Geld ambtenaren blijft zaak kabinet TOTO Akkoord beperking drijfgassen getekend WAARSCHUWING! 'Beurskrach was geen ineenstorting Cao bejaardenzorg opgezegd; CFO boos Goedkope charters naar Griekenland aan banden GEWAARSCHUWD DINSDAG 5 JANUARI 1988 ECONOMIE PAGINA 7 veroorzaakt door producenten van koelmiddelen en piepschuim. De milieu- en consumentenorga nisaties, die in november een cam pagne begonnen tegen het gebruik van spuitbussen met cfk's, noemen hun actie nu een groot succes. Vrij wel alle grotere merkfabrikanten hebben inmiddels toegezegd dat hun spuitbussen in de loop van dit jaar geheel cfk-vrij zullen zijn. De actievoerders hadden de consu ment opgeroepen geen spuitbus sen met cfk's meer te kopen. Daar naast hadden zij een dringend be roep op de fabrikanten gedaan te stoppen met het op de markt bren gen van dit soort spuitbussen. De deelnemende organisaties, die hun actie nu zullen staken, zijn de Stichting Natuur en Milieu, Konsumenten Kontakt, de Actie Strohalm, Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, Consumenten bond, IUCN-ledencontact en de Vereniging Milieudefensie. Dit staat in een schets voor een nieuw overlegstelsel voor de ar beidsvoorwaarden voor ambtena ren van minister Van Dijk (binnen landse zaken). Van Dijk heeft de schets gisteren aan de Tweede Ka mer en de centrales aangeboden. Over het pakket met voorstellen voor alle verschillende arbeids voorwaarden moet voortaan een akkoord woren bereikt met de bon den. Anders blijft alles bij het oude. Volgens Van Dijk wordt het over leg op deze manier gelijkwaardi ger. De centrales vinden echter dat de voorstellen van de minister wei nig veranderen. Zij wijzen er op dat de minister in de nieuwe voorstel len nog steeds geen rekening hoeft te houden met de wensen van de centrales over het totale budget voor de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel. Dat bete kent dat er geen garantie is dat de ambtenaren gelijkoplopen met het bedrijfsleven, zoals in het begin ja ren '80 tegen de zin van de bonden in geschrapte trendbeleid het geval was. De arbeidsvoorwaarden die pas kunnen worden ingevoerd of ge wijzigd als er overeenstemming be staat tussen minister en een meer derheid van de vier centrales gaan over salarissen, pensioenen, socia le zekerheid en afspraken over werkgelegenheid. Komt er geen overeenstemming, dan kan de ge schillencommissie om een uit spraak worden gevraagd, zij het geen bindende. Van Dijk vindt dat anders de noodzaak om het eens te worden niet bestaat. Blijft overeen stemming helemaal uit, dan blijven de arbeidsvoorwaarden ongewij zigd. Ook andere voornemens van het kabinet (bij voorbeeld reorganisa ties, afslanking, privatisering) moeten met de céntrales worden besproken, maar overeenstem ming is daarover niet noodzakelijk. Hier blijft alles dus by het oude en stelt de minister de voorstellen uit eindelijk eenzijdig vast, tenzij er natuurlijk toch afspraken kunnen worden gemaakt. Van Dijk wil dat op centraal ni veau afspraken worden gemaakt over salarissen, pensioenen, socia le zekerheid en werkgelegenheid. De uitkomsten van dit centraal overleg moeten bindend zijn voor alle werkgevers binnen de over heid. Andere afspraken kunnen wel per sector worden gemaakt, maar dat kan pas als er nog geld over is na de centraal gemaakte af spraken. In het voorstel van Van Dijk De minister overlegt in het voorjaar met de ambtenarencentrales en met de vertegenwoordigers van de lagere overheden (werkgevers) over de gewenste wijzigingen van de arbeidsvoorwaarden voor het komende begrotingsjaar. Het kabi net bepaalt vervolgens op voorstel van de minister de financiële ruim te die voor de arbeidsvoorwaarden beschikbaar is. Daarbij moet vol gens Van Dijk niet alleen rekening worden gehouden met de loonont- Benzineprijzen De prijzen van super en ongelo de benzine worden morgen met twee cent verlaagd. Super benzine zal vanaf morgen aan de zelftank- pomp 1,51 gulden kosten en nor male en ongelode superbenzine 1,46 gulden, al zal de ongelode su per bij een aantal pompen twee cent duurder