De Verlosser' werd een 'tiran Cruijff bedankt voor de eer 'OPOoTTV Israel: voetbal is zaak van overleg Harmsen: 'Ajax sterk genoeg om klap op te vangen' DINSDAG 5 JANUARI 1988 PAGINA 13 Johan Cruijff als speler en trainer synoniem voor conflicten AMSTERDAM (GPD) - Van het granietharde standbeeld van Jo han Cruijff is niet meer overgeble ven dan een wegsmeltend wassen beeld. De technisch directeur van Ajax was uiteindelijk toch niet op gewassen tegen de gezamenlijke Amsterdamse oppositie en nam gisteren ontslag. Op het moment dat de voetbalwereld zich hardop verbijsterd afvroeg hoe ver de voormalige stervoetballer eigenlijk kon gaan met het verliezen van wedstrijden en het tegelijkertijd stellen van steeds hardere eisen, gaf het bestuur van Ajax het ant woord. Voorzitter Ton Harmsen zei botweg nee tegen de voorwaarden van zijn technisch directeur. Voor het eerst en voor het laatst, want Cruijff trok zijn consequenties uit zijn eerste echte - persoonlijke - nederlaag bij Ajax en vertrok. „Wij zullen ons nooit helemaal aan een trainer overleveren, aan welke trainer dan ook", zei Ton Harmsen onlangs. Met die woor den schaarde de praeses zijn tech nisch directeur op één lijn met de bonte rij van oefenmeesters die bij Ajax de laan uit werden gestuurd. Die vergelijking moet Cruijff pijn hebben gedaan. Cruijff wenste met niemand te worden vergeleken. Johan Cruijff is synoniem voor conflicten. Als voetballer lag hij al vaker overhoop met besturen en trainers dan een heel elftal rebellen in een voetballeven voor elkaar krijgt. Als trainer was dat niet an ders. Johan Cruijff begon bij Ajax twee en een halfjaar geleden in een conflictsituatie, hij vertrok er in de zelfde ruzie-achtige sfeer. In die tussenliggende periode holden Ajax en Cruijff van het ene naar het andere conflict. Aanvankelijk zij aan zij, maar het laatste half jaar steeds sterker tegenover elkaar. Met als uiteindelijke resultaat de definitieve breuk in de relatie. Ongenoegen opinie - zijn diploma coach be taald voetbal van de KNVB. Voor onbepaalde tijd. Ajax verspeelde in het eerste Cruijff-jaar de landstitel aan PSV. De achterstand bedroeg acht punten. Niemand echter, die over die verloren landstitel een traan liet. Cruijff had dit seizoen te voren al als een 'leerjaar' bestem peld. De technisch leider eiste van zijn spelers een nieuw soort aanval lend voetbal. Hij eiste en kreeg van het bestuur de tijd om dat proces door te voeren. Cruijff oogstte lof bij collega's en publiek. Ajax speelde gedurfd, aanvallend, attractief. Clubs, trai ners en zelfs bondscoaches namen Cruijff als voorbeeld. De Cruijff- stijl werd bijna tot religie verhe ven, maar alleen PEC Zwolle bleef het hele seizoen die lijn volgen. De leermeester prees de tegenstan ders, die zijn lijn volgden en dus ook met een nulletje of zeven wer den afgedroogd, maar spuwde vuur naar de clubs die het waagden voor een puntje te willen spelen. Het „Cruijff heeft gelijk" kwam in het tweede jaar toch enigszins onder druk te staan. Ajax verloor in '86-'87 maar liefst zes keer. Sommige collega-trainers vonden dat Cruijff ongenuanceerd aanvallend speelde. De technisch directeur gaf uiteindelijk toe en liet zijn team in de uitwedstrijd tegen Den Bosch voor het eerst voorzich tiger spelen. Ajax won met 1-4. In dat jaar blijkt er rond Cruijff weer genoeg conflictstof om de ge moederen wederom lange tijd be zig te houden. „Hoogtepunt" is de