Voorhout viert tien-eeuwenfeest Alphen stelt Cultuurnota op Strandtrein vermeld Lissenaar verongelukt na achtervolging door politie Mechanisatietentoonstelling en midwinterflora in Lisse Startschot jubileum met dorpsvolkslied REGIO [ViAAlNDALi 4 JANUARI 1938 VOORHOUT - De oudste geschre ven bron waarin de naam Voor hout is te lezen, betreft een akte van vóór het jaar 989. Deze akte be vindt zich in het archief van de ab dij van Egmond. In deze akte wordt melding gemaakt van schen kingen van graaf Dirk II en zijn echtgenote Hildegard aan het klooster van Egmond. Onder deze schenkingen bevinden zich ook bezittingen uit Voorhout. Deze akte is door de organisatie van 'Voorhout tien eeuwen' aange houden als stichtingsjaar van Voorhout. Dat Voorhout al ver vóór 988 een bestaande gemeen schap was, is uit opgravingen wel duidelijk geworden, maar daarover is betrekkelijk weinig bekend. Al wordt beweerd dat tegen het einde van de zevende eeuw de Angelsak sische Benedictijn Willibrord langs de Noordzeekust een aantal ker ken heeft gesticht, waaronder die van Noordwijk en ook de kerk in Voorhout. Van daaruit heeft hij het geloof verder het land in verspreid. Veel over Voorhouts geschiede nis heeft pater Walfridus de Mooy in zijn boek 'Uit Voorhouts verle den' beschreven. Dit boek ver scheen in 1964 ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Bis schoppelijke Nijverheids School (BNS). Volgens pater De Mooy had de schenking van de Voorhoutse be zittingen aan de abdij van Egmond wel wat gevolgen. Zo kreeg de abt het recht om de priester te benoe men, die de kerk moest bedienen, terwijl daarbij eveneens het recht van de zogenaamde tiendheffing was inbegrepen. De 'tienden' was een soort kerkbelasting die de toenmalige Voorhouters moesten afdragen over hun gewassen, die ren en dergelijke. Van die heffin gen werden onder meer de kruis tochten bekostigd of ze kwamen ten goede aan de plaatselijke kerk. Vast staat dat de abt persoonlijk naar Foranholte - zoals Voorhout in die tijd werd genoemd - kwam om de belasting te innen. 'Heren' Over die tijd is echter maar be trekkelijk weinig bekend. Dat kwam pas in de twaalfde en der tiende eeuw. Toen woonde op Voorhouts grondgebied een voor aanstaand geslacht, namelijk dat van de 'heren van Teylingen'. On der de Hollandse adel namen zij een voorname plaats in. Zij woon den op het machtige slot van Tey lingen. Van deze waterburcht is nu nog de ruïne aanwezig in het bol- lendorp. Een luisterrijke periode beleefde de burcht in de jaren dat de beken de Jacoba van Beieren er woonde. De gravin had de strijd tegen Phi lips van Bourgondiè verloren en daarbij al haar rechten op haar gewesten verspeeld. Tevens moest zij beloven dat zij niet zonder de toestemming van Philips zou trou wen. Een verbod dat zij aan haar laarst lapte, toen zij met Frank van Borselen in het huwelijk trad. Maar de slotvrouwe beleefde slechts enkele jaren van geluk met Van Borselen. Op 9 oktober 1436 stierf zij in de armen van haar ge liefde op het slot Teylingen. Na een periode van bloei werd het slot in de tachtigjarige oorlog verwoest. Een lot dat veel gebou wen in de streek trof. Daarna is de waterburcht nog wel herbouwd, maar vervolgens door brand ge teisterd en later in verval geraakt. Overigens stond er in de midde leeuwen nog wel een slot van naam: de Boekenburg of de Boek horst. Daarover is echter weinig bekend, zoals ook het geval is met andere fraaie bezittingen die de duin- en bollenstreek in het verre verleden kende. Boerhaave In december 1668 werd in het eenvoudige Voorhout op de pasto rie van de kerk Herman Boerhaave geboren. Zijn vader was een een voudige dorpspredikant. Aanvan kelijk was het de bedoeling dat hij in de voetsporen van zijn vader zou treden. In 1684 werd hij dan ook aan de Leidse universiteit als stu dent theologie ingeschreven. Op 22-jarige leeftijd promoveerde hij als doctor in de wijsbegeerte. Maar het hart van Boerhaave ging uit naar de natuurwetenschappen en de geneeskunde. Op een gegeven moment vervulde hij aan de uni versiteit in de