Wathey wenst onafhankelijk Sint Maarten Frans de Rover als ideale lezer van Harry Mulisch Voorzitterschap EG plaatst Westduitsers voor dilemma Dees soepel in vennindering aantal bedden ziekenhuizen Sjevarnadze in Kabul, Armacost in Pakistan Kaasproduktie op weg naar nieuwe records PHILIPSBURG/WILLEMSTAD (ANP) - Claude Wathey, de sterke man van Sint Maarten heeft gisteren vriend en vijand verrast door te verklaren dat hij streeft naar volledi ge onafhankelijkheid" van zijn eiland. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE DINSDAG 5 JANUARI 198! "Sint Maarten heeft nu het punt heeft bereikt waarbij hij het Antil liaanse staatsverband en het Ko ninkrijk (der Nederlanden-red) moet verlaten en hij zijn eigen weg moet zoeken in de wereld van onaf- hankeUjke staten. We moeten een volledig onafhankelijk land wor den", aldus Wathey. De voorbereidingen voor een volledige onafhankelijkheid hoe ven volgens Wathey niet lang te duren. "Normaal gesproken kan het binnen een jaar. Als we volledi ge medewerking krijgen kunnen we in 1989 onafhankelijk zijn. Er zal een grondwet moeten worden gemaakt en een referendum moe ten worden gehouden, maar zoveel tijd hoeft dat niet in beslag te ne men. Van de grondwetten zijn er twaalf in een dozijn verkrijgbaar", aldus Wathey. Sint Maarten's sterke man voelt zich kennelijk zeker van zijn zaak, want hij heeft de plannen voor on afhankelijkheid nog niet bespro ken in zijn eigen partij. Wathey kondigde wel vast aan dat hij zijn plannen de komende tijd aan de bevolking zal voorleggen. De be volking hoeft volgens hem niets te vrezen "want we kunnen ons zelf bedruipen". Bovendien, zo zegt Wathey, zal een onafhankelijk Sint Maarten niet meer hoeven op te draaien voor de steun aan de klei nere eilanden Saba en Sint Eusta- tius. "Het geld kunnen we beter voor onze eigen zaken besteden". De 20.000 inwoners van Sint Maarten leven voornamelijk van het toerisme en de handel. Daar naast krijgt het eiland circa zeven miljoen gulden aan Nederlandse ontwikkelingshulp. "Dit bedrag kan makkelijk worden vervangen door hulp uit andere landen, als Taiwan, Canada en vele andere lan den waar we nu geen hulp van kunnen ontvangen, omdat we in het Koninkrijk zitten", aldus Wa they. Verrast Op Sint Maarten is verrast en ge schokt gereageerd op de plannen van Wathey. Zijn partijgenoot en tweede man in de partij, Joe Ri chardson, verklaarde dat de uit spraken van Wathey voor hem als "een verrassing" zijn gekomen. "Tijdens al onze discussies hebben we nooit gesproken over een volle dige onafhankelijkheid. Echter, we moeten dit idee allemaal steunen, want - of we het leuk vinden of niet - vroeger of later zullen we onaf hankelijk moeten worden". Ri chardson kondigde wel aan binnen zijn partij te zullen aandringen op een langere voorbereidingstijd. "Onafhankelijkheid in 1989 is te snel". Oppositieleider Vance James jr. zei niet te zullen meewerken aan de plannen van Wathey, maar staat op zich niet afwijzend tegen een onafhankelijk Sint Maarten. "Nie mand met een greintje gezond ver stand kan serieus menen dat Sint Maarten binnen twaalf maanden klaar is voor de onafhankelijkheid. De toekomst van Sint Maarten is niet iets waar Wathey in zijn eentje over kan beslissen", aldus James jr.. "Het eilandbestuur kan niet eens fatsoenlijk voor de wegen zor gen". Vance James jr. hekelt ook het eigenzinnig optreden van Wathey. "Er wordt helemaal geen rekening gehouden met de wensen van de bevolking en we zien ook net ge vaar van de dictatoriale