boete die Cruijff zeven van zijn in ternationals oplegt omdat zij - te gen zijn uitdrukkelijk verbod - toch een oefen wedstrijdje speel den met het Nederlands Elftal. Cruijff, die vond dat zijn spelers door het loodzware programma te veel belast werden, wekte met deze boycot de woede van bondsmana- ger Rinus Michels. Het landskampioenschap was de Vinkevener ook in '86-'87 niet ver gund. Ajax werd opnieuw tweede met zes punten achterstand op PSV. Het begin van kritiek werd echter op woensdag 13 mei in de kiem gesmoord als Ajax - en dus Cruijff - als eerste Nederlandse club de Europa Cup voor beker winnaars wint. Het contract met Cruijff werd met één jaar verlengd. Vanaf die Cup-finale hebben Ajax en Cruijff alleen nog maar verliezen geleden. Het vertrek van Marco van Basten naar AC Milan bleek de voorbode voor naderend onheil. Sneller dan in de voorgaande ja ren moest Ajax de strijd met PSV om de landstitel opgeven. Cruijff en Ajax kwamen onder druk te staan. De Amsterdammers won nen in het eerste half jaar slechts twee uitwedstrijden en vergaarden buitenshuis niet meer dan zes pun ten. Met het uitblijven van de ver wachte prestaties nam de kritiek op Cruijff toe. De ruzie tussen de technisch directeur en zijn enige overgebleven vedette. Frank Rijk aard, werd voor Cruijff de eerste persoonlijke nederlaag. Voorzitter Ton Harmsen ontnam zijn direc teur de alleenheerschappij in dit conflict. De affaire-Rijkaard was voor Cruijff het begin van het einde als technisch leider bij Ajax. De „onmenselijk harde" benadering van Cruijff leverde snel daarna nog twee slachtoffers op: Peter Boeve en Jan Sörensen. Dit drietal Ajacie- De eerste schreden van Johan Cruijff op het technische vlak bij Ajax deed direct al het nodige stof opwaaien. Zeer tot ongenoegen van de toenmalige trainer Leo Beenhakker werd Cruijff aange steld als 'adviseur'. Beenhakker voelde dat vanzelfsprekend als een grove aantasting van zijn bevoegd heden en haalde het einde van zijn contractperiode niet. Beenhakker liet één landstitel in Amsterdam achter. Cruijff kwam pas echt bij Ajax in dienst in het seizoen '85-'86, toen hij Aad de Mos verdrong. Ook de Hagenaar bezorgde Ajax een landskampioenschap. Na het ont slag van De Mos haalden Ajax en Cruijff zich de woede op de hals van de WON, de vakbond voor trainers. Ajax brak immers alle re gels door de ongediplomeerde Cruijff als technisch manager aan te stellen. De Vinkevener verdeelde de voetbalwereld opnieuw in voor- en tegenstanders. Cruijff kreeg uitein delijk - onder grote druk van Ajax, de collega-trainers en de publieke Leidse clubs in zevenkamp LEIDEN - Zeven Leidse clubs van diverse pluimage zijn gister avond begonnen aan een sportuit- wisseling die duurt tot zaterdag. De clubs zijn: Lugdunum (voet bal), BS Leiden (basketbal), Satur- nus (handbal), LZ'86 (zwemmen en waterpolo), LUSV (volleybal), Scylla (tafeltennis) en BBLZW (bowlen). Elke vereniging organiseert een ontmoeting in de eigen tak van sport waaraan dan zelf niet mag worden deelgenomen, maar waar bij de zes anderen strijden voor de punten. Nadat gisteravond Scylla gastheer was voor het tafeltennis organiseert LZ vanavond (20.30 uur) in het Vijf Meibad het water polo. Woensdag staan er twee on derdelen op het programma. Om 18.15 uur begint in de Vijf Meihal het basketbal en om 20.15 uur in diezelfde hal het zaalvoetbal. Op donderdag vinden vanaf 19.30 uur de Finales van het