Redactie Waarheid stapt op na conflict Afgekeurd geld door -tweetal verduisterd Arrestant in Heijn-zaak vrij Satanskerk moet fiscus miljoenen betalen Toorenaar: bedrijfsleven bang door zaak-Heijn mss. Politieke inhoud krant ter discussie Vrouw moet vanwege 36 katten haar woning uit Proces rond kruisraketten voortgezet Boete voor verstoren nesten 'Militaire chauffeurs oververmoeid' WOENSDAG 6 JANUARI 1988 AMSTERDAM (ANP) - Een grote meerderheid van de redacteuren en medewerkers van het communistische dagblad De Waarheid is opgestapt. Aanleiding vormden de diep gaande meningsverschillen met de directie en uitgeefster van het blad en het partijbe stuur van de CPN over de politieke inhoud van de krant. Ruim de helft van de redacteuren gers het dagelijks bestuur (zeven van de dertien) en ongeveer de CPN, die niet tot een oplossing driekwart van de mederkers heeft I het voor gezien verklaard, aldus een van de vertrokken redacteu- ren, Arie van Dalen. "Wij wilden een goed journalistiek produkt ma- •i ken en geen propagandablad en de uitwerking daarvan viel niet goed 1 bij directie en CPN-partijbestuur", aldus van Dalen. Een groep oud-re dacteuren en -medewerkers heeft de de redactionele werkzaamhe den met onmiddelijke ingang over- Afgelopen maandag is er nog een j bespreking geweest tussen de ge- hele redactie en vertegen woord i- het conflict heeft geleid. "Er was bij de CPN-bestuurders geen enkel begrip voor ons standpunt en er is geen enkele poging gedaan de zaak te lijmen", aldus Van Da len. Volgens hem heeft zich het af gelopen jaar een groot aantal aan varingen voorgedaan tussen de meerderheid van de redactie ener zijds en directie en uitgeefster (CPN) anderzijds. "In de laatste twee maanden zijn de conflicten steeds hoger opgelo pen. Daarbij is het de redactie voor al hoogst kwalijk genomen dat zij niet in ganzepas achter het achtste wereldwonder, Sovjet-leider Gor- IJlt ,ffot UTRECHT (ANP) - Door een fa- 'lend beveiligings- en controlesys- teem hebben twee medewerkers iën'van 's Rijks Munt in Utrecht tussen *s 1985 en 1987 kans gezien zo'n 55.000 gulden aan afgekeurde gul- "J.tydens en rijksdaalders te verduiste- lijkren. De mannen konden moeite- P*aloos in de bergplaats van de mun- ten komen en deze verwisselen en! voor ongeslagen munten. De twee ^mannen zijn inmiddels ontslagen, esti Wegens verduistering heeft de 'officier van justitie bij de recht- bank in Utrecht, mr. H. Bergkotte, s"r gisteren negen maanden gevange- f1 enisstraf tegen het tweetal geëist, in 'waarvan twee voorwaardelijk. Te- 'esH gen de vrouw van een van de ver- n 01 dachten is wegens heling twee 11 maanden celstraf geëist, waarvan artizes weken voorwaardelijk. De offi- "eicier erkende dat de beveiliging bij sse-s Rijks Munt in die periode "niel n.Jj optimaal" is geweest, maar vond -,1"] dat geen excuus voor het verdui is* steren van de afgekeurde munten. iva Beide verdachten, een 31-jarige s 0! man uit IJsselstein en een 47-jarige :r o man uit Utrecht, verklaarden deels ing uit wrok te hebben gehandeld. De ibrii man uit IJsselstein kreeg maar ziel geen verwarming op zijn werkplek, bn terwijl de Utrechtenaar meermalen een promotie aan zijn neus voorbij Binnenland kort jvo: >ar. ïsl Bevers an Eind dit jaar zullen bevers wor- e den uitgezet in het Brabantse deel 'ni van de Biesbosch voor een proef d van 5 jaar. De suggestie de water ig dieren uit te zetten, komt van het br€ Wereld Natuur Fonds. Op dit mo id 1 ment denkt