Niet bang voor energiebedrijf 071-122469 -De groenteman- Keurmerk voor worst „aö sanctos WELKOM OP YOGA BESPAAR GELD DUBBEL GLAS n van muiden Pompoenen zijn er al alle soorten en maten Pompoenen zijn vaak heel spectaculaire vruchten. Mensen die een moestuin hebben, houden soms wedstrijden wie de grootste kan telen, en daarbij schijnt een exemplaar van 100 kilo zelfs wel eens voor te komen. De pompoen maakt deel uit van de familie der komkommerachtigen en is dus verwant aan augurken, courgettes en natuurlijk komkommers. Leden van een zelfde plantenfamilie komen van oorsprong vaak op verschillende plaatsen van de wereld voor. En heel dikwijls zien we dan dat de grootste exemplaren uit Amerika komen. Ook nu weer: augurk en komkommer, beide van het geslacht Cucumis, stammen uit India en werden pas na de tijd van Columbus in Amerika aangeplant. Met de zoveel grotere pompoen, van het geslacht Cucurbita, is het precies andersom: die komt uit Mexico en Midden-Amerika en zeilde in het gevolg van Columbus mee naar Europa. Die Cucurbita's brengen vruchten in vele maten en vormen voort. Sommige planten gedijen vrijwel uitsluitend in streken met een warm klimaat. Dat zijn vooral de soorten die in de Amerikaanse, Engelse en Japanse keuken tot groentegerechten worden bereid. In de Engelse taal heten ze wel 'winter squash'. Al die soorten hebben van zichzelf een tamelijk neutrale smaak, met uitzondering misschien van de Japanse 'Hokkaido-pompoen'. De vulkanische bodem van dat eiland verleent de vTuchtgroente een heel karakteristieke smaak. Er zijn pompoenen met een heel bizarre vorm. De 'Snake Squash' ing GPD) ziet eruit als een slang die opgerold ligt te slapen. Sommige zijn glad en rond als een voetbal, andere lijken meer op een rugbybal. Er zijn er met knobbels, zoals de 'Chayote', of met duidelijk gesegmenteerde parten. De kleur varieert van alle nuances groen tot fel oranje en ze kunnen zowel gevlekt als effen zijn. In onze streken kwam uit het pompoen-geslacht de courgette voort, die we als een afzonderlijke groente beschouwen. Hij heet in het Engels ook wel 'summer squash'. De daar heel nauw aan verwante 'patisson' ('custard marrow' op z'n Engels) is in culinaire visie wel een echte pompoen, en wordt ook op dezelfde manier toebereid. Niettemin kunnen allerlei recepten voor courgettes ook met deze platte, witte pompoen worden uitgeprobeerd. Die vorm is heel decoratief, het lijkt wel een vliegende schotel. Pompoenen zien er van binnen ongeveer net zo uit als meloenen: in een draderig weefsel zitten vele pitjes. Die worden verwijderd en het gladde, egale vruchtvlees snijdt men in blokjes of plakken ter verdere verwerking. Maar er is ook een pompoen die anders is. Dat is de 'spaghettipompoen'. Die heeft heel draderig vruchtvlees dat na het koken precies op Italiaanse deegwaren lijkt. Net als de patisson groeit hij vooral in streken met een gematigd klimaat. We hadden het al even over de pitjes. Daar zit vrij veel olie in. Ze komen gedroogd en ook geroosterd in de handel, met of zonder het harde omhulsel. MARTIN VAN HUIJSTEE Onder de (enigszins overdreven) titel 'Wie is er bang voor het energiebedrijf' hebben Konsumenten Kontakt, de Consumentenbond en de stichting de Ombudsman (samenwerkend in de stichting Comac) een brochure uitgegeven. In dit boekje worden consumenten wegwijs gemaakt in hun relatie met het energiebedrijf. Deze uitgave haakt in op de eerder door Comac gelanceerde projet 'U en uw nutsbedrijf'. samenstelling Raymond Peil Rechten en plichten van