pDeskundigen bij studiefinanciering Is er een aantrekkelijker spaarvorm mogelijk dan de Spaarselect-rekening? De Spaarselect-extra- rekening. pr Ir. Manusama geeft archief aan museum Speciaal team voor oplossen problemen Ouderen steeds meer in financiële problemen Wèl cellen beschikbaar in Alkmaar' Dolman: meer spanning in kamerdebatten De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. tl «DINSDAG 5 JANUARI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Deetman (onderwijs) wil korte metten maken met de jjSJl problemen rond het beurzenstelsel. Gisteren heeft hij een team van tien deskundigen t samengesteld om de problemen bij de centrale directie studiefinanciering in Groningen het hoofd te bieden. Het staat onder leiding van dr. R. in 't Veld, directeur-generaal hoger «^onderwijs bij het ministerie. Dit heeft het ministerie van onderwijs gisteren bekend gemaakt. ROTTERDAM (ANP) - Ouderen komen steeds meer in de knel te zitten, zowel financieel als op het gebied van verzorging. Dat geldt niet alleen voor zelfstandig wonen de ouderen, maar ook voor dege nen die in verzorgshuizen wonen. Dat stelde directeur P.H. Laman van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Rotterdam giste ren in zijn nieuwjaarstoespraak. Om niet in de schulden te raken zijn bejaarden geneigd te bezuini gen op basiszaken als voedsel, al dus Laman. Financiële problemen ontstaan doordat veel ouderen 65 worden zonder pensioenrechten te hebben opgebouwd. Bejaarden in verzorgingshuizen raken volgens Laman in financiële moeilijkheden doordat zij van hun aow slechts 250 gulden zakgeld overhouden voor zaken als kleding, de ziekenfonds- premie en kijk- en luistergeld. Laman laakte de bezuinigingen op de verzorgingshuizen. Die zijn volgens hem ingezet zonder dat de thuiszorg is toegenomen. "Daar is tot nu toe niet veel van terechtge komen. En of bejaarden de nieuwe afhankelijkheid van familie of cha- ritas op prijs stellen, wordt al hele maal niet gevraagd". Rotterdam telt op het ogenblik ongeveer 100.000 ouderen van min stens 65 jaar oud. De groep 80-plus- sers hierin neemt de laatste jaren sterk toe; in 1977 waren dat er nog 17.000, naar verwachting zijn het er 27.000 in 1995. Laman maakte ook bekend dat Rotterdam momenteel 50.000 werklozen telt. Dat is 21 procent van de beroepsbevolking in de Maasstad. De werkloosheid in Rot terdam is daarmee 7 procent hoger dan landelijk het geval is. Pro bleem is dat 32.000 van de Rotter damse werklozen al langer dan een Het team krijgt tot 30 juni tijd de verbeteringen door te voeren waar toe de commissie-De Hart advi seerde. Die commissie lichtte eind vorig jaar de invoering van het nieuwe stelsel van studiefinancie- 1"ring door, nadat Deetman na ein- ze ij deloos touwtrekken met onder "0 J meer de Tweede Kamer tot de con clusie was gekomen dat de proble- nr®cmen bij studiefinanciering niet aak spontaan zouden oplossen. 11 a* Over de problemen rond de stu- Pja' diefinanciering heeft de Tweede Kamer minister Deetman vorige "ijks maand flink aan de tand gevoeld. )lielDe minister heeft haast gekregen liste met het doorvoeren van de verbe- crao teringen in Groningen en daar ign< moet veel voor wijken. Opmerke lijk is in dit verband dat topambte naar In 't Veld, die komende zomer hoogleraar wordt in Rotterdam, langer bij de overheid blijft dan was voorzien en tegelijkertijd voor tijdig wordt opgevolgd door dr.ir.B. Okkerse. In 't Veld zou de periode vanaf 15 februari met 'op frisverlof gaan en dat komt nu te vervallen. Okkerse, die