EIDEN Bonden dreigen naar de rechter te stappen Politie is voorstander van feest op oudejaarsavond tegen rellen LEIDSCH DAGBLAD Na succes in Den Haag en Leeuwarden: LIEFDEWERKOUD PAPIER Als gemeente privatisering EHD doorzet Fietsster gewond Cv-ketels uit 19 woningen ontvreemd Weer vogels gestolen uit volière Fusie drie corporaties definitief Weglopertjes teruggevonden Ex-directeur Shulton krijgt salaris niet doorbetaald Steunpunt beurzen in Leiden uitgebreid WOENSDAG 6 JANUARI 1988 LEIDEN - De politie gaat bekijken of ook in Leiden op ou dejaarsavond een feest kan worden georganiseerd, met het doel het vandalisme tijdens de jaarwisseling te verminde ren. Dit gebeurt naar aanleiding van positieve geluiden uit steden zoals Den haag en Leeuwarden die dit jaar hebben geëxperimenteerd met het organiseren van grote feesten. Hoewel het nog te vroeg wordt gevonden daarover nu al een beslissing te nemen, lijkt het de politie zo'n feest het proberen waard. door Meindert van der Kaaij Den Haag en Leeuwarden kenden in het verleden roerige jaarwisse lingen en daarom zijn in die steden dit jaar grote feesten gehouden waarbij muziekgroepen optraden en jongeren naar vuurwerk konden kijken. Bedroeg in Den Haag de schade vorig jaar nog vier miljoen gulden, dit jaar was dat 'slechts' één miljoen gulden. Hoewel de Leidse politie over de gang van za ken in Leiden over het geheel ge nomen niet ontevreden is, lijkt de situatie bij de hoek van de Marnix- straat/Willem de Zwijgerlaan veel zorgen te baren. De politie heeft nog geen idee hoe groot de schade dit jaar is ten gevolge van ongere geldheden. Bijna traditiegetrouw zijn er in de buurt van de Marnixstraat wat ongeregeldheden in de vorm van het verbranden van kerstbomen en afsteken van vuurwerk. De laatste jaren lijkt de situatie bij de Marnix straat echter te verergeren. Tot twee keer toe moest de ME een charge uitvoeren omdat bepaalde jongeren te veel opdrongen. Eén politieagent raakte die nacht ge wond aan zijn rug. Hij moest in het ziekenhuis worden behandeld voor een flinke vleeswond en twee degraads brandwonden. Speelhuisje Vermoedelijk was het zware stuk vuurwerk een zelfgemaakte bom. Omdat de agent in een deurope ning met buurtbewoners stond te praten en een oliebol kreeg aange boden, zag hij niet dat de bom in zijn richting werd gegooid. Twee andere toeschouwers liepen bij de zelfde knal verwondingen op aan de benen en werden verzorgd door de EHD. Bewoners van de Willem de Zwijgerlaan en Marnixstraat zeggen dat voortdurend zeer zware knallen werden gehoord. Verschil lende keren werden met bezine- bommen gegooid. De verkeerslich ten werden vernield. Een speel huisje voor kinderen ging in vlam men op. Vele bewoners zeggen dat ze het een 'angstige nacht' vonden. "Dit is geen baldadigheid meer, maar pu re vandalisme. Ik vind dat zo lang zamerhand alle grenzen worden overschreden. Die jongelui hebben nergens meer ontzag voor. Aan de ene kant staat de ME en aan de an dere kant worden onder hun ogen reclameverlichting kapot gemaakt. Mijn bloed kookte, maar je weet dat je niets kunt uitrichten. Het is immers een hele grote groep. Dat de politie dan niet ingrijpt, begrijp ik ook wel, want de boel loopt uit de hand voordat je het weet. Dat is zo'n verlichting niet waard. Maar het steekt wel, als die gasten zo maar andermans spullen vernie len", zegt een bewoner die alles van dichtbij heeft gezien. Die bewoners zeggen ook dat veel van de raddraaiers niet uit de buurt afkomstig zijn. Uit de de hele stad zijn jongeren naar de Marnix straat gekomen om te kijken wat daar nu allemaal aan de hand was. Dat bevestigt ook politie-woord- voerder Dick Graveland. "Dat is te vergelijken met de narigheid die enige jaren geleden ontstond op 2 oktober bij Minerva