Staatsbosbeheer aan sse het uitzetten van twee beverfami- en' lies met totaal zo'n tien exempla- b ren. De dieren komen uit Oost- -zii Duitsland. "Ze zijn daar erg zuinig op de bevers en daarom hebben ze ma er wel jaarlijks een paar over", al- 5 fc dus een woordvoerder. a' Bevriezing Het in koude perioden laten lo- rar pen van het, water om bevriezing -Pf van leidingen te voorkomen komt bti steeds meer en te vaak voor. Direc- oj teur M. Gast van Gemeentewater- P leidingen Amsterdam meldt dit in ea het gisteren verschenen jaarver- -?11 slag van zijn bedrijf. Volgens Gast "■u steeg het watergebruik in de koude >oa weken van januari tot ongebruike- ni( lijke hoogten. Oorzaak: de consu ment liet de kraan open. En dat ter- wijl er andere, goede voorzorgs maatregelen zijn te nemen (zoals isoleren) om de bevriezing van lei dingen en meters te voorkomen, al dus Gast. Muntenvondst De muntenvondst die eind vorig jaar gedaan werd bij een woning in Randwijk behoort tot de grote klappers van de laatste honderd jaar. De waarde loopt volgens de eerste schattingen in de tonnen. De munten, die door twee Randwijkse jongens werden opgegraven, wor den momenteel door de specialis ten bestudeerd. Gebleken is inmiddels J dat het om 541 goudstukken en 37 i zilverstukken gaat. De jongste !n' munt is voorzover nu bekend af- rs komstig uit 1608 en de oudste van e-! rond 1300. zag gaan. Toen de mannen merk ten dat de kisten met afgekeurde munten ongeopend in de smelt oven verdwenen, was de verleiding naar hun zeggen te groot om niet guldens en rijksdaalders om te wis selen voor ongeslagen munten, die in dezelfde ruimte stonden opge slagen. Het voorschrift dat de bergplaats alleen toegankelijk was in gezel schap van een controleur, werd in 1985 ingetrokken. Volgens een rap port van de Rijksrecherche was het daarom en door het ontbreken van controle bij de uitgang van 's Rijks Munt niet moeilijk de munten te verduisteren. De verduistering van de naar schatting 200 kilo munten kwam pas aan het licht toen de IJsselstei- ner in paniek zo'n 15.000 gulden bij Kornwerderzand in de Waddenzee gooide. Bij 's Rijks Munt deed na melijk het gerucht de ronde dat vanwege vermissing van een munt stempel bij iedere werknemer huiszoeking zou worden gedaan. De man besloot toen al het belas tende materiaal in het water te gooien, maar had er niet op gere kend dat een deel van de munten door de vloed zou aanspoelen. De opmerkelijke vondst bracht de po litie op het spoor van de twee werk nemers. Ze verklaarden het geld aan benzine en boodschappen te hebben besteed. De rechtbank doet 19 januari uit spraak. DEN HAAG (ANP) - Na ruim elf jaar verbouwen is het Haagse werkpa leis Noordeinde van koningin Beatrix voltooid. Onlangs kwam de logeer- vleugel gereed. Op de foto een van de gangen op de tweede etage met links een vergaderzaal. (foto anp> FERWERD (GPD) - De wo ningstichting Noord West Fries land in Sint Annaparochie heeft de 57-jarige Jellie Hoep uit Ferwerd per brief voor de keuze gesteld om voor 1 april van dit jaar afstand te doen van 31 van haar 36 katten of anders haar woning te verlaten. Volgens de woningstichting kla gen de buren over overlast van de katten. De woningen naast me vrouw Hoep zijn sinds enige tijd niet meer bewoond. Een van die voormalige bewoners is verhuisd vanwege de stank. Ook uit de buurt komen klachten over stankover last. Directeur Anne Tienstra van de woningstichting: "Wij hebben de katten tot nu toe gedoogd, maar