half decem ber benoemd werd, zou In 't Veld met ingang van 15 februari opvol gen. Maar hij begint zijn nieuwe taak anderhalve maand eerder. Het team onder leiding van In 't Veld heeft niet alleen tot taak de organisatie in Groningen te verbe teren, ook de dienstverlening. itiei Geen vervolging in zaak-Hans Kok AMSTERDAM (ANP) - Er wordt definitief geen strafvervolging ingesteld tegen politiemensen in de zaak Hans Kok. De laatste mogelijkheid daar toe, een beklagschrift bij het gerechtshof, heeft niets opgeleverd. Het hof in Amsterdam wees de beklagschriften van de familie van Hans Kok en de Coornhert Liga (de Vereniging voor Strafrechthervorming) af. Volgens de advocaat van de familie Kok, mr H. Kersting, betekent dit dat alle kansen op vervolging van politiemensen die verantwoordelijk zouden kunnen zijn voor de dood van Kok bekeken is". Kraker Hans Kok overleed op 25 oktober 1985 in een Amsterdamse politiecel waar hij na de ontruiming van een kraakpand was opgesloten. Hoewel allerlei onzorg vuldigheden bij de arrestantenbewaring aan het licht kwamen, werd niet besloten tot strafrechtelijke stappen tegen politiemensen. voorlichting, financiële beheer sing, computerprogramma's en ap paratuur moeten zo nodig verbe terd worden. Daarnaast moet In 't Veld voorstellen doen tot wijziging van de wet en vermindering van de fraudegevoeligheid van het stelsel. Eens in de twee weken brengt de top-ambtenaar over de vorderin gen verslag uit aan Deetman. In 't Veld wordt onder anderen bijgestaan door informatica-des- kundige mevrouw C. Hunter, die eerder deel uit maakte van de com missie De Hart en afkomstig is van Shell. Verder door mevrouw S. Tsjeng, J. Bronneman (beiden di rectie wetenschappelijk onderwijs van het ministerie) en organisatie adviseur L. Geut van het bureau Berenschot. De laatste werkt sa men met tijdelijk hoofddirecteur J. van Deursen aan verbetering van de organisatie. Vanwege zijn des kundigheid maakt ook B. Ahlers, directeur personeelsbeleid van het directoraat-generaal hoger onder wijs van het ministerie, deel uit van het team. Verder zitten daarin mevrouw M. Bolle, eerste (pers- )voorlichtster hoger onderwijs van het ministerie en G. Bosman van de Landelijke Studentenvakbond. Zij nemen de voorlichting, die aan leiding was tot veel misverstanden, onder de loep. ALKMAAR (GPD) - Volgens een gevangene in het Alkmaarse huis van bewaring Bergerhout stonden vier cellen in die gevangenis leeg, toen het openbaar ministerie (OM) t in Alkmaar onlangs vijf van drugs- handel verdachten vrijliet wegens 'cellentekort'. Een andere gevange- ne zegt dat er eenvoudig cellen wa- t ren vrij te maken. De gevangenen E hebben dit meegedeeld in brieven 1 aan het Noordhollands Dagblad. j 1 Nadat justitie de verdachten van handel in soft- en harddrugs had vrijgelaten, heeft de directie van Bergerhout de bewuste vier lege cellen weer snel in gebruik laten nemen, aldus een gevangene. Op 22 december werd er een aange houden zwerver in opgesloten. De vrijlating van de verdachten uit de drugswereld heeft veel kri tiek geoogst, omdat de politie maanden bezig was geweest om ze in de kraag te vatten. Toen dat was gelukt en ze vanuit de politiecel Veilig Van de grotere steden in ons land is Haarlem - met ruim 149.000 in woners de achtste stad van Neder land - het veiligst op het gebied van criminaliteit, verkeersveiligheid en hinder en overlast. Dat heeft de Haarlemse hoofdcommissaris M.A. Straver gisteren gezegd in zijn nieuwjaarstoespraak. Straver baseerde zijn uitspraak