zaal voetbal plaats en om 20.15 uur be gint vervolgens het zaalhandbal. Op de afsluitende zaterdag is de universitaire sporthal plaats van handeling voor het volleybal (13.00 uur) en trekken de teams daarna naar de Vijf Meihal voor het bow len. LEIDEN - Zwarte Wolf is gis teravond op de valreep nog een punt kwijtgeraakt aan De Rozet (3-3). Ceverbo boekte in de in terregionale klasse van het zaal voetbal een klinkende 8-1 over winning op Neptunus, terwijl Silva afrekende met Hoogen- boom: 11-3. In de hoofdklasse won Van der Plas met 4-2 van Lugdunum en speelden Lisse en Cleijn Duin gelijk: 3-3. De Rozet - Zwarte Wolf 3-3 De Leidenaars voelden zich bekocht omdat de tijdwaarne- mer (het scorebord was niet in geschakeld) volgens de mee- klokkende Frans Stouten 25 se- conden te lang liet doorspelen. Juist in die tijd zorgde De Rozet Remise voor Zwarte Wolf uit een penalty voor de gelijk maker, nadat enkele tellen eer der Jan van der Reijden voor 2- 3 had gezorgd. Marcel Valk en John Eradus scoorden de overi ge Leidse goals. Van der Plas - Lugdunum 4- 2 Vermoeid en enigszins ge handicapt verschenen de Kat- wijkers aan de start voor het duel met Lugdunum, dat zich tegen de koploper niet zo maar gewonnen gaf. Tweemaal kwa men de Leidenaars langszij, na dat Jaap van Duyn de thuis ploeg even zovele keren aan de leiding had gebracht. Maar na de treffers van Hans van As en Fred Kanbier (2-2) liep Van der Plas dankzij Rick Curfs en Jaap van Duyn uit naar een 4-2 over winning. Lisse - Cleijn Duin 3-3 Het was aan de sterk debute rende Charles Tollenaar te dan ken dat Lisse toch een punt (3- 3) overhield aan de ontmoeting met Cleijn Duin, dat na rust zelfs uit een man-minder situa tie op voorsprong wist te ko men (2-1, 2-3). Henri van der Weijden scoorde de eerste twee doelpunten voor Lisse. den verklaarde nooit meer onder Cruijff te willen spelen. Langzaam maar zeker veranderde het beeld van Johan Cruijff. De „verlosser" werd steeds meer de „tiran". Ajax bleef verliezen. Het ge zichtsverlies werd nog enigszins beperkt door de uitschakeling van Hamburger SV, dat overigens nog grotere zorgen kende dan de Am sterdammers. maar in de Neder landse competitie namen de pres taties van Ajax dramatische vor men aan. Zozeer dat het bestuur, de ledenraad en de overige krach ten rond het machtige bolwerk - verenigd in de zogeheten vijfde co lonne - en de spelers (Bosman, Van 't Schip) hun kritiek niet lan ger binnenskamers hielden. Het aan- en verkoopbeleid van de technisch directeur werd steeds duidelijker veroordeeld. Rijkaard. Boeve, Sorensen. Silooy, Van Bas ten en eerder Meeuws, Gasselich, Galjé en Vanenburg vertrokken door of om Cruijff. De aankopen konden de verliezen niet of onvol doende compenseren. Frank Stap- leton (aanpassingsproblemen en hernia), Arnold Scholten, Petri Ti- ainen, Allistair Dick en Jan Sören sen (voldeden geen van allen in de visie van Cruijff) en Hennie Meijer bleken Ajax geen kampioenschap te kunnen brengen. Het typeert Johan Cruijff dat hij juist op het hoogtepunt van alle kritiek het offensief koos. Hij ver bond zeer scherpe eisen aan een nieuw tweejarig contract m De Meer. Cruijff wenste in feite alle macht door het alleenzeggenschap in het aan- en verkoopbeleid. In plaats van zich neer te leggen bij de voor hem ongunstige situatie, ging de technisch directeur in de aan val. Zocht hij het conflict zoals hij dat vanaf de eerste successen als