Miljoenen de dupe van pensioenbrenk (10) Amsterdammer bekent moord op jongen Iichtkogel oorzaak brand Schaarse informatie in zaak-Heijn Laatste strohalm voor verscheurde families BELANGRIJK BINNENLAND Verzekerden voor 60 miljard benadeeld HILVERSUM (ANP) - Ruim twee miljoen Nederlanders krijgen niet het pensioen dat hen is voorgespiegeld. Zij zijn tot dusver in totaal voor ongeveer zestig miljard gulden bena deeld. Dit is het gevolg van de zogenoemde pensioenbreuk - het verschijnsel dat mensen die van baan veranderen de opbouw van hun pensioen afbreken. De berekening is afkom stig van de actuaris P. van Yperen, rekenkundige bij het bureau Nijhoff. Hij heeft dit giste ren in een VPRO-programma meegedeeld. GOEDEREEDE (GPD) - Burge meester Van Velzen van het Zuid hollandse Goedereede heeft het weer eens aan de stok met de plaat selijke kunstenaar Harald Jassoy. Op last van de SGP-burgemeester werd het werk van Jassoy verwij derd uit het gemeentehuis, waar za terdag een nieuwjaarsreceptie werd gegeven. Jassoy was welis waar uitgenodigd om te exposeren, maar de burgemeester vond zijn werk maar niks. "Geen schilderij en, maar kunststukjes", zo kwalifi ceerde hij de onorthodox gevorm de panelen met figuratieve narren en een kaartspeler die Jassoy had vervaardigd. Eerder al lag de behoudende bur gervader met de kunstenaar in de clinch. Toen die zich acht jaar gele- Burgemeester verwijdert 'kunststukjes' van receptie den in Goedereede vestigde, werd dat zeer betreurd door B en W. Ge steund door het CDA ging de SGP de strijd aan tegen dit begin van ze deloosheid. De destijds nog bestaande beel dende kunstenaars regeling (BKR) werd - ondanks interventie van de rijksconsulent voor de beeldende kunst - niet toegepast. De schilder moest maar een vak leren en de handen uit de mouwen te steken. Jassoy bleef, en er vestigden zich in de loop der tijd nog twee beel dend kunstenaars in het plaatsje. Op 30 december werd het drietal door burgemeester Van Velzen uit genodigd de traditionele nieuw jaarsreceptie op te vrolijken door werk te exposeren. Na enkele uren echter, nadat de expositie naar ge noegen van de gemeente-secretaris was ingericht, kreeg Jassoy een te lefoontje van de burgemeester. Hij diende direct "zijn kunststukjes" te verwijderen. Het werk van de beide anderen mocht blijven han gen. Inbreker door agent beschoten RIDDERKERK (ANP) - Een inbre ker is de afgelopen nacht op het dak van een flatgebouw in Ridder- kekr door een agent in de schouder geschoten, nadat hij de politieman met een stuk schoorsteenpijp had bedreigd. Vervolgens dreigde de 21-jarige Rotterdammer van het dak van het drie etages tellende flatgebouw te springen als de poli tieman dichterbij kwam. Nadat enige tijd op de op het randje van het dak balancerende man was in gepraat, was hij bereid normaal via de trap naar beneden te komen. Niet alleen mensen die van baan veranderen lijden onder de pen sioenbreuk, maar ook werklozen, arbeidsongeschikten, vrouwen die ophouden met werken en mensen die zich zelfstandig vestigen. Staatssecretaris De Graaf (socia le zaken) erkent dat hij geen idee heeft van de omvang van de bena deling door pensioenbreuk. Hij ge looft niet dat de overheid de aange wezen instantie is om het probleem op te lossen. Hij laat dat liever over aan werkgevers en werknemers. Werkgevers en werknemers pra ten echter al sinds jaar en dag over AMSTERDAM (ANP)- Een 41-jari- brachte jongetje gepleegd te heb- ge man, die oudejaarsavond in Am- ben. sterdam werd aangehouden i band met de moord op de 10-jarige Abdel Ahaddouch, heeft bekend dat hij het jongetje heeft gewurgd en gestoken. De man waarschuwde zelf de politie om te vertellen dat het jongetje dood in de portiek van zijn woning lag. Hij werd aange houden omdat zijn verklaring on duidelijkheden bevatte. In het weekeinde werd ook een 