Wapens blij ven weg naar Iran vinden Willem Hl besteeg 300 jaar terug Britse troon Achtergrond Zweeds rapport werpt licht op schimmige handel Duitse banken gaan door met lokken Nederlandse Idanten Schrijfster HannaLam overleden STOCKHOLM Een nauwelijks bekende Zweedse zakenman heeft een sleutelrol gespeeld in de Golfoorlog doordat hij grote hoe veelheden munitie en explosieven aan Iran heeft verkocht. Dit heb ben Zweedse douaniers en deskun digen in de wapenhandel ver klaard. Wapenhandelaar Karl-Erik Schmitz trad begin 1985 uit de schaduw nadat ambtenaren van de Zweedse douane een inval gedaan hadden bij zijn onderneming Scan dinavian Commodity in Malm in het zuiden van het land. Het mate riaal dat toen en by twee volgende operaties in belslag werd genomen bij elkaar ongeveer 18.000 docu menten - bleek letterlijk dynamiet te bevatten. "Wij legden een netwerk bloot dat voor een waarde van miljoenen dollars explosieven, munitie en on derdelen van artillerie van Israël, Zuidafrika en zeker vijf Westeu- ropese landen naar Iran verscheept had", zegt een hogere functionaris van de Zweedse douane die aan de zaak gewerkt heeft. Schmitz moet in maart voor de rechter komen op verdenking van smokkelen. Als hy schuldig bevon den wordt, kan hij voor zes jaar in de gevangenis belanden. Hij heeft toegegeven explosieven aan Iran verkocht te hebben, maar bestrijdt dat hij de Zweedse wet heeft over treden. Schimmig Functionarissen hebben kort ge leden aan de pers ongeveer 1.600 bladzijden van het materiaal ter in zage gegeven dat zij bij dé invallen in beslag genomen hebben. Deze documenten bieden een unieke kijk in de schimmige wereld van de internationale wapenhandel. Ondanks de invallen bleef Schmitz explosieven aan Iran leve ren in heel 1985 en ook nog in 1986, zo blijkt uit de documenten. Des kundigen in de wapenhandel schatten de waarde van zijn verko pen aan Iran op ruim 1,1 miljard gulden. Zijn activiteit vormde in hun ogen een belangrijke factor om Teheran in staat te stellen zijn oorlogsinspanning tegen Iraq vol te houden. Volgens Aaron Karp, die verbon den is aan het in Stockholm geves tigde internationale instituut voor vredesonderzoek (SIPRD dat de in ternationale wapenhandel besta- deert, is Iran voor ongeveer de helft zelfvoorzienend op het terrein van de kleine wapens, granaten, mor- tierbommen en artilleriegranaten. "Schmitz heeft hen voor de andere helft geholpen", aldus Karp. Volgens de SIPRI-medewerker kon Schmitz vrij opereren omdat Europese regeringen niet bedacht waren op de opkomst van een zeer omvangrijke zwarte markt in ex plosieven als gevolg van de Golfoorlog. "Tot dan bestond er geen echte regulering van de han del in oorlogsmaterieel. Niemand wilde honderden miljoenen ton nen van het goed tot de oorlog tus sen Iran en Iraq de behoefte eraan schiep", aldus Karp. Vermakelijk De Zweedse douane heeft een zeer gespecificeerd rapport van haar bevindingen verstrekt aan haar collega's in Finland, Noorwe gen. Frankrijk, België, Nederland, Oostenrijk en Italië, waarmee zij onderzoek in deze landen op gang bracht of stimuleerde. De docu menten bestaan uit contracten, op drachten, aanbiedingen, laadbrie ven, scheepslijsten, kredietbrieven van banken in Zwitserland en Lon den en ontelbaar veel telexen tus sen Schmitz en zijn contacten in Teheran en in geheel Europa. Van tijd tot tijd bieden zij verma kelijke lectuur. Zo stuurde Schmitz op 19 september 1985 een telex aan de nationale organisatie voor de defensie-industrie in Tehe ran, waarin hij zegt: "Hierbij stel len wij u er van op de hoogte dat wij zojuist alle bestaande wetten en re gelingen hebben overtreden om de mogelijkheid te verkrijgen dat wij de goederen