'Het buitenland wacht niet op mijn persoon Alexandra Radius denkt nog niet aan stoppen H. J. da Silva houdt op met Fiësta Gitana PODIÜMBLIK Frank Boeijen tevreden met erkenning in eigen land Al dertig jaar in het balletvak Honderdjarig Carré trekt record aantal bezoekers DINSDAG 5 JANUARI 1988 Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN - Het Leidse theaterle ven komt na een korte periode van rust rond de jaarwisseling nu weer op gang. De deuren van het LAK zijn weliswaar nog even gesloten, in de Leidse Schouw burg kan men deze week alweer terecht. Toneel, dans, (pop)mu- ziek en mime staan er op het pro gramma. Anthology Zo verschijnt vanavond de Mi- megroep Oceaan op het schouw burgpodium met een produktie, die uit twee delen bestaat, Antho logy I en Anthology II. De voor stelling is het resultaat van een onderzoek naar samenlevings vormen van bijen. Mimegroep Oceaan raakte gefascineerd door het matriarchale karakter van de bijenmaatschappij, die draai ende wordt gehouden door de. werkbijen. Vanaf het moment dat ze on tpopt zijn gaan deze uit sluitend vrouwelijke bijen aan de slag, zich bewust van hun taak. De darren (mannelijke bij en) daarentegen brengen hun tijd door met luieren. Ze dienen alleen voor de voortplanting. De bijensamenleving is perfect in balans dank zij een zorgvuldig opgebouwd, evenwichtig, hoog ontwikkeld netwerk van sociale omgangsvormen, taakverdeling, liefde, voortplanting en architec tonische meesterwerken. Fragment uit Antology II door de Mimegroep Oceaan, vanavond in de Leidse Schouw burg. (foto Dick Frederiks) Al deze karakteristieken van de bijensamenleving vormen de basis van de niet-verhalende mi- mografieeën van Anthology I. De cyclus van een bijenvolk wordt vertaald in abstract bewegings spel, waarin volgens de pro grammatoelichting 'emotie, spanning en visule schoonheid gelijkwaardige componenten zijn'. Overigens, in Anthology II zal meer de nadruk worden ge legd op de overeenkomsten tussen het gedrag van bijen en mensen zo laat de Rotterdamse groep, die mime, dans en pantomime tracht te combineren, weten. Frank Boeijen Het eerste theater-popconcert in het nieuwe jaar wordt mor genavond in de Leidse Schouw burg verzorgd door de groep van Frank Boeijen. De groep komt er met haar programma Welkom in Utopia', naar de gelijknamige el pee, die in september is versche nen. Frank Boeijen, die zélf niet de illusie koestert met zijn liedjes de wereld te kunnen verbeteren, heeft zich met zijn groep in de af gelopen jaren een grote populari teit weten op te bouwen. De groep, die in 1980 werd opge richt, is niet meer weg te denken uit het vaderlandse hitcircuit sinds het verschijnen van de plaat 'Zwart Wit' ruim drie jaar geleden. De groep bestaat uit Frank Boeijen (zang), Jos Haag mans (toetsen), Nelis Busch (bas), Ger Hoeymakers (gitaar) en Henk Wanders (drums). Radius/Ebbelaar Alexander Radius en Han Eb- belaar behoren niet meer tot de jongsten in het wereldje van het vaderlandse ballet. Beiden zijn de veertig ruimschoots gepas seerd en zijn zich er van bewust dat het menselijk lichaam niet voor de eeuwigheid is geschapen. Aan Han Ebbelaar is door de lei ding van het Nationale Ballet en kele jaren geleden al de wacht aangezegd na het gezelschap als eerste solist lange tijd trouw te zijn gebleven. Nu maakt hij als assistent van Rudi van Dantzig deel uit van de artistieke staf van het Nationale Ballet. Zijn vrouw Alexandra Radius neemt bij hetzelfde gezelschap met haar vijfenveertig jaar een uitzonderingspositie in. Ze danst er nog steeds belangrijke rollen en denkt nog niet aan ophouden. Als haar werk bij het Nationale Ballet het toelaat trekt ze samen met partner Ebbelaar door het land met een door de jonge cho reograaf Nils Christe samenge steld programma, 'Op het lijf ge schreven'. Wellicht voor het laatst kan men beiden als dansduo don derdagavond in de Leidse Schouwburg aan te werk zien. Ze keren er met bovengenoemd pro gramma bestaande uit 'Duo Concertant' Stravinksky 'Strings' (Bartok). 