LEIDSCH DAGBLAD Wraakacties tegen Palestijnen MOGEN WIJ U OP DE HOOGTE HOUDEN? Woningbouwprojecten in en en Leiden gestopt Alphi Handel soft drugs loopt weinig risico' PREI EN ZUURKOOLSPEK Israël deporteert leiders en bombardeert kampen 'Militair schoot man van president Aquino dood' Moord op 7 bosnegers fcoN L™ IIAANDAG 4 JANUARI 1988 38513 - EN HAAG (ANP) - De bestrijding ui de handel in verdovende mid- a" - slen in ons land concentreert zich' ie p de hard drugs. De bestrijding 30 in grootschalige hennephandel is .n-_ -ruggebracht tot een onverant- 3e oord niveau. Wat wordt gevangen - meer vondst dan vangst, toevals- effers dus. Dat zei de chef van de Centrale 3 - echerche Informatiedienst (CRI), n, Dofdcommissaris J. van Straten, et~ anochtend op de nieuwsjaarsbij- d._ ankomst van zijn dienst, n- Volgens hem wordt er door een jeperkte groep Nederlanders zon- 3 er veel risico gemakkelijk geld - erdiend in de handel in hasj en larihuana, meer dan in de handel i hard drugs. Het vele geld dat in de handel in ift drugs wordt verdiend, wordt olgens Van Straten geïnvesteerd i andere misdaadsectoren. "De olitie kan op het ogenblik geen nder beleid voeren, omdat de liddelen beperkt zijn en het aan- od aan hard drugs overstelpend i. De cocaïnemarkt groeit en ook e produktie van amfetaminen eemt nog steeds toe. De in 1985 ingezette stijging van et aantal bankovervallen heeft ch onverminderd doorgezet, al- us Van Straten. In 1986 turfde de RI 1251 overvallen (1986: 1153), 'aarvan 274 op banken of PTT- antoren, en 162 op geldtranspor- »n. Voorts werden 171 benzinesta- ,ons overvallen. De overvallen baren overheid en anken zoveel zorgen, dat een rerkgroep is opgericht waarin önken en justitie overleg voeren, lij 91 overvallen werd in 1987 ge- Horgen beslissing )ver voorarrest ïeij n-verdachte IAARLEM (GPD) - De Raadka- ïer van de rechtbank in Haarlem al morgen beslissen of de 31-jarige ïan die ervan wordt verdacht be rokken te zijn geweest bij de voor- ereidingen van de ontvoering van ihold-topman Gerrit Jan Heijn, oor een periode van 30 dagen in oorarrest zal blijven. Vorige week donderdag besliste e rechter-commissaris dat de man es dagen in hechtenis moest wor- en genomen. Maar verdachte zal iet voor de tweede keer worden oorgeleid voor de rechter-com- ïissaris. De beslissing over verlen ing van het voorarrest wordt dus u aan de Raadkamer van de Haar- :mse rechtbank overgelaten. Nor- ïaal gebeurt dat alleen wanneer erdachten hebben bekend. De 31-jarige ontkent tot nu toe its met de ontvoering te maken te ebben, zegt de politie. Hij wordt og steeds verhoord. Ook worden etuigen verhoord die informatie ebben verstrekt over de man. Het recherchebijstandsteam dat ich bezighoudt met de ontvoe- ingszaak is inmiddels uitgebreid an 60 tot 73 man. De dertien poli- lefunctionarissen zijn afkomstig [it de korpsen van Haarlem en Am- terdam. Zij zullen zich hoofdzake- jk bezighouden met het verwer en van de binnengekomen tips. Iet politieonderzoek naar de ont- oering van Gerrit Jan Heijn heeft olgens de politiebond ACP tot nu De 12 miljoen gulden gekost. Volgens officier van justitie mr. )e Groot in Almelo heeft verdach- 5 tot voor kort in Almelo gewoond. >e advocaat van de 31-jarige ver achte, mr. H. Brander, heeft hem •nlangs in een strafzaak verdedigd. Hinder demonstraties )EN HAAG (ANP) - De demon- tratielust op het Binnenhof in Den laag neemt gestadig af. Het afgelo- len jaar waren er 59 (officiële) beta lingen voor of tegen het overheids- leleid, in 1986 toog men 64 maal laar de parlementsgebouwen, in 985 waren de spreekkoren nog 71 leer te beluisteren. Kamervoorzit- er Dolman verstrekte deze cijfers 'andaag tijdens zijn nieuwsjaars- mtmoeting met de parlementaire )ers. DODE DOOR BRAND - Door een brand in een woning aan de Nico- laas Maesstraat in Amsterdam is vanmorgen vroeg iemand om het leven gekomen. Kort na de brand vond de brandweer in de woning een dusdanig verkoold lichaam, dat niet te zeggen is of het om een man of vrouw gaat, aldus de politie. Opnieuw regen Half tot zwaar bewolkt en later op de flag van het westen uit regen. Mini mumtemperatuur omstreeks 6 graden, middagtempcratuur ongeveer 8 gra den. Matig, tot krachtig toenemende, Euidwcstenwind. De vooruitzichten voor woensdag lot en met zaterdag: Wisselvallig en vrij zacht. Dinsdag 5 januari ton op: 08.47 uur, zon onder: 16.43 uur; maan op: 17.50 uur, maan onder: 10.13 iVaterstanden te Katwijk boog water: 04.12 en 16.19 uur; laag wa ter: 00.09 en 12.13 uur. schoten, waarbij 11 den gedood en 44 gewond. Sinds de meeste geldinstellingen voor zien zijn van beveiligde balies en dergelijke, vindt het geweld nu plaats tegen de mensen die zich buiten dat beveiligde gedeelte be vinden. Bankrovers rammen filiaal Amro-bank AMSTERDAM (ANP) - Vier overvallers hebben vanochtend de muur van een Amro-bankfi- liaal aan het Christiaan Huy- gensplein in Amsterdam ge ramd met een vrachtwagen. Ze zijn er vervolgens vandoor ge gaan met een aantal zakken ge vuld met geld. De mannen wa ren gewapend met stenguns. De politie kon vanmorgen nog niet zeggen hoeveel geld er ontvreemd is. Voor zover be kend hebben de vier niet ge schoten. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 19-jarige Alphenaar Dennis Schuit is afgelopen zaterdag in Australië met een sportvliegtuig veronge lukt. Hij deed daar uit eigen bewe ging dienst als opsleper van zweef vliegtuigen. Nadat hij zaterdag was opgestegen om een elders geland zweefvliegtuig op te halen, vloog hij door onbekende oorzaak met zijn motortoestel tegen een hoog spanningskabel. Dennis is een zoon van George Schuit, lid van de Nederlandse ker nploeg zweefvliegen. Vorig jaar deed het duo in een zogenoemde tweezitter mee aan het wereldkam pioenschap zweefvliegen in Au stralië. Alphenaar (19) komt om met sportvliegtuig Dennis Schuit volgde een oplei ding tot verkeersvlieger bij de na tionale luchtvaartschool. Hij was in het bezit van een vliegbrevet. Om aan de vereiste vlieguren te komen, had hij in Australië zijn diensten aangeboden als opsleper van zweefvliegen. Worden in sommige landen zweeftoestellen met behulp van een lier in de lucht gebracht, in Australië is het opslepen van zweefvliegtuigen met een motor vliegtuig de meest gangbare ma nier. Het is daar nu zomer en er heerst een uitstekend klimaat voor deze manier van sportvliegen. Dennis Schuit is de tweede Al phenaar die affiniteit heeft met de zweefvliegsport, die afgelopen week verongelukte. Vorige week overleed in Frankrijk oud-wereld kampioen zweefvliegen Kees Mus ters bij een ongeluk met een delta vlieger. "Dit komt hard aan", rea geert W. Adriaansen, bestuurslid van de afdeling zweefvliegen van de Koninklijke Nederlandse Vere niging voor de Luchtvaart, "ook al zijn ze dan niet tijdens het zweef vliegen zelf verongelukt". TEL AVIV (GPD/Rtr) - Israël heeft het afgelopen week einde op twee manieren wraak