sleutelstad drie pro fessoraten. Als geneesheer kreeg hij een grote naam. Veel groten der aarde kwamen bij Boerhaave om raad vragen. Maar ondanks dat al les bleef hij een eenvoudig man. Dat Boerhaave uitermate popu lair was in Leiden, bleek in 1722 toen hij na een ziekbed van vijf maanden zijn werk weer hervatte. De stad werd verlicht en er werden openbare feesten gehouden. In 1737 overleed Voorhouts beroemd ste zoon en zijn stoffelijk overschot werd bijgezet in de Leidse Pieters kerk. Een belangrijk jaar voor Voor hout was 1657. In februari van dat jaar werd het graven van de Leid- sevaart - van Haarlem naar Leiden - aanbesteed. Het graven gebeurde door tientallen arbeiders met een voudige gereedschappen. Het werk moet snel en vlot zijn verlo pen want al op 1 november van hetzelfde jaar werd de Leidsevaart voor het varend verkeer geopend. Dagelijks passeerden er Haar lemse en Leidse trekschuiten de Voorhouter brug. Ging men op reis dan moest men beslist eten meene men, want aan boord was niets te krijgen. Vaak werd al om drie uur of half vier in de morgen uit Leiden of Haarlem vertrokken, om de aan sluiting naar andere steden te kun nen halen. Buitenplaatsen In die jaren kende Voorhout ook veel buitenplaatsen. Riante bui tens waarvan de namen nu nog in het bollendorp zijn terug te vinden. Zo herinnert de 's Gravedamseweg en de Elsgeestlaan aan deze bui tenplaatsen. Maar ook stonden er buitenhuizen waar minder over be kend is, zo als de hofstede Bergen- daal. Een buiten in Engelse land schapsstijl. Sedert 1606 eigendom van de familie Van Bronckhorst. Daarna is het steeds van eigenaar verwisseld. De laatste eigenaresse was Agatha Wilhelmina, gravin Van Bylandt. Zij was zeer rijk en kocht er voortdurend gronden bij en in 1808 zelfs de ruïne van Tey- Overval gepleegd op snackbar in Katwijk KATWIJK - Een 16-jarige jon gen uit Katwijk en een 18-jarige Valkenburger hebben zater dagavond een overval gepleegd op een snackbar aan de Tulps traat in Katwijk. Onder bedrei ging van een stok dwongen ze de verkoopster een bedrag van 1000 gulden af te geven. De 16-jarige jongen werd kort na de overval door gealarmeer de omwonenden aangehouden op de Wassenaarseweg en over gedragen aan de politie. De 18- jarige Valkenburger slaagde er in te ontkomen, maar meldde zich later op de avond bij de po litie. Ook het gestolen geld is weer terecht. lingen en wat grond voor ruim 25.000 gulden. Het echtpaar Van Bylandt ver bleef veel op Bergendaal. Na het overlijden van zijn echtgenote, bleef de oude graaf Van Bylandt er wonen. Hij liep er toen vrij armoe dig bij, zodat op zekere dag een nieuwe veldwachter de graaf, die in zijn eigen bos aan het sprokke len was, onder hevig protest als houtdief arresteerde en naar het VOORHOUT - Gezien de uitbun dige feeststemming, gaat Voorhout een schitterend jubileumjaar in. Zaterdag werd in sporthal De Gaasbak het startschot gegeven voor de festiviteiten rond het 1000- jarige bestaan van het dorp. In de overvolle hal werd onder meer de jubileumvlag onthuld en een single ten doop gehouden met daarop het volkslied van Voorhout en een ode aan het dorp. De hevige regenval en de storm waren er de oorzaak van dat de op tocht door het dorp werd afgelast. Wel werden burgemeester en wet houders bij hun woning opgehaald met een rijtuig. De leden van het college hadden zich gestoken in het kostuum van schout en schepe nen. Ook raadsleden en echtgeno ten droegen een middeleeuws kos tuum. De bloemenveiling Flora had voor een kleurrijk decor ge zorgd. De harmonie St. Cecilia mocht 's middags het feestgedruis beginnen gemeentehuis bracht. Dit was voor de toen 80-jarige graaf kennelijk een tè zware gang. Hij nam het ge beuren zo hoog op, dat hij Bergen daal verkocht en Voorhout voor goed verliet. Dit was omstreeks *1850. Alle bezittingen gingen in an dere handen over en aan het eind van de negentiende eeuw was er niets meer van Bergendaal over dan een kale vlakte. In al die jaren is Voorhout een in de volle sporthal. De organisatie had een marktkraam met tal van herinnerings-artikelen