voetballer heeft gedaan. Cruijff is op zeventienjarige leef tijd terecht gekomen in een wereld, die bol staat van spanning en con flicten. Hij heeft in al die jaren die wereld waarschijnlijk automatisch tot de zijne gemaakt. AMSTERDAM (GPD) - In tegen stelling tot Piet Keizer („Ik zal kort en krachtig zijn, ik heb hier totaal geen commentaar op") raakten veel van de spelers die vroeger ja renlang met Johan Cruijff in Ajax 1 hebben samengespeeld, gisteren niet uitgepraat over het plotselinge vertrek van de technisch-directeur AMSTERDAM (GPD) - Het al enige weken bij Ajax smeulende vuurwerk is gistermiddag met een daverende knal tot ontploffing gekomen. Even voor de middagtraining liet tech nisch directeur Johan Cruijff de spelersgroep in de kleedkamer weten dat hij met onmid dellijke ingang zijn werkzaamheden in de Meer staakt. Pas in een later stadium werd het (verbouwereerde) bestuur door de spelers van het besluit op de hoogte gesteld. De Rooij sterk HASSI MESSAOUD (AFP) - De Nederlander Jan de Rooij is gister avond als eerste vrachtwagen chauffeur in de rit Parijs - Dakar in de etappeplaats Hassi Messaoud gearriveerd. Het lukte geen van zijn concurrenten in het spoor te blijven van de DAF-chauffeur. En kele uren na de aankomst van De Rooij was van andere vrachtwa gens nog geen spoor. Lisse tegen Haarlem-profs LISSE - FC Lisse speelt vanavond op sportpark Ter Specke een oe fenduel tegen eredivisieclub Haar lem. Het duel tussen de zondagder deklasser en de Haarlemse semi- profs begint om 19.00 uur. De toe gang is gratis. Als voornaamste redenen van zijn vertrek noemt Cruijff de verstoor de relatie met het bestuur en de ge rezen moeilijkheden rond zijn con tractverlenging. Het bestuur wilde gisteravond nog geen uitsluitsel geven over een (tijdelijke) opvol ger. Ook over een mogelijke terug keer van Frank Rijkaard werd met geen woord gerept. „Voor mij is Ajax een afgedane zaak", stelde Cruijff, naar eigen zeggen hevig geëmotioneerd: „Dit doet me veel pijn, maar alles doet pijn in het leven". En Ajax-voorzit- ter Ton Harmsen: „Dit komt inder daad keihard aan. Ik ben Cruijff de laatste jaren echt als m'n zoon gaan beschouwen. Als je dan op zo'n ma nier afscheid van elkaar moet ne- Heroverweging De 40-jarige technisch directeur, bij Ajax bezig aan zijn derde sei zoen, stond twee maanden geleden nog op het punt zijn contract met twee jaar te verlengen. Directeur algemene zaken Arie van Eijden liet later tot verrassing van Cruijff doorschemeren dat het bestuur de aanbieding in heroverweging had genomen. Ook voorzitter Harmsen en penningmeester Bakker, waar mee Cruijff naar eigen zeggen „een gentleman's agreement" had afge sloten, slikten hun woorden in en heropenden, met de slechte resul taten van de laatste weken in het achterhoofd, de onderhandelin gen. In een gesprek met het voltallige bestuur kreeg Cruijff zondagmid dag na afloop van een zaalvoetbal duel in Zandvoort naar eigen zeg gen geen keiharde garanties dat hij nog twee jaar bij Ajax op de loon lijst zou blijven staan. Een aantal bemiddelingspogingen liep vervol gens op niets uit. Cruijff: „Het gaat mij vooral om die basisafspraak van twee maanden geleden. Het bestuur wenste mij geen duidelijk en afdoende antwoord te geven op mijn vraag of mijn contract nu wel of niet verlengd zou worden. Daar om heb ik meteen voor de eer be dankt". Punt van discussie is steeds Cruijffs eis om inspraak in