neigingen van Wathey", aldus James jr. "Poli- UTRECHT (ANP) - Staatssecreta ris Dees (volksgezondheid) heeft besloten de vermindering van het aantal ziekenhuisbedden te versoe pelen. Hij heeft dat gedaan vanwe ge de ontwikkelingen in het ge bruik van de ziekenhuisbedden van de afgelopen jaren en de bevol kingsontwikkeling tot 1995. Uit breiding van het aantal bedden in regio's die al onder de nieuwe norm zitten, zal hij toestaan De extra vermindering moet vol gens de staatssecretaris vooral worden bereikt door het sluiten van (afdelingen van) ziekenhuizen. Voor de totale vermindering hand haaft hij de behoefte aan zieken huisbedden in 1990 als uitgangs punt. Maar het aantal bedden dat definitief moet verdwijnen door sluiting van ziekenhuizen of zie kenhuisafdelingen zal worden af gestemd op de (mede door de ver grijzing weer wat grotere) behoefte aan bedden in 1995. .Dees heeft eerder aangekondigd dat hij met een noodwet zal komen als het er naar uitziet dat de beoog de vermindering van het aantal zie kenhuisbedden niet of niet snel ge noeg wordt bereikt. tieke onafhankelijkheid is meer dan een kreet van één man en is ook meer dan geld. Geld van ande re landen als Taiwan en Canada maakt ons niet onafhankelijker. De bevolking wordt gevraagd het Ne derlands paspoort en andere rech ten in te leveren, terwijl zij mis schien alleen maar afhankelijker wordt van andere landen. Daarge laten of die andere landen bereid zijn geld te leveren. Zelfbeschikking Op de andere Antilliaanse eilan den is nog niet gereageerd op de geluiden uit Sint Maarten. Alleen de Curacaose oppositieleider en oud-premier mevrouw Maria Libe ria-Peters zei een eventuele onaf- hankelijkheid van Sint Maarten te le luchtvaartmuseum zullen respecteren, als dat de wil van de bevolking is". "Tijdens de Ronde Tafel Conferentie in 1983 is vastgelegd dat de Antilliaanse ei landen elk afzonderlijk het recht op zelfbeschikking hebben. Daar kan Sint Maarten dus, net als Aru ba toentertijd, gebruik van ma ken", aldus Liberia-Peters. Pre mier Don Martina wenste maandag nog niet te reageren. Ook de directeur van het Kabi net voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse zaken en woordvoer der van minister Jan de Koning, drs. F. Palm, achtte het nog te vroeg om uitvoerig te reageren. SILVER HILL - De Enola Gay, de B29 bommenwerper waarmee in de Tweede Wereldoorlog de eerste atoombom werd gegooid op Hiroshima, wordt momenteel gerestaureerd. Het toestel krijgt straks een plaatsje in het nationa le luchtvaartmuseum in Washington. De Enola Gay dankt zijn naam aan de moeder van de piloot. (foto AP) BONN - De Duitse Bondsrepubliek, die sinds 1 januari gedurende zes maanden optreedt als voorzitter van de Europese Gemeenschap, staat voor een ernstig dilem- - j- ma als zij van dat halfjaar een succes wil maken en de Desgevraagd zei hij slechts dat het gemeenschappelijke markt uit de impasse wil halen. ln theorie mogelyk is dat Sint pjoe men landbouwuitgaven onder controle Maarten onafhankelijk wordt. Mi- brengen zonder de eigen boeren van zich te vervreem- ...lüf ^en, die als eersten het slachtoffer zouden worden van saneringsmaatregelen? Sinds het mislukken van de Kopenhagen, eerder deze maand, verkeert 'groen Europa' in een openlijke crisis. Het ge- Aruba en de Antillen gebruikelijke halfjaarlijkse bezoek topconferentie^ te praten over de besteding ontwikkelingsgelden. Op 11 janua- meenschappelijk landbouwbeleid vergt twee-derde bezoekt De Koning Sint Maar de totale begroting van de EG. Als