op een on derzoek dat vorig jaar is uitgevoerd bij de politiekorpsen van 21 mid delgrote en grote Nederlandse ge meenten. Onweer Het abnormaal zachte weer heeft ertoe geleid dat het gisteren flink onweerde. Volgens het KNMI in De Bilt onweert het in Nederland nooit in januari. Uit waarnemingen de afgelopen dertig jaar is geble ken dat het gemiddeld in een win ter vijf dagen onweert, maar dan uitsluitend in december en februa ri. Tijdens de hevige hagelbuien en storm die gisteren over Amster dam trokken is een 78-jarige man uit de hoofdstad om het leven ge komen. Hij raakte met zijn wagen in een slip en reed tegen een boom. Sirenemaandag Voor het eerst sinds 26 maanden hebben vredesactivisten op de eer ste maandag van de maand die ze 'sirenemaandag' plegen te noemen geen blokkade gehouden van de hoofdpoort van de vliegbasis in Woensdrecht. Ze hebben de politie gezegd dat ze voorlopig tot de goedkeuring van het wapen-ak koord door de Amerikaanse senaat afzien van hun maandelijke blok kade-acties. Sinds in november 1985 besloten werd dat op Woensd recht kruisvluchtwapens zouden worden geplaatst versperden groepjes actievoerders iedere eer ste maandag van de maand van twaalf tot twee uur de hoofdpoort van de basis en de aan- en afvoer- weg. naar het huis van bewaring moes ten worden gebracht, bleken daar volgens de officiële gegevens geen cellen beschikbaar. Een van de gevangenen in het huis van bewaring verklaart dat er ten tijde van de vrijlating verschei dene gevangenen in aanmerking kwamen voor vervroegde vrijla ting of plaatsing in een open in richting. Daardoor zouden cellen zijn vrijgekomen, waarin de vijf ge plaatst hadden kunnen worden. Deze gevangene bestrijdt ook de verklaring van directeur Kager van het huis van bewaring dat 'de Ber gerhout altijd vol zit'. Eén gevange ne zegt dat zoiets sinds hij er zit nog nooit het geval is geweest. Directeur Kager zegt dat de briefschrijvende gedetineerden een verkeerd beeld schetsen. De vier bewuste cellen waren niet voor langer verblijf te gebruiken, omdat Bergerhout in een renova tieproces zit. Per vier stuks worden de cellen opgeknapt. Omdat de schilders pas na nieuwjaar weer zouden terugkomen, waren de cel len niet beschikbaar voor langer verblijf. "Toen hebben we ze gedu rende de kerstvakantie geschikt gemaakt voor korter verblijf, van daar ook dat die zwerver er enige tijd gezeten heeft". Officier van justitie Botman zegt dat het openbaar ministerie offi cieel is meegedeeld dat erop het bewuste moment (zondag 19 de cember) geen cellen beschikbaar waren. Bajesradio De Bond van Wetsovertreders en de Amsterdamse Belangenvereni ging van Drugsgebruikers willen een eigen Bajesradio beginnen. Het betreft een illegale zender die de gedetineerden via een eigen transisterradio kunnen ontvangen. De eerste uitzending moet volgens plan op 28 januari de lucht ingaan.. Volgens een woordvoerder van de Bond van Wetsovertreders te Utrecht zitten veel mensen binnen en buiten de gevangenis met vra gen over het leven in de gevange- DEN HAAG (ANP) - Tijdens de vlucht van Ambon naar Ceram in zee gevallen, opgevist en later overgebracht naar wat toen nog Nederlands Nieuw Guinea was om vervolgens overhaast als bagage naar Nederland te worden ver scheept: het heeft even geduurd, maar uiteindelijk is een groot deel van het persoonlijk archief van ir. J.A. Manusama, de president van de 'Vrije Republiek der Zuid-Mo- lukken' (RMS), dan toch definitief in veiligheid gebracht. Gisteren werd het archief door Manusama overgedragen