consu ment en energiebedrijf zijn vastge legd in de algemene voorwaarden voor de levering. Meestal wordt de klant een exemplaar verstrekt. Als het bedrijf verzuimt vraag er dan om. Overigens zijn die algemene voorwaarden geen wet van Meden en Perzen. Een aantal is door de rechter en de Openbare Geschil lencommissie Nutsbedrijven on deruit gehaald. Als voor een woning een huur prijs inclusief wordt betaald (waar bij gas, water en elektra zijn inbe grepen) zijn er geen verplichtingen aan het energiebedrijf. Volgens de algemene voorwaarden wel, maar de Geschillencommissie vindt van niet. Waarborg Een waarborgsom mag alleen in individuele gevallen, als het ener giebedrijf reden heeft om aan te ne men dat de gebruiker niet zal beta len. Als het energiebedrijf voor een hele wijk, waarin slecht wordt be taald, borgsommen vraagt, mag dat niet volgens de Geschillencommis sie. De waarborg mag niet hoger zijn dan de geschatte gemiddelde energierekening over zes maan den. Als er geen reden voor het vra gen van een waarborgsom is, bij voorbeeld een jaar lang alle reke ningen zijn betaald, kan men terug betaling verlangen. Na zes maan den moet het energiebedrijf rente vergoeden. Bij verhuizing is het aan te raden schriftelijk op te zeggen en een af spraak maken om af te sluiten. Als dat niet gebeurt kunnen nieuwe bewoners op kosten van de vorige gebruikers gas en licht gebruiken. Bovendien blijft men aansprake lijk tot de nieuwe bewoners een overeenkomst met het energiebe drijf sluit voor levering van ener gie. Als wordt vergeten de energie te laten afsluiten, zelfs als is opge zegd, blijft men aansprakelijk. Volgens de Geschillencommis sie blijft men overigens niet tot in den eeuwigheid aansprakelijk als niet is opgezegd en niet afgesloten. Onderzoekt het bedrijf niet waar om de rekeningen niet worden be taald, dan is de laatste gebruiker niet langer dan vier maanden aan- sprakelij voor de energierekenin gen op het oude adres. Als het be drijf ontdekt dat men is verhuisd moet het proberen de consument te waarschuwen. Het energiebedrijf plaatst en on derhoudt de meters en betaalt er de kosten van. De bewoner mag de meters niet beschadigen of de ver zegeling verbreken. Lijkt de meter niet goed te werken dan kan men om keuring vragen. Bij het energie bedrijf kan dit relatief goedkoop (50 tot 100 gulden). De Dienst voor het IJkwezen is de enige instantie die de meters mag openmaken en het telwerk onderzoeken. Dan kun nen de kosten echter oplopen tot 500 gulden. Blijkt de meter tijdens de keu ring goed te werken dan moet de gene die de keuring heeft aange vraagd de kosten betalen. Anders betaalt het energiebedrijf. Het is al tijd handig het keuringsrapport op te vragen. Wordt de meter afgekeurd en de afwijking precies vastgesteld dan wordt de energierekening aange past: bijvoorbeeld vijf procent la ger als de meter vijf procent te veel aangaf. Kan de afwijking van de meter niet worden vastgesteld dan moet worden gekeken naar het ge bruik in de periode dat de meter nog goed was of naar het verbruik volgens de nieuwe meter. Conflicten Voor conflicten over de meter kan men bij de Geschillencommis sie terecht. De commissie gaat er in principe vanuit dat de gegevens van de meters kloppen. Alleen in geval van onverklaarbare verschil len dan wil de commissie nog wel eens besluiten tot verlaging van de rekening. Als het energiebedrijf meent geld te goed te hebben van een klant dan wordt een naheffing ge stuurd. Dit gebeurt bijvoorbeeld als de meterstanden verkeerd zijn