er de komende weken geen drastische ingrepen plaatshebben, dreigt eind 1988 een tekort van 4 miljard ECU (circa 10 mil jard gulden). Kanselier Helmut Kohl kan een succesvol voorzit terschap van de EG goed gebruiken. Dat zou zijn diplo matie de internationale waardering verschaffen die zij tot dusver ontbeert. Kohl is al eerder voorzitter van de EG geweest, in het eerste halfjaar van 1983. Maar dat was koud enkele maanden nadat hij via een "positieve motie van wantrouwen" de SPD-FDP-regering van kanselier Helmut Schmidt naar huis had gestuurd en zelf regeringsleider geworden was. Zodra de mislukking van de top in Kopenhagen in de EG-hoofdsteden in alle duidelijkheid zichtbaar dreven wordt op kleine familiebedrijven werd, zetten de Westduitsers zich aan het uitdokteren van een oplossing die voor alle 12 lidstaten aanvaard baar is op de ingelaste topconferentie die op 11 en 12 februari in Brussel gehouden wordt. Deze top, die dwingend het budget van de EG sluitend moet maken, zal worden voorafgegaan door een hele reeks bespre kingen van betrokken ministers. voor het instellen van begrotingsstabilisatoren te be spreken waaraan hun Westduitse collega Ignaz Kiechle werkt. Parallel aan deze bijeenkomst is, ook in de Belgische hoofdstad, een vergadering voorzien van de ministers van buitenlandse zaken van de Twaalf. In het jongste nummer van de zondagkrant 'Welt am Sonntag' formuleert kanselier Kohl als 'globaal con cept' van zijn regering "het verzekeren van de inkom sten van de boeren, het sociaal aanvaardbaar maken van de structurele veranderingen en het tegelijkertijd verbeteren van de natuur en het milieu". De regering in Bonn voelt er met name nogal voor de land bouwoverschotten te verkleinen. Dat kan onder meer door het braak laten liggen van cultuurgrond. De Westduitsers, wier vijandigheid jegens de bud gettaire stabilisatoren van het 'pakket-Delors' één van de belangrijkste oorzaken voor het mislukken van de top in Kopenhagen was, geven sinds enige tijd te ken nen dat zij hun positie willen versoepelen. Zo zei Kiechle onlangs dat de positite van de West duitse boeren "niet zo slecht is als vaak gezegd wordt", mede omdat één op de twee neveninkomsten heeft. Dat betekende een ferme concessie uit de mond van de kantige minister van landbouw, die lid is van de chris ten-sociale partij (CSU) van Beieren, een deelstaat van de Bondsrepubliek waar de landbouw nog vooral be- Wathey: eigenzinnig Europese markt Ondanks deze moeilijkheden, en andere waar het ongetwijfeld nog tegen aan zal lopen - denk maar aan de staalindustrie - is Bonn van plan in de eerste zes maanden van 1988 een goed EG-presidentschap te pre senteren. Daarbij wil de Bondsrepubliek tevens een beslissende impuls geven aan het proces van de Eu- ropese eenwording. "Ons hoofddoel is en blijft het tot compromis stand brengen van één Europese binnenmarkt", on- Zo treffen de EG-ministers van landbouw elkaar op derstreept kanselier Kohl in het artikel in 'Welt am 18 en 19 januari in Brussel om het compromisvoorstel Sonntag'. MOSKOU/ISLAMABAD (AP) - De Russische minister van buiten landse zaken Edoeard Sjevardnad- ze is gisteren voor een werkbezoek in de Afghaanse hoofdstad Kabul aangekomen, zo hebben de Russi sche media bekend gemaakt. Aan Sjevardnadze's bezoek was van tevoren geen ruchtbaarheid gegeven. Het valt samen met een bezoek van de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Michael Armacost aan het naburi ge Pakistan. Armacost zal met Pa kistaanse regeringsfunctionarissen