aan uw organisatie kunnen leveren". In een vraaggesprek per telefoon wijst Schmitz er op dat hij met deze telex bij zijn klanten begrip wilde wekken voor de moeilijkheden waarmee hij te kampen had. Hij wil er volstrekt geen schuldbekentenis in zien. De Europese landen waren op de hoogte van zijn activiteit maar slo ten er liever de ogen voor, aldus Schmitz. "Er is in elk land een fa briek die continu explosieven pro duceert. Wie koopt die? Alleen lan den die in oorlog zijn zoals Iran. Ie dereen hield de zaak geheim totdat de Zweedse douane zich ging ge dragen als een olifant in de porse leinkast en de zaak versteerde", al dus de wapenhandelaar. Watermerk Uit de documenten blijkt zonne-. klaar het gemak waarmee Schmitz onder nationale regelingen uit wist te komen die de verkoop van wa pens aan Iran verboden. Hij kocht Iraanse soldaten kraaien victorie met wapens van diverse makelij. Ondanks een embargo van de VN kan het land gewoon wapens kopen op de internationale markt. ,f0to AP, explosieven van maatschappijen in heel West-Europa, en van Israël en Zuidafrika. Hij kreeg groen licht voor de export ervan door certifica ten op tafel te brengen waaruit bleek dat ze bestemd waren voor landen als Joegoslavië, Pakistan of Kenya. Naar Schmitz verklaarde betaal de hij aan Kenyaanse diplomaten in Europa 10.000 dollar per keer voor indrukwekkend ogende do cumenten met het watermerk van de president en de handtekening van de stafchef. Uit de de certifica ten bleek dat de explosieven be stemd waren voor de Kenyaanse strijdkrachten en dat ze niet door verkocht zouden worden. bchmitz betaalde ook commissie aan staatswapenproduktiebedrij- ven in Joegoslavië en Pakistan om zich van hun medewerking te ver zekeren, zo blijkt uit de documen ten. "lederen had er doorheen kun nen kijken als men dat gewild had. Als je alle onderdelen bijeenneemt die zogenaamd naar Kenya gingen. had je genoeg voor het hele War schau Pact". De echo van de onthullingen klinkt in heel Europa nog na. Het hoofd van het Franse explosieven- bedrijf, een staatsonderneming, trad in december af op verzoek van minister van defensie André Gi- raud nadat bekend geworden was dat de onderneming explosieven aan Iran verkocht had. Het bedrijf, de nationale maatschappij voor kruit en explosieven (SNPE) was één van de reguliere leveranciers van Schmitz, zo komt uit de docu menten naar voren. Ruwe olie Volgens de documenten waren Iraanse functionarissen er vaak bij als de schepen geladen werden in havens in Zweden, de Duitse Bondsrepubliek, België en Neder land. Maar zij werden nooit waar genomen door functionarissen van de plaatselijke douane. Schmitz stuurde zelfs monsters van explosieven naar Iran met be hulp van koeriers aan boord van geregelde vluchten van Lufthansa en Swissair, zo wijzen de documen ten uit. Uit één telex blijkt dat het delicate materiaal in handen gege ven was aan een commercieel bo- debedrijf. Naar uit de documenten blijkt liet Schmitz zich af en toe betalen met ruwe olie. Zo kwamen de Ira- niërs met hem overeen voor een in 1984 gesloten contract te betalen met een partij ruwe olie tot een waarde van 90 miljoen dollar. Schmitz weigert aan te geven aan wie hij de olie heeft doorverkocht. Hij volstaat met de opmerking dat "het op de wereldmarkt beland is". Als gevolg van de zaak-Schmitz hebben Zweden en verscheidene andere Europese landen de regels verscherpt die van toepassing zijn op de export van explosieven. Maar de handelsman in Schmitz gelooft dat wapens en explosieven hun weg blijven vinden richting Iran. "Wie levert anno 1988 aan Iran? Gelooft u mij, ettelijke lie den". (Reuter) ENSCHEDE (GPD) - Duitse banken in het grensgebied die regelm