alle transferprocedures geweest. Cruijff pleitte meerdere malen voor „kortere lijnen" tussen hem zelf en bestuur om zodoende tijd te winnen en de slagvaardigheid op ledig achter Cruijff', aldus Ronald Spelbos, naar eigen zeggen „ver ontwaardigd" over de gang van za ken. „Wat de consequenties zijn? Valt moeilijk te zeggen. Cruijff zal in ieder geval niet terugkeren, daar is hij het type niet voor". En Cruijff zelf: „Je stapt niet op om later weer terug te komen. Ajax is voor mij een afgedane zaak en mij hoeven ze niet meer te betalen. Ik heb mijn conclusies getrokken". Spelbos, maar ook Muhren en aanvoerder Van 't Schip verwezen voorts naar het perscommuniqué dat de A-selectie voor de middag training op schrift stelde. De spe- de internationale spelersmarkt te lersgroep distantieert zich daarin vergroten. De wens van de Vinke vener, die lange tijd ontstemd was over het afketsen vé met Busk en Regis gingen uitte aan het adres van Van Eijden, werd door het bestuur uit gelegd als een streven naar meer macht. „En daar geven we niet aan toe", aldus voorzitter Ton Harmsen eind december. „Ajax zal zich nooit en te nimmer helemaal uitle veren aan een trainer, of-ie nu Piet je, Jantje of Klaasje heet". Johan Cruijff, die in het recente verleden aanbiedingen van Eu ropese toppers als Hamburger SV en Barcelona van de hand wees en momenteel in de belangstelling staat van het naarstig naar een trai ner speurende Franse Paris Saint- Germain, ontkende dat zijn vertrek uitgelegd moet worden als een ne- de strijd om de macht. „Daar ging het absoluut niet alle recente publicaties v meningsverschillen en ruzies in de de transfers Meer zijn beschreven en benadrukt beschuldi- nog steeds voor „de volle honderd procent" achter Cruijff te staan. „Wij wilden het liefst op de oude voet verder gaan", aldus Spelbos. „Verder zeggen we ons vertrouwen op in de mensen die dit vooroor- zaakt hebben. Wie dat zijn? Tja... En Van 't Schip: „Die mensen we ten zelf wel wie wij bedoelen". Ton Harmsen, die altijd bena drukt heeft dat de toekomst van Ajax niet valt of staat met het aan blijven van Cruijff - „De club is be langrijker dan de trainer" - ziet het vertrek van de technisch directeur ondanks zijn persoonlijke vriend schap niet als een catastrofe. „Dit is geen ramp", aldus Harmsen. „Ajax is sterk genoeg om deze klap op te kunnen vangen. Ajax is een club die altijd terug zal komen, ook uit de meest moeilijke situaties. En dit inderdaad een moeilijke situatie. benadrukte Cruijff. „Als het be- Het spanningsveld van de laatste DINSDAG 14.00-14.30 SKY: Motorsport News. 16.25-16.50 BBC 1: Paddies Up: kanowed- strijden vanuit Wales. 21.00-21.30 BBC 1 A Question of Sport 22°00-23.00 SKY: Rugby Union: Australië- Argentinië. 22.30-22.35 SCH: Gillette Soccer Scene. 22.35-23,40 SCH: Australian Touring Car Championship. 22.50-23.20 Ned 2: Studio Sport.-Met schaatsen: samenvatting van de Nederland se kampioenschappen in Heerenveen. 