genomen op Palestijnen. Gisteren maakte het ministerie van defensie bekend dat negen Palestijnse leiders uit bezet gebied, die een belang rijke rol hebben gespeeld bij de volksopstand van de af gelopen weken, worden gedeporteerd naar Jordanië. En de dag ervoor bombardeerden Israëlische gevechtsjagers Pales tijnse vluchtelingenkampen in Zuid-Libanon als represaille voor de aanval van Palestijnse guerril la's op een legerkamp in Noord-Is- raël, eind november waarbij zes Is raëlische militairen om het leven kwamen. Volgens westerse journalisten die de bestookte kampen ten oos ten van Sidon gisteren bezochten, Een lid van de Palestijnse militie heeft een slachtoffertje gehaald uit de puinhopen na de Israëlische aanval op kampen van Palestijnen en Dru- zen in de buurt van het stadje Bar ja.(foto anp) Westduitse diplomaat in Parijs vermoord PARIJS (DPA) - Onbekenden heb- ben vanmorgen op de Avenue de New York in Parijs een Westduitse diplomaat doodgeschoten. Het slachtoffer is de 31-jarige Siegfried Wielspütz, een consulaire mede werker van de Westduitse ambas sade. Volgens de Franse politie overleed de man in het ziekenhuis. Bij het slachtoffer werd een brief gevonden die was ondertekend door de „Bevrijdingsbeweging van Kurdistan". De politie wilde de moordaanslag echter niet zonder meer toeschrijven aan Kurdische extremisten. Kurdische groeperingen hebben de afgelopen maanden verscheide ne malen Westduitse instellingen bezet. Hiermee eisten zij terugbeta ling van bedragen die door de Westduitse politie in beslag zijn ge nomen bij vermeende Kurdische extremisten. Waddinxveens bouwbedrijf Rehorst failliet zouden bij de luchtaanval zeker 21 doden zijn gevallen, onder wie ba by's en kinderen, en tientallen mensen gewond zijn geraakt. In een officieel communiqué van het Israëlische leger werd overigens slechts gerept over de met succes geraakte Palestijnse doelen. De wraakoefening - een gebruikelijke reactie van Israël op Palestijnse aanslagen - lag allang in het ver schiet, maar was uitgesteld onder Amerikaanse druk om de topont moeting tussen president Reagan en de Russische leider Gorbatsjov niet te frustreren. Ook de deportatie van een aantal Palestijnse verzetsleiders kwam niet als een verrassing. Israël voert deze omstreden politiek al sinds de bezetting van de Westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook in 1967. In bezet gebied was het het afge lopen weekeinde betrekkelijk rus tig. In Jeruzalem werd gisteren bij een confrontatie tussen stenen gooiende jongeren en het leger een Palestijnse vrouw gedood. Zij werd van korte afstand neerge schoten toen zij een Israëlische sol daat vroeg om een kleine jongen, die haar huis was binnengevlucht, niet te arresteren. Een legerwoord- voerder zei dat een onderzoek zal worden ingesteld. Met het overlij den van de vrouw kwam het dode naantal sinds de Palestijnse op stand op 26. Honderd van de ruim negenhon derd tijdens de onrust in bezet ge vangengenomen Palestijnen zijn dit weekeinde vrijgelaten. Volgens het leger zullen er meer volgen als de rust van dit moment blijft ge handhaafd. Palestijnse guerrillagroeperin gen hebben vandaag aangekon digd wraak te zullen nemen voor de Israëlische bombardementen Omzet Gasunie keldert door lagere dollar GRONINGEN (GPD) - De omzet van de Gasunie is in 1987 scherp gedaald. Ze zakte in met 36 pro cent. In guldens uitgedrukt zakte de opbrengst van de Nederlandse aardgasverkoop van f23,5 