tig in Nederlandse dagbladen adverteren, gaan ondanks het verbi van het Nederlandse ministerie van financiën gewoon door met ht 1 reclamecampagnes. De Deutsche Bank heeft na een pauze van e< i halfjaar zijn advertentiecampagne in de regionale dagbladen eind n vember hervat. Ook de Stadssparkasse Gronau ziet geen aanleidii om de advertenties stop te zetten. Na een eerste waarschuwing in het begin van dit jaar kreeg een aai i tal banken in Duitsland, België en Luxemburg eind oktober van h ministerie van financiën opnieuw een brief met de mededeling d hun wervende advertenties in stijd met de Nederlandse wet zoude zijn. Het ministerie beroept zich daarbij op een artikel in de Wet To zicht Kredietwezen waarin wordt gesteld dat alleen in Nederland e kende bankinstellingen hun diensten aan het het Nederlandse p bliek mogen aanbieden. "Van nieuw beleid of van een aanscherping is helemaal geen spr ke". aldus een woordvoerder van Financiën, "volgens de wet mag hi gewoon niet en daar hebben we de Duitse banken die in overtredir waren, op gewezen". Hij bevestigt dat er een verband bestaat tuss< het reclameverbod en de kapitaalvlucht eerder dit jaar als gevolg vs het openbaar worden van de rente-inkomsten van spaarders bij Ni derlandse banken. "Met die kapitaalvlucht is het nog wel meegeva len, maar het is duidelijk dat we het niet leuk vinden als buitenland banken gaan adverteren met teksten als: kom met je geld bij ons, hit ben je veilig". Bij de Deutsche Bank, de eerste die begin dit jaar door een reclaim verbod werd getroffen, reageert men verbaasd op deze nieuwe acti van het ministerie. "Wij hebben geen tweede brief gekregen", aldu een woordvoerder van de bank in Gronau. "Na ons zijn nu de andere kennelijk aan de beurt en op zichzelf zijn we het daar ook wel me eens, want eerst leek het erop dat het reclameverbod alleen voor or gold". Bij de Deutsche Bank heeft men 0e gedwongen stop gebruikt om i overleg met adviseurs in Nederland, onder wie ook een ambtena; van financiën, een nieuwe advertentietekst op te stellen. "Daar hel ben we uiteindelijk de goedkeuring voor gekregen en sinds eind ni vember adverteren we weer in de regionale bladen in het grensgi bied". Overigens kunnen de Duitse banken het reclameverbod op eenvoi dige wijze omzeilen door in Nederland een filiaal te openen zoals oo' grotere Nederlandse banken in het buitenland filialen hebben. Gee van de Duitse banken heeft op dit moment een dergelijk filiaal. W< zijn er deelnemingen zoals van de Deutsche Bank in de Amsterdams bank H. A. de Bary (joint-venture met Amro). De Duitse Kommer; bank heeft een zelfstandige dochter in ons land. "Als een filiaal word erkend door de Nederlandsche Bank, is er niets meer aan de hand e mag er worden geadverteerd", bevestigt de woordvoerder van finai ciën. In Duitse bankkringen wordt overigens niet overwogen om nu o grote schaal filialen in Nederland te openen. Men stelt zich op hf standpunt dat de Europese banken in het algemeen vrijelijk met e, kaar op de markt moeten kunnen concurreren. "Dat gebeurt ook", al dus een woordvoerder, "Nederlandse banken zijn in Duitsland acti« en wij in Nederland, in de omringende landen ligt dat net zo. De N< derlandse overheid wordt nu alleen schichtig, omdat door de rentt maatregel veel Nederlanders hun geld bij ons hebben gebracht. Maa dat moet men niet ons, maar zichzelf verwijten". Het Centrale Verband van Duitse Sparkassen zou nu overwegen or een juridische procedure te beginnen tegen het reclameverbod, z verluidt in Duitse bankkringen. Volgens de Duitsers zou het bewust artikel in de Wet Toezicht Kredietwezen in de eerste plaats zijn be doeld om Nederlanders te beschermen tegen malafide