overleg voeren over de kwestie-Af- ghanistan. De Sovjetunie heeft enige tijd ge leden kenbaar gemaakt de naar schatting 115.000 man aan Russi sche troepen uit Afghanistan te willen terugtrekken. Of Sjevard nadze's bezoek hiermee verband houdt, werd niet met zoveel woor den gezegd. Sjevardnadze was vo rig jaar januari ook op bezoek in Kabul. Korte tijd later kondigde de Afghaanse regering een eenzijdig staakt-het-vuren in de strijd tegen de rebellen aan. Tevens werd opge roepen tot een nationale verzoe ning. De islamitische opstandelin gen hebben deze oproep echter naast zich neergelegd. Het Russische persbureau TASS en Radio Moskou maakten in een kort bericht melding van het be zoek van Sjevardnadze. Niet ge meld werd met wie hij overleg zal voeren en hoelang hij in Kabul zal verblijven. Aangenomen wordt dat de Russische minister een ontmoe ting zal hebben met de Afghaanse leider Najib. Sjevardnadze's bezoek komt in een periode van verhoogde diplo matieke activiteit om een oplos sing voor Afghanistan te vinden, en volgt op een bloedig offensief van Afghaanse en Sovjet-troepen om het beleg te breken van Khost, een stad op 34 kilometer van de grens met Pakistan. De woord voerder van het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken Gerasimov vertelde gisteren dat Afghaanse troepen nu de belangrijke weg van Gardez naar Khost beheersen en dat sinds woensdag iedere dag konvooien met voorraden naar de stad zijn gereden. Volgens Gerasi mov werd er niet meer gevochten langs de weg. De guerrillastrijders hebben ontkend dat hun beleg is gebroken. In de Afghaanse en Sovjet-media zijn gedetailleerde verslagen gepu bliceerd over het offensief, kenne lijk om het vertrouwen in het leger van Najib op te vijzelen. Een be langrijk beletsel voor de terugtrek king van de Sovjet-troepen is de grote kans dat Najib zonder Russi sche steun niet lang stand zal hou den tegen het islamitisch verzet. Aangenomen wordt dat Arma cost in Pakistan, waar miljoenen Afghaanse vluchtelingen verblij ven. vooral zal.overleggen over de Afghaans-Pakistaanse onderhan delingen over de terugtrekking van de Russische troepen. Deze onderhandelingen vinden in Genè- ve plaats onder auspiciën van de Verenigde Naties. Afghaanse guer rillaleiders in Pakistan hebben ge zegd dat de Russische terugtrek king de perste voorwaarde is voor een wapenstilstand. Het Kremlin heeft zich bereid verklaard de Rus sische troepen in een periode van een jaar terug te trekken, mits de Verenigde Staten en andere landen zich niet langer bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van Afghanistan. Armacost arriveerde gisteroch tend in Pakistan met Roberl Oakley, de directeur Middenoos ten van de Nationale Veiligheids raad, en sprak daarna met de Pa kistaanse minister van buitenland se zaken Abdul Sattar. Volgens e Amerikaanse woordvoerder sprak Armacost over verschillende kwes ties die betrekking hebben op Af ghanistan, waaronder een tijdsche ma voor een Russische terugtrek king. De besprekingen zouden vandaag worden voortgezet. Verwacht wordt dat hij zal pra ten over een neutrale status van ghanistan, over de vraag of er interim-regering moet komen en over de terugkeer van de miljoe nen vluchtelingen als de Sovjet troepen weg zijn. De Sovjetunie wil dat Afghanistan een neutrale en niet-gebonden status krijgt i het vertrek van de Sovjets en buitengewoon gekant tegen de m gelijkheid van een pro-Amerikaan se regering in Kabul. Morgen zal Armacost een bezoek brengen aan Peshawar aan