geplaatst. In samenwerking met het gemeen tebestuur, die tegelijkertijd haar nieuwjaarsreceptie hield, kregen de inwoners een gratis drankje en hapjes. Mevrouw Tel had speciaal voor het jubileumjaar een vlag gemaakt, met daarin het oude- en nieuwe wapen van de gemeente. De vlag werd aan het college overhandigd in aanwezigheid van vier heel bij zondere Voorhouters: de net 1000 uur oude Merel Mens, de 1000 da gen oude Elise van de Geer, de 1000 weken oude Anneke Geer- lings en de maar liefst 1000 maan den oude mevrouw Prins, die op 14 juni 1904 werd geboren. De feeststemming kwam er goed in na twee speciale muzikale bij dragen. De leerlingen van de twee hoogste groepen van de basis school, zongen onder aanvoering betrekkelijk kleine gemeente gt bleven. Zo stonden er in 1514 onge veer 40 huizen, terwijl dat ruim 20| jaar later nog maar 75 woningei waren. In 1900 had Voorhout ong? veer 2000 inwoners, terwijl dat op januari 1964 ruim 5600 bedroeg Een groei in 60 jaar die niet bijzon der spectaculair is te noemen. Pas echt gaan groeien is Voor, hout aan het begin van de jarei tachtig. Dan wordt het besluit ge nomen om een geheel nieuwe wijl te bouwen. In Oosthout verrijzet ongeveer 1500 woningen. Daar door neemt het inwonertal aan zienlijk toe en had Voorhout op januari van dit jaar ruim 8500 inwo ners, terwijl er bijna 3000 wonin gen staan. van B. Went het Voorhoutse volks lied. Ruim 20 jaar geleden schre ven W. Langeveld en H. van Ger- ven dit historisch lied. Twee maan den geleden doken de leerlingen en de Voorhoutse Egerlanderkapel de studio in om het üed op de plaat te zetten. De eerste exemplaren van deze single werden aan het college over handigd, terwijl de anderen gretig werden verkocht. Op het plaatje staat ook een zeer eigentijds lied: de ode aan Voorhout. B. Went schreef de tekst. De Voorhoutse popgroep New Gammat zette het nummer op de plaat. Deze swin gende Nederlands-talige popsong sloeg vooral bij de jeugd goed aan, gezien het feit dat een groepje jon geren begon te dansen. Helaas werd het nummer alleen vanaf de plaat gedraaid en niet live ge bracht. Misschien is dat wel moge lijk bij een van andere festiviteiten die dit jaar worden georganiseerd. school uit Lisse zal aandacht vra gen voor het weefselkweekpracti cum. Ook het Laboratorium voor Bloembollen Onderzoek in Lisse is van de partij. Een Aalsmeers bedrijf komt met nieuwe anjersoorten. Naast (bol- )bloemen, zijn ook vaste planten op de flora te zien. Uniek voor deze tijd van het jaar wordt de collectie van 20 bloeiende Astilbes. Een gro te vijver biedt mogelijkheden om 'tuinaankleding' te laten zien en oever- en waterplanten. Ook goud gele tot blauwgrijze coniferen vor men een deel van de tentoonstel ling. De voorzitter van de mechanisa tietentoonstelling, P.G. Segers, zal morgen de midwinterflora openen Morgen zijn de hallen open van 12.00 tot 22.00 uur. Woensdag tot en met vrijdag is de bloemen pracht te bewonderen tussen 8.30 uur en 22.00 uur. Zaterdag en zon dag, de laatste twee dagen, is de flora geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Dp toegang is gratis. SCHEVENINGEN/KATWIJK - De Strandtrein die een verbindin gen onderhoudt tussen Katwijk en Scheveningen is in de nacht van zaterdag op zondag door vandalis me zwaar beschadigd. Onbeken den hebben alle ruiten van de bus ingeslagen en enkele brandbom men naar binnen gegooid. Onder nemer H.J. de Bruijne schat de schade op zeker 25.000 gulden. Hij verwacht overigens wel dat de trein komende zaterdag alweer kan rijden. Voor De Bruijne had het afgelo pen weekeinde nog meer tegensla gen in petto. Met een reservebus kreeg hij zaterdagmiddag een klap band toen hij onder de Scheve- ningse Pier doorreed. Het voertuig kwam vast te zitten in het zand en kon pas uren later met groot mate rieel van onder meer de brandweer op het droge worden getakeld. De hoofdstraat van Voorhout in 1906. Op de achtergrond het torentje van het gemeentehuis. Visie op cultuur en kunst eind '88 af ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen stelt een speciale commissie samen die zich gaat bezighouden met de opstelling van een cultuurnota. Over een jaar moet daarin dui delijk staan aangegeven welke plaats voor de kunst- en cul tuurbeoefening in het gemeen telijk beleid is ingeruimd. In de ad hoc-commissie dienen in elk geval afgevaardigden plaats te nemen van instellin gen als de Streekmuziek- school, Expressie 70, Hooft- straattheater, de openbare bi bliotheek, de Kunstuitleen en de Kulturele Raad. Laatstgenoemde instantie kreeg in oktober van het college van burge meester en wethouders het ver zoek de cultuurnota te laten schrij ven. Op dat moment was juist de vaststelling van het welzij nsplan aan de orde, waar de Kulturele Raad op onderdelen bezwaar tegen had gemaakt. Die hadden onder meer betrekking op de manier LISSE - De 18-jarige L. van S. uit Lisse is in de nacht van zaterdag op zondag dodelijk verongelukt in zijn woonplaats. De man verloor tijdens een achtervolging door de politie bij de Melkweg de macht over het stuur en botste tegen een boom. De Lissenaar was op slag dood. Even na middernacht kwam een surveillancewagen van de politie op de Berkhoutlaan een auto tegen die met gedoofde lichten reed. De politie gaf de bestuurder een stop teken, waarna een van de agenten naar de auto liep om de man te at tenderen op de gedoofde autolich ten. Toen de agent naast de auto stond, reed de bestuurder snel weg. Omdat de andere agent nog in de auto zat, werd direct de achter volging ingezet. Volgens politiewoordvoerder R. Tijken reed de auto met hoge snel heid door het centrum van Lisse en werd geprobeerd de politiewagen van de weg te drukken. Op de krui sing Heereweg en Laan van Rijcke- vorsel vloog de personenwagen uit de bocht en ramde een paaltje. Maar de Lissenaar wist de auto weer op de weg te krijgen en reed met steeds hogere snelheid over de Gladiolenstraat en de Oranjelaan, waarbij rode verkeerslichten wer den genegeerd. In de bocht Oranjelaan en Melk weg verloor de man opnieuw de macht over het stuur en raakte een lantaarnpaal, waardoor de auto over de kop sloeg en tegen een boom botste. De 18-jarige bestuur der was direct dood. Bij nader on derzoek bleek dat de Lissenaar geen rijbewijs had en in een gesto len auto reed. Het is nog niet be kend of de man zelf de auto heeft ontvreemd. waarop de raad moest voortbe staan. Het feit dat de gemeenteraad niet aan die bezwaren tegemoet kwam, maakte het voor de Kulturele Raad formeel onmogelijk een cultuurno ta te schrijven. Omdat de Kulturele Raad wel de noodzaak tot het vast stellen daarvan erkende, werd geadviseerd de genoemde ad hoc- commissie te vormen. B en W heb ben die suggestie overgenomen. Zij willen de commissie in de eer ste volle week van januari installe ren. Eind mei, begin juni, zo wil het tijdschema, moet dan een concept gereed zijn, dat na de zomervakan tie voor inspraak beschikbaar komt. In december '88 kan de ge meenteraad dan de nota vaststel len. In eerste instantie verschijnt geen algemene beleidsnota. Om te beginnen worden alleen de knel punten geïnventariseerd en moge lijke oplossingen daarvoor aange geven. Aan de hand van die rap portage moet worden beslist of een uitgewerkte visie op cultuur en aanverwante terreinen wordt ge wenst. De commissie komt onder voor zitterschap van B. Meyer zu Schlochtern, chef van de afdeling welzijn van de gemeente. VERNIELINGEN - In Hillegom zijn ook na de jaarswisseling nog vernielingen aangericht. Vrijdag avond werd een telefooncel by het nieuwe medische centrum aan de Olympiaweg met behulp van vuur werk opgeblazen. Alle ruiten van de telefooncel braken, terwijl ook het gietijzeren omhulsel werd ont zet. Zaterdagmiddag trokken vijf jongeren bij een flatgebouw een lantaarnpaal omver. De lantaarn paal beschadigde een geparkeerde auto. LISSE - In twee Hobaho hallen aan de Grachtweg in Lisse wordt vanaf vandaag weer de mechanisa tietentoonstelling voor het bollen en bloemenvak gehouden. Morgen wordt aan de overkant, in de NCB- hallen, de derde midwinterflora ge houden, die gratis toegankelijk is. De