Autovrije plannen Voorschoten-centrum @@0§§00fi| Schoolkrant-redactie 'Rijnlands' treedt toch niet af om Fassbinder Zware metalen in Morsebelpolder Oegstgeest Kunstwerk onbeschadigd uit zwembad De Does verwijderd CDA wil gedeeltelijke afsluiting Schoolstraat, CD JA tijdelijke 'Iets doen voor minima in de sport' t Rien van der Nat: ...verbolgen. LEIDERDORP - De poging om het kunstwerk aan een van de muren van het Leiderdorpse zwembad "De Does" onbeschadigd te ver wijderen, is gistermiddag ge slaagd. Bezien gaat worden of het werk van de bekende Leiderdorp- se kunstenaar Rien van der Nat ha de verbouwing van "De Does" op nieuw een plaatsje in het zwem bad kan krijgen. De aannemer van het verbou wingsproject heeft het kunstwerk kosteloos weggehaald, In eerste instantie was het de bedoeling dat Van der Nat dat zelf zou moeten doen. Ook het vinden van een nieuwe bestemming zou voor zijn rekening komen. De kunstenaar toonde zich over deze gang van za ken echter zo verbolgen, dat de ge meente hem uiteindelijk tege moet kwam en koos voor genoem de oplossing. Van der Nat zei zich (eigen foto) hier wel mee te kunnen verenigen. OEGSTGEEST - De redactie van de school krant van het Oegstgeester Rijnlands Lyce um treedt toch niet af. Hoofdredacteur Vas- co Groeneveld en de zijnen hadden zich voorgenomen de pen in de wilgen te hangen als de verspreiding van De Roskam met daarin het omstreden Fassbinderstuk 'Het vuil, de stad en de dood' niet zou doorgaan. Maar inmiddels is duidelijk geworden dat de 20 medewerkers van het blad (nieters, vouwers enz.) niet allemaal willen aftreden. Wel zal de redactie in de volgende Roskam "een krachtig protest" tegen de gang van za ken laten horen. "Ik kan me best voorstellen dat ze een daad wilden stellen, maar ik had het heel jammer gevonden als ze waren afgetreden. Ze hebben toch niet gefaald? Ze zijn goed, ze hebben hun werk niet slecht gedaan". Zo reageert Joar van Raalte op het besluit van de redactie. Van Raalte is lerares maat schappijleer en informatica en de vanuit de leerkrachten aan de redactie toegevoegde lerares. De vier leerlingen waaruit de redac tie verder bestaat, wilden opstappen omdat de docenten van hun school zich niet bereid hebben getoond medewerking te verlenen aan de verspreiding van de kerst-Roskam waarin het Fassbinder-stuk is opgenomen. Rector Vaessen van het Rijnlands Lyceum had "een didaktische inkadering" als voor waarde gesteld maar uit een korte bespre king van de leraren, maandagmiddag, werd duidelijk dat hooguit twee, drie leraren de verspreiding van De Roskam in hun klas wilden begeleiden. Joar van Raalte betreurt het dat tijdens die bijeenkomst de vraag werd gesteld "wie 'het' in zijn of haar klas wilde behandelen". Volgens Van Raalte, die trouwens vóór pu blicatie is, had de vraag "wie is er tegen pu blicatie?" moeten luiden. "Nu konden wis-, natuur- en scheikundeleraren zich er heel gemakkelijk vanaf maken met opmerkin gen als: wat moet ik nu met Fassbinder in de scheikundeles?". Joar van Raalte vindt niet dat de term "censuur" in deze zaak van toepassing is. Ook het "liberale" imago van de school is geen geweld aangedaan, vindt ze. "Dit alles is niet gebeurd omdat er dingen niet mogen worden gezegd maar uit respect voor de ge voelens van anderen, van joodse mensen in dit geval. En ik vind dat een edel motief'. De 16-jarige hoofdredacteur Vasco Groe neveld denkt dat de 1500 op verspreiding wachtende Roskammen "wel zullen wor den vernietigd". Op de school zouden grap pen worden gemaakt over "papierversnip peraars". Groeneveld is zich bewust van de mogelijkheid om het nummer gewoon te verspreiden. VOORSCHOTEN - De Voorschotense christen-de mocraten hebben grootse plannen met het plaatselij