Prijs grond t Heen wordt weer verhoogd Agenda 'Aanpak nu professioneler' 1 Ontslag aangevraagd helft personeel Ruiten Troef Nog dit jaar opening dagbehandeling psychiatrie Sancta Maria in Alphen Bliksem treft huis Ter Aar Automobilist tegen woning Bacon-verkopers strijden om gebruik handelsnaam PAGINA 10 REGIO DINSDAG 5 JANUARI 198 - L I Tien jaar hulp aan Noordierse jongeren in Hazerswoude HAZERSWOUDE - Noordierse kinderen uit een oor logssituatie halen en ze laten zien dat het ook mogelijk is om zonder ruzie samen te leven. Hazerswoudenaar Aart-Jan Pannebakker kwam in 1977 tot de conclusie dat ook in zijn woonplaats een groep kinderen uit Bel fast op bezoek moest komen. Na contact met de lande lijke stichting Hulp Noord Ierland (HUNI) begon hij met de eerste voorbereidingen. Nu, tien jaar later, zijn er zes van die groepen geweest. En bovendien nog drie groepen werkloze jongeren die enkele weken sta ge liepen. Deze twee feiten wil de huidige werkgroep niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Daarom is aan alle pleegouders, werkgevers, behulpzame kerken en verenigingen een jubileumkrantje gestuurd. Voor het zover was moest Pannebakker een werk groep uit de grond stampen die het zoeken van gastge zinnen, het maken van een aktiviteitenprogramma en het inzamelen van geld op zich nam. Hij vond gehoor bij mensen als Toon van Kalmthout die in het najaar voorzitter werd van de Huni-werkgroep. In de zomer van 1978 kwamen de eerste kinderen. Het waren meestal tieners, afkomstig uit de zwaarst getroffen gebieden van Ierland, die naar Hazerswoude en Koudekerk kwamen. Ze woonden in aparte wijken voor katholieken en protestanten. Deze waren van el kaar gescheiden door golfplaten. In 1980 kwamen er bij voorbeeld kinderen uit de wijken New Lodge en Tiger Bay die elkaar van gezicht kenden omdat ze el kaar tijdens rellen met stenen hadden bekogeld. In de loop van hun verblijf dat drie weken duurde, veranderde de gespannen stemming in een ontspan nen vorm van kameraadschap. Door dagelijks met el kaar op te trekken, kregen de kinderen iets meer be grip en respect voor eikaars geloof. Ook terug in Bel fast hielden de kinderen contact met elkaar. In enkele gevallen stuitte zelfs gemengde verkeringen op wei nig moeilijkheden bij de ouders. Hiermee werd het doel van de uitwisselingen be- Schrikbeeld voor de kinderen in Noord-lerland, ten tijde van uitbarstingen van geweld: militairen in elke straat. (foto pr» reikt. Sinds enkele jaren maken de kinderen echter a 2 kennis met elkaar voor ze op het vliegtuig naar Neder land stappen. Van Kalmthout, die zijn werkgroeplid maatschap inmiddels verwisselde voor een functie ir c het bestuur van de landelijke stichting: "In Noord Ier land is een organisatie opgericht die de groepen selec q teert en begeleidt. De aanpak is professioneler gewor den. De kinderen komen al enkele keren bij elkaa- I voor ze naar Nederland komen". "Ook heben de verboden legers geen invloed meei op de komst van de kinderen. De grootste verandering i in die tien jaar vind ik toch dat er in 1978 kinderen bi v waren die zich nog iets herinnerden van de tijd dat ei f geen ongeregeldheden waren. Nu is dat niet meer mo f gelijk". r Tijdens het bestaan heeft de werkgroep altijd moe ten knokken om aan geld te komen. Zo werden fancy fairs en loterijen gehouden, gesponsorde wandeltoch ten georganiseerd en flessen met statiegeld ingeza meld. Ook wat betreft de samenstelling van een program ma voor de kinderen was hulp nodig. De verenigingen namen een deel van de organisatie hiervan op hun schouders. De steun was altijd groot. Ook zijn tot nu toe altijd gastgezinnen gevonden, al was