Pretoria heeft oppositie niet het zwijgen kunnen opleggen Ex-koning Roemenië 40 jaar in ballingschap Kritiek neemt toe ondanks speciale wetten en noodtoestand Bosboom tussen troep in kerkelijk rommelhok PAGINA 2 DINSDAG 5 JANUARI 18 DIN Achtergrond JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse regering lijkt er alles aan gelegen om de oppositie tegen met name haar apartheidsbeleid zo veel mogelijk het zwijgen op te leggen. Anderhalf jaar geleden werd de noodtoestand afgekon digd en werden speciale wetten van kracht die de oppositie op allerlei manieren de mond trachten te snoeren. Pretoria is er echter niet in geslaagd zijn politieke tegenstanders in eigen land volledig monddood te maken. Slegs vit blankes: apartheid op zijn duidelijkst In zeer uiteenlopende sectoren van de Zuidafrikaanse maatschappij wordt steeds weer blijk gegeven van oppositie tegen het beleid van de blanke minderheidsregering. Toneelgezelschappen komen met proteststukken; politieke teke naars maken spotprenten van pre sident Botha; geestelijken houden gebedsdiensten voor de duizenden gedetineerden die onder de nood toestand zonder vorm van proces vastzitten; inwoners van zwarte woonoorden weigeren huur te be talen. door David Crary/AP Het officiële standpunt van de regering luidt dat Pretoria gelooft in de vrijheid van meningsuiting, maar dat oproepen die beogen het huidige politieke stelsel omver te werpen niet kunnen worden geto lereerd. Ondertussen zitten duizen den mensen achter de tralies en is de pers aan strikte banden gelegd. Minister van binnenlandse za ken Stoffel Botha, belast met cens uur en andere restricties op de persvrijheid, zei onlangs dat volle dige vrijheid van meningsuiting gevaarlijk kan zijn "omdat veel zwarten uiterst gevoelig zijn voor simplistische ideologieën, agitatie en opruiende praat". Onder de speciale noodwetten is het verboden om op te roepen tot stakingen, burgerlijke ongehoor zaamheid en vrijwel alle andere openbare vormen van protest. Voorts mag niet worden bericht over de activiteiten van de veilig heidstroepen en is het verboden door de autoriteiten als subversief beschouwde uitspraken te doen of te citeren. Censoren Verder moet voor bijeenkom sten in de open lucht vooraf toe stemming worden gevraagd, die in de meeste gevallen niet wordt ge geven, en staat het de censoren van de regering vrij naar eigen goed dunken publicaties, films, toneel stukken en songs te verbieden. Ondanks deze repressieve maat regelen blijft het voor tegenstan ders van de regering mogelijk om uiting te geven aan hun verzet. Van deze mogelijkheid wordt in ver schillende maatschappelijke secto ren gebruik gemaakt. - De rethtbanken. Regelmatig worden gerechtelijke procedures aangespannen naar aanleiding van klachten over het optreden van de politie. Soms resulteert een derge lijke procedure in een schadeloos stelling door het ministerie van openbare orde. Hoewel dergelijke financiële regelingen altijd buiten de rechtbank om worden afgehan deld, lijkt de regering hiermee ech ter toch het wangedrag van de poli tie stilzwijgend toe te geven. Te vens biedt een rechtzitting de gele genheid om het optreden van de autoriteiten aan de kaak te stellen ook als de zaak zelf wordt gesepo neerd. "De vraag is niet huur weigeren, maar regering weigert naar onze argu menten te luisteren", aldus domi nee Frank Chikane, secretaris-ge neraal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. - Publiciteitscampagnes. Som mige anti-apartheidsorganisaties zijn bereid het risico van strafmaat regelen te nemen en brengen toch persberichten uit. Het Verenigd Democratisch Front (UDF), de grootste anti-apartheidsorganisa- tie in Zuidafrika, brengt regelmatig verklaringen uit; de verklaringen worden echter niet meer onderte kend. De twee belangrijkste woordvoerders van het UDF zitten in hechteni,s. Het Steuncomité van Ouders van Gedetineerden, een multiraciale groepering, was de drijvende kracht achter een campagne voor de vrijlating van zwarte gedetineer de kinderen. De campagne kreeg veel steun, met name ook uit het buitenland en heeft geleid tot de vrijlating van de meeste gedeti neerden onder de 