'Necessarely so' (Gershwin) en 'La Notte' (Lis zt) terug, begeleid door Chris- taan Bor (viool) en Kyoko Hashi moto (piano). Mary Dresselhuys Het door Paul Haenen speciaal voor Mary Dresselhuys geschre ven blijspel 'Een bijzonder pret tig vergezicht' trekt nog steeds volle zalen. Vandaar dat het stuk met de 80-jarige actrice in de hoofdrol deze week nog twee keer in het theater aan de Oude Vest is te zien. te weten op vrijdag- en zaterdagavond. In deze door Be rend Boudewijn geregisseerde produktie speelt Henriette Tol de rol van dochter en Ben Hulsman die van huisgenoot Otto. door Frederike Contant HELMOND - De wereld verbeteren wil Frank Boeijen niet met zijn liedjes. De zanger, die morgenavond twee concerten in de Leidse Schouwburg geeft, koestert niet de illusie dat popmuziek zo'n grote invloed heeft dat ge ëngageerde teksten bijdragen tot een vreedzamer we reld. "Dat kon misschien in de jaren zestig, maar tegen woordig zit dat er niet meer in. Het enige wat je kunt proberen is om meer begrip voor bepaalde situaties te kweken. Als dat lukt ben ik_dik tevreden". De Frank Boeijengroep heeft de laatste jaren een enorme popula riteit opgebouwd. De zanger zelf is te stimulerende kracht achter de formatie, hoewel hij zichzelf niet echt op de voorgrond wil plaatsen. "Ik besef maar al te goed dat ik zonder hele goede muzikanten niet zover zou zijn gekomen". Hoewel de groep een aarzelen de start heeft gehad, heeft Boeij en nooit overwogen om in het Engels te gaan zingen. "Ik had een paar Amerikaanse vrienden en die moesten altijd lachen om mijn teksten en uitspraak. Ook al spreek je nog zo perfect je talen, je komt niet uit die cultuur. Het blijft iets onnatuurlijks houden. Ik weet dat ik door dit standpunt mijn mogelijkheden beperk tot Nederland en België, maar ik ben tevreden met de erkenning in eigen land. Het lot wil dat ik als Nederlander ben geboren en daar gedraag ik me ook naar. Ik maak er geen principekwestie van, maar heb gewoon niet de il lusie dat wij in het buitenland iets zullen betekenen. Het bui tenland zit echt niet te wachten op mijn persoon". De Frank-Boeijengroep werd in~1980 opgericht en drie maan den later was de band in het bezit van een platencontract. De eer ste single Nooit meer naar een verjaardagsfeest' werd door de critici lovend ontvangen, maar de echte doorbraak kwam pas twee jaar later met de single 'Zo Mooi', gevolgd door 'Het Ant woord'. In 1983 scoorde Boeijen met de plaat 'Linda' en sinds 1984 is de groep niet meer weg te denken uit het vaderlandse hit circuit door de plaat 'Zwart Wit'. Dat nummer schreef de uit Nij megen afkomstige Frank Boeij en naar aanleiding van de racisti sche moord op de Amsterdamse jongen Kerwin Duinmeyer. "Die gebeurtenis heeft mij aangegre pen en daarom schreef ik dat liedje. In die tijd speelde ook de opkomst van de Centrumpartij. Niet met de gedachte dat ik met zo'n nummer discriminatie zou kunnen oplossen, maar het zette veel jongeren wel aan het den ken. Ik kan alleen maar hopen dat dergelijke liedjes misschien bijdragen tot wat meer verdraag zaamheid. Als ik door middel van popmuziek één ding in de sa menleving zou mogen verande ren dan wenste ik meer toleran tie en rechtvaardigheid". Op het ogenblik maakt de Frank Boeijengroep een theater tournee door Nederland. De za len zijn vrijwel overal uitver kocht. In de Leidse schouwburg wordt morgen een nachtconcert toegevoegd aan het avondpro gramma, zo groot is de toeloop. De toer duurt tot eind januari en daarna gaat de groep weer wer ken aan een nieuwe lp. Daar naast is Frank Boeijen bezig met het schrijven van een songfesti vallied voor Gerard Joling. "Ge rard heeft het mij zelf gevraagd. Het moest eigenlijk geheim blij ven, want het is natuurlijk hele maal niet gezegd dat ik bij de laatste zes zit. Een deskundige jury kiest straks zes liedjes uit die Gerard op het Nationaal songfestival gaat zingen. Eén daarvan wordt gekozen voor het Eurosongfestival. Het is voor mij een uitdaging om speciaal voor zijn stem een lied te schrijven. Toch laat ik me niet verleiden tot zo'n