dat de eerste keer wat moeilijk. Veel gezinnen die zich eerst hadden aangemeld, durfden het op het laatste nippertje nie! meer aan. Alles verliep verder echter naar wens. De werkgroep is inmiddels al bezig met nieuwe plannen. De voorbereidingen voor een stageproject met steun van de Europese Gemeenschap zijn al in volle gang. Daarnaast houdt de werkgroep een actie om een gemengde school financieel te steunen. Werk groep-voorzitter Theo Boting: "We hebben gekozen voor deze school, het Lagan College, omdat hun werk wijze zo dicht bij die van ons in de buurt komt. Zij laten protestantse en katholieke kinderen samen op trekken. Dat is, gezien de situatie daar, nog steeds ont zettend belangrijk. Lagan College heeft nieuwe loka len nodig, maar kan dit niet betalen zonder hulp van buitenaf. We hebben al een apart bankrekeningnum mer voor dit doel". Ruimte op Katwijks industrieterrein steeds schaarser KATWIJK - De grondprijs op het Katwijkse industrieterrein 't Heen is verhoogd van 130 naar 150 gulden per vierkante meter. Het college van burgemeester en wethouders van de kustplaats heeft hiertoe besloten omdat de ruimte op het bedrijventerrein schaars wordt en de grondprijs achterbleef bij industriegrondvin de regio. Burgemeester C.A. Bos van Katwijk maakte de prijsverhoging gisteravond bekend tijdens de druk bezochte nieuw jaarsreceptie in het gemeentehuis. ALKEMADE - Vooruitlopend op de reorganisatie bij het con- servenbedrijf Ruiten Troef in Roelofarendsveen heeft bewind voerder A. Slot voor 46 van de ongeveer negentig werknemers collectief ontslag aangevraagd. De namen van degenen die wor den ontslagen zijn niet bekend De ontslagen vallen op alle afde lingen van het noodlijdende be drijf. De vakbonden zijn op de hoogte gesteld van de ontslag aanvraag, waarover het geweste lijk arbeidsbureau in Leiden zich beraadt wachting zal toestemmen. Het is nog niet bekend hoe Ruiten Troef zal voortbestaan, wél dat dat met hoogstens 35 werknemers is. De gedachten gaan uit naar voortzetting op kleine schaal, terwijl ook nog wordt gesproken over overname van een gereorganiseerd bedrijf. Mochten besprekingen daarover vastlopen, dan rest alleen een faillisement, waardoor alle werk- 3 op straat komen te staan. bij de conservenfabriek overigens een uittocht onder het personeel gaande, sinds twee maanden geleden bekend werd dat het bedrijf miljoenenverlie- zen boekte en de financier aan kondigde de geldkraan dicht te draaien. Ruiten Troef behoorde tot de vier grootste conservenbe- drijven in het land. Door onder meer de hevige concurrentie en het ineenstorten van een deel van de markt is Ruiten Troef in moeilijkheden gekomen, als ge volg waarvan vorige maand uit stel van betaling werd gekregen. sterk gestegen. Voor een vierkante over het algemeen geen ongunstig meter grond op 't Heen werd in dat jaar. De bedrijven op het industrie jaar nog 120 gulden gevraagd, be- terrein draaiden goed, de plaatse- drijven die in één keer een perceel lijke middenstand was uiterst te- Op 1 januari 1987 werd de grond prijs opgetrokken tot 130 gulden en nu komt daar nog eens 20 gul den bij. Bos noemde in zyn nieuw jaarsrede de 150 gulden per vier kante meter overigens nog steeds een 'zacht prijsje'. De grote vraag naar industrie- grond is volgens burgemeester Bos een reden om de nog resterende bedrijfsgrond in de gemeente, bij voorbeeld in het gebied rond het Prins Hendrikkanaal, niet te snel voor andere doeleinden te bestem men. De burgemeester doelde hier mee op plannen om in de oude kern van het zeedorp extra huizen te bouwen. vreden en de groenteveiling her stelde zich van de sterke omzetda ling in 1986. Ook de