ke centrum. Het jongeren van het CDA willen vrijdag middag en zaterdag geen gemotoriseerd verkeer in de winkelstraat Schoolstraat zien en als dat even kan moet ook de achterliggende Voorstraat autovrij worden. De CDA-fractie heeft totale afsluitingsplannen voor het stuk Schoolstraat tussen Er- asmusstraat en het parkeer terrein van AH. De jongeren hebben het voorstel gedaan in een voorzichtige brief aan middenstanders en de wethou der van ondernemerszaken, CDA'er L. Marselis. Rustig stippen ze daarin aan dat het centrum in en rond het weekeinde weinig snelle boodschappers en haastige foren sen telt, maar juist gevuld is met mensen die de tijd hebben voor een winkelronde. De auto's kunnen dan op afstand blijven en het cen trum wint daardoor aan gezellig heid. De moederpartij verpakte het af wijkende, maar niet minder rigou reuze idee even voorzichtig. In een verkeersnota stipte ze aan dat tij dens de verbouwing van wat pan den in het uitstulpende stukje Schoolstraat, alle verkeer geweerd kan worden tussen Erasmusstraat en Evenementenpleintje. Het lijkt iets tijdelijks en B en W hebben in middels laten weten dat dat wel een jaartje het proberen waard is. Volgens de verkeersdeskundige van het CDA, W.J. Valkenburg, is dit slechts als voorzichtig begin be doeld. Zodra de proef positief uit pakt, moet hij een definitief karak ter krijgen en moet ook het stukje voor AH voor altijd autoloos blij ven. Volgens Valkenburg is dit laatste stukje hard bezig dicht te slibben. De wandelaars, die daar veruit in de meerderheid zijn, zou den toch al denken dat er eigenlijk geen auto's (moeten) komen. Onrust Het raadslid benadrukt echter dat hij de plannen, met alle bloem bakken en andere aanpassingen vandien, samen met middenstan ders wil uitwerken. Ontwikkelin gen moeten ook niet té hard gaan: publiek en ondernemers mogen niet in de gordijnen worden ge jaagd. Onrust is ongewenst. Zijn jongerenclub zou dat wat onder schatten. "Ik denk dat ons CDJA Bridge De bridgeclub voor niet-ro- kers, De Schrandere Vos ge naamd, begint op 7 januari om 19.45 uur in hotel Het Witte Huis in Oegstgeest met een nieuwe wedstrijdcyclus. Belangstellen den kunnen bellen met voorzitter Schrandt (071-175420) of met se cretaris mevrouw Vogel-Muller (071-218599). Kerstbomen Oegstgeestenaren kunnen hun kerstboom op donderderdag 7 ja nuari om 19.00 uur massaal ver branden op het terrein nabij het Willem Kloospad in Haaswijk, deelgebied 13. De bomen kunnen daar de hele dag worden ingele verd. Voor elke ingeleverde boom is een lot verkrijgbaar waarmee prijzen kunnen worden gewon nen in de loterij van de winke liers van de Lange Voort. een beetje te hard van stapel loopt". De andere raadsfracties zijn dat roerend met Valkenburg eens. Tij dens een telefonische ronde blijkt dat WD, D66 en de PvdA/PPR- combinatie niets voelen voor de plannen van de christelijke jonge ren en stuk voor stuk op een goede samenwerking met de neringdoen den hameren. WD zegt "absoluut nee", de PvdA/PPR-fractie denkt dat juist op vrijdag en zaterdag het centrum met de auto bereikbaar moet zijn én D66 wil de discussie over welke afsluiting dan ook nog even laten liggen. Dat het CDA meer wil met de tijdelijke afslui ting, was een verrassing en levert dus geen afgewogen reactie op. In een toelichting verklaart WD-fractievoorzitter H.J. Willem- sen dat hij alleen over afsluitingen wil discussiëren wanneer midden standers en ondernemers dat wil len. Hij weet hoe fel zij zich altijd tegen welke beperking dan ook keerden en wijst erop dat veel be drijven niet zo goed draaien dat ze tegenvallend bezoek kunnen op vangen. De voorzitter van de PvdA/PPR- fractie, mevrouw M. Breunesse, merkt op dat "wanneer je het niet probeert, je