zijn. De prijs van lpg blijft vooralsnog onveranderd. De verlaging wordt veroorzaakt door de daling van de dollarkoers. Stad Rotterdam De verzekeraar Stad Rotterdam kijkt tevreden terug op 1987. Vol gens globale berekeningen zijn nettowinst en concernomzet met 7 tot 8 procent gestegen, zo heeft de onderneming gisteren laten weten. Over 1986 bedroeg de nettowinst 52,1 miljoen gulden en de omzet 1,5 miljard gulden. Hoffman-La Roche Het Zwitserse farmaceutische concern Hoffmann-La Roche heeft een overnamebod gedaan op het Amerikaanse bedrijf Sterling Drug Inc. Met het bod is naar schatting een bedrag van 4,2 miljard dollar gemoeid. Eerdere pogingen van Hoffmann-La Roche om tot een fu sie te komen zijn door Sterling af gehouden. Robot Pompen Robot Pompen in Alphen a/d Rijn is overgegaan van de Engelse SPP Group naar het Zweedse Componenta Concern. Per 1 janua ri is Robot overgenomen door Componenta Benelux BV, een dochteronderneming van'Compo nenta Klista. Volgens een woord voerster van Robot Pompen heeft de overneming geen gevolgen voor de werkgelegenheid van de 60 werknemers van Robot Pompen. Voorstel Van Dijk nieuw overlegstelsel DEN HAAG (ANP) - De minister van binnenlandse zaken mag de arbeidsvoorwaarden voor d'fe ambtenaren niet meer eenzijdig opleggen. Alleen over het totale budget houdt hij, samen met de Tweede Kamer, het laatste woord. DEN HAAG (ANP) - De produ- centen van drijfgassen, die in spuitbussen worden gebruikt, en minister Nijpels (milieubeheer) hebben vandaag in Den Haag een overeenkomst getekend ter ver mindering van de aanmaak en het gebruik van de voor de ozonlaag schadelijke stoffen. Over twee jaar zal vrijwel geen enkele spuitbus in Nederland meer deze stoffen be vatten. Na een jarenlang slepende dis cussie tussen overheid en bedrijfs leven en acties van milieubescher mingsorganisaties komt er een ein de aan spuitbussen die een bedrei ging vormen voor de de aarde be schermende ozonlaag. De Neder landse Aerosolvereniging (NAV), waar praktisch de gehele Neder landse spuitbusindustrie bij is aan gesloten, zal het gebruik van de chloorfluorkoolwaterstoffen (cfk's) in spuitbussen voor de Ne derlandse markt in 1990 met 90 tot 95 procent verminderen ten op zichte van 1976. Alleen in spuitbus sen voor bepaalde medische doel einden en voor gebruik bij open vuur zullen deze drijfgassen nog aanwezig zijn. De totale produktie van cfk's wordt met 80 tot 85 procent terug gebracht, zodat ook het gebruik van deze stoffen in voor de export bestemde spuitbussen omlaag gaat. Om te voorkomen dat de Ne derlandse markt straks extra wordt belast met uit het buitenland af komstige cfk-spuitbussen zijn mi nister Nijpels en het bedrijfsleven overeengekomen dat zij zich dit .jaar nog beraden over maatregelen Nederland vrij te houden van dit soort spuitbussen. De milieu- en consumentenorga nisaties verklaarden gisteren inge nomen te zijn met de overeen komst. "Wij zijn zeer verheugd dat er een einde komt aan deze spuit bussen, omdat zij voor 30 tot 40 procent verantwoordelijk zijn voor de totale uitstoot van cfk's in Ne derland", aldus een woordvoerder van de zeven organisaties. De ove rige 60 tot 70 procent van de lucht verontreiniging met cfk's wordt Afgelopen zondag had h niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incl de jackpot van circa f 40.000,-. Dusaisu'nsechtuwslagwiJtslaan. I wikkeling in het bedrijfsleven, zo als de centrales het liefst zouden willen. Ook de financiële situatie van de overheid en wensen op het gebied van de arbeidsvoorwaarden moeten daarbij een rol spelen. De ambtenarencentrales van FNV, CNV en MHP alsmede het onafhankelijke Ambtenarencen- trum benadrukken in hun reacties dat de eenzijdigheid blijft in Van Dijks voorstel. Er komt méér ge lijkwaardig, dus géén gelijkwaar dig overleg. De overheid blijft ver reweg de sterkste partij. Ook de CMHA (hoger personeel) benadrukt dat het kabinet op basis van willkeurig beleid de ruimte blijft vaststellen. De CMHA ver wijst het plan dan ook naar de prul lenmand. Groei economie Afrika kleiner dan verwacht