miljard in 1986 naar f 15 miljard vorig jaar. Die daling is te wijten aan de forse daling van de dollarkoers, die be palend is voor de prijs van alle energieprodukten. De afzet van aardgas in kubieke meters aan afnemers in binnen- en buitenland ontwikkelde zich bo ven verwachting. Ook het koude weer in het begin van het jaar leid de tot extra afzet. De Gasunie ver kocht daardoor 74 miljard kubieke meter in plaats van de verwachte 68 miljard kubieke meter. De cijfers werden vanmorgen be kend gemaakt door de hoofddirec teur van Gasunie, drs. A.H.P. Gro- tens. 20 PAGINA'S rard Kemkers. Wapens blijven weg naar Iran vinden. PAGINA 2 Twee miljoen Nederlan ders de dupe van pen sioenbreuk. PAGINA 3 Oproerige moslims vor men bedreiging voor pre sident Mubarak van Egyp- Vliet heeft be- eer te zeggen. PAGINA 19 Getuige in heropend proces: MANILA (GPD) - Een getuige in het heropend proces over de moord op de echtgenoot van presi dent Cory Aquino, Benigno, ont hulde vanochtend dat de ex-sena tor in augustus 1983 is vermoord door een militair. Jesse Barcelona, die op de lucht haven van Manila werkte, verklaar de dat hij op zijn vorkhefttruck zat en zag hoe een van de drie militai ren die Aquino escorteerde, hem (Van een onzer verslaggevers) WADDINXVEEN/LEIDEN/AL- PHEN - Het faillissement van het Waddinxveense bouw- en aanne mingsbedrijf Rehorst bv, heeft tot gevolg dat woningbouwprojecten in Leiden en Alphen met ingang van vandaag zijn stilgelegd. Ver moedelijk duurt het weken voor dat de bouwwerkzaamheden kun nen worden hervat. Rehorst bouwde in opdracht van de woningbouwvereniging Leiden 112 huurhuizen in de wijk Stevens hof. Met diezelfde woningbouw vereniging was de aannemer uit Waddinxveen overeengekomen om, aansluitend aan het eerste pro ject, nog eens 144 huizen te bou wen. Hiermee was nog geen begin gemaakt. Het was de eerste keer dat Rehorst in Leiden woningen bouwde. Voor de woningbouwvereniging Alphen was Rehorst bezig met de afronding van een flat aan de Kalk- ovenweg met 55 huurhuizen. In aanbouw was (eveneens aan de Kalkovenweg) een flat met 68 wooneenheden. Voor de bouw van 32 premiekoopwoningen was al leen nog de fundering gelegd. Drie kwart van deze huizen was al ver kocht. Een plan voor de bouw van onge veer 20 herenhuizen aan de Oude Rijn (langs de Wilhelminalaan) is door het faillissement op losse schroeven komen te staan. Rehorst was met Alphen in onderhandeling Geldboetes motel ARNHEM (ANP) - Het gerechtshof in Arnhem heeft vandaag directeur A.G. van der Valk (60) van het ge lijknamige motelconcern veroor deeld tot geldboetes van in totaal 4250 gulden. Van der Valk heeft op een aantal bosterreinen in de om geving van zijn motel in Arnhem niet voldaan aan de verplichting om de terreinen met bomen te her planten. Van der Valk moet binnen een jaar tot herplanting overgaan. over een bouwplan van ruim 100 huizen aan de Prins Hendrikstraat, nabij de brug over de Gouwe. Een overeenkomst hierover was nog niet afgesloten. Welke consequenties het faillis sement van de Waddinxveense aannemer heeft kan, aldus woord voerder Kroon van de gemeente zet van ƒ.80 miljoen - de oorzaak van dat de schuld van Rehorst was opgelopen tot een bedrag dat de 5 miljoen gulden overschreed. De orderportefeuille was rede lijk goed gevuld. Woensdag wordt in Rotterdam een vergadering ge houden waarin het personeel zal worden geïnformeerd over de af- Leiden, niet helemaal worden wikkeling van de