het nooit weet". Ze be twijfelt echter of een sluiting op vrijdagmiddag en zaterdag zo ge lukkig is: "Juist dan willen veel mensen met hun auto komen om dat ze veel te sjouwen hebben". Als er zonodig een experiment moet komen, kan het misschien beter op andere dagen. Politiek gesproken wil de partij van Breunesse al jaren de hele Schoolstraat afsluiten. Ze denkt dat het het publiek weinig uitmaakt of ze een roteind moeten lopen of niet. Doordrukken "Daar is echter geen meerder heid voor te vinden en doordruk ken heeft dan weinig zin, zeker wanneer middenstanders daar wei nig voor voelen", aldus Breunesse. De middenstanders moeten bij de plannen worden betrokken en tij dens een discussie in de raadscom missie voor openbare werken, mor genavond, wil ze haar definitieve standpunt bepalen. D66-fractievoorzitter J. Aikens wijst erop dat Voorschoten een uit gebreide discussie heeft gehad over het centrum. D66 was aanvan kelijk voor afsluiting maar "is ge zwicht" voor argumenten van mid denstanders en het Centraal Insti tuut voor Midden- en Kleinbedrijf, dat een uitgebreid rapport produ ceerde. Zij wezen erop dat wanneer het publiek niet met de auto vlak bij de winkels kan komen, het cen trum klanten verliest. Anders dan andere winkelcentra heeft Voor schoten-centrum namelijk geen aangesloten winkelfront, waar mensen eens uitgebreid kunnen gaan winkelen. "De kwestie of we als partij voor of tegen zijn is nu niet zo aan de or de, we willen vooral rust", aldus Ai kens. "We moeten niet ieder jaar de verkeerssituatie aan de orde stel len, maar de zaak even een paar jaar laten liggen". En dan zou Ai kens er geen traan om laten wan neer het hele centrum wordt afge sloten - daar draait hij geen mo ment omheen. Impuls De verkeersdeskundige van het CDJA, R. Zoetemelk, heeft abso luut geen onrust willen zaaien. Hooguit wilde de man van CDA- raadslid W. Zoetemelk met zijn brief de "heel open discussies" een nieuwe impuls geven. Graag toont hij hoe zijn centrum net zo gezellig kan worden als, pakweg, Wasse naar. Hij weet dat er nu al mensen uit andere gemeenten naar het Voorschotense centrum worden gelokt. Het heeft gezelligheid, wat histo rie en een flink aantal nieuwe vesti gingen. Groot minpunt is het 'ge- prop' van auto's in Schoolstraat én Voorstraat. In de Schoolstraat wil hij dat zo snel mogelijk aanpakken, voor de Voorstraat betwijfelt hij of de horeca-ondernemers dat zullen pikken. Hij vindt dat jammer om dat het vaak een chaos is in de his torische straat: "vooral op zater dag". Auto's staan dan zo schots en scheef geparkeerd dat het bijna ge vaarlijk is. Bovendien is het zo druk dat, volgens Zoetemelk, veel mensen hun auto toch al niet kwijt kunnen in het centrum. Of ze hun auto né een afsluiting wel kwijt kunnen op de parkeer plaatsen rond het centrum, weet hij niet. "Inderdaad is het daar nu al vrij vol", geeft hij toe. De vraag of mensen ook willen uitwijken is he lemaal moeilijk te beantwoorden. Wel weet hij dat dat minder men sen zou aangaan dan het lijkt. "De meeste auto's in het centrum zijn van winkeliers", is zijn indruk. Onderzocht heeft hij dat niet. Dat moeten ambtenaren, politici en middenstanders maar doen. Voor al middenstanders hebben een taak in deze: "Ze zien het centrum als hun gebied. Als je iets ontwik kelt, treed je in hun belangen". Een kleine rondgang rond onder- R. Zoetemelk, verkeersdeskundige nemers en middenstanders wijst vrij wil hebben. inderdaad die richting uit. Wat moet men nu weer?, heet het. Oor- nog geen tijd gehad om over de delen willen de heren nog niet. Het plannen te praten, bestuur van de gecombineerde on dernemers-en middenstandersver- Wethouder L. Marselis wil nog eniging is demissionair en heeft even boven