mechanisatietentoonstelling wordt al weer voor de veertigste keer georganiseerd. De jubileu mexpositie is tevens groter dan ooit van opzet, met 71 exposanten. Op 5000 vierkante meter wordt technische informatie gegeven over de laatste ontwikkelingen in het bollen- en bloemenvak op het gebied van machines, werktuigen, hulpmiddelen en materialen. De oprukkende mechanisatie zorgt er voor dat machines kunnen worden ingezet in het proces van planten tot oogsten en van verwerken tot verpakken en verzenden van de bloemen en bollen. De laatste technische snufjes zijn tot en met vrijdag te zien. Vandaag zijn de Hobaho hallen open van 13.00 tot 21.00 uur. Dinsdag, woensdag en donderdag kan men tussen 10.00 en 21.00 uur terecht. De laatste dag, vrijdag, sluit de Ho baho de deuren al om 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt twee gul den. Bijna parallel aan de technische tentoonstelling wordt aan de over kant, in de NCB-hallen, voor de derde keer de midwinterflora ge houden. Met 42 deelnemers is alle beschikbare expositieruimte be- zet. De flora is nog steeds in de eer ste plaats bedoeld voor de vakhan delaren. De expositie laat de kwe kers, broeiers en handelaren zien welke mogelijkheden er zijn om bolbloemen al begin januari in bloei te brengen. De meeste bloemen zijn al zo vroeg in bloei te brengen, door middel van de broeitechniek. Zo verwacht een kweker uit Burger- brug met ruim 100 verschillende narcissen te komen. Deze bollen zijn twee weken voor verwarmd tot 30 graden om ze in bloei te bren gen. De aanwezigheid van tazetta's is ook uniek, omdat deze groep narcissen afkomstig is van de bollenoogst uit 1986 en blijkbaar op elk willekeurig moment in bloei kan worden gebracht. Naast de veiling Westland-Ber- kel, is dit jaar voor het eerst ook de bloemenveiling Flora aanwezig. De Rijks Middelbare Tuinbouw- MAANDAG 4 JAN. Katwijk Nieuwjaarsreceptie in de raad zaal van het gemeentehuis aan de Zeeweg, van 19.30 tot 21.30 uur. bijbellezing in de Oranjezaal van het jeugdhuis aan de Voor straat 72. aanvang 20.00 uur. meentehuis, vanaf 19.30 u Noordwljkerhout Nieuwjaarsreceptie van 20.00 tot 22.00 uur in de hal van het raadhuis. Voorschoten verzamelbeurs van de Neder landse Vereniging De Verzame laar m gebouw De Werf aan de Schoolstraat 4, aanvang 18.00 Nieuwjaarsreceptie van de ge- 19.00 tot 21.00 DINSDAG 5 JAN. Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk aan de Zoeterwoudsesingel. van 19.00 tot 19.30 uur. Usse Mechanisatie-tentoonstelling in de Hobaho-hallen aan de Haven, van 10.00 tot 18.00 uur. bolbloemenshow, Midwinterflo ra, van 9.00 tot 22.00 uur in de CNB-hallen aan de Tulpsstraat. Noordwijk vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, aanvang 20.00 uur. aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis aan de Voor straat. zitting van het Ombudsteam van de Partij van de Arbeid, van 19.30 tot 21.00 uur in dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat. WOENSDAG 6 JAN. Scum in het clubgebouw aan de Helmbergweg, aanvang 20.00 Lelden concert in de Beethoven-cyclus door Herre-Jan Stegenga, cello en Herman Uhlhorn, piano, aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. film: 'La dernière femme' van Marco Ferreri, om 20.00 en 22.15 uur in filmhuis LVC aan de Bree- Voorschoten poppentheater Wellus Nietus speelt 'De dwerg achter de spie gel', aanvang 14.30 uur in Cultu reel Centrum aan de Prinses Ma- rijkestraat. kerstbomenverbranding om 19.00 uur aan de Admiraal de Ruytersingel tegenover Sportpark Adegeest, trekking loterij om 20.00 uur. Zoeterwoude kerstbomenverbranding om 16.15 uur op het veld langs het Molenpad. DONDERDAG 7 JAN Katwijk voorlichtingsavond van de ver eniging van Reumapatiönten Ka- tijk in het Rijnlands Zeehospitium, aanvang 20.00 uur Leiden lunchconcert door Simone Ver horst. piano, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. Burgemeester M.Th. van de Wouw (links) ontvouwt samen met enige Voorhouters de jubileumvlag. (foto Dick Ho- gewoning)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10