het begint nu de spuigaten uit te lopen. Bovendien zijn de naastgelegen woningen nauwelijks nog te verhu ren". De maat was echter vol toen bleek dat een 'supportersgroep' een kattenren wilde aanleggen in de tuin. "Er werd eerst toestem ming gevraagd en gegeven voor het plaatsen van een tuinhek, maar toen bleek dat het een kattenren zou moeten worden, hebben wij daar geen toestemming voor gege ven. Met zo'n kattenren verplaats je het probleem alleen maar". Volgens Tienstra is het alleszins redelijk dat het kattenbestand wordt teruggebracht. Als de in woonster van Ferwerd volhardt in haar hobby, dan volgt een gerech telijke procedure bij de kanton rechter. Tienstra: "Het houden van 36 katten behoort niet tot het goed huisvaderschap, zoals dat in de wet staat omschreven". batsjov, aanliep, maar over hem met kritische afstand en soms zelfs met humor schreef', aldus de ver klaring. Van Dalen voegt er aan toe dat de CPN-leiding ook wilde dat er gun stiger over de Sovjetunie zou wor den geschreven en dat de CPN een prominentere plaats in de krant zou krijgen, zodat de partijleden zich meer in de krant zouden kun nen verplaatsen en er ook meer voor zouden gaan doen. De redac tie heeft, aldus Van Dalen, ook wei nig waardering en steun binnen het bedrijf en de uitgeefster onder vonden voor haar pogingen om met weinig mensen en middelen toch een interessante krant te ma ken. Hoewel in het conflict de nadruk ligt op de politieke inhoud van De Waarheid speelde ook de wijze waarop een nieuwe bezuinigings ronde wordt uitgevoerd een rol. Deze kwam neer op een verdere verkleining van de redactie en een paginavermindering. Daardoor zou het niet meer mogelijk zijn ge weest een aantrekkelijke krant te maken, betogen de opgestapte re dacteuren. Open overleg Volgens Robert Schurink, sinds 1 oktober vorig jaar directeur van De Waarheid, spreken de vertrok ken redacteuren niet geheel de waarheid. Er is volgens hem niet over het hoofd van de redactie heen gehandeld door de directie. "Wc hebben slechts voorstellen ge daan, die in een open overleg be sproken konden worden. Er is dus geen sprake van dat wij een koers wijziging aan de redactie hebben opgedrongen". Over de inhoud van de krant zei Schurink: "Er is natuurlijk een duidelijk verband tussen de in houd van de krant en de werving. De huidige inhoud heeft onvol doende wervingskracht. Dat is te zien aan het teruglopen van het aantal abonnees en de wervingsac tiviteiten. Tijdens de bespreking van afgelopen maandag bleek er van de kant van een deel van de re dactie een blokkade te bestaan om daarover te praten". Enkele jaren geleden zijn al di verse redacteuren vertrokken na meningsverschillen met de CPN- leiding over inhoud en koers van De Waarheid. In 1983 stapte Bart Schmidt na een conflict met het partijbestuur van de CPN op als hoofdredacteur, nadat voor hem de adjunct-hoofredacteur Elsbeth Et- ty het al voor gezien had verklaard. AMSTERDAM (ANP) - In de Amsterdamse dierentuin Artis zijn begin dit jaar vier sabelantiloopjes geboren. Sabelantilopen of algazellen behoren tot een dierensoort die met uitsterven wordt bedreigd. De afgelopen 23 jaar zijn in Artis meer dan 40 algazellen gefokt. (foto ANP) HAARLEM (GPD) - De politie heeft gisteravond de 31-jarige man vrijgelaten die er van werd ver dacht betrokken te zijn geweest bij de voorbereidingen van de ontvoe ring van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn. Er was toch te weinig be wijsmateriaal