aan de Bree- straat. Jongens hadden gehoord dat op die plaats het jaar daarvoor veel spannende dingen gebeurden en willen dat ook wel eens meema ken. Zo zie je dat een klein groepje van vijftien man de hele boel op sleeptouw kunnen nemen". Huiverig Naast de Marnixstraat is de To- matenstraat een jaarlijks terugke rende plaats waar jeugd tijdens de jaarwisseling zich roert. Ook daar is een jarenlange traditie van vreugdevuren van in de brand ge stoken kerstbomen en autoban den. Dit jaar werd in de Tomaten- straat tevens drie ruiten van een passerende NZH-bus ingegooid. Lid van de wijkouderenraad Tuin stad A. Gerritsen zegt dat een groot deel van de in de Veilingbuurt wo nende ouderen elk jaar opzien te gen de oudejaarsavond. "Je ziet ze een paar weken daarvoor al sjou wen met de spulletjes die in de tuin staan en brandbaar zijn. Je kunt stellen dat ze huiverig zijn gewor den voor de oudejaarsviering". Over het oplossen van de proble men lopen de meningen ver uiteen. Zo is Gerritsen niet de enige die vindt dat er harder moet worden ingegrepen door de politie. "Zet ze maar eens achter de tralies, dan piepen ze wel even anders". Lid van wijkkomitee Cronestein Gert Weissberg vindt dat er meer ge richt moet worden opgetreden. "Niet harder, want ik heb een hekel aan geweld. Bovendien heb je dan het gevaar van escalatie. Ik vind dat gemeente, politie en buurtvere nigingen met elkaar om de tafel moeten gaan zitten voor een oplos sing". "Neem nu onze wijk. Daar is geen enkele accommodatie om mensen op te vangen en dingen te doen. Uit gesprekken met jongeren is duidelijk gebleken dat wel dege lijk behoefte is aan een dergelijk onderkomen. Wat hebben die jon gens tijdens de kerstvakantie an ders te doen dan wat bij elkaar te hangen? Thuis zitten vinden ze niets en dus vervelen ze zich stier lijk", concludeert Weissberg. De bewoner uit de Veilingbuurt ziet de oplossing die door Den Haag en Leeuwarden gekozen is, daarom ook wel zitten. Weissberg beseft echter wel dat geen enkele oplossing helemaal afdoende is, want met een feest zal ook niet ie dereen beziggehouden kunnen worden. Volgens Graveland gaat de poli tie nu in de eerste plaats contact opnemen met de gemeente of een eventeel feest een haalbare kaart is. Hij wijst daarbij op goede ervarin gen in verband met het inzamelen van de kerstbomen, dat in samen werking gebeurt met de gemeente reiniging. "Daar zijn prijzen aan verbonden en blijkt goed te wer ken. In een stad scheelt het natuur lijk erg veel of de helft van de bo men wordt ingezameld of dat ze op straat komen". Wethouder De la Mar opent de tentoonstelling over vrijwilligerswerk door de schaar in een lint te zetten. LEIDEN - Een 26-jarige Leidse fietsster is aan haar hoofd gewond geraakt bij een aanrijding met een auto op de kruising Beestenmarkt- Nieuwe Beestenmarkt, gistermid dag rond drie uur. Zij is overge bracht naar het Diaconessenhuis. De vrouw reed de Beestenmarkt in verboden richting op en werd ge raakt door een auto, bestuurd door een 44-jarige Leiderdorper, die van de Nieuwe Beestenmarkt kwam en geen verkeer van rechts verwacht te. LEIDEN - Een Gouds verwar- mingsbedrijf heeft aangifte gedaan van diefstal van 19 cv-ketels uit evenzovele woningen in aanbouw aan de Goud-, Zilver en Graskarper tussen 18 december en 4 januari. De ketels hebben een gezamenlijke waarde van 28.500 gulden. Uit een kapperszaak aan de Kraaierstraat zijn afgelopen week einde een bedrag van 150 gulden uit de kassa en een partij sigaretten en shag ter waarde van 500 gulden gestolen. De deur aan de achter kant van het pand werd geforceerd. Uit een bakkerij aan de Doe- zastraat verdwenen in de nacht van maandag op dinsdag 600 gulden contant geld, 15 kilo bonbons met een waarde van 500 gulden