noordwestelijke grens met Afgha nistan, waar de zeven belangrijkste Afghaanse verzetsbewegingen hun hoofdkwartier hebben. Wellicht zal Armacost daar praten over de Amerikaanse hulp aan de opstan delingen. Volgens de Washington Post van zondag zou president Reagan een boodschap hebben ge stuurd, waarin de rebellenleiders wordt verzekerd dat de VS hun steun zullen voortzetten en schièn zelfs uitbreiden zolang de Sovjetunie in Afghanistan is. DEN HAAG (ANP) - De produktie en afzet van de Nederlandse kaas sector is nog nooit zo hoog geweest als in het afgelopen jaar. Dat heeft de Vereniging Nederlandse Zuivel- beurs bekendgemaakt. Per hoofd van de bevolking werd 13,8 kilo kaas gegeten. De produktie van fabriekskaas in Nederland nam het afgelopen jaar toe met 3,5 procent en kwam daarmee op een niveau van 544.000 ton. De totale kaasexport uit Ne derland is het afgelopen jaar geste gen met 5.000 ton tot een niv van 385.000 ton met een waarde van 2,7 miljard gulden. Dat is waardestijging van 6 procent. De consumptie van kaas in Ne derland is het afgelopen jaar met ruim 3 procent gestegen en daar mee uitgekomen op 13,8 kilo per hoofd van de bevolking (1986: 13,3). In totaal werd meer dan 200.000 ton kaas in Nederland afge zet. Het ziet er naar uit dat in een nieuwe mijlpaal in de Neder landse kaashistorie zal worden be reikt, met een gemiddelde con sumptie per hoofd van 14 kilo. LEIDEN - De promotie van Frans de Rover onlangs in Leiden was voor een deel een literair evene ment. Niet alleen omdat zijn proef schrift de schrijver Harry Mulisch tot onderwerp had, maar ook om dat zoveel letterkundigen aanwe zig waren. Mulisch zelf was eregast aan het promotiediner. De Rovers verdediging werd echter ook bijge woond door Doeschka Meijsing, A. F. Th. van der Heijden, Jan Siebe- link, Frans Kellendonk, Louis Fer- ron. Frédéric Bastet en anderen. Als promotor trad Ton Anbeek op. die zich behalve als geleerde ook al als schrijver heeft gemanifesteerd. door Hans Warren Tijdens de plechtigheid vertelde Anbeek de anekdote dat hij vroe ger een leraar had gehad die over Mulisch placht te zeggen: "Dat is een charlatan, maar een getalen teerde charlatan". Anbeek voegde daaraan toe dat de tijd voorbij is dat zulke opvat tingen worden gehoord. Mulisch zou volgens hem een onomstreden figuur zijn geworden. Het is de vraag of dit waar is. Mulisch mag de gunst van het publiek genieten, bij veel recensenten roept hij nog altijd weerstand op. Humbug Het enige blad in Nederland waarin alles gezegd mag worden - Propria Cures - zag zelfs in de zes tigste verjaardag van Mulisch aan leiding om een boekje te laten ver schijnen onder de titel Bestrijd het leed dat Mulisch heet. Bij P.C. heeft men een hekel aan alles wat naar humbug zweemt, en het was daarom ook niet te verwonderen dat Mulisch met grote regelmaat in het tijdschrift als kop van Jut mocht fungeren. In het boek vindt men een selec tie van de tussen 1953 en 1987 in Propria Cures verschenen artike len waarin de succesvolle schrijver een rol speelt. De samenstellers. Lucas Ligtenberg en Bob Polak. een inleiding al drei gend in zijn richting met de botte bijl. Mulisch heet 'een in alle op zichten modieuze schrijver', die feilloos zou hebben aangevoeld 'welke praatjes hij op welk mo ment diende te verkopen om in de smaak te vallen'. Het is verbazingwekkend dat men bij P.C. ondanks de snelle wis selingen in de redactie zo conse quent is geweest in deze aversie voor Mulisch. Men hekelt zijn stijl: 'Oorsmeer verkocht als marmela