23.00-24.00 SKY: US College Football 1987/'88. WOENSDAG 12.00-15.00 Ned 2: Studio Sport met ski springen, het Vierschansentoernooi in Bi- stuur mij duidelijkheid had ven, hadden we verder kunnen praten over de voorwaarden. Dat had niks met macht te maken maar alles met een duidelijkere taakom schrijving. Ik heb zo'n clausule no dig ter bescherming van mezelf'. Tegengas Op de achtergrond van het con flict speelt ook de wens van het be stuur om Barry Hulshoff een pro minentere rol binnen de trainers staf te laten vervullen. Volgens het bestuur zou Hulshoff Cruijff meer tegengas kunnen geven dan de hui dige tweede man, Tonny Bruins Slot. Tijdens een inderhaast inge laste bespreking met het bestuur voerden gistermiddag Barry Huls hoff en Bobby Haarms namens de 'overblijvers' van de trainersstaf het woord. Bruins Slot - „Dit is geen verrassing voor me. Het zat eraan te komen" - woonde het ge sprek niet bij. De spelersgroep, voor het win- terreces nog allesbehalve eensge zind over het mogelijke aanblijven van Cruijff, nam het gistermiddag op voor de aftredende technisch di recteur. „We stonden en staan vol- weken i ieder geval verdwe- Of Cruijff iets voelt baan bij Paris Saint Germain of mogelijk de contacten met zijn ou de werkgever Barcelona, in de Spaanse competitie afgegleden naar de middenmoot, zal aanhalen, wenste hij gisteravond niet los te laten. „Eerst ga ik de zaken eens rustig op een rijtje zetten. Mis schien ga ik nog wel een paar da gen op vakantie, want tijdens m'n wintersport heb ik nauwelijks gezien". HEERENVEEN (ANP) - Het Nederlandse vrouwen- schaatsen over de langere afstanden is alleen Yvonne van Gennip. Zelfs als zij, zoals nu, geblesseerd en on voldoende getraind is, torent ze hoog boven de rest üit. Hoger nog dan Ingrid Haringa op de sprintnummers. Op de 1500 meter sloeg de Haarlemse met 2.05,23 een gat van 2,56 seconden met Marieke Stam en vier volle tellen met de snelste jeugd. Op de derde dag van de afstandskampioenschappen in Heerenveen spatten de Olympische dromen van de kernploegleden Petra Moolhuizen (14e) en Ria Visser (8e) uiteen. Het was nog niet met zo veel woorden ge zegd, maar zij konden 'Calgary' wel vergeten. Bonds coach Egbert van 't Oever liet doorschemeren, dat hij voor het Europees kampioenschap in Konigsberg over twee weken ook geen beroep op dit tweetal zal doen. De coach doet naast Van Gennip en Marieke Stam een keuze uit het jeugdige trio Marga Preuter, Ingrid Paul en Anja Bollaart, die meer dan behoorlijk presteerden m Heerenveen. Yvonne van Gennip behaalde na de 3000 meter op de 1500 meter haar tweede titel. Het is bijna zeker dat ze daar vandaag op de vijf kilometer haar trilogie zal vol tooien. Leo Visser veroverde de Nederlandse titel op de 1500 meter. In de laatste rit noteerde de wereldrecord houder op de 3000 meter een tijd van 1.55,67. Verras sende tweede was de Heerenvener Annejan Portijk, die indruk maakte met een Nederlandse jeugdrecord (1.56,07) en Hein Vergeer naar de derde plaats verwees. Gerard Kemkers werd naar huis gestuurd. Een moge lijke peesschedeontstekening heeft hem gedwongen het tweede deel van de titelstrijd te laten schieten. Uitslagen mannen 1. Visser (Haastrecht) 1.55.67, 2. Portijk (Heerenveen) 1.56,07 (Ned. jeugdrecord). 3. Vergeer (Haastrecht) 1.56,44. 4 One (Den Haag) 1.56.77, 5. Brugmans (Rotterdam) 1.57,51, 6. Van der Poel (Roelofarendsveen) 1.57,53. Vrouwen: 1. Van Gennip (Haarlem) 2.05,23, 2. Stam (Egmond) 2.07,79,3. Mulder (Ureterp) 2.09,26, 4 Bollaart (Lage uit de Meer. „Natuurlijk rommelde het al enige tijd", reageerde Gerrie Mühren, „maar dat is gebruikelijk bij een club als Ajax. Johan heeft met het behalen van de Europa Cup II toch weer voor een opleving gezorgd, een hoop geld in het laatje gebracht en Nederland weer in het middelpunt van de internationale belangstelling geplaatst. Ik had nooit verwacht dat hij zo resoluut