en een aantal gebakjes en repen chocola. De dieven forceerden een deur. Van de kade van de Stille Rijn is in de afgelopen twee weken een partij van 4500 metselstenen, waar de ongeveer 1500 gulden, verdwe nen. Vermoedelijk zijn de stenen met dekzeil en al in het water ge kieperd. LEIDEN - Uit de volière aan het Plantsoen zijn de afgelopen nacht wederom vogels verdwenen. De zwarte sprekende beo, die als at tractie van de volière geldt, is ge stolen. Een aantal kleinere vogel tjes dat in dezelfde ruimte zat is öf weggevlogen door het gat in het gaas dat de dieven maakten 6f ook meegenomen. In de nacht van zon dag op maandag verdwenen al zes tien papegaaien. Het bestand van de volière bestaat nu nog uit één grote papegaai en een aantal kleine vogels zoals parkieten. BIERROOF - De politie heeft af gelopen nacht rond half één op de Uilenhorst vier mannen in een auto aangehouden wegens diefstal van een aantal flesjes bier uit buurthuis Op Eigen Wieken. LEIDEN - Met het doorknippen van een papieren lint heeft wethou der J.N. de la Mar van sociale zaken gistermiddag in de hal van het Stadhuis de reizende tentoonstel ling 'Vrijwilligerswerk: Lief dewerk, oud papier?' geopend. De tentoonstelling, een idee van Rob van Hove van het Wegloophuis dat is uitgewerkt door de Leidse Vrij- willigerscentrale, geeft een beeld van hoe het vrijwilligerswerk bij vooral welzijnsorganisaties in Lei den in elkaar steekt. In totaal presenteren zich vijftien organisaties, waaronder Tafeltje Dekje, de Stichting Telefonische Hulpdienst, het Wegloophuis, de stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk, de stichting Sterbus, boekhandel Ma nifest en de speel-o-theken. Doel van de expositie is dat mensen LEIDEN - De fusie van de drie woningbouwverenigingen Ons Be lang, Tuinstadwijk en de PCW is definitief. Nadat de leden van de PCW hun goedkeuring aan de fusie gaven, passeerden vorige week de statuten van de nieuwe vereniging bij de notaris. De leden van de twee andere bouwverenigingen hadden al eerder ingestemd met de fusie. Het drietal gaat verder onder de naam De Sleutels. Bij de fusie is afgesproken dat de nieuwe vereniging zich over twee jaar terugtrekt uit de Centrale Technische Dienst en de Centrale Boekhouding van Woningbouw- meer te weten komen over de mo gelijkheden van vrijwilligerswerk. De tentoonstelling is tot en met 28 januari in het stadhuis te zien, wordt vervolgens opgesteld in de Openbare Bibliotheek en gaat daarna waarschijnlijk de regio in. In zijn openingstoespraakje ver telde wethouder De la Mar dat de gemeente Leiden, ondanks dat de gemeenteraad in 1985 in een motie zei niet aan de komst van zo'n com missie te zullen meewerken, zitting zal nemen in de Regionale Toet singscommissie Vrijwilligerswerk. Die commissie is een uitvloeisel van de nieuwe Wet op betaalde ar beid uitkeringsgerechtigden. Een uitkeringsgerechtigde kan alleen vrijwilligerswerk doen wanneer een toetsingscommissie dat werk heeft goedgekeurd. Redenen dat de gemeente nu toch aan die com- corporaties (CTW en CBW). Ook is overeengekomen dat dit geen ge volgen mag hebben voor het perso neel van beide organisaties waar in het totaal zo'n 70 man werkzaam zijn. Volgens voorzitter De Geus van De Sleutels moet nog dit jaar duidelijkheid geboden worden hoe de terugtrekking gestalte krijgt. Niet uitgesloten wordt dat De Sleu tels een deel van het personeel van CBW of CTW overneemt maar vol gens De Geus moet daar eerst met de andere deelnemers aan CTW en CBW over gesproken worden. "Ten aanzien van de CBW voorzie ik geen problemen omdat deze een breed draagvlak heeft", zei De Ge us vanochtend. Bij de CTW is het probleem nijpender omdat deze na terugtrekking van De Sleutels nog slechts op twee woningbouwvere nigingen kan