buitenlands bedrijven. "Maar nu wordt het misbruikt om de marktpositie van dl Nederlandse banken af te schermen en dat is concurrentieverval sing". In dat verband wordt erop gewezen dat Nederlandse en Duitse ban ken in het grensgebied nauw met elkaar samenwerken. "We hebbel zelfs speciale verrekeningskonto's met de Nederlandse banken", al dus een woordvoerder van de Sparkasse Bocholt. "Het Nederland geld dat bij ons binnenkomt, gaat via die rekeningen weer terug naa Nederland. De staat behoeft dus niet bang te zijn dat de briefjes vei dwijnen. Die komen allemaal weer keurig terug in Nederland". DEN HAAG - Precies driehonderd jaar geleden trok Willem III, de als koning-stadhouder bekend gewor den Oranjetelg, met duizenden Hollandse soldaten naar Groot- Brittannië. Gesteund door voor aanstaande Britten en omdat het grootste deel van het Britse leger overliep, vloeide er nauwelijks bloed bij deze invasie. Zijn over tocht werd bekroond met het twee hoofdig koningschap over Enge land en Schotland en met gewe tensvrijheid door burgerlijke en godsdienstige verdraagzaamheid. In juni begint het officiële her denkingsjaar voor Willem III en Mary II Stuart. Er worden vanaf ju ni tientallen manifestaties georga niseerd, niet alleen in ons land en Groot-Brittannië, maar ook in de Verenigde Staten. Bij het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag is voor de organisatie het Uit voerend Comité Willem III en Ma ry geïnstalleerd. Het valt onder de ambassadeur voor internationale culturele sa menwerking. De evementen en manifestaties worden betaald door er bestaande begrotingsposten voor aan te spreken. Het bestuur van de Stichting 1688 - 1988 heeft daarnaast het bedrijfsleven uitge nodigd als sponsor van manifesta ties op te treden. De roemrijke omwenteling in Groot-Brittannië werd in 1688 in geluid toen de protestantse stad houder Willem III, laatste telg uit de Hollandse Oranjetak, zich in Hellevoetsluis inscheepte om zijn katholieke schoonvader Jacobus in Engeland te bevechten. Willem kreeg zijn vrouw en nicht en met haar ook zichzelf, alleen op de troon na het afsluiten van een con tract met het Engelse parlement. Met zyn troonsbestijging werd voorkomen dat oom en schoonva der Jacobus een dictatoriaal re giem vestigde. Het contract, de Bill of Rights, betekende tevens hét begin van de parlementaire democratie en is nog steeds bepalend voor het den ken over bestaande monarchieën. Willem kwam vervolgens met zijn Toleration Act voor verdraagzaam heid, ook ten aanzien van zijn vij anden. Beide documenten hebben veel weerklank gevonden. De ver worvenheden klinken door in on der andere de Amerikaanse Consti tutie en de Amerikaanse Onafhan kelijkheidsverklaring. Op 20 juli herdenken in Londen de beide Huizen van het Britse Parlement de Bill of Rights. Daar bij wordt koningin Elizabeth door de Speakers toegesproken. Twee dagen eerder zijn dan in Torbay de jachten aangekomen die onder es corte van de Koninklijke Marine de overtocht herhalen die Willem III in 1688 maakte met 250 sche pen. Het was een landingsvloot die tot D-Day 1944 de grootste zou blij ven. In ons land besteedt een parle mentaire commissie aandacht aan de Bill of Rights. Dat gebeurt on der leiding van de beide Kamer voorzitters in april 1989. In februari van '89 wordt in Williamsburg in de Amerikaanse staat Virginia, een internationale studiebijeenkomst gewijd aan wat de documenten hebben betekend voor de Ameri kaanse grondwet. "Van vervolging tot verdraag zaamheid: godsdienstige minder heden in Brittannië voor en na 1688" is het thema van een confe rentie die op 10 en 11 november in Londen wordt gehouden. Voor ons land wordt een kerkhistorisch symposium