om de beschuldigin gen, medeplichtigheid aan en uit lokking van de kidnapping, te sta- Het recherchebijstandsteam had de man al enkele weken op de kor rel alvorens het vorige week tot ar restatie werd overging. Tipgevers hadden de politie op zijn spoor ge bracht. Volgens politiewoordvoer der Geelof betrof het betrouwbare informatie. Bovendien werd bij de man thuis materiaal gevonden, waarvoor de man, van wie de iden titeit niet bekend is gemaakt, geen redelijke verklaring had. Tot maandagmiddag werd de in druk gewekt dat politie en justitie beschikten over sterke aanwijzin gen tegen de arrestant. De Haar lemse officier van justitie Van der Veen had zelfs het voornemen om een fase in de juridische procedure over te slaan door de man dertig da gen in voorarrest te laten nemen. De zaak kwam echter op losse schroeven te staan, toen getuigen, onder wie de mensen die op de man hadden getipt, (nogmaals) werden gehoord. De officier van justitie zag zich al snel genood zaakt de vordering tot voorarrest in te trekken. De informatie die getui gen gisteren gaven, was dermate ontlastend voor de verdachte dat deze op vrije voeten moest worden gesteld. Niet duidelijk is of alle verden kingen tegen de man zijn verdwe nen. Zijn advocaat, mr H. Brander uit Amsterdam, zegt dat "er niks is en niks is geweest". Hij overweegt om namens zijn cliënt schadever goeding te eisen. Gisteravond wil de Brander zich van verder com mentaar onthouden, omdat hij het volledig dossier van justitie nog niet in zijn bezit had. Historisch Museum in trek AMSTERDAM (ANP) - Het Am- sterdams Historisch Museum heeft vorig jaar een recordaantal bezoe kers getrokken. Totaal kwamen 204.431 mensen een kijkje nemen in het museum aan de Kalverstraat. Vorig jaar waren dat er nog 180.974. Een belangrijke oorzaak van het toegenomen bezoek is het feit dat het museum op de maandagen toe gankelijk is. De succesvolle evene menten van 1987 waren de tentoon stelling "Een kind onder het hart", die aan zwangerschap en geboorte in de zeventiende en achtiende eeuw was gewijd, de manifestatie Century '87 en de gratis week die het museum ieder jaar vanaf 27 ok tober houdt om zijn veijaardag te AMSTERDAM (ANP) - De stich ting Verbiedt de Kruisraketten gaat in cassatie tegen de uitspraak van het Haagse gerechtshof in het kruisrakettenproces. Een woord voerder van de stichting heeft dit gisteren meegedeeld. Het hof bepaalde op 30 decem ber dat de rechter wel de bevoegd heid heeft om over de plaatsing van kruisraketten te oordelen, maar dat hij deze niet kan verbieden. Het ge rechtshof vernietigde daarmee het vonnis van de rechtbank in Den Haag die zich onbevoegd had ver klaard over de kwestie te oordelen. Het gerechtshof wees echter de eis van de stichting om de plaat sing van de wapens als "onrecht matig" te verbieden af. Het kruisra ketten-verdrag tussen Nederland en de Verenigde Staten is volgens het hof door het parlement goedge keurd en daarmee tot geldend Ne derlands recht geworden. Hoewel onafhankelijk, heeft de rechter zich hieraan te houden, vindt het Haagse gerechtshof. De stichting zegt echter het ver drag als zodanig niet ter discussie te stellen, maar wel het mogelijk handelen van de Nederlandse over heid: meewerken aan plaatsing en eventueel gebruik van kruisraket ten. "Daarnaast spelen dwingende internationale rechterlijke normen een rol. Deze zijn van hogere orde dan het nationale recht", aldus de stichting. Zij wordt bij de cassatie bijge staan