aan het Moluks Historisch Museum, waar het als historisch archief voor we tenschappelijk onderzoek wordt opengesteld. Het is de eerste col lectie die het museum - in wording - binnenhaalt. President Manusa ma hoopt dat zijn voorbeeld door velen uit de Molukse gemeenschap gevolgd zal worden. Het museum is een geschenk van de Nederlandse staat aan de Molukkers in ons land. Eind 1986 maakte de instelling ervan deel uit van een serie maatregelen tot "eer herstel van de Molukkers". Jaar lijks stelt de regering vijf ton be schikbaar voor de exploitatie. Enige tijd geleden werden in Utrecht twee panden aangekocht waar het museum samen met twee andere Molukse organisaties een behuizing zal vinden. Nu dat rond is kan met de actieve werving van de collectie worden begonnen. Eind volgend jaar hopen de beide historici die zich hiermee bezig houden de poorten van het mu seum annex theater te openen. Manusama noemde het bewaren van de Molukse visie op de ge schiedenis van groot belang. Vol gens hem zijn de Molukse bronnen een goede aanvulling op wat er in de Nederlandse archieven ligt. Vooral de brieven die hij in de ja ren veertig aan zijn vader schreef acht Manusama van "historisch be lang". Deze brieven zijn echter nog niet openbaar. Voorwaarde bij de schenking aan het museum is dat deze persoonlijke correspondentie pas na het overlijden van de schrij ver openbaar toegankelijk wordt. Ir. Manusama geeft uitleg over de inhoud van zijn archief(foto anp> Historicus H. Smeets noemt de overdracht van Manusama's ar chief "een begin". Hij wil in het een beeld geven vanaf de oorlog tot het heden. Dat betekent dat zowel RMS, de komst naar Ne derland, als de treinkapingen hun eigen plaats krijgen. Er komt ver der een podium voor Moluks thea ter en er wordt behalve een vaste tentoonstelling ook een wisselende expositie ingericht. Na Manusama stond gisteren ook de voorloper van de huidige belangengroepering Badan Persa- tuan zijn archief af. Smeets hoopt dat veel particulieren zullen vol gen. Via Molukse media in Neder land wil hij de mensen oproepen mee te werken aan een zo compleet mogelijk museum. Het gaat hem en zijn collega W. Manuhutu voor lopig alleen om het veiligstellen van wat er nog is. Interpreteren en bewerken komt op de tweede plaats. Ook zullen Molukkers wor den geïnterviewd en worden hun herinneringen op band vastgelegd. SCHIPHOL (ANP) - De douane op Schiphol is het jaar met een forse heroinevangst begonnen. Gisteren werd in de bagage van twee Nigeriaanse vrouwen, twee Nigeriaanse mannen en een Ghanees in totaal ongeveer vijftien kilogram zuivere heroine aangetroffen met een handelswaarde van tien miljoen gulden. De heroïne was afkom stig uit Bombay en had naar alle waarschijnlijkheid Nigeria als bestemming. De vondst werd gedaan tijdens een routinecontrole in de bagagekelder. De vijf waren vanuit New Delhi naar Schiphol gereisd met de bedoeling daar over te stappen op een vlucht naar Lome in Togo. Toen een van de koffers van de vijf heroine bleek te bevatten doorzocht de douane alle bagage van de vlucht uit Bombay. Toen kwam aan het licht dat vijf passagiers heroine smokkelden. De heroine zat verborgen in soepblikken, lakensets, thermospannen, fotoalbums en in de dubbele bodem van een van de koffers. Volgens de douane bestaat de indruk dat veel heroine in Nigeria wordt versneden om dan te worden afgezet in West-Europa en Amerika. Op Schiphol worden met grote regelmaat Nigerianen aangehouden met kleine hoe veelheden heroine, bestemd voor Nederland