voorbereid. Brielle herdenkt op 27 oktober de Natio nale Bidstonde die de Staten-Ge- neraal uitschreef voor het welsla gen van de tocht van Willem III. De stonde werd indertijd ook door Mary II Stuart bijgewoond. De 300 jaar Nederlands-Engelse vriendschap wordt ook gevierd door de uitgifte van twee speciale Willem, en Mary-postzegels en een zilveren munt van vijftig gulden. De zegels worden in Hellevoetsluis op 14 juni gepresenteerd. De munt is in het najaar overal verkrijgbaar. Hellevoetsluis zal ook bijzondere aandacht schenken aan zijn ge schiedenis als vlootbasis en als eindpunt van de vroegere veer dienst en postverbinding met Har wich. Het gehele seizoen is er in de vesting bovendien een zeventien- de-eeuws legerkamp te vinden. Verspreid over het hele land worden in het herdenkingsjaar meer dan dertig tentoonstellingen gehouden. Hoogtepunt is 'De we reld van Willem III en Mary II' van 5 juli tot 30 september in de Nieu we Kerk in Amsterdam. Daar wor den belangrijke ontwikkelingen op het gebied van handel, economie. cultuur, wetenschap en technolo gie, pers en communicatie, leger en vloot en het leven van alledag ge toond. In de residentie brengt het Haags Historisch Museum de intocht van de koning-stadhouder in beeld en kunnen tochten worden gemaakt langs paleizen en andere gebou wen uit zijn tijd. Het Mauritshuis in Den Haag bereidt een expositie voor over de smaak van Willem III. Daarbg wordt bijzondere aandacht gevestigd op werk van Hondecoe- ter en de uit Groot-Brittannië mee gebrachte schilderiien. De koning-stadhouder en zijn vrouw verzamelden niet alleen schilderijen, maar ook Delfts aar dewerk, Chinees en Japans porce- lein. Dat is te zien in paleis Het Loo in Apeldoorn, het favoriete huis van Willem en Mary. Pronkstuk van die tijd is in dit onderkomen het interieur dat Daniel Marot ont wierp. De tuin die in opdracht van Willem en Mary werd aangelegd, staat centraal op de tentoonstelling 'De Gouden Eeuw van de Holland se Tuinkunst', die van september tot december in het tegenwoordige rijksmuseum Paleis Het Loo wordt gehouden. Hoe de landingsvloot met over tocht werd voorbeid, uitgerust en georganiseerd is te zien op 'Glo rieuze Overtocht' van 1 juni tot 1 oktober in het Maritiem Museum Prins Hendrik in Rotterdam. In het Marinemuseum in Den Helder is van juni tot september een exposi tie gewijd aan de samenwerking van de Engelse en Nederlandse marine door de eeuwen heen. Dit soort relaties vormen ook het the ma van de in juni te houden twee daagse intemationele studiebijeen komst op het Koninklijk Instituut voor de Marine. Het Holland Festival besteedt in zowel 1988 als 1989 aandacht aan Willem en Mary met werken uit de barok. Het heeft tevens de Britse danser en choreograaf Michael Clark opgedragen een ballet te ma ken dat in het teken staat van de geschiedenis van de koning-stad houder en zijn vrouw. Nederland biedt Engeland ook podiumkun sten, waaronder een festival van moderne dans. Het Rotterdams Filharmonisch Orkest, Het Bra bants Orkest en het Concertg bouworkest zullen tournees dol Engeland maken. Het Regiona Jeugdorkest speelt op het Jeugi festival in Aberdeen. Tolerantie Dat Willem III wat tolerantie b treft, zijn tijd ver vooruit won geacht, wordt voor het herdei kingsjaar vertaald in aandacl voor groepen in achterstandssitui ties. Ze genieten speciale aandacl van de Britse beschermheer va het herdenkingsjaar, Prins Cha les. Ze worden in beide landen ei tra bij de herdenking betrokkei Zo is 'Werkgelegenheid voor joi geren in grootstedelijke gebiedei op het programma gekomen, ee internationale conferentie in okt< ber 1988 in Rotterdam. De deelni mers eraan zullen een jaar later nq eens bekijken