door de specialist mr. A.A. Duk uit Den Haag. De stichting moet de cassatie voor 30 maart be ginnen. De procedure zal naar ver wachting zeker een jaar duren. Hoewel president Reagan en par tijleider Gorbatsjov inmiddels het INF-akkoord hebben ondertekend en de kruisraketten op de vliegba sis Woensdrecht er niet komen, gaat de stichting door met het pro ces. Het is de stichting nu te doen om een principiële uitspraak over het al dan niet onrechtmatig zijn van het Woensdrecht-besluit. AMSTERDAM (ANP/GPD) - De zelf wel degelijk als een niet-belas- Kerk Satan is geen kerkge- tingplichtige religieuze orde ziet e nootschap en moet gewoon belas ting betalen over de bedragen die de "kerk" op de Amsterdamse wal letjes verdient met het aanbieden van seksueel verkeer. Dit blijkt uit de uitspraak van de belastingka- het Amsterdamse ge- zeker niet als veredelde seksclub. Volgens het hof echter is "niet vol doende gebleken dat de Kerk van Satan een organisatie is die zich een gemeenschappelijke verering van een opperwezen door de leden de kerk op grondslag rechtshof naar aanleiding van het meenschappelijke opvattingen v bezwaarschrift dat de Satanskerk indiende tegen de aanslag van ruim vijf miljoen "gulden inkomstenbe lasting. De Kerk van Satan was het met die aanslag over de jaren 1979 tot en met 1983 oneens, omdat zij zich- bovennatuurlijke aard ten doel stelt". "Hetgeen door de Satans kerk is aangevoerd is te vaag", al dus de uitspraak van de belasting kamer. De meer dan 5 miljoen die de kerk nu dreigt te moeten betalen VOORBURG (ANP) - Het kantongerecht in Den Haag heeft de gemeente Voorburg gisteren veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 5.000 gulden wegens het verstoren van negen reigernesten. Als bijzondere voorwaarde moet de gemeente bovendien 5.000 gulden storten op de re kening van de Haagse Vogelbescherming. De gemeente stond terecht na een klacht van de vogelbescherming over het verwijderen van de nesten van blauwe reigers uit het park Vreugd en Rust. Volgens de vogelbescherming deed de gemeente dit om de bomen in het park te beschermen tegen de uitwerpselen van de rei gers. De rechter concludeerde echter dat Voorburg de vogelwet heeft overtreden, waarin het verboden is nesten te verstoren van beschermde vogels, waartoe ook reigers behoren. aan achterstallige btw plus boete kan nog wel even op zich laten wachten. 'Kerkvoogd' Maarten La- mers gaat in hoger beroep tegen de uitspraak. Door het aantekenen van cassatie tegen de uitspraak heeft Lamers uitstel van betaling gekregen tot die uitspraak volgt. En daar kan nog wel een jaar over heen gaan. Ondertussen functio neert de kerk van Satan nog als vanouds. Op de Amsterdamse Wallen zijn er maar weinigen die twijfelen aan het gelijk van de belastingkamer. In,de entrees van de kerk en de bij behorende abdij vertonen monito ren aan de lopende band videobeel den van de geheel ontklede zusters van de Walburga Abdij, die door de passerende leken niet anders dan als pornografisch kunnen worden aangeduid. Zogenaamde 'runners' proberen passanten te interesseren voor de religievieringen van de Sa tanskerk. Entreeprijzen heten hier donaties. Donaties volgens vaste richtlijnen. De kerk van Satan is volgens La mers gebaseerd op de leer van An ton Lavey. Liefde en haat staan centraal. Mensen zouden zich op ie dere mogelijke wijze naar behoren AMSTERDAM (ANP) - "De ont voering van Ahold-topman Gerrit iT Jan Heijn heeft andere hoge pieten i kij