57-jarige man uit Amsterdam aan gehouden. Volgens de politie woordvoerder heeft deze man waarschijnlijk niets met de moord te maken. Wel zou zijn gebleken dat beide arrestanten veelvuldig ontucht hebben gepleegd met jon getjes van acht tot tien jaar. Om hoeveel kinderen het gaat kon de politiewoordvoerder niet zeggen. Een van die jongetjes zou het slachtoffertje zijn, aldus de politie woordvoerder. De 41-jarige man ontkent ontucht met het omge- Overigens verdenkt de politie de 41-jarige arrestant wel van de on tucht in verband met de verklarin gen die kinderen tegenover de poli tie hebben afgelegd. De politie deelde al eerder mee dat de man die nu de moord bekend heeft in 1971 in België werd veroordeeld wegens wurging van een prostitu ee. Hij kreeg tbr en begon in 1984 met het zogenoemde resocialisatie- proces. Vorig jaar keerde hij niet terug van een proefverlof in België. De tweede gearresteerde man blijkt, aldus de politie, in 1956 ver oordeeld te zijn geweest tot tien jaar gevangenisstraf in verband met moord op een jongetje van acht jaar. In 1986 arresteerde de Amsterdamse politie hem ook in verband met ontucht met jongetjes maar hij werd voordat het tot een rechtszaak kwam vrijgelaten. Beide arrestanten blijven in voorlopige hechtenis. ANDIJK (ANP) - Een 58-jarige Westduitser uit Essen heeft tegen- de enige, die in de haven dit specia- over de rijkspolitie van Medemblik le vuurwerk afschoot. Eén van de bekend, dat een door hem afge schoten Iichtkogel de miljoenen- brand in de winterstalling van ple- van een van de twee afgebrande zieijachten in Andijk heeft veroor- hallen in vlammen gezet, zaakt. De man werd vrijdagavond i aangehouden, nadat eerder op de dag zijn 47-jarige landgenoot en kennis uit Wuppertal was gearres teerd. De man uit Essen heeft ver klaard dat hij enkele voor noodge vallen bedoelde signaalkogels heeft afgevuurd vanaf de aanleg steiger in de Andijker jachthaven, het instellen van een pensioen plicht: de plicht van werkgevers om al hun werknemers volgens één systeem een pensioen te garande ren. Zij zijn er sinds 1969 nog niet uitgekomen. De Graaf wil overi gens niet zeggen of hij nog voor stander is van een pensioenplicht. "Die vraag beantwoord ik nu niet", aldus de bewindsman. Het leek erop dat in 1982 de pen sioenplicht een feit zou worden. Oud-staatssecretaris van sociale zaken mevrouw Dales had in 1982 een meerderheid van de Tweede Kamer achter zich toen zij tegen werkgevers en werknemers in koos voor één landelijk pensioen systeem, gebaseerd op het aantal jaren dat iemand had gewerkt. Zij wilde bovendien mensen met een pensioenbreuk een vergoeding ge ven voor inflatie. Dat plan is om uiteenlopende redenen niet door gegaan en volgens Dales is er sinds die tijd niets meer gedaan. Om de invoering van een pen sioenplicht mogelijk te maken werd al in 1973 een fonds gesticht - het Fonds Voorheffing Pensioen verzekering. Dat werd gevormd door te bezuinigen op de kinderbij slag: door bevriezing van de kin derbijslag voor het eerste kind. Het fonds is sinds die tijd in omvang gegroeid tot ongeveer drie miljard gulden op het ogenblik. In 1984 richtte het kabinet-Lubbers de Pensioenkamer op die invoering van de pensioenplicht technisch ROSMALEN (ANP) - Blijdschap moet voorbereiden. bij de studenten van de Technische Universiteiten in Delft, Twente en Onlangs nog, in november, heeft Eindhoven in het Autotron in Ros- staatssecretaris De Graaf de Soci- malen. Afgelopen zaterdag verbe- aal Economische Raad (SER) ad- terden zij het wereldrecord omval- vies gevraagd over de toekomst lende dominostenen en brachten van zowel de Pensioenkamer als dat op 1.332.000. Met de opstelling van genoemd fonds. Hij tekent van de ruim 1,5 miljoen stenen zijn daarbij aan dat er in een natuurlijk de studenten wekenlang bezig ge- einde van de Pensioenkamer is