afgelezen, bij een fout in de jaaraf rekening of als verkeerde tarieven zijn gebruikt. Bij een naheffing hoort een opsomming van alle be dragen en een uitleg waarop deze zijn gebaseerd. Zit er geen duidelij ke specificatie bij dan kan men hiertegen schriftelijk bezwaar ma ken of tegen de heffing. Rekenin gen ouder dan'vijf jaar zijn verjaard en hoeven niet te worden betaald. Bij vrijwillige betaling is het niet mogelijk het geld terug te vorde ren. Dat kan alleen bij gedwongen betaling. Voordat het energiebedrijf tot af sluiting - in de meeste gevallen omdat rekeningen niet op tijd zijn betaald - mag overgaan moet het aan een aantal voorwaarden vol doen. Als men niet op tijd betaalt moet het bedrijf eerst een beta lingsherinnering sturen, waarin onder meer wordt gemeld wat pre cies de plichten zijn en de gevolgen als niet wordt betaald binnen een bepaalde termijn. Wordt niet bin nen die termijn betaald dan moet het energiebedrijf nog eens waar schuwen dat afsluiting kan volgen. Daarna mag het bedrijf daadwer kelijk tot afsluiting overgaan. Ook als er schuld is mag het ener giebedrijf niet in alle gevallen af sluiten: niet tijdens een faillisse ment voor schulden die voor die tijd zijn ontstaan, niet op een nieuw adres voor schulden op een oud adres, niet de privéaansluiting voor bedrijfsschulden, niet op een nieuw adres voor schulden van een ex-echtgenoot en ook niet voor schulden als reinigingsrechten en andere 'niet-energiekosten' die energiebedrijven soms innen voor derden. Afsluitkosten mogen nooit hoger zijn dan de schuld. Voorts is het energiebedrijf verplicht een rede lijk betalingsvoorstel te accepte ren. Volgens de wet hoeft een bij standstrekker bijvoorbeeld nooit meer dan 95 gulden per maand aan een schuld af te betalen (alleen staande: 85 gulden). Weigert het energiebedrijf een betalingsrege ling dan kan de Geschillencommis sie worden ingeschakeld. In het al gemeen mag het energiebedrijf niet met afsluiting dreigen als men sen met een laag inkomen de schuld niet in één keer kunnen af lossen. Onafhankelijk Tot slot nog iets over de Geschil lencommissie Openbare Nutsbe drijven: tot deze onafhankelijke beroepsinstantie of tot de kort ge ding-rechter kan men zich wenden als het energiebedrijf een klacht niet tot tevredenheid oplost. De commissie behandelt alleen klach ten van particulieren. Men moet een klachtengeld betalen van 45 gulden. Dat wordt teruggestort als de commissie de klager in het ge lijk stelt. De Hoge Raad heeft be paald dat de rechter in kort geding niet zo maar van uitspraak van de Geschillencommissie mag afwij ken. Gaat het om een schuld dan moet meestal eerst een bedrag in depot worden gestort bij de Dat kan problematisch worden als het om hoge bedragen gaat, maar in dat geval zijn er veelal regelin gen te treffen. Het adres van de geschillencom missie is: Surinamestraat 4, 2585 GJ Den Haag, tel. 070-606930. Het boekje 'Wie is er bang voor het energiebedrijf is gratis af te halen bij de consumentenorganisaties Consumentenbond, Leeghwater- plein 26 Den Haag en Konsumen ten Kontakt, Sweelinckplein 74 Den Haag. Tegen betaling van 1,75 gulden op postgiro 363913 t.n.v. Konsumenten Kontakt te Den Haag onder vermelding van 'Ener giebrochure' wordt het boekje toe gezonden. Overigens is de energie bedrijven gevraagd mee te werken aan de verspreiding van het boek je. De makers van rookworsten heb ben, hoewel zij het kennelijk niet al tijd eens zijn, afspraken gemaakt over het keurmerk 'extra kwaliteit' voor hun produkt. Deze worsten