typisch meezingerig num mer. Ik heb nu eenmaal een be paalde manier van schrijven en die gebruik ik nu ook voor Ge rard Joling". Onzeker Zelf meedoen aan het Songfes tival zou Frank Boeijen absoluut niet willen. "Nee dat is niks voor mij. Zo'n competitie en al die hei sa er om heen. Het schrijven van nummers er voor vind ik wel heel leuk, maar ik zie mezelf daar niet staan op zo'n immens podi um. Ik ben ook eigenlijk een heel onzeker mens. twijfel aan alles wat ik doe. Dat komt ook wel door in mijn teksten. Dat wil niet zeggen dat ik geen eigen mening heb. Ik heb weldegelijk overtui gingen, maar ik weet eigenlijk nooit iets zeker. Vooral niet als het over mezelf gaat. Ik denk dat ik een tegenstrijdig iemand ben. Gelukkig heb ik wel een bepaal de dosis doorzettingsvermogen en kan ik relativeren". Kritiek relativeren vind Boeij en wel moeilijk. "Ik trek me dat erg aan. Het zou oneerlijk zijn om te zeggen dat ik daar niets om geef. Dan spreek ik niet over ver haaltjes in de boulevardbladen. Dat hoort erbij. Ik heb er eigen lijk nog niet zoveel last van ge had. Behalve toen bekend werd dat mijn huidige vriendin de En gelse poppresentatrice Amanda Reddington is. Ik kom nu ook veel in Engeland en als je ziet hoe de roddelpers daar te werk gaat, dan heb je al gauw de neiging om te denken dat Nederland erg mild is". Boeijen vervolgt: "Kritieken op mijn teksten trek ik me wel erg aan. Toch hebben we wel ge luk gehad. We krijgen zowel goe de recensies in het popblad Oor als in het weekblad Popfoto. Dat betekent toch dat je een een breed scala aanspreekt. Maar soms worden er verhalen ge schreven over mijn teksten door mensen die er niets van begrij pen of niet de moeite hebben ge- goed naar te luisteren. Dan word je omschreven als ie mand die er taalkundig niets van bakt en iemand die totaal in de war is. Daar heb ik moeite mee, maar weet ook niet of ik er goed aan doe om er op te reageren". De prima ballerina Alexandra Radius geldt als één van de grote voorbeelden in het Nederlandse klassieke-danswereld- je. Al dertig jaar is de danseres intensief en serieus met haar vak bezig. Geen enkele landgenote is haar hierin voor gegaan, en het is nog maar de vraag of dit in de toekomst geëvenaard gaat worden. Keihard werken heeft haar naar de top ge bracht. Zij is nu zeventien jaar lang als soliste verbonden aan het nationale Ballet, een rol die maar voor weinigen is wegge legd. In de regel moeten dansers op 38-jarige leeftijd dit gezel schap verlaten. Alexandra Radius heeft deze grens met zeven jaar overschreden en denkt er nog lang niet over om in de nabije toekomst het dansen vaarwel te zeggen. Haar lange staat van dienst heeft haar al de verschillende onderscheidin gen opgeleverd. Onlangs is daar de koninklijke benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau aan toegevoegd. Alexandra Radius en hpar echtgenoot Han Ebbelaar verschij nen donderdagavond met hun tourneeprogramma 'Op het lijf geschreven' op het podium van de Leidse Schouwburg. AMSTERDAM - De grote zaal met bespiegelde muren vormt de oefenruimte in het Amsterdamse Muziektheater aan de Waterloop lein. Pianoklanken begeleiden danseres 'Lex', die in het midden van de zaal bezig is met de trai ningen voor 'Cinderella'. Een rol die Radius nog niet eerder heeft vertolkt. De korte felle tikken van haar spitzen stoppen abrupt en de pianist, die haar begeleidt, kijkt haar vragend aan. De pia nist schijnt te veel accent te ge ven aan een bepaalde passage. De muziek, stemt niet overeen met de danspassen. "Als je het zo speelt, vermoordt je ons", roept Alexandra, daarbij doelend op zichzelf en haar partner Alan Land. De muziek wordt opnieuw ingezet en dit keer gaat liet beter, getuige het ingehouden enthou siaste gemurmel van balletmees- ter Maria Aradi die de springen de en pirouettes draaiende Ra dius met argusogen volgt, zono dig aanwijzingen geeft en bewe- door Noortje Aipassa gingen corrigeert. Het is kwart over één, tijd om te pauzeren en tegelijkertijd een interview af te geven. Haar spullen en een