te gen dumpprijzen van de hand ge daan. Voor 39 pond, zo'n 140 gul den, kan een Engelse jongere in het - of naseizoen een retourvlucht Een vergelijkbare vlucht kost in i Samos omdat dê ambtenaar op Nederland een gulden of vijf-, zes de retourvlucht alle reizigers wilde honderd, omdat de Rijks Lucht- weigeren die naast hun ticket geen vaart Dienst (RLD) ■ninimumprij- afrekeningen van hotels, pensions zen eist. Bovendien mag in Neder land niet meer dan vijftien procent van de charterstoelen als camping- vlucht zonder accommodatie wor den verkocht. "Hooligans", zo noemt R. Hoe gen van de Nederlandse reisorgani satie Evementsreizen en voorzitter van de Groep Chartervluchten van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus (ANVR) de jeugdige Engelse toeristen, "Jon geren die overdag leven van een to maat en 's avonds een krat bier leegdrinken". De geringe koop kracht van de meeste camping- vluchtpassagiers is volgens Hoe gen voor de Grieken een belangrij ke reden strenger te controleren. Het gaat over het algemeen om jon ge toeristen, die ook in Grieken land zelf weinig te verteren heb ben. Ze gaan zelden uit eten en sla pen vaak op het strand of in goed kope illegale pensions. "Dat scheelt ook in belastinginkomsten en ik heb de indruk dat dat ook een rol speelt", aldus Hoegen. Hij wil binnenkort namens de ANVR naar Athene gaan in de hoop de Grieken tot een iets milde re houding ten opzichte van de Ne derlandse toeristen te bewegen: "We raken anders natuurlijk een deel van onze klanten kwijt". Voor de meeste Nederlandse reisbureaus maakt de verkoop van campingvluchten maar een klein deel van de omzet uit. Een uitzon dering daarop is de NBBS. Deze reisorganisatie begon ooit als reis bureau voor studenten en is nog steeds gespecialiseerd in de ver koop van goedkope individuele tic kets. Directeur M. van het Kaar ver wacht niet dat de Griekse maatre gel voor zijn organisatie tot proble men zal leiden: "Bij onze camping vluchten zit altijd een voucher (re servering) voor een bestaande Griekse camping. Wie wil, kan met die reservering aanspraak maken op een kampeerplaats". Voor die campingplaats hoeft de toerist niet te betalen, noch in Nederland noch in Griekenland. De NBBS-direc- teur draait een beetje om de hete brij heen, maar uiteindelijk geeft hij toe dat het niet de bedoeling is dat de toerist ook werkelijk ge bruik maakt van zijn voucher: "De meesten gaan toch niet naar Athe ne om daar drie weken op een cam ping te staan?" Wie dat wel doet, brengt de NBBS waarschijnlijk m moeilijkheden, want de campin geigenaar zal zijn geld in zo'n geval natuurlijk wel willen hebben. De truc van de NBBS is overi gens volkomen in orde, zo beves tigt directeur A. Ioannides van het Grieks Verkeersbureau in Amster dam. De Grieken zullen toekomst alleen gaan controleren of de op de voucher genoemde accommodatie echt bestaat en legaal is. Of er daad werkelijk gebruik van gemaakt wordt, kunnen de Grieken niet na gaan. Volgens Ioannides is de maatre gel slechts een onderdeel van een groter aantal maatregelen die de kwaliteit van de toeristische voor zieningen in Griekenland moet verbeteren. Zo worden er 147 con troleurs aangesteld die de illegale pensions moeten gaan controleren. Verder zal er in de toekomst stren ger worden opgetreden tegen strandslapers. Volgens Ioannides is het overigens niet waar dat de Grieken de minder draagkrachtige toerist willen weren, maar: "Via verbetering van onze voorzienin gen mikken we op een beter pu bliek". "En", zo voegt hij er aarze lend aan toe, "al die toeristen die op het strand slapen of onder een olijf boom, dat