steunen. "We hopen er in goed overleg uit te komen", al dus De Geus: "Voorop staat dat de belangen van het personeel voor ons van heel grote betekenis zijn". missie deelneemt zijn volgens de La Mar dat "we dan een vinger in de pap kunnen houden" en "het belang voor de uitkeringsgerech tigden". "Zo kunnen we proberen te voorkomen dat vrijwilligers werk ten koste gaat van betaalde banen". Mogelijk is hierbij ook een rol voor de Leidse Vrijwilligerscentra- le weggelegd, stelde de wethouder. "Ofwel door zitting te nemen in de commissie ofwel door ervoor te zorgen dat alle banen waarbij de centrale bemiddelt, geen toetsing meer behoeven". De la Mar stelde verder dat vrij willigerswerk voor uitkeringsge rechtigden zeer belangrijk is. "Zij zitten vaak in een isolement en dat kan met vrijwilligerswerk worden doorbroken. En het kan hen hel pen bij het zoeken naar betaalde banen". DEN HAAG/LEIDEN - De ontsla gen directeur voor het Europese vasteland van het Amerikaanse be drijf Shulton, dat in Leiden is ge vestigd, krijgt zijn salaris niet door betaald in afwachting van een uit spraak in de rechtszaak die hij te gen zijn -werkgever heeft aange spannen. De 48-jarige Wassenaarder vecht zijn ontslag aan en eist 900.000 gul den schadevergoeding. Totdat daarover uitspraak is gedaan, wil de hij zijn maandsalaris van ruim 20.000 gulden behouden. Maar de Haagse rechtbankpresident mr. R.R. Portheine heeft die eis in kort geding afgewezen. De man werd ontslagen nadat hij een overplaat sing naar Duitsland had afgewe- LEIDEN - De bonden overwegen juridische stappen te ondernemen tegen het gemeentebestuur wan neer dat besluit de Eerste Hulp dienst (EHD) toch onder te bren gen bij hetambulancebedrijf Gebr. De Jong. AbvaKabo-woordvoer- der K. Voormeulen maakte dit gis teren bekend tijdens een vergade ring met vertegenwoordigers van de vakbonden. Dat de EHD wordt overgedaan naar De Jong, lijkt inmiddels weer een stuk zekerder te zijn geworden. De bonden hebben eind vorige maand hun plan om de hulpdienst naar de brandweer over te doen la ten doorrekenen door een onafhan kelijk accountant. Die concludeer de dat de cijfers van de bonden cor rect zijn en dat de gemeente zich dus inderdaad geld bespaart met dit plan. En een bezuiniging, dat is waar de hele zaak om draait. Burgemeester en wethouders zijn, blijkens een gisteren rondge stuurde schriftelijke reactie, niet onder de indruk van het accoun tantsrapport. Ze stellen dat ver schillende kostenposten toch ho ger zijn dan de bonden hebben be rekend. De accountant heeft dat bij een van die posten achteraf ook er kend. Al met al ziet het college in het accountantsrapport geen reden om haar plan de EHD naar De Jong over te doen te laten varen. Tijdelijk De bonden wijzen de 'privatise ring' van de EHD af, onder meer omdat de huidige werknemers - die allen ambtenaren zijn - dan voor een particulier bedrijf komen te werken. De vakorganisaties vre zen moeilijkheden daardoor. Bo vendien hebben ze sterk de indruk zen. Volgens de Wassenaarder was de baan minder belangrijk dan het werk dat hij nu deed en verdiende hij veel minder. LEIDEN - Drie Noordwijkerhout- se jongens, één van veertien en twee van vijftien jaar oud, werden afgelopen nacht rond half drie sla pend aangetroffen in een portiek aan de De Genestetstraat. Zij had den thuis ruzie en problemen en waren daarom weggelopen. dat de wet een dergelijke oplossing niet toestaat. Vandaar dat ze juridi sche stappen overwegen. Voormeulen: "De wet laat slechts toe dat ambtenaren tijdelijk bij een particuliere onderneming worden gestationeerd. Wat 'tijde lijk' precies inhoudt, is niet duide lijk omschreven. Maar in het geval van de EHD zou het kunnen gebeu ren dat enige werknemers, als ze bij De Jong blijven werken