de partijen blijven staan en komt pas met een stand punt na goed overleg in B en W en middenstandscommissie. Hij wijst erop dat er al jaren is gepraat over afsluitingen, maar weet ook dat er feiten en omstandigheden zijn: "Het centrum is drukker ge worden, er zijn ook meer woningen bij gekomen. Daar moeten we reke ning mee houden". Links Leiderdorp: LEIDERDORP - Minima in de sport. Problemen met deze mensen worden door de diverse Leider- dorpse sportverenigingen niet of nauwelijks gemeld. Toch mag dit voor de gemeente geen aanleiding zijn om haar tot nog toe afwachten de houding te handhaven. B. Ver hoog (PvdA) stelde dit gisteravond tijdens de commissievergadering voor Sport en Welzijn. Verhoog noemde het zinloos om op dit punt signalen van de verenigingen af te wachten. De PvdA'er kreeg bijval van R. Stam (D66). Deze pleitte voor een actief beleid ten aanzien van men sen met een minimuminkomen die in verenigingsverband sport beoe fenen. Wethouder mevrouw Hui- gen-van Boven (WD) gaf toe dat door de gemeente op dit moment geen actief beleid wordt gevoerd, maar zag hier, gezien de geluiden die zij uit de verenigingen had op gevangen, nog geen noodzaak toe. De commissievergadering stond gisteravond voor het grootste ge deelte in het teken van het toekom stig Leiderdorps sportbeleid. Of, zoals Verhoog indirect stelde, het onbreken hiervan. Uit nota's van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) en de Stichting Sport en Spel blijkt dat er op sportgebied in de nabije toekomst nogal wat ver schuivingen zullen optreden. Voorspeld wordt dat veldsporten en met name de voetbalsport tot het jaar 2000 met een teruglopend aantal beoefenaren te maken krijgt. Voor binnensporten en de tennissport wordt een rooskleuri ger toekomst voorspeld. Verhoog zei in Leiderdorp een beleid te missen dat inspeelt op de ze voorspellingen, terwijl "er straks velden braak liggen". Te leurgesteld toonde hij zich over feit dat de een jaar geleden toegezegde discussie-avond over het ledenver loop bij de sportverenigingen in sa menwerking met de Leiderdorpse Sportraad nog steeds niet is geor ganiseerd. Op het gebied van de accomoda- tie zal volgens wethouder Huigen de komende jaren in ieder geval het nodige moeten gebeuren. Een duidelijke lijn in het beleid is vol gens haar pas echter te verwachten als het overleg met de Leiderdorp se Sportraad daarover is afgerond. "De Sportraad heeft nog niet vol daan aan de wens van de gemeente met een notitie over de teruglopen de ledenaantallen te komen", aldus Huigen. Een discussie-avond kan volgens haar dan ook nog niet plaatsvinden. Ook de situatie bij Basketbalver eniging BVL kwam gisteravond nog even ter sprake. BVL dreigt volgens Verhoog in de problemen te komen bij de overgang naar de nieuwe sporthal De Does. De vere niging raakt de kantine-inkomsten van de sporthal Op Dreef dan kwijt. OEGSTGEEST - Bij een "routine-bodemonderzoek" in een klein gebied in het hart van de Oegstgeester Morsebelpolder is de aan wezigheid van enkele zware metalen, waaronder waarschijnlijk cadmium en koper, geconstateerd. Vervolgonderzoeken zullen moeten uitwijzen of er nog meer stoffen in de bodem zitten en in welke hoeveelheden en concentraties. Volgens milieu-wethouder T. Ko hlbeck (PvdA) hoeft voor de "Oegstgeester volksgezondheid" niet te worden gevreesd. De ge meente wil in de Morsebelpolder bedrijven, woningbouwbouw en parkachtig groen tot ontwikkeling brengen. Definitieve besluiten daarover moeten vallen in de dis cussie over de "structuurschets" van het hele dorp. In een reactie op de berichten uit de polder uit wet houder Kohlbeck het grote ver moeden dat het Marine Elektro nisch en Optisch Bedrijf (MEOB) de vervuiler is. Kohlbeck overlegt hedenmiddag met het bedrijf. Volgens de wethouder is nu nog niet te zeggen in welke mate de bo- Kettingbotsing op rijksweg A4 LEIDERDORP - Bij een aanrij ding op Rijksweg 4 nabij Lei derdorp zijn gisteren tegen het eind van de middag vijf perso nenauto's betrokken geweest. Op het baanvak richting Den Haag remde een automobilist uit Maasland om nog onbeken de reden plots sterk af. De vier achteropkomende weggebrui kers merkten dit te laat en re den op elkaar in. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel was de schade aan zienlijk. demvervuiling "het toekomstig ge bruik van de polder zal bemoeilij ken". De gemeente heeft in de kop van de polder kantoren en andere lichte bedrijven geprojecteerd. On langs nam de gemeenteraad het be sluit om die percelen in de kop van de polder voor 2,5 miljoen gulden aan te kopen. Kohlbeck vindt niet dat de gemeente nu "de kat in de zak heeft gekocht". Hij wijst op de mogelijkheden die deze aankoop prijs biedt om met winst door te verkopen. En die mogelijkheden zouden ondanks de verontreini ging in tact kunnen blijven. Op de vraag of de gemeente niet beter eerst de bodem had kunnen onderzoeken en dan besluiten tot aankopen had kunnen nemen, ant woordt hij dat "dit niet zo gebrui kelijk is als je weilanden, want daar hebben we het over, koopt". De wethouder maakt er verder geen geheim van dat ook de grond waar woningbouw (in totaal zou den er in de polder 500 huizen kun nen komen) en recreatief groen moet komen, is verontreinigd. Voor paniek is geen enkele aanlei ding, zegt hij erbij. "Onze eerste in druk is dat het wel meevalt". Kohl beck zal volgende week dinsdag de raadscommissie openbare werken verder inlichten over de zaak. Mocht de grond toch ernstig zijn vervuild dan zullen niet zozeer de gemeente en de voormalige eige naar, ondernemer Bouwmeester, om de tafel moeten gaan zitten, ver telt Kohlbeck. De vervolgonder zoeken zullen zich vooral richten op de vraag hoe de stoffen er te- De Morsebelpolder in Oegstgeest. De gemeente heeft er grootse plannen mee maar in de bodem van de weilanden blijken zware metalen te zitten. Rechts zijnde contouren van het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf te zien. (foto Wim Dijkman) recht zijn gekomen en wie daar voor aansprakelijk moet worden gesteld. Volgens Kohlbeck zijn tot op heden de grootste concentraties "in en om de sloten" aangetroffen. "Dat wijst op lozingen en er zijn veel aanwijzingen dat die afkom stig zijn van het MEOB", aldus Ko hlbeck. Bij het MEOB wordt het hoofd algemene zaken, R. Kooreman, naar voren geschoven als de woordvoerder. Kooreman was van ochtend echter niet voor commen taar bereikbaar. D E n pi9P|l#| l"Ti Deze unieke lezersservice geldt alleen als u nevenstaan- 1 rF# SlFliri r 1 1 de bon gebruikt en opstuurt naar het Lt&UllU UTULLLI Leidsch Dagblad Kabelkrant KABELKRANT I m i/iitavip n/tn i S J u, u ii t.a.v. redaktie/fellcltaties Met de Leidsch Dagblad Kabelkrant Wjtte S(nge| -j 3311 BG Lelden F FE EBis SU BEF-EËSÊEw u ku™ de b°n °°k persoonlijk komen afgeven of invullen B lira f f fc w aan ,je balie van het Leidsch Dagblad, kunt u t.n.o. GRATIS een felicitatie richten aan familiele- __An den, vrienden en kennissen in de nieuwe Kabelkrant-ru- Niet-lezers betalen voor een felicitatie 25,- (incl. BTW). briek van harte Voor jn|jCbtjngen (géén opgave), bel: 071-144941, tst. Per dag kunnen wij plm. 10 felicitaties plaatsen. Wie het 221 eerst de felicitatie-bon inlevert, maakt dus de meeste kans op uitzending. van harte een felicitatie waard! rtLIUIIM llE'BUrl Naam: Adres: Woonplaats:Postcode: 1 ei(wei/geen aoonnee) schrijf in de vakjes de door u gewenste tekst

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13