weest. Tijdens het omvallen waren voorzien. Die heeft namelijk alleen de landen van Europa te zien met Pen)sloenPro^)^ema^ie^ hun specifieke kenmerken, zoals Italië met zijn Mona Lisa en de sc- een heve toren van Pisa, en Frankrijk Verrassende oproep onderwereld aan ontvoerders zijn plezierjacht ligt. Hij was definitief op te lossen De Graaf heeft eerder v„.w„ vraaggesprek laten weten dat door mët dë'EÏmiör'en"Het het opknkken van de aow tot het cord heef t het vorig jaar in Lissege- netto-minimumloori de^ noodzaak vestigde record verdrongen: toen HAARLEM (GPD) - De politie is zeer terughoudend met het geven van informatie over de voortgang van het opsporingsonderzoek in de ontvoeringszaak van Ahold-top- man Gerrit Jan Heijn. De politie woordvoerders staan tweemaal per dag journalisten in de gelegenheid om vragen te stellen, maar in de meeste gevallen geven ze als ant- Archief Rode Kruis helpt bij het opsporen van vermiste personen Porsche populair Porsches zijn de meest gestolen auto's. Dit blijkt uit een onderzoek van het ministerie van justitie. De twijfelachtige eer van de tweede, derde en vierde plaats op de top tien van meest gestolen auto's gaat naar BMW, Lancia en Mercedes- Benz. Het minst populair bleken automerken als Zastava, Skoda, Talbot, Lada en Volvo'. Jaarlijks worden 26.000 auto's, motoren en scooters gestolen of 'geleend'. Ski-ongeval De 15-jarige AmstelVeense jon gen Pieter Steenkamp is op 21 de cember door een ski-ongeval in het Zwitserse Fiez om het leven geko men. De jongen gleed daar van de piste af en brak zijn nek, aldus de vader van het slachtoffer. Het slachtoffer werd aanvankelijk na het ongeval niet gevonden. Zoek acties en een oproep via de Zwit serse politie leverden niets op. Op oudejaarsdag uiteindelijk werd hij door toeristen aangetroffen in de DEN HAAG - "Zodra ik de kaart van Anne Frank uit de kast trek, is ze voor mij weer springlevend; wordt ze weer dat kleine joodse meisje, terwijl ze van 1929 is en dus makkelijk mijn moeder had kun nen zijn". De archivaris van het Ro de Kruis schuift voorzichtig één door Margreet Vermeulen van de zeven laden Cohen op zijn plaats. "Er zitten meer Cohens in dit archief dan er de laatste 40 jaar geboren zijn". In het archief van het Rode Kruis in Den Haag zijn de gegevens van ongeveer 7 miljoen Westeuropea nen opgeslagen. Een kunstmatig op constante temperatuur gehou den, papieren morturarium? "Nee, absoluut niet", zegt Rode Kruis woordvoerder Marcel Vergeer. "Het is ons vorig jaar nog gelukt Dodelijke rit In Opmeer is zaterdag door een ongeval met een door hem bestuur de auto de 18-jarige F. Bakker uit Castricum om het leven gekomen. De jongeman raakte op een recht gedeelte van de weg, mogelijk door een windstoot, in de berm. Hij schoot vervolgens een langs de weg lopende vaart in, waarbij de hij uit het voertuig werd geslingerd en onder de auto in het water terecht kwam. Zijn 17-jarige vriendin uit Castricum werd eveneens uit de auto geslingerd en werd gewond in een ziekenhuis opgenomen. De au to was kort tevoren gestolen bij een garage in Castricum, aldus de rijks politie. Schietpartij De Haagse politie heeft twee 24- jarige Hagenaars aangehouden die vermoedelijk betrokken zijn bij een schietpartij oudejaarsnacht in de Haagse binnenstad. Daarbij kwam de portier van discotheek Nastasta om het leven. Een derde verdachte - de vermoedelijke schutter aldus de politie - is voort vluchtig. De portier werd na beta lingsmoeilijkheden van zeer dicht bij met vier kogels neergeschoten. Hij overleed ter plaatse. Drie gevluchte Tamils die bij het Rode Kruis hebben aangeklopt voor in lichtingen over hun op Sri Lanka achtergebleven familieleden, (foto gpd) een vrouw in contact te brengen met haar dochter die in de oorlog als kleuter werd ontvoerd". De opsporingsdienst van het Ro de Kruis heeft