grote fles water met zich mee torsend, verlaat ze de werkvloer die al weer is ingenomen door andere dansers. Depressies Een druk leven voor Radius. "Het is ontzettend belangrijk om in dit vak een goed georgani seerd leven te hebben", zegt ze, zich verontschuldigend omdat ze onder het gesprek een ander paar spitzen aan haar voeten moet doen. De nu 45-jarige balle rina is nog lang niet van plan om te stoppen met het actieve ballet. "Natuurlijk heb ik ook mijn de pressies. Bijvoorbeeld bij het op voeren van 'Sleeping Beauty' waarbij ik met vier verschillende partners dans. Als de balansen nog niet echt lekker gaan, als be paalde pirouettes niet één twee drie lukken en je half huilend thuiskomt. Maar dat is geen re den om te stoppen." Onder het trainen door is er nauwelijks tijd om wat te eten. Haar fles water oppakkend: "Ik ben de hele dag bezig met trai nen zonder een pauze om te lun chen. Het is niet dat ik niet wil eten, ik heb gewoon geen tijd. Maar het klinkt erger dan dat het is hoor. Elke dag begint met een heel goed ontbijt en ik eet héél héél veel 's avonds. Heel belang rijk is het om veel te drinken, omdat je tijdens het dansen transpireert, veel vocht verliest. Het vervelende is dat ik wel eens vergeet om bij te tanken omdat ik weinig dorst heb, en dat is na tuurlijk heel slecht". Normale jeugd Een andere man die een grote rol heeft gespeeld in haar dans- bestaan is Benjamin Hakarvy. "Hij heeft me bij het Nederlands Ballet eruit gepikt, vond dat ik talent had en heeft me daarom vanaf mijn vijftiende een jaar bij het Nederlands Ballet en negen jaar bij het Nederlands Dans Theater begeleid, dat is natuur lijk fantastisch". Nederlands meest begaafde choreografen Rudi van Dantzig en Hans van Manen hebben haar ook vanaf het begin van haar danscarrière meegemaakt. Zo ook Han Ebbe laar, haar levenspartner en voor vele jaren haar danspartner. Vol gend jaar zal hij zijn danscarrière echter definitief beëindigen. Op veertienjarige leeftijd ging Radius al op kamers wonen, om meer te kunnen dansen. Toch vindt zij dat ze een normale jeugd heeft gehad. "Ik heb een hele korte balletopleiding gehad. Ik trainde een uur in de week toen ik acht was, en dat werd langzaamaan wat meer. Op mijn veertiende danste ik vijf kwartier per dag, dat was alles". Een voordeel om vroeg bij een gezelschap te beginnen is vol gens Radius het werken met dansers die op dat moment aan de top staan. "Wanneer ik als kind zelf niet hoefde te trainen, ging ik altijd kijken naar Jaap Flier en Marianne Hilarides. Daar leer je zoveel van. Vroeger zat ik elke dag tot 's avonds laat te kijken, kijken, kijken. Je zult mij ook niet in een kantine vin den om te pauzeren, ik zit altijd in de studio". Op achtjarige leeftijd wist Ra dius al wat zij wilde, en nu ze dat heeft bereikt, weet ze van geen wijken. "Ik vind het gewoon heerlijk om te dansen. De avond vullende produkties als 'Romeo en Julia', 'Sleeping Beauty', en 'het Zwanenmeer' zijn een uitda ging om te doen. De rol, de tech niek, het is alleen maar vergelijk baar met wat andere mensen eer der deden. Het mooie van dit vak is ook dat het dansen altijd beter kan, een danseres is geen machi ne en dus niet perfect. Een Gisel le dans ik nu anders dan tien of vijftien jaar geleden. Er is meer over de rol nagedacht", zegt ze op haar carrière terugkijkend. Radius heeft vele klassieke balletten gedanst, maar het he dendaagse repertoire als 'Vier letzte lieder', 'Twilight' en 'Dia monds' zou ze voor geen goud te willen missen. "Wanneer je al leen het pure klassieke werk zou doen, dan wordt je je zo bewust van elk pasje dat je niet meer spontaan kunt dansen". Het gespierde en, voor het klassieke dansen vereiste, goed geproportioneerde gereedschap waar Radius over beschikt, ver keert nog in goede conditie. "Zo als mijn lijf nu voelt, blijf ik nog heel lang bezig. Het idiote is dat mijn lichaam nu zoveel beter voelt dan vroeger. Ik zit lekker der in mijn vel. Door de jaren heen weetje zoveel meer, je weet beter met je lijf om te gaan, je weet meer van de