17 jaar. - Dienstweigering. Alleen blanke Zuidafrikanen worden opgeroe pen voor de militaire dienst. Op dienstweigeren staat gevangenis straf. De regering verschaft tegen woordig geen gegevens meer over het aantal dienstweigeraars. Soms slagen deze weigeraars er echter in in het openbaar protest aan te teke nen tegen de stationering van troe pen in de zwarte woonoorden. Toespraken - Satire. De bekendste satiricus van Zuidafrika is Pieter-Dirk Uys. Hij heeft een reputatie opgebouwd met theateroptredens waarin hij de draak steekt met president P.W Botha en andere autoriteiten. On langs besloot hij de regering in Pre toria op een andere wijze aan de kaak te stellen, en wel door een boekje uit te geven met citaten uit Botha's toespraken. In het boekje werd onder andere deze uitspraak opgenomen: „Waar ter wereld tref je een rechtvaardiger maatschappij dan in Zuidafrika?". - De kunstwereld. Hoewel veel kunstwerken niet door de censuur komen is het protest in deze sector niet volledig uitgebannen. Onlangs werd onder de titel 'Two Dogs and Freedom' een boek uitgebracht met door zwarte kinderen gemaak te tekeningen die aan duidelijk heid niets te wensen over lieten. In november 1987 was in een van de schouwburgen van Johannesburg 'You Can't Stop the Revolution' te zien, een toneelstuk waarin met na me ook werd gerefereerd aan de slachtoffers van door de politie be gane wreedheden. - De universiteiten. In toenemen de maten hebben de merendeels blanke, Engelstalige universiteiten zich ontwikkeld tot centra van te gen de regering en het apartheids beleid gerichte activiteiten. Daar bij kwam het soms tot een treffen tussen studenten en politie. Ferme kritiek - De pers. De belangrijkste En gelstalige kranten, die door sommi ge anti-apartheidsactivisten een veel te voorzichtige opstelling wordt verweten, plaatsen vaak arti kelen en ingezonden brieven waar in ferme kritiek op de regering wordt geleverd en wordt aange drongen op daadwerkelijke politie ke hervormingen. Voorts is er nog de zogeheten alternatieve blanke pers, waartoe de Weekly Mail wordt gerekend, en is er een aantal speciaal op zwarte lezers gerichte bladen. Toen minister Botha verleden jaar een beroep deed op de pers om de regering "te helpen de revolu tionaire slachting" te bestrijden re ageerde de Weekly Mail op zijn voorpagina met de volgende mede deling: "Wij geven gaarne gehoor aan deze oproep door het onre(m€ van de apartheid aan de kaak Sp, blijven stellen en te blijven aj dringen op democratie in pla)^ van een minderheidsregering". £a - De kerken. De belangrijks m; kerken, zoals de rooms-katholiel De de Anglicaanse en de Methodiste m< kerk, vormen de stuwende kractei achtep anti-apartheidscampagn» Vaak worden duidelijk politiei boodschappen tijdens kerkdie f sten uitgesproken. Geestelijke li ders als de Anglicaanse aartsb; schop Desmond Tutu, dominee i A lan Boesak, de voorzitter van te Wereld Alliantie van Hervormt to Kerken, en dominee Peter Store in voormalig hoofd van de Method de tenkerk, nemen geen blad voor I mond en getuigen openlijk vi de hun oppositie tegen de apartheid zc Stakingen o, - Stakingen en boycotacties. W vi litante zwarte vakbonden hebbi be duidelijk gesteld dat zij staking! beschouwen als een middel v< politiek protest, hoewel onder A geldende wetten alleen stakinge g zijn toegestaan in geval van ee v daadwerkelijk arbeidsconflict, i v tientallen zwarte woonoord! t< wordt massaal huur geweigerd. II ii plaatselijke overheden al ne 600 miljoen gulden gekost. I r huurweigeraars hebben gezeg h met hun actie door te gaan totd a alle politieke gevangenen zijn vr| gelaten en de zwarten volledige p litieke rechten krijgen. GENÈVE - Veertig jaar geleden werd het einde van de laatste nog overgebleven monarchie in Oost- europa werd ingeluid. De regering verzocht koning Michael, indertijd 26 jaar oud, om van zijn residentie in de Karpaten naar de hoofdstad te komen "teneinde een familie aangelegenheid te bespreken". De koning veronderstelde dat hij de regering nadere bijzonderheden diende te verstrekken over zijn aanstaande huwelijk met prinses Anna van Bourbon-Parma door Hans Neuerbourg/AP In zijn