geeft een hoop overlast." De FNV-bond wil ook dat de volksvertegenwoordiging op ande re fronten wettelijke maatregelen neemt om de positie van mensen met flexibele contracten te verbe teren. Zo moeten ook werknemers die korter dan een derde van de normale wekelijkse arbeidstijd (bijvoorbeeld 40 of 36 uur) werken het recht krijgen op het minimum loon. Ook zaken als uitbetaling van vakantiegeld, opbouwen van pen sioenrechten en doorbetalen bij ziekte moeten wettelijk worden ge regeld, vindt de bond. AMSTERDAM (UCN/ANP) - Na een stijging van ongeveer vijf cent gisteren is de koers van de Ameri kaanse dollar vanochtend nog iets verder omhoog gegaan. Omstreeks 11.00 uur werd op de wisselmarkt van Amsterdam 1,8330 gulden ge noteerd na een slotkoers van 1,8310 gulden gisteren. In Tokyo boekte de dollar ook een koersstijging. Op de wisselmarkt van Tokyo noteerde de dollar aan het slot van de handel 127,13 yen tegen 124,80 yen gisteren. De handel begon daar op 128,20 yen, maar nog geen uur na de opening was de koers weer weggezakt tot 126,80 yen, waarop de centrale bank van Japan in greep en de koers weer omhoog haalde. Sommige valutahandelaren heb ben er overigens hun twijfel over of de koersstijging zal aanhouden. De gecoördineerde interventie van gisteren weliswaar aan dat het de centrale banken ernst is met het steunen van de dollarkoers, maar de oorzaken van de daling, vooral het handels- en begrotingstekort van de Verenigde Staten, zijn nog niet weggenomen. Het hogere niveau van de dollar koers zorgde voor een zeer vaste stemming op de effectenbeurs van Tokyo. De Nikkei-index van de 225 grote fondsen liet een stijging zien van 1215,22 punten, de op een na grootste stijging in de geschiede nis. De index sloot op 22.790,50 punten. De beurs van Wall Street noteerde een geringe stijging. 'Investeren in Derde Wereld vereist goede voorbereiding' DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedreven die in ontwikkelingslan den investeren maken de meeste en grootste fouten in Indonesië, dat bij geïnteresseerde' onderne mingen het meest gewilde investe- ringsland in de Derde Wereld is. Zich emotioneel aangetrokken voelen tot een land blijkt geen ga rantie voor een succesvolle samen werking. Dat blijkt uit een onder zoek van de Commissie Ontwikke ling Bedrijven van de Sociaal-Eco nomische Raad (SER) naar ervarin gen van Nederlandse bedrijven in ontwikkelingslanden. Het onder zoek is vandaag in Den Haag aan geboden aan minister Bukman (ontwikkelingssamenwerking). Helaas beschouwen vele Neder landers Indonesië nog steeds als 'bekend terrein', omdat vroeger va der of de meester op school er over vertelden of omdat men met va kantie op Bali is geweest, zo schrijft de SER-commissie. Men sen die het kunnen weten rekenen Indonesië echter tot de 'voor Ne derlanders zeer moeilijke ontwik kelingslanden'. Vanwege de inge wikkeldheid en de gevolgen van wetten en regels, de normen en waarden over geld, de mentaliteit van de mensen die vrijwel tegen overgesteld is aan de Nederlandse, het Nederlandse verleden in de ar chipel en de vooringenomenheid van Nederlanders. Hoewel de mogelijkheden voor buitenlandse bedrijven om activi teiten in de Derde Wereld te ont plooien gunstiger zijn geworden, zijn de problemen legio. De kosten gaan vaak zeer lang voor de baten uit. Eén tot twee jaar investeren zonder een cent rendement wordt als 'normaal' beschouwd. Het kan ook vijf tot zes jaar zijn. Hoe goed de financiële gevolgen ook zijn doordacht, de voorspellingen zijn vrijwel altijd te optimistisch, fo blijkt uit het onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7