'De 230 ontslagen bij Rehorst zijn er zeker twee keer zo veel' Boos over fusie arbeidsbureaus Vervolgonderzoek naar uitstraling Schiphol Waddinxveens bouwbedrijf sleurt onderaannemers mee in zijn val Noordwijk in 1988 25.000 inwoners groot Nieuwe bv in oprichting N.i.UillU 190^- Het Waddinxveense bouw- en aannemingsbedrijf Rehorst bv is failliet. Net voor de jaarwisseling kregen de 230 mede werkers een brief in de bus dat zij in het nieuwe jaar thuis konden blijven. De schuldenlast was zo hoog opgelopen, dat de bank de geldkraan dichtdraaide. Tussen Kerstmis en nieuwjaar ontving het personeel die kille, zakelijke brief. Twee dagen na het kerstpakketje. Het was afgelopen met Rehorst. Alle bouwwerken (onder meer in Leiden en Alphen) kwamen stil te liggen. Met een brief, killer kan het haast niet, werden de werk nemers op de hoogte gebracht van de ondergang van Re horst. Martin Oosterom, voorzitter van de ondernemings raad en Henk Zirkzee, lid van de or, gaan in op de vraag waarom het personeel niet mondeling werd ingelicht over deze onheilstijding. door Jan Westerlaken WADDINXVEEN - Verslagenheid heerst alom. Verslagenheid bij hen die geen werk meer hebben. Ver slagenheid bij hen die over luttele weken in de vut zouden gaan. Ver slagenheid bij hen voor wie een ju bileum voor de deur stond. Versla genheid bij al die onderaannemers die nog grote sommen geld te vor deren hebben. Verslagenheid bij Rehorst zelf. Verslagenheid, omdat in maart de 75ste verjaardag van de onderneming zou worden gevierd. Maar dat is van de baan. Rehorst is niet meer. Het kantoor aan de Dorpsstraat staat leeg. De muren zijn kaal. Schilderijen en foto's zijn er af gehaald. Uit de vensterban ken zijn de meeste plantjes ver dwenen. Het personeel heeft ze mee naar huis genomen. Als aan denken. Rehorst exit. Hoe kon dat gebeu ren? Een redelijk goed gevulde or derportefeuille en tochWanbe talers en koude winters schijnen een rol te spelen. Maar van veel meer invloed waren de verliezen die Rehorst leed op stadsvernieu wingsprojecten. Niet één zo'n pro ject, vertellen de leden van de on dernemingsraad, heeft geld opge leverd. Ze hebben alleen maar geld gekost. Handenvol geld zelfs. Laag Stadsvernieuwing in het hartje van een grote stad. Vernielen was er aan de orde van de dag. En, ver telt Henk Zirkze, er werd gestolen als de raven. Hele keukens en ko zijnen verdwenen, 's Nachts is hij wel eens naar een karwei gereden na een alarmerend telefoontje. Die ven waren hun zakken aan het vul len. Henk betrapte er een die zich onder de vloer had verstopt. Zoiets gebeurde sporadisch. De meeste dieven bleven buiten schot. Daar om vindt Henk het niet zo verwon derlijk, dat er nog maar weinig aan nemers zijn die in het hartje van grote steden willen vernieuwen. De verliezen op de stadsvernieu wing. Ze droegen in belangrijke mate bij tot de teloorgang van Re horst. Maar er speelde meer. Zo lag de Waddinxveense bouwer al lang in de clinch met een belegger uit Gouda over een vordering die tot boven de vier miljoen gulden was opgelopen. Geld dat niet te innen was. Niet dat dat de zaak zou heb ben gered, maar vier miljoen is vier miljoen, denken de or-leden te recht. De grote hap waarop Re horst verliezen leed, was de vaak te lage aanneem som van bouwpro jecten. Omdat de directie niet op tijd ingreep, zo vermoedt Martin Oosterom, liep het fataal af. Fout Wanneer het precies fout ging kunnen de or-leden zich nog als de dag van gisteren herinneren. In 1984, zeggen ze in koor. Toen leed Rehorst een verlies van rond de twee miljoen