paleis in Bukarest wacht te Michael echter een onaangena me verrassing. Hij werd onmiddel lijk ontvangen door Petru Groza, de door de Sovjetunie geïnstalleer de premier. Verder was aanwezig Gheorghe Gheorghiu-Dej, een vooraanstaand communist in een kabinet dat na hoogst omstreden verkiezingen was gevormd. "Ze zeiden dat ze waren komen praten over een scheiding, dat er een einde moest komen aan de mo narchie omdat die in de weg stond van de verdere ontwikkeling van het communisme," aldus herinnert zich de ex-monarch. Het was 30 de cember 1947. "Ze haalden een stuk papier voor de dag en drukten mij dat onder de neus", aldus Michael. Het document bevatte een formele verklaring van troonsafstand. "Ik zei dat ik de zaak in detail moest bestuderen, maar zij zeiden dat daarvoor geen tijd was. Ik kreeg te horen dat alle telefoons waren afgesneden, dat alle lijf wachten waren gearresteerd en af gevoerd en dat het paleis met sol daten en artillerie was omsingeld". "Toen begrepen we natuurlijk hoe de zaken ervoor stonden. Ik probeerde zo goed als ik kon met hen te argumenteren en wees erop dat het volk moest beslissen. Maar zij zeiden dat ik onmiddellijk moest tekenen en dat, als er een soort volksbeweging voor mij zou ontstaan, dat zou leiden tot mas saal bloedvergieten." Vier auto's De koning en zijn moeder, ko ningin Helena, reisden vier dagen later per trein naar Zwitserland. Zij mochten slechts enige persoonlij ke bezittingen en, verrassend ge noeg, vier auto's van de koninklij ke familie meenemen. In maart 1948 herriep Michael de troonsafstandsverklaring. Hij ver klaarde dat het document onder druk tot stand was gekomen "door een regering die door een vreemde mogendheid was geïnstalleerd en aan de macht werd gehouden". Hoewel Michael in het begin van de Tweede Wereldoorlog formeel het koningschap bekleedde, was hij in werkelijkheid niet veel an ders dan een gevangene van de pro-fascistische regering van gene raal Ion Antonescu. Achter de rug van Antonescu probeerden hij en andere pro-Westerse elementen in Roemenië reeds vanaf 1943 contac ten te leggen met de Westerse geal lieerden. "Wij kregen van de kant van de geallieerden echter de ene klap na de andere te verwerken," aldus Mi chael. "Wij stelden hen zelfs (in 1944) voor een grootscheepse lan dingsoperatie in Roemenië uit te voeren. We ontvingen nog geen be vestiging, niets". Op 23 augustus 1944, toen het Russische leger reeds op Roe meens grondgebied stond, onder nam de toen 22-jarige Michael een couppoging die een einde maakte aan het bewind van Antonescu. Mi chael gelastte de Roemeense troe pen de strijd aan de zijde van de Duitsers te staken en verklaarde twee dagen later Duitsland de oor log. Stalin De geallieerden toonden aanvan kelijk weinig begrip voor de rol die Michael had gespeeld in het be spoedigen van het einde van de oorlog in het zuidoostelijke deel van Europa. "V/ij waren het vierde land dat de Duitsers bestreed, na Groot-Brittannië, Rusland en de Verenigde Staten. Wij hadden 14 divisies die tegen de Duitsers vochten, meer dan de Fransen", al dus Michael. In 1945 onderscheidde Sovjet leider Josef Stalin hem met de Overwinningsorde wegens een "moedige daad". Twee jaar later verleende de Amerikaanse presi dent Harry Truman hem de onder scheiding van Commandeur van het Legioen van Verdienste we gens de ''stoutmoedigheid van zijn daad" en zijn "buitengewone bij drage aan de zaak van vrijheid en democratie". Sinds zijn ballingschap heeft Mi chael echter heel wat teleurstellin gen moeten verwerken. Hij véstig- de zich eerst in Groot-Brittannië. Sinds 1956 woont hij in Zwitser land. Tegenwoordig leeft hij met zijn vrouw, ex-koningin Anna, en haar moeder in een villa in Ver- soix, buiten Genève. Westerse landen hebben in het verleden de vermeende onafhan kelijkheid van Roemenië binnen het Sovjet-blok te veel nadruk ge geven, aldus Michael. Hij hecht wenig betekenis aan president Ni- colae Ceausescu's vertoon van "on afhankelijkheid", zoals zijn weige ring om de banden met Israël te verbreken en de veroordeling van De voormalige koning onder houdt regelmatig contacten met Roemenen die in het buitenland