KLINKENDE NAMEN*VOOR BESCHEIDEN PRIJSJES. Gaza-kampeii beschamend voor Israël' Kurden eisen aanslagen op diplomaat en vliegtuig op 11 l Socialist Claes aan de slag in politieke crisis België I U ?:i i Malaria-epidemie in Zuidafrikaans leger New York onder dikke laag sneeuw Doden bij gevangenisoproer stoutenbeek DINSDAG 5 JANUARI 1988 PAGINA 5 Britse bewindsman na bezoek: TEL AVTV - Tot groot ongenoegen van Israël heeft de Britse staatssecretaris van buitenlandse zaken David Mel- lor tijdens een bezoek aan de Gazastrook de bezettingspo- litiek in scherpe bewoordingen gehekeld. Tegenover ver slaggevers zei Mellor dat Israël zich moest schamen voor de barre condities waaronder Palestijnse vluchtelingen moeten leven. Na een onderhoud met de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Simon Peres weigerde de Brit se bewindsman een woord van die beschuldigingen terug te nemen. „Het is een schande dat een paar ki lometer verderop welvarende Is raëliërs wonen en hier mensen door de zware regenval bijna letter lijk uit hun schamele hutten drij ven", zei de zichtbaar geschokte Mellor. „Israël heeft de afgelopen twintig jaar nauwelijks iets gedaan om deze onmenselijke toestanden door Taco Slagter te verbeteren". Ook maakte de staatssecretaris zich op on-Britse wijze woedend over de manier waarop een Israëlische officier een jongen arresteerde. Het was gisteren op verschillen de plaatsen in bezet gebied weer onrustig. Veiligheidstroepen had den de grootste moeite een uitzin- Tien jaar cel voor Franse journalist KABUL (Rtr/AFP)- De Franse journalist Alain Guillo, die in sep tember werd aangehouden nadat hij in gezelschap van islamitische rebellen Afghanistan was binnen getrokken, is gisteren in Kabul ver oordeeld tot tien jaar gevangenis straf. Een revolutionair tribunaal achtte hem schuldig aan spionage en ondermijnende activiteit, zo meldt radio-Kabul. Guillo werd gearresteerd in de noordoostelijke provincie Faryab nadat een rebellencommandant, die naar het regeringsleger was overgelopen, hem had verraden. De 45-jarige Franse journalist was evenals vele andere westerse jour nalisten met de rebellen meege: trokken voor reportages over de oorlog in Afghanistan. Volgens radio-Kabul blijkt uit buitgemaakte documenten dat Guillo nauwe contacten onder hield met leiders van de Afghaanse rebellen in Pakistan en met wester se inlichtingendiensten. Kabul zegt nog een westerse journalist, de 26-jarige Italiaanse cameraman Fausto Balislavo, vast te houden. LONDEN (Rtr/AP/GPD) - In een telefoontje aan een Turks persbu reau heeft een man die zei te spre ken voor een Kurdische afschei dingsbeweging, zich verantwoor delijk gesteld voor de moord op een Westduitse diplomaat, gister ochtend in Parijs. Ook heeft de be weging „Bevrijding van Kurdis tan" de bomaanslag op een West duits toestel, dat donderdag bij de luchthaven van de Turkse haven stad Izmir neerstortte, op haar naam staan, aldus de man. Hij bel de naar het bureau van het Anatoli- sche persagentschap (ANA) in Londen en sprak Turks met een duidelijk Kurdisch accent. De 31-jarige diplomaat Siegfried Wielspütz, een consulaire mede werker van de Westduitse ambas sade, werd gistermorgen doodge schoten. Bij het slachtoffer werd een vlugschrift gevonden die was ondertekend door de beweging „Bevrijding van Kurdistan". De politie wilde de moordaanslag ech ter niet zonder meer toeschrijven aan Kurdische extremisten. Kurdische groeperingen hebben de afgelopen maanden verscheide ne malen Westduitse instellingen bezet. Hiermee eisten zij terugbeta ling van bedragen die door de Westduitse politie in beslag zijn ge nomen bij vermeende Kurdische extremisten. De man zei aan de te lefoon dat acties tegen de Bondsre publiek zullen worden voortgezet. De Westduitse ambassade in Pa rijs was gisteren uiterst zwijgzaam over het gebeurde. Nadat men er aanvankelijk had verklaard dat Wielspütz de diplomatieke status bezat, was hij volgens latere be richten een technisch ambtenaar op de consulair-juridische afdeling van de ambassade. Later op de avond werd het op zienbarende nieuws door de West duitsers verspreid dat Wielspütz het vlugschrift van de Koerden al „enige weken in zijn bezit had". Ook zijn er tegenstrijdige berich ten over de aanwezigheid van de Duitser op de verlaten brug om drie uur in de nacht. Was hij op weg naar huis na een late dienst, zoals eerst werd gesuggereerd, of stond