danstechniek, hoe je je spieren moet gebrui ken". Haar goede conditie is voor het Nationaal Ballet dan ook re den om haar langer dan gebrui kelijk (normaal tot het 38ste jaar) aan zich te binden. "Over het al gemeen houden vrouwen het langer uit dan mannen", zegt ze, moeiteloos voorbeelden opnoe mend van danseressen die het tot rond hun zestigste jaar vol hielden. "Ik zie mezelf op mijn zestigste niet meer in mijn spit zen kruipen, maar ik sluit niets uit. Als mijn lichaam niet meer wil, dan stop ik, want om er nu een kreupel lijf aan over te hou den...". Weinig tijd Wat Radius na het beëindigen van haar danscarrière gaat doen, is nog niet bekend. Radius: "Daar kan ik echt geen zinnig woord over zeggen. Ik voel er in ieder geval niets voor om aan een groep kinderen les te geven, daar heb ik het geduld niet voor" Een beslissing daarover hoeft de balletdanseres op korte ter mijn nog niet te nemen. Dag in dag uit wordt er getraind, en daarnaast zijn er avondvullende voorstellingen of repetities voor televisieopnamen. AMSTERDAM (ANP) - Het Ko ninklijk Theater Carré heeft vorig jaar tijdens de viering van het hon derd-jarig jubileum een record aantal bezoekers getrokken. Totaal kwamen 358.000 bezoekers naar de uitvoeringen in Carré.' Dat zijn er 98.000 meer dan in 1986, toen Carré 260.000 bezoekers trok. Vooral de speciale 'honderd jaar produkties' trokken ongekende bezoekersaantallen. De succesvol le musical 'Cats' trok met een ge middelde zaalbezetting van 92 pro cent totaal 185.000 bezoekers. Ten minste 45.000 mensen kwamen kij ken naar de 'Carré 100 jaar Revue', hetgeen een zaalbezetting van 95 procent opleverde. Ook het Ko ninklijk Circus Carré was goed voor 45.500 bezoekers bij een zaal bezetting van 85 procent. DEN HAAG (ANP) - De 31ste tournee van Fiesta Gitana door ons land is de laatste die H. J. da Silva in Den Haag heeft georgani seerd. Het vele werk voor dit jaarlijks 'feest der zigeuners' wordt de promotor van de Flamenco-kunst, nu ook zijn gezondheid wat te wensen overlaat, teveel. De laatste reeks optredens met een nieuw programma begint 16 januari in Utrecht en eindigt 29 februari in Amsterdam. Twee voorstellin gen zullen er op 5 februari worden gegeven in de Leidse Schouwburg. Van de 35 ge boekte voorstellingen worden er tien in België gegeven. Met Fiesta Gitana houdt ook Curro Velez, die meer dan twintig jaar eerste danser was, op voor het Nederlandse publiek op te treden. Da Silva begon ruim dertig jaar geleden artiesten die de Flamenco-kunst beoefe nen, naar ons land te halen. Het duurde en kele jaren voor Fiesta Gitana behoorlijke belangstelling en waardering kreeg. Later waren de theaters overal uitverkocht. Be halve in Nederland onstond ook over onze landsgrenzen interesse en succes voor Fies ta Gitana. Het gezelschap wisselde steeds van samenstelling, bracht elk jaar een nieuw programma en bestond evenals het laatste hoofdzakelijk uit zigeuners, expo nenten van de flamenco-kunst. Als andere gezelschappen kampte ook Fiesta Gitana enkele jaren met wat minder belangsteling. Da Silva toonde te weten hoe de programma's van hoge kwaliteit worden gemaakt en welke artiesten ze kunnen uit voeren. Curro Velez voelde hem precies aan en schiep jaren achtereen de choreogra fieën, die het publiek bleven boeien. Da Sil va acht Velez als choreograaf en als danser onvervanggbaar. Er zal in Spanje best een andere eerste danser zijn, maar geen betere, aldus de promotor en organisator. Ook nu staat Fiesta Gitana voor een pure vorm van de flamenco-kunst. Voor het laat ste programma is Loli Flores aangetrokken die zo niet de beste danseres, dan toch één van de beteren is. Ze treedt op met Velez, maar ook als soliste. Tot de uitvoerenden behoren nog drie danseressen, twee dan sers, drie zangers, en drie instrumentalis ten. Op het programma staan o m. uitgebreide Sevillanas en Bulerias, die elk een half uur duren. De Sevillanas wordt uitgevoerd in de oorspronkelijke vorm die dateert van voor de flamenco.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15