vertoeven. Ieder jaar houdt hij een nieuwjaarstoespraak voor Radio Vrij Europa, een van de Westerse zenders die naar het Oostblok uit zenden. De ex-monarch volgt recente ge beurtenissen in Roemenië, zoals protesten in verscheidene steden tegen de rantsoenering van de energievoorziening, voedseltekor ten en salarisverlagingen, op de voet. "Ik ben bezorgd dat zij ondoor dachte dwaasheden zullen begaan. Wij willen geen tweede Hongarije," zei hij in een verwijzing naar de bloedige onderdrukking van de opstand van 1956. Roemenië, dat ooit een graan schuur van Europa was, is onder leiding van de communisten geruï neerd, aldus Michael. "Zelfs gedu rende de oorlog had de bevolking het beter dan nu. Men kende geen rantsoenering, hoewel de Duitsers veel in beslag namen." Hij maakt zich geen illusies over een eventueel spoedig herstel van de monarchie in Roemenië, maar blijft volhouden: "Alles wat sinds 30 december 1947 is gebeurd, is on wettig." Archieffoto uit 1948 van de toen 26 jaar oude Michael Oholensky en ziji\ vrouw Anna. ,foto AP! Twee jaar is de kunsthistorica drs. Roberta Hilbrandie-Meijer uit Assen in touw geweest om het kunstbezit in niet-rooms-katho lieke kerken van Drente in kaart te brengen. Gewapend met foto toestel en notitieblok werkte zij, in opdracht van de Stichting Kerkelijk Kunstbezit in Neder land, 63 hervormde, 18 gerefor meerde en 2 remonstrantse gods huizen af- Gewoon een baantje dat haar via het arbeidsbureau ten deel viel, omdat het haar wel interessant leek. Zelf belijdt ze geen godsdienst. Van te voren had Roberta zich georiënteerd met behulp van een aantal handboeken, zoals de in 1909 verschenen 'Voorlopige lijst van de Monumentenzorg' en een paar naslagwerken van nog vroe ger datum. Na dit voorwerk toog zij naar de kerkgebouwen, waar ze niet alleen haar ogen goed de kost gaf, maar ook aandachtig luisterde, want praten met men sen uit de kerkgemeenschap bleek een rijke bron van infor matie. Kosters, kerkvoogden en anderen uit het dorp wisten soms veel te vertellen over kunstwerken, hun herkomst of hun huidige verblijfplaats. "Het is wel voorgekomen dat het hele dorp uitliep", vertelde Roberta. "Mijn komst was dan een echte gebeurtenis. Het zilver, zoals het avondmaalsservies, kwam dan tevoorschijn uit de kluis die bijna elke kerk of koste rij heeft. Dat zilver is soms ver deeld over allerlei mensen, net zoals archiefstukken. Dat is ge vaarlijk, want als iemand dood gaat weet men niet altijd wat het is en wat men ermee aan moet. Er is op die manier wel een en ander verdwenen. Dat is ook gebeurd bij restauraties. Dan kocht men voor dat geld wat nieuws". Een waardevolle aquarel van de 19de-eeuwse kunstschilder Johannes Bosboom vond me vrouw Hilbrandie tussen troep in een rommelhok bij de hervorm de kerk van Emmen. Zij herken de het onmiddellijk. De kerkbe stuurders heeft zij gewaar schuwd dat ze maar beter wat zorgvuldiger met zo'n kunst werkje kunnen omgaan. Inventarisatie was de bedoe ling van dit onderzoek. Specta culaire ontdekkingen heeft Ro berta niet gedaan. De Stichting Kerkelijk Kunstbezit Nederland, gevestigd in Utrecht, probeert op deze manier een totaal overzicht te krijgen. De lijsten worden op drie verschillende plaatsen be waard en zo voor het nageslacht veilig gesteld. De bijbehorende foto's heeft Roberta Hilbrandie grotendeels zelf gemaakt. Ook op het provinciaal bureau van de Hervormde Kerk in Haren kun nen belangstellenden inzage van de gegevens vragen. Alleen in Drente kwam deze inventarisatie al op een totaal van 1600 kerkelijke stukken van kunsthistorische waarde. Preek stoelen, doopvonten, avond maalstafels, statenbijbels, graf stenen, zonnewijzers, rouwbor- den, banken, orgels, ramen, muurschilderingen, ze zijn alle maal geregistreerd en heel kort beschreven. Roberta heeft gemerkt, dat door haar bezig-zijn mensen oog kregen voor de onvervangbare waarde van het kerkinterieur. "Dat is een extra leuk resultaat van dit werk". Onderzoek De afdeling godsdienstsocio logie van de Vrije Universiteit in Amsterdam is een onderzoek be gonnen naar de geloofsbeleving van evangelische christenen in Nederland. Medewerking wordt verleend door de