hij op de brug als gevolg van een vooraf overeengekomen punt van samenkomst? In de Bondsrepubliek wonen 1.600.000 geemigreerde Koerden waarvan er volgens de Westduitse geheime dienst 2000 lid zijn van het 'bevrijdingsfront'. Tussen '84 en '87 maakte deze orga nisatie vijf dodelijke slachtoffers in de Bondsrepubliek. Ook de oorzaak van het neerstor ten van de Westduitse Boeing 737 in Turkije, waarbij alle 16 inzitten den om het leven kwamen, is nog niet opgehelderd. De Westduitse autoriteiten zeggen na onderzoek van de wrakstukken geen bewijs te hebben gevonden dat het vliegtuig in de lucht is ontploft. Rekening wordt onder meer gehouden met mogelijk falende apparatuur in het toestel of een fout van de piloot. Critici wijzen er bovendien op dat de luchthaven, die eind vorig jaar vlak voor de verkiezingen werd ge opend. mogelijk te vroeg is ge opend en derhalve nog niet geheel gereed was. Volgens het dagblad Hürriyet ontbeert de verkeerstoren van het vliegveld de benodigde ra- darapparatuur om vliegtuigen in het Turkse luchtruim te kunnen volgen. Bij het Turkse persagentschap was niets bekend over de bewe ging „Bevrijding van Kurdistan", maar het ging ervan uit dat het één van de vele groepen is die strijden voor de onafhankelijkheid van Kurdistan, een bergachtig gebied dat voor het grootste deel gelegen is in Oost-Turkije, het noordwesten van Iraq en het westen van Iran. nige menigte Palestijnse in Kalkilya (vlakbij Tel Aviv) uit een te drijven. Toen dat maar ten dele lukte werd een uitgaansver bod ingesteld. De vrouwen protes teerden tegen de dood van een 15- jarig meisje, dat zondag tijdens het ophangen van de was in het op 8 ki lometer ten noorden van Jeruza lem gelegen dorpje Al-Ram door een Israëlische soldaat werd neer geschoten. In Gaza en op de Westelijke Jor- daanoever staakten de meeste win keliers gisteren. In Gazastad wier pen jongeren opnieuw barricades op en staken zij autobanden in brand. Wel zijn gisteren weer enke le tientallen gevangen genomen Palestijnen vrijgelaten. Militaire rechtbanken in Nabloes en Ram Allah berechtten dezelfde dag 72 Palestijnen die betrokken waren bij de volksopstand van de afgelo pen weken. Er werden straffen op gelegd voor openlijke geweldple ging, variërend tussen de twee maanden en twee jaar. De Israëlische premier Shamir heeft gisteren de deportatie van ge arresteerde Palestijnen verdedigd. Hij noemde de uitwijzing van Pa lestijnen „dc maximumstraf waar óver wij beschikken. Bovendien passen we deze straf schaars toe". Intussen overweegt de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO een regering in ballingschap op te rich ten. Komende donderdag komt de Centrale Raad van de PLO in de Irakese hoofdstad Baghdad bijeen om hierover te beslissen. PLO-leider Yasser Arafat heeft tegenover de Washington Post ver klaard dat een dergelijk kabinet in den vreemde kan overwegen Israël te erkennen in ruil voor directe on derhandelingen. Er zou een poli tiek document in de maak zijn dat zowel voor Israël als voor de Vere nigde Staten acceptabel is om vre desonderhandelingen te beginnen. Volgens Arafat hoeft Israël geen vrees te hebben voor de Palestijnse mini-staat in de nu nog door Israël bezet gehouden gebieden. Een vre desmacht van de Verenigde Naties kan op de veiligheidsaspecten tus sen beide landen toezien, aldus Arafat. Cubanen vrij De Amerikaanse autoriteiten hebben gisteren aangekondigd ruim elfhonderd Cubaanse gevan genen te zullen vrijlaten. Onder hen bevinden zich ook enkele Cu banen die in november deelnamen aan opstanden in gevangenissen. Een woordvoerder van de immi gratie-autoriteiten zei dat inmid dels honderd gevangenen zijn vrij gelaten. De overigen krijgen bin nenkort toestemming om zich bij familieleden in de Verenigde Sta ten te voegen of in tehuizen voor reclassering te worden onderge bracht. DEN HAAG (ANP) - Gustavo en Martin Rossetti Ross uit Ar gentinië zijn tweelingbroers van tien jaar. Zij werden in 1977 geboren in de Olmos-gevange nis in de stad La Plata en met een bij hun moeder wegge haald. Hun moeder is één van de duizenden Argentijnen die tijdens het bewind van de mili tairejunta (1976-1983) zijn „ver dwenen". Amonsissa is een Etiopisch jongetje van zeven jaar. Ook hij werd geboren in de gevangenis. NEW YORKJLONDEN/MUHL- BACH - Terwijl in de meeste Euro pese wintersportgebieden wordt gesnakt naar sneeuw kregen de in woners van New York