ADDIS ABEBA (Rtr) - De econo mische groei van Afrika heeft vorig jaar anderhalf procent bedragen. Dat is weliswaar iets meer dan de 1,2 procent in 1986, maar minder dan de twee tot vier procent die werd verwacht. De vooruitzichten voor 1988 zijn onzeker. Dit heeft Adebayo Adedeji, secretaris-gene raal van de Afrikaanse Commissie voor Afrika van de Verenigde Na ties (ECA), gisteren verklaard. De landbouwproduktie nam in 1987 met niet meer dan één pro cent toe. In het jaar daarvoor was dit drie procent en in 1985 2,5 pro cent. Adedeji schreef de productie daling toe aan weersomstandighe den, burgeroorlogen en de vluchte lingenproblematiek. De ECA-cij- fers omvatten alle Afrikaanse lan den behalve Zuid-Afrika en Nami bië. Zowel de groei van de totale pro duktie als die van landbouwpro duktie was duidelijk minder dan de bevolkingsgroei, die ongeveer drie procent bedroeg, hetgeen een aanwijzing is dat het gemiddelde inkomen alsmede de voedselpro- duktie per hoofd van de bevolking in 1987 kleiner is geworden. Vol gens Adedeji is de groeivertraging in 1987 vooral veroorzaakt door ex terne factoren. Hij noemde in dit verband de stagnatie of zelfs daling van de exportinkomsten, de bui tenlandse schuld van in totaal 200 miljard dollar en de zwakke inter nationale respons op het noodpro- gramma voor economisch herstel van Afrika. Dit in 1986 gelanceerde vijfjaren plan voorziet in investeringen van 128 miljard dollar in Afrika, waar van 46 miljard dollar uit de geïn dustrialiseerde landen zou moeten komen. Tot dusver is de bijdrage van het Westen aan dit programma zwaar te kort geschoten. De Afrikaanse export is iets ge stegen van 44,3 miljard dollar in 1986 tot 45 miljard dollar vorig jaar, aldus Adedeji. Deze stijging had veel groter kunnen zijn indien de prijzen van grondstoffen, zoals thee, cacao en koffie, op de wereld markt niet gedaald zouden zijn. Hij voegde eraan toe dat de industriële produktie in Afrika opnieuw sterk te lijden had van een gebrek aan harde valuta's om de noodzakelij ke importen te financieren. Van de mijnbouwprodukten stegen vorig jaar alleen de prijzen van koper, goud en diamant. MIAMI - Het grootste passagiersschip ter wereld, de Sovereign of the Seas, liep gisteren de haven van Miami binnen. Het schip werd gebouwd in Frankrijk en zalmet Miami als thuishaven, gaan varen in het Caraibisch gebied. Op 15 januari vindt de doop plaats. (foto ap» Winst gestegen bij Nationale Investeringsbank DEN HAAG (ANP) - De netto winst van de Nationale Investe ringsbank (NIB) is in 1987 met 5 procent gestegen tot 57 miljoen gulden. De winst per aandeel steeg van 54,50 tot 57 gulden. De bruto- bedrijfsresultaten lagen met onge veer 111 miljoen iets onder die van 1986, toen zij 112,7 gulden bedroe gen. Directeur-secretaris mr. L.M. Overmars van de NIB heeft dat gis teren gezegd in een nieuwjaarstoe spraak. De ineenstorting van de aandelenmarkt, halverwege okto ber, heeft een gunstiger resultaat in de weg gestaan. In totaal werd in 1987 voor ongeveer 1,5 miljard gul den aan financieringscontracten afgesloten tegen 1,4 miljard m 1986. TIJDENS DEH0RECAVA ALCOHOLCONTROLE IN AMSTERDAM tm* 'X/. AMSTERDAM - Op de vakbeurs voor de horeca die deze week in de Amsterdamse RAI wordt gehouden is deze waarschuwing te zien. Gisteren werden 1000 automobilisten/bezoekers van de beurs bij het verlaten van de RA1- parkeergarage aangehouden. Zeven mensen mochten niet doorrijden (foto anp> HAARLEM (ANP) - Het is dit jaar niet meer mogelijk om met een goedkope charter-vliegreis naar Griekenland te gaan als de reiziger niet van te voren ook een vakantie verblijf heeft besproken. De Griek se autoriteiten staan niet meer toe dat toeristen zonder voucher voor een accommodatie met de goedko pe vliegreizen meekomen. Dat be vestigde R. Hoegen, voozitter van de groep chartervliegreizen van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus (ANVR), gis teren. Tot nu toe was het zo dat de Griekse autoriteiten oogluikend toestonden dat een aantal reizigers alleen gebruik maakte van de vliegreis en verder