moeten voldoen aan een aantal kwaliteitseisen op grond van de Landbouwkwaliteitswet., Deze re geling garandeert dat goede grond stoffen worden gebruikt voor de worst en dat smaak, kleurvorm, snijdbaarheid, aanzienbewer king, sappigheid en malsheid vol doen aan kwaliteitseisen. Vanaf 1 januari is de regeling ingegaan. De stichting Nederlandse Vleeswaren- kontrole houdt toezicht op de nale ving van de regeling. Voor andere vleeswaren zijn kwaliteitsmerken in voorbereiding (foto pr> Fam.bedrijfje vraagt nog enige SCH00NMAAKQBJECTEN BEGRAFENISSEN CREMATIES 99 LAMMERMARKT 43 - LEIDEN TEL. 071 - 12 66 18 U kunt bellen voor inlo en opgave: 071-214090 Lesadres: Hogewoerd 175 2311 HL Leiden Yoga gezonheidscentrum Leiden start 11 januari weer met het nieuwe Yoga seizoen Onze lessen zijn gericht op ontspanning van het lichaam en het denken, aktivering van de bloedcirkulatie en ademoefeningen. De lessen zijn overdag en 's avonds. Wij zijn bij geen enkele sekte of beweging YOGA GEZONDHEIDSCENTRUM LEIDEN Gemeente Rijnsburg VOORBEREIDINGSBESLUITEN De burgemeester van Rijnsburg maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 34, lid 2, juncto artikel 22, lid 2, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 17 december 1987 heeft besloten te verklaren, dat wordt voorbereid een her ziening van de geldende bestemmingsplannen "Centrum II" (percelen Langevaart 30 en De Ruijterstraat 29) en "Buitengebied 1980" (perceel aan de Oegstgeesterweg (Melkpad) en perceel Trappenberglaan 33). De begren zing van de genoemde gebieden is aangegeven op de bij de raadsbesluiten behorende en als zodanig gewaar merkte tekeningen. De raadsbesluiten liggen met ingang van heden ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage en treden eveneens met ingang van heden in werking. Rijnsburg, 5 januari 1988. BELANGRIJKE VEILING TE N00RDWIJKERH0UT Op donderdag 7 januari a.s. zal door veilingbedrijf Olympic, t.o.v. de weledelgestrenge heren Hardy en Van Vliet, gerechtsdeurwaarders te Leiden bij opbod worden geveild. EEN PARTIJ GEREEDSCHAPPEN w.o. diverse handgereedschappen en elektrische ge reedschappen, w.o. boormachines, lastravo's, tafel boormachines, lintzagen, slijpmachines, compressoren en diverse luchtgereedschappen enz., enz. verder een PARTIJ NIEUWE EN GEBRUIKTE T.V.'s en VIDEO'S w.o. zwart-wit, kleuren en portable, een partij stereo-ap- paratuur, w.o. prachtige stereo-combinaties, stereo boxen, transistorradio's, wereldontvangers, auto-radio's, stereo-walkmans enz., enz. verder een PARTIJ ELEKTRISCHE HUISHOUDELIJKE GEBRUIKSVOORWERPEN tinnen en koperen siervoorwerpen, Delftsblauw aarde werk, horloges, klokken, regulateurs, exclusieve verlich ting, een partij eiken kleinmeubelen, en wat verder ter ta fel wordt gebracht. De veiling wordt gehouden in: Cult, centrum De Schelft, Maandagsewetering 202, te Noordwijkerhout. Kijkuur: 13.00 uur. Aanvang veiling: 14.00 uur. Veilingbedrijf Olympic, Benedictushof 13, Vianen, tel. 03473-72783. ENTHOUSIASTE VERKOOPSTER - voor minimaal 30 uur per week - met een commerciële opleiding - met belangstelling voor de bakkerij - leeftijd vanaf 20 jaar Voor inlichtingen ichtingen O® j oo Kopermolen 28, Leiden, tel. 071-220036. 5 Avonds: 071-212275. UW ENERGIE REKENING GAAT MET SPRONGEN OMLAAG!! tevens geluidwering en extra beveiliging Vakkundige plaatsing. Uitstekende service. Bel voor GRATIS offerte: 1 sinds 1902 GLAS- EN SCHILDERWERKEN i/OplOA - ONDERHOUDSBEDRIJF HOGE RIJNDIJK 70 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12