gisteren de volle laag. Winterse buien bedekten de straten met een centimeters dik ke laag sneeuw. Een heel verschil met de situatie in Oostenrijk waar groene berghellingen en lammetjes op het ogenblik nog voor een lente decor zorgen. Overigens lijkt een weersomslag aanstaande. In de Zwitserse Alpen werd gisteren ver heugd gereageerd op een forse sneeuwbui die de tot voor kort on begaanbare skipistes van een witte laag voorzag. De Zwitserse meteo rologische dienst verwacht de ko mende dagen meer sneeuw waar door de sneeuwgrens zal dalen tot ongeveer 800 meter. In Engeland heeft men weer met heel andere omstandigheden te kampen. Het zuiden en westen van het land hadden last van overstro mingen als gevolg van hevige re genval in het afgelopen weekeinde. Een 11-jarig jongetje in Ivington kwam om het leven toen hij door het wassende water van de rivier Little Arrow werd meegevoerd. Voor de kust van Wales raakte een olietanker op drift en strandde. (foto's AP en ANP) JOHANNESBURG (AP) - De hoofdchirurg van het Zuidafri- kaanse leger, luitenant-generaal N.J. Nieuwoudt, heeft gisteren meegedeeld dat 102 soldaten door malaria zijn getroffen. Daarvan zouden er inmiddels al zes zijn overleden. In totaal heeft Zuidafri- ka ruim drieduizend gevallen van malaria geconstateerd, waarvan tot dusver veertien met dodelijke af loop. De krant The Star haalde een niet met name genoemde medisch deskundige aan die verklaarde een nieuw type malaria in Zuidafrika te hebben aangetroffen dat be stand is tegen de bestaande behan delmethoden. Deze vorm van ma laria wordt overgedragen door muggen en zou volgens de deskun dige Zuidafrika zijn binnenge bracht door guerrillastrijders van het Afrikaans Nationaal Congres, die een militaire training hebben gevolgd in Vietnam en Kampu chea. Hoofdchirurg luitenant-generaal Nieuwoudt verklaarde echter dat hij niet geloofde in een nieuw type malaria uit Azië. Hij deelde even wel mee dat drie soldaten in kritie ke toestand verkeren. Zij zouden de ziekte hebben opgelopen in ver schillende gebieden, waaronder Angola en Namibië. De Zuidafrikaanse troepen die naar Angola gestuurd werden kre gen anti-malaria-tabletten mee. Volgens militaire zegslieden na men veel soldaten de medicijnen echter niet in, omdat zij in de ver onderstelling verkeerden dat zij bij het slikken van het middel niet meer bruin zouden worden. Zuidafrika maakte op 11 novem ber 1987 bekend dat het troepen naar Angola had gestuurd om de verzetsbeweging Unita terzijde te staan in zijn strijd tegen de r tische regering van dat land. Onderzoek naar moordpartij bij Pokigron PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Er wordt een diepgaand onderzoek ingesteld naar de ge beurtenissen in het Surinaamse dorp Pokigron. De opdracht tot dit onderzoek is door de leiding van het nationale leger gegeven aan het korps militaire politie. Volgens de Surinaamse televisie is de op dracht het gevolg van informatie die de legerleiding vanuit de bevol king heeft gekregen over de ge beurtenissen in Pokigron. In het bericht dat gisteren op de televisie werd voorgelezen, wordt geen melding gemaakt van de moord op zeven bosnegers die door manschappen van het leger op Oudejaarsdag in de buurt van de aanlegsteiger van Pokigron zou zijn gepleegd. RIO DE JANEIRO (AP) - Bij een bestorming door de politie van de Jacuri-gevangenis, 96 kilometer van de stad Porto Alegre in het zui den van Brazilië, zijn gisteren twee gevangenen gedood en zes andere personen verwond. De bestorming had tot doel de bevrijding van 27 gijzelaars die door zeven muitende gevangenen werden vastgehou den, maar de politie slaagde niet in haar opzet. De onderhandelingen tussen de politie en de rebelleren de gevangenen duurden voort tot diep in de nacht. Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse zaken verklaarde dat de doden en de ge wonden tijdens vuurgevechten in de gangen van de gevangenis wa ren gevallen. Twee gijzelaars, een man en een vrouw, slaagden erin te vluchten toen een speciale eenheid van 20 politiemanschappen in de gevangenis doordrong. De woord voerder zei dat de politie de reste rende gevangenen en gijzelaars in een kleiner deel van de gevangenis had gedreven. Hij voegde hieraan toe dat wellicht een vrouwelijke gijzelaar door een gevangene is ge dood. De opstandige gevangenen heb ben de gevangenmisadministratie bezet en houden bewakers, admi nistratief personeel, psychologen en verplegers in gijzeling. Ze zijn voorzien van vuurwapens, zelfge maakte bommen en alcohol, waar mee zij gisteren dreigden het ge bouw in brand te steken. ADVERTENTIE 'Stop martelen van kinderen' Daar zit hij nog steeds samen met zijn moeder, die in 1980 zonder aanklacht werd opge pakt en zonder proces achter de tralies verdween. Noor Jahan was één jaar oud toen zij met haar moeder in Burma in de gevangenis be landde. Daar verblijft zij nu al 30 jaar. Van een aanklacht of berechting is nooit sprake ge weest. Amnesty International somt in een nieuw rapport de lotge vallen van deze kinderen op als voorbeeld van de wijze waarop de fundamentele rechten van duizenden kinderen over de ge hele wereld worden geschon den. De organisatie doet een beroep op regeringen, waar ook ter wereld, een einde te maken aan het martelen en doden van kinderen. Sovjettoerisme Inwoners van Moskou, Lenin grad, hoofdsteden van verschillen de Sovjetrepublieken en nog enke le andere steden kunnen voortaan zonder veel moeite naar de DDR, Tsjechoslowakije en overige socia listische staten reizen. De Sovjetu nie heeft aangekondigd in de eer ste helft van 1988 met een vereen voudiging van het verlenen van visa voor toeristische reizen te gaan experimenteren. Kabelbaanongeluk Een 18-jarige Italiaanse jongen is gisteren om het leven gekomen en twee andere jongens van 13 en 17 raakten ernstig gewond toen zij een val van vijftien meter maakten uit de gondel van een kabelbaan bij Merano in de Dolomieten. Vol gens ooggetuigen vertrok de gon del met vijftig passagiers terwijl de deur nog open stond en de conduc teur de mensen met instappen hielp. BRUSSEL (AP) - De Belgische ko ning Boudewijn heeft gisteren de Vlaamse socialist Willy Claes tot bemiddelaar in de politieke crisis benoemd. Claes heeft opdracht ge kregen een regeerprogram op te stellen en tevens te onderzoeken welke coalitie het programma zou willen uitvoeren. De benoeming van Claes volgt op advies van infor mateur Guy Spitaels, leider van de Waalse socialisten, om een cen trum-linkse coalitie te vormen. Claes heeft de opdracht aanvaard. Koning Boudewijn heeft hier door aan het toekomstig regeerpro gram grote prioriteit gegeven. De oplossing van het taalprobleem tussen de Vlamingen en de Walen, de vermindering van het financie ringstekort van de overheid, de te rugdringing van de werkloosheid, de bestrijding van armoede en de voorbereiding op de Europese bin nenmarkt in 1992 is daarom enig zins op de lange baan geschoven. Bij de op 13 december gehouden algemene verkiezingen werd de meerderheid van de regerende cen trum-rechtse coalitie gehalveerd. Na twee weken van politieke con sultaties tussen de voornaamste partijen adviseerde Spitaels dat een coalitie tussen socialisten en christen-democraten de verkie zingsuitslag het beste weer zou ge ven. De conclusies van Spitaels zijn echter in tegenspraak met de opvattingen van premier Wilfried Martens en zijn Vlaamse christen democraten en van de Vlaamse li beralen. Deze partijen zetten liever de oude coalitie voort om hun be- zuinigings- en belastingherzie ningsprogramma's te volbrengen. Als reden voerden zij aan dat in het verleden centrum-linkse coalities over de taalkwesties en economi sche geschillen zijn gestruikeld. De laatste centrum-linkse coali tie onder leiding van de christen democraat Mark Eyskens, zoon van de zondagavond overleden oud-premier en minister van staat Gaston Eyskens, kwam in 1981 na zes maanden ten val. Aanleiding was het conflict over hulp aan de noodlijdende Belgische staalin dustrie. Het laatste kabinet Mar tens struikelde op 19 oktober over de taalkwestie-Happart. Onze allernieuwste collecties zijn binnen. Om deze te showen, moeten we ruimte maken. Daarom geven we aantrekkelijke kortingen op inmiddels wat minder actuele eethoeken, bankstellen, fauteuils, karpetten, lampen en gordijnen. Of misschien treft u een Gelderland bank met een krasje. Een tapijt met een smetje. Dus pak uw kans. Vanaf 5 januari bij Stoutenbeek. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverw!|k: Parallelweg 10, teL 02510 - 2 90 33. Leiderdorp; Meubelplein 1. tel: 071 - 89 93 23. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. 'De klinkende namen: Interiübke de Sede Aitifort Rohé Leolux Montis Pastoe Moser Gelderland Hülsta Parade Trettord etc

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5