visserij heeft ondanks alles een goed jaar achter de rug. "Hoe dat mogelijk is, kan waarschijnlijk alleen een visser be grijpen", aldus Bos. Om in deze NOORDWIJK/ALPHEN AAN sector ook dit jaar het hoofd boven DEN RIJN - Het Noordwijkse psy- water te houden, noemde de bur- chiatrisch ziekenhuis Sancta Maria gemeester het noodzakelijk dat de opent nog dit jaar een centrum elkaar beconcurrerende vissers de voor dagbehandeling van psychia- gelederen sluiten, dat zij blijven trische paüënten in Alphen aan knokken voor het individuele quo- den Rijn. De directie van het zie- tum en dat er onderling sluitende kenhuis heeft nog geen locatie het 24 plaatsen omvattende afspraken worden gemaakt. De burgemeester toonde zich be zorgd over de situatie in de visver- werkende industrie. De teruglo pende aanvoer van vis en proble men bij de afzet, zullen onvermij- centrum gekozen. De dagbehande lingskliniek in Alphen aan den Rijn is de eerste 'buitenpost' van Sancta in de Rijnstreek. Gistermiddag tijdens de Bovendien wordt dit jaar het sa menwerkingsverband met het Noordwijkerhoutse centrum St. Bavo, verder geïntensiveerd: De af deling psychiatrie van de Bavo ver huist naar Rotterdam. De achter blijvende therapeutische leefge meenschappen en het project Be schut Wonen fuseren in 1990 met Sancta Maria. Gistermiddag tijdens de nieuw jaarsreceptie maakte Van der Zan den bovendien bekend dat in april van dit jaar een gedenkboek over de geschiedenis van Sancta Maria zal verschijnen. Het Noordwijkse ziekenhuis bestaat in 1988 precies 60 jaar hetgeen met tal van festivi teiten zal worden herdacht. TER AAR - Een woning aan de Aardamseweg in Ter Aar is gister middag door het onweer getroffen De bliksem doorkliefde het dak en sloeg vervolgens in de meterkast. Alle leidingen en stopcontacten in het huis werden vernield, waar door het huis onbewoonbaar is ge worden. De bewoners zijn tijdelijk ondergebracht in een woning in Langeraar. Het door de bliksem ge troffen huis, dat al op de nominatie stond om te worden gesloopt, zal waarschijnlijk worden afgebroken. WOUBRUGGE- Een automobilist is gisterochtend bij Ofwegen in Woubrugge tegen een woonhuis gereden. De bestuurder week uit voor een tegenligger en raakte de trottoir band. Hij verloor de macht over het stuur en klapte tegen een muur van het huis. De wand en de auto zijn zwaar beschadigd. De bestuur- der kwam met de schrik vrij. Wervingsactie mislukt ALPHEN AAN DEN RIJN - De actie om de Alphense basisschool De Toermalijn, die in 1989 moet sluiten, aan nieuwe leerlingen te helpen, heeft niets opgeleverd. Le den van de medezeggenschaps raad van de school verspreidden begin december een brief onder al le bewoners van de Edelsteenwijk, waarin werd gevraagd leerlingen op te geven voor de Toermalijn. delijk verlies van werkgelegenheid jaarsreceptie van het Noordwijkse tot gevolg hebben. DEN HAAG/SASSENHEIM - Het Sassenheimse vleesconcern Van der Mey bv wil dat een gelijknamig bedrijf, Van der Mey Nederland bv, zijn naam wijzigt. Door het ge bruik van de naam Van der Mey ontstaat er verwarring bij de leve ranciers en de afnemers, betoogde het bedrijf gisteren in kort geding voor de Haagse rechtbankpresi dent mr. J. Brinkhof. Van der Mey in Sassenheim maakt en handelt in vleeswaren, bacon en aanverwante produkten. Tot begin 1987 werkte een ver fa milielid, J. van der Mey, bij een van de vennootschappen van het be drijf als bedrijfsleider. Hij vertrok en begon samen met een ander een nieuw bedrijf: Van der Mey Neder land bv, dat eerst ook in Sassen heim was gevestigd, maar nu in middels huist in Amsterdam. Dit nieuwe bedrijf handelt alleen in bacon. Vooralsnog verkoopt