waar hun aanbevi lingen toe hebben geleid. Op handels- en financieel gebie wil men vanuit betrokken lande de banden nauwer aanhalen. Bi het Commissariaat voor Buiteii landse Investeringen in Nederlani is het idee ontstaan om een Williai and Mary Venture Capital Fund o; te richten ter bevordering van ir vesteringen van Groot-Brittanni in Nederland en omgekeerd. (ANI De schrijfster Hanna Lam is za terdag in haar woonplaats Bun- nik overleden. Zij werd 59 jaar. Hanna Lam genoot in kringen van kerk en onderwijs grote be kendheid door haar bijbelliede ren voor de jeugd. In 1966 ver scheen haar eerste bundel - met melodieën van Wim ter Burg - onder de titel 'Alles wordt nieuw'. Sindsdien kwamen nog drie bundels onder die titel uit met een gezamenlijke oplage van vele honderdduizenden exem plaren. Het afgelopen najaar ver scheen haar laatste bundel, geti teld 'Met andere woorden'. Ds. W. Barnard, die gedichten publiceert onder het pseudo niem Guillaume van der Graft, noemde haar dichtwerk verras send eenvoudig en goed van taal, toon en theologie. Naast liederen maakte Hanna Lam een kinder bijbel en - samen met Sienie Strikwerda - een boek over fe ministische theologie, getiteld 'Leer mij de vrouwen kennen'. Zij was redacteur van een aan tal tijdschriften, waaronder 'Open venster', en werkte mee aan radio- en tv-programma's van de NCRV, zoals 'Plein Pu bliek' en 'Gewoon geloven'. In Hoogland is, 67 jaar oud, ds. W. Knoppers overleden. Hij is meer dan dertig jaar predikant geweest van de remonstrantse gemeente in Utrecht. Knoppers was aanvankelijk chemisch technicus bij de Ba taafse Petroleum-Maatschappij. Hij studeerde theologie aan de Leidse universiteit. In 1949 werd hij predikant van de remon strantse gemeente in Lochem. Secretaris was hij van de vereni ging van religieuze socialisten 'Woodbrookers' in Barchem. Ook behoorde hij tot de oprich ters van de 'Vrije Werkplaats'. Op 82-jarige leeftijd overleed in Den Haag de gereformeerde predikant S. Eringa. Van 1954 tot aan zijn emeritaat in 1970 werkte hij in Den Haag. Naar Rome Van 6 tot 13 januari brengen de rooms-katholieke bisschop pen van Nederland hun verplich te vijfjaarlijkse bezoek aan Ro me. Dan bespreken zij met de verschillende afdelingen van de curie en met de paus hun werk in de voorbije periode. Elke bis schop heeft daartoe een verslag opgesteld. Die verslagen blijven geheim. Toen de bisschoppen begin 1980 naar Rome waren geroepen voor een speciale synode, namen zij zich eensgezind voor, hun hartelijke en broederlijke be trekkingen' te verdiepen. Na acht jaar moet de conclusie wor den getrokken dat de geest van eensgezindheid op z'n minst te wensen overlaat. "Trots kunnen wij niet zijn op 1987, althans niet als bisschop penconferentie. Iemand merkte in dit verband op, dat het bisdom Rotterdam dermate onder de on enigheid gaat lijden, dat afstand nemen van het landelijke geheel overwogen zou moeten worden". Deze woorden van bisschop Bar in zijn nieuwjaarswens tot de le zers van het 'Katholiek Nieuws blad' typeren wel de sfeer onder de bisschoppen. Maar dat er de afgelopen vijf jaar niets zou zijn bereikt, is te pessimistisch. Vooral met be trekking tot de priesteropleiding hebben de bisschoppen zich in gespannen om aan de eisen van het Vaticaan tegemoet te komen. Voor het eerst sinds twintig jaar werden in 1986 in alle bisdom men van Nederland een of meer priesters gewijd. En de bisschop pen versterkten hun greep op het Hoger Katechetisch Instituut m Nijmegen. De invoering van het nieuw kerkelijk wetboek leidde tot aan passing van de statuten van de Nationale Katholieke School raad. De bisschoppen krijgen meer bevoegdheid over het ka tholiek onderwijs. Maar