zaken. Voor deze overzien. Hij acht de kans groot dat een andere aannemer de bouw plannen zal voltooien. Volgens bijeenkomst zijn de vakbonden uitgenodigd. De rechtbank in Rott< hem zal dat zeker met de nodige de2e week een curator aan Samen met hem zal worden bekeken wel ke werken kunnen worden voort- vertraging gepaard gaan. Brief Rond de jaarwisseling liet Re horst de 230 medewerkers per brief weten, dat zij niet meer op het werk hoefden te verschijnen. Mr. J. Duti- hl, commissaris van de onderne ming, vertelde vanmorgen, dat een aantal problemen het bedrijf heeft genekt. Wanbetalers en lange win ters waren er - ondanks een jaarom- Surinaams leger in actie bij Pokigron SCHOONEBEEK - Glaszetters in het Drentse Schoonebeek begonnen vanochtend met het herstellen van de tonnen schade die gisteren wer den aangericht door een windhoos. (foto ANP» vanachter m de nek doodschoot. Aquino werd vermoord toen hij na een vrijwillige ballingschap van driejaar in de VS, naar zijn land te rugkeerde. Ruim 40 man, voornamelijk mili tairen, die in staat van beschuldi ging waren gesteld werden tijdens het bewind van Marcos vrijgespro ken. Maar toen mevrouw Aquino vorig jaar aan de macht kwam ver klaarde het hooggerechtshof het vonnis nietig. Het hof bepaalde dat de verdachten opnieuw terecht moeten staan omdat Marcos de rechters indertijd onder druk heeft gezet om de verdachten vrij te spre ken. De man die mogelijk de dodelij ke schoten heeft gelost, maar wiens identiteit niet is onthuld door ge tuige Barcelona, is waarschijnlijk Rogeion Moreno. President Mar cos heeft altijd beweerd dat Aquino werd vermoord door een 'communistische misadiger', Rol ando Galman, die onmiddellijk na de moord door militairen op de luchthaven werd doodgeshoten. Algemeen wordt aangenomen dat senator Aquino het slachtoffer is geworden van een militair com plot, onder leiding van generaal Fa bian Ver, een vertrouweling van president Marcos. Bij dit complot zijn ook de minister van voorlich ting, Cendana, en generaal majoor Prospero Olivas, die het eerste offi ciële onderzoek naar de moord op Aquino leidde, betrokken. Ook de vrouw van Marcos, Imelda, zou bij deze samenzwering betrokken zijn geweest. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo. Zuurkoolspek, KÜ zonder zwoerd, vacuüm verpakt, 100 gram 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Manschappen van het Su rinaamse leger hebben in de buurt van Pokigron zeker zeven bosne gers, allen mannen, van het leven beroofd. Dit is in Paramaribo in welingelichte bron vernomen. Sommige slachtoffers zijn met ba jonetten en messen om het leven gebracht, anderen zijn doodge schoten. De lijken zyn niet aan de familie afgestaan. In Fort Zeelan- dia, het kamp van de militaire poli tie in Paramaribo, zegt men van niets te weten. Het drama voltrok zich op oude jaarsdag toen de mannen, na in Pa ramaribo inkopen te hebben ge daan, teruggingen naar het dorp Goejaba. Bij de aanlegsteiger van Pokigron, waar een militaire con trolepost is ingericht, werden zij gevangen genomen. Het feit dat enkelen pasjes bij zich hadden die beschouwd kun nen worden als reisvergunningen, mocht hun gevangenneming niet verhinderen. Per maanc JA IK WIL EEN ABONNEMENT OP O T VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND nd] Sluur deze bon op naar hel Leidsch Alphens Oa Leiden (postzegel niet nodig) oi bel 071-144941 I U HAD 7 KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1