zijn ontslag in zou dienen. En dat het bestuur dat ook meteen zou ac cepteren...". Muhren, die zelf negen jaar onaf gebroken deel uitmaakte van de Amsterdamse hoofdmacht, wei gert echter te geloven dat Cruijff de dupe is geworden van het 'wespen nest' waarmee de structuur van Ajax nogal eens wordt vergeleken. „Ajax is geen club, maar een be drijf waar je trots op mag zijn als je daar gewerkt hebt. Het is een vere niging met speciale wetten, soms keiharde, dat wel, maar met een structuur die vanzelf selecteert welke mensen daar in passen en welke niet. Johan behoorde voor mij tot de eerste categorie, als spe ler en als trainer. Hij heeft er nooit problemen mee gehad dat er geen namen maar rugnummers in het veld liepen, zo heeft hij dat zelf er varen en zo zette hij die lijn als trai ner ook door. Nee, ik denk dat deze breuk puur op een prestige-kwes- tie tussen hem en het bestuur is te rug te voeren, meer niet. Misschien wilde hij te veel". Sjaak Swart, door velen be schouwd als 'Mister Ajax' vanwege zijn ongeëvenaarde record van 17 jaar trouwe dienst voor de club, sprak gisteravond zelfs van een „klap voor Ajax, maar ook voor het totale Nederlandse voetbal". Swart verwacht dat Cruijff nu wel naar het buitenland zal vertrekken, en dat daarmee een hoop kennis ver loren zal gaan. „Johan blijft voor mij de man die de huidige genera tie veel kan leren, zeker zo'n geta lenteerde selectie waar Ajax nu over beschikt. Dat valt nu allemaal weg, daar ben ik als ras-Ajacied te leurgesteld over". Ook Swart was volslagen verrast toen hij gistermiddag op de hoogte werd gesteld van Cruijffs beslis sing. „Een half jaar geleden beju belde iedereen h'em nog, en kijk de laatste weken eens. Bijna heel Ne derland is over hem heen gevallen, heeft hem bekritiseerd. Misschien logisch, wanneer de resultaten minder worden en er spelers ver trekken, maar, zeg ik dan altijd, vergeet toch niet zo snel wat ie mand daarvoor heeft neergezet. Maar zo is het voetbal nu eenmaal, hard ja". Johnny Rep had de breuk aan zien komen. „Dat krijg je nu een maal als de resultaten tegenvallen, ongeacht wat je daarvoor hebt ge presteerd'. Feyenoord-trainer Rinus Israel, die meerdere keren met Cruijff in het Nederlands elftal uitkwam, rea geerde op de hem typerende nuch tere manier. „Ik denk dat Cruijff een van de weinige trainers is", al dus Israel, „die zich dit kan permit teren. Hij is financieel niet meer af hankelijk van het voetbal en weet dat er morgen toch weer talloze clubs bij hem op de stoep zullen staan die met een vet contract staan te wapperen. Daarmee wil ik niet zeggen dat ik nooit uit mezelf bij een club zal opstappen, maar het maakt het wel wat simpeler na tuurlijk. Bovendien heb ik ook niet echt inzicht in wat hem nu heeft be wogen de handdoek in de ring te werpen. Ik heb in ieder geval de in druk dat hü teveel heeft geeist en het bestuur daar niet aan wilde. Vind ik ook logisch, een trainer is er voor technische zaken, het be stuur beslist over de centen, daar heb je als trainer ook geen kijk op. Ajax heeft toch ook nog een com- mercieel-directeur in dienst, waar zit die man dan nog voor als Johan zijn zaken overneemt. Nee, ik vind het lullig hoe een en ander gelopen is, maar voetbal blijft een zaak van overleg, van samenspraak. Leg je alles in handen van een man, dan word je te kwetsbaar, en dat wil geen enkele club".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13