op de bonnefooi door het land trok. De regels zijn aangescherpt omdat de Griekse overheid inkomsten misloopt om dat veel van deze toeristen bij par ticulieren of in niet-geregistreerde accommodaties verbleven waar van ook de kwaliteit lang niet altijd was gewaarborgd. Het ging vooral om toeristen uit Groot-Brittannië. De Nederlandse reizigers worden dus getroffen door maatregelen die in feite tegen Groot-Brittannië gericht zijn maar de Grieken kunnen uiteraard niet met twee maten meten, aldus Hoe gen. Er zijn 147 controleurs aange- Beursvoorzitter in nieuwjaarstoespraak AMSTERDAM (ANP) - De krach van 1987 op de effectenbeurzen was volgens drs. B.F. Baron van It- tersum, de voorzitter van het be stuur van de Amsterdamse effec tenbeurs, geen ineenstorting. Vol gens hem is daarvan in economi sche noch in markttechnische zin sprake. De scherpte van de reactie op 'zwarte maandag' komt voor een deel omdat de markt, aldus Van Ittersum, te lang geloofde in woorden zonder daden. De voorzit ter van de effectenbeurs zei dat de 192.2 punten 42 procent beneden het in augustus bereikte hoogste punt. Deze ontwikkelingen gingen ge paard met een record-omzet op het Beursplein van 335 miljard gulden in 1987. De beursvoorzitter teken de hierbij aan, dat die stijging in hoofdzaak voor rekening van de (risicomijdende) obligaties kwam, nadat in de jaren voorheen vooral de aandelen in trek waren. De om zet was vooral groot in de staatsle ningen en in de internationaal ge- het beursbestuur over de parallel- markt. Daar viel de omzet terug van 5,2 miljard gulden in 1986 tot 2 miljard vorig jaar. De parallel- markt geldt als het voorportaal voor de officiële beurs en is vooral bedoeld om jonge veelbelovende bedrijven aan kapitaal te helpen. Van Ittersum zei hierover, dat "ve le kandidaten hun introductie heb- steld die de toeristen op de char ters gaan controleren. Het invullen van een willekeurige accommoda tie heeft ook geen zin want daarop zal ook worden gecontroleerd. Wordt iemand gepakt dan wordt hij of zij op kosten van de tourope rator op een lijnvlucht terugge stuurd. In 1987 gingen in totaal ruim 200.000 Nederlanders naar Grie kenland. Volgens een Nederlandse regel van de Rijks Luchtvaart dienst (RLD) mag van het totaal aantal reizigers maximaal 15 pro cent gebruik maken van een goed kope vakantievliegreis waarbij de accommodatie niet in de reissom is inbegrepen. Er vanuit gaande dat het aantal reizigers naar Grieken land volgend jaar niet spectaculair stijgt treft de maatregel van de Grieken zo'n 30.000 Nederlanders. Een delegatie van de ANVR gaat binnenkort naar Griekenland om met de Griekse overheid te praten over deze kwestie, zo zei Hoegen. Goed jaar zuivel DEN HAAG (GPD) - De zuivelsec tor heeft een goed jaar achter de rug. De inkomens van de veehou ders zijn gestegen ondanks de su perheffing, die in 1987 hard toe sloeg. Dit was mogelijk dankzij een verlaging van de veevoerkosten. Drs. H.Schelhaas, de voorzitter van het produktschap voor zuivel, zei in een bestuursvergadering dat de melkaanvoer het afgelopen jaar met 8 procent is teruggelopen. Het aantal melkkoeien in ons land is als gevolg van de invoering van de su perheffing met een half miljoen verminderd. Het aantal liters melk die een koe produceert is echter ge stegen. De veeboeren houden zich echter steeds beter aan de quote ringmaatregelen. Amsterdamse beurs als thuismarkt noteerde aandelen en dat vergroot onder de extreem moeilijke om standigheden als gevolg van de enorme koersdalingen goed is blij ven functioneren. Niettemin kondigde de beursba- ron in zijn nieuwjaarstoespraak ho gere 'kapitaalsvereisten' aan voor de beurshandelaren, die komen naast de verhoging van het bedrag dat moet worden gestort in een garantiefonds om de klappen van een scherpe koersdaling op te van gen bij de handel tussen beurspar- tijen onderling. De voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel memoreer de de hoogste stand aller tijden van de barometer van het Beursplein, de ANP/CBS index die op 14 au gustus 1987 kwam op 334,1 punten, een