gulden. Het jaar er voor was er nog een winst van een miljoen geboekt. NOORDWIJK - De gemeente Noordwijk bereikt waarschijnlijk nog dit jaar de grens van 25.000 in woners. Op 31 december van het vorig jaar bedroeg het aantal inwo ners 24.880, wat 104 inwoners méér is dan begin 1987. De bevolkings groei van de bloemenbadplaats ligt hoger dan verwacht. Voormalig burgemeester J.M. Bonnike sprak in 1987 nog de verwachting uit dat de 25.000ste in 1989 zou kunnen worden verwelkomd. Grote projecten gingen over de kop, herinnert Henk Zirkzee zich nog. Ze kostten het dubbele van wat ze opleverden. Rehorst moest bouwen om omzet te maken. Werd er niet gebouwd, dan waren er geen inkomsten. Maar de kosten gingen gewoon door. De klad kwam daar in. Op dat moment, zegt Martin Oosterom, had de directie moeten ingrijpen. Waarom dat niet is ge beurd? Hij haalt zijn schouders op. De or-voorzitter heeft slechts een vermoeden. De directie streefde naar een omzet van tachtig miljoen gulden. Een groei die volgens hem veel te snel is gegaan. Want toen Rehorst een bedrijf was met een omzet tussen de veertig en vijftig miljoen gulden, draaide het als een trein, zegt hij. Wanneer had de ondernemings raad in de gaten dat het niet lekker zat? Eigenlijk al geruime tijd. Maar begin november zag hij de ernst pas echt goed in. De financiële stukken voor dat jaar waren niet rond en moesten worden herschre ven. Henk Zirkzee kreeg toen te horen: 'Als dat niet lukt, kunnen we op 1 januari allemaal een hengel kopen'. En dat werd waarheid. Schuldenlast Tot hoe hoog de verliezen nu zijn opgelopen? Geen van de or-leden kan het antwoord geven. Voorzit ter Oosterom vraagt zich af of de dcirectie dat zelf wel weet. Vijf mil joen? Hij schudt het hoofd. Zegt: "Ik ben ervan overtuigd dat het be drag aanmerkelijk hoger ligt. Ik denk dat je over minstens enkele tientallen miljoenen moet praten". De ondernemingsraad zag de problemen steeds groter worden. Waarschuwde ook. Dit kon zo niet langer doorgaan. De schuldenlast liep te hoop op, vond hij. Maar de directie wuifde de angstgevoelens luchthartig weg. De banken betaal den toch nog steeds? Tot voor drie maanden hield hij vol dat Rehorst overeind zou blijven. Het zou niet gemakkelijk zijn, maar de zorgen waren té voorbarig. Die directeur zou de laatste zijn die wegging. Nog voor de onheilstijding het per soneel bereikte, was hij gevlogen. En dan komt die brief. Geda teerd op 28 december. Geachte heer, enz. Voor velen komt de brief niet echt als een donderslag bij hel dere hemel. Ze hadden de bui al ge ruime tijd zien hangen. Toch waren er nog medewerkers die zich de ogen wel even uitwreven toen ze het schrijfsel lazen. Nergens wisten ze van. Henk Zirkzee moest, na mens de ondernemingsraad, zijn bedrijfsleider informeren over wat er aan de hand was. Vrije dagen Henk: "De or zei tegen de men sen dat zij er goed aan zouden doen om hun roostervrije dagen op te ne men en hun gereedschap maar vast mee naar huis te nemen. Daaruit bleek voor de meesten wel hoe be zorgd wij over de situatie waren. Een paar dagen daarvoor hadden we de mensen al een briefje ge stuurd met de mededeling dat het niet goed ging". Ontslag per brief. Hoe heeft de ondernemingsraad er in hemels naam mee akkoord kunnen gaan dat op deze manier 230 personeels leden op straat werden gezet? Martin Oosterom praat over een 'moeilijke periode'. Het was vakan tie en ze wisten niet hoe ze al die mensen zo snel bij elkaar moesten trommelen. "Iedereen", zegt hij haast verontschuldigend, "ver wachtte tussen kerst en