het Duits bacon in Engeland, Mey, ontstaat er verwarring. De nieuwe zaak maakt gebruik van de goede naam die Van der Mey heeft. "Er wordt een relatie tussen de be drijven gesuggereerd door het ge bruik van dezelfde naam", aldus Ruig, die dan ook eiste dat het be drijf een andere naam kiest. Advocaat mr. R.A.W. de Jong, die namens de 'nieuwe' Van der Mey optrad, wees die eis van de hand. Hij verklaarde dat zijn cliënt wel bereid is zijn naam aan te pas sen, zodat er geen enkele kans is op verwarring. Die kans is volgens de advocaat toch al uiterst gering om dat de markt voor bacon in Enge land wordt beheerst door een be perkte groep mensen. "Iedereen kent iedereen", aldus De Jong, die tevens benadrukte dat zijn cliënt alleen als tussenpersoon optreedt bij de handel in bacon en het zelf niet produceert. Mr. Ruig wees het aanbod c de markt die ook voor de Sassenhei- naam aan te passen van de hand. mers van groot belang is. De Sassenheimse Van der Mey wil een uitspraak, zo betoogde hij. Mr. Volgens mr. P.A. Ruig, raads- Brinkhof wijst daarom over een man van de Sassenheimse Van der week vonnis. psychiatrisch ziekenhuis toonde directeur T.J.M. van der Zanden zich zeer verheugd: "Daags voor oudjaar kregen we van staatssecre taris D. Dees officieel toestemming om in Alphen een afdeling van Sancta te vestigen. Dat is fantas tisch". De toestemming is voor Sancta Maria te meer van belang omdat het Noordwijkse ziekenhuis zich in de toekomst meer op de Rijnstreek wil richten. In het kader van het Globaal Plan Psychiatrie, een plan waarin de toekomst van alle Ne derlandse psychiatrische zieken huizen wordt beschreven, moet Sancta Maria zich terugtrekken uit Noord-Holland. Om voldoende 'draagkracht' te hebben is het voor Sancta noodzakelijk de Rijnstreek tot haar verzorgingsgebied te mo gen rekenen. Nu Dees toestem ming heeft gegeven voor de vesti ging van een dagbehandelingscen trum in Alphen aan den Rijn Ujkt de kans op officiële toewijziging van de Rijnstreek als verzorgings gebied volgens Van der Zanden groot te zijn. De Rijnstreek behoort nu tot het verzorgingsgebied van het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest. Locatie Het dagbehandelingscentrum, bedoeld voor patiënten die te veel psychische problemen hebben om met één keer in de week therapie toe te kunnen, maar die te 'goed' zijn om in een psychiatrisch zie kenhuis te worden opgenomen. wordt in elk geval nog dit jaar ge opend. Het tijdstip waarop hangt onder meer af van het vinden van een geschikte locatie. De overheid stelt op korte ter mijn voorwaarden op ten aanzien van huur, koop of nieuwbouw van het nieuwe centrum. Aan de hand van die voorwaarden kan de direc tie van Sancta Maria gericht gaan zoeken. Overigens zijn er al ge sprekken geweest tussen Sancta Maria en het college van burge meester en wethouders van Al phen aan den Rijn. Bovendien heeft Sancta Maria enige tijd geleden een consulent psychiater van Het Noordwijkse ziekenhuis ter beschikking gesteld aan het Alphense algemene zieken huis Rijnoord. Van der Zanden: "Daarmee hebben we willen aan geven dat het ons ernst is met de geestelijke gezondheidszorg van de Rijnstreek". Het dagbehandelingscentrum in Alphen wordt de vierde buitenpost van Sancta Maria. Enkele jaren ge leden werd in Noordwijk een po likliniek geopend. Verleden jaar openden het hostel in Sassenheim en een dagbehandelingscentrum voor 12 patiënten in Noordwijk de poorten. In het hostel verblijven 12 mensen dag en nacht. Ze mogen maximaal twee jaar van deze voor ziening gebruik maken. Het hostel, ook wel resocialisatieproject ge noemd, is bedoeld als overgang tussen het psychiatrsch