stijging van 12 procent sinds het begin van 1987. Op 20 oktober vielen de koersen echter op één dag met 8,4 procent terug en op 10 november lag het koersniveau op volgens Van Ittersum de kwets baarheid van 'onze markt'. Ook de totale omvang van de uit gifte van nieuwe aandelen bleef ondanks het tegenvallende vierde kwartaal volgens de beursvoorzit ter met 12 miljard gulden op een hoog peil. Hij merkte daarbij wel op, dat het 'relatief beperkte be drag' (2 miljard gulden) van open bare emissies opnieuw bleef te leurstellen. "Aandeelhouders let op uw zaak", zei de beursbaron in zijn toespraak. Hij ging overigens niet in op het verdeelde advies van de commissie Van der Grinten, die in opdracht van het beursbestuur de opeenstapeling van bescher mingsconstructies tegen ongewen ste overnames - actueel door de mislukte poging van uitgever Else vier om branchegenoot Kluwer over te nemen - kritisch onder de loupe nam. Kritisch was de voorzitter van ben moeten uitstellen". Volgens hem was op de parallelmarkt spra ke van een 'wel wat krachtige cor rectie op een overspannen ontwik keling in 1986'. De beursvoorzitter pleitte voor lagere uitgiftekoersen, opdat de goede naam van de paral lelmarkt behouden kan blijven. De voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel bepleitte bovendien een volledige afschaf fing van de beursbelasting en kon digde een persprijs aan voor de fi nanciële journalistiek. De vereni ging speelde al langer met dat idee, maar de koersval op de effecten beurzen heeft het initiatief in een stroomversnelling gebracht. De belangstelling voor de effecten- UTRECHT (ANP) - De CFO, de CNV-bond voor werknemers in on der meer de bejaardenzorg, is woe dend op de werkgevers in de be jaardenoorden omdat die zonder opgaaf van redenen de lopende cao voor de 70.000 werknemers in deze sector per 1 april 1988 heeft opge zegd. CFO-bestuurder T. Hokken vindt de handelwijze van de werk gevers onbegrijpelijk. Hij stelt dat de werkgevers op deze manier de rechtspositie van de werknemers onnodig op het spel zet. "Juist op het moment dat in de bejaar denoorden bezuinigd moet worden en er honderden banen op het spel staan is de stap van de werkgevers uiterst onbillijk", meent hij. Hokken sluit niet uit dat de werkgevers een eventuele con- tractloze periode zullen misbrui ken om bij voorbeeld te sjoemelen met de arbeidsvoorwaarden van nieuw aan te nemen werknemers. De CFO gaat haar leden raadple gen over een reactie. Tot harde ac ties als stakingen zal de achterban overigens niet te bewegen zijn, om dat de bejaardenzorg zich daar nu eenmaal niet zo goed voor leent. Volgens Hokken zijn er nog wel andere manieren om de onvrede te laten blijken. Een woordvoerder van de LSB, de koepel waarin de vijf werkge versorganisaties in de bejaar denoorden samenwerken, vindt de kritiek van de CFO nogal overtrok ken. Hij zegt dat destijds bij de tot standkoming van de huidige cao met zoveel woorden is afgesproken dat de cao na april 1988 stilzwij gend zou worden verlengd tenzij een van de cao-partijen drie maan den tevoren zou laten weten daar niets voor te voelen. Inmiddels hebben twee van de vijf werkgeversorganisaties inder daad te kennen gegeven dat ze de cao per april willen opzeggen. Ze denken meer onderhandelings ruimte te hebben als de cao is op gezegd dan wanneer de oude cao nog doorloopt en je voor wijzigin gen het lopende contract in feite moet openbreken, aldus de werk geverswoordvoerder. Voor uitkleden van de arbeids voorwaarden of andere gesjoemel hoeft de CFO volgens hem niet bang te zijn. De onderhandelings ruimte - ongeveer een procent - ligt voor de werkers in de bejaar denzorg min of meer vast, net als bij andere trendvolgers. Boven dien zal de nieuwe cao straks waar schijnlijk met terugwerkende kracht tot april 1988 gaan gelden. De LSB-woordvoerder wees er verder op dat in andere bedrijfs takken dergelijke procedures al lang normaal zijn. Stilzwijgend verlengen van de cao is eerder uit zondering dan regel, zo zei hij

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7