nieuwjaar dat vervelende briefje. Waarom zo'n tijding juist voor de jaarwisse ling en er niet na? Omdat de bank op 30 december liet weten Rehorst geen cent krediet meer te zullen verstrekken. Wij konden die brief op 31 december niet versturen. Want dan was hij nooit voor 4 janu ari in de brievenbus gegleden. Het liefst hadden we natuurlijk die maandagmorgen bij iedereen op de stoep willen staan. En willen zeg- Martin Oosterom, voorzitter van de ondernemingsraad: "We stonden voor een voldongen feit". (foto wïii Dijkman) gen: ga maar weer naar bed. Het WADDINXVEEN - De gisteren benoemde curators hebben in middels overleg gepleegd met di rectie en commissarissen van Rehorst om zo veel mogelijk van de 230 ontslagen medewerkers aan het werk te houden en lopen de bouwprojecten te kunnen af maken. Hierbij is aan de orde de oprichting van een nieuwe beslo ten vennootschap bouw- en handelsonderneming Adriaan van Erk uit Bergam bacht als financier zou willen op treden. De familie van president- directeur G. Rehorst speelt in het nieuwe bedrijf geen enkele rol. De orderportefeuille van het sinds gisteren officieel failliete Rehorst omvat op dit moment voor 60 miljoen gulden aan bouwopdrachten. de confrontatie met het personeel niet heeft aangedurfd. Daarom hebben ze het op deze wijze afge handeld. Je kunt op je vingers na tellen dat een confrontatie een spektakel zou zijn geworden". Martin Oosterom voegt eraan toe: "Al in augustus gonsde het van geruchten. Links en rechts verlie ten nogal wat mensen het zinkende schip. Zij zagen aankomen dat het fout liep. Wij hebben de directie op dat moment gevraagd zeg nu eens de waarheid. Waar zijn we aan toe. Een paar dagen na deze oproep werd er een extra vergadering voor de ondernemingsraad belegd waarin de directie de sluiting van het bedrijf aankondigde". De vakbond.' Oosterom heeft er geen goed woord voor over. Zegt: "We hadden de FNV gevraagd bij deze vergadering aanwezig te zijn. Dat kon niet, liet men ons weten, want hun man was met vakantie. Terugkomen wilde hij niet. We stonden voor een voldongen feit. Dus moesten we zo snel mogelijk het personeel op de hoogte bren gen. Niet meer dan een halve dag hadden we daarvoor. Dus de enige weg was die brief. Het was onmo gelijk om iedereen persoonlijk in kennis te stellen. Ja, ik heb zelf nog geholpen met het vouwen van de brieven", voegt hij er met enig cy- Andere baan Rehorst failliet. Een deel van de medewerkers zal best een andere baan vinden, denken de or-leden. De ouderen zullen het moeilijk krijgen. De machinale houtbewer kers werden als het ware bij de deur van het arbeidsbureau opge wacht. Voor hen was er voldoende emplooi. Misschien feller dan zijn bedoe ling, haalt Henk Zirkzee uit: "Maar wat denk je van al die kleine onder- aannemertjes met wie wij werk ten? Wat gebeurt er met hen? Hoe komen zij aan hun geld? Dan praat je ook over mensen. De grotere zul len het wel overleven, maar de kleintjes gaan kapot. Net als Re horst. Ze worden meegesleurd. Er wordt alleen maar over die 230 man van ons gepraat. Ik voorspel dat er eens zoveel mensen zonder werk komen te staan". Gewest Alphen: 'Niet bij Gouda' ALPHEN AAN DEN RIJN/LEI DEN - De kamer van koophan del maakt bezwaar tegen de in deling van het Alphense arbeids bureau bij de regio Gouda. De kamer wil dat het arbeidsbureau in Alphen bij de vermindering van het aantal werkgebieden desnoods wordt ondergebracht in een groot Leids arbeidsbu reau. Alphen zou meer binding hebben met de Leidse agglome ratie, vooral vanwege de werkge legenheid bij