ziekenhuis en de terugkeer naar de maat schappij. Fusie Het Noordwijkse ziekenhuis staan het komend jaar nog meer in grijpende veranderingen te wach ten. Medio 1988 verhuizen de zwakzinnigen die nu nog op Sanc ta wonen, naar het centrum voor geestelijk gehandicapten De Har- ALPHEN AAN DEN RIJN - Bijna vijf uur was gisteren nodig om de rommel op te ruimen die ontstond toen op tekamp in Heemstede. De verhui- de Zegerbrug in Alphen de aanhanger van een vrachtwagen uit Middelharnis kantelde. De 33-jarige chauffeur ziing is een gevolg van het over- nam de bocht van de Oostkanaalweg naar de brug te snel waardoor de aanhangwagen afbrak en van de weg heidsbesluit om geestelijk gehan- raakte. dicapten en psychiatrische patiën- Een container, geladen met twintig ton boter, viel van de wagen en belandde half op de weg. De container ten niet langer in één instelling te moest eerst worden gelost voor deze weer op de aanhanger kon worden geladen. Het verkeer ondervond de huisvesten. nodige overlast van de opruiming. (foto Nanno Bioupoti DINSDAG 5 JAN de Oud-Katholieke kerk Zoeterwoudsesingel, tot 19.30 uur. bolbloemenshow, Midwinterflo- a. tot 22.00 uur in de CNB-hallen ian de Tulpsstraat. Noordwijk vergadering va ruimtelijke ordening, aanvang 20.00 uur. aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis aan de Voor straat. zitting van het Ombudsteam van de Partij van de Arbeid, van 19.30 tot 21.00 uur in dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat. WOENSDAG 6 JAN. Katwijk 1 thema-avond over alcohol bij Scum in het clubgebouw aan de Helmbergweg, aanvang 20.00 Leiden spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12.00 uur in het Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht. informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, van 20.00 tot 22.00 uur bij de Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. concert in de Beethoven-cyclus door Herre-Jan Stegenga. cello en Herman Uhlhorn. piano, aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. film: 'La dernière femme' van Marco Ferreri, om 20.00 en 22.15 uur in filmhuis LVC aan de Bree- straat. Leiderdorp kerstbomenverbranding om 19.00 uur op het parkeerterrein van RCL. sportpark De Bloemerd. Nieuwjaarsreceptie van de Lei- derdorpse ondernemersvereni ging. vanaf 20.00 uur in Boerderij De Houtkamp aan de Van Diepe- ningenlaan. A scholierenactiviteiten (14 tot 18 jaar) van 14.00 tot 17.30 uur in Jo- in-centrum aan de Weteringkade. zanguur in Evangelisch Ont moetingscentrum De Ark, aan vang 15.00 uur. biljarten WAO/AAW. van 13.00 tot 18.00 uur, Join-centrum, Wete ringkade. sociëteit kaarten en biljarten, aanvang 13.30 uur in dorpshuis De Kuip. deling Noordwijk, inleiding met film van de heer Jongenelen van de provinciale sportraad, waarna kaartwedstrijd, aanvang 13.30 Voorschoten poppentheater Wellus Nietus speelt 'De dwerg achter de spie gel', aanvang 14.30 uur in Cultu- kerstbomenverbranding om 19.00 uur aan de Admiraal de Ruytersingel tegenover Sportpark Adegeest, trekking loterij om Zoeterwoude kerstbomenverbranding om 16.15 uur op het veld langs het Molenpad. DONDERDAG 7 JAN. Katwijk voorlichtingsavond van de ver eniging van Reumapatiénten Kat- horst, piano, van 12.45 tot 13.30 r in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest balletuitvoering: 'Op het lijf ge schreven' van Alexandra Radius en Han Ebbelaar, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. inloop-spreekuur Fractiekamer PvdA. van 19.00 tot 21.00 uur, Breestraat 125. film: 'Betty Bleu' van Jean-Ja- ques Beineix, aanvang 21.15 uur in het LVC aan de Breestraat.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10