de'. Huichelachtig optreden wordt aan de kaak gesteld. Natuurlijk moeten ook zijn theorieën het bij herhaling ontgelden. Er is een vermakelijke bespre king van De compositie van de we reld: 'Hoe dik zijn nieuwe boek ook is, het verveelt nergens. Net als de rest van zijn boeken speelt het ver haal ook nu weer in het Wilde Wes ten omstreeks het midden van de vorige eeuw'. In een ander geval kwam men rechtstreeks met de vaststelling: 'Meer dan de com- posthoop verdient Harry's boeren koolfilosofie echt niet'. Studie Het is in zekere zin een eer, wan neer een boekje over je kan ver schijnen dat uitsluitend met aan vallen is gevuld. Maar waarschijn lijk zal Mulisch het toch een twij felachtige eer vinden, en zich veel meer gevleid voelen door een stu die als De weg van het lachen die Frans C. de Rover aan hem wijdde. De Rovers naam komt men ove rigens in Bestrijd het leed... ook te gen. Bovendien was daarin een ar tikel opgenomen uit 1959 waarin H. U. Jessurun d'Oliveira vaststel de dat in de roman Het stenen bruidsbed maar liefst 147 keer ge lachen wordt. De titel van het boek waar De Rover op promoveerde maakt al duidelijk dat hij met die statistische gegevens zijn voordeel heeft gedaan. Het lachen is naar zijn zeggen een constante in Mulisch' werk. Al dat lachen heeft echter meer met ernst dan met vrolijkheid te ma ken. Het lachen zou bij Mulisch re fereren aan een levensopvatting. het zou de reactie zijn op wat als absurd ervaren wordt. Dit noemt De Rover in zijn studie steeds het 'filosofisch niveau'. Het lachen zou ook met de kunstopvatting van de schrijver te maken hebben: volgens Mulisch roept het beschouwen van een kunstwerk een eureka-gevoel op dat zich uit in een lach. De Rover bracht dit onder de noemer 'poëto- logisch niveau'. Tenslotte heeft het lachen nog een 'psychologisch ni- Van De weg van het lachen be staat zowel een wetenschappelijke uitgave als een handelseditie. Wie de handelseditie heeft, mist slechts een in ietwat zonderling Duits ge stelde 'Zusammenfassung' en de stellingen. In die stellingen neemt de jonge doctor enige afstand van 'de academische literatuurbe schouwing' en bepleit hij dat men zich bewust moet blijven van 'schatplichtigheid aan de litera tuur'. Onconventioneel Deze houding heeft invloed ge had op dit proefschrift dat mis schien meer eigenschappen heeft van een literair essay dan van een wetenschappelijke verhandeling. Met een zekere gretigheid verwijst hij naar de inzichten van niet tot de geleerde wereld behorende Mu- lischvorsers als R. A. Cornets de Groot en J. H. Donner, terwijl ver moeidheid lijkt door te klinken wanneer hij op een literair-theore- tisch werk in moet gaan. Toch diende hij om op De weg van het lachen te kunnen promo veren concessies te doen aan de academische werkwijze. Dat is de vermoedelijke aanleiding geweest tot de volgende zinnen: 'Ik ga nu wat nader in op...' (18), 'Ter inlei ding van deze paragraaf herhaal ik...' (43), 'In de nu volgende para grafen zal ik...'