dat ging bisschop Gijsen van Roermond nog niet ver genoeg. Hij maakte een eigen reglement, waaraan bestuur en leerkrachten zich hebben te houden, wil hun school zich als katholiek mogen presenteren. Ook met zijn evan gelisatiecampagne in Limburg ging Gijsen een eigen weg. De andere bisschoppen namen dit initiatief niet over. Gesprekken Met de Nederlandse Missie raad en de Sint Willibrordvereni- ging zijn gesprekken gaande over aanpassing van de statuten aan het nieuwe wetboek. Ook hier is meer invloed van de bis schoppen op het beleid het uit eindelijke gevolg. De herziening van het reglement voor parochie besturen stuitte in bijna alle bis dommen op verzet. De bisschop pen besloten inmiddels aan en kele bezwaren tegemoet te ko men. Sinds het vorige verplichte be zoek aan Rome laten in Neder land twee bewegingen van ver- nieuwinsgezinde rooms-katho- lieken regelmatig van zich ho ren: 'Acht Mei' en 'Mariënburg'. Zij slaagden er tot nu toe niet in, de instemming van de bisschop pen te krijgen. Pas kortgeleden werd een uitgangspunt aanvaard voor een ontmoeting tussen de bisschoppen en de 'Acht Mei'-be- weging. Dat gesprek is eind deze maand. Onlangs bezocht bisschop Bo mers van Haarlem een bijeen komst van de 'Mariënburg-vere- niging'. Ook dat wees op een ze kere toenadering. En kardinaal Simonis sprak kortgeleden de hoop uit, dat "de onzalige ver deeldheid waaronder wij katho lieken al jarenlang gebukt gaan" nu eens mag worden overwon nen. Met die hoop gaan de bis schoppen Rome-waarts. Per vliegtuig. Behalve bisschop Gij sen, want die heeft een onbe dwingbare angst voor vliegen. Hij reist per trein. Ziekenhuizen Afgevaardigden van vier rooms-katholieke ziekenhuizen die kunstmatige bevruchting toepassen, hebben begin deze maand een gesprek met het Vati caan over de toelaatbaarheid van deze medische technieken. Het zijn het Radboud-ziekenhuis in Nijmegen, onderdeel van de Ka tholieke Universiteit, een zieken huis in Lille (Frankrijk) en twee Belgische: Leuven en Louvain- la-Neuve. Zowel kunstmatige donor-in seminatie (inbrenging zaadcel van een vreemde man) als 'in vi tro fertilisatie' (bevruchting via de reageerbuis) is in strijd met de rooms-katholieke leer. omdat menselijke voortplanting vrucht van het huwelijk moet zijn. De vier ziekenhuizen hebben direct na verschijning van het docu ment daarover de betrokken bis schoppenconferenties om be middeling gevraagd voor een ge sprek met de congregatie voor de geloofsleer in Rome. Ondertussen zetten de zieken huizen hun praktijk op het ge bied van kunstmatige bevruch ting gewoon voort. Zij gaan uit van hun eigen bestuurlijke ver antwoordelijkheid. Volgens rec- tor-magnificus professor dr. B. van Iersel van de Katholieke Universiteit houden universiteit en ziekenhuis zich aan de katho lieke leer, "maar men zou van mening kunnen verschillen over de vraag waar precies de grenzen van die leer liggen". Hervormde Kerk: benoemd tot pastoraal werker te Mussel en Vledderveen (Gr.) A. Schaper, pastoraal werker te Nieuwlande (Dr.); aangenomen naar Winters-.. wijk mevrouw Fr. J. B. de Raad Odoorn-Valthermond (deelge meente 'Bethel', hervormd-gere formeerd). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Ap- pingedam kandidaat M. Wiel- houwer Voorburg. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroe pen te Bennekom H. de Boer Eemdijk, te Nunspeet J. Brons Urk (Maranathakerk). Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Middelburg B. van der Hei den Woerden. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen de benoeming tot pastoraal medewerker te Bal- lum-Hollum (Ameland) me vrouw W. I. Beuker Hollum.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2