ruim dertig jaar lang als ambtenaar in dienst blijven bij een particulier. Dat lijkt ons niet echt 'tijdelijk' meer", aldus Voormeulen. Daar komt nog bij dat met de constructie die de gemeente voor ogen staat de kans bestaat dat het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds wordt 'opgelicht'. Voormeu len: "Het ABP moet garant staan voor de pensioenen van de ambte naren maar krijgt voor hen geld als ze bij een particulier bedrijf wer ken". Verzekeraars Overigens hebben de bonden het college gisteren ook voorgesteld om, als het college vasthoudt aan het onderbrengen van de EHD bij De Jong, in elk geval één ambulan ce en acht werknemers bij de brandweer te laten. Deze oplossing LEIDEN - Het steunpunt studiefi nanciering aan de Leidse universi teit heeft er sinds 1 januari twee part-timers bijgekregen om de gi gantische hoeveelheid vragen over de wet studiefinanciering sneller te kunnen afwerken. Het steunpunt is, samen met twintig andere, in augustus vorig jaar door minister Deetman inge steld wegens de ingewikkelde ma terie en de onduidelijkheden in de nieuwe wet studiefinanciering. Veel studenten kwamen door deze wet in financiële moeilijkheden. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de steunpunten tot 1 januari van dit jaar werkzaam zouden zijn, maar volgens een medewerker van het steunpunt in Leiden zal dat ze ker nog tot juni duren. "Gemiddeld hebben we de afge lopen tijd 300 telefoontjes per week te verwerken gekregen. Ook kwa men zo'n 30 tot 40 mensen per dag naar ons bureau met hun vragen. Die drukte neemt nog steeds niet af'. Gisteren maakte minister Deet- hoeft de gemeente geen geld te kosten omdat deze volgens de richtlijnen volledig betaald wordt door de gezamenlijke ziektekos tenverzekeraars. Echt gelukkig met dit voorstel zijn de bonden zelf niet. "Het is slechts bedoeld als ui terste maatregel, zodat in elk geval een flink aantal van de huidige werknemers bij de brandweer kun nen blijven", lichtte Voormeulen toe. De ambtenarenbonden willen voorts dat het college een onder zoek instelt naar het financiële rei len en zeilen bij de GG&GD. Vol gens de bonden is daar de afgelo pen vijf jaar het nodige verkeerd gedaan, waardoor tenminste vier ton per jaar 'onnodig' is uitgege ven. De EHD is daarvan de dupe geworden, stellen de vakorganisa ties. Wethouder Bordewijk (financiën en personeelszaken) verklaarde dat de gemeentelijke accountants dienst nooit financiële fouten bij de GG&GD heeft kunnen aanto nen. "Maar misschien is dat anders in het rapport over vorig jaar", merkte de wethouder op, daarbij fijntjes verwijzend naar een vorige 'privatisering': het overhevelen van de taken van de gemeentelijke accountantsdienst naar het Verifi catiebureau. man bekend dat een team van des kundigen gedurende zes maanden de Groningse vestiging van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen zal komen versterken. Hij doet dat, omdat de problemen in Groningen, waar de studiefinan ciering wordt geregeld, een ernsti ge situatie opleveren. De toevoeging van twee part-ti mers aan het Leidse steunpunt is eveneens een onderdeel van deze maatregel. Het is de bedoeling dat Leiden meer contact met Gronin gen zal opnemen en ook meer ad ministratieve werkzaamheden zal uitvoeren. "Het gevolg is hopelijk dat we de studenten wat makkelij ker kunnen helpen. En ook dat we de mensen hier niet meer terugkrij gen". Tot nu toe werden vragen uit Leiden voorgelegd aan Groningen. Gevolg daarvan was dat studenten vaak een paar keer moesten terug komen. Door vooral administratie ve werkzaamheden Groningen uit handen te nemen, hoopt men de vragen op een minder ingewikkel de en dus snellere manier te kun nen afwerken. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11