Nederlandse bedrijven bang ge- 00 maakt. Er is sindsdien een duidelij ke stijging van het aantal aanvra gen van bedrijven en rijke particu lieren voor adviezen en maatrege len om ontvoeringen te voorko men". Dit zegt ex-politiecommis saris Gerard Toorenaar, die tegen woordig in Amsterdam zijn eigen "Een manoeuvre die enkel op Commercial Crime Bureau heeft, Vliegstunt luchtvaart-shows wordt uitge voerd en dan alleen na veel oefe nen." Zo karakteriseerde de Raad voor de Luchtvaart de stunt die een 21-jarige piloot vorig jaar op Amel and uithaalde. Met een sportvlieg tuigje maakte hij vlak voor een lan ding "een show-manoeüvre" waar door hij te hoog op de baan kwam om te landen. Vervolgens maakte hij een duik, vloog over een ver keersweg en kwam tegen de dui- tot stilstand. De voorzitter i Hoeveel extra 'klanten' sinds de ontvoering van Heijn bij zijn kan toor aanklopten wil hij niet kwijt. "Maar het zijn er veel", aldus de man, die indertijd was betrokken bij de eerste grote Nederlandse ontvoering van onroerend goed- magnaat Maup Caransa. Naast de stijging van het aantal adviesaanvragen, blijkt ook het de raad noemde het een wonder aantal bedrijven dat zich tegen dat de vlieger zelf en de drie overi- "ontvoering en losgeld" verzekert ge inzittenden de landing hebben bij de Engelse verzekeringsmarkt overleefd. Lloyd's, gestegen. Lloyd' enige organisatie ter wereld die een dergelijke verzekeringsmogelijk heid kent. Jaarlijks betalen bedrij ven uit de hele wereld 70 miljoen Amerikaanse dollars aan premies, waarvan 40 miljoen dollar door be drijven in de Verenigde Staten, om zich in te dekken tegen "kidnap and ransom". Niet loslippig Hoeveel bedrijven in Nederland verzekerd zijn kon Lloyd's in Lon den niet meedelen. Wel weet men dat het totale aantal verzekerden de laatste jaren stijgt. Het te beta- len premiebedrag daarentegen daalt, gezien de preventieve maat regelen die veel bedrijven nemen inzake ontvoeringen, aldus Lloyd's. Een vast te verzekeren bedrag te gen ontvoering en losgeld bestaat niet. De limiet echter is wel altijd lager dan de netto waarde van het verzekerde. Daarnaast zijn er vol gens Lloyd's een aantal regels waaraan verzekerden zich moeten houden. Zo wordt door de verzeke ringsorganisatie nooit zelf het los geld aan ontvoerders betaald, maar krijgt de verzekerde dit pas achter af terug. Verder mogen bedrijven niet loslippig zijn en hun verzekering tegen ontvoering en losgeld niet aan de grote klok hangen. Ook is een voorwaarde dat door de verze kerde wordt meegewerkt aan poli tie- en justitie-onderzoeken. Of het Ahold-concern een dergelijke ver zekering bij Lloyd's afsloot, wil Ahold niet kwijt. "Ontvoeringen kunnen nooit voor honderd procent voorkomen worden", aldus Toorenaar. Wel is er een aantal maatregelen die de kans op ontvoering verminderen. Over die belangrijkste anti-ontvoe ringsadviezen houdt Toorenaar zijn mond. "Dan staat morgen mijn hele handel in de krant". Een paar wil hij er wel kwijt: lid worden van een schietvereniging of het aan trekken van lijfwachten. "Behalve biermagnaat Freddie Heineken echter blijken potentiële slachtof fers van ontvoering in Nederland daar weinig voor te voelen. Een lijf wacht kost gauw 60.000 tot 100.000 gulden per jaar en je hebt er min stens zes nodig'. Bovendien blijkt de inbreuk die dit levert op de pri vacy voor velen te groot", aldus H. van der Berg, voorzitter van de Vereniging voor Nederlandse Re cherchebureaus (WNR). Geen hausse