in de naoorlogse ja ren met behulp van dit archief dui delijkheid verschaft over het lot van de 300.000 vermisten. En tot op de dag bewijst de inhoud van de stalen archiefkasten hoe waarde vol de kunst van het bewaren is. Meestal weet het Rode Kruis de vermiste personen - al is het soms najaren - te traceren. Maar in verre weg de meeste gevallen is de ge zochte persoon dood. Tamils Van alle werkkampen, gevange nissen, vluchtelingen- en krijgsge vangenkampen in de wereld pro beert het Rode Kruis een inventari satie te maken om families die el kaar door droogte, oorlog, honger of natuurrampen uit het oog zijn verloren te herenigen of, als dat niet mogelijk is, te informeren over eikaars omstandigheden. In het midden van de jaren zeventig wa ren het vooral de in Nederland ver zeild geraakte Vietnamese boot vluchtelingen die een beroep de den op de Haagse medewerkers van de opsporingsdienst. Veel van de bootvluchtelingen zijn elkaar onderweg op zee kwijtgeraakt en de overlevenden hebben zich op grillige wijze over de aardbol ver spreid. Nu zijn het vooral naar Neder land gevluchte Tamils die via het Rode Kruis proberen te achterha len of hun achtergebleven familie leden de oorlog tot nu toe hebben overleefd. En zo ja, hoe het met ze gaat. Op dit moment zijn nagenoeg alle verbindingen met het noorden van Sri Lanka - de thuisbasis van de opstandige Tamils - verbroken. Telefoonlijnen zijn vernield, spoorlijnen in onbruik geraakt, wegtransport is levensgevaarlijk en brieven blijven onbeantwoord. Voor journalisten is het noorden van Sri Lanka verboden gebied en hulporganisaties wordt veelal bot de toegang geweigerd. De Tamils hebben nu hun hoop gevestigd op het Rode Kruis. Een van hen is N. Paul. Toen hij in 1984 hals over kop zijn land ver liet woonden zijn vier zusters en zijn moeder in een buitenwijk van Jaffna, de noordelijke provincie hoofdstad. Sinds november vorig jaar heeft hij niets meer van ze ge hoord. Het Rode Kruis in de Sri- Lankaanse hoofdstad Colombo probeert nu via haar afdeling in Jaffna de verblijfplaats van Pauls familie te achterhalen. Vooralsnog zonder succes. Zwijgend toont hij de telex: "communicatie met Jaff na niet mogelijk". Zorgvuldig vouwt hij het papiertje dicht, als betreft het een waardevol ge schenk. N. Kughatas draagt eenzelfde te lex bij zich. Maar van de drie fami lieleden die hij achterliet en met wie hij elk contact verloor zijn er inmiddels twee overleden. De bis schop van de enkele uren reizen van Jaffna gelegen kustplaats Trin- comalee is er via kerkelijke instan ties in geslaagd het voor hem uit te zoeken. Met de blik gefixeerd op de kale muur voor hem vertelt hij: "De bis schop zegt dat mijn vader halver wege dit jaar is overleden aan een hartaanval toen ons huis werd be schoten. Mijn moeder en mijn zus hebben een gat gegraven in de vloer en hem onder het huis begra ven want er heerste een uitgaans verbod. Niet lang daarna zijn ze verhuisd. Maar ook dat huis werd beschoten. Mijn zus raakte gewond aan haar maag. Ze ging dood om dat het ziekenhuis geen bloed en geen zuurstof in vooraad had". Over het lot van zijn moeder tast hij nog in het duister. Dankbaar Wanneer de opsporingsdienst van het Rode Kruis het lot van ver misten heeft achterhaald wordt de aanvrager nadrukkelijk gevraagd of hij nog altijd prijs stelt op een antwoord. Marcel Vergeer: "Dat is bedoeld als waarschuwing; weet wel dat we slecht nieuws voor je kunnen hebben". Toch spreekt Vergeer van dank baar werk. "Wanneer blijkt dat we daadwerkelijk een gezin kunnen herenigen, zijn we getuige van on voorstelbaar groot geluk. In het ge val van de Tamils kan van hereni ging voorlopig geen sprake zijn, maar hoe belangrijk is het niet als we met zekerheid kunnen meede len dat de gezochte persoon nog leeft. En dat er weer gecorrespon deerd kan worden. Vergeet niet dat