of andere Westeuropese landen. (foto anp» ADVERTENTIE jaar zonder werk is en van hen weer 17.000 langer dan drie jaar. Voor hen nieuw werk vinden is uiterst moeilijk, aldus Laman. "Zolang je niet voor voldoende scholingsprogramma's en echt werk zorgt, zijn heroriënteringsge- sprekken met deze groep frustre rende zoethoudertjes. Het onder dreiging van kortingen verplicht stellen van deze gesprekken (zoals het kabinet overweegt), lijkt me dan ook niet de beste start", zei de GSD-directeur. Voor een grootschalige aanpak zal volgens Laman veel geld moe ten worden vrijgemaakt, waarmee werkervaringsplaatsen, werk en uitzendpools kunnen worden gefi nancierd. "Dat hoeft het rijk geen cent extra te kosten als er uitke- ringsgelden voor gebruikt zouden worden". DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer moet vaker in korte debat ten inspelen op actuele politieke onderwerpen. Op die manier kan er weer wat meer spanning komen in het parlement. Voorzitter Dol man van de Tweede Kamer heeft dat gisteren gezegd tijdens zijn tra- ditonele nieuwjaarsontmoeting met de parlementaire pers. Vol gens Dolman houdt die spanning in de kamerdebatten nu "niet Dolman vergeleek de "noeste vlijt" die de parlemantariërs nu aan de dag leggen met het gedrag van mieren "nuttige beesten, maar ze vervelen eerder dan stieren". De kamervoorzitter zei steeds minder te schrikken van klachten over het afnemend aanzien van de politiek. "Dat hoor ik al zolang als ik hier zit". Tijdens de vorige kabi netsperiode werd geklaagd over de te strakke binding van de rege ringspartijen aan het kabinet, nu wordt er gewezen op het feit dat bewindslieden die grote fouten hebben gemaakt mogen blijven zit ten. "De meerderheid van de Ka mer vindt die fouten kennelijk niet erg genoeg", aldus Dolman. De kamervoorzitter had kritiek op het kabinet, dat vorig jaar te laat overeenstemming bereikte over de aanpak van het file-probleem en het helemaal niet eens werd over een andere opzet van de volksge zondheid. Daardoor zijn de behan delingen van sommige begrotin gen uitgesteld tot na de wettelijke datum van 1 januari. Geen minimuminleg. Rentepercentage 50 l per jaar. Vrij opneembaar tot f 5.000- per kalendermaand. Opnamen kontant. Geen minimuminleg. Rentepercentage per jaar. Vrij opneembaar tot f 2.500,- per kalendermaand. Opnamen kontant. Wie voor iets kostbaars spaart, moet zich het nodige ontzeggen. Toch kan het gebeuren dat u opeens tegen een aantrekkelijke aanbieding aanloopt. De Spaarselect-rekeningen van de Nuts spaarbank bieden u dan alle financiële vrijheid die u nodig hebt om het leven te veraangenamen. Bovendien is er geen minimuminleg vereist en krijgt u toch een hoge rente. Bij de Spaarselect-rekening is dat 4,75 pro cent, terwijl u de vrijheid houdt om per kalender maand 5.000 gulden op te nemen. Let wel: zonder moeizame overboekingen, zonder boete. Alleen wanneer u meer wilt op nemen, wordt er over het meerdere 1% retourrente ingehouden. Bij de Spaarselect-extra-rekening krijgt u zelfs een rente van 5,25 procent en kunt u desgewenst, zonder restrikties, per kalendermaand 2.500 gulden opnemen. Over het meerdere wordt 1% retourrente ingehouden. Mocht u nog twijfelen welke spaarvorm van de twee voor u het aantrekkelijkst is, vraag dan gerust -vrijblijvend - advies bij de Nutsspaarbank. Waar u in ieder geval zeker van kunt zijn, is dat de Spaarselect-rekeningen net zo aantrekkelijk zijn als de zaken waarvoor u spaart. nulsspaarbank

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3