luchthaven Schip hol. De nieuwe opzet van de ar beidsbureaus moet halverweg dit jaar ingaan. De gewesten krij gen dan een bestuur met verte genwoordigers van zowel werk gevers, vakbonden en de plaatse lijke overheid. De diverse partij en van deze zogeheten tripartite- besturen kiezen elk voor een ei gen indeling van de provincie. Zo wil de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) zes ge westen; de werkgevers kiezen er maar vier en de vakcentrales wensen hooguit drie regio's voor de arbeidsbureaus. "De beleidsmakers moeten in één gebied blijven", zegt A. Berkhout, algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. "Als het Alphense werkgelegenheids beleid naar Gouda verhuist, dan strookt dat niet meer met de ideeën binnen het gebied van de kamer van koophandel. Hier zijn legio overeenkomsten tussen de regio's en die kunnen we beter op elkaar afstemmen". Berkhof over de overeenkomst tussen het beleid van de kamer van koop handel en dat van het arbeidsbu reau: "We vertegenwoordigen elk een kant van de werkgele- genheidsmedaille". isen citaat uit de brandbrief van de kamer van koophandel aan de minister van sociale za ken: "Naast de sterke relatie met de agglomeratie Leiden functio neert Alphen als streekcentrum ook in werkgelegenheidsop- zicht. In vergelijking met Gouda blijkt de regio Alphen opmerke lijk sterk op Schiphol te zijn ge richt. Voorts kan worden vastge steld dat Alphen en de bijbeho rende regio's in velerlei opzicht •een concurrent van Gouda zijn. Hierin ziet de kamer van koop handel een reden te meer om bei de niet onder één regime te plaat- Subsidie Alphen rolluiken winkels ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phense winkeliers die een rolluik voor hun etalage willen plaatsen, krijgen daarvoor in de toekomst wellicht een vergoeding van de ge meente. Een dergelijk voorstel van gemeenteraadslid A. van Geest (D66) vond gisteravond gehoor bij een meerderheid van de leden van de commissie ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling. De voorzit ter van de commissie, wethouder G. van As, stelt het aan de orde in het overleg van burgemeester en wethouders. Winkeliers worden door hun ver zekeringsmaatschappijen in som mige gevallen verplicht een rolluik voor de etalage te plaatsen. Afgelo pen zomer ontstond daarover in de grote steden een discussie omdat de luiken de stadscentra een grau we, verlaten aanblik geven. Aiohen sloot zich bij die discussie aan, met als gevolg dat B en W onlangs de bepaling hebben ingevoerd die de winkeliers verplicht (half-)door- zichtige constructies voor hun win kelruit te plaatsen. Dat alles met tot doel het aanzicht van Alphen toon baar te houden, zo verwoordde Van As de achterliggende gedach te. Van Geest, met in zijn spoor af gevaardigden van de andere partij en (PvdA en Progressief Alphen uitgezonderd), vindt dat iets tegen over die verplichting moet staan. Hij stelde gisteravond voor een vijfde van de kosten die de winke lier maakt te subsidiëren. Afhanke lijk van de opstelling van het colle ge van B en W moet in een later sta dium worden bepaald uit welk fonds dat geld moet worden ge haald. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het overlegorgaan van de elf gemeen ten in de Rijnstreek, IGOR, wil een vervolg op het vorig jaar afgesloten Schipholonderzoek. Met deze nieuwe studie moet duidelijk wor den welke tastbare gevolgen het heeft, als de Rijnstreek inspeelt op de verwachte onstuimige groei van de bedrijvigheid rond luchthaven Schiphol. Het vervolgonderzoek moet een nieuw tegenwicht vormen voor het standpunt van de rijksplanologi sche commissie. Volgens het werk rapport over Schiphol wil deze commissie de regio Alphen, alsme de de Bollenstreek, geheel over slaan bij de economische groei van de zogeheten Schipholregio. De Rijn- en Bollenstreek, verenigd in een REO (regionaal economisch overleg), willen daarentegen mee profiteren van die uitstraling van Schiphol. Vandaag bepaalt de raad van overleg van het IGOR (Interge meentelijk Overlegorgaan Rijn streek) welke weg de Rijnstreek in slaat met de ontwikkeling van Schiphol. Op 15 januari volgt een studiemiddag op de luchthaven zelf, met vertegenwoordigers van nagenoeg alle betrokken instellin gen en de overheden behalve het rijk. Die dag wordt tevens het rap port 'De economische betekenis van Schiphol voor de Rijn- en Bol lenstreek' gepresenteerd. In het rapport zijn de economische rela ties tussen de luchthaven en de twee regio's cijfermatig in beeld gebracht. Het rapport wordt namens de op drachtgevers door gedeputeerde H. van der Meer en de voorzitter van de kamer van koophandel, A. Koningsveld, overhandigd aan de president-directeur van luchtha ven Schiphol, J. Wegstapel. Naar verwachting wordt aan de presen tatie van het eerste rapport de wens gekoppeld van een tweede soortge lijk onderzoek. Die studie wordt gedaan naar de directe gevolgen voor het landschap en het milieu na een economische impuls voor de Rijn- en Bollenstreek. Het streven van het REO is dat de rijksplanologen de extra ont wikkeling van de Rijn- en Bollen streek als een van de alternatieven voor de groei van Schiphol gaan beschouwen. Momenteel zijn er drie mogelijkheden. Als eerste mo del wordt 'groot Amsterdam' aan gegeven, waarbij de groei alleen in de hoofdstedelijke regio komt. Vervolgens komen de ontwikke ling rond Schiphol zelf. Ten slotte wordt ook een 'spreidingsmodel' aangedragen, waarbij groeikernen worden aangedragen als Zoeter- meer en Lelystad. De Rijn- en Bollenstreek ziet graag een tweede 'ring' van indus trie rond de luchthaven, die in het zuiden loopt van de kust via Lei den naar de Alphense regio. Het zou daarbij vooral gaan om de huis vesting van minder direct aan Schiphol gebonden bedrijven, zo als die in de distributie-sector. De optie van het REO is in strijd met het rijksbeleid voor het openhou den van het 'groene hart' van Hol land. LISSE - Met het in ontvangst nemen van een pot bloeiende narcissen heeft P.J. Segers, voorzitter van de Stichting Mechanisatietentoonstelling gistermorgen de Midwinterflora in de CNB-hal in Lisse officieel geopend. Segers kreeg de bloemen uit handen van de 4-jarige Dirk Jan Oudshoorn. De Midwinterflora is een vaktentoonstelling van bolbloemen. Hoewel de expositie in principe bestemd is voor broeiers en bollentelers, trekt de tentooTistelling elk jaar ook duizenden particulieren. Gelijktijdig met de Midwin terflora wordt er in de Hobaho-hal een mechanisatietentoonstelling gehouden. Deze is alleen voor tuinders toe gankelijk. De duizenden tulpen, narcissen, hyacinten en andere bolbloemen zijn nog tot en met zondag gratis is bezichti gen. (foto Jan Holvast) Protest tegen woonwagenkamp na moordaanslag VALKENBURG - "Wie garan deert onze veiligheid na die schiet partij van vorige week zondag in het woonwagenkamp", vroeg J.W.B. Owel zich gisteravond af. De bewoner van de Marinus Post- straat in Valkenburg maakte gis teravond bezwaar tegen het defini tief inrichten van een woonwagen kampje op de hoek van de Achter weg en de Marinus Poststraat. Me de als gevolg van een mislukte