degenen die hun land zijn ont vlucht zich altijd schuldig voelen ten opzichte van de achterblijvers. Ze verwijten zichzelf hun familie in de steek gelaten te hebben, niet ge noeg voor hen te hebben gedaan". Zelfs wanneer de gezochte per soon niet meer leeft is het werk van de opsporingsdienst niet voor niets geweest. Een officieel en definitief overlijdensbericht is een absolute voorwaarde om het verlies van een dierbaar mens te kunnen verwer ken. woord dat daar in het belang van het onderzoek niet op kan worden ingegaan. Sedert afgelopen woensdag, toen bekend werd gemaakt dat de politie een 31-jarige Nederlander had aangehouden, zijn geen be langrijke mededelingen meer ge daan. Over de verdachte wordt to taal geen informatie gegeven. Zelfs de initialen van de man blijven ge heim. Het enige dat vrijuit wordt mee gedeeld is de tussenstand van het aantal tips dat sedert het opheffen van informatiestop is binnengeko men. Elke keer melden de zegslie den opgewekt dat er weer een paar honderd aanwijzingen van het Ne derlandse publiek op het Haarlem se politiebureau zijn afgeleverd. Het is voor zowel pers als woord voerders frustrerend dat er op nieuw een soort informatiestop in het leven is geroepen. Na de op roep aan het Nederlandse volk om mee te helpen de ontvoerders van Heijn te pakken, wil iedereen van alle ontwikkelingen op de hoogte blijven. Het belang van het recher chewerk dat in stilte moet gebeu ren, verzet zich daartegen. De advocaat van de 31-jarige ver dachte, mr. H. Brander uit Amster dam, heeft een eigen informatie stop ingesteld. Hij is boos over de conclusie van een journalist dat zijn cliënt binnenkort al weer vrij komt. Brander had alleen tegen de verslaggever gezegd dat er op korte termijn belangrijke ontwikkelin gen in het voordeel van de verdach te zijn te verwachten. De politie woordvoerders wilden hier niet op ingaan. Door het gebrek aan nieuws kreeg zaterdag de Amsterdammer F. Adriaanse, in criminele kringen beter bekend als Frits van de We reld, plotseling veel aandacht. Voor radio en televisie werd hij in staat gesteld te zeggen wat elke Ne derlander zegt: "Als de ontvoer ders dertien keer een brief kunnen schrijven om poen te vangen, waar om sturen ze dan geen veertiende brief om te zeggen of Heijn nog in leven is of waar hij uithangt". Voor alsnog lijkt het er niet op dat de op roep veel indruk op de kidnappers heeft gemaakt. In elk geval hebben ze nog niet gereageerd. Duidelijk is dat de onderwereld veel last heeft van de politie-activi- teiten als gevolg van de ontvoering. Tijdens het grootscheepse onder zoek in de afgelopen maanden zijn bij toeval andere misdrijven boven water gekomen. De georganiseer de misdaad is gebaat bij meer rust. De PvdA heeft zich opgewonden over de betuiging van medeleven met het verlies van Gerrit Jan Heijn die minister Korthals Altes (Justitie) opnam in zijn brief aan de Tweede Kamer. Het PvdA-Kamer- lid Stoffelen kondigde gisteren voor de AVRO-microfoon aan daarover vragen te zullen stellen. Stoffelen vindt dat de minister, tenzij die over meer informatie be schikt dan hij heeft laten blijken, 'het leed van de familie onnodig heeft vergroot'. VOOR KABEL-TV ABONNEES Op woensdag 6 januari a.s. wordt in verband met een wegreconstructie, de hoofdver binding van het ontvangstation Oegstgeest naar de Bollenstreek onderbroken. Hierdoor is er de gehele dag geen ontvangst mogelijk van zowel radio- als televisie programma's in de volgende plaatsen: Hlllegom, Llsse, Sassenhelm, Voorhout, de Zilk, NoordwIJk en Noordwljkerhout. Door het treffen van een noodvoorziening zijn de programma's van Radio 1 tot en met 4 echter wel te ontvangen. Naar verwachting zullen de radio- en televisieprogramma's tegen de avond weer worden doorgegeven. NV CASEMA kabeltelevisie

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3