De meeste recherchebureaus die voor het bedrijfsleven werken zijn bij deze vereniging aangesloten, al dus Van der Berg. In tegenstelling tot detective Toorenaar kregen de WNR-bureaus niet te maken met een stijging van het aantal hulp- aanvragen rond ontvoeringen. "Van een hausse is geen sprake. Natuurlijk is een aanzienlijk aantal functionarissen, commissarissen en leden van raden van bestuur van grote en middelgrote bedrijven al langer klant bij ons. Voor hen wor den draaiboeken opgesteld die ont voeringen zoveel mogelijk moeten voorkomen. Zoveel mogelijk, want absoluut beveiligen is onmoge lijk", aldus Van der Berg. Grofweg zijn de adviezen van de recherchebureaus te verdelen in drie beleidslijnen. De maximale beveiliging is het inhuren van lijf wachten, minimaal zes per te be schermen persoon. Afgezien van Heineken is bij Van der Berg nie mand bekend die deze maatregel wil nemen. De daarop volgende mogelijkheid is het nemen van een aantal maatregelen die de privacy zo min mogelijk aantasten en de veiligheid wel zo veel mogelijk waarborgen. Als voorbeeld noemt Van der Berg het vervoer per auto door een chauffeur. Volgens Van der Berg werken dit soort preventieve maat regelen ook, zij het niet optimaal. Heineken had in 1983 ook een chauffeur en dit bleek bepaald niet preventief: de ontvoerders namen gewoon ook de chauffeur Doderer mee. Veel bedrijven echter kiezen voor beleidslijn drie: zij nemen geen kostbare extra maatregelen en hopen dat er niets gebeurd, al dus Van der Berg. daarin moeten kunnen uitleven. Seks is volgens die leer een funda menteel werktuig van de lage ma gie. Daarover kan een rechter niet oordelen, zo meent de advocaat van de kerk, mr. Velleman. De Magister Templi had al eerder een aanvaring met justitie. Dat was vorig jaar, toen bleek dat een deel van zijn kerkmedewerkers en - werksters niet alleen leefden van de verplichte donaties van de be zoekers, maar ook van een uitke ring. Lamers: "Ook tegen die uit spraak loopt een hoger beroep". Lamers heeft er op de Wallen overigens nog een aardse taak by- gekregen: directeur van het seks- imperium Casa Rosso. Naar hij zelf zegt op aandringen van de erven van Zwarte Jopie, de legendari sche Jopie de Vries. UTRECHT (GPD) - De meeste mi litaire chauffeurs hebben tijdens legeroefeningen te kampen met oververmoeidheid. Uit onderzoek van de Algemene Vereniging Ne derlandse Militairen (ANVM) is ge bleken dat 63 procent van de on dervraagde bestuurders wel eens achter het stuur in slaap is gevallen en met het voertuig op de verkeer de weghelft of in de berm is beland Tijdens oefeningen liep 28 procent van de chauffeurs materiële schade en 11 procent persoonlijk letsel op. Vrijwel alle ondervraagde rijders waren vlak voor de enquête op oe fening geweest. Die duurden ge middeld tweeëneenhalve week. De chauffeurs kwamen toen aan ge middeld viereneenhalf uur slaap per nacht. Tachtig procent van de rijders had meer dan 2000 kilome ter gereden, waarvan meer dan 1000 in colonneverband. Van de ge ënquêteerde chauffeurs noemde 69 procent zichzelf een gevaar op de weg. Een woordvoerder van defensie bestrijdt de enquête-resultaten van de AVNM. "Wij hebben tijdens de eind vorig jaar gehouden NAVO- oefening 'Certain Strike' een on derzoek onder de chauffeurs ge houden. Daaruit bleek dat de be stuurders gemiddeld 7,6 uur slaap hadden genoten. Ook andere cij fers van de AVNM zijn overtrok ken".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3