moordaanslag op een van de woon wagenkampbewoners, vorige week zondag, ligt de kwestie bin nen Valkenburg zeer gevoelig. De gemeentelijke commissie voor ruimtelijke ordening boog zich over drie bezwaarschriften die zijn ingediend tegen de aanwijzing van het woonwagenkampje. De ge meente Valkenburg is verplicht een plaats aan te wijzen voor twee woonwagens. Enkele jaren gele den werd een tijdelijk kamp inge richt aan de Achterweg, aan de rand van de bebouwing van het dorp. Enkele maanden geleden be sloot de gemeenteraad het kampje een definitieve status te geven, zo dat ook de noodzakelijke voorzie ningen kunnen worden aangelegd. "Er werd ons voorgespiegeld dat er een alleenstaande vrouw zou ko men te wonen. Het tegendeel blijkt waar te zijn. Er wonen twee com plete gezinnen, die de nodige over last veroorzaken", stelde Owel, die tegenover het kampje woont. WOENSDAG 6 JAN. Alphen informatie-avond voor ouders met kleuters tot 4 Jaar in het hoofd gebouw van de kruisvereniging, Wilhelminalaan, van 20.00 tot 21.30 uur. Hazerswoude opening expositie Ad Stijnman (tekeningen) in Het Anker, Cho- pinlaan, dagelijks van 20.00 tot 23.00 uur. Lelden informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, van 20.00 tot 22.00 uur bij de Vereniging Centraal Wonen. Gerestraat 20. concert in de Beethoven-cyclus door Herre-Jan Stegenga. cello en Herman Uhlhorn, piano, aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. film: 'La dernière femme' van Marco Ferreri. om 20.00 en 22.15 Leiderdorp kerstbomenverbranding om 19.00 uur op het parkeerterrein van RCL, sportpark De Bloemerd. Nieuwjaarsreceptie van de Lei- derdorpse ondernemersvereni ging. vanaf 20.00 uur in Boerderij De Houtkamp aan de Van Diepe- ningenlaan. Noordwijk informatie-avond over Protes tants Christelijk Voortgezet On derwijs, voor ouders en leerlingen van groep 8 van de basisscholen, aanvang 20.00 uur in s.g.'Haes- duynen'. Duinweg 13a. bespreking van het financieel beleid en start van de actie Kerk balans tijdens de gemeente avond van de Hervormde Ge meente Noordwijk, aanvang 20.00 uur in De Rank aan de Golf baan. Sassenhelm vergadering commissie financi ën, aanvang 19.30 uur in het ge- Voorschoten kerstbomenverbranding om 19.00 uur aan de Admiraal de Ruytersingel tegenover Sportpark Adegeest, trekking loterij om 20.00 uur. DONDERDAG 7 JAN. AJphen Nieuwjaarsreceptie cultureel jongerencentrum Pompeii in De Rotonde, Troubadourweg. vanaf 21.00 uur. ing van Reumapatiënten Kat- in het Rijnlands Zeehospi tium. aanvang 20.00 uur. Lelden lunchconcert door Simone Ver horst, piano, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. balletuitvoering: 'Op het lijf ge schreven' van Alexandra Radius en Han Ebbelaar, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. inloop-spreekuur Fractiekamer PvdA, van 19.00 tot 21.00 uur. Breestraat 125. film: 'Betty Bleu' van Jean- aques Beineix, aanvang 21.15 lur in het LVC aan de Breestraat. Leiderdorp klaverjassen bij de Buitenge- zonen. 20.00 uur m de Muzenhof an de Cor Gordijnsingel. de Hobaho-hallen, van 10.00 18.00 uur. Midwinterflora, bolbloemen- show, van 9.00 tot 22.00 uur in de CNB-hallen. Noordwijk tafeltennis voor jong en oud, onder deskundige leiding, van 9.00 tot 12.00 uur. clubgebouw TOV, Nieuwe Zeeweg. kaartmiddag WAO/AAW, van 14.00 tot 17.00 uur. Join-centrum. Weteringkade. sociëteit kaarten en biljarten, aanvang 13.30 uur in De Kuip. Zeestraat. vergadering commissie wel zijnszaken, aanvang 20.00 uur, gemeentehuis.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12