(89), 'Ik ga er wat dieper op in' (115), 'Ik geef echter allereerst enige aandacht aan... (224), 'Nog één aspect wil ik aan de orde stellen'. (288). De lezer van een wetenschappe lijk werk vindt het blijkbaar een veilig gevoel zo bij de hand te wor- Harry Mulisch: niet langer 'een getalenteerde charlatan'. (foto gpdi den genomen, de lezer van een lite rair essay heeft die leiding niet no dig. Voor een proefschrift is overi gens De Rovers benadering al on conventioneel genoeg. Hij heeft zich niet als een alwetend geleerde, maar als een bewonderend liefheb ber over het proza van Mulisch ge bogen. Hij verklaart zelf in zijn in leiding dat zijn studie 'een twee slachtig karakter' zou hebben: 'enerzijds stel ik mij op het stand punt van de naieve lezer, ander zijds benader ik de afzonderlijke werken vanuit een 'totaalbeeld' van het oeuvre en Mulisch' litera tuuropvatting'. Ideale lezer Ik weet niet of hij zijn aanpak zo wel goed karakteriseert. Volgens mij staat hij slechts op één stand punt, en wel dat van de ideale le zer, die zich het werk van de schrij ver volkomen eigen heeft gemaakt en met de aldus verworven kennis ieder onderdeel daarbinnen weet te duiden. Mulisch' werk leent zich voor deze benaderingswijze, om dat - hoezeer zijn boeken ook varië ren en hoeveel genres hij ook beoe fent - hij een bouwer aan een oeu vre is. Hij heeft eens gezegd dat een schrijver behoort te werken aan 'één totaliteit, één groot orga nisme, waarin elk onderdeel met alle andere verbonden is door on telbare draden, zenuwen, spieren, strengen en kanalen. Er zijn meer omstandigheden die maken dat de schrijver Mulisch de lezer De Rover goed ligt. Zo is de laatste blijkbaar iemand die met genoegen cryptogrammen oplost, terwijl de eerste graag cryptogram men schept. De Rover die het 'magisch-myti- sche' van Mulisch' schrijverschap benadrukt verklaart: 'de benade ring die het meeste oplevert, dat wil zeggen een maximum aan verbanden en betekenisrelaties de monstreert, is nu juist de benade ring die als cryptogrammatisch aangeduid kan worden". Vanzelfsprekend leidt deze be nadering tot zeer ingenieuze inter pretaties, maar vèrgezocht lijken De Rovers bevindingen zelden. Wel verlokt pure geestdrift hem soms recht te praten wat krom is. Voor de lelijke zinswending 'Zijn geilheid blafte' uit Het stenen bruidsbed weet hij een fraai ex cuus te bedenken. De literaire draak Twee vrouwen wordt van erg diepzinnige achtergronden voorzien. Zelfs voor een door Mu lisch zelf in latere drukken herstel de verschrijving in Oude lucht schudt De Rover een verklaring uit de mouw. Periodes In De weg van het lachen wordt het werk van Mulisch in vier perio den verdeeld. De eerste werd 'de kunst' genoemd, de schrijver zocht zich tussen 1947 en 1952 een hou ding als kunstenaar. De tweede periode (1953-1961) heet veelzeggend genoeg 'De ver nietiging'. Tussen 1962 en 1971 valt de derde periode, 'De werkelijk heid'. Voor Mulisch een tijd van engagement. De laatste periode (1971-1983) werd 'De eeuwigheid' genoemd, de schrijver richt zich vaak op antieke mythen. De be langrijkste romans uit deze perio den worden telkens belicht. Het moet voor Mulisch heerlijk zijn zo'n lezer te hebben, maar op sommige momenten wellicht ook wel irriterend. Voor hij zijn mond opendoet weet De Rover al wat de schrijver wil zeggen. Dat heeft er bijvoorbeeld toe geleid dat een nieuw boekje van Mulisch Grond slagen van de mythologie van het schrijverschap overbodig aandoet. Mulisch krijgt nauwelijks de kans nog het raadsel te vergroten. Lucas Ligtenberg en Bob Polak (samenst.): Bestrijd het leed dat Mulisch heet/Propria Cures over een zestigjarige/88 pag.l fl 17,50, Gerard Timmer Prods, Postbus 11377, 1001 GJ Amsterdam. Frans C. de Rover: De weg van het lachen/Over het oeuvre van Harry Mulisch-340 pag.lfl 42,50 De Bezige Bij, Amsterdam. Harry Mulisch: Grondslagen van de mythologie van het schrijver schap - 48 pag.lfl 24,501Gebonden- Uitgeverij Thoth, P. C. Hooftstraat 57-1, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14