Evangelische Alliantie, het Instituut voor Evangelisatie in Driebergen, de beweging 'Jeugd met een Op dracht', de 'Navigators', het maandblad Heveil' en de jonge renbeweging 'Youth for Christ'. Dezelfde wetenschappers die in 1986 de geloofsbeleving van VU-studenten onder de loep na men, voeren ook dit onderzoek uit, namelijk dr. G. Dekker en drs. H. Stoffels. Zij willen onder meer weten waarom christenen zich bij genoemde organisaties aansluiten, welke opvattingen zij hebben over kerk en geloof en in ethische en politieke kwesties, en welke rol het geloof speelt in hun dagelijks bestaan. Doorbraak. Het bestuur van de Evangelische Alliantie zal binnenkort alle kerkelijke ge meenten in Nederland verzoe ken om in de tien dagen vooraf gaande aan Pinksteren 1988 ge bedssamenkomsten te houden. De bedoeling is te bidden "voor een nieuw geestelijk ont waken en een krachtige door braak van het werk van de Heili ge Geest, hier en wereldwijd". De werkgroep 'Gebed' van de Al liantie is op het ogenblik bezig met materiaal dat men hiervoor kan gebruiken. Holisme. 'Ons Geestelijk Le ven', tijdschrift van de Missiona rissen van het Heilig Hart in Til burg voor informatie, verdieping en gesprek, wijdt zijn laatste nummer geheel aan het 'holis me'. Het 'holisme' wordt om schreven als een wereldbeschou wing die de onderlinge samen hang van al het bestaande be klemtoont, als reactie op een overheersende tendens in de westerse cultuur om de werke lijkheid uiteen te rafelen. De artikelen in dit nummer gaan onder meer over de 'New Age'-beweging, mystiek en na tuurwetenschap, kunst en kitsch van het holisme, de verhouding tussen christelijk geloof en holis me als 'kritische uitdaging' en natuur en mens in de schep pingsgemeenschap. In een van de bijdragen wordt de vraag ge steld of de 'New Age' aan een nieuwe impuls (holisme) toe is. Wie dit nummer wil ontvan gen, kan contact opnemen met het Missiehuis in Tilburg, post bus 90109, 5000 LA. Hij reageert met zijn beschou wing 'In de toekomst kijken' op vragen over de toekomst van de abdij die hem regelmatig worden gesteld. De Norbertijner-abdijgemeen- schap is aan het slinken, zoals ook andere vormen van klooster leven "niet goed in de markt lig gen". Het kerkelijk klimaat, de herwaardering van aardse waar den, de onwetendheid over het leven-in-gemeenschap, de rui mere mogelijkheden waaruit jonge mensen kunnen kiezen, het zijn er allemaal oorzaken van. Abt Baeten heeft nog wel zo veel vertrouwen in de jeugd van vandaag, "dat haar idealisme ook vorm en inhoud zal kunnen vin den in het kloosterleven". Hij ziet uit naar een 'nieuwe toe komst'. "Tot zolang gaan we door met inzet van alle krachten, zodat we niet slechts hopen op de toekomst, maar die ook ver dienen". Voor wie deze uitgave van 'Berne' wil lezen, is hier het adres: Abdijstraat 53, 5473 AC Heeswijk-Dinther, 04139-1755. Hervormde Kerk: aangeno men naar Groningen voor bijzon dere werkzaamheden (Huize Patrimonium) S. W. Lanser Hol- wierde-Krewerd (Gr.), naar Soest (buitengewone wijkgemeente) R. van Kooten Zeist. Slinkend abdijleven Abt A. Baeten van de Abdij van Berne in Heeswijk-Dinther is realistisch genoeg om te on derkennen dat de belangstelling 'voor het kloosterleven taant. Maar hij blijft optimistisch, voor al als hij zijn medebroeders ziet die het abdijleven geloofwaardig maken. "Ook voor een gemeen schap als de onze is er toekomst, als ze maar bereid blijft zich voortdurend te bezinnen op de vormgeving van waarden die tot haar erfgoed behoren", schrijft hij in het blad 'Berne'. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepbaar C. A. Ai- fourtit, Boerhaavelaan 279 Lei den. Conflicten. "Religieuze op vattingen zijn steeds vaker me de-verantwoordelijk voor poli tieke conflicten". Dat is te lezen in een stuk van de Wereldraad van Kerken over godsdienstvrij heid. De 307 aangesloten kerken wordt gevraagd, hun eigen rol bij eventuele conflicten kritischer te bekijken. Kerken moeten onder zoeken hoe de religie in hun land nationalisme of onrecht stimu leert en hoe religieus fanatisme invloed kan hebben op het poli tieke leven.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2